ROM A STADSNIEUWS DU DDI MC i ómjououkt als- 'toom HAARLEM'S DACBLAD VRIJDAG 24 JUNI 1932 MAATSCHAPPIJ VAN NIJVERHEID. DE 155>tc JAARVERGADERING TE HAARLEM Donderdagavond is in Café Brinkmann alhier de 155ste jaarlijksche algemeene ver gadering van de Nederlandsche Maatschap pij voor Nijverheid en Handel geopend. Welkomstrede G. J. Droste Jr. De voorzitter van het departement Haar lem, de heer G. J. Droste Jr., sprak een wel komstrede uit, waaraan we het volgende ontleen en: „Volgens art. 44 der Wet van de Maat schappij moet de jaarlijksche algemeene ver gadering „als regel om de vijf jaar" te Haar lem plaats vinden. Haarlem, het oudste der 36 departementen, vervult hierbij zeer gaarne de plichten van gastheer bij deze lustrumvergaderingen. In wel geheel andere omstandigheden komt de Maatschappij dezer dagen naar Haarlem als in het jubileumjaar 1927. De groote zorgen, waarmede thans het geheele Nederlandsche bedrijfsleven te kampen heeft, geven voor bijzondere feestvreugde tijdens deze vergadering geen pas. Al mogen de beproevingen van de crisis jaren niet gering zijn, juist echter is een bijeenkomst als deze, wanneer de nu 155 jaar oude Maatschappij voor Nijverheid en Han del haar leden ter vergadering roept, moet het ons gegeven kunnen zijn. in zekeren zin de betrekkelijkheid van alle dingen, óók zelfs van deze crisisjaren en van den huidigen tegenspoed, in te zien. Want meer dan eens hebben in deze 155 jaar het Nederlandsche volk en onze oude Maatschappij moeilijke tijden gekend. Steeds is men er in kunnen slagen op den duur deze moeilijkheden te boven te komen. Honderd jaar geleden, 15 Mei 1832, ver scheen het eerste nummer van het „Tijd schrift ter bevordering van Nijverheid", or gaan van onze Maatschappij, welke in die jaren nog den naam droeg van „Nederland sche Huishoudelijke Maatschappij". In af levering No. 4 schreef één der redacteuren G. Wttewaal een artikel „Over de steeds toe nemende armoede in het Koningrijk der Nederlanden". Hoe belangwekkend deze beschouwingen uit den ouden tijd ook in deze dagen nog zijn, ik mag mij niet veroorloven U daaruit lange passages voor te lezen. De slotzinnen wil ik U echter niet onthouden, want daarin is een les en een aansporing gelegen ook voor het jaar 1932. Zij luiden als volgt: „Gelukkig is de kwaal niet zonder ge neesmiddel, de toestand niet hopeloos. „Alles zal afhangen van het al of niet „aannemen van het Beginsel van den „Vrijen Handel. Mogen wij ons in die „aanneming verheugen, dan zullen „Landbouw, Fabrieken en Koophandel „gelijkelijk bloeien, de kapitalen zullen „weder toenemen de welvaart zal in alle „standen zichtbaar zijn, en men zal zich „over den toestand der armen niet meer „behoeven te bekommeren". Welnu, een VTije handel, bloeiende fabrie ken, en een prosper eer en de landbouw zijn ons land glukkig in de honderd jaar sedert dat deze regels geschreven werden ruim schoots ten deel gevallen. Ook de misère van thans, wij mogen er niet aan twijfelen, zal evenals die van 1832 blijken tijdelijk te zijn." (Applaus). De Voorzitter van het Hoofdbestuur, M r. C. H. G u p i n, beantwoordde deze rede. Ook hij zei, dat allen onder den indruk van de crisis zijn en dat de toestand heel somber is. „Toch moeten wij", aldus eindigde hij, „in deze dagen niet alleen denken aan den ernst, maar ook aan de vreugde van het leven, op dat we met opgewektheid de toekomst tege moet kunnen gaan". Orgelconcert. De afgevaardigden gingen daarna naar de Groote Kerk, waar de heer George Robert een kort orgelconcert gaf, dat men belang stelling werd aangehoord. Het programma luidde: 1. Andante con moto G. F. Handel. 