HET HAARLEMSCHE STADSBEELD. IS DE AUTO GEVAARLIJK? Van alles en nog wat. Hoe het eens was. DE OOSTVEST. Hoe hei geworden is. De Oudcweg hij den Papentoren. In theorie wel, maar de practijk bewijst het tegendeel. (Door onzen Verkeers-medewerker). Sommige lexers, die welldch-t liet hoofd schudden bij het'lezen van deze ongevaar- lijkheMs-veiiklaring van de auto, en die daar bij denken aan de talrijke verkeersongeval - len. moge ik in de eerste plaats er op wijzen dat het hier gaat om die gevaren^ welke aan het vervoermiddel-zelf inhaerent zijn. Thans ls er dus géén sprake van de droevige ge volgen van roekeloosheid en onkunde der be stuurders. Het is toch eigenlijk opmerkelijk, dat men sleohts zeer zeiden hoort van auto's die onderweg in brand vCiegen, terwijl eik dier voertuigen toch een groote hoeveelhe-ii licht ontvlambare brandstof met zich voert, waarvan de leidingen ten deele langs gloeiend heete buieen (uitlaatpijp, knalpot, enz.) loopen. Indien de benzinetank achteraan de auto geplaatst is, zijn de kwade kansen na tuurlijk iets kleiner, dan wanneer de benzine voorraad vlak .boven den motor aanwezig is, imaar gevaarlijk blijft het. Daarbij komt, dat veelal geen enkele beveiligingsmaatregel ge nomen is. Dikwijls is er zelfs geen affuit- kraan in de leiding aanwezig en wanneer die eens toevallig niet vergeten is, dan kan men het hapdel in de ure des gov aars -toch niet bereiken. Een brandbluescher ontbreekt (ge heel ten onrechte) ook al op de overgroote meerderheid der auto's en zelfs op vecr- booten is het bluschmateriaal dikwijls vol komen onvoldoende, terwijl men lustig stoa" te rooken op een door benzine en olie door trokken houten dek. Daar leeft men dus met recht op een vulkaan. Dit alles kon g mak kelijk verbeterd worden, tendee'e door over heidsmaatregelen, voor de res-t door de auto mobielfabrieken. Maar.het is eooaas ik reeds vroeger heb betoogd: het publiek vraagt eerder naar een „lief-geornamenteerden" deurkruk, dan naar beveiliging 'tegen drei gende gevaren. Een benzinebrand ontstaat in dm regel door terugslag. Wanneer de motor gestart wordt en 'het ontstekimgstijdstip is bijv. on juist geregeld, kunnen de zuigers plotseling terugslaan, de vlam wordt dan uit de cylin ders naar de lnlaatleiding en den carburator geperst. Daar vindt het vuur hoogst appetij telijk voedsel, vooral ook, omdat de buiten zijde van den motor en het zjgm. pantser (de platen, die aan den onderkant zijn aange bracht) in den regel flink vervuild zijn In een dergelijken samenloop kan men het vuur bedwingen door vol gas te geven. De motor 2uigt de vüam dan terug. Mocht men ove rigens een benzinebrand moeten blusschen, dan is water hier taboe. Met zand. of beter nog met een bluschapparaat gaat het snel en veilig. Deze apparaten zijn tegenwoordig reeds goedkoop te krijgen. Kortsluiting. Dit is een veel vaker voorkomende oorzaak van brand. Vele auto's hebben een electrlsohe installatie, die nog veel slechter is. dan de leiding, welke door het grootste ,,prul" op dit gebied in een huis werd aangelegd. Het komt voor, dat er geen enkele zekering is, terwijl een hoofdafsluiter bij mijn weten door geen enkele fabriek als standaarduitrusting ge monteerd wordt. Het ontbreken hiervan staat nochtans gelijk met grewrenioozc roekeloos heid 'te meer omdat dit accessoire met luttele kosten aangebracht kan worden. De bekende Robert Bosch-fabrieken brengen een zeer practischen schakelaar in den handel, welke, wanneer zij van een slot voorzien was, het ideale nabij zou komen. Een dergelijke af sluiter behoort elke automobilist, die op veiligheid prijs stelt, zoo dicht mogelijk bij den