Per rijwiel door Mooi-Nederland. Door Friesland en Groningen. STA TEN- GENERAAL. I HAARLEM'S DACBLAD VRIJDAG 24 JUNI 1932 (Nieuwe serie.) Wie naar Friesland of Groningen op de I Stavoren. Bij mooi weer is het een heerlijk flets wil gaat natuurlijk gedeeltelijk over zee. zeereisje. Zelfs de angstigste menschen zijn Eerst trappen naar Enkhuizen (65 K.M.),| over voor zij den tijd gehad hebben om zee- aaarna met de stooenveerpont varen naar ziek te worden! De omgeving van Groningen. Voor wie van watersport houdt is Fries land met zijn vele meren ideaal. Op onze kaart zijn vele zwarte vlekken, uitgestrekte water vlakten, die een lustoord zijn voor zeilers. Wie niet van het water houdt, raden wij niet aan in Friesland te gaan toeren, voor hen wordt het landschap gauw te eentonig. Voor bosch heeft men namelijk niets in Friesland. Stavoren is een dood stadje wij herin neren aan het tragische verhaal van het vrouwtje van Stavoren, Toch zijn er nog aardige oud© plekjes te bewonderen. Wie van bosch houdt moet naar het Gaasterland, waarvan Balk (ten O. van Stavoren) het middenpunt is. Ook een bezoek aan het oude stadje Hin- deloopen zoo schilderachtig aan zee gele gen mag niet vergeten worden. Als bad plaats komt het in trek, al zal het voor ons die de Noordzee-badplaatsen kennen, als zoodanig niet bekoren. Wij hebben meer oog voor de aardige oude steegjes, het mooie oude kerkje en de typische bevolking. De Hidde-Nyland-stichting is een museum van Hindelooper oudheden. Wij raden elk aan die te bezichtigen. Bij Heerenveen vindt men het mooie Oranjewoud. In het nabijgelegen Tjaarda- bosch zijn een zandsteengrot en een belvèdere. In Leeuwarden, de hoofdstad der provincie, zijn veel oude gebouwen te bewonderen. Ook het Friesche museum is bezienswaardig. Verder kunnen wij wol naar het kaartje verwijzen, omdat wij toch overtuigd zijn, dat de fiets op dezen Frieschon tocht veel thuis blijft en dat naar de meren getrokken wordt om te zeilen. Wl© van Haarlem uit over Amersfoort, Zwolle en Meppel naar Leeuwarden wil fiet sen moet 213.3 K.M. afleggen. De afstand StavorenLeeuwarden is 59.3 K.M. Men kan ook de boot Amsterdam Lemmer nemen. De afstand Lemmer Leeuwarden is 47.6 K.M. dus iets korter. Nu is over de provincie Groningen. Over AmersfoortZwolleMeppelAssen Haren is de tocht naar Groningen 235.5 K.M., dus niet veel verder dan naar Leeuwarden. Wij raden nu ook aan de reis gedeeltelijk met de boot te baken. Dan evenwel naar Lemmer. Dus fietsen naar Amsterdam, daar op de boot naar Lemmer. De weg LemmerGroningen gaat over: LemmerRotster- Friesche haule 16.6 K.M. palen 56.4 St. Johannesga Marum 61.4 17.7 Niebert 67.4 Rottum 20.7 Oldebert 69.9 Heerenveen 25.2 Mldwolde 72.1 Gorredijk 3^2 u Lettelbert 73.6 Bectsterzwaag Oostwolde 76.6 43.8 Vierverlaten 80.3 Olterterp 45.8 Hoogkerk 81.3 Ureterp 51.6 Groningen 85.5 In Groningen is de Martinitoren zeer be kend. Aan te raden is een bezoek aan het Groningsch museum. Verder een wandeling door het Sterrebosch. Een aardig uitstapje in de omstreken is een tocht (per fiets of per autobus) naar Hark stedeSlochteren. Men volgt het Damsterdiep tot Ruischer- brug, waar men rechtsaf slaat en over Klcin- Harkstede spoedig te Harkstede komt. De eeuwenoude kerk te Harkstede is beziens waardig. De terugtocht kan men desgewensclit (met een kleine omweg) nemen over Sohar- mer, Kolham en Foxham en verder terug langs het Winschot er diep. Deze tocht is in teressant, omdat men veelal rijdt langs prach tige korenvelden. De fraaie Friesche kleederdracht. Paterswolde