BUITENLAND. De Conferentie van Lausanne. RESTANTEN COLBERT COSTUUMS CHRISTIAANS' GOEDERENHANDEL N.V. STA TEN- GENERAAL: De derde kruiser wordt gebouwd. HAARLEM'S DACBLAD ZATERDAC 18 JUNI 1932 Verlenging van het moratorium voor den duur der conferentie. Von Papen's rede. Herriot zet Fransche standpunt uiteen. Engeland voor schrapping der herstelbetalingen, als de andere mogendheden er eveneens toe bereid zijn. Het Engelsch-Iersche conflict in het Lagerhuis. HET BELANGRIJKSTE NIEUWS. De door MacDonald voorgelezen verklaring over de voorloopige verlenging voor onbe- paaldcn termijn van het Hoover-moratorium, heeft den volgenden tekst: „De ondergeteekende regeeringen zijn doordrongen van den toenemenden ernst der economische en financieele gevaren die de wereld bedreigen, alsmede van de urgentie der problemen die op de conferentie te Lau sanne aan de orde komgn. Verder zijn zij er van overtuigd, dat deze problemen een de finitieve en nauwkeurige oplossing eischen, waardoor een verbetering van de algemeene toestanden in Europa mogelijk wordt, een oplossing die terstond en zonder onderbre king binnen het kader van een algemeene regeling gezocht moet worden. De onderge teekende regeeringen constateeren dat be paalde herstelbetalingen en oorlogsschulden per l Juli a.s. zullen vervallen en zijn van meening dat, teneinde een ononderbroken voortzetting van de werkzaamheden dei conferentie mogelijk te maken, het doen van hfetalingen die verschuldigd zijn aan bij deze conferentie betrokken regeeringen op het herstelconto of als oorlogsschulden, tijdens den duur der conferentie uitgesteld moeten worden, echter onder het voorbehoud van de regelingen, die later gevonden zullen worden. De regeeringen geven uiting aan hun vaste wil om in den kortst mogelijken tijd ter con ferentie tot een resultaat te komen. Aange zien de rentedienst voor de op de kapitaal markten opgenomen leeningen door deze be slissing niet wordt aangetast, verklaren de ondergeteekende regeeringen, dat zij voor hun aandeel bereid zijn overeenkomstig deze regeling te handelen. Zij verzoeken de overige crediteuren-regeeringen eenzelfde houding aan te nemen". De verklaring is geteekend door den Brit- schen Kanselier van de Schatkist Neville Chamberlain, door den Franschen Minister president Herriot, de.n Italiaanschen Minis ter van Financiën Mosconi, den Belgischen Minister-president Renkin en den Japan- sche ambassadeur Yoshida. In de plenaire zitting van Vrijdagmorgen heeft de Duitsche Rijkskanselier Von Papen zijn met spanning tegemoet geziene rede over het standpunt der Duitsche regeering ten aanzien van het herstelvraagstuk ge houden. Von Papen. De Rijkskanselier ging allereerst in op de opmerkingen, dijk MacDonald gisteren in zijn openingsrede ha® gemaakt over de bestaan de overeenkomsten. Von Papen zeide dat het op deze conferentie niet ging om het herstel- vraagstuk van juridisch standpunt te behan delen. Het was daarom niet noodig te con stateeren, omdat het door niemand ontkend werd, dat de Haagsche overeenkomst rechts geldig onderteekend was. Het komt er thans alleen op aan, de gegeven feiten onder het oog te zien en de noodzakelijkheid conse quenties daaruit te trekken. Uitvoerig ging de Rijkskanselier op de po sitie van Duitschland in. Het Duitsche be drijfsleven wordt gedrukt door hooge rente betalingen en belastingen. Reeds in Decem ber van het vorige jaar heeft een speciale commissie van advies de toenmalige belas ting als de hoogst mogelijke aangeduid. Niettemin moest men het Duitsche bedrijfs leven toch weer nieuwe belastingen opleggen om het standpunt te kunnen handhaven. De werkloosheid is in Duitschland grooter dan in eenig ander land en bijzonder noodlottig is daarbij, dat een steeds grooter deel van de opgroeiende