NIEUWS UIT VELSEN, IJMUIDEN EN BEVERWIJK HET FONDS VOOR SOCIALE V00RZIENINCEN. HAARLEM'S DAGBLAD VRIJDAG 3 JUNI 1932 Verlaging der Sfeun- uitkeeringen te Beverwijk. Hoewel de omvang van de werkloosheid te Beverwijk niet zoo schrikbarend groot Is als b.v. te Velsen, hebben de ultkeeringen aan werklooze arbeiders in de eerste vijf maan den van dit jaar zulke groote offers van de gemeentekas gevraagd, dat volgens de meening van B. en W. de thans geldende «teunregellng niet langer kan worden ge handhaafd, omdat de gemeente de daarin vermelde bedragen niet kan betalen. Terwijl de raad voor het geheele jaar ten behoeve van de ultkeeringen een bedrag van f 95000 voteerde, werd daarvan nog vóór 't einde van het eerste half jaar reeds een som van f 83250 uitgegeven. Aanvankelijk was het tekort op de gemeen- tebegrooting geraamd op f 18000. doch waar do zaken er nu zoo voorstaan, dat ten be hoeve van de ultkeeringen dit jaar zeker f 120.000 noodig zal zijn. stijgt het deficit tot f 41000. Bij dit bedrag is dan reeds rekening gehouden met de verlaging der uitkeeringen en met een daling van het aantal werkloozen. dat te werk zal worden gesteld aan de uit breiding van de haven. Weliswaar wordt nog cenige daling ver wacht, doordat het tuinbouwbedrijf misschien in het seizoen nog eenige werkverruiming kan bieden, maar daaromtrent mogen geen illusies worden gemaakt, want ook de tuin bouw in Kennemerland doorworstelt een cri sis als nooit te voren. Al deze dingen hebben het gemeentebestuur er toe gebracht een nieuwe steunregeling voor werkloozen te ont werpen, waaruit blijkt, dat de ultkeeringen zullen worden verlaagd. Do voornaamste verlagingen hebben wij reeds gepubliceerd, waarbij nog dient te wor den opgemerkt, dat de aftrek van twee derde gedeelte van de gezinsinkomsten niet ge schiedt van de bedragen, welke van werk geverszijde uitgekeerd worden tot verhooging van den steun, echter slechts tot een maxi mum van vijftien procent van het steunbe drag. Blijkens do nieuwe regeling zal geen uit- keerlng worden verstrekt aan hen. wier ge zinsinkomsten meer bedragen dan f 14. f 15.50: f 17.50: f 19— f 21— en f 23voor gezinnen van resp. 2, 3 of 4: 5 of 6; 7 of 8; 9 of 10: en 1*1 of meer personen. Ook wordt uitkeerlng geweigerd aan hen, die een jaar of langer uit een werkloozenkas uitkeerlng heb ben genoten, zonder in dien tijd tenminste twee' maanden in het vrije bedrijf te hebben gewerkt. Verder is nog bepaald, dat geduren de de maanden December tot en met Maart een brandstoffentoeslag kan worden ver strekt tot een maximum van f 1 per gezin. As. Dinsdag zal de gemeenteraad over de voorgestelde nieuwe regeling der ultkeerin gen moeten beslissen. IJMUIDEN HINDERLIJKE KOLENDAMr. De laatste dagen ondervinden de bewoners van de omgeving van den Watertoren veel hinder van kolendampen afkomstig van het Hoogovenbedrijf. Het is nu en dan haast niet doenlijk, de ramen open te houden. Men verlangt in deze omgeving hartelijk naar het veranderen van den wind. Het blijkt wel duidelijk, dat de inrichting van het bedrijf nog niet van dien aard is, dat hinder voor de omgeving uitgesloten is. Zou hier met behulp van vllegaschvangers of een systeem van vllegaschbestrijding als aanwezig bij de electrische centrale bij het P E.N. niet te bereiken zijn, dat er geen hin der meer wordt ondervonden? DE COMMISSIE-RIJKF.NS. Naar wij vernemen heeft hier deze week onder voorzitterschap van oud-burgemeester Rij kens een vergadering plaats gevonden van do commissie-Rij kens. WEER LEVEN OP HET PANTSERFORT. Het Pantserfort heeft dezer dagen weer bewoners gekregen. Er zijn thans aanwezig ongeveer 50 man van een herhalingslichting, alsmede een uit 17 man bestaande sectie uit De Helder. De bezetting is aanwezig voor het doen van schietoefeningen. Fortcommandant