2. Gavotte Padre Martini. 3. Suite gothique L. Boëllmann. Introduction Menuet gothique Prière Toccata. Ontvangst door het Gemeente bestuur. Te negen uur werden de afgevaardigden ten Stadhuize door het Gemeentebestuur ontvangen. De waarnemend burgemeester, Mr. M. S1 in genber g, sprak ongeveer als volgt: „Nog versch li&t in ons geheugen de luis terrijke viering van het 150-jarig Jubelfeest, dat Uw Maatschappij in 1927 onder de meest gunstige omstandigheden in Haarlem vierde; en wederom vergadert gij in onze goede stad, getrouw aan de traditie die U zich zelf heeft opgelegd om eens in de vijf jafen in Haar lem bijeen te komen. Voor mij is het een even' eervolle als aangename taak U allen namens ons Gemeentebestuur van harte wel kom te heeten. Helaas moet thans geconstateerd worden, dat Uw Jaarvergadering hier ter stede onder economisch ongunstige omstandigheden wordt gehouden. De ongunst der tijden treft niet alleen in sterke mate de overheidslichamen maar ook en niet in mindere mate nagenoeg alle takken van nijverheid; ondernemingen, dio de bestanddeelen vormen van Uw Maat schappij en wier welvaart of verval van zoo grooten invloed is op de gemeente, waarin zij zijn gevestigd. Uw Vereeniging kan bij den wederopbouw van hetgeen ineenstortte, bij het schragen van hetgeen wankelt, onschatbare diensten bewijzen. En wat wankelt thans niet al! Niet alleen zijn het materieele goederen, maar ook beproefde beginselen van handels politiek. axiomata van economische weten schap! Handel en nijverheid; hoe kunnen zij zich vrijelijk ontplooien, hoe kunnen zij tot bloei geraken of ook maar een kwijnend be staan voortsleepen bij het opeenstapelen van douanetarieven aan de landsgrenzen, bij in voerverboden, contingenteeringen en welke ecoomische dwaasheden men ook meer moge verzinnen. Maar voor ons staat toch vast. voor over heid zoowel als voor particuliere onderne mingen. dat er eens in een niet al te ver af liggende toekomst een tijd zal aanbre ken, dat het rad weer in de goede richting zal draaien. Welnu, wanneer die tijd zal aanbreken, dan zal het mede Uwe Maatschappij zijn, die met haar stuwende kracht het econo mische leven in goede, wellicht in geheel nieuwe banen zal moeten leiden. Dan zal l'cor Uw energiek bestuur de belangrijke taak zijn weggelegd, om bij de betreding van die nieuwe banen mede den weg te wijzen. Voor mij staat het vast. dat deze weder opbouw de krachtige medewerking van de gemeentebesturen van noode heeft. En mij schijnt het r.iet twijfelachtig toe, of de ge meenten zullen alsdan, voor zooveel in hun vermogen is, die medewerking verleenen. Ik wensch u toe, dat de beraadslagingen tijdens Uw vergadering vruchtdragend mogen zijn, en dat het welslagen Uwer vergadering er toe zal bijdragen, dat een betere toekomst een stap dichterbij is gekomen." (Applaus). De heer Guépin dankte voor de harte lijke ontvangst en voor de vriendelijke woor den van den heer Slingenberg. Speciaal dankte spreker hem voor de zinsnede: „als uw maatschappij niet bestond, dan zou ze nu moeten worden opgericht". Hij verklaarde met belangstelling het leven in het zoo groot geworden Haarlem gade te slaan en sprak er zijn blijdschap over uit, dat door de gelukkige combinatie van Stork-Hijsch met de Werf Conrad het