jeugd geen hoop meer heeft om aan werk en inkomen te komen. Komende tot het herstelprobleem zelf cri- t-iseerde Rijkskanselier Von Papen, dat de periode die president Hoover indertijd be doeld had om de wereld op adem te laten komen, ongebruikt was verstreken en dat men de dringende adviezen van tal van com missies van deskundigen bulten beschouwing heeft gelaten. Do Rijkskanselier besloot zijn rede met de volgende woorden: ..De geschiedenis der herstelbetaling blijkt thans een reeks van experimenten te zijn. die men in steeds nieuwen vorm doch steeds met oven weinig succes op het Duitsche volkslichaam heeft gedaan. Men heeft Duitschland telkenmale een activum aan herstelbetalingen opgelegd en telkenmale heeft men het er op aan laten komen, of dit maximum vervulbaar zou blijken te zijn. Wij hebben thans de gevolgen van dit proces voor het Duitsche bedrijfsleven en de wereld economie duidelijk voor oogen. De ervarin gen van de laatste jaren kunnen aldus wor den samengevat, dat de herstelbetalingen gebleken zijn onmogelijk te kunnen voort duren. De herstelbetalingen waren oorspronkelijk bedoeld voor den wederopbouw van de door den oorlog verwoeste gebieden. Inmiddels is hun werking in het tegendeel verkeerd. Zij bouwen niet op, doch zij vernietigen. Het dringendste gebod van nu is, den blik van het verleden op de toekomst te richten. Het uur om te onderhandelen is gekomen. Er moet thans volledig werk geleverd wor den. Ik zie dc groote historische taak van deze conferentie hierin, dat zij definitief uit de noodlottige circulus vitiosus van het ver leden breekt om den weg te banen naar een betere samenwerking, die ons allen naar een betere toekomst kan voeren". In antwoord op de rede van den Duitschen Rijkskanselier heeft de Fransche Minister president Herriot een verklaring afgelegd, waarin hij o.a. zeide: De schuldbetalingen bedragen momenteel voor Duitschland 12 milliard Rijksmark. voor Frankrijk 61 milliard, voor Engeland 105 milliard. Het Hoover-moratorium heeft voor de Fransche begrooting een hiaat van 1.8 milliard francs veroorzaakt. Volgens het Youngplan bedraagt het overschot van Frankrijk jaarlijks 360 millioen Mark. Hier uit blijkt de onrechtvaardigheid van het offer, dat bij algemeene schrapping der her stelbetalingen Frankrijk zou worden opge legd. De last die op de Duitsche spoorwegen is gelegd voor de betaling van 660 millioen aan herstelschulden is geenszins overdreven. Wanneer men deze last zou schrappen zou de schuldenlast der Duitsche spoorwegen met 10 milliard franc verminderd worden, terwijl de Fransche spoorwegen gedrukt worden door een last van 65 milliard franc en de Engelsche spoorwegen door 100 millard franc. De Duitsche regeering zou in geval van schrapping de spoorwegtarieven aan zienlijk kunnen verlagen voor een deel tot 15 of 25 procent van het tarief van voor den oorlog. Naar Fransche meening is het herstelpro bleem niet uitsluitend een Duitsch-Fransche kwestie. De schrapping zou talrijke landen treffen.. Het herstelvraagstuk betreft het geheele probleem van het Europecschc eco nomische leven. Duitschland kan ongetwij feld niet alleen de algemeene crisis weer staan. Noordzakelijk is het algemeene her stel van Europa. Frankrijk eischt thans slechts een algemeen plan. zonder het zijne te willen opdringen. De volledige schrapping der herstelbetalingen is geen doeltreffende en rechtvaardige oplossing van het te Lausanne te behandelen probleem. De herstel- en schul denkwestie is slechts één oorzaak van dc Onrust in Europa en in de wereld. Er be staat geen economische vrede zonder poli- tieken vrede en omgekeerd. Van dit stand punt moet de conferentie bij haar werk uit gaan. De Engelsche Kanselier van de Schatkist Neville Chamberlain las vervolgens een ver klaring