De „Graf Zeppelin" te Rotterdam Het Belangrijkste. Zomer. 49e Jaargang No. 15024 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Maandag 20 Juni 1932 HAARLEM S DAGBLAD PIrectie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE DER N.V. LOURENS COSTER. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTEN: per week f025, per maand ƒ1.10, per 3 maanden 325, franco per post 3-55, losse nrs. 0.06. Geïllustreerd Zondagsblad per week ƒ0.05, per maand f022, per 3 rand. ƒ0.65, franco per post /0.72J4. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Telefoon Nos.: Directie 13082 Administratie: 10724, 14825 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Postgiro 38810 ADVERTENTlëN: 1—5 regels f 1.75. elke regel meer ƒ0.35. Reclames 0.60 per rcgeL Reductie bij abonnement. Vraag en aanbod 14 regels ƒ0 60, elke regel meer 0.15. buiten Arrondissement dubbele prijs. Onze Groentjes (iederen dag) 13 regels 030. elke regel meer 0.10, uitsluitend i contant. Gratis Ongevallenverzekering voor Maand- en Weekabonnés. Levenslange ongeschiktheid en Overlijden f 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog f 400.-. Duim f 250.-. W ijsvinger f 150.-. Elke andere vinget f I 50.-. Arm- of Beenbreuk f 100.-. Idem voor Abonnés op het Geïll. Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid f 2000.-. Overlijden f 600-. Verlies van Hand. Voet of Oog f400—. Verlies Duim f75.-. Verlies Wijsvinger f 75—Verlies andere vinger f 30.- D1T NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN. HAARLEM, 20 Juni. Een Koning als Internationalist In den korten, zakelijken brief, door ko ning Albert van België aan zijn premier te Lausanne toegestuurd, treft wel het meest de volgende passage: „Door de mislukking van de politiek der invoerbeperkingen is definitief het bewijs geleverd, dat geen enkel land in staat is, door het' spel van zijn eigen krachten den loop der economische ont wikkeling ten zijnen gunste te keeren. Slechts een gemeenschappelijke actie der staten, ondernomen in een geest van internationale solidariteit, zou de ernstige kwalen kunnen genezen, waar aan de wereld lijdt. Het is tijd dat deze solidariteit op andere wijze dan in rede voeringen aan den dag treedt. Het wil mij voorkomen, dat België" niet zou mo gen aarzelen, op grond van dezen ge- dachtengang het initiatief te nemen, dat de omstandigheden voorschrijven en zich te dien einde te verzekeren van den steun van die staten, die evenals ons land diep doordrongen zijn van de nood zakelijkheid eener wijziging in de eco nomische politiek." Het mag wel als een bijzonderheid aan gemerkt. worden, in dezen tijd, dat een ko ning zijn stem doet hooren in de interna tionale politiek, en dat nog wel in het open baar. Het eerste bewijst, dat alle richtingen in België achter deze politiek staan, hei, tweede dat de koning zich niet alleen tot zijn premier, maar tot de Herstelconferentle in haar geheel en dat is de hoofdzaak tot de volken richt. Maar het merkwaardigst is wel dit ko ninklijk modernisme: „Geen enkel land is in staat, door het spel van zijn eigen krach ten den loop der economische ontwikkeling ten zijnen gunste te keeren." Het is niet slechts een veroordeeling van de tolmuren en contingenteerings-politiek; het is in even sterken mate een veroordee ling van den bewapeningswedstrijd en van den modernen oorlog, die ook als „belangen- polltiek" een dwaasheid, een onding is ge worden. Dc brief van den koning der Belgen spreekt even heldere taal tot Genêve als tot Lausanne. Koning Albert, een rustige en bescheiden figuur, heeft zich allang doen kennen a,ls een man van scherp verstand en