jrffe ƒ58: J Per rijwiel door Mooi-Nederland. I DE ENORME f FONGERS- 1 PRIJSDALING I Zeeland Is bij de vacantie-menschen ook zeer sterk in trek gekomen. Vooral het eiland Walcheren. Het is evenwel een flinke trap om daar op de fiets te komen. Onze baart toont nan, dat de weg over Bergen op Zoom gaat. Die route (123 K.M.) beschreven wij in onze artikel over Noord-Brabant. De afstand Bergen op Zoom—Middelburg is nog 67 K.M. Totaal dus 190 KLM., waarvoor minstens 2 dagen gesteld moeten worden. Van Bergen op Zoom uit is de tocht: KM. K.M. Kloe tinge 163.3 Bergen op Zoom 123 Goes 165.9 Station 's Heer Hendriks Woensdrecht 130 kinderen 168.3 Rilland 139.5 Wissekerke 169.5 Krabbe ndljke 145.3 's Heer Arends- Kruiningen 151.6 kerke 171.6 Sch ore 154.7 Sloedam 180.8 Blezinge 158.2 Nieuw Land 168.1 Kapelle 159.7 Middelburg 190 De voornaamste steden op Walcheren zijn Middelburg, Veere en Vllssingen. In een plaatselijk gidsje lezen wij: Voor een bezoek aan Walcheren zal dik wijls Middelburg het uitgangspunt zijn. Van hier uit zijn 3 tochtjes door het eiland te maken: le. MiddelburgVllssingen. 2e. Mid delburgDomburg. 3e. MiddelburgValke- nisse. Het eerste tochtje geldt een bezichtiging van dc steden Middelburg en Vlissingen en een bezoek aan het strand van laatstge noemde stad. Na aankomst te Middelburg kan eerst een wandeling door de stad wor den geSiaakt, waarbij vooral de Abdijgebou wen met hun slanke torentjes niet mogen worden vergeten. Ook verdient het aan beveling, langs een deel der fraaie bolwerken en singels te wandelen. Naar Domburg de mooie badplaats met mooi strand en prachtige duinen - reist men (als men het fietsen voor ran dagje zat is) 't voordeeligst met de stoomtram Walcheren. Te Domburg zijn ook prachtige wandelin gen door de bosschen van 't kasteel West- hove en 't Berkenbosch te maken. (Toe gangskaarten aanvragen aan 't bureau V.V.V. Middelburg). Zeer aan te bevelen is een bezoek aan het Museum van het Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen te Middelburg. Vlissingen biedt ook veel verscheidenheid. De aankomst of het vertrek mee te maken van een der boten van de stoomvaartmaat schappij Zeeland die op Engeland varen, is interessant, ook al omdat daarmee gepaard gaat het aankomen of vertrekken der groote mailtreinen. Als badplaats is Vlissingen ook zeer bekend. Veere is een oud stadje met mooie oude gebouwen. Vooral het raadhuis zal elk zich van de afbeeldingen herinneren. Het is een genot eenigen tijd onder de oprechte gulle Zeeuwen te vertoeven. De bevolking leeft er vooral in de dorpen nog vrij afgezonderd, zoodat veel oude gewoonten in stand gebleven zijn. Het is jammer dat de nationale kleederdracht der Zeeuwen in den laatsten tijd wat in het gedrang geko men is. De echte Zeelander (nog van vreemde smetten vrij) houdt zijn oude kleedij in eere. Dat geeft ook aan de Zeeuw- sche markten hun bekoring. Het landschap in Zeeland is natuurlijk vlak. Te midden van het polderlandschap vindt men ook mooie beboschte gedeelten. Op den doortocht naar Walcheren passeert men op Zuid-Beveland de stad Goes, als INGEZONDEN MEDEDEELÏNGEN a 60 Cts. per regel. HETGESPPEK 1 VAN DEN DAG een typisch Zeeuwsch stadje, dat tot het pleisteren van enkele uren aanlokt. Trou wens de geheele tocht door Zuid-Beveland is een genot. Mits het niet al te zonnig is, want dan zal men op menig plekje naar wat schaduw verlangen. DE HEER W. KLOEKE 80 JAAR. Iologie nu en dan kleine stukjes in ZwolseH. Eenigen tijd geleden verscheen van hem «en In 't Zwolsch geschreven werkje, getiteld „Zwolsche Sketsies", dat door dc critiek gunstig ontvangen werd Prof. Casimir sprak van ,.de leuke, gemoedelijke Zwolsche schets jes van den wakkeren ouden heer Kloeke'1;. Bekend is ook, hoe hij zich in zijn Schagser tijd geïnteresseerd heeft voor de