De Wereldtentoonstelling te Chicago. BUITENLAND. De conferentie van Lausanne. HOTEL „DE LEEUWERIK" HAARLEM'S DAGBLAD VRIJDAG 24 JUNI 1932 TWEEDE BLAD De onderhandelingen Herriot-Macdonald onderbroken. Thans nemen de directe besprekingen tusschen Frankrijk en Duitschland een aanvang. Uit Chili: De staat van beleg afgekondigd. HET BELANGRIJKSTE NIEUWS. De Fransche premier Herriot heeft Donder dagmiddag opnieuw een bezoek gebracht aan den Britschen premier MacDonaid. De bespre king was van vrij langen duur. Aan het einde der bijeenkomst werd van Britsohe zijde het volgende officieele com munique uitgegeven: „De besprekingen tusschen de Engelsohe en Fransche ministers werden heden op vriendschappelijke wijze voortgezet en onder broken ten einde de Fransche ministers de mogelijkheid te geven een bespreking te voeren met de Duitsche ministers". De onderhandelingen tusschen de Engelsohe en Fransohe regeenng schijnen hiermede voor loopig, voor zoover betreft de herstelkwestie te zijn besloten. Thans vangen de directe be sprekingen aan der Fransohe en Duitsche vertegenwoordigers. Herriot, aldus meldde V.D. gisteren uit Lausanne, zou of Donderdagavond of Vrij dagmorgen de eerste directie besprekingen hebben met von Papen en von Neurath. Hij stelt zich voor Vrijdagavond naar Parijs te vertrekken. Nader werd gemeld, dat het onderhoud tusschen Herriot en von Papen hedenmorgen om tien uur zou aanvangen in het Palace hotel te Lausanne. Ook staatssecretaris von Bülow zal aan de besprekingen deeüenmien. Herriot had oorspronkelijk het voornemen Donderdagavond een radioredevoering te houden welke door een Amerikaansch station zou worden uitgezonden. V. D. meldt ons uit Genève nog de volgende In verband met technische moeilijkheden is deze redevoering evenwel niet doorgegaan, bijzonderheden: De plotselinge onderbreking der Engelsch- Fransche onderhandelingen op Donderdag avond wordt te Lausanne druk besproken. De korte officieele mededeeling der Brit- sche delegatie inzake het onderbreken der Britsch-Fransche besprekingen en den aan vang der directe Duitsch-Fransche onderhan delingen wordt in welingelichte kringen aldus uitgelegd, dat de pogingen van MacDonaid de Fransche regeering tot een definitieve re geling van het herstelvraagstuk te bewegen in den zin als de Britsche regeering dat wenscht, zijn mislukt. MacDonaid moet tegenover Herriot hebben verklaard, dat als laatste uitweg directe on derhandelingen moeten aanvangen tusschen de Duitsche en Fransche ministers, ten einde langs dezen weg tot oen regeling te komen. De Engelsche bemiddelingspogingen zijn thans ten einde. De verwachting welke tot nu toe bij de Franschen bestond, dat de nieu we Duitsche regeering in de herstelkwestie concessies zou doen, is thans aan Fransche zijde opgegeven. Men verklaart dat de Duit sche regeering het zakelijke Duitsche stand punt met grooten ernst en met beslistheid onbeperkt heeft gehandhaafd. Van Engelsche zijde wordt thans stemming gemaakt om in den a.s. herfst allereerst een Europeesche economische conferentie te Lau sanne en vervolgens hieraan aansluitend te Londen een economische wereldconferentie te houden, evenwel slechts op voorwaarde dat een regeling der herstelkwestie te voren plaats heeft. De gedachte dc conferentie te verdagen door middel van een „permanent"-verkla ring en de samenstelling van deskundigen commissies wint veld. De thans op Vrijdagmorgen vastgestelde bespreking tusschen Herriot en Von Papen wordt thans algemeen met spanning tege moet gezien. In Fransche kringen wordt openlijk toege geven dat de binnenlandsche politieke" toe stand het kabinet Herriot de laatste dagen essentieel in slechter positie