industrieele leven in deze stad weer bevorderd wordt. Hij sprak de hoop uit, dat het Museum van Kunstnijverheid weer eens in Haarlem terug zou komen, zoo mo gelijk in de oude Vleeschhal, waarop vijf jaar geleden gezinspeeld werd, maar die door de schuld der ongunstige tijdsomstandigheden nog niet voor dit doel gebruikt kan worden. De heer Guépin uitte tenslotte de beste wen- schen voor de credietwaardigheid van Haar lem, waarin men gaarne zijn obligaties zal beleggen. (Toejuichingen). Daana gingen de afgevaardigden naar de Sociëteit Vereeniging voor een aangename samenkomst. VERKEERSONGELUKKEN. Op het Plein. Gistermiddag omstreeks 1 uur heeft op het Plein een auto den verkeerspaal op den vluchtheuvel tegenover de Tempeliersstraat stukgereden De auto werd bestuurd door den heer K. uit Wassenaar, die de situatie ter plaatse niet kent en in kalmen gang ach ter een anderen wagen komende uit de rich ting Heemstede, reed Vermoedelijk heeft hij schuin achter de voorste auto gereden, ter wijl de tweede wagen zonder den eerste te willen passeeren, met zijn linkervoorwiel den paal raakte, die vernield werd. De vooras van dc auto brak, en ook ce spatborden liepen beschadigingen op. De auto moest worden weggesleept. Persoonlijke ongelukken had den niet plaats. HENRI VAN HOOF IN HAARLEM TERUG. Na een verblijf van ruim acht maanden in de Vereenigde Staten, is onze jeugdige stad genoot Henri van Hoof, die naar men weet in October van 'het vorige jaar te Washing ton den titel van „wereldkampioen welspre kendheid" verwierf, in Haarlem teruggekeerd. Aan het station hebben zijn vrienden en medeleerlingen van het R.K. Lyceum hem gisteravond een hartelijke ontvangst bereid. Ook rector Vlaar was bij de verwelkoming aanwezig. Er was zelfs een klein comité van ontvangst gevormd, dat aan de intieme hul diging een eenigszans plechtig karakter gaf. Om drie minuten voor zeven arriveerde de trein met den jongen matador. Nauwelijks had de wachtende vrienden schaar den slanken, gebruinden jongeman ontdekt of er steeg een hoeratje op. Van Hoof. die in gezelschap van zijn moeder was, had een waren stormloop te doorstaan. Van alle kanten werd hij gecomplimenteerd, hij kwam (haast handen te kort om iedereen te bedanken. Mevrouw Marguérite Couperus fe liciteerde Van Hoof namens de commissie van ontvangst en bood hem een fraai bloemstuk aan. De huldiging duurde slechts kort, maar zij droeg een spontaan karakter. Even werd nog geposeerd voor de fotogra fen, toen trok men in optocht naar buiten, vanwaar de jonge kampioen per auto naar huis gebracht werd. Ook bij de uitgang van het station wachtte een groot aantal belang stellenden. Wij hebben tusschen alle feestelijke drukte van dezen avond door, nog even van de ge legenheid gebruik gemaakt om een praatje met Van Hoof te maken. ,-Op zoo'n ontvangst had ik eigenlijk niet gerekend", bekende hij ons, „want het is nu al acht maanden geleden, dat ik den wed strijd In Washington won en die was ik op dat oogenblik zoo'n beetje vergeten". De lange, vermoeiende reis, die Van Hoof achter den rug heeft, blijkt zijn welbe spraaktheid niet in het minst te hebben aan getast. Wat de voornaamste indrukken zijn, die een Hollandsche jongen in de Nieuwe Wereld opdoet? Grootsche allure, snelheid cn.... reclame! Als voorbeeld van Ameri- kaansche vaart vertelt Van Hoof ons het een en amder van het tempo waarin de George Washingtonfeesten wenden „afge weekt". En de reclame! Wiat