is kap. Haaik. TONG PRIJZEN STERK GEDAALD. Als gevolg van de sluiting der Fransche grens, thans ook voor fijne visch liepen de tongprijzen hedenmorgen sterk omlaag. De duurste soorten brachten 75 ets. per K.G. op. de kleine tong (z.g. „slips" bracht op 10 ets. per K.G. HET BEDRIJF DER AMSTERDAMSCHE BALLAST MAATSCHAPPIJ. In verband met de geruchten, als zou het bedrijf der Amsterdamsche Ballast Maat schappij alhier geheel opgeheven worden, hebben wij ons hedenmorgen telefonisch met de directie in Amsterdam in verbinding ge steld. Men deelde ons mede. dat de geruch ten omtrent een algeheele sluiting voorbarig zijn te noemen. Vast staat echter, dat het bedrijf nog meer zal worden Ingekrompen; tot oen algeheele sluiting is echter nog niet besloten. CONCERT CONCORDIA. GESLAAGD ONDANKS ALLES. Ondanks het feit. dat geen politietoezicht aanwezig was. heeft het concert van de Har monie Vereeniging „Concordia" Donderdag avond op het Willemsplein een voor de uit voerenden bevredigend verloop gehad. Door gebrek aan samenwerking tusschen corps en gemeentebestuur, was geen afzetting, politie toezicht. stoelen en licht aanwezig. Niet tegen staande dat heeft men geconcerteerd. Het publiek hield zich vrij rustig en luisterde aan dachtig, stoelen requireede men uit het repe titielokaal en Koning WllQemshuls en lidht tooverde een ..gedienstige*' te voorschijn. Het programma werd op aantrokkelijke •wijze uitgevoerd. Een nieuwe potpourri van cuecteur V'.essing,. populaire potpourri 1932, bleek een inslaand succes te zijn. Ook de Christelijke bestuurders v. d. Steen en Krijger wijzen inmenging van derden af, zoolang geen overleg met den Raad van Beheer heeft plaats gevonden. In verband met den gisteren door ons ge- publiceerden brief, door de reeders gericht aan het Fonds voor Sociale voorzieningen, die wij overnamen uit „Toenadering", het blad van den Christelijken Bond. stelde men ons van de zijde van het Fonds het verweer schrift ter hand dat naar aanleiding van genoemd schrijven aan de Reeders en aan de Hoofdbesturen was gezonden. Wij I^ten dit verweerschrift hieronder volgen. Aan het Bestuur van de Vereenl ging van Reeders van Visschers- vaartuigen, alhier. Mijne Heeren, De Raad van Beheer van het Fonds voor Sociale Voorzieningen nam in zijn voltallige vergadering van Woensdag 25 Mei kennis van het schrijven plus bijlage door U d.d. 23 Mei gericht aan de Hoofdbesturen der vak organisaties. De Raad constateerde daarbij tot zijn verbazing dat door U ten tweede male gepoogd wordt een klachtenserie te construeeren. Immers reeds in Uw schrijven van 9 Juli 1931 werd daartoe door U een zelfde poging ondernomen. Wij aarzelen niet een dergelijke wijze van handelen als de loyaal te kwalificeeren, te meer niet waar do reeders zelf door het niet betalen van een groot deel der verschuldigde bijdragen de oorzaak zijn van den huidigen gang van zaken in het fonds. Wij stellen daarom nog maals voorc- dat tot en met de maand Maart 1932 een acnterstand aan bijdragen aan het Fonds bestaat groot f 14.869.93 1 2. Met betrekking tot uw „Aanteekeningen" zullen wij hier de voorgeschiedenis even re- leveeren. Gelijk hierboven reeds opgemerkt v*erd door U d.d. 9 Juni 1931 een zelfde poging tot in gebreke stelling van het Fonds onderno men. Dit schrijven werd door ons afdoend beantwoord op 16 Juli 1931, waarbij door ons allereerst gewezen werd op het absolute ge brek aan medewerking Uwerzijds, 'daar tot op dien-datum ons alle gegevens betreffende ziekte en ongeval werden onthouden. Tegelijkertijd verzochten wij om een onder houd, waarbij dan tevens onze klacht inzake de groote achterstand der bijdragen bespro ken zou worden. Dit onderhoud vond eerst op 4 September 1931 plaats. Daarin werden diverse zaken geregeld en o.a. toegezegd dat