accu in een der hoofdkabels te plaatsen (het beste in die leiding, welke naar het chassisraam gaat, meestal dus in de —kabel) Wanneer er nu onverwacht kortsluiting ont staat (en dat gebeurt altijd onverwacht!) kan men met één handbeweging de gdheele installatie stroomloos maken, terwijl anders een doordringende stank en een geweldige rookontwikkeling de menschen het hoofd doen verliezen. Wanneer er zekeringen in de installatie aanwezig zijn, dan moet althans één der koplampen apart beveiligd worden. Doet men zulks niet, dan kan een kortsluiting in den sigarenaansteker tot fatale ongeluk ken voeren, want daardoor zou al het licht ineens uitgaan. Te water. Wat -'oen we, als de auto in hot water rijdt? Sommigen zullen door den schrik verlamd zijn, anderen trachten de deuren te openen, wat meestal niet gelukt, omdat zij vai'.ge- wrongen zitten. Daarna zal men een der raampjes willen opendraaien; als men hier mede succes heeft-, kan ce situatie eerei - worden. De ruiten stukslaan is gemakkel'.Jker gezegd. dan gedaan. Onversplinter baar glas (triclex, sequrit. enz.) is practise':-, gespreken niet stuk te krijgen en zeker niet. wanneer men onder water in een ongemakkelijke houding zit, mistenten ar: ren verstuikte pols. Maar zelfs normaal spiegelglas is niet zoo gauw tc verbrijzelen, bovendien heeft men geen gereedschappen bij de hand. Het dak stuksnijden gaat al evenmin, tenzij het van buitenaf geschiedt door iemand, die te hulp schiet. Bezitters van een schuifdak zijn al niet veel veiliger, want 10 tegen één zit ook dit accessoire vastgswrongen. Neen, in dit geval is er al heel weinig te beginnen- hier geldt dubbel, dat voorkomen beter is dan genezen. Overigens behoorden de automobielfabrieken aan dit punt hun aandacht te schenken en geen politiek van „après nous le deluge""' te volgen! Als er een band springt staan de kansen veel beter. Wanneer men het stuur stevig vast blijft houden en vooral niet sterk remt, zal er meestal niets gebeuren. Bovendien springen de 'tegenwowordtge ban den hoogst zelden, de spanning is er ook te gering voor. Het afloopen van een wiel is gevaarlijker, maar behoeft niet voor te komen wanneer men zijn auto behoorlijk onder houdt en af es toe eens laat controleeren of alle moeren (bouten) nog vastzitten. Er kan natuurlijk een as breken, maar ook dat ls in den regel het gevolg van aanrijdingen of van nochalant rijden. In dit bestek kunnen niet alle „eigenlijke oorzaaken" de revue passeeren; het ligt ook geenszins In mijn bedoeling, om ongerustheid te wekken, maarun homme avertl Dit alles zij een aansporing om den wagen nimmer te verwaarloczen en tevens, om eens op uw gemak na te denken over hetgeen u doen zoudt. wanneer u zelf in een der boven genoemde omstandigheden zoudt komen te verkeeren! UIT DE WERELD VAN DE FILM. LUNCHTIJD IN HOLLYWOOD. NORMA SHEARER. Als in Hollywood het middaguur is aan gebroken leggen de bakkers, slagers en tim merlieden hun gereedschappen neer om een uur te kunnen rusten en hun maaltijd te ge bruiken. Maar beteekent dit ook een uur rust voor de stars? Kunnen zij ook rustig eten, een boek lezen of een oogenblik slapen? Het ls tijd voor de lunch. Daar komt Norma Shearer uit studio No. 1. ZIJ is bezig met de opnamen voor Private Lives onder regie van Sidney Franklin. Zij zendt haar kamermeisje naar het restaurant om een lichte lunch te halen. Verschillen de personen wach ten bi haar kleed kamer daar dit voor hen de cenige gelegenheid is om een en ander met haar te bespreken. Verder belt zij haar huls op om enkele orders te geven voor het- avond maal of misschien voor een avondpartijtje. Een scène voor haar volgende