heeft gebracht en dat in de Kamer reeds tegen het kabinet wordt geïntrigeerd. Door de onderbreking der Engelsch-Fran- sche onderhandelingen en den aanvang der Duitsch-Fransche besprekingen op Vrijdag zijn de conferentiewerkzaamheden in ieder geval, in een nieuw, wellicht beslissend, sta dium gekomen. Duitschland. Conflict met de Nazi's in den Würtembergschen Landdag. De Wurtembergsche Landdag zou Don derdagmiddag in een korte slotzitting bij eenkomen. Direct na de opening nam de Centrum afgevaardigde Bock het woord over de orde, waarbij hij voorstelde de zitting te verda gen. Hij motiveerde dit voorstel met het feit, dat de nationaal-socialistische afgevaardig den in partij uniform waren verschenen. Dit noemde spreker een tarten van de parle- men tsmeerderheid De leider der nationaal-socialistische frac tie-afgevaardigde Murr beriep zich er op. dat het unifonnverbod is ingetrokken en dat in het parlement niemand kan worden voor geschreven welke kleeding hij meet dragen. Na hevig tumult werd besloten de zitting tot. Vrijdag te verdagen. Voor de motie tot verdaging stemden de afgevaardigden van het Centrum, de demo cratende sociaal-democraten en de com munisten. Geen ontbinding van Saksischen Landdag. In de Donderdag gehouden zitting van den Saksischen Landdag werd de nationaal socia listische motie inzake ontbinding van den Landdag verworpen met 58 togen 53 stem men (die der nationaal socialisten, Duitsch- Nationalen en Communisten). Motie van wantrouwen tegen Kerrl verworpen. De Pruisische Landdag heeft gisteren de sociaal-democratische motie van afkeuring tegen den president Kerrl wegens de ont vangst van de buitenlandsche pers door den Landdag-presicent met alleen de stem men der sociaal-democraten vóór verwor pen. Chili. Staat van beleg afgekondigd. De staat van beleg is naar Reuter uit San tiago de Chili meldt, thans in werking getre den. Na 10 uur 's avonds mag niemand zich meer op straat bevinden. Bij decreet is het communisme verboden. Communistische propaganda zal streng wor den gestraft. Genève. Turkije en de Volkenbond. De sedert eenigen tijd gevoerde voor-be sprekingen over het toetreden van Turkije tot den Volkenbond zijn, aldus meldt Reuter uit Genève thans zoover gevorderd, dat een dergelijke stap van Turkije spoedig kan wor den verwacht. Men neemt aan, dat reeds de Volkenbondsvergadering, die de volgende week in verband met het Japansch Chinee- sche conflict in buitengewone zitting bijeen komt, zich met deze aangelegenheid zal be zighouden. Engeland. Baldwin voor schrapping der herstel- en oorlogsschulden. In het Lagerhuis zeide Stanley Baldwin over de economische positie van Engeland heden o.a. het volgende. Het beschermende systeem, ten behoeve van een verbetering van den ongunstigen handelsbalans, maakt thans een proeftijd door. Het zal twee of drie jaar duren, voor men kan zeggen of het zijn taak heeft vervuld, of niet. Spr. is er van overtuigd, dat liet schrap- pen van alle herstel- en oorlogsschulden in Europa van essentieel belang is, voor het hergeven van meer vertrouwen aan de lan- den en het weer op gang brengen van den handel. Ondanks de verarming van de wereld, vormt het een aanmoediging voor Engeland, te constateeren, dat in deze moeilijke pe riode de exporthandel gehandhaafd blijft. Portugal, Kabinetscrisis aangekondigd. De bladen ,JE1 Sol" en „A. B. C." publicee- ren volgens Reuter berichten uit Lissabon, volgens welke de Portugeesche minister van Financiën in zijn woning met den militairen gouverneur van Lissabon en andere hooge officieren een conferentie gehad heeft, waar bij overeengekomen is nog in den loon van deze week een regeeringscrisis te doen uit