ZUIDERZEE Hoe groot de achteruitgang is. OP SLOTENBURC Voor uw Tuin HAARLEM'S DAGBLAD MAANDAG 13 JUNI 1932 Ontzaggelijke vermindering van het bedrijfsleven. Maar wanhopen moeten wij niet. Door het Centrale Bureau voor de Statis tiek is kortgeleden een overzicht samenge steld van de positie van het bedrijfsleven in ons land in het eerste kwartaal van 1932. Voor zoover dit slaat op den toestand der in- dustrieele ondernemingen blijkt de achter uitgang nog steeds aan te houden. Dit be treft niet alleen den export, maar de malaise openbaart zich ook voor die bedrijven, welke geheel of ten deele voor de binnenlar.dsche markt werken. De afgenomen koopkracht van een groote gedeelte onzer bevolking heeft de vraag naar tal van artikelen sterk doen slinken. Vele ondernemingen die grootendeels exporteerden, zijn thans op de binnenland se he markt aangewezen. Daardoor moest van zelf een concurrentie ontstaan, die tot een abnormaal afnemen der prijzen voerde. On getwijfeld zijn er ondernemingen, welke minder van deze ongunstige tijdsomstandig heden hebben te lijden dan andere, maar de totaal-indruk is zeer ongunstig. De geringe vermeerdering van werkgelegenheid weegt in geen enkel opzicht op tegen al die geval len, waarbij inkrimping van het bedrijf nood zakelijk bleek. In de scheepsbouwindustrie liep het aan tal arbeiders van 1930 op 1931 terug van 40 tot 19 duizend. Die achteruitgang heeft zich in 1932 voortgezet. Nieuwe bouworders kwa men vrijwel niet binnen. Einde Maart van dit jaar was nog slechts 51.000 bruto-register- terton in aanbouw, tegen resp. 121.000 en 179.000 in 1931 en 1930. Blijkens een rede var. den heer C. J. Ph. Zaalberg, Directeur- Generaal van den Arbeid, bij gelegenheid van de in het vorige jaar gehouden Neder- landsche Week te Amsterdam, is de meening. dat wij te veel helling hebben onjuist. Onze wei*ven bouwen voor de geheele wereld en hebben 'het gebracht tot. ruim 6 procent van de geheele wereldproductie. Dank zij de groote bekwaamheid onzer scheepsbouwers en arbeiders kon dat percentage evengoed 7 of 8 worden en dan zouden alle hellingen vol bezet zijn. Indien deze slapte aanhoudt staat te vreezen, dat nog meer werven zullen slui ten. Oök in de machmefabricage is de toestand zeer slecht. Eeneizijds is dat een gevolg van de slapte in de scheepsbouw-industrie, an derzijds door de groote inzinking in de In dische cultures en de petroleum-indoistrie. Bedroeg het aantal arbeiders in deze in dustrie werkzaam' in 1929 nog circa 28.000, op 1 October 1931 was dit geslonken tot 20.000 terwijl daarna nog verder ontslag is gevolgd. In de gloeilampen- en radio-industrie is het beeld niet anders. Met toepassing van den verkorten arbeidsduur in meer afdeelin- gen dan in het laatste kwartaal van 1931, daalde het personeel in deze bedrijven werk zaam van circa 10.800 in December 1931 tot ongeveer 9.500 in einde Maart 1932, terwijl dit aantal twee jaren geleden nog pLm. 21.000 bedroeg. De in belangrijkheid op de metaalindus trie volgende groep is de textielindustrie, waarvoor slechts gedacht behoeft te worden aan de centra in Twente, Noord-Brabant en Ede, Arnhem. Nijmegen en Breda met hun kunstzijdefabrieken. Het totaal aantal ar beiders in die bedrijven werkzaam slonk van 87.000 in 1930 op 73.000 in 1931. Van dit laat ste aantal werkten er 18.000 geen volle week. De val van het Engelsche pond heeft daarna nieuwe onheilen aangericht, zoomede de Twentsche werkstaking. Voegt men daarbij de verhoogde invoerrechten in tal van lan den, dan kan het wel niet anders of de posi tie dier bedrijven is uiterst moeilijk. Bij de wolindustrie in het centrum Tilburg heeft de contingenteering van den invoer van stof fen en bovenkleeding de werkgelegenheid FEUILLETON door THcRèSE VAN ARENDSBERG. 