LETTEREN EN KUNST KANTTEEKENINCEN. Nieuwe Uitgaven. HAARLEM'S DAGBLAD VIERDE BLAD MAANDAG 27 JUNI 1932 I Rembrandt Tentoonstelling. Die van 1898 zal voor een goed cieel onzer lezers een legende zijn. Ik kan dat deel benij den ;zóó heel erg leuk is het nu niet bepaald, als je wei-bewuste herinneringen al van 35 jaar terug kunnen dateeren. Maar aan den anderen kant, welke heerlij ke emoties geeft soms een weex-zien van wat wij in onze jeugd bewonderd hebben. Omvang, noch beteekenis van de Tentoon stelling die dit jaar luister bijzet aan de Universiteitsfeesten van Amsterdam kunnen halen bij die uit het kroningsjaar, doch waar Rembrandt gezegd' wordt, is almee het al lerschoonste van schilderkunst genoemd. Wie herinneringen aan toen kan doen herleven, is gelukkig, doch niet minder hij die voor hem nieuwe waarden voor het eerst ont dekt. Een veertigtal schilderijen zijn hier saam- gebracht, verder het bijna complete etswerk en een honderdbwintig tal teekeningen. Be palen wij ons voor het oogenblik tot de schil derijen die toch voor den niet-specialist wel de grootste aantrekkelijikiheid zullen hebben en die als ge ze goed en aandachtig wilt be zien. toch allicht onze kijk-capaciteit een goede paar uur in beslag nemen. Men ga daarna liever nog eens frisch van geest de etsen en teekeningen op een anderen dag „zien". Ook voor het „zien" van kunst geldt niet het quantumdoch de modus; zeker, waar het belangrijke dingen betreft. Al meenen wij ook vertrouwd te zijn met Rembrandt's beroemde stukken in onze musea, waaivan wij de Staalmeesters het Bruidje, de anatomische les van Dey- man, de Eendracht van het Land (uit Rot terdam hier terugvinden, het blijft immer weer opnieuw boeiend dergelijke dingen in een andere omgeving, onder andere belich ting enz. terug te zien. Maar het meest lokt het ons aan een paar aan teekeningen te maken over die meesterwerkenwelke nu niet immer onder ons bereik zich bevinden. „Saskia" als Flora" (eigenaar de hertog van Buccleuch. tc Londen) is uit prachtige reproducties bekend genoeg. Maar welke re productie kan dan orkest-spel van rijpe klext- ren weergeven waarmee Rembrandt zijn twintigjarige verloofde tooit. De losse bloe men die zij in de hand houdt, zijn in ver band gebracht met de fonkelende versierse len van haar keurs; hoewel van afzonderlijke geaardheid is beider schoonheid in één greep vastgelegd en gebeeld. Noch het een, noch het ander domineert en het is een vorstelijk portret geworden dat Rembrandt van de knappe Friezin maakte. Er is wel een groot verschil tusschen de aristocratische jonkheid van deze Flora- Saskia en de iets verder links hangende Hen- drickje Stoffels, Rembrandt's tweede vrouw, die bij daar schildert in de intimiteit van de Slaapkamer. Zij schijnt juist ontwaakt en werpt met de hand een stuk van het gordijn terzijde waardoor een mild licht op haar ge zicht en den gedeeltelijk ontblooten prachtig geschilderden boezem valt. De vleeschMeur is wonderlijk transparent en hoewel geen aristocrate als Saskia toont zij een uitdruk king van lieve verstandelijkheid als had de schilder daar al zijn genegenheid in willen vastleggen. Aan de overzijde hangt nog een buste portret van haar (uit de Berlijnsche verzameling Mendelssohn) waar die karak ter-eigenschappen nog duidelijker spreken en zij zelfs tot een