De tentoonstelling Moeder en Kind". Hef Mysterie der Eeuwige Jeugd |J. LOTTCERINC HAARLEM'S DACBLAD Hoeveel belangwekkends Als ik niet zooveel respect voor Charivarius had, zou ik willen zeggen, dat heel de omge ving van het R A.I.-gebouw te Amsterdam „in het teeken van Moeder en Kind staat", want zoodra ge neiging hebt getoond op de ten toonstelling te kijken, stevent er iemand op u af, die u handiglijk men moet de kansen weten waar te nemen dat mooie, geestige silhou&tje van Moeder en Kind in postzegel formaat op uw revers prikt: alstublieft. 15 cent. een wit-blauw strikje incluis Gij betaalt en hebt u al solidair verklaard met het sym pathieke tweetal nog vóór ge aan uw bezoek begonnen zijt. Wil men aan de tentoonstelling houvast hebben, en er iets in herinnering van thuis brengen, dan verdient het aanbeveling een catalogus te koopen. Deze is goed samenge steld, en geeft men zich eenige' oogenblikken rustig rekenschap van de verschillende groe pen, waarin het tentoongestelde is samen gevat, en van de rangschikking dier groepen dan duurt het niet lang, of men ziet de lijn en begrijpt de gedachte, die bij de samenstel ling werden gevolgd. Ontzegt men zich een catalogus, dan kan men ongeveer hetzelfde bereiken door eerst in wandelpas een totaal indruk van de tentoonstelling te nemen, om dan aan de voor u meest belangrijke groepen den overblijvenden tijd te besteden. Het is verleidelijk om maar dadelijk met kijken te beginnen, maar het is ook sneu om te laat te ontdekken, dat er te veel tijd werd ver snipperd aan bijkomstigheden, zoodat men aan de belangrijker dingen ten slotte haas tig voorbij moet gaan. De eerste indruk is: orde, overzichtelijk heid, ruimte, frischheid; een pretig begin. Men' gevoelt dadelijk met hoeveel ernst en eerbied dit onderwerp behandeld is. dat waar lijk niet alleen de moeder en het jonge kind omvat, maar het lichamelijk en geestelijk welzijn van ieder menschenkind. Ook de jon ge man, de vader en toekomstige vader kan hier, op een wijze, die zelden geboden wordt, kennis nemen van velerlei, dat voor zijn ge zin, of zijn toekomstig gezin van be teekenis kan zijn. Tot hem zullen misschien meer in het bijzonder de statistieken spreken, die met één oogopslag een overwicht geven van hoe dit of dat wèl en hoe het miet befho.ort te zijn. Als hij hier het groeiproces van h!et kindje vóór de geboorte volgt, zal dit niet anders dan zijn ontzag kunnen opwekken, en hij zal een juister voorstelling .krijgen van wat het moederschap .lichamelijk van de vrouw vergt. Hij zal zich interesseeren voor de mogelijkheden, die in spel. kamp. jeugd- vereenigingén, in sport en beroep voor de rijpere jeugd openstaan: de prachtige boe kenstand," die den weg wijst naar de beste lectuur voor de jeugd van verschillende leef tijden en op allerlei gebied, zal zijn aandacht trekken Zoo zou er nog veel te noemen zijn. Wij zijn op de tentoonstelling „Moed'er en kind" zeker niet in een kraamkamer of kin derkamer, waar de vader gemist kan worden. Al raakt de verzorging van de.zuigeling en van het kleine kind natuurlijk in de eerste plaats de moeder, toch zou deze tentoonstel ling niet ten volle aan haar doel kunhen be antwoorden, indien zij niet tot moeder en vader, als een gezinseenheid zou kunnen spreken. De tentoonstelling begint met de reeds ge noemde groep: de Rijpere Jeugd, waarbij speciaal gedacht is aan het jonge meisje, dat langzaam naar het wonder van het moeder schap toe groeit. Daarna zien wij de Vrouw in de maatschappij en in het 'huwelijk, en haar plaats ten opzicht! van den man, door de eeuwen heen en bij verschillende rassen, is in eenige plastische groepen zeer levendig voorgesteld. Hier trekken ook de aandacht, de vitrines met mooie kleedingstukken uit den ouden tijd. en iets verder krijgt men an tieke wiegen en tafelstoelen te zien. die mis schien wel onhygiënisch en onpractisch, maar wel heel sierlijk zijn. Aan de kerkelijke gebruiken bij huwelijk en doop van Protestanten, Roomsch-Katho- lieken en Joden is in een kapel-achtige ruim te een stemmingsvolle plaats bereid. Men merkt op deze tentoonstelling herhaaldelijk met vreugde op, dat hier niet alleen gestreeld werd naar een overzichtelijke en zoo aan schouwelijk mogelijke uiteenzetting van de stof, maar dat ook de schoonheid in de op stelling niet verwaarloosd is. Rustpunten kan men er vinden, die niet anders beoogen dan een korte schoonheidsverpoozing te geven: plastiek en schilderkunst uit verschillende FEUILLETON („LUZIFERS' ENDE") Een emotioneele roman door WALTHER KLOEPFFER. 