25) „Grootvader", zeide Edmond, want sedert zijn terugkeer gaf hij de oudelui en Van Ra ven den naam. die hun na zijn huwelijk zou toekomen, „Grootvader, niet alleen dat ik het goedkeur, ik wensch het wellicht nog vu riger dan Meta zelve. Ik voel me gehecht aan Slotenburg, en ik verlang zoo, dat het in uwe familie blijft, en u beschouwt toch Koenraad als een der uwen. Ik zal het toch nimmer kun nen beheeren, mijn plichten roepen me el ders, ik wil werken, ik wil mijn brood verdie nen, en niet leven van het geld mijner vrouw dat acht ik een degelijk man onwaardig". „Eerlijk gesproken, Edmond", zeide de oude baron, ,.en nu keuren wij het ook volkomen goed. niet waar Mathilde? 't zou ook ons hard gevallen zijn, als die kleine vent niets had gekregen". ..Meta had volkomen gelijk, toen ze zeide: ..Mama zelve zou het ook zóó hebben gewild. Koenraad is ons immers bijna even dierbaar als wanneer hij haar zoon ware geweest". ..Morgen op jouw trouwdag zal ik algemeen bekend maken, wat ik Vrijdag met den nota ris in orde zal brengen. Gij beiden eindigt uw jeugdige jaren met een edele daad. kin deren. uwe grootouders zijn trotsch op u! Laat het echter tot morgen tusschen ons vie ren blijven". HOOFDSTUK VI. Nog eenmaal betreden we het landelijk dorpje Aalheim, waarheen we zoo menigmaal onze schreden richtten: maar nimmer voor dezen had alles zulk een feestelijk aanzien gehad als heden. Zoodra men het dorp in kwam, zag men overal vlaggen en guirlandes, en voor het raadhuis, evenals voor den in gang der kerk was een eerepoort opgericht, waarop met groote letters het „Leve bruide gom en bruid!" tusschen bloemen en groen te lezen was. Op uitdrukkelijk verlangen van de oudelui Van Sloten, zou het huwelijk van Meta en Edmond met bijzondere pracht en luister vol trokken worden dat huwelijk, dat de be vestiging was van een eerste, reine liefde, dat dén'wensch vervulde van alle nabestaanden, en dat geen enkelen wanklank van verloren illusies, of geleden verdriet in zich sloot en doen toenemen, doch alleen voor die fabrie ken. welke zich speciaal op damesstoffer, toe leggen, terwijl het in die voor heerenstoffen onverminderd zeer slap bleef. In de kunst zijdeindustrie waar in het laatste kwartaal van 1931 de personeelsterkte eenigszins was toegenomen, trad in 1932 weder een verslap ping in. In de diamantindustrie bedroeg het week- gemiddelde van de werkenden der vier be staande organisaties, welke einde Maart 1932 5665 leden telden, gedurende het eer ste kwartaal van dit. jaar. nog slechts 540. tegen 1141 in het laatste kwartaal van 1931 In de schoenenindustrie blijft de achter uitgang eveneens aanhouden. In 1931 wer den enkele fabrieken stopgezet en voor de helft van het personeel de werktijd inge krompen. De invoer van leeren schoenen steeg van 1930 op 1931 van 1.270 000 paren op ï.944.000 paren. De uitvoer daalde van 449.000 op 354.000 paren. Als gevolg van dien achteruitgang was de positie der leerfabrie ken zeer riskant. Onze koopvaardijvloot is grootendeels tot werkloosheid gedoemd. Deze bestond op 1 October 1931 uit 1153 schepen met een bruto inhoud van circa 3 millioen ton. Omstreeks 1 Januari 1932 was van deze vloot 33.8 pro cent opgelegd. Het meest van de vrachtvaart n.l. 72.2 procent, doch ook reeds 29 9 procent van de. groote lijnreederijen