U INHALEERT UW BELANG EISCHT DAN DAT U IEDERS GEZOKDHEID! ■ft - fff AM: - - HAARLEM'S DACBLAD ZATERDAC 18 JUNI 1932 TWEEDE BLAD INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Ct«. per I - - - Toevlucht voor mannen. Het Leger des Heils koopt het vroegere St. Jozefs-Gesticht aan het Spaarne. Spaarne 106. Het is bekend, dat het leger des Heils sedert jaren een gebouw heeft aan het Spaarne te Haarlem, waarin geregeld 60 mannen verblijf houden, die er een tijdelij ke woonplaats vinden, benevens voedsel en kleeding. Tot op heden werden deze men- schen ondergebracht in twee gebouwen, Spaarne 102 en 92, welke gebouwen voor het beoogde doel zoo geschikt mogelijk waren ge maakt. Reeds langen tijd echter werd behoefte gevoeld aan verbetering en uitbreiding, te meer, omdat door de slechte tijdsomstandig- heden velen werkloos zijn en niet in staaT zelf in hun onderhoud te voorzien. De aan vragen om opneming in de inrichting zijn zoo talrijk, dat velen reeds moesten worden afge wezen. Hoewel de financiën het eigenlijk niet toelaten, zag het Leger des Heils zich toch genoodzaakt de inrichting te vergrooten, waardoor het minder zal behoeven voor te komen, dat iemand niet ïn de inrichting kan worden opgenomen, omdat er geen plaats is. Reeds werd op verschillende manieren ge poogd verbetering in den bestaanden toe stand te brengen, doch afdoend zijn deze pogingen nimmer geweest. Thans is het aan het Leger des Heils ge lukt, beslag te leggen op oen mooi ruim ge bouw aan het Spaarne 106 (het vroegere St. Jozefsgesticht). Dit gebouw bevat een aan tal ruime vertrekken, welke uitstekend ge schikt kunnen worden gemaakt tot verblijf van ongeveer 80 a 90 mannen, zoodat ei plaatsruimte zal komen voor een 30-tal menschen meer. De mogelijkheid is nu ge schapen. om mooie, ruime eet- en slaapzalen in te.rich ten. Verder zal er een recreatie-zaal c-n een aan de eischen des tijds beantwoor dende badgelegenheid (douches) komen, ter wijl de verdere werk- en verblijfplaatsen eveneens zullen uitmunten door ruimte en licht. Een en ander zal dus voor de toekomst een groote verbetering brengen, maar de verbou wing, die noodig zal blijken, kost geld. en het Leger des Heils heeft zoo wordt in een circulaire die dezer dagen verspreid zal wor den, gezegd geen geld. Een som van 10.000 minstens zal voor dit plan noodig zijn. En daar nu gedurende al die jaren het Leger des Heils in Haarlem dit werk heeft verricht, zonder subsidie van welke zijde ook, lijkt het aan het Legerbestuur niet onbillijk, dat deze verbouwings- en inrichtingskosten zouden komen uit vrijwillige bijdragen van diegenen, die hun minder bedeelde mede- menschen een warm hart toedragen. Nog De knalpot moet in orde zijn; de klaxon is het niet. Hein Schü- peroort en zijn waterfiets. De begraven schatten in Vlissingen en Kijkduin. ,.De knalpot moet in orde zijn", heeft de Amsterdamsche hoofdcommissaris van po litie bevolen. Een raar woord: knalpot. Het is een van de betrekkelijk weinige zuiver- Nederlandsche uitdrukkingen, die wij voor automobiel-onderdeelen hebben uitgevonden, maar erg gelukkig zijn we er niet mee ge weest. Een knalpot zou, volgens logisch taal begrip, een pot moeten zijn die knalt. Het ding is juist het tegenovergestelde- een pot die knallen smoort- Zoodat „smoorpot" beter ware geweest. Of „smoordcr" of ..knal demper" of zooicts. Toen