modern© inzichten. Hij toont met dit optreden op nieuw dat hij de groote belangen der menscb heid weet te stellen boven de verouderde tradities van het koningschap, dat zijn blik ver gaat over zijn landsgrenzen en dat hij de consequenties van zijn tijd. durft te uiten. Dc zin: „Het is tijld dat deze solidariteit op andere wijze dan in redevoeringen aan den' dag treedt" geeft daaribij uiting aan een 011- gediuld dat aille volken gevoelen. Laat het eindelooze, wuttelooze gepraat eindelij,k uit wezen! Het zou niet kwaad zijn, als de Bel gen hun koning aan het hoofd van hun de legatie- stelden: Intusschen komen, er reeds berichten, die er op wijzen dat de daden niet uitblijven. De conferentie, te Lausanne gehouden tus- schen. dc vertegenwoordigers der zes „Oslo- staten", blijkt althans tot een zekere over eenstemming tussfchen- Nederland, België, en Luxemburg te hebben geleid. Hlce ver die overeenstemming reeds gevorderd is zullen wij nog even moeten afwachten. Dat België zich, volgens den brief des konings, moet ver zekeren van den steun „van die staten, die evenals België diep doordrongen zijn van de noodzakelijkheid eener wijziging in de eco nomische politiek" en dat in het algemeen van „het initiatief* gesproken wordt, wijst er wel op dat de Belgen het bij overeenstem ming met Luxemburg en Nederland niet wil len laten. Wij mioeten daarop hopen. Tolunies op kleine schaal, al kunnen zij den toestand Ln de aangesloten landen tijdelijk wat verbete ren. zijn geen geneesmiddel van de groote kwaal. Practisch is de toestand zoo geworden dat elk land zijn eigenbelang afhangt van de samenwerking met elk ander land. De eeni- ge oplossing is: algemeen® samenwerking. Dc groote remmen zijn in de eerste plaats: be wapening en daardoor onderling wantrou wen, in de tweede plaats de verouderde eco nomische middeltjes, die vroeger werkten toen de staten nog „door het spel van eigen krachten den loop der economische ont wikkeling ten eigen gunste konden keeren." Die tijd is voorbij. Economisch vormen de staten een geheel. De taak der politici is dit te erkennen en de vastgeloopen machine cïcor hun daden weer in werking te zetten. De wil der volken moet hen daartoe aandrijven. Het is een moeilijke, ja een geweldige stap vooruit. Maar genomen moet hij tenslotte worden. Het is niet zonder beteekenis dat een koning vanouds symbool van het nationalisme dit als onpartijdig vertegenwoordiger van zijn gdhcelc volk in het openbaar toegeeft.^ RIJWIEL ONTVREEMD. Bij de politie is aangifte gedaan van dief stal van een rijwiel, voor een perceel Jans straat staande. EXAMENS. NUTSKWEEKSCHOOL TE HAARLEM. Examen nuttige handwerken. Geëxami neerd 6 candidaten. Geslaagd de dames M. Groot, M. E. Hamburger. G. H. Louw, J. Ver meer, M. S. Visser, en J. H. M. Vogel. R.K. LYCEUM EINDEXAMEN GYMNASIUM Na voortgezet examen zijn geslaagd voor diploma A B. H. Bal en Carl J. C. v. d. Bergh. Geslaagd 6 candidaten, afgewezen 2. VERNIELING VAN GEMEENTE- EIGENDOMMEN. VERGOEDING DER SCHADE DOOR AUTO'S VEROORZAAKT. Het aantal aanrijdingen van gemeente eigendommen door motorrijtuigen neemt den laatsten tijd meer en meer toe. Hoewel, inge volge artikel 25 der Motor- en Rijwielwet, de eigenaar of houder van het motorrijtuig aan sprakelijk is voor de aan die eigendommen toegebrachte schade en in de meeste geval len vergoeding van die schade ook plaats vindt, komt het toch regelmatig voor, dat on danks herhaalde aanschrijvingen om de schade te vergoeden, betaling daarvan ach terwege blijft. Het gevolg van deze aanschrijvingen, waar uit meestal een uitvoerige correspondentie óf met de aansprakelijke personen