heeft die al niet in handen. Geen radioprogramma, of de mededeel in g volgt, dat het door de een of andere firma is aangeboden. Van Hoof zelde ons, dat de verzamelde opstellen over zijn verblijf in Amerika binnenkort in boekvorm zuilen verschijnen. Uiterst dankbaar toonde de jeugdige kam pioen zich tegenover degenen, die hem door middel van een beurs het studeeren in Washington hebben mogelijk gemaakt. Niet alleen heeft hij daar lessen In welsprekend heid gevolgd, ook in de beginselen var. de Journalistiek werd hij ingewijd. Met erken telijkheid spreekt Van Hoof ook over Albert Vogel, wiens talent en ervaring bij zijn vroegere studies van groote waarde zijn ge weest. „Morgen", zegt hij. „zaJ ik in de ge legenheid zijn al mijn weldoeners in het openbaar dank te zeggen, wan: de Maat schappij tot Bevordering der Woordkunst heeft mij gevraagd, r.a haar algemeene ver gadering, den leoen mijn indrukken uit Amerika weer te geven", INGEZONDEN MEDEDEELINGEN k 60 Ct«. per regel. ?if RUDDINGFAJBRIEJ^. 'JAGR ORJ~NGEJV INTERN. VROUWENBOND VOOR VREDE EN VRIJHEID. JAARVERGADERING AFD. NEDERLAND. Haarlem, 22 Juni 1932. In de jaarvergadering van den Internatio nalen Vrouwenbond voor Vrede en Vrijheid in Den Haag hield mevrouw Ramondt-Hirsch- man, de penningmeesteresse van het Inter nationaal hoofdbestuur van den Bond te Ge- nève en voorzitster van de Nederlandsche afdeellng, de openingsrede, waarin zij o a. haar groote verwondering uitsprak over den uiterst pessimistischen toon, die uit de Hol landsche couranten spreekt. In Genève is men zóó pessimistisch niet. Wel is daar het besef, dat de toestand uiterst moeilijk is. Zij doordrong de aanwezigen van de gedachte, dat wij het geloof in het welslagen der con ferentie en de oplossing der moeilijkheden niet moeten verliezen. Geeft den leden der conferentie blijken van geloof en vertrouwen, want wien men vertrouwen geeft, zal zijn best doen dat vertrouwen niet te schande te maken. Een man als Mr. Henderson, de voorzitter van de Ontwapeningsconferentie, is dat ver trouwen en geloof ten volle waard. Voor hen, die bijv. bij het teekenen van het Petition nement zelden: „Nu ja, na de aanbieding gaan die pakken papier toch naar de zolders en kelders en niemand merkt er meer iets van", is het goed te weten, dat de heer Hen derson persoonlijk, een paar dagen na de aanbieding der petitionnementen, glazen kasten heeft laten maken in de gangen van het gebouw der conferentie, waarin de pak ken met handteekeningen op de nauwkeurig ste wijze gerangschikt zijn; alles wat er nog komt als aandrang van de publieke opinie der volken, wordt daaraan toegevoegd. Diplo maten, afgevaardigden en de pers moeten da gelijks langs deze kasten gaan en zij kunnen den inhoud niet vergeten. Mevrouw Ramondt, die zoowel te Geneve als te Grenoble een groote achting en ver trouwen geniet, zei dat er een uitspraak te Genève was, die veel indruk maakte, nl. deze: De tegenwoordige crisis is de prijs van den Oorlog 1914—1918. Het is niet- noodig de conferentie te wan trouwen, daar wordt gewerkt en van alle lan den ter wereld wordt die conferentie dage lijks bestookt met uitingen van de stem des volks. De heer Henderson heeft aan mevrouw Ramondt persoonlijk gevraagd, toch in haar land te zeggen, dat iedere uiting van de pu blieke opinie hem zoo welkom is en hem zoo heel noodig voorkomt, om de conferentie het werk lichter te maken. Iedere uiting, zoowel van personen als van