en 43.3 procent van de gemengde reederijen. Het gedeelte, hetwelk nog in de vaart is, dekt zijn kosten nauwelijks of niet vooral als gevolg van de daling van het Engelsche pond. Daardoor zijn niet alleen groote verliezen geleden op loopende contracten, maar de concurrentie tegen Engelschen en Noren is er zeer door verscherpt. De beurswaardeering der aan- deelen spreekt boekdeelen. In de reeds aangehaalde rede van den heer Zaalberg eindigde deze met de opmer king: „Er is geen reden tot. wanhoop, mits wij allen doordrongen zijn van den ernst van den toestand en den sterken wil hebben om een zwaren strijd te voeren". Inderdaad, zoo is het. MOLLERUS- BINNENLAND (Zie ook elders in dit nummer.) DE TWEEDE NATIONALE LUCHTLIJN IN NEDERLAND. AMSTERDAM—TWENTE GEOPEND. Zaterdagavond is de ïuchtdienst Amster damTwente door burgemeester Edo Bergs- ma te Enschedé op het vliegveld Twente voor geopend verklaard. Er is een hangar voor zeven vliegtuigen. Een stationsgebouw met restaurant en kantoren is in aanbouw. Men hoopt met den Ïuchtdienst niet alleen den handel, maar ook het toeristenbezoek te bevorderen. PRINSES JULIANA NAAR DUITSCHLANP Prinses Juliana gaat in het begin van de volgende week voor eenige dagen naar Duitschland, tot het brengen van een fa miliebezoek het bruidstoilet van gebrocheerd satijn, rijk versierd met kant en oranjebloesem, was schier vorstelijk te noemen, terwijl een col lier van kostbare saffieren Meta's hals om sloot. Onder statig klokgelui begaf de stoet zich te voet van het stadhuis naar de kerk. Meta zelve had dit zoo gewild: iedereen die haar van hare vroegste jeugd af had gekend en liefgehad, moest haar heden, op dezen voor haar zoo gewichtigen en gelukkigen dag. kunnen zien en begroeten. Even kinderlijk lieftallig als altijd, schreed zij nu. niettegen staande haar prachtigen bruidstooi, aan den arm van haar bruidegom over Aalheïms marktplein .elke bekende in 't bijzonder toe knikkende. Edmond zag ernstig en peinzend voor zich uit: het toonbeeld van een man, die op het toppunt- zijner wenschen staat, en zijne hulp en sterkte verwaaht van de vrouw, die hem liefheeft. Achter hen volgen de heer Van Raven en mevrouw Van Sloten: beiden te gelukkig om te spreken, genieten ze in stilte van den aanblik van het jeugdige paar Dan komt de heer Van Sloten, die niettegenstaande zijn tachtig jaar nog moedig met fier opgericht hoofd voortsohrijdt, met zijne zoo beminde schoondochter aan den arm. Die twee zwij gen niet. en we hooren zoo juist den baron fluisterend tot Ellen zeggen: ..Dit is mijn laatste bruiloft, kind: nu mijn pupil met mijne kleindochter trouwt, zijn daardoor twee feesten in één vcreenigd". ..Wie weet. Papa?" antwoordde mevrouw Van Raven. ..Koentje zal misschien uw woor den logenstraffenIn uwe familie trouwt men vroeg, en ik zie u wel honderd jaar worden". Daarop volgen nog: twee van Edmonds vroegere professoren de praeses van het Leidsche studentencorps, twee vrienden van Edmond. de beide broeders van Van Raven, de heer en mevrouw Van Havelt, vier kost schoolvriendinnen van Meta. en hare oude gouvernante: in 't geheel ruim twintig per sonen. Toen Meta aan de kerkdeu- gekomen was. nam ze van den haar opwachtenden bedien de haar kerkboek over. en gaf hem zoolang haar bruidsbouquet in bewaring. Daarop ha ren arm weder in dien van Edmond leggend, gingen ze met vasten stap tot in het midden van het kerkgebouw, waar voor hen beiden een canapé, voor de overige fauteuils ge plaatst waren. Ds Everts, die den kansel reeds beklommen