breken. Dit besluit is ter kennis gebracht van den minister van Binnenlandsche Zaken en diens collega van oorlog Als toekomstig mi nister-president wordt de minister van Fi nanciën de Salazar genoemd, doch men spreekt ook van kolonel Andrade. die het bevel voert over een artillerie-regiment te Oporto. Amerika. Werkverschaffingsplan in den Senaat goedgekeurd. De senaat heeft naar Reuter uit Washing ton verneemt het wetsontwerp-Wagner, waar bij twee milliard dollar wordt toegestaan voor productieven arbeid en werken van openbaar nut met het oog op de werkloos heidsbestrijding, aangenomen. Discontoverlaging bij de Federal Reserve Bank. De Federal Reserve Bank heeft het dis conto verlaagd van drie procent tot twee en een half procent. Vooraanstaande democraten vóór schuldenschrapping? Naar uit Chicago wordt gemeld, zouden tal rijke prominente democraten uit de Ooste lijke staten aan een geheim program voor de partij werken, waarin zij zich ook op zouden werpen voor een schrapping der oor logs- schulden ten einde de terugkeer van de „prosperiteit" te bevorderen. Men verwacht dat deze plannen op groo ten tegenstand zullen stuiten. Japan, Een militaire dictatuur? In een bericht, door de Vereeniging voor buitenlandsche politiek gepubliceerd nopens Japan en den nieuwen Mandsjoerijschen staat, wordt de instelling in Japan voor speld van een militaire dictatuur in het be lang van de lagere en middelklassen en de boeren, evenals ter versterking van Japans positie in Mandsjoerije. Brazilië. Vorming van een nationaal kabinet? Volgens een Reutertelegram uit Rio de Ja neiro zijn de ministers afgetreden om even tueel de vorming van een Braziliaansch kabi net van nationale concentratie mogelijk te maken. China. Mandsjoerijsche douane kwestie voor den Volkenbond. Officieel wordt bevestigd, dat de douane ontvangsten te Dairen door den nieuwen Mandjoerijschen staat in beslag zijn genomen. Naar Reuter verneemt, zullen ae Chineesche vertegenwoordigers de kwestie morgen bij den Volkenbond aanhangig maken. STOFZUIGERHUIS MAERTENS Barteljorisstraat 16 - Telefoon 10756 VAMPYR STOFZUIGERS f 98.- DE HULP AAN OOSTENRIJK. FRANSCHE VOORWAARDEN. LONDEN. 23 Juni (Reuter) Volgens de „Financial News"' heeft. Frankrijk de vol gende voorwaarden gesteld voor een leening aan Oostenrijk: le. Oostenrijk ziet voor den tijd van 10 jaar af van elk plan op een douane-unie met Duitschland. 2e. Groot Brittannië moet deelnemen in een leening aan Polen en de andere staten van de kleine Entente. DE OVERSTROOMINGSRAMP IN MEXICO. AANTAL SLACHTOFFERS OP HONDERD GESCHAT. OOT.TMA (Mexico) 23 Juni. (Reuter.) Naar de regeering meedeelt, wordt het aantal dooden in de badplaats Cayutlan als gevolg van de vloedgolf van gisteren op 100 geschat Gevreesd wordt, dat de duizenden doode vis- schen. die op het land zijn geworpen, een epidemie zullen veroorzaken. DE BESCHULDIGINGEN TEGEN JIMMY WALKER. ROOSEVELT SOMMEERT HEM TE ANTWOORDEN. ALBANY (New York), 22 Juni. (Reuter.) Franklin Roosevelt, de gouverneur van den staat New York, heeft burgemeester James Walker gesommeerd om te antwoorden op de aanklacht die tegen hem is ingediend als gevolg van het onderzoek van de Hofstadter- commissie naar de corruptie in het gemeen tebestuur van New York. REEDS VOOR MILLIO^NEN AAN GOUD GEBORGEN. DE EERSTE STAVEN UIT DE „EGYPT". DE INDRUK IN AMERIKA. BREST. 