organisaties wordt door hem persoonlijk gelezen en aangeplakt op een bepaalde plaats in de kamer der Internatio nale pers, zoodat dagelijks ook de leden dei- conferentie en pers en diplomaten daarvan notitie kunnen nemen. Ieder gaat dagelijks kijken, wat Henderson nu weer ontvangen en opgeplakt heeft. Zeer sterk is men zich te Genève bewust van het kunstmatig aankweeken van wan trouwen en ook te Genève zijn Shearers aan wezig. maar men is er van op de hoogte en tracht ze te ontmaskeren. Mevrouw Ramondt zei: Wantrouw niet, maar span al uw krachten in ook in uw eigen kleinen kring, om het menschelijk denken te leiden l^ngs nieuwe lijnen. Elk mensch en elk volk stelle hooge eischen aan zich zelf Men mag een gezond nationalisme koesteren, dat zal lelden tot gezond Internationalisme Tracht verschillen te verdragen en elkanders belangen te behartigen zoowel tusschen de individuen als tusschen de naties. Wanneer er in den mensch iets niet in orde is, als hij slechte daden doet, gaat zijn ge weten spreken. Als er in de wereld verkeerde dingen gebeuren gaat de „Intern. Vrouwen bond" spreken en rich roeren om den vinger op de wonde te leggen en fouten te trachten te verbeteren of te voorkomen. Onder de ingekomen stukken was er één van het- „Comité tot waarschuwing tegen eenrijdiee ontwapening". In dezen brief werd onze bond beschuldigd van niet meer of minder canCommunisme! In Grenob'.e is nog eens uitdrukkelijk gestipuleerd, dat de „Internationale Vrouwenbond voor Vred en Vrijheid" noch met het Fascisme, nc met het Communisme iets uitstaande heeft, maar dat de Bond is een wereldorganisatie van millioenen vrouwen, die strijden voer een betere levenshouding. Besloten werd het vraagstuk der „non- coöperatie" het volgend jaar (as. September dus) in studie te nemen, doch ter vergade ring bleek, hoezeer de gedachte om niet mee te doen aan oorlog en oorlogsvoorbereiding leefde ln de harten der aanwezige vrouwen en moeders en hoe de tegenwoordige laffe strijdmethoden van bommen uit de lucht, gif gassen en bacteriën, enz. iedere afschuw opwekken en sterken in het Streven naar Rechtspraak en Bemiddeling in plaats van Geweld. Een goed middel leek daartoe ook (het aan dringen op het invoeren van Esperanto op de scholen. Als de volken één gemeenschappe lijke taal zouden hebben behalve hun eigen taal, zouden vele misverstanden uit de wereld kunnen worden geholpen. De algemeene vergadering werd des avonds voortgezet in een openbare met een lering met drie spreeksters n.l. de dames C. Ramondt Hirschman. over: „Het werk en de taak van den Intern. Vrouwenbond in deze ernstige tijden"; Mevrouw C. A. Kluyver, gedelegeerde van Nederland bij den Volkenbond, over: „de Ontwapeningsconferentie" en Mevrouw C. PothuisSmit met „de Vrede op vaste voe ten". Zij hadden een aandachtig gehoor en brachten vele interessante bijzonderheden naar voren. Zondag 19 Juni was ook geheel gewijd aan de vergadering. In het hoofdbestuur werden gekozen de dames Var. Wulfften Pal the. Mulder var. de Graaf, cr. Ca to van der Pijl en onze stad- ger.oote Dr. M. A. T. Mevrouw T. Yan Berkum, presidente van den ,-Algem. Ned. Vrouwen-Vredebond" wa als gas: aanwezig en het besluit tot zooveel mogelijke samenwerking met dezen bond werd bij acclamatie aangenomen. Hoop werd uitgesproken op een algeheele fusie in de toekomst, daar van de nationale de Inter nationale Samenwerking moet komen. Besloten werd om het idee van Frau