ons alsnog alle gegevens zouden worden ver strekt betreffende de sedert 1 Mei 1931 voor gekomen ziekte- en ongevallen. Van niet minder dan 125 ziektegevallen en 115 onge vallen ontvingen wij daarop in eenmaal de gegevens, die ons tot dusver, ondanks ons herhaald verzoek, waren onthouden en eerst toen kon door ons de nieuwe administratie, voortvloeiende uit de geheel gewijzigde re geling ingaande 1 Mei 1931, worden opgezet. Nadien zijn ons de noodige gegeven steeds regelmatig verstrekt en deden zich geen verdere moeilijkheden voor. Bij het onderhoud dat op 3 September 1931 plaats vond bleef echter geen tijd over ter bespreking van onze klacht, n.l. het niet be talen der bijdragen. Wij verzochten daar voor een afzonderlijke bespreking te willen toestaan. Aan dit verzoek is nimmer gevolg gegeven. Den Hen Maart 1932 werd opnieuw door ons deze klacht bij U schriftelijk aanhangig ge maakt en wederom op een onderhoud aan gedrongen. Den 29en Maart 1932 werd door U geantwoord dat U in een bespreking geen heil zag. Den 30en Maart 1932 werd door ons. hoewel erkennend dat het een moeilijke kwestie was, nogmaals aangedrongen op een bespreking. Waarop door U den 4en April 1932 wederom werd geantwoord dat U het nut van een be spreking niet kon inzien. Tevens zond U ons daarbij een afschrift van een door U aan de leden der Reedersvereeniglng gezonden cir culaire waarin door U o.a. wordt gezegd: „Wij moeten er U op wijzen, dat de betaling der bijdragen aan het Fonds gegrond is op de collectieve loon- en ar beidsovereenkomst en op geheel den- zelfden voet als de gage moet worden be taald en dat derhalve voor de betaling hiervan dezelfde elschen gelden als voor loon- en proccntengeld. Wij verzoeken U daarom dringend en met de meeste ernst maatregelen te treffen, dat de bestaande achterstand binnen den kortst mogelijken tijd wordt aangezuiverd en de nieuwe posten regel matig op tijd betaald. Dit is niet alleen noodig om het Fonds in staat te stellen naar behooren zijn plichten na te komen, maar ook als loyale uitvoering van de collectieve loon- en arbeidsovereenkomst, waardoor beide partijen werkgevers en werknemers ge bonden zijn en die beide partijen ook ter goeder trouw naar letter en geest moeten uitvoeren." Met deze circulaire werd door U duidelijk erkend dat de reeders in gebreke waren en zich aan het niet-nakomen van het contract schuldig maakten. WU hebben U bij schrij ven van 5 April 1932 meegedeeld, dat het ons speet dat U zich bleef verzetten tegen het door ons noodig geoordeelde onderhoud, maar zegden U tegelijkertijd dank voor de ruiterlijke erkenning van Uwe verplichtin gen. Verbetering trad echter niet in. Be droeg de bijdragen-schuld eind Februari 1932 (ongerekend die van in staat van fail lissement verkeerende reederijen) f 10.469.79 eind Maart was dit bedrag gestegen tot f 11732.02 1/2. Alzoo een toename van f 1262-23 1.2 in éón maand tijd. Deze gang van zaken, die met de komende zomer en het in nog grooter getale opleg gen der booten nog ernstiger dreigde te worden, heeft er toe geleld dat wij, wilden wij onze verplichtingen betreffende ziekte en ongevalsverzorging nakomen, eind April 1932 de uitkeeringen bij werkloosheid geheel moesten stopzetten .Door dezen onvermijdelijk geworden maatregel kwamen alle inkomsten v m April t'm December, dus over negen maanden beschikbaar voor ziexte en onge val. Een bedrag dus van minstens vijf a ze ven en twintig duizend gulden, meer dan dubbel voldoende voor het nakomen van onze verplichtingen. Dat deze verplichtingen door ons erkend worden blijkt uit ons schrij ven d.d- 4 April 1932 gericht aan de vakor ganlsatles, hetwelk U dien zelfden dag in afschrift werd toegezonden. Daarin wordt door ons n.l. het volgende gezegd: ..Maar er dient ook gezorgd voor hen die