film ls klaar om doorgelezen te worden. In de showroom wordt zij verwacht om de opnemingen van den vorigen dag te zien. Er is wat privé-post gekomen een paar foto's wachten op haar handteekenmg en tusschendoor ziet zij kans om ook nog iets te eten. Intusschen is het vijf minuten voor 1 geworden en om 1 uur wordt zij weer in de studio verwacht. Uit studio No. 6 komt Joan Crawford. Haar oogen zijn rood en zij is moe. Zij heeft enkele moeilijke scènes ge speeld voor „The Mirage" onder regie van Clarence Brown. Zij gaat vlug naar liet restaurant om iet® 'te eten want tiaar zangleeraar wacht op haar en de costuum- o no wei-per wil haar teekeningen voor ••we japon nen laten zien. Een fotograaf komt bin nen en verzoekt haar de eerste afdrukken van haar nieuwste foto's goed te keuren. Ook moet zij zich nog verkleeden voor de op neming van den namiddag. Maar afgezien van al deze bezigheden, kan zij verder vrfj o"er haar lunchuur beschikken. In studio No. 12 heeft Lawrence Tibbett, JOAN CRAWFORD Wij geven hier allereerst een teekenlng van den Ouden weg bij den Papentoren. Het was een schilderachtig plekje. Op die plaats vinden wij nu de Oostvcst, terwijl aan den overkant de Oudeweg nog te zien ls, voor zoover de rij woonschuiten nog een doorkijkje toelaten. ,The Peanut Vendor" met orkestbegeleiding gezongen. Hij heeft dit bekende lied den geheelen och tend gezongen voor zijn nieuwe film ..The Cuban Love Song" onder regie van W S. van Dyke. Zal het m'ddsauur hem rust brengen? Integendeel, hij gaat naar zijn kamers en oefent veertig minuten lang aan zijn plano Nu heeft hij nog een kwartier om wat te eten, zijn LAWRENCE TIBBETT. ccstuum en grime In orde te brengen en dan wordt hij opnieuw verwacht in do studio om te zingen. Uit Studio No. 18 komt Greta Garbo. Zij is bezig met de opnamen van „Ma- ta Hari". Zij luncht in haar kleedkamer waar modisten wachten om haar nieuwe japonnen te passen. Hierna on- duleert de kapper hcur haar opnieuw. Een assistent-re gisseur komt zeg gen, dat in den na middag een ande re scène opgeno men zal worden en dit beteekent voor haar, dat zij den dialoog opnieuw moet doorlezen. Zelfs Greta Garbo moet het grootste gedeelte van haar middag uur opofferen aan allerlei klein© bezigheden, Op het terrein is een platform ge bouwd, waar Ma rie Dressier toe spraken houdt voor opnamen voor een nieuwe film. Reeds drie uren lang heeft zij staan schreeuwen en het is een op luchting voor haar als om 12 uur de camera's stoppen. Zij gaat vlug naar haar kleedkamer en vindt deze ge vuld met bezoekers uit. Europa. De telefoon gaat ver schillende malen- Llefdadigheldsvereenigin gen vragen om giften Een vereeniging van ouö-tooneelspelers zendt een vertegsnweor diger om haar te verzoeken een toespraak te houden op hun jaarlijksche liefdadigheids bal ar. Een manicure komt haar nagels ver zorgen en tusschen door heeft zij nog kans gezien om een stukje te eten en dan moet zij weer terug oni tot 5 uur haar toespraken voor de microfoon ie houden. Dit is slechts een beschrijving van do lunch van een enkelen dag. Sommige em- ployé's van de studio's kunnen rustig eten, maar de filmstars zijn blij als zij tijd heb ben tusschen verschillende besprekingen door iets naar binnen te krijgen. GRETA GARBO. Marie Dressier. DE CRISIS EN DE ENGELSCHE ARISTOCRATIE. HET OUDE VOORNAME LONDEN VERDWIJNT. De algemcene landhuishoudkundige toe stand, de aanhoudende economische crisis, de talrijke, zware belastingen zijn niet zonder Invloed op den algemeenen toestand van de Engelsohe aristocratie gebleken. De t-cekomst van den Engelsch'en adel raakt in gevaar en de leidende Engelschc