voor. dat de Engelsche regeering een definitieve regeling van het geheele Herstel vraagstuk eischt en bereid is zelf van alle verdere herstelbetalingen van Duitschland af te zien. indien ook de overige mogendheden hetzelfde doen. Dit be teek ent voor Engeland een groot financieel» offer, dat de Engelsche regeering echter in het belang van den weder opbouw van de wereld bereid is te brengen. Deze opvatting wordt eenparig gedeeld door de geheele natie, de regeering, het parlement en de oppositie. Thomas wees er op dat de regeertng geen enkele nieuwe overeenkomst met den Vrij staat zou aangaan zoolang hij bij haar hou ding volhardde. De Valera, zeide Thomas, geeft in zijn telegram niet het minste of geringste van zijn oorspronkelijk houding prijs en. zooals het Huis zal hebben opge merkt, maakt hij zelfs geen gewag van den eed. hetgeen er op wijst dat hij voortgaat on te treden als de eed niet onze zaak was Dit telegram, zeide Thomas, maakt naar mijn meening den toestand erger dan vroeger Thomas opende gisteren in het Lagerhuis het debat over de besprekingen tusschen Engeland en den Ierschen Vrijstaat Hij zeide o.m. dat het 't eind doel van de Valera was de vereeniging van den Vrijstaat en Ulster, en daarna de erkenning van Ierland als republiek, echter met een of anderen vorm van aansluiting bij het Britsche gemeenebest en in bepaalde omstandigheden en om zekere redenen er kenning van den koning als hoofd. De Valera had eraan toegevoegd, niet al leen dat de Vrijstaat van plan was de be taling van de jaarlijkschc grondrenten te staken, doch ook andere financieele auaes- ties te onderzoeken, en hij voorzag dat zijn houding ten aanzien van deze quaesties ge lijken tred zou houden met die ten opzichte van de jaarlijksche betalingen. Duitschland. De Nazi's stellen ontbinding van den Saksischen Landdag De nationaal-socialisctische fractie heeft een voorstel ingediend om den Saksischen Landdag te ontbinden, aangezien ce samen stelling ervan niet meer in overeenstemming is met den volkswil. Radiorede van minister Von Gay/. De rijksminister van Blnnenlandsche Zaken, Von Gayl, heeft Vrijdagavond voor de radio gesproken over de noodverordening Inzake politieke excessen. In dit verband be sprak hij ook de vraag of de regeeringên der afzonderlijke landen het recht hebben, on danks de bestaande noodverordeningen ver boden uit vaardigen. De rechtstoestand, al dus de minister, is duidelijk. Wat in de ver ordening voor het Rijk is geregeld, is dwingend recht en gaat boven landsrecht. In de bemoeiingen der landen door politie verordeningen orde en rust te handhaven, wil de rijksverordening niet ingrijpen. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. niet op doch hebben eenige welke wy afgeven tegen bespottelijk lage prijzen vanaf 50 cent per week. Zomerkade 53 Tel 13250 Zaanenstra&t 1 Tel 16620 Altijd beter Altijd foedkooper Stormachtige tooneelen in den Beierschen Landdag. In de zitting van Vrijdag van den Beier schen Landdag verschenen de nationaal- socialisten in bruine hemden en das met het partij-insigne. Voortdurend gehinderd door luide inter rupties der nationaal-socialisten. verklaarde president Stang, dat ce demonstraties en provocaties niet geoorloofd konden worden en dat zij het Huis ernstig zouden hinderen bij de werkzaamheden. Op grond van het reglement van orde zou hij dan ook de be trokken leden van het deelnemen aan de zit ting uitsluiten. Toen de president de ramen van de leden eer nationaal-socialistische fractie wilde gaan voorlezen, liep de nationaal-socialist Esser naar het spreekgestoelte en riep de zaal in ..Onzen leider Adolf Hitler eem driewerf heil". De nationaal-socialisten stemden met dezen roep in. Hierop riep Esser: „De regee ring Held een driewerf ..Nieder". De voor zitter