door ziekte of ongeval getroffen worden. Als de Reeders bereid gevonden zijn. naast de wettelijke uitkeerlng bij ongeval, achttien weken uitkeering per ziektegeval te betalen dan geschiedde zulks ook en vooral omdat men reken de en rekenen mocht, op een uitsteken de geneeskundige behandeling bekostigd door het Fonds, als gevolg waarvan door hen niet meer aan ziekengeld zou be hoeven te worden betaald dan strikt noodzakelijk was. Vandaar dat de ver plichting tot betaling van de kosten van geneeskundige behandeling en verple ging door het Fonds in het collectief contract werd vastgelegd." Uit het bovenstaande volgt dus dat èn de wil èn de middelen voorhanden zijn om aan onze verplichtingen inzake ziekte- en onge- vaLsverzekering te voldoen. Er bestaat dus niet de minste reden, noch voor heeren dok toren, noch voor ziekenhuisdirecties of apo thekers, en allerminst voor U zich ten de zen opzichte ongerust te maken. Bovendien stellen wij nogmaals met na druk vast dat in deze aangelegenheid ons nog geen enkele klacht van belanghebbenden bereikt heeft, Men kent de toestand van het Fonds, aangezien wij de betreffende circu laires aan heeren doktoren enz. hebben toe gezonden, heeft blijkbaar ten volle vertrou wen in de door ons getroffen afdoende maat regelen en wacht rustig de betaling af van ingediende nota's. Het totaal bedrag daarvan Is heden f25 Mei) p!.m. f 5300.terwijl se dert 1 Mel JJ. f 1939.77 aan nota's werd vol daan. Voor zoover dus van ongerustheid inzake het betalen der ziekte- en ongevalsrekenin- gen sprake is. is dat alleen, en dan volko men ten onrechte, bij Uw bestuur het geval. Uw onnoodige klacht inzake accountants verklaringen hebben wij reeds eergisteren afdoend beantwoord. Wat nu het minder coulant behandelen van door ziekte of ongeval getroffen opva renden betreft moeten wij vaststellen dat ook deze klacht algeheel ongegrond is. De kwestie van behandelingskosten voor niet arbeidsongeschikten is ten genoege van beide partijen geregeld in de zooeven ge noemde conferentie van 3 September 1931 en het bevreemd ons dan ook ten zeerste dat U ondanks dat nu toch weer zonder eenlgen grond op deze zaak terug komt. Zoo Is het eveneens gesteld met de kwes tie van nabehandeling van reeds arbeidsfe- schlkte patiënten .Den 20en Januari 1932 werd deze zaak door U bij ons aanhangig gemaakt Den 21 en Januari reeds deelden wij U mede daarmede volkomen accoord te gaan en voegden daaraan toe: „Het is ons niet be kend dat in gevallen als bovenbedoeld on zerzijds bezwaar zou zijn gemaakt. Mogelijk heerscht hier dus een misverstand". Toenmaals was Ujv klacht ongegrond, des ondanks moet ook deze zaak nu weer In het geding gebracht worden, blijkbaar met geen andere reden dan Uw klachtenserie tegen over de Hoofdbesturen toonbaar te maken. Klachten van opvarenden komen zeer sporadisch voor en betreffen dan meestal gevallen waarin de betrokkene lid is van een of ander ziekenfonds, dat zich door diverse chicanes van de betalingsplicht tracht te ontdoen. Dat wij ons daarbij maar niet zon der meer neerleggen is niet alleen ons recht maar'vóór alles onze plicht in het belang van het Fonds dat wij beheeren. Schade heeft geen opvarende ooit dientengevolge in welke zin ook gehad. Ziehier hetgeen wij voorloopig willen op merken naar aanleiding van Üw klachten aan de Hoofdbesturen. Alleen nog dit. Aan het slot van Uw schrijven lezen wij: „Uit dien hoofde moet van het Fonds geëlscht worden onmiddellijk voldoening van al de betrekkelijke posten, desnoods onder drang van niet uitbetaling der geinde en nog tc innen bedragen." WIJ meenen dat hiermede toch wel het re cord in vrijmoedigheid zal zijn geslagen. Let wel dat zegt het Bestuur der Reeders- vereeniging, dat weet dat vele zijner leden in gebreke zijn de verplichtingen, voort vloeiend uit de afgesloten arbeidsovereen komst, na te komen, als gevolg waarvan bijna f 15 000.