had. sprak, zoodra zij gezeten waren het: ..Welkom! driewerf welkom in het huis des gebeds!" uit. en zijne stem trilde van aan doening. toen hij zeide. hoeveel herinnerin gen deze dag Ook in hem opwekte. De eerste maal toch. dat hij in deze zijne eerste ge- me elite optrad, was hem gevraagd geworden TWEE MINISTERS ALS GETUIGEN. IN DE ZAAK VAN „DE TRIBUNE". In het proces tegen den vroegeren direc teur en twee medewerkers van ..De Tribune" is Zaterdag een groot aantal getuigen a dé charge gehoord. Zoo hebben de verdedigers ook doen dag vaarden de ministers van Buitenlandsche Zaken en van Koloniën, de heeren Jhr. Mr. F. Beelaerts van Blokland en S. de Graaff. zulks wegens de den advocaat ten laste ge legde beleediging van deze bewindslieden. Bij den aanvang der zitting deelt president Huysinga mede. dat er Van de min. bericht is ingekomen, dat zij door ambtsbezigheden verhinderd zijn te verschijnen. Verdediger mr. Simon de Jong verzoekt daarom splitsing van de zaak van den advo caat van de beide andere zaken en schorsing der behandeling van eerstgenoemde zaak „totdat de ambtsbezigheden der ministers hen niet verhinderen zullen, hun plicht als staatsburger waar te nemen". Behalve de ministers toch is ook het lid van de Tweede Kamer, de heer D. Wijnkoop, door de verde diging opgeroepen. De heer Wijnkoop r.u is wel verschenen en heeft het recht, te weten waar hij thans aan toe is, want ook hij heeft drukke ambtsbezigheden in het belang van het land Verdachte vraagt getuige Wijnkoop of deze vragen heeft gestold aan de ministers van Buitenlandsche Zaken cn Koloniën omtrent een bezoek van den Franschen minister van Koloniën en van den gouverneur-generaal van Indo-China aan Ned.-Indië en of het antwoord op deze vragen naar zijn oordeel niet in strijd is geweest met dc waarheid. Getuige Wijnkoop: Ja, ik heb in de Kamer eenige vragen probeeren te stellen en ook ge steld. in de eerste plaats betreffende den Franschen Minister van Koloniën Revnaud. Ik heb toen den Minister van Buitenlandsche Zaken gevraagd of het besrook van dezer. Mi nister aan Indonesië polit ieke beteeken is had en of er van een politieke overeenkomst sprake was. Een Fransche afgevaardigde en Minister Revnaud hebben zich over politieke samenwerking tusschen Nederland en Frank rijk uitgelaten. Getuige deelt verder mede dat de Minister van Buitenlandsche Zaken hom geantwoord heeft dat het hier alleen een beleefdheidsbe zoek gold. Uitdrukkelijk heeft getuige toen geantwoord dat hij dit niet- geloofde Na de Minister van Buitenlandsche Zaken heeft, de Minister van Koloniën, de heer De Graaff. getuige hetzelfde geantwoord en ten slotte is de zaak behandeld bij de begrooting van Koloniën, waarbij de Minister ook perti nent elke politieke beteekenis aan het ver melde bezoek ontkende. Getuige heeft- hem toen geantwoord dat de Minister naar get.'s overtuiging onwaar heid had gesproken. Verdediger Mr. Simon de Jong, zegt, dat het verschijnen var. een minister geen no vum is. Mr. Mendels, „die blijkbaar een revo- lutionnaire opflikkering had", heeft- pl. op gebeld en hem de mededeel ing gedaan dat hij in 1903 ook een minister gedagvaard had en wel niemand minder dan Abram Kuyper. Deze heeft toen wèl gelegenheid gevonden om voor de Rechtbank te verschijnen. Na een hierna volgend ietwat „politiek de eerstelinge van den burgemeester, de bruid van heden, te doopen. Later had het kind van toen, jonkvrouwe geworden, hem zelf gevraagd de belijdenis haars geloofs in zijn handen af te leggen: nu op den dag van heden was