komt de laatste jaren steids meer in trek, niet alleen als ééndaagsch ver blijf, maar ook als gelegenheid om de vacantle en pension door te brengen. Voor beide doel einden leent het zich uitstekend: het ligt op zandgrond, is in het bezit van bosschen en park, het Paterswoldsche Meer biedt een prachtige gelegenheid aan de liefhebbers van watersport om hun hart op te halen. Paterswolde ligt 8 K.M. van Groningen. Het is ook per autobus en electrische tram te bereiken. Het landgoed De Braak is eigendom van de Vereeniging voor Natuurmonumenten; het is een zeer mooi wandelbosch (met dool hof). VEREENIGING „HET BROKKENHUIS". JAARVERSLAG OVER 1931. In het jaarverslag van „Het Brobkenlhuis" wordt om. gezegd: Het schijnt nog niet van algemeene be kendheid te zijn, dat de vereeniging een strikt neutraal karakter draagt en zich ten deel stelt, hulp en steun te bieden aan be hoeftige en onvermogende gezinnen en per sonen zonder onderscheid van godsdienstige gezind te in den vorm van kleediing, bedde- goed, meubilair, schoeisel ed. De benoodigde goederen worden eensdeels verkregen van de ingezetenen van Haarlem en Omstreken (ge dragen kleeding), terwijl deze worden aan gevuld door aankoop van nieuwe goede ren. In het verslagjaar werd hiervoor een bedrag van f 1103,27 1 2 aangewend. Het jaar 1931 onderscheidde zich van het voorgaande jaar in die mate, dat het aantal aanvragen om hulp in verband met de slechte economische omstandigheden weder aanmerkelijk toenam, terwijl het aantal ont vangen kleeding etc., hiermede helaas geen gelijken tred hield. Daar de financiën niet toelieten een grooter bedrag dan het ge noemde voor aankoop van goederen te be steden, moesten noodgedwongen vele gezin nen die hulp dringend behoefden, worden teleurgesteld. In het afgeloopen jaar werden er 41 mid dagen uitdeeling van kleeding etc. gehouden en bedroeg het aantal gezinnen dat hiervan gebruik maakten pl.m .750. Hiervan werden er in verband met de geringe inkomsten 227 gezinnen gratis geholpen, terwijl de overige gezinnen voor de ontvangen hulp een klei nigheid betaalden of voor rekening van der den werden geholpen. Het totaal bedrag dat van den verkoop werd ontvangen bedroeg f 1047.24. Het ledental onderging niet veel verande ring. Enkele bijdragen werden verminderd. In totaal telt de vereeniging thans 178 leden contribuanten. Het bestuur hoopt, dat het le dental ondanks de slechte tijden in het loo- pende jaar nu eens met een flink aantal zal vermeerderen. Het Brokkenhuis heeft het voormalig Mili tair Hospitaal aan de Kinderhuisvest ont ruimd, Door B. en W. werden eemige lokalen gra tis ter beschikking van de vereeniging ge steld in de voormalige school van het Klein Heiligland. Het saldo in kas bedroeg op 31 December 1931 f 869.47. NED. VEREENIGING VAN SPOOR- EN TRAMWEGPERSONEEL. PROTESTVERGADERING IN DEN PROTESTANTENBOND. Donderdagavond heeft een protestvergade ring plaats gehad van de afdeeling Haarlem van bovengenoemde vereeniging onder lei ding van den heer Prins, voorzitter. De heer P. Moltmaker algemeen voorzitter, hield een uiteenzetting over de actie zooals die gevoerd is tegen de loonsverlaging door de Ned. Vereeniging en door de andere organi saties, den B.A.N.S, den P.C.B., St. Raphaël en den Centr. Bond. Spr. memoreerde hoe in Nov. 1931 door de directie der- spoorwegen voor het personeel het Reglement Dienst- voorwaarden over 1932 tor goedkeuring aan den minister is voorgelegd, dat ongewij zigd zou blijven, behoudens dat in geval van catastrofalen val der bedrijfsontvangsten en