— aan bijdragen-schuld te boek staat. Het is ons ten eene male onbe grijpelijk hoe door U tot een dergelijk door niets gemotiveerd optreden kon worden be sloten. Resumeerend stellen wij vast: dat geen enkele klacht inzake het niet voldoen der rekeningen bij ons is ingekomen dat alle doktoren volledig met de stand van zaken op de hoogte zijn; dat reeds een niet onbeduidend bedrag na 1 Mei j 1. werd voldaan (plm. f 2000). dat gelijk U bekend is. alle verdere bin nenkomende gelden (April t.'m. December) voor dat doel bestemd zullen worden; dat deze meer dan dubbel toereikend zul len zijn voor het nakomen van onze ver plichtingen; dat er geen ander dan gunstig verschil be staat tusschen de wijze waarop thans en waarop vroeger de ziekte- en ongevalsver zorging werd geregeld; dat er dan ook geen enkele steekhoudende klacht, van de zijde der opvarenden ontvan gen werd: en dat er dus geen enkele reden voor U bestaat zich met, klachten tot de Hoofdbe sturen der vakorganisaties te wenden. De Raad van Beheer is ten slotte van oor deel en herhaalt daarom hierbij met na druk zijn vroeger gedane en door U steeds afgewezen verzoeken dat de kwestie van de achterstand in de betaling der bijdragen onverwijld en wel rechtstreeks tusschen U en ons behoort te worden besproken, alvo rens onzerzijds Inmenging van derden kan worden geaccepteerd, tevens kunnen dan Uwerzijds, voorzoover U daartoe nog aan leiding meent te hebben, werkelijke of ver meende grieven ter sprake worden gebracht. Mocht U ook nu nog weigerachtig blijven dit verzoek in te willigen dan zal ons nood gedwongen niets anders over blijven dan ernstig in overweging te nemen, eventueel in samenwerking met de vakorganisaties, een gerechtelijke actie in te stellen tegen alle reederijen, die ten opzichte van de betaling aan het Fonds in gebreke zijn. ONGEREGELDHEDEN DOOR HET HAARLEMSCHE STUCADOORSCONFLICT. Van een auto met werkwilligen de ruiten ingegooid. Het verweer van den Raad van Beheer. Hoogachtend, Voor den Raad van Beheer, w.g-, G- BLAAS, Voorzitter. w.g. C. v. d. STEEN. Secretaris. w.g. BRANDSTEDER, Penningmeester Meegedeeld kan nog worden, dat de tekst van dit schrijven met algemeene stemmen, dus mede met die van de beide vertegenwoor digers van den Christelijken Bond in den Raad van Beheer, n.l. C. v. d. Steen en A. Krijger, werd vastgesteld. Aan de beide hoofdbesturen, werd gelijk gezegd een afschrift van dit schrijven ver zonden. voor zien van onderstaand bege leidend schrijven. IJmuiden. 26 Mei 1932. Aan het Hoofdbestuur van den Centralen Bomb van Transport arbeiders, het Hoofdbestuur van den Ned. Bond van Christ. Fabrieks- en Transportarbeiders en de Besturen der Umuider af- deelingen van bovengenoemde bonden. W. K., Naar aanleiding van het schrijven der Vereeniging van Reeders d.d. 23 Mei gericht aan Uwe Hoofdbesturen, vergaderde de Raad van Beheer op Woensdag 25 Mei d.a.v. De vergadering was voltallig en stelde met algemeene stemmen het schrijven vast dat naar aanleiding van de door U ontvangen brief aan de Vereeniging van Reeders zal worden verzonden. Van dat schrijven slui ten wij hierbij een afschrift in. Zooals U aan het slot van bedoeld schrij ven zult, bemerken stelde de Raad van Be heer zich unaniem op het volgende stand punt: „De Raad van Beheer is ten slotte van oordeel en herhaalt daarom hierbij met nadruk zijn vroeger gedane en door u steeds afgewezen verzoeken dat de kwestie van de achterstand in de betaling der bijdragen onverwijld en wel rechtstreeks tusschen U en ons behoort te worden besproken alvo rens onzerzijds inmenging van derden kan worden geaccepteerd, tevens kunnen dan Uwerzijds, voorzoover U daartoe nog aan leiding meent te hebben, werkelijke of ver meende grieven ter sprake worden gebracht." Wij vertrouwen dat Uw Besturen dit ons standpunt zult kunnen billijken en onder schrijven. Kam. Groetend Voor den Raad van Beheer, w.g. G. BLAAS, Voorzitter, w.g. C. v. d. STEEN, Secretaris, w.g. BRANDSTEDER, Penningmeester Naar aanleiding van bovenstaande corres pondentie heeft liet hoofdbestuur van den Centralen Bond het ondervolgend schrijven aan de Reeders gezonden. 