schorste daarop de vergadering en riep het seniorenconvent bijeen, waarna de open bare zitting weer geopend werd. President Stang deelde mede dat hij alle leden der nationaal-socialistische fractie die in uniform verschenen waren van de zitting had uitgesloten. Aangezien zij aan dit besluit geen gevolg hadden gegeven werden Thans alle leden der nationaal-socialistische fractie voor acht dagen van de zittingen van den Landdag uitgesloten. Deze mededeeling van den voorzitter ont ketende een he'.sch lawaai bij de nationaal- socialisten die door elkaar riepen schreeuwden en floten. Toen zij weigerden de zaai te verlaten ver scheen politie en recherche in de zaal die de meeste nazi's stuk voor stuk naar buiten brachten. Na heropening verklaarde president- Stang, dat de nationaal-socialistische leden, die voor acht dagen waren geschorst, geweigerd had den het Huis te verlaten, overeenkomstig de bepalingen van het reglement van orde. de schorsing werd verlengd tot twintig dagen. Chili. Nieuwe omwenteling onder leiding van generaal Saenz. Er is onder leiding van generaal Saenz een militaire beweging uitgebroken tegen de nieuwe socialistische regeering. aldus meldt Reuter uit Santiago de Chili. De troepen van Saenz maakten zich meester van het regee- ringspaleis. Het doel der contra-revolutie zou zijn pre sident Montero weer aan het bewind te bren gen die tien dagen geleden door dc Junta werd afgezet. Grove, de leider van de Junta, is in han den gevallen van de troepen van generaal Saenz, die zich uitriep tot nieuw staatshoofd van Chili en verklaarde dat alle garnizoenen aanvaard hebben om het nieuwe anti-com munistische regime te steunen. Hoe dc opstand begon. Volgens berichten in de Amerikaansche dagbladen zou. de opstand zijn begonnen toen een delegatie van officieren het regee- ringspaleis te Santiago betrad om een onder houd te hebben met het hoofd der regeering Grove. Grove had reeds van te voren het re- geerir.gsgebouw laten bezetten door eenige mitrailleuse-afdeelingen, cavalerie en infan terie. Toen de infanterie uit San Bernardo te Santiago aankwam, ontstonden de eerste bloedige botsingen. Tegen middernacht maakte de stad den indruk van een slagveld. Hot geratel der mitrailleuses bracht dc be volking in een ware paniekstemming. Licht- kogels werden afgeschoten. Door de straten trokken groote troepen communisten, zonder dat men kon uitmaken of zij voor of tegen de regeering demonstreerden. Troepen uit Noord- en Zuid-Chili waren op weg naar de hoofdstad. De hoofdaanval op de stad werd uit het Zuiden verwacht. Nader wordt uit Santiago aan het Handels blad gemeld dat Davila, die zich onlangs van de socialistische regeering afscheidde, aan het hoofd van een civiele junta werd ge plaatst door de generaals, die de socialisti sche regeering omverwierpen en een voorloo- Dige militaire junta hadden gevormd. De nieuwe junta is het gematigde socialisme toe gedaan en staat vriendschappelijk tegenover de bultenlandsche zaken in het land. Naar de leiders der contra-revolutie welke ondanks talrijke schietpartijen tamelijk on bloedig verliep) verklaren, is het hoofddoel der nieuwe junta dc scherpe bestrijding. Amerika. Hoover en Curtis aanvaarden hun candidatuur. WASHINGTON, 17 Juni. (V. DJ President Hoover heeft zijn candidatuur voor het nieu we presidentschap der Vereënigde Staten, welke hem door de republikeinsche conven tie te Chicago is aangeboden aanvaard, evcn- Curtis de hem aangeboden candidatuur voor het vlee-presidentschap. Litauen. Boettcher overleden. De vroegere president van het Memeldirec torium. Otto Boettcher. wiens afzetting tot het bekende Memelconflict heeft geleid, is Donderdagavond op 50-Jarigen leefijd over leden. TWEEDE KAMER. De regeering deelt mee, dat in het algemeen de steunuitkeeringen voor werkloozen niet zullen verlaagd worden. De bouwvakarbeiders onder de crisisregeling? 