bepaald voorname ver schijning wordt. Tusschen het eerste Hendrickje, dat de National Gallery van Schotland ons leende, en het busteportret liggen acht jaar. Dat xiit Edinburg dateert uit 1647 dat uit Berlijn uit 1655. In de wijze waarop Rembrandt in haar ..de vrouw" schildert voelt ge de evolutie van zinnelijke naar geestelijke emoties in den rij pen kunstenaar, op prachtige wijze in beeld gebracht. Beide schilderijen behooren tot de wondere dingen op deze tentoonstelling. Dichtbij die tweede visie op Hexidrickje hangt de familiegroep uit Brunswijck's Mu seum. Een der laatste groote doeken van Rembrandt vertoont het die bijna noncha lante pracht van technisch beheerschen kun nen, die ge vaak bij de groote mannen te gen het eixxde van hun leven aantreft. Zij levexx in aanduiding meer dan in precise ti ring en zij mogen dat doen, omdat hun illusie altijd op kennis van de realiteit blijft rus ten. Zie op deze familiegroep het fragment met het mandje bloemen en het zich erach ter bevindende kindje. Geen Haarlemsche kweeker zal ons kunnen vertellen wat dat voor bloemetjes zijn, daar in d_at mandje, maar wat doet het er toe! Het is één stuk le vende kleur geworden die gecontinueerd wordt in de volrxjpe schildering van het kindje er achter. Het is een zuiver visueel genieten van een schilderkunst die uit zich- zelve als een plant is opgegroeid. Het: hoe? der techniek wordt bij die eminexxte mees tere onnaspeurbaar en er zijn er maar wei nigen die naast hen niet meelijwekkend van stumperigheid worden. Een wonderlijk stuk schilderwcx-k is ook dat kleine portret van Titus in zijn school bank met de boeken voor zich. Eigendom van den Earl van Crawford, was het inder tijd in het Mauritehuis in Den Haag te zien. Daar zullen maar weinig kinderportretten zijn die op de moeders zulk een groote beko ring uitoefenen. Dat fijne, droomerige ventje met zijn blonde krullen, die heelcmaal weg is met zijn gedachten, de hemel weet waar en die met zijn duim zijn kinderkin in drukt, zoo zeer steunt zijn peinzend kopje op de rechterhandwat een dot van een joxxgen, zeggen de ma's en de meisjes. Prach tig. "Maar n<u weer: wat is dat woxxderlijk mooi geschilderd, dat zoon voorstelling geen zoetelijk prentje, maar behalve de voluit be- greoen kinderpsyche een sterk kleur en lichtspel wordt van een kracht waarbij voor geen korrel aan sentimentaliteit geofferd is. Het rcestig-rood-bruin van de bar.k is alleen al een aandachtig bekijken waard, hoeveel te meer dan niet het kopje, dat behalve van expi'essie zoo schoon is van materie dat de materie niet meer als verf aandoet. Inderdaad Rembrandt kon met zijn mate riaal tooveren. Wij praten van stof-expressie als wij kanten lubben en kragen van zooveel zeventiende eeuwers bewonderen. Frans Hals kon in zijn rijpste werk zoover gaan dat hij die stof meer suggereerde dan schilderde, zóó zeer had hij dat in zijn macht. Bij Rem brandt komt neg een weelde gevoel daaren boven: deze maakt arrangementen in room wit. wit-blauw en goud die als spinneweb- draden door een stof loopen en een onge- droomde luxe verleenen aan den hoofddoek van een Rabbijn, den mantel van Aristoteles, het kalotje op zijn Zelfportret (van Rathe- nau). Dit zijn ik geef het toe alle zuiver visueele genietingen. Maar daar schilderijen er in de eerste plaats zijn om gezien