verbetering der kanalisatie in West-Friesland. Hij sprak, over dit onderwerp in verschillende gemeen ten en schreef er artikelen over in tijd schriften en dagbladen. Tenslotte moeten wij nog herinneren aan de reizen, die de heer Kloeke, in opdracht van de Vereeniging „Nederland in den Vreemde", naar Frankrijk maakte om daar in gymnasia, lycea enz. de leerlingen te ver tellen over ons land en ons volk. Wijlen Prof. Lorentz zag in dit optreden van den heer Kloeke een zeer te waardeeren poging ter be vordering van den wereldvrede en sprak er met warmte over in een vergadering der „Coöpération intellectuelle" te Genève Graag spreekt de oude heer nog over deze reizen, die hem zooveel voldoening gaven. Hij ontving dozijnen opstellen over het door hem gesprokene, geschreven door leerlingen van 16 jaar en ouder. Zij allen lieten zich in zeer waardeerende bewoordingen uit over ae boeiende en leerzame voordrachten van den heer Kloeke. „SUCCULENTA". EEN INTERESSANTE TENTOONSTELLING. De Kring Haarlem" van de Ned. Verg van Vetplantenverzamelaars organiseert, zooals reeds bekend is op 23, 24 en 25 Juni a.s. een tentoonstelling van Cacteeën en andere Vet- planten in het Krelagehuis aan de Leidsche- vaart. Overal in en om Haarlem, trekken de zeer goed geslaagde reclameplaten reeds de aandacht. De belangstelling voor deze interessante expositie is dan ook zeer groot. De buitengewoon belangrijke inzendingen bevatten de meest vreemdsoortige planten. Grillige .rotscactussen, statige zuilen, merk waardige aloë's, giftige euphorbia's, zoowel als de meest bescheiden planten zullen in rijke hoeveelheid te zien zijn en hun buiten gewone schoonheid ten toon spreiden. Er zijn zóóveel inzendingen dat het Be stuur besloot een keuring te doen houden. Voor deze keuring is een Jury benoemd, be staande uit de heer en C. de Ring, voorzitter der Ned. Verg. van Vetplantenverzamelaars te Hilversum, Ch. Romeijn, Hortulanus te Utrecht en Mevr. Becht van Ommen te 's Gravenhage. Door het Hoofdbestuur is een verguld zil veren medaille beschikbaar gesteld, terwijl door verschillende dames en heeren lauwer kransen en takken benevens boekwerken, op het gebied der Succulenten werden ge schonken. Bovendien stelt de firma Pette te Wormer- veer voor iedere 50ste bezoeker het zeer be langrijke Cactus-album, geschreven door den bekenden schrijver Duursma beschikbaar. Uit alles blijkt, dat het bestuur dezer nog jeugdige afdeeling Haarlem, zij is pas één jaar oud, getoond heeft een zeer belang rijke daad te durven aanvatten. Wij hopen hartelijk, dat het publiek zal toonen dit naar waarde te schatten en in grooten getale deze buitengewone tentoon stelling, de eerste op dit gebied te Haarlem, zal bezoeken. Ten overvloede zij nog medegedeeld dat er 's middags gezellig kan worden „Getead". INGEZONDEN Voor den Inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst oj niet geplaatst, wordt de kopij den inzender niet teruggegeven. „KINDERZORG" IN ZORG. De Vereeniging „Kinderzorg" in de Clas sis van Haarlem der Nederlandsche Her vormde Kerk zal 26 Juni a.s. 25 jaren heb ben bestaan. Op de classicale vergadering van 1907 werd na een warm en overtuigend pleidooi van Ds. H. W. Creutzberg tot oprich ting besloten. Sindsdien heeft deze Vereeni ging haar bestaansrecht ten volle getoond en dankbaar mag erkend, dat zij voor menig verwaarloosd kind tot een steun en zegen werd. Niet minder dan 138 «pupillen toch werden door haar verzorgd. Terugziende op de voorbij gegane jaren past ons dankbaar heid jegens God en menschen, en er zou ze ker reden zijn om te jubelen als de te gen- woordigee toestand niet zoo zorgwekkend was. Ter wille der bezuiniging werd door de Re geering op de post „Voogdijvereenigingen" bij het ministerie van Justitie f 50.000 geschrapt en ook kinderzorg Haarlem heeft