23 Juni. (B. T. A.) Na vier jaar van welhaast bovenmenschelijke inspanning zijn de duikers van de „Artiglio" er in ge slaagd, uit het wrak van de „Egypt" de eer ste staven goud naar boven te brengen, welke reeds een waarde van eenige millioenen vertegenwoordigen. Het weer is gunstig, zoo dat de duikers hun bergingswerk zullen voortzetten, waarna de „Artiglio" naar Plymouth zal varen. Een en ander over de deelneming van Nederland. Ons land zal het beste toonen wat het heeft. Het Nederlandsch Paviljoen, in oud- Javaanschen stijl ontworpen door den architect Zioeedijk... De Wereld-Tentoonstelling, die in 1933 te Chicago gehouden zal worden, ter herden king van het 100-jarig bestaan van deze stad, blijkt meer en meer de grootste internatio nale tentoonstelling te worden, die tot nu toe gehouden is. De Amerikaansche regeering neemt voor een bedrag van 5 millioen dollar deel in het garantie-fonds, terwijl alle be schaafde naties voor inzending uitgenoodigd zijn. Van vrijwel alle vooraanstaande landen, waaronder de Skandinavische. Frankrijk, België, Engeland, Polen, Tsjecho-Slowakije, Yougo-Slavië, Griekenland, Duitschland, Tur kije en Italië werd reeds bericht ontvangen, dat deelneming in ernstige overweging geno men werd, dan wel dat er reeds toe besloten was. Het aantal bezoekers wordt van officieele zijde geschat op 45 millioen. Tot" Nederland werd onder auspiciën der Amerikaansche regeering een officieele uit- noodiging tot deelneming gericht en wel in de eerste plaats omdat de poniers-arbeid onzer voorvaderen tot den groei en bloei van Amerika zooveel heeft bijgedragen. De Neüerlandsche regeering zag echter tot haar leedwezen in de huidige omstandig heden geen mogelijkheid de voor een waardi ge representatie benocxiigde fondsen beschik baar te stellen. Voor de Nederlandsche deelneming ls op het gunstigste deel van het tentoonstellings terrein een oppervlakte van 30.000 vierkante meter gratis beschikbaar gesteld. Daar de regeering als gezegd - thans niet bij machte, is door een officieele deel neming dit loyale gebaar op overeenkomsti ge wijze te beantwoorden, moet het particu lier initiatief deze plannen tot uitvoering brengen. Het gaat hier niet alleen om een Nederlandsche inzending slechts ten bate van het eigen land, want het gaat hier in nog grootere mate om de belangen van Ne derlandsch Oost-Indië. Hiervoor zijn thans door het ijverig werken van een Comité, onder leiding van den heer Van Lookeren Campagne, goede resultaten bereikt. In overleg met het secretariaat van de Ne- derlandsch-Amerikaansche Kamer van Koophandel is het particulier initiatief ertoe over gegaan haar plannen tot deelneming te ontwikkelen. Hierbij mockt men den moree- len steun ondervinden van de departementen van koloniën, handel, landbouw en nijver heid. Bovendien werden ook van veie andere zijden groote instemming en steun ontvan gen. Op een persconferentie, Donderdagmiddag in het Carlton Hotel te Amsterdam gehou den, deelde het Comité het een en ander over zijn plannen mede. Er is besloten op het gratis beschikbaar gestelde terrein een imposant gebouw te doen verrijzen in oud-Javaanschen stijl, ont worpen door den architect, den heer Zwce- dijk. Dit paviljoen zal een oppervlakte van 9000 vlerkante Meter krijgen. Het ligt in de bedoeling de hal-constructie in Holland te doen vervaardigen, terwijl zoo mogelijk de opstelling ter plaat-se eveneens door Neder landsche arbeiders zal geschieden. In een rotonde van niet minder dan 160 Meter zal een panorama van een grootsch Indisch landschap met cultures aangebracht worden. De bekende schilder Eland, die voor de Pa- rijsche tentoonstelling de zoo bewonderde diorama's vervaardigde, heeft zich ook thans bereid verklaard dezen arbeid op zich te ne men. In het centrum der rotonde zal een copie van een terras der Boroboedoer opge steld worden, dat een middellijn krijgt van 25 Meter bij een hoogte van 8 Meter. Van dit platform zullen eenige duizenden bezoekers per uur het overweldigende panorama