Het woord is aan Toenadering. Het Belangrijkste. HET HOOVERPLAN. 49e Jaargang No. 15028 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Vrijdag 24 Juni 1932 HAARLEM S DAGBLAD DirectieP. W. PEEREBOOM •n ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE DER N.V. LOURENS COSTER. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTEN: per week f 0.25, per maand 1.10, per 3 maanden 325, franco per post 3.55, losse nrs. 0.06. Geïllustreerd Zondagsblad per week 0.05, per maand 0.22, per 3 mud. 0.65, franco per post Ö.72J4. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Telefoon Nos.: Directie 13082 Administratie: 10724, 14825 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Postgiro 38810 ADVERTENTIëN: 15 regels 1.75, elke regel meer 0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Reductie bij abonnement. Vraag en aanbod 14 regels ƒ0.60. elke regel meer ƒ0.15, buiten Arrondissement dubbele prijs. Onze Groentjes (iederen dag) 1—3 regels f030. elke regel meer ƒ0.10, uitsluitend i contant Gratis Ongevallenverzekering vooi Maand- en Weekabonnés. Levenslange ongeschiktheid en Overlijden f 600.-, Verlies van Hand. Voet of Oog f 400.-, Duim f 250.-. Wijsvinger f 150.-. Elke andere vinger f 1 50.-. Arm- of Beenbreuk 1 100.- Idera voor Abonnés op het Geïll. Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid f2000.-. Overlijden f 600—. Verlies van Hand. Voet of Oog f400.-. Verlies Duim f75.-. Verlies Wijsvinger f 75.-. V erlies andere vinger f ^0.- DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN BLADZIJDEN. HAARLEM, 24 Juni. Een Zilveren Feestje. Het is casuweel, nietwaar, zooals de dingen soms kunnen samentreffen President- Hoover deelt de wereld mede dat hij voorstelt voor éen derde te ontwapenen, en bovendien een heele partij moordwerktuigen meteen te ver nietigen Zijn chefs van den legerstaf, den marinestaf en den luchtvaartstaf stemmen, naar hij bericht, met zijn voorstellen in. Achtentwintig naties sluiten zich denzelfden avond bij het Hoover-plan aan. En precies op hetzelfde moment zendt de schout-bij-nacht commandant der Neder- landsche marine, C. J. E. Brutel de la Rivière, aan de dagbladredacties (ook aan ons) de volgende jolige uitnoodiging voor een zilve ren feestje, dat hij morgen gaat vieren: ,Jk heb de eer uw redactie mede te deelen, dat op Zaterdag 25 Juni te Den Helder het 25-jarig bestaan van den on derzeedienst zal worden gevierd door het houden van een revue van een deel der onderzeebootvloot op de reede, waarbij Z KH. de Prins der Nederlanden de ten anker liggende onderzeebooten zal in- specteeren. Op den a.m. zal in de kazerne van den jubileerenden dienst een receptie plaats hebben, waaraan een eenvoudige ten toonstelling zal zijn verbonden. Indien u door een verslaggever uw blad bij de revue op de reede wilt laten ver- tegenwoordigeii verzoek ik u. uwen ver tegenwoordiger Zaterdag 25 Juni 8 h 45 op het bureau van mijn chef van den staf aanwezig te doen zijn. Voor het bijwonen van de receptie in de kazerne voor den onderzeedienst dient u zich rechtstreeks in verbinding te stel len met den commandant van genoemde inrichting". Hoe alleraardigst, nietwaar? TT weet het •todh: de groote naties zijn de kwaje rakkers. Die houden den oorlog in stand. De kleine daarentegen zijn er vierkant tegen. Heel be grijpelijk ook, want die zouden zeker totaal vernietigd worden in een „volgenden aller laatste". Ook zijn wij van nature een aller- Vredelievendst volk. Er is geen tweède land Zóo vredelievend op aarde Ziedaar nu plotseling die gezellige coïnci