aristocraten weten op het oogenblik niet waar dit alles nog heen voeren zal. De paleizen% kasteel en en sloten, waarvan er vele ten tijde van de Kruistochten werden gebouwd of gedurende het tijdperk der re- geerin-g van Koningin Elizabeth verrezen, gaan thans uit de handen der aristocraten, die ze bij erfopvolging in hun bezit kregen, in- eigendom aan burgerlieden over en wel hoofdzakelijk aan rijke Amerikanen, die slotheeren in Europa willen worden. Sedert het einde van den wereldoorlog zijn in Enge land meer dan 600 groote landgoederen te koop aangeboden. In deze kasteelen en slo ten, die tot nu toe van het eene geslacht op het andere overgegaan zijn en groote histo rische waarde hebben, zijn dikwijls 80 tot 100 kamers. Heerlijke oud-Engelsche parken om geven deze kasteelen. In hun zalen vindt men oude kunstschatten, kostbare schilde rijen, -die door de beroemdste meesters aller eeuwen geschilderd werden, in de biblio theken vindt men de zeldzaamste boekwer ken, gravures, manuscripten, perkamentrol len en in de kleedkamers ziet men mannen- en vrouwen kleed lng, schoenen en laarzen uit alle tijdperken. Deze kleedkamers zijn in ze keren zin, kleine museums, die ons de ge schiedenis der costuumkunst plastisch voor oogen stellen. Hun waarde is heden ten dage onschatbaar, maar de vraag er naar is ge ring en de handelaren in antiquiteiten trachten van den treurigen toestand te profiteeren door hun schandelijk lage prijzen te bieden. De handelaren verkoopen dan deze rariteiten en curiosa aan Amerikaan- sche verzamelaars en verdienen er groote sommen aan. Eenigen tijd geleden heeft de Hertog van Leeds, voor hij zijn slot liet verkoopen, een openbare verkoopin-g van zijn bekende schil derijen- en boekenverzameling doen houden. Ook zijn costuumverzameling, die uit den tijd van Koning Karei dagteekent, zou in het openbaar verkocht worden. Op deze verkoo- ping verscheen een Lor.densche antiquair; hij bezichtigd;- tic costuums en bood er den Hertog van Leeds, zegge en schrijve, acht pond voor. Natuurlijk wees de Hertog den Waar nu de Oostvest is. antiquair de deur en de historische, waarde volle costuums bleven in het bezit van den Hertog, die categorisch verklaarde, dat hij zijn costuuanverzamellng liever liet vergaan dan haar voor een prikje te verkoopen. In het park van het kasteel van- Lord Ha milton bevond, zich een familiegraf, dat naar zijtl grootte en bouwstijl aan het beroemde familiegraf van Keizer Hadrianus te Rome doet denken. Twee jaar geleden werd het kasteel aan een Amerikaanschen multl-imil- lionnair verkocht. De zich in het Mausoleum bevindende sarcophagen van de daar rus tende 18 hertogen en hun gemalinnen, wer den naar het locale kerkhof overgebracht cn daar ter verdere eeuwige rust bijgezet. Daarbij kwam aan den dag, dat de tiende hertog in een granieten doodkist, die eeuwen geleden uit Egypte overgebracht en met vele geheimzinnige teekens bedekt was, begraven werd. Deze granieten doodkist-, die een uni cum is, heeft een enorme museum-waarde. Lord Litton, die een paleis is Hcrdfordshire bezit, dat op zichzelf reeds een klem museum is, moet om dit te kunnen behouden, van de bezoekers entreegeld heffen. Daar hun aan tal nogal groot is. kan de hertog er van ver zekerd zijn, dat het kasteel ook in de toe komst, zijn eigendom zal blijven. De Hertog van Newcastle heeft zijn huis noodgedwongen verkocht. Het is in bui ten land-sche handen overgegaan. Ook Lord As tor was genoodzaakt de poor ten van zijn bekend paleis aan den oever van de Theems te sluiten. De Londensche residenties der Engelsc-he aristocraten worden grootenirieels verkocht of afgebroken