kun nen aanschouwen. Dit panorama zal het grootste worden, dat ooit vervaardigd werd. In overleg met het tentoonstelllngs-bestuur zal hiervoor een geringe entree-prijs ge heven worden. Daar een groot aantal bezoe kers verwacht wordt, kan ook bij voorzichtige raming worden aangenomen dat hierdoor de kosten der inzending grootendeels gedekt zullen worden. De Balineesche vorst Soekowati heeft zich bereid verklaard met een groep van 70 zijner dansers naar Chicago te komen voor het geven van voorstellingen, zooals die in Parijs destijds zoo'n groote bewondering wekten. De Nederlandsche Scheepvaart Maatschappijen deden de toezegging, voor het vervoer van deze groep een belangrijke reductie op de passage-kosten te zullen ver- leenen om voorloopig reeds op deze wijze een blijk te geven van haar belangstelling en sympathie voor de tentoonstellingsplannen. De Nederlandsche regeering werd door het comité uitgenoodigd haar officieele bescher ming aan de Nederlandsche inzending te willen verleenen: voor de post van regee- rings-commissaris is een persoonlijkheid aangezocht, die het volle vertrouwen der re geering geniet. In voorbereiding is een schema voor de vervaardiging eener maquette van 36 bij 16 Meter, waaruit zal blijken dat ons land, als centrum van Europa, hetzij per trein, boot, auto of vliegtuig in enkele uren te bereiken is. Dit heeft tot doel de toeristen te bewegen langer dan de gebruikelijke „one day" in ons land te vertoeven. Bij wijze van attractie zal aan eiken lOO.OOOsten bezoeker een gratis-reis naar Indië of naar Nederland worden aangeboden. Na 3 Indische volgen telkens 3 Hollandsche reizen. In aansluiting hierop zullen verschillende diorama's vervaardigd worden van aantrek kelijk en bezienswaardig stedenschoon van verschillende gemeenten. Ook de KL.M. heeft een plan in voorbereiding om op even grootsche wijze een uitbeelding te geven van haar passagiers- en postvluchten naar Indië. De raming der benoodigde fondsen be draagt 750.000 gulden. Het particulier ini tiatief ziet de mogelijkheid om dit bedrag bijeen te brengen. De baten zullen n.l. niet alleen een algeheele restitutie van het be legde kapitaal mogelijk maken, maar boven dien kan den deelnemers de mogelijkheid worden geboden door participatie in het werk-kapitaal een belangrijk deel hunner individueele kosten gerestitueerd te krijgen. Van industrieele zijde zijn reeds vele ondub belzinnige bewijzen van belangstelling ont vangen, evenals aanvragen voor deelneming. Nog dagelijks komen deze aanvragen, als mede adhaesie betuigingen binnen. Ofschoon het de bedoeling is, dat ons land vooral zal uitkomen op het gebied van toerisme, vreemdelingenverkeer en luchtvaart is elke specifiek-Nederlandsche inzending welkom. Voor het welslagen van de Nederlandsche inzending is veler medewerking en steun noodzakelijk. Het voorloopig 'comité doet daarom op die velen een beroep. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel OP ONTVOERING STAAT IX AMERIKA TIIANS LEVENSLANG. NEW-YORK. 23 Juni. (VJD.) President Hoover heef: het wetsontwerp onderteekend waarbij ontvoeringen over de staatsgrenzen als ..bonds"-mlsdrijven worden aangemerkt. Zij zullen met levenslange tuchthuisstraf wor den vergolden. DE LIMMENSCHE STRAFZAAK. DE ADVOCAAT VEROORDEELD. Het Gerechtshof te Amsterdam heeft Don derdag arrest gewezen Ir. de zaak van don advocaat, die door de Rechtbank aldaar wegens medeplichtigheid aan en uitlokking tot valschheid in geschrifte en voorts wegens heling en verduistering, is veroordeeld 'ot een jaar en zes maanden gevangenisstraf onder aftrek van drie maanden voorarrest. Het betreft hier do zaak van do hypotheek- verleening aan een