ter dege haar aandeel te lijden: Vermindering van collecten en bijdragen medegerekend, zullen dit jaar onze inkomsten f 1700, zegge zeven tien honderd gulden minder bedragen. En dat in een tijd van nood en zorg, waarin dit werk nog te dringender als een roeping tot ons komt. Op onze laatste vergadering kwam een verzoek tot voogdij aanvaarding over vijf kinderen, die in zeer droevigen toe stand verkeeren, ter tafel, maar wij hadden met den moed. zooals de financiën nu staan, de verantwoordelijkheid, die over 15 a 20 ja ren loopt, op ons te nemen; we hebben deze aanvrage tot de volgende vergadering aan gehouden in de hartelijke hoop dat velen uwer door een jubileumgift en vooral ook toezegging van jaarlijksche bijdragen ons weder een riem onder het hart zullen steken. De heer J. C. Wolterbeek, die zoo vele ja ren de trouwe penningmeester was, moest om gezondheidsredenen deze functie neer leggen, maar vond in den heer H. D. Seise- ner te Krommenie een waardig opvolger. Het gironummer is dus nu 4340, Krommenie. Wie geen giro heeft, zal dezer dagen aan den heer P. Roos uit Haarlem, Koninginneweg 18, dien wij zoo vrij zijn als onzen, vertegenwoordi ger bij u te introduceeren, zijn (haar) wen- schen kenbaar kunnen maken. Verblijdt ons met uwen onmisbaren steun. Helpt mece om dit werk van practisch Chris tendom. dat onze Kerk als een roeping om Christus' wil voor 25 jaar op zich nam. te bestendigen en aan de zoo dringende noodi- ging: ,Daat de kinderen tot Mij komen" ge trouw te mogen blijven. Bij voorbaat onzen oprechten dank betui gend, Het bestuur van Kinderzorg: G. van Tienhoven, voorzitter, Bloemendaal. C. Met, secretaris, Zaandam. H. D. Seisener, penningmeester, Krom menie. R. Abercrombie. Heemstede. B. Bal jon, Halfweg. G. Blauw. Schoten. M. T. van Sta alen. Santpoort Mr. H. Vaags, Haarlem. J. Vredenduin, Zaandijk. G. J, Waardenbuig, Haarlem, VU^INGEN Het Oostelijk gedeelte van hel eiland Walcheren. HAARLEM'S DACBLAD ZATERDAG T8 JUNI 1932 (Nieuwe serie.) In Zeeland. Felix Timmermans schreef over Zeeland „Als een kroon, of beter als de, primus steen in de kroon van Holland, ligt daar, «lijk een bloemtuil, die op 't water drijft", Walcheren met zijn juweelig Middelburg in het midden. Het is als speelgoed, als iets dat buiten dn wisselwerking van verdriet en vreugde ligt. De huizen, het land, de men schen, de kieederen en de wagentjes, 't is allemaal als geschilderd en t bestaat maar om de oogen genot te geven. Het riekt er naar boter en melk, en de frischheid ligt er boven op. Och, die schoone kleederdrachten! ALs de meisjes van Axel daar komen, juist als vlinders, bevleugeld, bepareld en ge hoornd, en dan die meisjes van Goes, wier gezond aangezicht in de ajouren kanten kap ligt, als een perzik in een zilveren schaal. Zoo iets vergeet men niet! Walcheren is schoon en verrukkelijk om te zien!" STADSNIEUWS (Zie elders in dit nummer). LAND- EN TUINBOUW IN NOORDHOLLAND. WAT DE PROVINCIE ZAL DOEN. Op vragen van het Prov. Statenlid Kostelijk Pzn. over den tuinbouw antwoord den Ged. Staten: Het is aan Gedeputeerde Staten bekend, dat het onderzoek, ingesteld door de Com missie onder Voorzitterschap van Prof. Dr. G. Minderhoud, nog in een beginstadium verkeert. Deze Commissie heeft tot taak maatregelen te beramen ter verbetering van de. ook afgezien van de tegenwoor dige, zeer bijzondere tijdsomstandigheden, onbevredigende toestanden in den land en tuinbouw in Noordholland; het spreekt van zelf, dat door haar geen voonstellen zonder grondige voorbereiding kunnen worden gedaan en dat deze voorbereiding tijd vordert. In het bijzonder geldt dit ook het vraagstuk van de distributie van tuin bouwproducten Gedeputeerde Staten zijn van oordeel, dat, hoezeer het betrachten van spoed ge- wenscht is, de aard van de problemen, waarmede de