17 Juni. Bij den aanvang der vergadering is de mo- tie-Cramer in stemming gekomen, de motie welke den bouw van den derden kruiser wil de opschorten. We hadden verwacht, dat ver schillende korte verklaringen vóór de stem ming zouden worden afgelegd. Er is echter geen enkele verklaring gekomen. Er werd gestemd zonder meer. De motie-Cramer viel met 5930 stemmen. Voor: alleen de communisten, de vrijzinnig en de sociaal-democraten. Tegen dc recht- sche groepen met de liberalen. De geheele R.-K. fractie was voor Wijl er geen verklaring werd afgelegd, bleek niet of de fractie door de rede van den minister van Defensie was overtuigd geworden of dat groo- ten indruk had gemaakt hot feit. dat de rni- nistrs van Bultenl. Zaken, Defensie en Kolo niën lieten weten te zullen aftreden, wanneer de motie-Cramer zou worden aanvaard? Nadat de president nog Dr Colijn had aan gewezen tot opvolger van Mr. Heemskerk als lid voor de Commissie voor de buitenland sche aangelegenheden, werd de interpellatie Kupers over de werkloosheid gehouden. Het bleek took uit de vragen van den interpel lant) dat er gevreesd was voor heel onaan gename mededeelingen van de zijde der re geering. Maar tenslotte al b'.eef er nog ge noeg critiek bleek toch. dat het regeerings antwoord nog al was meegevallen. Dc heer Kupers toch was oorspronkelijk van plan vijf moties voor te stellen, het zijn er twee ge worden. Waarvoor vooral gevreesd werd. was dat de regeering zou mededeeien. dat de uitkee ringen aan de werkloozen zouden worden verminderd. De minister van Binnenland sche Zaken heeft daartegenover geconsta teerd. dat de regecring aan een verlaging over de geheele linie niet denkt, maar dat er wel. wanneer daartoe bijzondere aanleiding zou bestaan, in lncidenteele gevallen zou kunnen worden ingegrepen. Voor een alge- meener ingrijpen werd aanvankelijk zoo ge vreesd. dat de interpellant den minister vroeg in tweede instantie nog eens duidelijk zijn verklaring te herhalen. Waarom zou minister Ruys dat niet doen De heer Kupers is zijn interpellatie aange vangen met het teekenen van het leed der werkloozen, van de ellende vooral der jeugd ge werkloozen. Te denken, dat velen van hen wellicht nooit, moer regelmatigen arbeid zul len doen. dat vele jeugdigen eerst laat aan het werk zullen komen, het was ook voor Prof. Slotemaker. die zich mee in het debat meng de. een benauwende gedachte. De heer Ku pers wees er op. aan hoevele gevaren moreel en voor hun karakter de jeugdige werkloo zen zijn blootgesteld. Het is begrijpelijk, dat de interpellant het leed der werkloozen tor uitgangspunt van zijn vragen maakte. De minister stelde al sprak ook hij deer nis uit met het lot der werkloozen. die buiten hun schuld werkloos geworden ztln aan den aanvang van zijn antwoord financieele en economische beschouwineen En dat noem de Prof. Slotemaker noodzakelijk. De minister van Binnenlandschc Zaken gaf zich zelf tot richtsnoer in dozen tijd: hoe kan ik het herstel van het bedrijfsleven zoo veel mogelijk bevorderen, hoe kan ik een ver der instorten zooveel mogelijk voorkomen, hoe kan ik het geld vinden om alles te doen wat noodig is, gegeven don toestand, waarin niet alleen de Rijksschatkist, maar ook do ge meentelijke kisten zich bevinden en wat kan ik óm verder doen om het lenigen van den nood zoo ruim mogelijke grenzen te geven. De minister teêkende een niet schoon beeld van den cconomischen toestand. Daar was b.v. de scheepvaart. Waren er op 1 Jan. 1930 r.og slechts 2 schepen opeelegd met 6741 ton het waren er op 1 Juni 1932 al 143 met 659.577 ton. Bedroeg de uitvoer op 1 Jan. 1931 1.358.778 ton. op 1 April "32 was hij gedaald tot 1.132.043 ton, met