dentie. Amerika, een land met 120 millloen in woners, stelt voor een derde van alle bewa peningen af te schaffen, ook een derde van de duikbooten. En. precies op dit oogenblik gaat Nederland, een land met 8 millioen in woners, het zilveren jubileum van zijn duik- booten-dienst vieren, met een revue en een „eenvoudige tentoonstelling", met een recep tie en natuurlijk met de bij zoo'n gelegenheid onmisbare champagne en speeches! Welk een gelukkig gekozen oogenblik in de wereldhistorie, om dit zilveren feestje van éen zoo lieftallig deel der bewapening te vie ren Er is een Ontwapeningsconferentie te Genève. de meerderheid van het volk heeft zich verleden jaar al voor totale internatio nale ontwapening uitgesproken, uit de ge- heele wereld, uit alle volken wordt geweldi ge aandrang uitgeoefend om eindelijk van dezen kanker der menschheid verlost te wordenen op dit moment gaat Neder land het vijfentwintigjarig bestaan van zijn duikbooten-dienst vroolijk vieren, met Z.K.H. er bij als hoofdvertegenwoordiger van den officieelen geestdrift! Nu, wij gaan er niet heen. Wij zouden ons schamen daar bij te wezen Maar als men de buitenlandsche gezanten, of hun marine attachés, ook geïnviteerd heeft zullen die niet kunnen weigeren, uit officieele beleefd heid al niet. En het lijkt mij niet zoo heel onwaarschijnlijk dat de Amerikaansche ge zant na afloop naar Washington schrijft in dezen zin: Van de kleine staten in dit we relddeel is blijkbaar ook niet veel te ver wachten. Op het oogenblik dat wij voorstellen de ontwapening krachtig aan te pakken, vie ren ze hier feest omdat ze vijfentwintig jaar duikbooten hebben. Ze schijnen er blij mee te zijn, en trotsch op te wezen. De hemel weet wat hen eigenlijk bezielt... Als staaltje van den oprechten ontwapen ings-wil meen ik het niet onvermeld te mogen laten"enz. Dat zou die gezant best eens kunnen be richten aan het Staatsdepartement in Wash ington. En wie zou het hem kwalijk kunnen nemen? Wat heeft de regeering. wat hebben de volksvertegenwoordigers gedaan om deze feestviering te verhinderen? Niéts. Uit de aanwezigheid van Z.K.H. kan men immers afleiden, dat de regeering er, integendeel, van harte mee instemt? En uit de invitatie aan de kranten blijkt dat men er volstrekt geen intiem feestje van wil maken, maar het integendeel zoo luid mogelijk uitbazuinen, opdat ons volk zich mede verheuge in het blijde bezit van de duikboot, en het buiten land mee-geniete van dit heerlijke nationale jubileum! De menschen die mij verleden jaar vertel den dat het niet noodig was zoo'n actie voor ontwapening en tegen den oorlog op te zet ten, omdat, ons heeie volk daar toch glad mee instemt en de heele wereld dat weet. hebben hier een antwoord. De wereld zal morgen weer eens een ander indrukje krijgen. Er zal ook wel een film gemaakt worden, en ik zie den Franschen burger, in zijn bioscoop, al met verbazing kijken naar het Film-Journaal als het trotsche feit op het doek verschijnt* ,.25me Anniversaire de la flotte sousmarine en Hollande. Grandes ceiébrations en présen- ce du prince Henri des Pavs-Bas" De eenvoudige Fransche burger zal zich tot ziin vrouw wonden, en zoo ongeveer zeggen: ..Sjonge, die lui óok! Zelfs zoo'n klein land! Tardieu had dan toch zeker wel gelijk, en ik snap nou beter dat HerriotZe leeren het nooit, moeder". U ziet wel dat het propagandistische succes van het feestje niet zal uitblijven. Zulke din gen werken prompt door. En u weet wat de duikboot is. Een nobel wapen! Zoo ridderlijk, zoo romantisch, zoo heldhaftig. Ge besluipt er uw tegenstander