Hopp- stockHuth. presidente van de groep Ham burg, tot het oprichten van een fcvpds, om hoofd- en handwerkers, die het niet langer kunnen verantwoorden, om ter wille van het dagelijksch brood hun (haar) krachten te geven aan het vervaardigen van doodend en vernielend materiaal, te steunen, in studie te nemen, ook in September. En zoo werd er door deze vergadering van vrouwen bijna twee dagen lang met grooten ernst en toewijding gewerkt. BEZOEK VAN ZUID-AFRI- KAANSCHE STUDENTEN AAN HAARLEM. Op 6 en 7 Juli a.s. zal een gezelschap Zuid- Afrikaners, studeerenden aan de universi teiten in Nederland. Duitschianc en Enge land, een bezoek aan onze stad brengen en de gastvrijheid genieten van tal van ingeze tenen van Haarlem en Omstreken. Een uitvoerend comité, bestaande uit mej. J. W. Francken en de heeren P W. Peere boom en Dr H. van Beeck Vollenhover.. resp. bestuursleden van het Algemeen Neder- landsch Verbond, Vreemdelingenverkeer en de Nederlandsch Zuid-AIrikaansche Vereeniging hier ter stede, heeft rich op verzoek van het hoofdbestuur van de Neder landsch Zuid-Afrikaansche Vereeniging en het Algemeen Nederlandsch Verbond belast met de voorbereiding van de ontvangst van het gezelschap. Het doel dezer zgm. Zuid-Afrikaansche Studentendagen is het versterken van de banden tusschen Nederland en de Unie van Zuid-Afrika. Begonnen ln 1924 in Den Haag werden zij, met een enkele onderbreking, tel ken jare voortgezet en wel in Deventer. Arn hem, Groningen. Zeeland. Noord-Holland iDen HelderAlkmaar) Zuid-Limburg en dit jaar in Haarlem en Leiden. Ongetwijfeld wordt dit doel bereikt, zooals uit de steeds toenemende belangstelling voor deze dagen in de kringen der Zuid-Afrikaan sche studenten blijkt. Deze jonge Afrikaners, bestemd om een maal leiding te geven in hun lair.d, hebben daardoor gelegenheid een blik te slaan in Nederlan-ri's landbouw en veeteelt, handel en nijverheid en kunnen (evens genieten van het natuurschoon dat ons land zoo rijkelijk biedt. Het valt niet te ontkennen, dat in de laatste Jaren in Nederland nieuwe belang stelling voor Zuid-Afrika is ontwaakt. Hoe kan het ook anders. Zuid-Afrika's ontwikke ling is zoo belangrijk, haar opleiding zoo merkwaardig, dat het wel de aandacht moet trekken. Dertig jaar is het geleden dat de twee kleine Boerenrepublieken het hoofd in den schoot moesten leggen en de heerschappij van Engeland erkennen. Thans vinden we aan Zuid-Afrika's zuidpunt een autonome, onafhankelijke staat, die in geen enkel op zicht. noch wat zijn binnenlandsche. noch wat zijn bultenlandsche aangelegenheden betreft, aan Engeland ondergeschikt is. maar een zelfstandig dominium is in het Britsche gemeenebest van naties. Do Unie van Zuid-Afrika is in 1910 ge sticht en heeft een centrale regeering, welke alleen verantwoordelijk is aan de vertegen woordigers van het Zuid-Afrikaansche volk. Zuid-Afrika heeft haar eigen plaats in de rij der volkeren ingenomen. Zij is lid van den Volkenbond, heeft eigen buitenlandsche vertegenwoordigers, van wie de eerste was de Zuid-Afrikaansche gezant in Den Haag, heeft een eigen vlag. de oude Prinsenvlag, met het ons welbekende oranje, blanje. bleu. de vlag die van Riebeok. de commandeur van de Oost-Indische Compagnie op 6 April 1652 in Zuid-Afrika plantte, en een eigen taal, het Afrik aan sch-llollancsch. Daar in Zuid-Afrika, het oude land der Boeren, door ons nog zoo graag Transvaal genoemd, leeft het Hollandsche ras voort, als een nieuwe, krachtige