30 Mei 1932. Aan het Bestuur der Ver. van Reeders van Vlsschersnaorrtuigen te IJmuiden. Mijne Heeren, Wij ontvingen Uw brief van 23 Mei j.l. met bijgevoegde aanteekeningen en namen te vens nota van den brief, U in antwoord op Uwe aanteekeningen d.d. 26 Mei j.l. door den Raad van Beheer van het Fonds voor Sociale Voorzieningen toegezonden. Naar aanleiding daarvan deelen wij U mede, dat het ook ons noodzakelijk voor komt, dat Uwe opmerkingen door U in de eerste plaats worden besproken met den Raad van Beheer van het Fonds voor Sociale Voorzieningen. Dit klemt te meer, wijl de Raad van Be heer reeds sedert Juli 1931 op bespreking over den gang van zaken met Uw Bestuur heeft aangedrongen, doch tot op heden daartoe door U niet in de gelegenheid is gesteld. Het is ons niet duidelijk, waarom door U dit voor de hand liggend middel tot behan deling en eventueel opheffing der bezwaren niet is gebruikt. Wij dringen er dan ook bij U op aan, het herhaaldelijk door het Fondsbestuur voor noemd gedaan verzoek om besprekingen in te willigen. Hoogachtend. Voor den Centralen Bond van Transport Arbeiders, w.g. ZIEVERING, Secretaris. Zou het dus tot een conferentie komen, dan zullen daaraan niet deelnemen .het Hoofdbestuur van den Centralen Bond van Transportarbeiders, het bestuur van de IJmuider Federatie en evenmin de Raad van Beheer. De houding van het bestuur der IJmuider af deeling van den Qhristelijkcn Bond is nog niet bekend. HET FESTIVAL VAN „KUNST NA ARBEID" Aangaande het muziekfestival, dat „Kunst na Arbeid" dezen zomer in verband met haar 10-jarig jubileum denkt te houden, vernemen we. dat inmiddels de uitnoodigingen aan de verschillende vereenlgingen zijn verzonden. Het is de bedoeling, aan alle deelnemende vereenigingen een herinnenngsmedaDle uit te reiken. AANBESTEDING. De Rijkswaterstaat te Haarlem zal 1 Juli aanbesteden het vernieuwen van een gedeel te remmingwerk aan de zuidwestzijde van de Visschershaven te IJmuidn en van een meerstoel in die haven. De raming is 7600. DE POLITIE CHARGEERT MET DEN GUMMISTOK. Tengevolge van een stucadoorsconflict te Haarlem is het gisteren in onze gemeente tot ernstige ongeregeldheden gekomen. In de Meeuwenlaan en aan den Velserduinweg te IJmuiden wonen twee werkwilligen, welke reeds gedurende eenige dagen door Haarlem- sche stakers zoowel naar hun werk gaande als omgekeerd worden gevolgd. Tot nu toe bleef het bij een formaliteit, doch gisteren namen de zaken een keer. Gistermorgen waren beide mannen in een auto onderweg naar hun werk. Bij de pont botsten ze op een groot aantal stakers uit Haarlem. Deze vielen de auto aan en beko gelden die met steenen, met het gevolg, dat zoo goed als alle ruiten werden vernield. Een der stakers legde z'n rijwiel voor de auto om den bestuurder te noodzaken te stoppen. Deze reed echter door, met het ge volg, dat het rijwiel vernield werd. Des avonds herhaalden de ongeregeld heden zich. Aan de grens der gemeente wer den de beide werkwilligen opgewacht door de gemeentepolitie van Velsen, om door hen naar hun woning te worden geëscorteerd. Zo werden achtervolgd door een grooten stoet stakers, waarbij zich spoedig een aantal werkloozen uit deze gemeente voegde. Een groot aantal agenten hield, onder^ leiding van den commissaris van politie, de menigte op een afstand. Nabij het Antonius- Ziekenhuis kwam het