het ook weder haar wensch. en die van hare bloedverwanten geweest, die hem het voorrecht verschafte haar huwelijk kerkelijk in te zegenen. „Heel Aalheim treurt", vervolgde de leeraar, „omdat de zonnestraal, die het zoovele jaren verwarmde, thans van hier gaat, zij. van wie men met recht zooveel goeds en schoons in de toekomst verwachtte, maar aan die smart en rouw paart zich weer vreugde, dat zij haar nieuw tehuis zal vinden bij den mar., die ons in de laatste jaren ook dierbaar is geworden, en die tevens de broeder is van onze jonge burchtvrouwe. van haar, die zoo waardig de open plaats in het hart van on zen burgemeester en zijn kind heeft aange vuld". Dan drukte hij hun de verplichtingen op het hart. die het huwelijk hen jegens elkan der en jegens hunne bloedverwanten oplegde. Hij wees er Meta op. hoe het leven cener doktersvrouw vrij van alle zelfzucht moet wezen, en zij. evenals haar man geheel moest opgaan in menschenlicfde. Hij voor spelde Edmond. dat zijn praktijk hem som tijds in strijd zou brengen met zijn liefde voor zijn vrouw, en gaf hem den raad dan steeds de beslissing aan zijn eer en geweten over te laten. Met een .Maar bovenal zij dc Heer uw God uw Raadsman, uw Leider in alle omstandigheden uws levens' Volg Hem gewillig, waarheen Zijn hand u leidt1" vol eindde Ds. Everts zijn gevoelvolle toespraak. Daarop las hij hun volgens de gewoonte van zooveel eeuwen het formulier voor. deed hen ae gebruikelijke vragen, welke zij beiden met 'n helder klinkend ja beantwooi'dden cn knielden ze neder om den zegen te ontvan gen. Daarna zong de verzamelde menigte het bekende Psalmvers: „Dat 's Heeren zegen op u daal", waarna het bruidspaar, aan allen een vrien delijken dankgroet toewuivende, gevolgd door den geheelen stoet, hot kerkgebouw verliet Voor zij in de gereedstaande rijtuigen stap ten, kwam de predikant even naar hen toe. en aleer hij den jonggtrouwden iets kon toe voegen, stak Meta hem beide handen toe, en zeide met een stem, die van diep gevoel ge*- tuigde: „Dominee, tot de drie heiligste plechtighe den in een menschenleven hebt gij mij ge wijd: ik dank u daarvoor met mijn gansche hart in deze voor mij onvergetelijke ure Moge gij bij alle verdere omstandigheden In mijn, neen ik zeg thans in ons leven, onze vriend en leeraar blijven!" steekspel tusschen Rechtbank, verdediging en verdachte, zegt hét O. M.. mr. Van Dullemen dat een verhoor der ministers van weinig^ bc- teekenis zal zijn omdat- eenvoudige beleedi- ging en geen smaadschrift Ls ten laste ge legd. zoodat het bewijs van de waarheid van de publicatie in .De Tribune" niet ter sprake zou komen. Doch ook afgezien daarvan zou den de ministers zich wel op hun ambtsge heim beroepen. Op dc getuigen in kwestie zijn echter van toepassing de artikelen 280 en 282 van het Wetboek van Strafvordering en daarom ver zoekt de officier dat bevel zal worden gege ven, de twee ministers wederom te dagvaar den. Na Raadkamer beslist de Rechtbank dat zij In dezen niet in staat is tot het- geven van een onmiddellijke beslissing. Daarom splitst zij de zaak van den advo caat van de beide andere zaken en houdt, wat de eerste zaak betreft, haar beslissing ten aanzien van de ministers aan tot Vrijdag 17 Juni, des morgens te half tien. De beide andere gevoegde zaken worden hierna verder behandeld. In de zaak van cc beleediging van een In specteur deelen getuigen mee, dat de politie op den bewusten avond van 15 December 1931 scherp is opgetreden en dat zij daartoe geen aanleiding had. Degenen, die het optre den van