te worden en de gelegenheid daartoe zich thans zoo schoon voordoet wil ik op dat vi sueel genot in de eerste plaat nadruk leg gen. Wij weten dat het dichterlijk en wijs- geerig element in Rembrandt's werk van groot belang is, doch men zal dat moeilijk kunnen benaderen zoo men niet aanvangt met de schilderijen als zoodanig grondig te bestudeeren. Die zijn geheel en al van hem en staan niet toe dat men er uibhaalt wat er niet in zit. De vaak prachtige litteraire, wijsgeerige en ethische beschouwingen, die er aan vastgeknoopt worden hoe vaardig zullen zich journalisten, aestheten en ethici dezer dagen weer betoonen! zijn van den beschouwer. En hoe fraai ook, vaak óók van toepassing op andere zaken, die ndet van Rembrandt zijn. Men ga dus naar den bron en kijke. En late het niet bij lezen of hooren praten, er over. Zien-, zien en nog eexxs zien... het is de eenige weg voor wie van schilder kunst wil leeren genieten. Het vergelijken komt dan vanzelf en het begrip volgt. In dien geest hopen wij nog een paar aan wijzingen te geven, nu de gelegenheid zoo schoon is. J. H. DE BOIS. MIJ. TOT BEVORDERING DER TOONKUNST. DE 103de ALGEMEENE VERGADERING. De Maatschappij tot Bevordering der Toon kunst hield Zaterdagmorgen in het Gebouw van de Hoil. Mij. der Wetenschappen haar 103e jaarvergadering onder leiding van haren voorzitter, Jhr. Mr. Dr. E. A. van Bere- Steyn. In zijn openingsrede herdacht de voorzit ter hen die door den dood aan de Mij zijn ontvallen: Evert Cornells, den heer E. S. Labouohère, den heer Horn-Nori. in leven directeur der afd. Harlingen, en Mr. S. S. De Koe. die steeds waardevolle adviezen aan de Maatschappij gaf. Spr. dankte voorts de afdeeling Haarlem voor de ontvangst. Ook in deze moeilijke tijden wil de Mij. moedig voorwaarts gaan. zij het dat zij moet werken op wat zuiniger basis. Het hoofdbestuur heeft een commissie in gesteld om xxa te gaan, wat de school kan doen voor de muzikale ontwikkeling van ons vodk. Voorts gewaagde spr. van de inwijding van het nieuwe Conservatorium te Amsterdam, dat aan zeer hooge eischen voldoet en van de quaes tie van het 'behoud van het Muziek- Museum Scheurleer te 's Gravemhage, welke quaestie aan het einde der vergadering nog ter sprake zou komen. De voorzitter der afd. Haarlem, de heer J. C. Tadema, spx~ak hierna woorden van welkom tot de leden der Maatschappij Vervolgexis was aan de orde het verslag van den toestand der Maatschappij en van haar afdeelingen, dat werd goedgekeurd. Medegedeeld werd, dat de Kon. Ned. Toonkunstenaarsvereeniging f 100 gegeven heeft voor het Collegium Musicum (applaus). Tot algemeen penningmeester word her kozen Mr. H. H. van den Berg. Tot lid der Bibliotheek-commissie werd herbenoexxid de lxeeT A. Averkamp. Bovendien werd tot lid dezer commissie benoemd de heer M. Menko, in de vacature mevr. Beukers-Van Ogtrop. Het Museum-Scheurleer. De voorzitter deelde mede dat het gemeen tebestuur van den Haag het Museum- Scheurleer zou willen overnemen en plaatsen in het nieuwe museum-Berlage. Den Haag kan echter niet de kosten voor onderhoud salarissen enz., op zich nemen en zou in dit opzicht gaarne gesteund worden. De voorzit ter meende dat de Maatschappij hiervoor het aangewezen lichaam is. Spr. gaf in uitzicht dat spoedig een be slissing zal worden genomen inzake het be houd