mee onder water en boort hem met een torpedo in den grond, en smeert 'm dan zoo vlug u maar kunt. Ook weerlooze passagiers-schepen en koopvaardij schepen zijn in 19141918 bij honderdtallen door dit nobele strijdmiddel vernietigd. En altijd wist het bijtijds te vluchten. Het is heel sterk in vluchten. U herinnert u wel de Lusitania? Nu. dat was een beroemd duikboot-succes. Binnenkort gaan we zeker het koperen féést van de afdeeling Gifgassen vieren R. P. DE PETITIONNEMENTEN GENèVE. IN IN GLAZEN KASTEN GEëTALEERD. In de jaarvergadering van den Int. Vrou wenbond voor Vrede en Vrijheid, die in Den Haag gehouden is, heeft mevrouw Ramondt Hirschman, voorzitster der Nederlandsche afdeeling, in haar openingsrede medege deeld, dat Henderson een paar dagen na de aanbieding der petitionnementen in Genève glazen kasten heeft laten maken in de gangen van het gebouw der conferentie,, waarin ae pakken met handteekeningen op de nauw keurigste wijze gerangschikt zijn. Diploma ten, afgevaardigden en journalisten moeten dagelijks langs deze kasten gaan; zij kunnen den inhoud niet vergeten. STEUN AAN DEN TUINBOUW IN WEST-FRIESLANa HEEMSKERK NIET IN DE REGELING BEGREPEN. Bij het afdeelingsonderzoek der Tweede Kamer betreffende het wetsontwerp tot het verstrekken van rentelooze voorschotten ten behoeve van den groven tuinbouw in West- Friesland werd algemeen instemming be tuigd met de indiening van dit wetsontwerp. Het had vele leden teleurgesteld, dat de regeering nog niet met een algemeene Steun- wet voor den tuinbouw is gekomen. De minister van Economische Zaken en Arbeid heeft in een nota aan de Tweede Kamer medegedeeld, dat de ook geuite mee ning, dat dit tweede steunvoorstel eerder had behooren te zijn ingediend, niet door hem onderschreven kan worden. Immers, zegt de minister, eerst eenigen tijd geleden zijii hem de resultaten bekend, van het on derzoek, dat naar aanleiding van het eerste steunvoorstel werd ingesteld. Terstond is met de verificatie van deze gegevens begon nen, waarna overleg moest worden gepleegd met het Provinciaal Bestuur van Noord- Holland. Terstond daarna is het tweede ont werp voorbereid. De bewering, dat de algemeene toestand In den tuinbouw over de geheele lijn sedert de behandeling van het eerste voorstel nog aan merkelijk slechter is geworden, moet de mi nister onderschrijven. De minister zegt voorts niet bereid te zijn, de gemeente Heemskerk in het plan van uit voering op te nemen, daar, anders dan in West Friesland, in deze gemeente het be oefenen van den groven tuinbouw niet de voornaamste bron van bestaan is en niet zoo danig dat zonder directen steun, de onder gang van een geheele streek dreigt. GEEN VERLOF VOOR BUITENLANDSCHE VACANTIEREIZEN. Naar aan de N.R.Ct. gemeld wordt, heeft het Episcopaat aan de geestelijken laten weten, dat dit jaar"geen-verlof zal worden gegeven voor buitenlandsche vacantiereizen. Chincholle Een vrouw zonder liefde staat gelijk met een man zonder arbeid (Volgens berekeningen van den geleerde Esclaiidon zijn Europa en Amerika door Invloed der planeten in de afgeloopen vijf jaar vijf Meter dichter bij el kaar gekomen). Heel de menschheid ziet vervulling Van den liefsten harer drooinen In het beeld dat 's werelds staten Nader tot elkander komen. Nu komt- Esclaudon vertellen, Een geleerde die 't kan weten, Dat dit inderdaad een feit is. Door den invloed der planeten. Wie zich zoo verdienstlijk maken, Heb ik er niet bij gelezen. Maar ik durf wel vermoeden Dat niet Mars er bij zal wezen. Kijk eens, er gebeurt dus toch wat, Niet- kunstmatig, maar