11) ,.Wat zou u denken van dezen armband? Gedreven zilver, kleine smaragden... Signora scheen niet 'bepaald in de wol ken. .jDan heb ik nog iets heel (bijzonders: deze agraffe, bijvoorbeeld. Een viooltjes blauwe amethyst, omlijst met diamanten; platina montuur, Venetiaansc-h werk! Of dit kettinkje! Achttien karaat. Ziet u maar eens deze snoeperige sohafceltjes". Steeds weer kwamen nieuwe schatten te voorschijn en voor elke had hij een lief- koozend woord. „Een goedig, oud heertje", dacht Signora en bepaalde haar keus tot een paar betoove- rerude oorknopjes. Toen de heer Rune haar het etui over handigde, prees hij haar met zijn zwak stemmetje. „Mevrouw heeft een uitmuntenden smaak. Voor vier honderd vijftig gulden een paar Sumatra parels, met het zachte vuur van ver steende tranen' U zult van het sieraad gaan houden m:vrouw. Zal ik ze direct in uw ooren steken?" De danseres knikte bevestigend. „Zoo. dank u, mevrouw. Aha. wat hebt u daar een zeldzamen hanger aan uw collier? Zou ik even mogen zien? Ik ben vakman. MAANDAG 27 JUNI 1932 te Amsterdam te zien is. tijden, betrekking hebbend op moeder en kind: een grootc collectie foto's, waarvan die, waarmede onze stadgenoote. mevr. Arens- Tepe den eersten prijs won, zeer de aandacht trekken. Het huwelijk voltrokken, al of niet kerke lijk ingezegend, in sommige gevallen zelfs niet op het stadhuis geregistreerd, neemt de groei van het jonge leven een aanvang. Ook voor de meestal zware moeilijkheden van de ongehuwde moeder heeft deze tentoonstel ling aandacht en zij wijst op de velerlei hulp. die door de maatschappij in verschillende kringen geboden wordt. Het bijgeloof, da: zwangerschap, kraambed en de zuigeling nog altijd min of meer omzweeft en zulke groote gevaren kan meebrengen wordt on vaak geestige wijze, die niets aan duidelijkheid te wenschen overlaat, aan de kaak gesteld. Kos telijk zijn b.v. de uit tricot en oude lappen gemaakte poppen, die bemoeiz'eke buurvrou wen met haar gevaarlijke praatjes voorstel len. Hiér tegenover staat, als een beschermen gel voor het volkskind, het consultatiebureau voor zuigelingen, waaraan een ruime plaats werd toegekend. Het ziet er zoo aantrekkelijk uit, met z jn blauw-witte schotjes, die met een gezellig dierfiguurtje ziin afgewerkt, en die voor ieder ..geval" de intimiteit bewaren. De elementaire begrippen, waar het hier om gaat, worden in woord of plaat met zoo groo te duidelijkheid aangetoond, dat- we aan deze afdeeling vooral een zeer groote belangstel ling toewenschen. want de regeling der voe ding, de behandeling der voedingsstoornissen en alles, wat verder het evenwicht in dit eer ste jaar verstoren kan, zijn van zoo groot, belang voor het geheele leven. Een statistiek toont gelukkig aan, dat er van de hulp der consultatiebureaux meer en mee"r gebruik wordt gemaakt. De volgende groep omvat: de kleuter, dus. de crèche, het Fröbel- en het Montessori-on derwijs. Toelichting door bevoegden wordt op sympathieke wijze •gegeven. Nu volgt het schoolgaande kind. en van de fyssche, hoogst aantrekkelijke plattelands- school, die wij binnentreden. *is het goed te weten, dat deze niet slechts een als ideaal gesteld mo-del is. doch een stukje werkelijk heid. dat klaar staat om naar het platteland te verhuizen. Wat een verbetering bij vroe ger: veel licht, lucht, fleurigheid, gezellige banken, waarvan de rugleuning rekening houdt met den lichaamsbouw, veel wandbor den ter beschikking van het kind en op kin derhoogte aangebracht. Kortom gezellig, een plaats, waar kinderen zich thuis kunnen Voe len. Hoe weet men op 'deze tentoonstelling de gedachten In pakkende beelden uit