loot aan den Dlet- schen stam. Het Hollandsche element, dat na den Boe renoorlog vernietigd scheen, "neeft nieuw le ven gekregen. De Hollandsche taal is ver nieuwd te voorschijn gekomen, ln Afrikaan- schen vorm. Tal van werken in proza en poëzie heeft het Afrikaansch reeds opgele verd. Nog steeds is hun aantal groeiend. Het Hollandfich-Afrikaansch is naast het En- gelsch de officieele taal van dc regeering. Al haar publicaties verschijnen ook in deze taal. Het Afrikaansch is de taal van de kerk, van het onderwijs en van de in macht cn aanzien toenemende Afrikaansche pers, van een miHioen Afrikaners. Ook op economisch gebied heeft Zuid- Afrika zich in de laatste jaren op verras sende wijze ontwikkeld. Het spoorwegnet is uitgebreid en tot een hoogen graad van volmaaktheid opgevoerd. De steden hebben' zich ontwikkeld. De land bouw heeft zich aan moderne methoden aangepast en een opkomende nijverheid waarvan de productie de 100 mil li oen over schreed, verschaft aan duizenden blanken nieuwe werkgelegenheid. Het mijnbedrijf met name dat van de goudmijnen, verleent het economische leven een krachtigen rugge steun. ZuidrAfrika is in staat om in dezen tijd een eigen financleeie en handelspolitiek te voeren, onafhankelijk van Engeland. Zuid-Afrika s mogelijkheden zijn nog vele. Het land staat nog aan het begin van zijn ontwikkeling en het kan voor ons land van groote beteekenis zijn. goede en veelzijdige betrekkingen met het jonge Zuid-.Afrika te onderhouden. Het komende bezoek der Zuid-Afrikaners aar. onze stad. kan ongetwijfeld daartoe medewerken. Bijzonderheden omtrent het programma 1 van de dagen hopen wij in een onzer volgen de uitgaven mede te ceelen. GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN, Winkel, Gen. Cronjéstraat 71—73, actasch met lnh.. Provülj. Marnixstraat 91 zw., arm band: Petegem, Schalkwijkerweg 113, car.o; Van Marion. Nachtegaalstraat 55. kaart fran je; Van der Ben. ObLstramt 43. handschoen;^ De Boer. Jansstraat 19 rood, idem; Ides, Boschlaan 33. Bloemendaal, hond; Van Strlen Leidschevaart 402. knik (van autoport); Dc Geus. Middenweg 14. kniestukken (v. e. mo tor» Walen veld. Van Zompelstraat 3. lorgnet: Politiebureau. Smedestraat^ 9, portemonnaie met inh.. eierklutsers; Beets. Harmenjans- straat 10. porten: met inh. Kuiper. Schoter- boschstraat 5. idem idem: Van den Anker, Kamperstraat 10 rood Idem idem; Roch, Leidschevaart 494. pet: Swart, Soendastraat 31. portemonnaie: Wijdema, Ursuiastraat 10 F. rijwielbel-plaatje: Meijerink Pieter Kies straat 57. idem: Van der Vangst. Brederode- straat 14. sigarenkoker; Leeflang. Peuzrlaar- steeg 18. paar schoenen: Franken, Schoter- weg 12. vulpen: Wassenaar. Soendaplein 5, streng wol; Kokmeljer, Zwaluwstraat 21, par tij zakken. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. ZENUWPIJN VERDWENEN Hoe een dominee verlichting kreeg „Ik had een acute zenuwpijn ln mijn lin- ker-schouder en arm, die Ik had opgeloopen door mij te veel aan weer en wind bloot te stellen," schrijft dominee H. E. T. „Het was mij onmogelijk de arm op te tillen om mij te klceden of anderszins te gebruiken en de pijn was natuurlijk ondragelijk. Alle uit wendige middelen faalden. Maar ik kreeg het weer geheel ln orde door de aangetaste deelen warm te houden en eiken dag 's mor gens vroeg Kruschen Salts te nomen ln een glas warm water. Het duurde bijna een maand, maar toen was leder spoor van pijn geheel verdwenen." Zenuwpij