de Amsterdamsche hoofdcommissa ris zei, dat het raar-ge"oemde voorwerp in orde moest wezen, voelde hij dan ook blijk baar, dat zijn lastige klanten er wel weer een verkeerden uitleg aan zouden geven, en voegde er dus bij, dat tegen het rijden met „een niet voldoende geluiddempende inrich ting voor de uitlaatgassen" voortaan streng zal worden opgetreden. Dag en nacht stel len overtreders zich bloot aan inbeslagne ming van hun auto's, als „overtuigingsstuk ken" voor de justitie. Blijkbaar is dit het eerste gevolg van het bezoek van monsieur Chiappc den Parij- schen politiechef, die ons auto-verkeer ver schrikkelijk lawaaiig vond. en dat niet voor zich hield. Hij heeft het- klaxon-lawaai in Parijs ook beteugeld, en als hij bij zijn Hol- landschc bezoek de middeltjes aan de hand dient te worden vermeld, dat het Leger des Heils een werkzaam aandeelneemt in den Re- classeeringsarbeid en meerdere personen in de Inrichting voor Dakloozen opneemt, die met de Justitie op de een of andere manier in aanraking zijn geweest: voorwaardelijk ver oordeelden. voorwaardelijk invrijheidgestel- den en ontslagen gevangenen. De heer G. v. d. Starre, die met de leiding van het Maatschappelijk Werk onder Man nen te Haarlem belast is, heeft daarom vrij moedigheid, financieelen steun te verzoeken aan allen, die dezen arbeid welgezind zijn. Hij verzoekt bijdragen te zenden aan het adres Spaarne 92 of te storten op gironum mer 40698. Voor dit doel is een Commissie van Aan beveling. De heeren die daarin zitting geno men hebben, schreven het volgende voor de circulaire om steun to vragen: „Het doel, hetwelk het Leger des Heils op de hier geschetste wijze wenscht te bereiken, heeft mijn volle sympathie. Gaarne mijn beste wenschen voGr een spoedig welslagen!" Maarschalk. Burgemeester van Haarlem. „Ook ik beveel gaarne het hierin omschre ven doel van het Leger des Heils ten zeerste aan." W. van Liemt, Wethouder. „Waar bedoelde inrichting van het Leger des Heils werkelijk in een bestaande behoefte voorziet, meen ik het plan tot uitbreiding te moeten toejuichen'-. De Officier van Justitie Roeters v. Lennep. „Het vorenstaand doel wordt door mij warm aanbevolen". De Commissaris van Po litie: E H, Tenckinck. „Dat het huis, zooals men het zich voor stelt in te richten, zal tot stand komen, schijnt mij voor Haarlem van groot belang. Ik meen het plan warm te mogen aanbeve len". J. Heerkens Thijssen, Voorzitter van den Reclasseeringsraad. „Bij bovenstaande aanbevelingen sluit ik mij gaarne aan". De Directeur van het Arm wezen De Haas van Dorser. ,JDe totstandkoming van de hiervoren ge noemde instelling heeft mijn volle instem ming en wordt door mij gaarne aanbevolen". De Secretaris van den Armenraad P. E. Bar bas. .Liet lijkt mij toe, dat crisis noch malaise ons verhinderen mogen dit plan van het Leger des Heils tot uitvoering te helpen brengen. Ik beveel het. dan ook van heeler harte aan". J. C. van Dijk, Ned. Herv. Predi kant te Bloeniendaal. „Gaarne beveel ik het plan van het Leger des Heils aan. Ik weet bij ondervinding hoe goed de „Toevlucht" werkt." C. J. van Paas- sen, Ned. Herv. Predikant te Haarlem. BEGRAFENIS RENc DE CLERCQ. Vrijdag werd zoo meldt de Msb. op het kerkhof te Lage Vuursche het stoffelijk over schot van den Vlaamschen dichter en schrij ver dr. René de Clercq ter ruste gelegd. Een groote