der beide musea-Scheurleer. Maar er wordt uitgezien naar medewerking en steun van de Maatschappij. Daarom stelde het hoofdbestuur voor, voor dit doel het bedrag door de leden der afd. aan de Alg. Kas te betalen, voor het jaar 19321933 vast te stellen op f 1.10 per lid inplaats van f 1. De afdeelingen kunnen daarvoor de contri butie verhoogen met 10 cent per lid. De afd. Arnhem wilde gaarne de musea behouden, maar de Mij. -trachte de gelden op andere wijze te krijgen, niet door een ge dwongen verhooging van contributie. Kuxxnen de gelden voor Soheurleer niet ge bracht. worden onder de buitengewone uit gaven? Het voorstel van het Hoofdbestuur werd z.hs. aangenomen. De voorloopige rekening 19311932 en de begrooting 19321933 werden goedgekeurd. Verschillende financieele bijdragen en sub sidies voor instellingen der (Maatschappij werden verleend. Bij de behandeling der begrooting drong Arnhem er op aan dat soberheid worde be tracht en de gewone inkomsten en de ge wone uitgaven zoo dicht mogelijk bij elkaar worden gebracht. De voorzitter zeide, dat hier naar inderdaad gestreefd wordt. Hierna sluiting. Het jaarverslag. Aan het jaarverslag zij nog het volgende ontleend. De tijdsomstandigheden beginnen zich ook in de Maatschappij af te teekenen. Toch onderging het ledental in zijn geheel nog geen wezenlijke vermindering. Het Hooger Onderwijs aaix de Rijksuni versiteit te Utrecht, voortreffelijk behartigd door den Hoogleeraar der Mij. Prof. Dr. A. Smijers, heeft, evenals de practische toe passing er van in het Collegium Musicixm. ook tijdens den afgeloopen cursus groote voldoening geschonken. Voor de eerste maai INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. Gisteren gefietst, Vandaag ZwiUeriche balsem! Het beste middel tegen doorzitten, smetten en zonnebrand! 30 cent per doos. werd dit jaar uitgekeerd de Jubileumprijs van Toonkunst", gesticht door wijlen J. Dudok van Heel. Na afloop der vergadering is een auto tocht gemaakt en vervolgens is den afge vaardigden te Bloemendaal een thee en een concert aangeboden, waaraan hebben mede gewerkt de zangeres Annie Woud en het Hollandsöh strijkkwartet. ORGELCONCERT VAN A.S. DINSDAGAVOND. Het orgelconcert in de Groote Kerk op Dinsdag 5 Juli a s. zal worden gegeven de? avond van 89 uur. BUITEN LAX DSCH BEZOEK AAN DE ZOMERFEESTEN TE AMSTERDAM Deze week bezocht de minister van Bulten- landsche Zaken van Portugal en eohbge- noote in gezelschap van verschillende auto riteiten de tentoonstellingen, die een on derdeel uitmaken van de oZmerfeesten. Hst gezelschap werd op de Rembrandttentoon stelling rondgeleid door den Conservator van het Rijksmuseum den heer Jhr. D. C. Röcll In het Stedelijk Museum ontving de directeur de heer C. W. H. Baard de bxxitenlandsohe gasten. Zoowel de tentoonstelling van levende Nedeilandsche meesters ais de beide Uni- versiteitstentoonstelliixgen werden met veel belangstelling bezichtigd. Ook aan het Anxsterdamsch Historisch Museum in het Waaggebouw werd een be zoek gebi-acht. De nieuwe loopende hand. De samenstellers de heeren W Hoogenboom en A. S. Moerman zeggen hiervan in de toe lichting: De nieuwere opvattingen, die in de laatste jaren bij het schrij fonderwijs op den voor grond kwamen en de ervaring die wij zelf op de school opdeden, hebben er ons toe ge bracht. De Loopende Hand