ri is een voorbeeld van wel oen dozijn soortgelijke kwalen sommige min der, andere weer heel ernstig die alle voortkomen uit onzuiverheden ln het bloed. En he: Is het onzuivere bloed dat die on dragelijke pijnen veroorzaakt, doordat het door het geheele lichaam circuleert en de weefsels aantast. Kruschen Salts kunt U gerust vertrouwen: het zal de zaak weer in orde maken Omdat Kruschen Juist datgene bevat wat de natuur noodig heeft om Uw inwendige organen weer tot een gezonde, normale werking terug te brengen Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten a I 0.90 cn f 1.60 per flacon. INGEZONDEN Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopij den inzender niet teruggegeven BEZUINIGING BIJ DE REINIGING. Het schijnt wegens bezuiniging, dat bul ten het centrum de straat niet meer be sproeid en bijna niet geveegd wordt. Zeer ten oncerleve der bewoners. Waarom geen werk- loozen. die steun krijgen, met eenlge uren per week of per dag gebruikt, zoodat. zij hun steun verdiend hebben Hier worden drie goede dingen mee bereikt nl.: De worklooze heeft het geval, dat. hetgeen hij krijgt ook ver diend heeft., het. gevoel van eigenwaarde wordt aangekweekt en de gemeente en ge- meentenaren zijn er mede gebaat, want bij lang droog weer is het niet te doen een raam open te zetten. Met dank. ABONNé. Haarlem, 22 Jurvi 1932. Mijnheer de Redacteur, Ondorgcteekende verzoekt UEd. beleefd het volgende, als ingezonden stuk te willen plaatsen, waarvoor bij voorbaat mijn dank. Hongersnood in Rusland. Steller dezes had gaarne gezien, dat Ds. S. H. N. Gorter en meerdere bestuurders, niet alleen dc breven maar ook de namen en adressen van zulke brieven openbaar maak te. Nu lijkt het meer op reclame van den een of anderen firmant, waarvan wij ook van zulke reclamebrieven te lezen krijgen. En als deze bestuurders zich eens verge wisten van ce toestanden dewelke zich hier in Nederland afspelen, konden zij gerust nog moer ellende te hooren cn te zien krijgen, dan dat er ln de ingezonden brieven be schreven zijn. Steekt uw hand in eigen boezem en ver beter den toestand hier in eigen land, dan zal u meer dank oogsten en reclame maken, dan dat u zich buitenslands begeeft. Achtend, EEN ABONNé. GEVAARLIJKE MIDDELEN TEGEN INSECTEN. Nu met den zomer de kans, dat de huis dieren met ongedierte behept raken, weer toeneemt, meonen wij verplicht te zijn de eigenaars te moeten waarschuwen tegen dc talloczc insectendoodende middelen, die te genwoordig ln den handel gebracht worden. Speciaal'katten zijn zeer gevoelig voor ver giftigingen, die alleen al door vluchtig inwrij ven van poeder of verstuiven van vloeistof kunnen ontstaan. Ook al likken de dieren zich niet en al staat het tegendeel op de ver pakking van de praeparaten vermeld, kan het middel, speciaal voor katten, toch levens gevaarlijk zijn. Maar cok menige hond is ziek geworden of heeft een heftige huidontsteking erdoor ge kregen. Kan men het met gewone-zindelijkheid 'kammen, wasschen, ontsmetten van llgp'.aat sen; niet redden, dan vrage men raad aan een dierenarts. Tevens Is or.s bestuur ter oore gekomen, dat zich weer gevallen van de terecht ge vreesde kattenriekte voordoen. Men houdt dus zijn katten zooveel mogelijk thuis en informeert alvorens met vacantle te gaan terdege waar men de katten ter ver zorging brengt. Het Bestuur eer Vereeniging tegen het mishandelen van Dieren.

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 11