(j&ed PIRATE 66 99 VIRGINIA CIGARETTES VERLAAGD IN PRIJS VAN TOT Radiomuziek der week. EEN VOORBESPREKING BIOSCOOP. LETTEREN EN KUNST HET TOONEEL Schoolvoorstellingen. In het afgeloopen seizoen is er slechts één schoolvoorstelling gegeven en dat was nog een marionetten-vertoaning van Paul Brann, dus niet eens gewoon toon eel. In vorige jaren bedroeg het aantal schoolvoor stellingen minstens drie, zoodiat de jeugd er thans wel heel magertjes is afgekomen. Op mijn vraag aan den heer Van Hees, waarom er dit seizoen van de goede ge woonte was afgeweken, antwoordde de di recteur van den stadsschouwburg mij, dat tal van leeraren tegenwoordig vrij onver schillig staan tegenover de schoolvoorstel lingen. Van aanmoediging tot bezoek enkele uitzonderingen van leeraren, die zelf veel voor tooneel voelen, daargelaten had hij in den laatsten tijd al zeer weinig ge merkt. Een der directeuren had hem gezegd: „De Jongelui gaan tegenwoordig zoo veel uit, dat er bijna geen tijd voor werken meer overschiet!" Zulke uitlatingen zijn nu niet bepaald geschikt om den directeur van den schouwburg warm te doen loopen voor de schoolvoorstellingen. Daarbij komt nog, dat het vele ouders in dezen tijd van malaise niet convenieert, en ook dit was een reden geweest om niet oneer dan één voorstelling te geven. Voor dit laatste motief kan ik veel voelen, ofschoon ik meen, dat 80 cent voor een enkele voorstelling niet zóó op het budget der ouders zal drukken om hiervoor alleen nu maar dadelijk van de schoolvoorstellin gen af te zien. En wat de geringe animo voor deze voorstellingen bij de leeraren en directeuren 'betreft, ik heb dat vroeger toen ik als secretaris van de Commissie van Beheer er zelf nog bemoeienis mee had, wel anders gekend. Over de medewerking van de scholen had ik nooit te klagen en herhaaldelijk mocht ik juist van leeraren en directeuren enthousiaste bewijzen van sympathie voor de schoolvoorstellingen ontvangen. Is er die jaren dan iets veranderd? Na tuurlijk niet. Maar toen waren de school voorstellingen voor de leeraren nog nieuw en ondergingen zij zelf het verfrisschende en opwekkende van deze matinees in hoogere mate dan tegenwoordig, nu het voor hen een gewoonte is geworden. Persoonlijk ben ik een fanatiek voorstan der van schoolvoorstellingen. Ook van de leeraren zal zeker wel niemand willen ont kennen, dat zij het onderwijs in de littera tuur op zeer gelukkige wijze kunnen aan vullen. Eén goede opvoering bijvoorbeeld van een blijspel van Molière zal de Jeugd meer overtuigen van de onvergankelijke frischheid van dezen Franschen dichter dan twintig lessen dit vermogen. Zou het genie Shakespeare ooit beter tot de jeugd komen dan door een opvoering na voorafgaande bespreking in de les van Hamlet. De Koopman van Venetië, Romeo en Julia of Als het u lijkt? En wij behoeven waarlijk niet alleen bij de klassieken te blijven. Denkt men, dat de rijpere jeugd ongevoelig zal zijn voor den geest van een Shaw. voor de roman tiek van een Rostand, het realisme van een Heyermans, de aangrijpende tragiek van een stuk als Sheriffs De Groote Reis? Tk zou inplaats van minder Juist meer schoolvoorstellingen willen doen geven om de jeugd in dezen tijd van de bioscoop weer liefde bij te brengen voor het tooneel. Het jonge geslacht vervreemdt al meer en meer van het tooneel, omdat het alleen en uitsluitend nog maar interesse heeft voor de film. Wae daaraan anoaht twijfelen, moet op een gewone tooneelvoorstelling maar eens om zich 'heen zien. Het zijn bijna uitslui tend de ouderen, die nog den schouwburg bezoeken; hot jongere geslacht blijft weg, omdat het feitelijk