den inspecteur hadden waargeno men, achtten de kwalificatie provoceerend ten aanzien van dezen inspecteur juist. VASTE ZENDTIJD VOOR DE H. I. R. O. TWEE UREN PER MAAND De Minister van Waterstaat heeft bepaald dat met ingang van 1 Juli aan de Humani taire en Idealistische Radio-omroep zendtijd wordt toegekend op den eersten Zaterdag van ieder< maand van 45 uur en op den derden Dinsdag van iedere maand van 45.10 uur. Aan de H I R O. is bij deze regeling het recht voorbehouden den minister nog an dere zendtijd te vragen als een bijzondere aanleiding naartoe aanwezig is. AMSTERDAM'S BEGROOTING NOG ALTIJD NIET GOEDGEKEURD. B en W. van Amsterdam zien volgens de Tel. geen kans om de door de regeering ge- wenschte bezuiniging van 12 millioen op dc be groot-ing voor het loopende jaar nu nog aan te brengen. De burgemeester en wet houder Polak zullen confereexen met. mi nister De Geer. TIK-TEEKENEN. Op den internationalen wedstrijd van het instituut ..Schoevers" in het maken van teekeningen op de schrijfmachine heeft de heer L. v. d. Bock te Haarlem een eervoile vermelding gekregen. „Dat geve God, mevrouw", zeide de predi kant, haar het eerst dien naam gevend, daar op ook Edmond dc hand drukkend, begroette hij nog even dc overige familieleden, waar na de rijtuigen onder luide hoera's! en ..Lang zullen ze leven!" den grintweg naar Sloten burg insloegen. Daar de jongelui dien avond nog tot Keu len wilden reizen, moest het dejeuner dade lijk na hunne thuiskomst een aanvang ne men. Alles was in orde gebracht en geregeld door een Haagsche leverancier, zoodat de ta fel er feestelijk uitzag, te meer nog daar het antieke zilver, evenals 't servies, dat met hun wapen prijkte, er zooveel toe bij bracht om het een vorstelijk aanzien te verkenen. Na Emilies trouwdag was het nooit meer ge bruikt. daar Ellen op haar huwelijksfeest uitdrukkelijk gevraagd had. het niet aan te roeren, om droeve herinneringen zooveel mo gelijk te vermijden. Het bruidspaar zat natuurlijk aan het hoofd dor tafel: naast Meta op haar verzoek haar Grootvader, en naast Edmond mevrouw Van Sloten. „Immers", had ze zoo aandoenlijk lief hare moeder toegevoegd ..naar mensche- lijke berekening zullen we Pa en u zooveel langer nog bezitten dan hen. en ik geloof, dat men op rijper leeftijd meer aan zulke vor men hecht". Toen eenige gerechten waren rondgediend, vroeg baron Van Sloten het woord, en nadat hij om zijn hoogen leeftijd de toestemming had gevraagd om zijn toost zittende te mo- cen uitspreken, begon hij met de gebruike lijke gelukwenschen aan bruidegom cn bruid, zijn dierbaren pleegzoon, en 't kind zijner eenige dochter. Maar voor hij verder sprak, gevoelde hij behoefte zeide hij. hen allen te zeggen, wie en hoe deze twee jonge men- schen waren, opdat allen konden oordeelen: ..Gisteravond in 't- schemeruurtje, toen mijn vrouw en ik", vervolgde de grijsaard, „ons om krachten te vergaren voor de vermoeie nis van dezen dag in onze kamer hadden te ruggetrokken. kwam onze kleindochter bij ons. met een volgens haar dringend verzoek Wij beloofden vooraf het haar te zullen toe staan. wetende hoe haar streven en wenschen nooit zich zelve maar steeds anderen geldt. Daarop begon Meta ons te zeggen, dat zij beisefte éénmaal zéér rijk te zullen worden, wat zij noch Edmond wenschten, en dat vooral het bezit van Slotenburg en zijne uit gestrekte landerijen voor hen een bezwaar zoude wezen, daar zij het nimmer zouden kunnen bewonen; om die reden wilde ze mh en m!jne vrouw verzoeken de bepaling te maken, dat het