om plaats te maken voor flat woningen, wolkenkrabbers, kantoorgebou wen of warenhuizen. Zoo verdwijnt langza merhand het eene historische paleis na het andere en Londen krijgt van lieverlede een ander aanzien. Het oude, degelijke voorname Londen zinkt weg en een nieuw, nuchter Lon den dat den geest van den nieuwen tijd ademt, duikt op. In den laaisten tijd werd het beroemde ..Grosvenor House", het .De vonshire House", do huizen van talrijke Engelschc aristocraten, waaronder er ook ren, dat. een bleed verwant- van Koning George van Engeland, toebehoort, verkocht. Richard Taubcv kan het: Dein ist moin ganzes Herz nog niet afschaffen. Hij trad dezer dagen in het Do minion Theatre In Londen op in de operette Das Land des Lachclns en moest 't lied vier maal herhalen, waarmee hij het welletjes vond( ofschoon het publiek om nóg meer klapte! Op elke drie personen van 23 jaar zouden er twee zijn met valsche tanden. Een merkwaardige wedstrijd vindt op het oogenblik plaats tusschen twee mannen, waarvan de een is opgesloten in een Duitsche, dte andere in een Fransche ge vangenis. De Franschman heeft op den rug van een postzegel 3000 letters geschreven, waarna de Duitscher beweerde minstens het dubbele te kunnen presteeren. Eer de Franschman het echter zoover had gebracht, was de Duitscher al aan 't werk getogen en had op den rug van een postzegel niet min der dan 7845 met den microscoop duidelijk leesbare letters geschreven. Het schijnt dat Suriname door een zond vloed bezocht wordt. Het stortregent er te genwoordig dag en nacht. In den nacht van 24 op 25 April was de regenval Iets angstigs om aan te hooren. Er was dien nacht 84 m.M. regen gevallen, dat ls ongeveer een achtste van de hoeveelheid regen, die in ons „land van mist en regen" in een heel jaar valt. Een zender van Menschen kracht. Deze eigenaardige zender, die om het zoo te noemen niet 2 M.K. werkt, ligt in de Afri- kaansche kolonie Rhodesia, in woest land. Het Ls een U. K. G. zender, die op golven van 2060 M. werkt. De benoodigde energie van 120 Watt wordt, daar men geen electriciteit heeft zelf gemaakt. Daarvoor heeft men een op een flets gelijkende machine vervaardigd, waarbij door pedalen een dynamo aangedre ven wordt. Langdurige uitzendingen brengen daar, In aanmerking genomen de hitte, dus wel moeilijkheden mee voor de energie- vervaardigende fietsen. Of zou dit „Home Training" zijn? 32 uur aan het woord!! Het wereldrecord voor spraakzaamheid is wc-1 gevestigd door Romuald Piatkowski, een leeraar uit West Polen, die gedurende 32 uur aan één stuk door gesproken heeft! Elke 5 uur gebruikte hij een glas limonade en twee rauwe eieren. De eerste 5 uur besteedde liij aan een auto-biografie en de rest van den tijd sprak hij over dc huidige economische crisis en ontwapening. Italïaansche babies De laatst» cijfers uit de Italiaansche be volkingsregisters geven een groote verminde ring in den groei der bevolking aan. Op 3 April 1932 was de totale bevolking 42.085.60-3 zielen sterk, dat is slechts 375.419 meer dan in 1931. Toen was de toeneming 416.489 en ir. 1930 bedroeg zfj 519.587. De Engelsche bevolking. die ten tijde van Koningin Elizabeth tus schen de 3 en 4 mlllioen zielen telde, is pas in de 19e eeuw snel begonnen toe te nemen. Tegen 1900 had zo een tot-aal van 32 mil- li.en zi.o1en bereikt. Thans zijn er meer, dan 37 millioen menschen. AELBERT CUYP. 1620—1689 Just Havelaar noemt Cuyps werk „een triomfantelijk protest tegen den toenemen- den geest van specialiseering. Onder de schilders van de Hollandsche School heeft Cuyp de breede streek, de ruime blik, dogma en richting gaat hij voorbij in een