inflatie van beide zij'den wijzigingen zouden kunnen worden aangebracht. De minister van waterstaat keurde dit voor een half jaar goed. - Op 7 April kwam een brief van de directie, die voorstelde per 1 Juli een loonsverlaging van 5 pet. in te voe ren en per 1 October nog een. De Personeel- raad achtte dit voorstel niet voor bespreking in aanmerking komend, waarop de directie de voorstellen ongewijzigd naar den minister zond, die aandrong bij den raad om te on derhandelen met de directie. Het hoofdbestuur meeimde nu het personeel zelf te moeten laten optreden, waarmee de Prot. Christ. Bond niet accoord ging. Op 30 April nam de Bond van ambtenaren in Utrecht bijeen, een motie aan met algemeene stemmen, den strijd tegen de verlaging met alle middelen voort te zetten. Wat beteekent, zegt spr., de 3 millioen die dé verlaging oplevert, tegen de 24 millioen geschat te kort gedurende het jaar 1932? Hij wees op de ongebreidelde autobusconcur- r en tie, waartegen hij geen bezwaren zou hebben, wanneer de arbeidsvoorwaarden daar waren< geregeld. Spr. ging uitvoerig na welke voorstellen besproken werden. Tenslotte werd door den geheelen personeelraad besloten het volgen de voorstel in de hoofdbesturen te verdedi gen: 5 pet. korting nu, on een eventucele verla ging van 5 pet. in 1932, maar waartegenover men vrij zou staan en waarover aan het eind van het jaar te praten viel. De hoofdbestu ren op 7 Juni bijeen verwierpen echter dit voorstel, waarop het 2 maal 5 pet. voorstel naar den minister ging. Op 17 Juni wilde de C. B. een nieuwe conferentie, St.-Raphaël en ce P. C. B. wilden geen strijd voeren, terwijl de Ned. Vereening schreef bereid te zijn op 1 Juli van 11—12 een vol uur het bedrijf stop te zetten. De B.A.N.S. zeide, niet mee te doen aan de actie. Spr. keurde die houding ten sterkste af. Alléén voert de Ned. Ver. geen strijd, die zelfmoord zou zijn. Tenslotte is over het voorstel dat op 7 Juni verworpen was, met de directie overeenstem ming bereikt. De les, die uit deze geschiedenis is te trek ken ,is, dat het personeel eendrachtig moet strijden en zich sterk moet stellen tegen wat komen kan. Het gaat om een beweging der werkers zelf, wier bestaan op het spel staat. Hierna was debat-, waarvan een lid der BA.N.S. afdeeling Haarlem gebruik maakte, die door den heer Moltmaker beantwoord werd. TWEEDE KAMER. MARKTNIEUWS Het mooiste deel WW friesland. BEVERWIJK. Noteering van den 22en Juni 1932. Spinazie per kist f 1.25. Postelein per kist f 0.20f 0.35 Andijvie 100 struik f 1.20. Wortelen per K.G. f 0.18—f 0.26. Asperges per bos f 0.28f 0.34. Sd. bl. f 0.22 ld. dun f 0.12. Aardappelen, klei per K.G. f 0.08f 0.09 Doppers per Kilo f 0.30. Bloemkool per 100 f 6f 14. Uien per Kilo f 0.01f 0.02 Sla per kist f 0.30—f 0 42 Rabarber per 100 bos f 4f 6. Pieterselie per bos f 0.05 Aardbeien per slof f 0.40f 0.60 Frambozen per doosje f 0.08r—i' 0.10. Behartiging der nationale Scheepvaartbelangen. Een motie tot steun der binnenschipperg aangenomen. 23 Juni. Het recès gaat naderen. De voorzitter werkt met grooten ijver, met 'krachtige stuwing de Kamer door de agenda heen. Hij wil a.s. Vrijdag huiswaarts met recès, zij het, dat de Kamer in de vacantie nog wel eenmaal bijeen zal moeten komen om haastwerk af te doen. Vandaag was er zelfs een avondvergade ring. Begonnen werd als gisteren met een hamer roffel, om wat we in parlementaire spreek taal kleingoed noemen, af te doen. De grens van Schiermonnikoog werd gewijzigd, er werd weer grond onteigend, conclusies doorgenomen en ook het verdrag