een waarde respectie velijk van t 117.577.000 en f 64 423 000 Alles leed 'verliezen, de trawlvisscherlj ligt stil. de geheele visscherij lijdt verliezen, en de ver- trouwencrisis heeft zich nog niet genormali seerd. Wanneer daarbij nu nog werd vermeld door den minister, dat over de eerste vier maan den van dit jaar aan steun, werkverschaffing en werkloosheidsverzekering door het Rijk. de gemeenten en de werkloozenk.assen be taald is f 44.881.727 en dat het totaal aantal werkloozen ongeveer 250.000 bedraagt, dan concludeerde hij. dat het natuurlijk wel aan genaam zou zijn voor hem, wanneer hij veel toezeggingen mocht doen, maar dat 't. om dc financieele omstandigheden niet mogelijk zijn zou. eenige verantwoordelijkheid voor groote uitzettingen van de uitkeeringen te dragen. Integendeel: de uitgaven zouden be- perkt moeten worden. Na zulk een inleiding viel des ministers antwoord op de vragen wel mee. Wij zullen thans de vragen en de ant woorden daarop samenvatten. Zooals men weet. is er voor de werkver- schaffings- en werkloozen-vragen tusschen de regecring en de groote vakcentrales een dusgenaamde contact-commissie. Waarvan de heer v. d. Walle dc voorzitter is. De interpellant vroeg nu. of de rogeerinv bereid was de ingevoerde tariefsverlagingen bij de werkverschaffingen ongedaan te maken e.v. na overleg met de Contactcommissie Welnu minister Ruys dc Bccrcnbrouck heeft zich bereid verklaard die maatregelen nog eens voor te leggen aan de Contactcom missie Maar die commissie moest dan na tuurlijk ook alles overwegen en niet van te voren het standpunt innemen, dat elke tariefsverlaging uit den booze zou zijn. De minister bleek evenzeer bereid, maar was overgegaan tot verlaging van dc stcunor- men der werkloozen, ook deze aan de Con tact-commissie voor te leggen. In dat ze>lfdc verband deelde de bewinds man dan mede. dat de regecring In het al gemeen (enkele incldenteelc gevallen uit gesloten) niet zal overgaan tot verlaging van de steunnormen voor de werkloozen. Tot ver hooging van de steunnormen een verhoo ging, welke de Interpellant niet onwensohe- lijk vond gaat de minister echter ook niet over: wat thans gedaan wordt, waarborgt den werkloozen een behoorlijk bestaan. Wat gedfTJWRordt op dit punt het maximum va I Spaarf/iomisch mogelijk is. 1 gevarer^pers wilde voorts hot Rijk in de crisis-uitgaven der gemeenten 5 6 en de ge meenten zelf 1 6 doen bijdragen. Dat kon de minister zoo zonder meer niet toezeggen de geeneenten moesten zA. in alle oprich ten tie noodige remmen hebben tot bet met uitzetten van hun uitgaven buiten het strikt- noodige. De interpellant wenschte voorts hot bedrag van f 750.000. hetwe&e ter beschikking van het crisiscomité is gesteld, met het bekende doel. te verhoogen De minister was gaarne bereid dat bedrag te verhoogen, wanneer daaraan behoefte zou zijn. In zijn repliek zei de interpellant, dat die behoefte al lang gebleken is. En dan was er natuurlijk de kwestie van de bouwvakarbeiders. De heer Kupers vroeg, hoever het stond met de credietverleening welke de regeering in Maart had aangekon digd. Hij gaf, ten einde de huizenbouw te bevorderen en daarmede het afnemen van de werkloosheid onder do bouwvakarbeiders in overweging het crediet in beweging te brengen door de oprichting van een Staats- hypotheekbank. Minister Ruys de Boerenbrouck deelde mede. dat de regeering krachtig bezig is met het ontdooien van het credietweaen ten bate van den woningbouw. Gelukt dit. dan zal daarmede ook de mogelijkheid geschapen zijn. om arbeiderswoningen te bouwen. Echter deze zullen alleen de huurprijzen kunnen drukken, wanneer ook in het bouwbedrijf de arbeidsloonen naar beneden gaan. De mi nister gaf dan ook ln overweging de col lectieve contracten in de bouwnijverheid te doen aanpassen