breeden, groot opgezetten stijl. Zooals ook zün maatschappelijk leven was. Cuvp was een schilder, die rijk was, een gulle levensgenieter, noemt Have laar herru Immerzee! weet te vertellen, dat Aelbert Cuyp een bierbrouwerij had in zijn geboorte stad Dordrecht, doch dit schijnt niet. waar te zijn. Hij was van beroep: schilder. En als schilder is hem wel ten laste gelegd, dat hii was: amateur. Van allebei de beweringen Ls iets waar. Hij verkocht zijn werk, maar hij schilderde niet om te verkoopen. Hij schil derde omdat hij het zoo graag deed. Cuyp is bij uitstek de schilder van het zon licht. Hij leefde in een uiterst bewogen tijd. den tijd van de godsdiensttwisten en van het jaar 1672, maar wat is er in zijn doeken van terug te vinden? Het water, koeien, landschappen schildert Aelbert Cuyp, vredige tooneelen, hij zou even goed zijn geheele leven in Arcadië gewoond kunnen hebben als in de woelige Vereenigde Nederlanden van de 17de eeuw. Jacob Gerritse Cuyp, de vader van Aelbert was ook schilder. Hij was een van de stich ters van het Lucasgilde te Dordrecht. Ook hij was een landschapschilder. Bij hem heeft Aelbert ongetwijfeld het schilderen geleerd. Een eigenlijke vakkundige opleiding heeft Aelbert nooit gehad. In 1620 werd Aelbert Cuyp in de Merwede- stad geboren, hij was de eenige zoon van Jacob Gerrit-se Cuyp. Toen hij 30 jaar was, verloor Aelbert Cuyp zijn vader, die hem blijkbaar genoeg vermogen naliet om er *a,n te leven. Op 34-jarigen leeftijd verloor hij ook zijn moeder. Op zijn 38ste trad hij in het huwelijk met Cornelia Bosman, een weduwe. Zijn eenig kind, zijn dochter Aren- dina, is later getrouwd met een brouwer, vandaar waarschijnlijk de opgave, dat Cuyp zelf een brouwerij zou hebben gehad. Cuyp woonde meestal te Dordrecht, doch hij werkte ook veel buiten de stad te Dordt- wijk, op het buiten het „Torensteedje", zijn zomerverblijf. Het kan zijn, dat dit buiten hemzelf niet toebehoorde, doch aan vrienden die het hem afstonden. Cuyp komt niet voor ln de registers van het door zijn vader mede opgerichte schildersgild, doch er zijn van die registers zoek geraakt. In elk geval moet hij ln hooger kringen geleefd hebben dan bij zijn burgerlijke afkomst aanvankelijk pasten. Hij was bevriend met Cornelis van Beveren, wiens kasteel Develstein hij meermalen ge- teekend heeft. Ook was hij intiem met de familie De Rooveres, heeren van Hardinx- veld. Wellicht was zijn vrouw van aanzienlijke familie. Het kan ook zijn, dat de verhouding geen andere was dan die van den schilder tegenover zijn beschermer. In het stedelijk leven te Dordt nam Ael bert Cuyp een belangrijke plaats in. Iiij was diaken en ouderling van de Hervormde Kerk en hij schijnt ook candidaat geweest te zijn voor dc vroedschap. Ook was hij lid van het I-Iooge Gerechtshof voor Zuid-Holland. In 1689 verloor hij zijn vrouw, en twee jaar later stierf hij zelf. Zijn schilderijen waren dikwiils onverkoop baar of gingen voor weinig geld weg. Zoo zijn er heel wat naar het buitenland gegaan. Later eerst heeft men de groote waarde van dezen uitstekenden landschapsschilder inge zien. Wij zeiden het- al, de breede streek, de forsche opzet was Cuyp's kracht. Niet het detailwerk. Zijn figuren van menschen zijn waarlijk slecht geproportionneerd. Waar het echter betreft het weergeven van stem mingen, van lichteffecten, een nevel, een ros sige avondstond, een zonsopgang, daar ia Aelbert Cuyp op zijn best- Het aantal zijner schilderijen zou minstens 763 bedragen. Zeer veel er van bevinden zicli in buiteniandsc'ne musea. Cuyp -heeft ver scheidene navolgers gehad.

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 14