niet weet, wat tooneel is. Men denke niet, dat ik overdrijf. Bij de Hollandsche opvoering van Faust bestond verreweg het grootste percentage der be zoekers uit dames en heeren met grijze of heelemaal geen haren, al zag ik dan ook tot mijn vreugde op het schellinkje een groep leerlingen van een school, die door het enthousiasme van een leeraar er heen was getrokken. Bij het afscheid van Nel Stants, ja zelfs bij de oovoering van De Privé- Secretaresse, waarin toch de „favoriete" Annie van Ees de hoofdrol vervulde, was het niet anders. Bezoekers tusschen de 20 en 30 Jaar worden uitzonderingen. Dit verschijnsel is bedroevend en bepaald beangstigend voor de toekomst van het tooneel! Niemand zal wel durven ontkennen, dat het tooneel ik bedoel hier natuurlijk in zijn ernstige uitingen van grooter cultureeie waarde is dan de film. Daarom m^oter wij alles doen om de jeugd weer liefde bij te brengen voor de dramatische kunst en dat kan het best door haar goede voorstellingen te laten zien. Dit is van het hoogste belang ook voor de tooneelkunstenaars. willen zij tenminste niet alle belangstelling van het publiek der toekomst verliezen. De tooneel - directies zien volgens mij het belang hier van nog !#mg niet genoeg in. Zagen zij dit wel, zij zouden zich met lagere recettes voor sohoolmatinées tevreden stellen. Niet minder schoolvoorstellingen maar meer en dan tegen een lager ent-rée bijv. 60 cent alles inbegrepen opdat de onkos ten voor de leerlingen geen overwegend be zwaar meer zijn, ziedaar wat ik zou wenschen in het belang van onze schoolgaande jeugd en van ons tooneel. Onmogelijk is dit vol strekt niet, wanneer de schoolmatinees ge geven worden door een gezelschap dat den- zelfden dag ook op de avondvoorstelling in den schouwburg speelt. En als er wel bezwaren bestaan, dan zou ik op sommige daarvoor geschikte voorstellingen cenige rangen tegen een zeer laag entróe vcor de scholen volgens rooster aan te wijzen beschikbaar willen stellen. Hiertegen zullen de gezelschappen zeker geen bezwaar heb ben, daar de balcons en de loges dat zijn tezamen oneeveer 150 plaatsen toch door gaans leeg blijven. En dan vooral niet uit sluitend bij de klassieken, maar ook bil goede, daarvoor geschikte stukken van het gewone repertoire. Want het komt er op aan om het aan komend geslacht ervan te overtuigen, dat het tooneel niet minderwaardig is aan de film, wat tegenwoordig helaas! 80 pet. der jeugd zoo niet meer schijnt te gelooven. J. B. SCHUIL. PERSONALLY. Voor het diploma A van Tesselschade slaagden te 's-Graven-hage mej. A. C. Sluis en iiicj. C. A. Polderman, alhier. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cu. per refel PER PAKJE VAN IO STUKS Wéér lager in prijs! En toch, in alle andere opzichten blijven de PIRATE SIGARETTEN dezelfde, dezelfde buitengewone en onvergelijkelijke kwaliteit. Altijd favoriet, geeft PIRATE aan haar vele rookers de hoogste waarde tegen den laagsten prijs, terwijl zich tevens in elk pakje van 10 stuks 1 '/2 Batco-de Wereld-Coupon en in elk pakje van 20 stuks 3*/2 Batco-de Wereld-Coupon bevindt. doo. KAREL DE JONG In het vorige overzicht namen de Sonaten voor Piano en Viool van Beethoven een groot deel van onze aandacht in beslag. Ook in de programma's der volgende week zien we meerdere kamermuziekwerken van Beetho ven vermeld; het zijn echter werken voor ver schillende bezetting en uit verschillende pe riodes van zijn leven. Wij vinden het „Duet mit 2 obligaten Augenglasern" (Huizen, Vrij dag), dat geen opusgetal draagt, maar in 1796 geschreven is, dus in hetzelfde jaar ais de Sonate voor 4 Handen op. 6, de