goedgekeurd, dat op 27 Juli 1929 te Genève werd gesloten voor de verbetering bij de legers -te velde en betref fende de behandeling van krijgsgevangenen. Zooals het veelal gaat met internationale verdragen was de uitslag, het resultaat ge ringer, dan wel mocht verwacht worden. De heer Tilanus gaf daaraan -uiting de mi nister antwoordde, dat er toch heed wat be reikt was Het verdrag betreffende internationale ten toonstellingen werd evenzeer aangenomen. Ook een tweetal Indische crisisordonnanties, de 'belastingheffing betreffende. En tenslotte de wijziging van het reglement van orde, waardoor een vaste commissie in het leven wordt geroepen voor crMsaanigelegeniheden. Alleen de beide communisten waren tegen. Naar aanleiding van een opmerking van den heer Wijnkoop, zeide de heer Aaiberse, dat zulk een commissie de eenige mogelijkheid is om te ontkomen aan de gevolgen van de uit breiding der Staatstaak voor het Parlement. De geheele middag is verder gewijd ge weest aan het ontwerp tot behartiging van de nationale scheepvaartbelangen. De heer Knottenbelt heeft gepleit voor het eenvoudig schenken van crediet aan de scheepvaartmaatschappijen. Dat was giste ren reeds afgestuit op gebrek aan instem ming bij Dr. v. d. Waerden, en vond ook van daag geen weerklank, noch bij den heer Drop, noch bij den heer Kortenhorst en al lerminst bij 'den (minister, die het zeker eens was met Dr. Kortenlhorst in diens betoog, dat oredie ten de ellende van he t oogenlbiik alleen zouden kunnen- doen voortduren. De ellende van het oogenlbiik, di. gebrek aan organisatie, gebreken in de kapitaaLstr uctuur overmaat van tonnage. Door subsidie blijft het huidige in stand, 'het teveel, en staan de maatschappij en het Rijk binnenkort weer voor dezelfde moeilijkheden van het oogen- blik. Het ontwerp werkt reorganisatie in de hand. De heer Knottenbelt gaat met het wets ontwerp mede 'al is hij bevreesd-, dat het niet alle in moeilijkheden verkeerende reede- rijen uit den nood volledig zal weghalen. Al kan hij dat dan niet wijten aan een zeker gebrek in de bedrijfsorganisatie. Integendeel Mr .Knottenbelt zegt, dat -in de Scheepvaart in het geheel geen sprake Is van „een „chaoti sche vervoering". De heer Knottenbelt sprak vergoelijkend over wat er in de bedrijf s- politie-k der soheepvaartondernemingen in de dagen der hoogconjunctuur verkeerd- is ge daan. Daarmede stemde de minister noch de heer Knottenbelt in. Er waren fouten gemaakt en die moesten erkend worden. Er kennen zei de minister beteekent nog niet, verwijten. Met verwijten moet men voor zichtig zijn, want wat is er vroeg de heer Knottenbelt in de dagen van hoogconjuc- tuur al niet door den Staat verkeerd gedaan, zie maar eens naar de leegstaande gebouwen in Deü-ft! Wijl ook de Staat grootei fouten maken kan, is de heer Knottenbelt aller- minst te vinden voor de gedachte van Dr. v. d. Waerden: blijvende rijks-invloed op het scheepvaartbedrijf. Ook de minister zegt, dat de wereld-ton nage veel te groot is. Of daaraan nu door in ternationaal overleg een einde kan gemaakt worden? De minister betwijfelde 't en voor zijn- twijfel had hij grond: nooit nog heeft de Volkenbond zich bemoeid met de scheep vaart. Intusschen de minister zal dat alles nog eens overwegen. Voor het oogenblik heeft de regeer ing tot taak de Nederlandsche vloot' te handhaven en hare qualiteit, ook economische kwaliteit op te voeren. Wanneer de heer Knottenbelt vreesde, dat de gages en de loonen niet naar beneden zouden gaan, dan antwoordde de bewinds man, dat zulks wel niet zou kunnen