te druk ken. Zie nu de dagverdeeling van het school kind. hoe die met de bewegende figuurtjes de aandacht trekt. En de foto's van. hoe men wel en hoe men niet moet ontbijten. Iets waarnaar lang niet iedereen met een gerust geweten zal kunnen kijken. Spel. sport, het kind in de .natuur, de lectuur voor verschil lende leeftijden, dat vormt alles een boeiend geheel. Een interessante afdeeling is ook die yan het kind in het verkeer, van de Vereeniging voor Veilig Verkeer. Wanneer men in de sta tistiek ziet dat onder de ongelukken, die kin derlevens kosten, het 'cijfer van de verkeers ongelukken het hoogst is. en men bedenkt, dat het verkeer steeds in intensiteit toe neemt. dan voelt men wel. dat er iets gedaan moe worden, om de kinderen methodisch te leeren hoe zij zich in het verkeer kunnen be wegen zonder voor zichzelven en anderen ge vaar op te leveren. Zulk onderwijs wordt dan ook tegenwoordig gegeven: de verkeers politie neemt, een examen af en de kinderen kunnen een diploma krijgen waar zij natuur lijk trotsch op zijn. Tot dusver hadden wij met het gezonde kind te maken. Natuurlijk is het zieke kind niet vergeten. In deze afdeeling wordt na druk gelegd op de eerste beginselen van zie kenverpleging. die de moeder behoort te ken nen en het begrip van hygiëne, dat haar deel moet zijn. Wat de maatschappij voor het misdeelde kind, het spraakgebrekkige. het doofstomme, blinde en achterlijke' kind doet, door het met speciaal onderwijs de beste kansen voor ont wikkeling te geven, toonen ons weer andere afdeelingen. Tot de frappante voorbeelden hoe de op vattingen omtrent hygiëne en de meer menschkundige inzichten voortschrijden, be- Buitendandech werk, aIs ik me niet ver gis!" De juwelaer haaide zijn loupe te voorschijn en hield 'haar voor de kortzichtige oogen. „Een cameood in platina; bijzonder sanaak vol. Waarschijnlijk Ziuiid - Arnerakaansdh wenk".. De danseres haalde de schouders op en antwoordde glimlachend: ..Ik heb van zuilke dingen geen verstand1, mijnheer Bomae, maar u kunt best gelijk hebben". De jtuweüeT was juist bezig, de keerzijde van het kleinood te onderzoeken: QUITO 12.12.12 stond er met een fijne naald in het platina gegraveerd. De heer Bun ze vertrok geen spier van zijn gelaat en stopte zijn loupe weer in den zak. En zdcih in de gunst van mevrouw aanbe velend. verliet hij de villa. Met kleine, stijve oudeheeren-pasjes trippelde hij terug naar de stad. Van achter het gordijn keek Signora Lan tadilla hem na. „Hallo?", riep de eigenares van Pension Diana door de telefoon. „U spreekt met de administratie der ge meentelijke electriciteitswerken. Wij hebben een monteur naar uw huis gezonden om de leiding na te zien. Er is ergens een storing in de Cassarate en we vermoeden dat het in uw huis is. De monteur kan over een kwar tier bij u zijn". De monteur, die kort na dit gesprek door de gangen van Pension Diana stapte, was nu niet bepaald een sieraad van zijn ge slacht. Hij had een vuurrood gezicht, welke kleur eenigszins naar hel violetblauwe overhelde, een bar leelijke hangsnor en stonk tien passen in den wind naar slechte jenever. Daarbij was hij zoo ruw en grof als een polcerkerei. Zelfs zoo grof. dat het dienstmeisje zich ijlings uit de voeten maak te. toen hij haar me: heesche stem vroeg: „waar 't akkefietje zat". INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. a 60 Cts. per regel. VERVERIJ EN CHEM. WASSCHERIJ 5 GR. HOUTSTRAAT 5a - TEL. 10771 Stoomen van tafelkleeden, vachten en divankleeden m Stoppen van alle mogelijke artikelen hooren het gedeelte van een pas afgebroken „onbewoonbaar verklaarde woning", en daar naast een moderne arbeiderswoning. Verder een weeskamer uit de dagen, toen Plicht en Tucht daar alltenheerschers waren en een hedendaagsche weeskamer, die van een ge zellige huiskamer niet te onderscheiden is Ook een kraamkamer van vroeger, met vuur mand en bakermat (waar de moeder in ging zitten om het kindje te voeden) en de kamer waarin thans de kleine wereldburger ver wacht wordt. Daar de mahoniehouten schom mel wieg met de groene damastgordijntjes en het