óf met hunne verzekeringsmaatschappijen voort vloeit. is, dat. de gelegenheid ontbreekt om voor elk geval den Raad tijdig een voorstel te doen tot het instellen van een rechtsvor dering. waardoor de termijn waar binnen die rechtsvordering moet zijn ingesteld (welke termijn in genoemd artikel van de Motor- en Rijwielwet is bepaald op 6 maanden, te re kenen van dien dag. waarop het ongeval heeft plaats gehad) verstrijkt. Door dezen gang van zaken komen ver schillende belangrijke bedragen ten laste der gemeente. Aan dezen ongewenschten toestand kan zoo schrijven B. en W. een einde worden gemaakt nu het, na de laatste wijzigingen van de Gemeentewet, mogelijk is, dat de Raad zijn bevoegdheid om tot het instellen van een rechtsvordering te besluiten, krachtens art. 212 dier wet. aan B. en W. overdraagt. Met rechtsvorderingen bedoelen B. en W. in dit geval, dan uitsluitend die, waarop art. 25 der Motor- en Rijwiel van toepassing is en waarvan het schadebedrag niet meer be draagt dan f 1000. PERSONALLY. Aan de Technische Hoogefcchool te Delft is geslaagd voor het examen voor mijn-: ingenieur de heer A. Lopes Cardozo, te Haarlem. HAARLEMSCHE FINANCIëN. Veel tegen-, weinig meevallers B. EN W. REKENEN OP EEN LAGE ANNEXATIE-SCHADELOOSSTELLING. B. en W. hebben aan den gemeenteraad ter vaststelling aangeboden een 3de sup- pletoire begrooting voor den dienst 1931. Bij de begrooting was de opbrengst van de straatbelasting 1931 geraamd op f 410.000. Naar de thans bekende gegevens zal de op brengst f 530.000 bedragen Een verhoog mg dus van f 120.000. Als vergoeding aan dc bijzondere scholen voor boventallige onderwijzers is f 228,558,61 uitge geven terwijl slechts f 65.000 geraamd was. Een tegenvaller dus van f 163.558,61. De uitgaven voor ziekenverpleging hebben f 582,000 bedragen of f 83.000 meer dan be groot was. Daarentegen is aan bijdragen voor die verpleging f 47.000 meer binnengekomen. Voor verpleging van armlastige krankzinni gen is f 19.000 meer uitgegeven dan be groot was. Het is alsnog noodig om de reeds eenige keeren verhoogde subsidie voor het burger lijk armbestuur te verhoogen. thans weer met f 82.000. Het totaal wordt nu f 885.000. Het tekort op het St -Elisabeths Gasthuis heeft f 34.960 meer bedragen dan de ra ming. De post voor steun aan werkloozen is als nog met f 102.500 verhoogd. Daarentegen is f 51.000 meer subsidie voor de werkloozen van het rijk ontvangen. Aan de werkloozen kassen moest f 52 .000 meer subsidie gegeven worden dan geraamd was. De 125 opcenten op de rijksinkomstenbe lasting hebben f 47.587,70 meer opgebracht dan geraamd was. Aan het rijk moet f 409.126.32 uitgekeerd worden voor kwade posten der directe belas tingen. B. en W. hebben daarvan f 382,913,59 overgebracht naar den dienst voor 1932. De winst van het electriciteitsbedrijf is f 200.000 hooger dan geraamd was. B en W. stellen voor f 200.000 van de winst van het grondbedrijf over te boeken naar de gewone rekening. B. en W. stellen verder voor of f 112.694.86 die in 1931 betaald zijn aan schadeloos stelling ingevolge de Annexatiewet, te ont trekken aan het reservefonds voor bijzondere doeleinden. De bfl de begrooting uitgetrokken posten van f 300.000 als uitkeering aan het Ponds voor bijtondere doeleinden, willen B. en W. laten vervallen. B. en W. schrijven ter toelichting: „Wij nemen aan, dat het niet te verwach ten is, dat onder de huidigeomstandigiheden aan de gemeente Haarlem een schadeloosstel ling zal worden opgelegd aan de gemeente Heemstede en Haarlemmerliede, hooger dan het bedrag dat thans, gereserveerd is. Aan gezien voorts de uitkomst van 1931 van dien aard zal