uitblij- 1 ven, wijl de internationale concurrentie wel tot aanpassing zou dwingen. De lieer Drop bracht ook een loonvraagstuk ter sprake hij deed een goed woord voor die employe's welke tengevolge van e.v. voorgeschreven reorganisatie werkloos zouden worden. Dit onderwerp zal zoo zeide de minister telkens weer, bij elke steunverleening, de aandacht hebben van de regeering en de fi nancieringsmaatschappij. Het doel van het ontwerp zeide de mi nister nog eens is de nationale scheep vaart behouden. De scheepvaart. Niet heeft de regeering tot taak het belang der schuld- eischers te ontzien. Daarvoor mag het ont werp nooit worden gebruikt. Daarom juist heeft de regeering tot plicht, waar noodig, een financieele en een technische reorgani satie voor te schrijven vóór er crediet ver leend wordt. De regeering wil alleen doen wat op het oogenblik de bankier niet meer kan doen: de credietmoeilijkheden overwin nen. Wanneer een doeltreffende reorganisa tie daarvan meer het gevolg is, des te be ter. Maar allereerst: wanneer de financie ringsmaatschappij met staatshulp optreedt als bankier, dan moet ook met hardheid zei de bewindsman worden opgetreden. Geen crediet zonder onderpand, geen crediet zonder rentebetaling. Elk ander optreden is subsidieering en dat is verkeerd. De minister meent een hard standpunt -te moeten innemen. In het ontwerp is ook de Kon. Holl. Lloyd opgenomen. Sommige af gevaardigden als de heeren v. d. Woerden, Schouten, Knottenbelt. Kortenhorst, wilden den Kon. Holl. Lloyd buiten het ontwerp houden zij meenden blijkbaar, dat door de opname in het ontwerp de Lloyd soepeler zou worden behandeld dan anders het geval geweest zou zijn, dat door die opname de zoo ncodige reorganisatie zou uitblijven. Die bezwaren zijn na 's ministers rede volle- d i g verdwenen. Wat wel het meest duidelijk werd door de aanneming zonder hoof dl ij ke stemming van het ontwerp (alleen de com munisten wilden geacht wezen te hebben tegengestemd) De minister merkte nl. op. dat dezelfde houding van bankiershardheid ook tegenover de Kon. Holl. Lloyd zou worden ingenomen zonder eenige restrictie en hij, verklaarde nadrukkelijk, dat de Kon. Holl. Lloyd niet verder zou worden geholpen, wanneer ze niet (a prendre ou a laisser) het saneerings- plan hetwelk voor de Kamer ter inzage lag op de griffie, doorvoerde. Dat plan is blijk baar nog al kras, want de Kamer gaf gelijk gezegd gemakkelijk haar toestem ming. Er mftet dus schoon schip gemaakt worden. Ook de heer Kortenhorst wilde den minis ter brengen tot een soort gedwongen accoord, wanneer bepaalde schuldeischers zouden weigeren mede te werken aan een overeen komst met de financieringsmaatschappij. Ten slotte heeft de minister het advies ge volgd van Mr. Rutgers van Rozenburg en in art. 2 van de ontwerp-statuten der financie ringsmaatschappij een zoodanige wijziging gebracht, dat de soepelheid daarin duidelijk tot uitdrukking komt en dat daaruit blijkt, dat alleen wanneer noodig reorganisatie of samensmelting zal worden geëischt, en dat ook de z.g. wilde vrachtvaart zal geholpen kunnen worden. De heeren Duymaer van Twist, Mej. Katz en de heeren Schaper, v d. Bildt en De Visser hebben gepleit voor hulp aan de binnen- schipperij. De minister zei daarmede bezig te zijn hoewel de kwestie wel heel moeilijk is. En de Kamer nam een motie-<ie Visser aan, waarin verzocht wordt om steunmaat regelen voor de binnenschipperij. Met alge meene stemmen. Alleen de heer Beumer wilde tegen wezen. Een communistische motie aanvaard zonder hoofdelijke stemming