grondig te her zien. Vandaar deze geheele nieuwe methode op den ouden grondslag opgebouwd, die naast de „oxide" ongewijzigd verkrijgbaar blijft. De voorbeelden zijn vernieuwd, en uitge breid, de hoeveelheid oefenstof is verdubbeld, enz. Voorts is een methode „Het elementair koordschriff' voor de hoogste leerjaren sa mengesteld. .De Nieuwe Loopende Hand", toelichting bij de methode proeve van bewerking mo dellen der schrijf- taal- en Tekenschriftenis verschenen bij Brusse te Rotterdam in 29 cahiers Als voorlooper van de nieuwe loopende hand Is door genoemde schrijvers met dr. H. B. F. Westerouen van Meeteren. inspecteur bij het lager onderwijs,.-een viertal schriftjes uitgegeven: Het nieuwe voorbereidend schrij ven. Moeder In de Wereldbibliotheek is verschenen de twaalfde druk (zestiende duizendtal) van het boek „Moeder" van Anna van Gogh-Kaul- bach. Dit werk, met een nieuw, strak band ontwerp van Hen Both is alleen ixx keurband in den handel. Arbeid en Nieuwe Wereld De Wereldbibliotheek gaf een vertaling uit van het werk Labour and the new world van de hand van Philip Snowden, dat in 1924 verschenen is. De schrijver zet vóór in zijn werk. dat die uitgave van 1924 op sommige punten werd herzien en in dezen vorm ir groote trekken zijn opvattingen en stand punt van thans weergeeft. De vertaling en inleiding s van dr. P. Endt, terwijl Jo Spier een teekening leverde. STADSNIEUWS NEDERLANDSCHE HYPOTHE KEN IN DUITSCHLAND. EEN VEREENIGING OPGERICHT. Door de Duitsche regeering is een aantal noodverordeningen uitgevaardigd, die de rechten van buitenlanders, die gelden in Duitschland hebben uitgeze? als hypotheek, benadeelen en bemoeilijken. Daar het prac- tisch vrijwel onmogelijk is, dat ieder indivi dueel persoon zelfstandig zijn belangen thans daar voldoende kan behartigen en dus het gevaar bestaat, dat groote verliezen ontstaan heeft bet bestuur van de Nederlandsche Ka mer van Koophandel voor Duitschland de Niederlandische Treuhand-Ges. m. b. H„ op gericht. die onder haar toezicht werkt en spe ciaal belast is, met de zorg voor de groote Nederlandsche belangen, welke bij de hypo thecaire belegging in Duitschland betrokken zijn. Tot vertegenwoordiger in Nooi-d-Holland is benoemd de heer Henk Fibbe te Haarlem. SARRASANI NIET NAAR HAARLEM. Het bekende circus Sarrasani dat Donder dag. Vrijdag en Zaterdag te Apeldoorn ge speeld heeft en daarna Hilversum, Haarlem en Amsterdam voor de tweede maal zou be zoeken. heeft zijn Nederlandsche tournee af gebroken en is naar Dusseldorf vertrokken. Financieele moeilijkheden zijn de oorzaak van dit overhaast afscheid. Bijne nergens werden de kosten meer door de ontvangsten gedekt en de tournee dreigde op een cata strophe to zullen uitloopen. PERSONALIA Aan de Vrije Universiteit te Amsterdam is voor het cand. examen theologie geslaagd de heer C. v. Net te Sloterdijk. Onze stadgenoote xr_ejuffrouw J. H. M van der Hanx. is benoemd tot onderwijzeres aan een school voor bijzonder onderwijs te Arn hem. VACANTIES IN EIGEN LAND. COUPONBOEKJES. De Alg. Vereen, voor Vreemdelingenverkeer de Ned. Spoorwegen en de hoteihoudersver- eeniging Horccaf zijn tot samenwerking ge komen in dc pogingen om het reizen in eigen land voor Nederlanders in dezen zomer te bevorderen. Als gevolg is besloten tot de volgende regeling: Van 1 Juli tot