Sonate op. 7, het Blaassextet op. 76, het Pianokwintet op. 16, Cellosonates op. 5 en het Strijkkwintet op. 4. De zeer uiteenloopende nummering de zer werken is veroorzaakt doordat enkele eerst vele jaren in druk verschenen zijn. Eén jaar later ontstonden de drie strijktrio's op. 9, waarvan het derde, dat in C min. Dinsdag door Leipzig uitgezonden wordt. Dit derde is wel het belangrijkste der drie: de persoonlijk heid van Beethoven komt hier meer tot uiting dan in de vriendelijker werken op. 9 no. 1 en 2. resp. in G maj. en D maj. Het zelfde verschijnsel valt bij Beethovens cp. 1, de drie pianotrio's, op te merken: het derde daarvan in C min. (Huizen. Woensdag) ver toont sterker individueele trekken dan de bei de andere en kon zelfs Haydns goedkeuring niet wegdragen; hij ried althans den com ponist af, dit werk uit te geven. Het onge breidelde van Beethoven's karakter, dat er in tot uiting komt, mishaagde of verschrikte den ouden vorstelijken ambtenaar, die niet ge wend was en het misschien ook niet voor be hoorlijk hield, om in zijn, grootendeels voor de muzikale soirees van zijn werkgever be stemde, kamermuziekwerken, bekentenissen van zijn innerlijk zieleleven te geven. Dat zelfde „ongebreidelde" vinden wc in het C min.-strijktrio terug. Ernstige, pathetische tonen worden er in aangeslagen. In groote spanning vangt het hoofdthema, dalend van c naar g, aan, om dan eensklaps vol harts tocht op te stijgen. Onrust heerscht in geheel dit eerste Allegro, waarin de Coda nog een groote stijging brengt door een plotselingen overgang van C naar Des en de vergrooting van het hoofdthema. Rust komt pas in het tweede hoofddeel, het Adagio con espressione in C maj. dat- ook innige melodiiek is. Scherzo (in 6/8 maat!) en Finale grijpen weer terug naar de stemming die in het eerste Allegro overheerscht. Er is een formeele overeenkomst tusschen het hoofdthema der Finale en dat van het slotrondo van het kwartet op. 18 no. 1, doch hoe verschillend is beider aard! Evenals het derde pianotrio sluit dit strijktrio zacht en in majeur af, zon der een innerlijke bevrijding te vinden. Paul Bekker maakt ons er opmerkzaam op. dat Beethoven in den tijd van het ontslaan dezer werken nog ver van de idee van een triomfeerend finale (als in de 5e Symphonic) of van een „Verklarungsvision (als in de laatste klaviersonate) afstond. Ook deze wer ken zijn :n de toonsoort c min. geschreven; de oplossing harer problemen wijzigde zich met de jaren. En vele jaren liggen er tusschen op. 9 en het kwartet op. 130 (Langenberg, Maandag) dat in 1825 ontstond, en waar de bevrijding uit de gedrukte stemming der Cavatine (het 5de deel) door den arbeid der „grosse Fuge" gesymboliseerd is. Zooals men weet heeft Beethoven dit reusachtige slotstuk op aanra den zijner vrienden door een lichter ver staanbaar rondo vervangen; maar ook dit rondo, in den winter 18261827, dus enkele maanden vóór zijn dood, geschreven, toont in de blijheid en geestigheid der thema's en in de meesterlijke verwerking der motieven een innerlijke bevrijding en geestkracht, die haast bovenmenschelijk moet schijnen bij een man die zwaar lichamelijk lijden te ver duren had. Het kwartet op. 130 bestaat uit zes deelen en is bont in de verscheidenheid der stem mingen. Even bont is het Nederlandsche pro gramma van het „Europeesch Concert" van Maandagavond te Huizen. Men vindt daar Berlioz en Rich. Strauss terug in de „Cyrr.no"- ouverture van Wagenaar, de vorige Duitschc school in de St. Nicolaasvariaties van v. Gilse en eenigszins ook in de „Ciaconna gotica" van Dopper; men vindt er Diepenbrock als overgang tusschen de