kasteel S'otenbure met alle 'r,komsten daarvan, na onzen dood zou wor den toebedeeld aan het kind uit het tweede huwelijk van mijn schoonzoon, aan den thans zesjarigen Koenraad Van Raven, met de be- .ALLERLEI WENKEN. Juni is in het land. In den tuin is er volop werk. De echte voorjaars bezigheden, zaaien en ultplanten. zijn afgeloopen. De beurt is nu aan het onderhouden van alles. Schoffe len en wieden, wieden en schoffelen, dat is nu aan de orde van den dag. Ook het gra.s- niaaien neemt heel wat tijd. Schoffelen moot men eigenlijk alleen doer, bij warm weer. als de grond kurkdroog is. Men doet dan in een uur meer dan op een rogendag in drie uren! Bovendien verdroogt dan het onkruid dat nog blijft liggen, terwijl bij vochtig weer leder plukje dat niet wordt opgeharkt, weer aangroeit. Onkruid met wortelstokken. Kwcokgras. b v. moet met wortel en al ver wijderd worden, schoffelen helpt cr niet veel tegen. In Juni moet men zorgen het- onkruid dc baas te blijven, het mag geen zaad gaan verspreiden! Maar behalve dat 2ijn cr nog heel wat meer werkjes, 't Gras moet gere geld gemaald worden. Aan te raden Ls het om iedere week te maaien. Wacht men lan ger dan is het ook weer veel zwaarder werk. Van veel beteekenis is hel gereedschap waar mede gemaaid wordt. Scharen moeten steeds scherp en vrij van roest worden gehouden. Heeft men een grasmachine, dan doet men het beste die iederen winter grondig te laten schoonmaken, slijpen cn smeren. Maaien met een machine die niet goed gesteld is of waarvan de messen bot zijn is onnoodig zwaar. Na het gebruik moet do machine coed worden schoon gemaakt en zoo noodig ge smeerd. Heeft men kale plekken in het gras dan kunnen die nu nog worden bljgezaaid. t zaau wordt luchtig ing?harkt, dc grond aangestampt cn vochtig gehouden. Wil men een mooi grasveld hebben dan dient het onkruid er geregeld uit weg gehou den te worden. Uitsteken niet e«n puntig mesje is het meest afdoende. Dikwijls echter is er al zooveel onkruid in een grasveld dat daar ..geen beginnen meer aan" ls. zooals men dan zucht. Waar veel klaver Ls kan eens een extra bemesting gegeven worden met chili-salpeter. (4 K G. per Are. b v. gemengd met grond droog uitgestrooidi klaver ver draagt dat niet goed. Wat kainiet. uitge strooid in den winter doet wel een gedeelte dor madelieven verdwijnen Paardebloemen behoeven niet heelemaal uitgestoken to wor den. wanneer men met een puntlgen stok in het midden dor plant prikt, zoo dus dat men hot hart raakt is dat wel voldoende. De plant „vervuurt". Nu is het ook tijd om eens op de rozen te letten. Klimrozen, vooral wanneer ze in de volle zon tegen een niuur staan, hebben ze nogal eens te lijden van „het wit". Iedere rozen bezitter kent deze veel voorkomende rozetiplaag Bloem van zwavel er over gesto ven. op een tijdstip dat de plant goed droog is. en zóó dat ook de onderkant der bladeren geraakt wordt is een goed bestrijdingsmiddel. Beter is het echter om het als voorbehoeds middel aan te wenden. Bloem van zwavel is niet duur. en het voorkomt, mits vroegtijdig aangewend, dat de rozen waarop men zich al zoo lang verheugd had, eer vuil, onoogelijk aanzien krijgen. Ook de bladluis ls een vijand die iedere rozenbezltter van tijd tot tijd te bekampen heeft. Een goed middel om hem mede te lijf te gaan is zeepspiritus. Twee ons oroen zeep, een dL. brandspiritus op tien L. water, De zeep wordt in warm water op gelost. 