ten slotte tot een botsing. De politie haalde de gummistokken voor den dag, waarna de menigte, die langzamerhand tot. eenige hon derden was aangegroeid uiteen werd gedreven. Eenige personen werden gearresteerd, het geen met verzet gepaard ging. Gedurende den geheelen avond bleef de politie in de omgeving een oog in het zeil houden. VAN EEN MEISJE DAT NIET BESTAAT. Een 19-jarige jongedame had haar hart verpand aan een flinken jongeman. Het hu welijksbootje lag voor beiden gereed Zoo togen ze dus naar de plaats, waar ieder, die eenzelfden stap gaat ondernemen, terecht komt. De ambtenaar van den Burgerlijken Stand haalde de kaart uit den registerbak. „U heet toch laten- we zegden: Bakker?" (Deze naam is natuurlijk gefingeerd). „Ja, meneer. Trijntje Bakker", „Trijntje Bakker. In de X-straat?" „Ja, meneer". „Uw vader heet Klaas Bakker T „Ja, meneer, Klaas Bakker, X-straat nummer 17". „Maar juffrouw, u staat er niet, cup, tt kunt. dus niet trouwen?want u bestaat niet!" „Besta ik niet?" „Neen-, kijkt u maar". Inderdaad, alle broertjes en zusjes stonden op de kaart. Trijntje echter niet. Trijntje bestond dus niet. Trijntje keek er vreemd van op, haar a.s. bruidegom nog vreeander. Er wordt nu aanvulling gevTaagd bij de Rechtbank. Maar dit duurt eenige weken. De trouw plannen zullen dus nog wat uitgesteld moe ten worden. BEVERWIJK VELSEN MIDDAG-POSTBESTELLING VERVALLEN. De directeur van het Post- en Tele graaf- en Telefoonkantoor te IJmuiden. maakt be kend. dat met ingang van 13 Juni a.s. de 2e (middag) bestelling te Velsen cn te Drie huis wordt opgeheven. AANVULLING VAN HET REGLEMENT VAN ORDE. In de raadsvergadering van 2 Maart werd een voorstel van den heer G. Welagen om het reglement van orde aan te vullen in han den gesteld van een commissie; waarin zit ting kregen de heeren H. J. Bilderbeek, C. Versteeg en G. Welagen. Deze commissie heeft den raad in overweging gegeven een nieuw artikel in het reglement van orde op te nemen, waarin wordt bepaald, dat voor stellen van leden, vreemd aan de orde van den dag, ten minste 24 uur voor het houden van een vergadering schriftelijk bij den voor zitter moeten worden ingediend. Voorts worden in het nieuwe artikel de be raadslagingen over ingediende voorstellen geregeld. GOUDEN JUBILEUM. In intiemen kring heeft Woensdag de heer A. Tempelman zijn gouden jubileum gevierd in dienst van de familie G. Boreel van Wes terhout. Een groot aantal jaren was de ju bilaris koetsier, terwijl hij later als chauf feur fungeerde, toen paarden door auto's vervangen werden. Des morgens werd de jubilaris door den heer Boreel op Huize Westerhout ontvarsen en met ziju jubileum geluk gewenscht. Bij deze gelegenheid werd den heer Tempelman een gouden horloge met inscriptie aangebo den. Des namiddags hield hij te zijnen huize een druk bezochte receptie, waarop onder meer burgemeester H. Rothe van Wijk aan Zee en Duin zijn gelukwenschen kwam aan bieden. Verder getuigden een groot aantal schrif telijke gelukwenschen en bloemstukken van de achting, die de jubilaris in breeden kring geniet. TOONEELVEREENIGING „AMICITIA". In de Woensdagavond gehouden vergade ring van de Tooneel- en Revuevereeniging „Amicitia" werd besloten om de pc gingen om Amicitia weder tot nieuw leven te bren gen, met kracht voort te zetten. Aan een speciaal daartoe benoemde commissie werd opgedragen om de noodige voorbereidingen daartoe te treffen en verschdllenicde daartoe to aanmerking komende personen uit te noodigen. In deze commissie werden be noemd de heeren W. Niesten, F. Brakenhoff en A. Scheerman. In een volgende vergadering zal een nieuw bestuur worden gekozen. Het ligt in de be doeling om in het a s. seizoen twee uitvoerin gen in het K.S.A.-gebouw te geven.

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 10