by hetgeen sociaal en eco nomisch mogelijk Is m.a.w. in de bouwnij verheid tot loonsverlaging over te gaan. Een staatshypotheekbank noemde dc be windsman een ondeugdelijk middel. Dc stichting daarvan zou het saneeren van het bouwbedrijf op een verlaagd draagkracht- niveau tegenhouden, bovendien zou zulk een bank. waar deze wel verplicht zou zUn oen selectie te houden onder de onderpanden, medewerken tot ontwrichting van het parti culiere hypotheekbedrijf. De heer Supers wenschte voorts bepaald» exportondcrncmingen door e red ie ten te ApV pen dit zou (zei dc regecring) tot niet ld aanvaarden consequenties brengen en edn- curreerende ondernemingen benadeelen. Ten slotte heeft de heer Kupers oen zeer belangrijke gedachte geuit, zooals hij die ook ai eens te Genève ter sprake heeft gebracht. Hy wil de werkloosheid verminderen door een veertig-urige werkweek in te voeren en daardoor 179Ó meer arbeiders werk tc geven. Ook Prof. Slotemaker de Bruine dacht in ieder geval, dat deze suggestie moest over wogen worden. De minister zeide dlc over weging toe, al vreesde hy. dat het moreele voordeel der geiyke verdeeling van de aanwe zige werkgelegenheid wel eens zou kunnen biyken onbereikbaar te zijn. wyi loonsver- hooging daarvan het gevolg zou zijn. En loonsverhooging kan het bedrijfsleven thans niet dragen, Ook is het zeer waarschijnlijk, dat de algemeene onkosten zeer sterk zouden worden opgevoerd. De heer Kupers heeft tijdens zijn rede be zwaar gemaakt tegen het optreden der Haag sche politie by de betooging van gisteren. Minister Ruys dc Bccrcnbrouck zal dat on derzoeken, maar hy geloofde ook, dat er niets zou gebeurd zijn, wanneer de leiding de betooging zoo ln de hand had gehad, dat er na afloop der demonstratie ook verder niet zou gedemonstreerd zUn, waardoor on- verantwoordelljke elementen tot dingen kon den komen, die niet noodig zijn. Vermelden we nog, dat de heer v. d. McUs een heffing van het vermogen verdedigde om de werkloosheidskosten te dekken en uitvoe ring van de tertiaire wegen als werkver schaffing. Ten slotte: twee moties zijn ingediend door den heer Kupers, De eerste motie vraagt een definitieve ver deeling van de werkeiyke crisisuitgaven oer gemeenten, zoodanig dat het Rijk hierin voor 5/6 en de gemeenten voor 16 bijdragen. De tweede motie noodigt de regecring uit. ook dc werkloozenkassen van de arbeiders in het Bouwbedrijf met steun tegemoet te ko men. Er zUn nog heel wat sprekers Ingeschreven, INTIMUS. HEVIGE ONTPLOFFING IN DE HAVEN VAN MONTREAL. DERTIG DOODEN? MONTREAL. 17 Juni. (Reuter). Aan boord van het Britsche petroleumschip „Cymbeline" dat hier in de haven ligt. heeft een ontplof fing plaats gehad. Men vreest, dat dertig le den der bemanning gedood of gewond zijn. VUURWERKFABRIEK IN VLAMMEN. LONDEN, 17 Juni, (Reuter). In een maga zijn van een vuurwerk fabriek heeft een ont ploffing plaats gehad, waardoor een brand uitbrak. Het gebouw werd gedeeltelijk ver nield. Twee vrouwen zijn ln de vlammen om gekomen. De ruiten van dc hulzen in den omtrek zijn gesprongen. ZELFMOORD IN EEN BIERVAT. Een bierbrouwer, wiens bierproductie in de afgcloopcn maand met vijfhonderd liter was gedaald, heeft, waarschijnlijk doordat hij geestelijk in de war was geraakt, op onge wone wijze zelfmoord gepleegd. Hij verdronk zich namelijk in een vat bier, waarin een hectoliter bier opgeslagen kan worden. EEN VIERVOUDIG MOORDENAAR TERECHTGESTELD. STUTTGART; 17 Juni. (V. D.) Hedenmor gen vijf uur is op dc binnenplaats van de ge vangenis te Tiibingen terecht gesteld de losse arbeider Eugen Beyle uit Engelsbrand in het district Neurenburg. die in den nacht van 28 Maart 1931 zijn schoonouders, zijn vrouw en zijn achtjarig zoontje vermoordde,

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 9