hostile elementen Wagner en Debussy; men vindt er den jong- Nederlandsche polytonalisten Pijper en zijn leerling Van Lier en Henriette Bosmans, die ook in haar laatste werken nog wat van haar vroeger melodische begaafdheid behouden heeft; men vindt er den sober-teekenenden v. d. Sigtenhorst-Meyer Dresden, Zweers. Ge rard v. Brucken Fock, Mesritz-v. Veldhuyzen en Voormolen, 't Is veel en velerlei en de luisteraar zal er zijn keus kunnen doen als in een warenhuis. Hilversum belooft ons voor Zondag de Ro- coco-variaties op. 33 van Tchaikowsky, een dankbaar doch technisch zeer moeilijk stuk voor cello-solo en orkest en voor Vrijdag de orkestfantasie Francesca da Rimini op. 32 Beide werken zijn in 1876 gecomponeerd. Het onderwerp der Fantasie is ontleend aan den vijf oen zang van Dantes „Inferno' en heeft in den loop der jaren tal van toondichters geïnspireerd. Zoo bestaan er een kleine twin tig Italiaansche opera's waarin het behan deld is. Voor orkest alleen werd he'. vóór Tchaikowsky door Bazzini en Liszt gecom poneerd, als cantate door Zingarelli. Frances ca, dochter van Guido van Polenta, heer van Ravenna, die den Florentynschen dichter tijdens diens verbanning opnam, werd om streeks 1275 tegen haar wil door haar vader uitgehuwelijkt, aan Giancotto Mala; es; a, heer van Rimini. Zij ontbrandde in liefde voor diens broeder Paolo Malatesta; het paar werd door Giancotto later betrapt en ver moord. Liszt heeft deze geschiedenis in het eerste deel zijner Dante-Symphonie muzikaal geïllustreerd. De compositie van Tchaikowsky toont op vele punten verwantschap met die van Liszt, hoewel de Rus zich over Liszts' werk tameiyk afkeurend uitliet en er het gemis van vinding, aan nieuwheid der hoofd gedachten en aan organische samenhang ln wraakte. Desondanks toonen beide werken formeele overeenkomst, en, wat nog merk waardiger is. valt een vergelijking in de meeste opzichten ten nadeele van Tchai kowsky uit. Zoo blijkt weer dat alle veran dering nog geen verbetering beteekent. In de Fantasie op. 159 van Schubert is het thema van zijn lied. „Sei mlr gegrüsst" tot variaties verwerkt'. Schubert heeft meerma len eigen liederen in kamermuziekwerken ge varieerd (Wandererfantasie, Forellenkwin- tet). De voor piano en viool geschreven fan tasie, waarin beide instrumenten zeer con certant behandeld zijn, wordt Donderdag door Kalundborg uitgezonden. LUX OR THEATER. Janet Gaynor en Charles Farrell in „Zijn Terugkomst". Het bijzonder mooie programma in Luxor verdient de geheele week volle zalen. Hoe in teressant is bijvoorbeeld dat filmpje over de Nijl, en die film van de aalscholverskolonie, toegelicht door den heer Strijbos, den beken den vogel- en natuurkenner. Een twee-acter, waarbij tranen van plezier gestort worden, is het dolle ding „Inbrekers". Het is een film volgens een betrekkelijk oud recept, maar dat door zijn onmogelijk dwaze situaties tot groote hilariteit aanleiding geeft. Op het tooneel zingen twee dames een drie- of viertal liederen, waarmee het pu bliek zijn waardeering betoogde, door luid en langdurig applaus. De hoofdfilm „Zijn Terugkomst" met Janet Gaynor en Charles Farrell in de hoofd rollen is een film, waarin veel spanning. De inhoud is heel in 't kort de volgende: Stephen Randolph, Charles Farrell, de zoon van een schatrijk zakenman, neemt het leven wat te veel van de vroolijke kant op. Tot nu heeft zijn vader hem veel kunnen vergeven, maar als de couranten het bericht brengen van het huwelijk van Stephen met een of ander barmeisje, dan vindt de oude heer, dat het nu meer dan welletjes is en dat cr nu maar eens voor goed een eind