Limmensche koopvrouw, waarbij met een valsch taxatlerapport en een valsche hypotheekacte werd gewerkt, zoodat de koopvrouw op haar huis van f 8000 een hypotheek van f 1200 ontving op een acte van f 10.000. In deze zaak was ook betrokken een Am sterdamse!) koopman, die daarvoor ook ver oordeeld werd. doch niet in hooger beroep is gekomen. Behoudens van het medeplegen van valsch heid in geschrifte het ontwerpen van den tekst van de valsche hypotheek-acte heeft het Hof den verdachte van alle andere telaste gelegde feiten vrijgesproken, waar onder ook verduistering van gelden, die hij in zijn functie van curator in een faillisse ment onder zich had: de Rechtbank had dit laatste wel als bewezen aangenomen. Het vonnis van de Rechtbank vernietigende heeft het Gerechtshof den advocaat wegens medeplichtigheid aan valschheid ln ge schrifte veroordeeld tot een jaar gevangenis straf onder aftrek van zes maanden voor arrest Financiëele berichten. ALG. KUNSTZIJDE-UNIE Ter aanvulling van het in een vorig num mer omtrent de A. K. U. medegedeelde nog het volgende: De afzet was in 1931 gunstig. Ondanks de crisis was de productie Iets grooter. De hooge Engelsche invoerrechten oefen den een ongunstigen invloed uit. daar het onmogelijk was, verder in Engeland '.e im porteeren. Ook de A. K. U. moest dc productie Inkrim pen, om een stijging der voorraden tegen de gaan. De kostprijs heeft een zeer belangrijke verlaging ondergaan. Aan het eind van 1931 was de technische kostprijs 30,7 pet. minder dan aan het begin van het jaar, do commcr- cieele 27 pet. Dit resultaat is bereikt zonder dat kostbare installaties moesten worden aangeschaft. Omtrent de vraag of het kapitaal van het concern niet te groot ls, om de noodige ren tabiliteit te waarborgen zeide de voorzitter dat het bestuur een berekening hooft ge maakt van het aantal spindels, die het zui ver eigendom van het concern zijn. Na aftrek van de verplichtingen die daartegenover staan, komt het bestuur tot de conclusie dat. bij een normalen gang van zaken het bedrijf rendabel te maken is. Het kapitaal vormt daarbij, geen beletsel. Het bestuur komt dan op hot oogenblik ook niet met bepaalde voorstellen tot reorgani satie. De heer F, H. Fentener van Vlisslngen. alsmede de heer Dr. E. Boos. werden als Commissarissen herkozen, terwijl in de plaats van Dr. E. Lunge de heer Hambury Williams (Courtaulds) werd benoemd. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. a 60 Cts. per regel. KRUISSTRAAT 30 - 32 Groote en kleine zalen voor Uw diners, partijen, vergaderingen enz. ZEER GEREDUCEERDE PRIJZEN AGENDA VRIJDAG 24 JUNI Palace: ,.Een vrouw van slechte reputatie- Op het tooneel: Henry Walg en Willy Berg- mann. 8.15 uur. Luxor Sound Theater: „Zijn terugkomst". Op het tooneel: eerste klas variété. 8.15 uur. Rembrandt Theater: „Bommen op Monte Carlo". Op het tooneel: The Pactzold"* het komische ensemble op rijwielen. 7 en 9.15 u. Krelagehuis: Tentoonstelling van cactcecn en vetpianten. 1010 uur. Kunstzaal Reeker. Wagenweg 102. Tentoon stelling van werken van Haarlemsche beel dende kunstenaars. 10—7.30 uur. ZATERDAG 25 JUNI Schouwburg Jansweg: Opvoering van „Tro- penadel". 8.15 uur. Kunstzaal Reeker, Wagenweg 102. Tentoon stelling van werken van Haarlemsche beel dende kunstenaars. 107.30 uur. Bioscoopvoorstellingen des middags en des avonds. Krelagehuis: Tentoonstelling van cacteeën en vetpianten. 1010 uur. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve 's Maan dags, toegang vrij. APOTHEKEN (AVOND- EN NACHTDIENST) Firma Duym en Keur, Keizerstraat 6. Tel. 10378. Firma H. Remmers en Zoon, Kruisstraat 6 Tel, 10354,

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 5