en met 15 September 1932 zullen aan de stations der spoorwegen en in de voornaamste reisbureaux in Nederland couponboekjes verkrijgbaar worden gesteld, waarmede men naar alle richtingen van het land kan reizen. Ir ieder boekje zitten 3 coupons voor ver blijf in een hotel. Iedere coupon heeft een waarde van vijf gulden. Er zijn 2 groepen, naar gelang van dc lengte der reis. Voor de eerste groep zijn de prijzen der boekjes le klasse f 35.50, 2e klasse f 30.50, 3e klasse f 26.50. Voor de 2de groep zijn de prijzen f 32.50. f 29.— en f 25.—. Deze boekjes zijn 14 dagen geldig. AANBESTEDING. Onder architectuur van den architect N. J. Nljman te Heemstede werd ondershandsch aanbesteed: Dc bouw van eexx ketelhuis en bijkomende werken aan de wasscherij „Kna- penburg" alhier. Ingeschreven werd als volgt: De Korte f 4140. J Vooges f 4245: C. A M. Jonckbloedt f 4320; Gebr. v. d. Putten f 3890; Jongeleen f 4579. MAATSCHAPPIJ VAN NIJVERHEID. DE 155sfc JAARVERGADERING TE HAARLEM. Vergadering van Zaterdagmorgen. Na de gedachtenwisseling die volgde op de inleiding van ir. A Plate over de cventueele oprichting van een Havenschap van de Rijn en Maasmonden bracht de voorzitter dank aan den inleider; hij sprak de hoop uit. dat het belangrijke rapport met groote aan dacht dpor dc departementen bestudeerd zal worden. Aan de orde werd daarna gesteld eexx be spreking van de regeling van het kiesrecht voor de Kamers van Koophandel. Het hoofdbestuur had aan de departemen ten der Maatschappij de volgende vraag ge steld: ..Geeft de huidige regeling van het kiesrechl voor de Kamers van Koophandel en Fabrieken in den kring van Uw departe ment aanleiding tot klachten en. zoo ja. welke zijn deze en hoe meent ge dat ze on dervangen kunnen worden?" Van eenige departementen was hierop een antwoord binnengekomen. Naar aanleiding daarvan stelde de Voorzitter voor. dat het Hoofdbestuur dit vraagstuk in studie zal ne men, waarbij 't met de gemaakte opmerkin gen rekening zal houden. De afgevaardigden verecnigden zich met dit voorstel. Prof. J. A. van Hamel hield een rede over het onderwerp: „Actueele perspectieven van de Nederlandsche handelspolitiek". „Als ons kleine land niet naar alle kanten kan uitvoeren," aldus spreker, „dan zou het hoele bestel van onze economie binnen- ste-buiten worden gekeerd. Het zou er door ten gronde gaan. Óns land is groot gewor den door de vrijhandelspolitiek. De vrijhan del Is een economisch evangelie, waaraan men als van zelf spiekend gelooven moet. Alleen het internationaal ruilverkeer brengt wel vaart. Ieder land wil nu echter zijn elven economisch bestaan verzekeren Het natio naal productiestelsel wordt opgevoerd. Elke regeerixxg is gebonden aan de nooden van den dag Als ze daarin faalt, dan wordt ze weggevaagd Alles moet zich aanpassen aan een vaix overheidswege ingevoerd systeem. We leven als het ware weer ln de zeventiende eeuw. Er wordt niet meer geluisterd naar het gezond verstand; men heeft andere drijf- veeren en belangen. Deze vormen een muur van harde rotsen, die eiken vooruitgang te gen houdt. Ons volk heeft echter altijd de kunst verstaan om een uitweg te vinden Ook nu zal het wel weer spleten in dien muur van rotsen vinden, om een oplossing van de cri sis te vinden. Een onbeperkt vrij handels verkeer zal natuurlijk niet spoedig komen; het