dat komt niet zoo heel veel voorl Avondvergadering. De Pachtwetten-v. d. Sluis. Het eerste artikel wordt verwor pen. En de verdere behande ling geschorst. In de avondvergadering werd het initia- tief-ontwerp-v. d. Sluis (het ontwerp der s.d.a.p.) behandeld, dat gelijkluidend was aan de, kort geleden door de Eerste Kamer verworpen Pachtwetten. In meerderheid had de Tweede Kamer daartegen allereerst staatsrechtelijke bezwa ren. De heer v. d. Sluis betoogde volledig het recht te hebben tot de indiening, wijl de re geering duidelijk had doen blijken, dat van haar een herindiening der verworpen ont werpen niet te wachten was. En steeds is aangenomen, dat de Tweede Kamer van haar initiatiefrecht gebruik mag maken, wanneer de regeering een aangelegenheid ongeordend laat. De heer Boon vooral heeft daartegen Inge bracht, dat het hier niet gaat om de regeling van een bepaalde materie. De regeering heeft, duidelijk getoond tot die regeling zeer bereid te zijn. Hier lag z.i. alleen de vraag of men een conflict met de Eerste Kamer mocht uit lokken, dan haar een voor kort verworpen ontwerp weer voor te leggen. En dat noem den ook de heeren Aaiberse, Snoeck Hen ke rn ans en Colïjn staatsrechtelijk onjuist. Hun fracties zouden dus niet deelnemen aan de discussie over het ontwerp. De heeren Floris Vos, Braat en Ebels waren daartoe wel geneigd, al is het zoover niet ge komen. wijl reeds het allereerste artikel met 4324 stemmen werd verworpen en de heer v. d. Sluis toen schorsing der beraadslagin gen vroeg. De drie heeren betoogden, dat de Kamer zich alleen met den inhoud van het ontwerp te bemoeien had. De heer Oud betoogde, dat er eerst van de mogelijkheid van een conflict met de Eerste Kamer zou mogen gesproken worden, wan neer het ontwerp volledig onveranderd zou -aangenomen worden. Deze opmerking had haar beteekenis, omdat er een amendement- Ebels was om het continuatie-recht uit het ontwerp te lichten en daarvoor de schade vergoeding in de plaats te stellen. Waartegen belangrijke groepen in den Senaat geen be zwaren hebben gemaakt. We vragen ons echter af of de heer v. d. Sluis het amende- ment-Ebels niet onaanvaardbaar zou hebben verklaard: de s.d.a.p. is een sterke voorstand ster van de continuatie. Intusschen door het evenvermelde resul taat is er geen kans geweest deze vraag be antwoord te krijgen. INTIMUS. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. Scheren zelfs de stugste baard gemakkelijk af. DE AMSTERDAMSCHE GEMEENTEBEGROOT1NG. DOOR GED. STATEN GOEDGEKEURD. Het Handelsblad verneemt, dat Gedepu teerde Staten van Noord-Holland, in hunne Woensdagmiddag gehouden vergadering de begrooting-1932 inclusief de eerste supple- toire begrooting van het loopende jaar, heb ben goedgekeurd. Het van de zijde van B. en W. met de regeering gevoerde overleg inzake de kabi netsmissive waarin de wensch door Den Haag werd uitgesproken, de begrooting-1932 met 12.1 millioen te verminderen, heeft tot gevolg gehad dat het landsbestuur erkende dat deze bezuiniging onmogelijk was. Wel is overeengekomen dat het bedrag aan loonen en salarissen, bespaard door de korting van gemiddeld vier procent, zal worden gestort in het Crisisfonds. De brandverzekeringsverordening, die 1 Jan. 1932 in werking had moeten treden, is door de kroon nog niet goedgekeurd. Binnenkort zal de Raad nu nog een be sluit moeten nemen bepalende, dat, overeen komstig het verlangen der regeering. het loonkortingsbedrag, in het Crisisfonds zal wol-den gestort.

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 10