't koude water daarbij gegoten cn daarna de spiritus toegevoegd. Er zijn al verschillende vaste planten uit gebloeid. Pyrethrums. trolius enz. Indien deze planten gescheurd moeten worden dan kan dat nu gedaan worden. Scheurt men deze vroegbloeiende soorten in het voorjaar dan loopt men kans dien zomer geen bloemen meer te krijgen, scheurt men ze in het na jaar dan groeien ze voor den winter niet meer vast en bevriezen daardoor gauw Het gevaar van bevriezen is voor bijna alle In het najaar geplante gewassen vrij groot, maar vooral bij vaste planten weegt het risico van vorstschade in dc meeste gevallen lang niet op tegen de enkele voordeden van planting in den herfst. T SCHELLING paling, dat burgemeester Willem Van Raven en zijn tweede vrouw Ellen Howard het recht zullen bezitten Slotenburg te bewonen, zoo lang zij het zelve zullen wenschen". „Ik ben nimmer een redenaar geweest", ver volgde de oude man „en thans valt liet. spre ken mij zwaarder dan ooit. Ik heb u allen op eenvoudige wijze een blik doen slaan in 't ka rakter der bruid, cn ook van den bruidegom, die daarna door ons geroepen, verklaarde, zich hiermede geheel te vereenigen. Zij bei den hebben een derde van hun fortuin aan hun half-broertje verzekerd, waardoor Meta op de meest kicsche wijze heeft getoond, hoeveel zij meent verschuldigd te zijn aan de trouwe, liefderijke tweede moeder, die hare Jeugd leidde". Toen de baron geëindigd had, volgde er een oogenbllk van doodsche stilte: allen gevoel den het verhevene van deze ure. Ellens oogen stonden vol tranen, cn men zac. welk een machtig gevoel haar doortril de. Van Raven bemerkte het, en even naar haar toegaande, zeide hij: „Vrouwtje wat zijn wij toch rijk gezegend met zulke kinderen, niet waar?" En dan op zijn olaats teruggekeerd, vervolgde hij luid: „Meta cn Edmond. beiden thans mijn ge liefde kinderen! Woorden kunnen niet ver tolken wat in deze oocenblikkcn ln nic om gaat. evenals in 't hart van uw moeder Dat gr ons kleine ventje, van iemand mot een zeer bescheiden kapitaaltje tot een rijk man maakt, zegt veel zeer veel in een tijd. waar in dc strijd om het bestaan steeds zwaarder wordt, maar dat Meta toont, dat de onge lijkheid van lotsverdechng tusschen haar cn haar half-broertje haar hindert, dat ze 't. kind harer tweede moeder wil doen deelen in hare voorrechten, dat ze hem liefheeft, en ons in hem. o kind, dat doet me zoo goed. cn dat maakt me zoo trotsch op u. Kom. uw moeder snakt er naar. ik zie hot, om u omhelzen: de bruid Ls heden alles veroor loofd. sta even op. en ga naar haar toe". Met een blijden glimlach voldoet Meta on middellijk aan dat verzoek, cn niettegen staande haar kostbaar cn sierlijk toilet, knielt ze bij Ellen neder, en fluistert: .Moedertje, dank mij toch niet; voor alles wat ik ben. heb lk immers u te danken. Wat zou er van 't moederlooze kind geworden zijn zonder uwe zorg en liefde? O. geef mij in deze uren uw zegen op mijn verderen levens weg". En nadat Ellen hare hand liefderijk op het Monde hoofdje gelegd, haar heeft toerevoecd Mijn eigen lief en dierbaar kind", stond Meta op. en zeide tot e?n der bedienden, die zij in cie nabijheid zag: ..Ga even den jongenheer halen, en breng hem hier". (Slot volgt.) INGEZONDEN MEDEDEELINGEN n 60 Ct». per regel. ZONDER DE VIER ALBUMS EN DE PORTEFEUILLE MET 12 REPRO DUCTIES NAAR AQUARELLEN, GEMAAKT DOOR VIJF BEKENDE KUNST- SCHILDERS. KUNT U ZICH GEEN BEELD VORMEN VAN HET GROOTSCHE WERK VAN DE AFSLUITING EN GEDEELTELIJKE DROOGMAKING DER PRIJS VAN DE 4 ALBUMS TEZAMEN F 6. VAN DE PORT? IUILLE F 4.50 HOLDERT 4 Co. - POSTGIRO 51205 - AMSTERDAM

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 7