moet ko men aan dat dolle leven van zoonlief. Het meisje wordt met een rond sommetje afge kocht en Stephen naar San Francisco ge dirigeerd met een cheque en een baant je. Hij mag terug komen, zoodra hij zijn vader zijn eerste eerlijk-zelfverdiende dollar kan too nen. In San Francisco zet hij zijn vroolijke leventje voort, hij raakt hoe langer hoe die per in de put, hij dreigt geheel ten onder te gaan, als hij het cabaret-zangeresje Angle, Janet Gaynor, ontmoet. Deze twee jonge menschen krijgen elkaar lief, ze willen een nieuw leven beginnen en naar New York gaan. Randolph Sr. die van de handelingen van zijn zoon, zonder diens weten op de hoogte is, wil, dat hij naar Shanghai gaat, om daar weer opnieuw te beginnen. Als hij niet goed schiks wil, moet het maar kwaadschiks. Angle, die denkt, dat Stephen haar ont vlucht is, raakt aan lager wal, evenals Stephen in Shanghai. Toevallig komt zij ook in Shanghai en nog toevalliger ontmoeten zij elkaar in een opiumkit. Na een heftige scène besluiten ze te trachten elkaar te red den en na een jaar vinden we hen terug op een ranch in Honolulu als een gelukkig echtpaar. Beiden doen ernstig hun best om hun zwakheid te overwinnen en hun groote krachtige liefde stelt hen tot heel veel in staat. Hun liefde wordt een paar maal op een zwaren proef gesteld, maar zegenrijk komen zij uit den strijd en het slot is een mooie bekroning op hun waarachtige eerlijke liefde, die alles getrotseerd en hen gelouterd CINEMA PALACE. Mady Christians en Hans Stüwe in „Een vrouw van slechte repu tatie". In het Cinema Palace draait deze week een licht zomerprogramma, waarvan vooral het hoofdnummer, in hoofdzaak door het sublieme spel van Mady Christians, het zien alleszins waard is. Vera Moretti is de vrouw van slechte reputatie; zij komt in kennis met een jongen schrijver, die aan morphine verslaafd is. Eerst weet zij hem daarvan te redden en dan is haar liefde zoo danig dat hij geheel voor zijn werk geïnspi reerd wordt. Op het hoogtepunt van zijn succes ontmoet hij weer zijn vader, die hem dan meteen maar met een rijk jong meisje wil laten huwen. Het komt bijna tot een breuk tusschen Vera Moretti en den schrij ver. De vrouw van slechte reputatie wil niet in den weg staan. Renè Bennett, de schrij ver, komt echter op het juiste oogenblik te rug en de verzoening is volkomen. De mede werkenden in deze films, zooals o.a. behalve Mady Christians, Szöke Szakall, Hans Stüwe, Otto Wallburg garandeeren dat u iets goeds te zien krijgt. Het vóórprogramma was. als altijd goed verzorgd, de journaals bevatten veel ver scheidenheid en actueels, met veel sport. Een juweeltje was de natuuropneming .Herfst in Sans Soucci". Dat was inderdaad prachtig. De teekenfilm „Toby als revue- drecteur was zeer amusant. Op het tooneel Henry Wallig en Llddy Berg- mann, die veel succes oogstten met hun lied jes en grappen. Het meeste succes echter had de heer Wallig met „Ontwapening". Een uitstekend programma, dat veel be langstelling verdient REMBRANDT THEATER. Bommen op Monte Carlo. Het Rembrandt- theater heeft een re prise gebracht van Bommen op Monte Carlo. En het is goed, dat deae op wekkende film weer terug komt. Een amusementsfilm als dezen, waarin Hans Albers. Anna Sten en Heinz Rühmann' de voornaamste rol len vertolken, ziel men gaarne nog een maal, ook al heeft de gramofoon van de bu ren ons al te veel be kend gemaakt met de liefde der matrozen Een goede film voor de zomermaanden. Wat het bij program maa betreft willen we vooral wijze op de Paetzold's, een komisch rijwielnummer op het tooneel, dat zeer in den smaak valt en waarbij op het eind de meest fantastische rij „wielen" ten toonecle verschijnen en zoowaar ook bereden worden. Voorts vermeldt het programma cenige journaals, terwijl we in Beyond the blue Horizon Vincent Lopez* uitnemenden band deze song hooren voordragen. ANNA STEN HAARLEMSCHE ORKESTVERENIGING (H. O. V.) Concert op Zondag 26 Juni 1932 ln den Hout onder leiding van Marinus Adam. 1. Sieges marsch aus „Der Cid" P. Cornelius. 