menigte vrienden uit Vlaanderen en Nederland woonde de plechtige teraardebe stelling bij. Prof. dr. Burger, voorzitter van den Diet- schen Bond uit Amsterdam, gewaagde van de algemeene verslagenheid bij dit doodsbe richt bij den Dietschen Bond en de Neder- landsche Unie. Hij kenschetste het dichtwerk van de Clerq en gaf uiting aan de groote dankbaar heid, die talloos velen tegenover de Clercq vervult. JOURNALISTIEK JUBILEUM. AMSTERDAM, 17 Juni. (V.D.) Op Za terdag 18 Juni a.s. zal de heer J. J. Hesseling redacteur van de ..De Standaard" en ,De Am sterdammer" vijf en twintig jaar in de jour nalistiek werkzaam zijn. BEBRAFENIS FREDERIK VAN EDEN. De plechtige uitvaartdienst van Frederik van Eeden zal Maandag a.s. te tien uur wor den gehouden in den St.-Vituskerk te Bussum waarna omstreeks half twaalf de teraardebe stelling zal geschieden op de R.K. begraaf plaats. BELASTINGONTVANGER VERDACHT VAN VERDUISTERING. Naar het Huis van Bewaring te Leeu warden is overgebracht een ontvanger der direöte belastingen ter standplaats Hol- werd. De aangehoudene wordt verdacht in dienstbetrekking ten nadeele van het Rijk eenige duizenden guldens te hebben ver duisterd. zoo meldt de TeL heeft gedaan om die welluidender en milder signalen ook hier te krijgen, zullen wij hem dankbaar wezen. Ik zeker. Het is een afgrij selijk geweld, en er zijn autobestuurders die de Groote Houtstraat doorrijden onder begeleiding van één eindelooz^n, ononder broken klaxon gil, die dwars door mij heen- zaagt ais ik ingespannen zit te werken. Ik spring op en gooi de ramen dicht, maar veel helpt dat niet. Het gegil dringt zelfs door muren heen. Toch is dat bepaald overbodig. Dit geluid zou wellicht nuttig zijn op een nieuwen weg door een of ander oerwoud. Ik twijfel er niet aan dat de leeuwen en tijgers, zich bewust dat hier een beest naderde dat hen verre overbrulde en dus vermoedelijk ook overwin nen zou, er in allerijl de vlucht voor zouden nemen. De auto is zekerlijk iemand, die bang is voor niemand, Maar in ons nette land. dat vrij van deze wilde dieren is en slechts schichtige voetgangers, fietsers, kip pen, honden, katten en koeien kent allen voortdurend gereed tot den vlucht als zij zich bij ongeluk op den rijweg bevinden is dat trommelvlies-verscheurende geweld totaal overbodig. In den ouden tijd van het automobilisme hebben we een tijdje de heerschappij van de sirene gekend. Die naderde als een somber- loeiend onheil, maar het was niet zoo'n ge meen. verscheurend geweld als het tegenwoor dige. Er moet eens wat gedaan worden om wat beters te krijgen. En laat men zich niet bezorgd maken over gebrek aan lawaai. Er blijft nog genoeg over. Ook oorverscheurend geweld. We hebben dan immens altijd nog den Mexicaanschen hond (en verwante ra- EEN SPART AANSC1IE MOEDER. De correspondent te Kampen van het Han delsblad meldt: Ze hadden de laatste jaren heel wat moeite en zorg gegeven in de stadsgracht te Kam pen. Door welke oorzaak was niet na te gaan. maar zij waren onrustig geworden en deser teerden telkens door de slooten naar de kol ken langs den zeedijk, waar ze moeilijker waren terug te vinden en nog moeilijker weer op te vangen. En van nestelen was heel geen sprake, nog minder van broeden. Daarom was het. een evenement, toen het wijfje dit voorjaar in»«het riet een nest ging bouwen en spoedig daarna zich te broeden