is de taak van ons volk om te trachten zich door het onvrije verkeer heen te slaan." De heer Van Hamel besprak ook de in Lausanne ter-sprake gekomen samenwerking tusschen Nederland en België. Hij acht het 't beste, als men een zakelijke, nuchtere ta rievenpolitiek voert en zich niet in gevaar lijke vaarwaters laat leiden. Een gezonde verstandhouding met België acht hij echter voor ons land van het grootste belang. Wat onze koloniën betreft, moet ook met de nieuwe perspectieven rekening worden ge houden. De heer Van Hamel eindigde zijn met groote aandacht gevolgde rede met de aan wezigen op te wekken, zich niet te laten lei den door vage verwachtingen aan den ge zichtseinder, maar den vasten wil te toonen. om zich door de huidige moeilijkheden heen te slaan. Het zou een catastrophale politiek zijn om onze nationale economie ln te stel len op een mogelijk te verwachten terugkomst van het vrije verkeer. De voorzitter bracht hem onder applaus dank voor zijn rede. Er volgde een korte gedachtenwisseling op. Als plaats waar de 156 ste jaarvergadering zal worden gehouden, werd Rotterdam-Schie dam aangewezen. Na de lunch werd een autotocht xxaar dc sluizen te IJmuiden gemaakt, nadat ir. P. J. van Voorst Vader Jr.. hoofdingenieur van den Rijkswaterstaat, er een korte inleiding over had gehouden. Hiermee was de 156ste jaarvergadering afgeloopen. NEGENTIEN AUTO'S VERBRAND Te Eindhoven is brand ontstaan in de Bleekstraat in de autogarage van den heer Bloemhoff. Toen de brandweer met de mo torspuit ter plaatse kwam. stond het heele gebouw in lichte laaie. Dank zij het krachtig optreden van de brandweer wist men hex vuur te beperken tot de garage en de aangrenzende eWriro- technische onderneming van den heer N. De garage brandde tot den grond toe af. Negen tien auto's gingen verloren. De schade, die aanzienlijk is, "soidt door verzekering gedefc'. INGEZONDEN Voor den inhoud dezer rubriek stelt do Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst oj met geplaatst, wordt de kopij den inzender ntet teruggegeven HAARLEMSCHE ZIEKTE VERZEKERING VOOR DEN BURGERSTAND. Naar aanleiding van de mededeelingen van een heer M. H. Groenenda.il In de vergade ring van Ziekenzorg", vermeld in een verslag in uw blad, verzoeken wij het volgende te plaatsen: In die vergadering werd meegedeeld, „dat het publiek het vertrouwen ln de ziektever- zekertngsmaatschappijen "heeft verloren". Al licht zou men hieruit de conclusie kunnen trekken, dat ook de Haarlenxsche Ziektever zekering voor den Burgerstand onder deze maatschappijen zou behooren. Niets is ech ter minder waar. De Haarlemsche Ziektever zekering voor den Burgerstand heeft gedu rende haar bestaan getoond het in haar ge stelde vertrouwen zeker waard te zijn. Hoe kaxx het ook anders? Zij heeft het mo gelijk gemaakt, dat door de getroffen over eenkomsten met ziekenhuizen apothekers, enz. juist den kleinen middenstand (tot een inkomen van f 4000.