Commissie zich bezig houdt-, niet eene zoo snelle behandeling toelaat, dat reeds voor den nieuwen oogst eenige regeling kan zijn tot stand gekomen Voor zooveel in de tweede en de derde vraag wordt gedoeld niet op blijvende maatregelen tot verbetering van den land-- en tuinbouw, doch op tijdelijke maatrege len. te nemen in verband met de tegen woordige crisis, ikan worden geantwoord, dat aan de genoemde Commissie advies is gevraagd omtrent het in de Vergadering der Staten van 1 December 1931 inge diende voorstel van de heeren S. Rodri- gues de Miranda en E. Polak tot het in stellen van een in- en verkoopbureau van tuinbouwproducten. De Commissie Iheeft dienaangaande aan Gedeputeerde Staten rapport uitgebracht, doch dit rapport be vatte niet de gegevens, welke dit College noodig acht tot het uitbrengen van prae- advies aan de Staten Om die reden zijn aan de Commissie bij schrijven: van 1 Juni 1932 nadere gegevens gevraagd Zoo lang deze gegevens niet zijn ontvangen, moet het uitbrengen van praeadvies wor den opgeschort. Gedeputeerde Staten wijzen er op. dat bij de behandeling van hunne voordracht van 1 Juni 1932 (no. 13 van de punten- lijst der as. vergadering der Prov. Staten) de gelegenheid zal bestaan over deze aan gelegenheid van gedachten te wisselen. HAARLEMSCHE GEMEENTE RAAD. NOG EENIGE BELANGRIJKE VOORSTELLEN TE VERWACHTEN. De agenda voor de a.s. Woensdag te hou den vergadering van den Haailemschen ge meenteraad vermeldt nog eenige voorsteilen van B. en W. waarover de stukken eerst hedenavond of Maandag zullen verschijnen. Daarom vestigen wij daarop reeds nu de aandacht. Allereerst een voorstel van B. cn W. tot het beschikbaarstellen van gelden als extra kosten verbonden aan het openen van werk gelegenheid voor steuntrekkenden. Verder een voorstel van B. cn W. tot sa menvoeging van den Schoolartsendienst met den Geneeskundigen Dienst. De exploitante van cabaret „Modern" ver zoekt den raad om haar toestemming te ver- leenen om haar inrichting des Zaterdags na 12 uur des nachts open te- mogen houden. Zooals men weet heeft de raad zich eeni gen tijd geleden uitgesproken tegen het ver- leenen van nachtvergunningen aan dit ca baret. AANTAL BADEN. In het tijdvak 1—15 Juni zijn in de ge meentelijke zweminrichtingen 34526 baden ge nomen. verdeeld als volgt: Houtvaart mannen vrouwen Abonnés 1849 1662 35 cts. baden 174 166 10 cts baden 1293 1136 Vereenigingsbaden Schoolbaden Kostelooae baden 592 377 2325 1410 4408 3978 Delft Abonncs cts. baden cts. baden Vereenigingsbaden Schoolbaden 10641 8729 mannen vrouwen 3673 3487 298 279 1325 1477 2770 1740 Totaal 8134 7023 Den 24en Juni as. zal een bekend stad genoot., de heer W. Kloeke, oud-hoofd der U.L.O.-school aan de Nassau laan, den 80- jarigen leeftijd bereiken. De aanstaande jubilaris, Zwollenaar van geboorte, maakte ai vroeg kennis met het onderwijzersambt. Hij moest n.l. eens, toen hij nog geen 16 jaar was, in zijn geboorte plaats voor eenige weken een onderwijzer vervangen in een klasse van bijna 50 leer lingen, die hij bij zijn eerste optreden dade lijk wist te „pakken" door hen. in het Zwolsch aan te spreken. Kort daarna werd hij bezoldigd kweekeiing aan de toen opge richte school voor UL.O te Zwolle. Van 19 Januari 1871 tot 1 November van dat jaar was onderwijzer aan de O. L. School te Hat tem, waar hijf 320 verdiende. Een „belangrijke" sala rasverbetering (voor die dagen) viel hein ten deel, toen hij zich daarna benoemd zag te Zeist, op een salaris van 1 400 per jaar. Hier werikte hij steeds in de hoogste klasse met ongeveer90 leerlingen. Het hoofd kwam maar zelden langer dan een. half uur per dag in de school! Te Zeist was de heer Kloeke werk zaam tot Januari 1874, daarna te Arnhem (op een school waar het onderwijs in zulk 'n ellendigen toestand verkeerde, dat hij