zette. Om haar daarbij volmaakte rust te geven, werd zelfs langs den oever een riet matten haag opgetrokken. Een algemeen was de voldoening toen het broedse! uitkwam, eerst drie kuikens en daarna nog twee na- komers. Ook vader zwaan toonde zich trotsch op zijn kroost dat door de ouders met zorg werd bewaakt. En daarmee hadden zij het druk. want de drie eerstgeborenen, vlugge diertjes, waren in voortdurende actie en snelden ver vooruit-, terwijl de beide anderen het tempo niet konden houden en telkens achterblijven, blijkbaar tot bezorgdheid en ergernis van mama. Zoo bleef het tot enkele dagen geleden een der zwakkere kuikens op het appèl ontbrak. Er werd overal gezocht, maar het beestje was verdwenen, wat zeer bevreemde bij de waakzaamheid der ouders. Maar gisteren werd de oorzaak der verdwij ning ontdekt. De oppasser nam toen tot zijn verwondering waar. dat iemand bezig was het tweede nakomertje eveneens van kant to maken en dat beulswerk werd verricht door moeder-zwaan in eigen persoon, die haar jong onder water drukte. De oppasser kon nog juist bijtijds toeschieten om het. diertje te redden en buiten het bereik van de spartaansche moeder te brengen dio-beestende trams die door bochten gie ren en vooral die drilboren, waarmee het as falt bewerkt wordt? Heusch, de klaxon kan veilig getemd wor den. Zelfs op den Wagenweg, waar nu zoowat 100 M. fietspad is opgebroken en afgezet, zoodat anderen en ik eiken dag in de gevaar lijke noodzaak verkeeren, dat eindje over den autoweg te fietsen. Zijn we daarmee .in ons recht" of niet? Ik hoop het. Schipper Hein Schilperoort. uit Delfsha- vcn, voelt meer voor de waterfiets. Hij is op dit vehikel het Kanaal ovevgepeddeld van Calais naar Dover. Heel dapper van hem hij heeft een soort storm met heldenmoed doorstaan maar ik vind die 100 M. op den Wagenweg, en dan eiken dag, nog heel wat gevaarlijker. Overigens heeft schipper Hein het niet al te best getroffen met de vreemde volken. De Franschen. wier douane het hem lastig maakte, waren tenslotte vrij vriendelijk. Maar de Engelschen sloten hem in een arres tantencel op, omdat hij geen Engelsch kende, hetgeen in hun land wel zoowal de ergste van alle zonden is. Den volgenden mor gen haalden zij den Nederlandschen consul, die evenmin als zij Nederlandsch sprak en ook niets van het geval begreep. (Dit lijkt mij wel een jolige vertegenwoordiging van de vaderlandsche belangen in een plaats als Dover, waardoor dagelijks duizenden vreem delingen en dus ook veel Hollanders trek ken Tenslotte werd een Vlaming ontdekt, die als tolk voor den armen schipper Hein optrad. Waarop de Engelschen, zonder eenige sportieve waardeering voor zijn nat ten fietstocht, hem in allerijl met fiets en al op een schip zetten, en wegwerkten uit hun land. Hij doet het nooit meer. zegt hij, en ik geef hem geen ongelijk. Waarom zou Hein. die me: het verkoopen van prentbriefkaarten van zijn tocht geld wil verdienen om „buiten den steun te blijven", niet eens liever wat waterfiets-demonstraties voor onze Holland - sche badplaatsen geven? Binnenkort begint het seizoen, en als-ie de kinderen wat iaat waterfietsen bovendien, zit er zeker geld in. IJmuiden b.v. heeft er prachtig fietswater voor. daar bezijden de Zuidpier. Misschien kan Hein nog een paar kleine waterfietsjes bouwen ook, cn cr dc jongens wedstrijden TREIN IN BRAND. GOED