zijn. dat geen gelden kunnen wor den gereserveerd, zal van storting :n het reservefonds moeten worden afgezien. Op den post voor onvoorziene uitgaven is thans nog een bedrag van f 9000 beschik baar. Slechts een kort bezoek aan de Maasstad. Ook hier enorme belangstelling. Ook op Waalhaven was de belangstelling voor het bezoek van de Zeppelin zeer groot. Te ruim 2 uur, zoo schrijft het Elandels- blad, was er op het vliegveld al een geduchte bedrijvigheid. Het zal zoowat bij half vijf zijn geweest, toen de drie-motorige Fokker, de „Ijsvogel", uit Leipzig terug van de reis naar Insu- linde op het vliegveld landde. Toen was het ook tijd geworden, dat de pas-meiers, die het luchtschip tegemoet wilden vliegen, zich inscheepten, want, de ijverige meneer op het clubhuis liet de luidsprekers de mededeeling over het veld klaroenen, dat de Graf Zeppe lin boven Haarlem was. Niet lang daarna kwam het bericht: de Graf Zeppelin is boven Den Haag". Nog een korten tijd en op eenmaal teeken- de zich vaag tegen de grijze wolken het lucht schip af. Er ging een gemurmel op uit de ge weldige menschenmassa. Men had de zoolang verwachte ontdekt. Op eenmaal was er een gespannen atmospheér op het veld. waar het den geheelen middag kalm, afwachtend kalm was geweest. De politie kwam in de weer. Een haag van rechercheurs en agenten plaatste zich voor de tribunes, om wie zich op 'tveld wilde wagen zoo spoedig mogelijk weer binnen de perken te brengen. Er waren op eenmaal menschen op het dak van het hotel, van de gebouwen van de KLM., van de hangars. Een film operateur stond naarstig te draaien aan zijn apparaat boven op oen van de kleine hulpge- bouwtjes. Het publiek kon niet langer zoo maar op den grond blijven men klom op stoelen en op tafels. Men wilde niets missen. Panders schoten do lucht in en tolden boven het veld: loopings, tonneaux. vrilles zelfs, een uitgelatenheid als bij de komst van een graag gezïenen gast past. Bereden agenten galop peerden over het veld. een enkel paard was wat al te lustig, maar de berijder wist het in toom te houden. De Zeppelin droef langzaam en toch snel dichterbij Een vliegtuigje vloog vooruit. Het kistje leek eeu aasvischje. dat voor een machtigen snoek vluchtte. Boven en onder en langs het luchtschip vlogen Pan ders, Koolhovens en Fokkers. Maar boven het veld voerde Schmidt Crans met zijn Hawk een wilden luchtdans uit. De zware motor brulde, dc machine joeg laag boven het veld en luttele seconden later duikelde ze' hon derden meter boven het publiek in een keu- rigen Immelmann. De Zeppelin schoof grijs in de loodkleurige wolken over de stad. Men vroeg elkaar waar hij nu weer was en herhaaldelijk werden vraag en antwoord verscheurd door het zware gedaver van de Hawk, die weer in een wijden boog uit de lucht kwam vallen en pijlsnel boven de hangars de lucht in boorde. Eerst was het luchtschip vlak bij het vlieg veld. boven de haven geweest, maar kapitein Lehmann wendden den steven en toen ging het eerst even boven de stad. Eenmaal zoo dichtbij leek het wachten lang. maar na nog een paar maal te zijn gedraaid, koerste hij recht op de aerodrome aan. Eerst boven de haven, en dan dwars het vliegveld over. Het geronk van de zware motoren overstemde bijkans het fluiten van de booten, die hun luchtbroeder een machtig welkom toeriepen. Nog eenmaal werd de steven gewend en toen kwam hij uit Z. O. op het landingsterrein aan. Snel werd een brandslang uitgerold tot het midden van het veld, voor den toevoer van waterballast.. Een transportauto van de brand weer hobbelde knus naar de dalende Zeppe lin, met wat dames en heeren er in, als gold het een pic-nic-tochtje. Intusschen waren de landingstroepen naar hun plaatsen gemar cheerd. De zon kwam tfeer even achter de wolken vandaan en haar stralen glansden op het ronde vlak van den neus. De Zeppelin zwenkte, recht op de landingsplaats afkoer send. Er werd door het publiek gewuifd en ge roepen. De Zeppelin gleed traag verder, langzaam dalend. De spinnen werden uit geworpen, even later de ankertouwen uit het luik in den neus. Vlot landde de D.