2. Ouvert. „Die Lustige Weiber von Windsor Nlcolal. 3. Fant. de 1'Opera „Madame Butterfly" Pucclni-Tavan. 4. Ouverture .Martha" Flotow 5. Walzer aus der Operette „Walzertraum" Oscar Strauss. 6. Die Lustige Wltwe (potp.) Fr. Léhar. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Ct». p«r regel. BEZOEKT DE PERMANENTE TENTOONSTELLING van Schilderijen, Teekeningen, Grafische- en Beeldhouwwerken door: 1^^^= KUNSTENAARS UIT HAARLEM EN OMGEVING. Dage!, geopend van 10—7.30, 's Zondags van 2—4 uur. Toegang Vrij. KUNSTZAAL „REEKER" WAGENWEG 102. HET VOORSTEL VAN HOOVER. TELEGRAMMEN VAN S. D. A. P. EN N. V. V, Naar het Volk meldt heeft het Partijbe stuur van de S.DAP. het volgende telegram aan de Internationale Ontwapeningsconfe rentie te Genêve gezonden: „De Sociaal-Democratische Arbeiderspartij ln Nederland beveelt met sterken aandrang b£j uwe conferentie het initiatiefvoorstel van president Hoover aan en doet namens hon derdduizend voorstanders van ontwapening ln Nederland een dringend beroep op u om het plan-Hoover aan te nemen. Dit ls mis schien voor langen tijd de laatste kans, die de Volkenbond heeft om de wereld den vrede te schenken. Met verwerping van het plan- Hoover laadt uwe conferentie een zware ver antwoordelijkheid op zich". Get. Woudenberg, secretaris. Een afschrift van dit telegram ls gezonden aan het secretariaat van de Socialistische Arbeiders Internationale te Zürich. Voorts heeft ir. J. W. Albarda. voorzitter van de Ontwapenings-commlssle van de S. A. I. te Zürich een telegram gezonden aan de S.A.I., waarin hij het secretariaat verzoekt zich te Genève in verbinding met de Ontwapeningsconferentie te stellen. De Soc.-Dem. Tweede Kamerfractie heeft het volgende telegram verzonden: „Henderson, President Ontwapenlngsoonfe- tie Genève. De soc.-dem. Kamerfractie ln het Ncdcr- landsch Parlement doet een dringend beroep op uwe conferentie, om de voorstellen van president Hoover aan te nemen. In de ern stige omstandigheden van dit oogenblik kan de menschhcid minder dan ooit een misluk king van de ontwapening verdragen. De voorstellen van president Hoover bieden een laatste kans, om te voldoen aan het vurig verlangen der volken, die den wereldvrede begeeren". Zooals wij reeds meldden is ook namens het Congres van het N.V.V. een telegram naar Genève verzonden. Er zal, zoo meldt Het Volk. overleg met het I.V.V. en ook met de party worden ge pleegd. opdat dc conferentie overstroomd worde met tienduizenden telegrammen. JAARVERGADERING ROODE KRUIS. Te Den Helder werd Donderdag de Jaarver gadering gehouden van het ..Rxde Kruis" waarbij de voorzitter Prins Hendrik in zijn openingswoord allen het welkeen toeriep. Dc welhaast 65-jarige organisatie kan er zich op beroemen. :n geen enkel opzicht de bezwaren van den ouderdom te gevoelen, integendeel, men kan bij haar op velerlei ge bied een jeugdige activiteit waarnenen. Spr. gewaagde van het herstel van de goede sa menwerking met het „Oranje Krui6", de in richting van den dienst tot hulpverleening bij verkeersongevallen en de verhouding tot de vredesbeweging. Met de organisatie van de hulpverleening bij verkeersongevallen op de groote wegen heeft het Roode Kruis een groot werk