AFCELOOPEN De Tel. verneemt uit Delft: Vrijdagmiddag is het tweede rijtuig (een derde klasse wagen) van den electrischen trein, die te kwart voor twaalf aan het sta tion te Delft uit de richting Den Haag aan komt. op den Spoorsingel in brand geraakt. De vlammen sloegen hoog boven hei. rijtuig uit. De politie-brandweer was spoedig aan wezig en bluschte met. een straal op do mo torspuit. het vuur. Geen der reizigers heeft letsel gekregen. Bij de afzending van het be richt was het verkeer nog gestremd. DE MOORD TE PUTBROEK. BLOEDSPOREN GEVONDEN? De politie heeft een nieuw onderzoek in gesteld omtrent den moord op Willem Rou- broeks omtrent 24 Augustus van het vorig jaar in de bosschen te Pulbroek, zoo ver neemt de Tel uit Roermond. Verschillende getuigen zijn thans komen verklaren aan de politie, dat zij op eenige honderden meters afstand van de plek alwaar Roubroeks is ge vonden, bloedsporen on bloedvlekken hebben gezien, eenige dagen na de verdwijning. Het parket uit Roermond heeft Donderdag namiddag met den deskundige van Waegc- ningh uit. Maastricht ter plaatse opnieuw een onderzoek ingesteld. De opsporing van de flets van R.. waarvan men vermoedt dat deze in de bosschen is verborgen, leverde nog geen resultaat op. op laten houden Hij is blijkbaar een onder nemend man. en 't zou mij veel plezier doen als ik hem een bruikbaar idee bezorgde in zijn streven om buiten den steun te blijven Dus gaat er een exemplaar van dit blad naar Delfshaven. Ik blijf aan de kust. Terwijl de helderziende Madame Sylvia in Zaandam naar zeer oude schatten delft, blijkt dat wij zelf in de laatste jaren een aanmerkelijk nieuwe schat hebben laten be dolven. En dat wol in Vlissingen en Kijkduin. Als Madame soms het middel weet om de daar begraven drieënhalf millioen weer te voorschijn te toovoren. zal zij de dankbaar heid van alle Nederlandsche belastingbeta lers verwerven. Maar ik vrees dat het onmo gelijk is. zelfs voor haar. U hebt het zeker wol gelezen. Por nota deelt de regecring gemoedelijk mee. dat sinds in 1913 het Fonds ter verbetering var. de Kustverdediging word ingesteld, er 3 1 2 mil lloen gulden aan het maken en verbeteren van de forten bij VlLsslnger. en Kijkduin Ls uitgegeven. Naar haar oordeel Ls een belang rijk deel daarvan besteed aan den bouw van verdedigingswerken, die aan de modernste eischen. voldeden. Eerst in den loop van den* wereldoorlog (let wol: „eerst".de we reldoorlog is nu veertien jaar geleden- afge- loopen) bleek, dat het „tot dusver" ingeno men standpunt moest worden verlaten. Het reeds gemaakte werk moest als minder doel matig worden beschouwd. ALs ik het wel be grijp, waren die forten al verouderd vóór ze half af waren. En nu zullen de „in aanbouw geweest zijnde forten" verder bulten gebruik moeten worden gelaten. Een vroolijk bericht. Het is misschien wat achterdochtig te vragen waaraan het deel van het geld is heengegaan cat niet besteed werd voor verdedigingswerken, die aan de modernste eischen voldeden en het nu niet meer door.. Misschien voor verdedi gingswerken. die Napoleon to: een kwaden brief aan zijn broer, den koning van Holland, bewogen zouden hebben? Enfin, dat lijkt misschien maar zoo. De staatsstukken-stijl geeft we! eens tot misver standen aanleiding In elk geval hebben wij een schat van 3 1 2 millioen in het zand van Kijkduin en Vlissingen laten begraven. Hel kan met veel AGENDA Heden: ZATERDAG 18 JUNI Algemeene vergadering N.V. vji. Getor. Merens, 3 uur ten kantore der N.V. Luxor Sound Theater: ..Afvalligen" cn ,,'n Vrouwentemmer". 