—LZ 127. Hij lag schuin dwars op het veld. met den neus naar het Noordwesten. De pontonniers hadden de gondel spoedig te pakken, de manschappen die de achterste gondel te be dienen hadden kenden hun werk even goed en alsof het zoo iederen dag de gewoonte is een kolos van 240 M. lengte en 40 M. hoogte op het groene laken neer te doen komen, lag de ..Zepp" in weinige minuten op Rotterdamschen grond. De deur van de cabine ging open en dc passagiers stapten uit. Na de landing heeft de voorzitter van de Rotterdamsche Aero-Club. de heer Kolff, prins Hendrik en zijn adjudant per auto van de L. Z. 127 gehaald en naar het gereser veerde gedeelte gereden. De prins werd bij aankomst met een hoera en gejuich ont vangen. Wij hoorden van den heer Kolff. dat de prins het een mooien tocht gevonden had. die tot een moment in zijn leven ge worden is. Gedurende de reis heeft de prins van de gelegenheid gebruik gemaakt het luchtschip te bezichtigen. Geleidelijk-aan zagen wij ook de andere reizigers verschijnen, onder wie minister Deckers en minister Reymer. Onze minister van Waterstaat was buitengewoon goed te spreken over den tocht. Hij had op deze reis de ervaring opgedaan, dat het lucht schip als reisgelegenheid verre te preferee- ren is boven de vliegmachine, omdat het reizen veel geriefelijker is. Een onverwacht vertrek. Het plan bestond om kapitein Lehmann te huldigen. Een auto begaf zich op weg naar het luchtschip om den gezagvoerder af te halen. Plotseling echter ging het gevaarte de lucht weer in. zoodat van een officieele huldiging niets kwam. Geweldig was het enthousiasme van de menigte, die intusschen aangegroeid was tot ver over de honderd duizend menschen. Sirenen en fluiten van de in de haven liggende schepen riepen de „Zeppelin" een laatste vaarwel toe. Het bleek, dat het oponthoud te Rotter dam. dat oorspronkelijk een uur zou be dragen. aanmerkelijk was verkort in verband met de ongunstige ingekomen weerberich ten, zoodat reeds te vijf minuten vóór zes weer „lucht" werd gekozen. Na nog een rondje boven de Maasstad-te hebben ge vlogen. verdween de Zepp in Zuidwedstelijke richting om via Bergen op Zoom. Tilburg, 's-Hertogenbosch, Eindhoven. Helmond en Venlo haar Heimat weer op te zoeken. Zoover bekend, is geen enkele verkeers ongeluk gebeurd. Toen de geweldige men- schenzee huiswaarts keerde, werd het groote autoverkeer om de stad geleed Te ongeveer half acht was de toestand weer normaal. liet luchtschip boven Nederland. Het luchtschip vloog meestal op een hoog te. die varieerde tusschen 100 en 260 M. Om tien minuten over twee werd de Nederland- sche grens bij de Eems bereikt. Om 2 uur vloog de Zeppelin boven Delfzijl, om 2.25 uur boven Groningen, waar door middel van De conferentie van Lausanne. Von Papcn's radiorede. Herriot tevreden. (2e blad. Ie pag.) Verwarde toestand in Chili. (2e blad. Ie pag.) Tarief verlagingen tusschen Nederland en België verwacht. Een brief van Koning Albert aan zijn premier Renkin. (2e blad, 4e pag.) De Graf Zeppelin tn Nederland. (Ie blad. Ie pag.) Dc brand in het Haarlemmerhoutpark. (2c blad. 3e pag.) ARTIKELEN. ENZ. R. P.: Een koning als internationalist. Ie blad. Ie pag.) Van onzen