natuurlijk, Letterlijk komt men tezamen. Dat 's nog beter dan figuurlijk. Letterlijk kan 't eens zoo worden. Dat de landen hecht vereend zijn. Ook al mag het dan figuurlijk Niet steeds al te echt gemeend zijn. Jaren, duizendtallen jaren, Duizendtallen van geslachten, Zal de menschheid nog gelaten Op die samenvoeging wachten. Geen van ons zal 't- meer beleven, Dat de deelen bij elkaar -zijn, Nurks zegt, dat het net kan komen, Als ze in Genève klaar zijn. ERNSTIG AUTO-ONGELUK IN DE BEEMSTER. VIJF GEWONDEN. - Donderdagavond jte half zes heeft te Noord-Beems-ter, gemeente Beemster een ernstig ongeluk plaats gehad. Een luxe Oitroënauto, waarin gezeten waren de bur gemeester van Veenendaall, Mr. J. J. P. C. van Kuijk en diens echtgenoote, is rij-dende in de richting Hoorn, op den Oosthuizerweg in botsing gekomen met een auto, waarin drie Volendammers gezeten waren, die van een vischpartaj terugkeerden. De aanrijding werd veroorzaakt, doordat laatstgenoemde auto verzuimde den voorrang te verleenen aan den wagen van den burgemeester, die van rechts kwam. De Citroen kwam in een sloot langs den weg terecht, terwijl de Volendamsche auto omsloeg. Mr. van Kuijk wist zichzelf te be vrijden. Hij kreeg een ernstige wonde aan het voorhoofd: zijn vrouw brak een sleutel been. Van de Volendaanmers werd de bestuur der uit den wagen geslingerd. Hij heeft, ver moedelijk een bekken factuur. Een der in zittenden van de laatste auto, die met het achterhoofd op straat terecht gekomen was. had e?n ernstige wonde aan het hoofd op- geloopen. De derde persoon was. onder den wagen geraakt en bewusteloos er onder van daan gehaald; later is hij bij kennis ge komen De burgemeester en zijn vrouw zijn bij een schoolhoofd binnengebracht en '.ater per auto naar het- Stadsziekenhuis te Furmerend vervoerd. De drie Volendammers werden over gebracht naar de St. Luduinastichting te Purmerend. Beide auto's zijn zwaar bescha digd. HET STUCADOOR5CONFL1CT ONGEREGELDHEDEN IN DE DUVENVOORDESTRAAT. Donderdagmiddag half vijf hebben in de Duvenvoordestraat ongeregeldheden plaats gehad, waarbij de politie van de sabel gebruik heeft moeten maken. Er waren op dat tijd stip ongeveer een 3 a 400 stakende stucadoors in die straat, aanwezig, als toeschouwers bij het bouwen van 4 nieuwe woningen, waar werkwilligen bezig waren. Een 25-tal stakers is die huizen binnengedrongen door het in trappen van twee nooddeurer. Er werden twee gewone ruiten en twee glas-in-lood rui ten vernield. De aanwezige werkwilligen en de uitvoer der en aannemer vluchten naar de bovenver dieping. Eén werkwillige werd op de trap ge grepen en naar beneden getrokken. Bedreigd met mishandeling, riep hij uit: .,Ik zal het werk neerleggen en staken", waarna hij dopr den voorzitter van den modernen bond in bescherming genomen is en naar huis ge bracht. Niettemin kreeg hij uit de menigte een trap tegen het linkerdijbeen. Een agent, die ter begeleiding van werk willigen in een auto aanvankelijk aanwezig was. is later met werkwilligen weggereden. Toen versterking kwam is onder leiding van een inspecteur de menigte uiteengedreven, aanvankelijk zonder dat gebruik gemaakt werd van de wapens. Toen men zich even later toch weer verzamelde, is de sabel ge trokken en zijn eenige klappen uitgedeeld, waarna de menigte zich verspreidde. Een nader onderzoek wordt ingesteld. De politie deelt, in verband met- deze sta- kingsberichten waaruit blijkt, dat de stakers hun manier van optreden hebben gewijzigd, mede, dat zij daarmee rekening zal houden. In het bijzonder worden