2 30 en 8 15 uur. Palace: „Een avontuurtje na het. bal-mas- qué". Op het tooneel: Belvédère-Trio. sensa tioneel rolsehaatsen-act. 230. 7 cn 9,15 uur. Rembrandt Theater: „Der Weg in Lebcn". Op het tooneel: Hadschl Murad. 2.30, 7 en 9.15 uur. Kunstzaal Rocker. Wagenweg 102. Tentoon steil.ng van werken van Haarlemsche beel dende kunstenaars. 107.30 uur. ZONDAG 19 JUNI Schouwburg Jansweg: Opvoering van „Suikerfreule". 8.15 uur. Gebouw Protestantenbond: PsychoSynthese Zondagmorgenvoordracht. 10430 uur. Bakenessergracht 13: Bijeenkomsten Roze- kruisers Genootschap. 10.30 cn 6 30 uur. Bioscoopvoorstellingen des middags cn des avonds. MAANDAG 20 JUNI Bioscoopvoorstellingen. Kunstzaal Rocker Wagenweg 102. Tentoon .stelling van werken van Haarlemsche beel dende kunstenaars. 107.30 uur. Teyler's Museum, Spaarne 16- Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve 's Maan dags, toegang vrij. APOTHEKEN (AVOND- EN NACHTDIENST) Firma Duym cn Keur, Keizerstraat 6. Tel. 10378. Firma H. Remmers en Zoon, Kruisstraat 6 103 I optimisme als een vorm van ontwapening beschouwd worden, maar een rare vorm. Zoo veel optimisme bezit ik. eerlijk gezegd, niet. Zou er niet eens een Kamerlid te vinden zij", dat nieuwsgierig genoeg is om aan de regee ring te vragen op welke manier en in welke jaren die 3 1 2 millioen van ons eigenlijk in de duinen „verwerkt" zijn? Had niet wat eerder besloten kunnen worden om het zaakje maar op te geven? ALs dan toch m den loop van den wereldoorlog al bleek, dat het. mis was? Wel Ls het een leuke gedachte geweest met deze aankondiging te wachten tot dit oogen- blik, nu de Staat op zwart zaad zit cn de commissie Weiter uit alle macht poogt te bezuinigen, waarbij dc salarissen er natuur lijk opnieuw aan zullen moeten geloovcn. Aardig, nu zooiets te hooren! ALs propa gandamiddel voor de wcreldontwapcntng is het overigens weer een aardig staaltje. Wc kunnen ons geld heusch beter besteden. Zelfs in vredestijd blijkt fortenbouw vernietigend te werken. Zelfvernietigend In de technische commissies te Genève zou dit een vroolijk staaltje geweest zijn, a! had het natuurlijk ae meerderheid van de generaals en admiraals toch niet over tuigd. Maar wij hadden daar een belasting betaler moeten hebben, een doodgewonen Jan Publiek, om uit te leggen dat ook een kustfort een aanvalswapen is een ver nietigend aanvalswapen op zijn beurs, dat ontaardt in een verouderde hoop zand met als eenige troost, dat het tenminste geen menschenlcvens heeft kunnen vernietigen. Misschien is cr nog wel een bestemming te vinden voor de twee mislukte „bolwerken tegen Engeland". Hebben we hier niet ein delijk onze eerste twee schuilplaatsen tegen gifgassen0 Er zullen wel niet veel VILssingers cn Kijkduincrs ln kunnen, maar als de vol gende oorlog ooit mocht komen zou het er toch misschien mee bereikt worden, dat een paar honderd van dc acht millioen Neder landers hem overleefden Zoo ziet mijn optimisme er toch weer een goeden kant aan. ..Defensie" zou ook dezen zomer mee kunnen doen aan de wed strijden in strandbouwwerken. En misschien ccn prijs halen. OPTIMIST.

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 5