bij zijn komst graag dadelijk weer had willen vertrekken!) tot Augustus 1874, vervolgens tot Maart 1876 te Dokkuon. Maar Kloeke streefde naar het hoofdschap en in Maart 1876 maakte hij een mooie pro motie door zijn benoeming tot hoofd der school .te Weidum, in het hartje van Friesland Voor deze .betrekking waren 69 liefhebbers die overeenkomstig de wet allen tot een ver gelijkend examen werden opgeroepen. Teeltoenend voor de toestanden in die dagen is het wel, dat na afloop van het examen aan alle candidaten een diner werd aangeboden. De schoolcommisise gaf een anker wijn om den maaltijd te besproeien! Het feest duurde tot diep in den nacht! In Weidum won het jonge hoofd spoedig de genegenheid van ouders en leerlingen doordat hij de Friesche taal leerde. Gemakkelijk werken was het hier met. Toen de eenige onderwijzer van de school naar elders vertrok en er voor het lage salaris niet spoedig een ander kon gevonden worden, stond Kloeke 7 maanden lang alléén voor de geheele school met bijna 100 leerlingen, ver deeld over 6 klassen. De heer Kloeke hield toen 4 schooltijden per dag, él!k van 2 uren en telkens met 3 klassen! Na deelgenomen te hebben aan eenige ver gelijkende examens voor hoofd te Amster dam en Rotterdam werd' de heer Kloeke benoemd als hoofd te Nieuwenidam en te Vreeswijk en aanvaardde de betrekking in laatstgenoemde plaaits, waar hij tot Juli 1882 bleef. Van laatstgenoemden datum tot 15 Aug. 1893 werkte Kloeke als hoofd der O.L. school te Schagen. De in desolate n toestand verkeerende school wist hij door flink en tactvol optreden, ijver en toewijding, tot een bloeiende ondeawijs- inriohting op te werken. Bij zijn komst te Schagen gingen heel veel leerlingen uit die gemeente in naburige ge meenten school. Maar weldra had het om gekeerde plaats. Tal van leerlingen uit andere gemeentenn bezochten de school te Schagen en vonden een tehuis bij het hoofd der school en andere Inwoners. De hoogste klasse had aanvankelijk leerlingen tot 12 jaar, maar later bleven zij er tot hun 16e jaar. Tal van menschen, die nu een eervolle positie bekleeden, danken dit aan de persoonlijke opleiding door .meester Kloeke van Schagen". De laatste stand/plaats *an den heer Kloeke was Haarlem. Hij werkte in onee stad van 15 Augustus 1893 tot 1 Februari 1921, eerst in het Proveniershuis, later in de school voor U.L.O. aan de Nassaulaan en toonde zich ook hier een uitmuntend paeda- goog. die niet alleen waarde hechtte aan het onderwijs, mar ook aan de opvoeding der leerlingen. Wij praatten wat met den heer Kloeke over het onderwijs in 't algemeen. „Ik houd niet van rapporten" zoo zeide hij ons onder meer, „zulke rapporten doen meer kwaad dan goed. Ze maken sommige leerlingen zenuwachtig, andere ijdeü, door het verkeerde gebruik dat er door sommige ouders van wordt gemaakt. In Weidum, Vreeswijk en Schagen gaf ik geen rappor ten aan de leerlingen; in Haarlem niet aan de leerlingen der le. 2e en 3e klasse en in de hoogere klassen alleen voor de vakken lezen, schrijven, rekenen, Ned. Taal en Fransch. In Schagen bestond de gewoonte éénmaal "S jaars geschenken voor getrouw schoolbe zoek te geven. In de plaats daarvan gaf ik keurig bewerkte eerbewijzen", ondertee kend dooi* voorzitter en secretaris der Sch <x>!cc mmissle Daarbij werd dan gevoegd een storting van 75 cent op de Rijkspostspaarbank. Slechts enkele leerlingen werden uitgezonderd, we gens veel onnoodig schoolverzuim of slecht gedrag. De Directeur van de Rijkspostspaarbank bedankte mij, dat ik op die wijze de Rijks postspaarbank populair had gemaakt in Schagen". De heer Kloeke bewoog zich ook op ander gebied dan dat van het. Lager Onderwijs. Daartoe aangemoedigd door Prof. G. Kal ff cn anderen, schreef hij in 't belang der phi-

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 10