nu de ouders aan gemaand er voor zorg te dragen, dat hun kinderen zich niet hij de volksoploopen be vinden. Ruit ingeworpen. Door een stakenden stucadoor is Donder dagmorgen een steen geworpen door een raam van een in aanbouw zijnd perceel aan de Garenkokerskade, waardoor een schade van 5 gulden werd aangericht. Kopspijkertjcs gestrooid. Voor een in aanbouw zijnd perceel aan de Bromostraat in Haarlem-Noord zijn, vermoe delijk door stakers kopspijkertjes op straat geworpen om het transport van werkwilligen te bemoeilijken. SURSéANCE-AANVRAAG FIRMA EVERARD. BEHANDELING GESCHORST TOT 16 SEPTEMBER. Onder zeer groote belangstelling had Don derdag voor de derde kamer der arrondisse- ments rechtbank de behandeling plaats van de aanvrage tot het verleenen van surséance van betaling van de N-V. Effectenkantoor F. Th. Everard, kantoorhoudende Singel. Am sterdam met een bijkantoor te Haarlem. Het verslag van de tijdelijke bewindvoer ders werd uitgebracht door mr. M. Geerling; in dit rapport werd een overzicht in groote lijnen gegeven van de situatie van de N.V. Everard. Bij de dalende effectenwaarden ontston den begin Mei 1932 moeilijkheden. De N.V- was niet- in staat haar verplichtingen te genover haar prolongatie-crediteuren na te komen. Everard stelde zich in verbinding met de N.V. Spaarnestad. op 11 Mei leidde dat tot een overeenkomst, waarbij laatst genoemde bank een belangrijk deel der loo- pende posities overnam. Op 13 Mei werd. door Everard surséance van betaling aangevraagd. Door de tijdelijke bewindvoerders werd onmiddellijk de afgifte van stukken, ook die in open bewaring, stopgeze*.. Een fondsenbalans werd opge maakt, dit was jarenlang niet gebeurd. De onderhandelingen met de Spaarnebank wer den voortgezet, doch deze was niet genegen alle posities over te nemen. Het bleek, dat er een verschil van meening bestaat over de vraag, welke crediteuren concurrent en welke preferent zijn, zulks in verband met het feit. dat vroegere schulde naren van de N.V.. die vroeger geld op pro longatie hadden geleend, tegen onderpand van effecten, door terugloop van die effec ten van debiteur tot crediteur waren ge worden- Het staat nog niet vast, of de N.V. haar bedrijf zal voortzetten. Liquidatie in of bui ten faillissement, zal ongeveer gelijke kosten meebrengen, liquidatie buiten faillissement is echter beter voor de eer en goeden naam van de N.V. Everard- Van frauduleuze han delingen is niets gebleken, wel zijn er eenige fouten gemaakt. De bewindvoerders zijn van meening. dat bij saneering van het be drijf de resultaten gunstiger zullen zijn. Vele prolongatiehouders hebben aldus het rap port van de gelegenheid gebruik gemaakt om hun onderpand terug te koopen. Nadat de voorloopige staat van baten en schulden was toegelicht, wees mr. Frikkers, de raadsman van de N.V. Everard er op. dat van een stemming over het al of niet ver leenen der surséance nog geen sprake kan zijn, daar niet bekend is wie concurrente en wie preferente crediteuren zijn. Spr. heeft volmacht van 200 crediteuren, bij stemming vreest hij de rechten van preferente credi teuren prijs te geven. Lang niet alle crediteu ren zijn aanwezig, ook met het oog hierop •erzocht mr. Frikkers de stemming aan te houden De rechtbank besloot, na Raadkamer, de zitting te schorsen tot 16 September a.s.. op welken dag de stemming plaats zal hebben. Het Hooverplan. 