verricht. De Nederlandsche onge- valiendienst is thans reeds beter dan die van de andere landen van het vasteland. Van hoe groot belang dit werk is, hoe noodig het was hier ln te grijpen, blijkt wel hieruit, dat sedert de opening van den dienst, die 365 pos ten omvat, in bijna 600 ernstige gevallen hulp moest worden verleend. Hierna werden de verschillende punten der agenda behandeld het jaarverslag en de fi- nancieele verslagen werden goedgekeurd. NED. GENOOTSCHAP TOT ZEDELIJKE VERBETERING VAN GEVANGENEN. In een der zalen van hotel de l'Europe te Amsterdam had Donderdag de algemeenc vergadering plaats van het Nederlandsch Genootschap tot Zedelijke Verbetering der Gevangenen. De voorzitter, dc heer G. A. M. de Bruyn, sprak een Inleidend woord. De arbeid in de naaste toekomst van het Genootschap zal zijn de verdediging van het verwordene en voorbereiding tot nieuwen arbeid, zoodra de kansen daarvoor gunstig zijn. Van algemeen standpunt is met warme instemming begroet de oprichting van „Het Joodsch Centraal Bureau voor ReclasseerLng" dat gevormd zal worden door de Joodse he bestuursleden, werkende leden en celbezoe kers van het Genootschap tot Zedelijke Ver betering der Gevangenen. Er is groeiend overleg tusschen rechtspraak en ree las- seerlng, waarvan dc bijeenkomsten tusschen strafrechter en reclasscerlng een verheugend bewijs zijn. Dc korting ongeveer half 1931 toegepast op de algemeene subsidién over uitgaven in 1930 gedaan, heeft in verband hiermede, in reclasseeringskrlngen groote teleurstelling en ontstemming gewekt. Dc gezamenlijke instellingen dienen een krachtig protest te moeten laten hooren te gen hetgeen ln 1931 met betrekking tot de hen over 1930 toekomende subsidiën is ge daan. Het jaarverslag van den secretaris, mr. dr. N. Muller, werd onveranderd goedgekeurd. Do rekening en verantwoording van den aigc- meenen penningmeester, den heer E. Renee van Ouwenallcr. werd goedgekeurd, waarop de begrooting voor het volgende jaar werd vastgesteld. Aar. de afdeeiing Amsterdam, Rotterdam, Den Haag. Utrecht, Groningen, Almelo en Leiden werd toegestaan het reclasseeren en psychopathen. onder voorwaarde o.m., dat voor aanvaarding kennismaking met den psychopaatii door psychiater en reclassec- ringsambtenaar voor de afdeeiing z~il ge schieden. hetzij in een der asyls (bij voor waardelijk ontslag), hetzij op de plaats van vestiging van het rechtelijk college, (voor waardelijke ter beschikking stelling). Tenslotte werden ln bespreking gebracht voorstellen van de afdeeiing Amsterdam be treffende de uitvoering van de cellulaire ge vangenisstraf. De afdeeiing achtte het om. wenschelijk, dat aan alle cellulair ingeslotenen een stoel wordt verstrekt, dat behalve de hoekplank ook een bergplaats ln de cel wordt aange bracht. dat dc zeer hinderlijke gaasafslui ting ln de kerkcellen behoort te verdwijnen, of als zij niet voor alle gedetineerden kan worden gemist, mogen zij althans ultneem- baar worden gemaakt en dat alle celvensters zonder onderscheid mogen worden gemaakt van doorzichtig glas. Na uitvoerige discussies, waarbij om. nog het voorstel aan de orde kwam om ook aan te dringen op het eenmaal verstrekken per week van een bad. werden deze punten aan gehouden, ter nadere bestudeering. In dc middagvergadering heeft de heer J. H. Varekamp, bestuurslid van de afdeeiing Amsterdam van het Genootschap en ad junct-directeur van het Consultatiebureau voor Alcoholisme, een inleiding gehouden over: „vragen er. moeilijkheden uit de prac- tijk van het voorllchtings- en reclasseerins-v- werk

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 15