-- te verhoogen met f 100 per kind) tegen een betrekkelijk lage premie zich voor alle ziektekosten kan dekken. Waar zulks mogelijk was, heeft het bestuur voor hare verzekerden faciliteiten bedongen, tor- wijl zelfs de zoo kostbare Röntgen-onderzoe- klngen onder de verzekering begrepen zijn. De Haarlemsche Ziekteverzekering voor den Burgerstand voorziet dus reeds in do leemte waarvan in bedoelde vergadering sprake was. HAARL. ZIEKTEVERZEKERING VOOR DEN BURGERSTAND. CABARET „MODERN". Geachte Redactie, Mag ik door middel van uw geacht blad, mijnen dank brengen aan de leden van den Raad. die hebber, tegengestemd op het voor stel van B en W. inzake het sluitingsuur van cabaret ..Modern" op Zaterdagnacht 3 uur. Dat men daardoor 30 personen zou treffen lijkt mij wel wat overdreven, een telling van het personeel dat daardoor werkelijk nadeel ondervindt, zou wel iets voordeeligei; kunnen uitvallen. Als de weigering het gevolg zou hebbexx zooals B. en W. zich dat dachten, dan zit er volgens mijn meening een voordeelige zijde aan deze kwestie, nl. deze: Er svjn in Modern pl.m. 7 menschen werk zaam. waarvan 4 musici. Deze 4 musici zijn vreemdelingen, die. in tegenstelling van de meening vaxx B. en W niet ten laste komen van onze gemeenschap maar eenvoudig genoodzaakt zouden wor den om naar hun land terug te keeren. zij maken dus plaats voor 4 Nederlandsche (Haarlemsche) Musici "die thans werkloos rond.loopen en ten laste zijn of komen van de gemeente. Is de meening van B. en W. dus juist, dan zullen 4 wcrklooze musici geplaatst kunnen worden en gaan we aldus per toeval, den goeden weg op. Den Gemeenteraad voor zijn goed inzicht en uwe Redactie voor de plaatsing van bo venstaand, mijix dank Hoogachtend, Pil K. SCHOUW. Secretaris van den Nederlandschexx Toortkunstenaarsbond, afd. Haarlem. Aclbertsbergstraat 86. SCHEEPVAARTBERICKTEN Alcyone 24 v. Bahia, Buenos Ayres naar Rotterdam. Bcngikalls 24 van Calcutta naar Vancouver Barneveld 23 van Buenaventura naar Am sterdam. Breedijk 24 nnx. te Philadelphia van Rot terdam. Cixr. Huygens 25 van Port Said, Batavia n. Amsterdam. Dinteldijk 24 nnx. v. Swansea, Rotterdam n. Pacifickust. Delft-dijk 23 van San Francisco naar Rot terdam. Deucalion 22 van Kingston J. naar Port au Prince. Dclftdijk 24 n.m. te Los Angeles. Pacific kust n. Rotterdam. Gaasterkerk 24 vaxx Marseille, Japan n. Rotterdam Helder 24 te cn van Curasao naar Cristo bal. Jason 24 van Antofagasta naar Mollen- do. Kota Pinang 24 18 u. van Port Said, Batavia n. Rotterdam. Kota In ten p. 25 2 u. Dover, Rotterdam n. Batavia. Kota Tjaxxdi 24 van Rotterdam naar Ham burg 25 te Viaardingcn. Klipfontein 25 van Hamburg naar Am sterdam. Montferland 24 van Santos, Buenos Ayres n. Amsterdam. MclLskerk 25 van Hamburg naar Amster dam. Nieuwkerk 26 van Rotterdam te Kaap stad verwacht. Nieuw-IIolland 24 te Brisbane van Adelaide vetrok n. Singapore. Poelau Bras 24 van Antwerpen, Amsterdam n. Batavia p. 25 Vlisswugen. Perna-mbuco 23 te Santos van Amster dam. Statendam 25 6 u. 30 min v. Plymouth New York n. Rotterdam 26 7 u. verwacht. Springfontein 25 van Dar er Salaam. Rot terdam n. Bei ra. Saleier 24 v. Bel a wan Deli naar Penang. Tabinta 24 van Napels, Batavia n. Am sterdam. Volendam 25 vm. van New York naar Rotterdam. Van Rensselaer 25 7 u. te Havre v. West- Indië 12 u. n. Amsterdam, 26 12 u. te Am sterdam verw. Zulderkerk 23 van Singapore. Japan naar Rotterdam. Bin tang 24 van Gonontalo naar Van couver. Chr. Huygens 25 van Port Said, Batavia n. Amsterdam. Gaasterland 25 van Amsterdam naar West- Afrika. Kertosono 25 13 u. van Port Said, Rotter dam n. Batavia. Simaioec 25 van New York naar Txw

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 13