28 staten nemen het aan. (Ie blad, le pag.) De conferentie van Lausanne. De directe be sprekingen tusschen Frankrifk en Duitsch- land nemen thans een aanvang. (2e blad, le pag.) Tweede KamerMotie tot steun der bin nenschippers aangenomen. (3e biad. 2e pag.) Het arrest in de Limmenschc strafzaak. (2e blad. 2e pag.) ARTIKELEN. ENZ. R. P.: Een zilveren Feestje. de blad. le pag.) De wereldtentoonstelling te Chicago. Een en ander over de deelneming van Nederland. (2e ölad. lè pag.) Rijicieltochtjez door Mooi Nederland. Door Friesland en Groningen. (3e blad, 2e pag.) INGEZONDEN MEDEDEELINGEN RANDSPIRITUS- o N tioo(|« WorniUe-d-kopor-hoardiTisdel) 2- hee't reaelbore *lom. kon ooi J) fdOÊF zoowfl thee c i ipiiren worm houden. Spiritus verkoopkontoor „Bergen op Zoom-Delll" 28 staten nemen het aan. PARIJS, 24 Juni (Reuter). Volgens de Matin hebben gisteren 28 op de ontwape ningsconferentie vertegenwoordigde staten de Amerikaansche delegatie medegedeeld het Hooverplan aan te nemen. Dinsdag of Woens dag zal het plan door de hoofdcommissie van de conferentie worden besproken. DE DERDE KRUISER. BOUW GEGUND AAN WILTON-FEIJENOORD Omtrent de gunning van den bouw van den derden kruiser wordt gemeld, dat het geheel is gegund aan de firma Wllton-Fcyen- oord te Rotterdam. De machine-installatie zal voor een belangrijk deel worden vervaar digd door de koninklijke maatschappij „De Schelde" te Vlissingen en de electrische in stallatie zal worden uitgevoerd door de fir ma H. Croon en Co. tc Rotterdam. SCHOOL- EN WERKTUINEN. GELEGENHEID TOT BEZICHTIGEN. Wij vestigen de aandacht op de gelegen heid, die zich door de openstelling der Werk- tuinen voordoet, kennis te kunnen maken met dit tuinwerk van schoolleerllngen. Vooral op Woensdag- cn Zaterdagmiddag van 2 tot 4 uur. als de 500 leerlingen met hun werkzaamheden in hun eigen tuintje bezig zijn. krijgt men een overtuigende in druk van het groote nut dezer tuinwerk- zaamlieden voor de opvoeding der Jeugd. Geheel anders dan bij het spel. kenmerkt zich dc Jeugd nu door groote kalmte en rust. Ijverig zijn allen bezig met planten, wieden, opbinden of steunen van planten, harken cn oogsten; of wel ontvangen zij groepsge wijze onderricht over de land- en tuinbouw- gewassen, expresse lijk daarvoor gezaaid op kleine veldjes, dan wel vertelt de groeps leider bij den bijenstal over het leven der bijen en hun nut bij de bevruchting van bloeiende boomen en gewassen, of, bij de vogelnestkastjes, die op vele plaatsen zijn opgehangen, over het nut der vogels en over hun bescherming. Een keur van bloemen en heesters In de tuinen stelt den leider ln staat het schoon heidsgevoel hunner leerlingen te ontwikke len. en hen te onderrichten in het samen stellen van eenvoudige bouquetten en het groepeeren van bloemen en bloeiende tak ken in vazen en kannen. De uitnoodiging tot het bezoeken der tuinen geldt een ieder belangstellende, maar inzonderheid wordt zij gericht tot de Hoof den en het verder personeel vin de scholen voor lager Openbaar- en Bijzonder Onder wijs. Bestuursleden en Leiders der kinderen zul len daarom steeds ter plaatse aanwezig zijn, tot het geven van inlichtingen over de be doeling en den aard van het onderwijs in de tuinen, en de daarmede verkregen uit komsten. Het bestuur hoopt door een en ander in steeds grootere mate de medewerking van het onderwijzend personeel te verkrijgen, tot het voortdurend bevolkt houden der Werk- tuinen met leerlingen. Ook het bezoek van hen' die in een of anderen vorm dit tuinwerk steunen, zal zeer op prijs worden gesteld. Voor een bezoek van schoolklassen orp andere dan de genoemde uren, dient over lege te worden gepleegd met het bestuur der Vcreeniging.

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 1