Londcnschcn Correspondent Parlementarischc fragmenten te koop. (2e blad, le pag.) Lettinga: Finajicicclc Kroniek. (2e blad; 3e pag.) een parachute een postzak werd uitgewor pen. Tegen drieen was Leeuwarden in zicht en om half vier werd over den afsluitdijk van de Zuiderzee gevlogen. Even na half vijf werd Leiden gepasseerd. Ter wille van den prins zette de Zeppelin toen koers naar den „Ruigen Hoek Daarna kwamen Den Haag, Delft en om vUf uur Rotterdam. DE ZEPPELIN BOVEN HAARLEM EN OMSTREKEN. De Graf Zeppelin heeft zijn route Zaterdag toch nog over deze streken genomen In Haar lem hebben zeer velen het machtige gevaar te aanschouwd, dat zeer snol voer en binnen enkele oogenbllkken was verdwenen. Te Vel- sen en IJmuiden is het luch*schip omstreeks kwart over 4 gezien, terwijl dc bewoners van Heemstede om ongeveer hal! vijf verrast werden. Het luchtschip Is in Zuidelijke richting ver dwenen. De „Zep" weer thuis. Uit Friedrichshafen werd gemeld: Dc „Graf Zeppelin" Is op de terugreis van Ne derland om 1.45 uur alhier aangekomen en om 2.17 uur vlot geland. DRAMA OP WITTEMRURG TE AMSTERDAM. Vier en twinti? iari° werkloozc wondt twee buren. DADER ZELF ZEER ZWAAR GEWOND In een perceel aan dc Tweede Wittebureer- dwarsstraat heeft zich Zondagmorgen tus schen tien uur en half elf een drama afge speeld. De derde etage van dit perceel wordt bewoond door een moeder met twee zoons. Dc oudste, een jongen van 24 jaar. die reeds geruimen tijd werkloos Is. is in verband hier mede voortdurend min of me/u- prikkelbaar gestemd Ook Zondsemorgen kreeg hij weer oen driftbui, waarbij hij in het wilde weg om zich heen sloeg. In haar angst riep zijn moeder luidkeels om hulp met het gevolg dat cr twee mannelijke buren kwamen toeloopen. De jongen, die zeer overstuur was. greep daarop een broodmes en keerde zich tegen de twee mannen van wie er een door een steek in den hals en de ander door den woesteling aan den rug werd gewond. Eerstgenoemde was zoo deerlijk geraakt dat hij per auto van den geneeskundigen dienst naar het Binnengasthuis moest wor den vervoerd De twee man kan. na verbon den te zijn, zich naar huis begeven. De aanvaller zelf die blijkbaar niet meer wist wat hij deed. liep na de steekpartij naar een raam aan de achterzijde en sprong van drie hoog naar beneden waar hij terecht kwam op een binnenplaats waarvan de vloer uit cement bestaat. Zeer zwaar gewond Is hij in zorgelijken toestand eveneens naar hei Binnengasthuis vervoerd. Het gebeurde verwekte in deze volkrijke buurt uiteraard ec ngewcldige opschudding; urenlang stonden groepjes personen met elkaar dit drama te bepraten. Baas boven gantc vorm van het luchtschip komen op deze foto bijzonder goed uit baas. Een ongewone foto van dc Graf Zeppelin genomen uit een vlieg j zich verhief boven den grooten broer. Dc machtige afmetingen cn de elc- j Morgen is het dus weer zomer, Is dc lente weer gebeurd. Wel, haar afscheid was zoodanig. Dat men haar niet zeer betreurt. Zij heeft ook veel moois gegeven. Pasgeleden, daar niet van, Zonneschijn, waaraan dc zomer Nu een voorbeeld nemen kan. Want we zijn daarvoor we! dankbaar, Maar nog verre van voldaan En wij hopen dat de zomer. Ons niet in dc kou laat staan. Ach, er worden ons figuurlijk, Zooveel stormen reeds bereid Er zijn zooveel donkre wolken, Men voelt zooveel nattigheid; Dat we meer dan ooit verlangend Naar de zonnestralen zijn, Die de zorgen lichter maken. Ook al is het maar in schijn. Kom dan zomer breng ons warmte. Geef ons licht en zonnegloed. Jarenlang was het wat poover. Maak dat dit jaar nu eens goed. P. CASUS,

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 1