practische Amerikaansche bedje 'Kiddie Koop', dat licht en lucht onbelemmerd toe laat, maar met zijn gazen afsluiting alle in secten weert, zoodat baby veilig buiten sla pen. kan. Het daarbij passende badje, dat tegelijkertijd aankleedtafel is en gemakke lijk dichtgeklapt en meegenomen of opge borgen kan worden. Is ook een typisch pro duct van en voor dezen tijd. daar het zoo geriefelijk is en vrijwel geen plaats inneemt. De groep Moeder en kind in de koloniën brengt ons in een geheel andere wereld. Hoe sterk spreekt ook hier het verschil in ras. In de kampong is zoo juist een kindjegeboren, maar van een kraamkamer kunnen wij niet spreken, want alles, wat bij ons onder die omstandigheden onmisbaar is, ontbreekt, al leen het kindje ligt. in. een sarong gewik keld op het bed en de moeder staat er naast. Het bijgeloof viert hoogtij en tal van voor werpen zijn. volgens voorschrift neergezet om de booze geesten op een afstand te houden. Wij kwamen ergens op de tentoonstelling een opsomming tegen van kennis op velerlei gebied en van de kundigheden, die een huis vrouw en moeder behoort te bezitten, wil zij haar werk goed kunnen doen. En wij vroe gen ons onwillekeurig af: hoe moet de ge middelde vrouw daaraan komen? Door er varing? O. zeker, die is altijd de beste leer meesteres. maar dikwijls moeten haar lessen duur, te duur betaald worden; in den volks mond heet het oudste kind niet voor niets het proefkonijntje. De huishoudscholen doen zeker goed werk en de Vereeniging voor Kin derverzorging en Opvoeding niet minder, maar het volkskind, dat niet meer dan de lagere school afloopt, waar moet dat de kun digheden en de kennis vandaan halen, om verstandig een huishouden te besturen en kinderen onder alle omstandigheden te ver zorgen. en op te voeden? Is "net., zacht ge zegd. niet onzinnde, om maar kalm te ver onderstellen. dat de vrouw, als zij eenmaal moeder is. al die dingen wel „vanzelf" leert. Er is nauwelijks meer Verantwoordelijk werk denkbaar dan de verzorging van een kind en toch ondernemen verreweg de meeste vrou wen dit zonder eenige' voorbereiding. Is het wonder, dat er schrikkelijke fouten gemaakt worden, waarvan de gevolgen een menschsn- leven lang gevoeld kunnen worden? En is het niet meer dan wenschelijk. dat ook het volks kind onderricht zou kunnen krijgen in deze dingen, die zóó belangrijk zijn voor heel de volkswelvaart? Een ten toonstelling als deze is gwd. nuttig en noodig, misschien meer noodig dan wij dachten. Het feit, dat thans, in tegenstelling met vroegpr, het sterftecijfer van zuigelingen in de stad (dank zij de eonsultatiebureau's) lage'r is dan op het platteland, bewijst wel hoe zeer er behoefte is aan voorlichting. Deze wordt hier gegeven op zoo ernstige, waar dige wijze, dat wij er dankbaar voor kunnen zijn. A. H. LOEFF-BOKMA. DE ZEPPELIN OOK NAAR AMSTERDAM? INITIATIEF VAN DR. M. DE HARTOGH. Naar de Tel. verneemt heeft Dr. M. de Hartogh, te Amsterdam, zich telegrafisch met Dr. Eckener in verbinding gesteld, ten einde te verkrijgen dat de „Zeppelin" ook naar Amsterdam zou komen. Dr. Eckener heeft zich bereid verklaard, nog eens boven ons land te komen. Maar men zou gaarne een landing te Am sterdam zien. Om dit te bereiken heef: wet houder Abrahams zijn medewerking toege zegd. Het meisje liep naar mevrouw, die haar den welgemeend en raad gaf. den onbe houwen bonk alleen te laten. Deze begaf zich eerst naar den kelder, vervolgens maar de eerste verdieping en bevond zich weldra in de kamer van Signora Lantadilla, dde een half uur geleden de villa had verlaten. De monteur wierp een onderzoekenden blik in het rond, stelde zijn ladder zoodanig tegen de deur dait deze van buiten niet ge opend kon wonden schroefde pro forma een paar gloeilampjes los en knipte grijnslachend een isoleerdraad door. Venvolgens lie: hij de leiding voor hetgeen deze was. n.l. voor een leiding fdoorgeknipt) en begon met een be langstelling. welke men niet achter een monteur gezocht zou hebben, alle kasten en laden te doorsnuffelen. Daar hij sohijnbaar niet vond wat hij zocht vloekte hij eens tus- schen de tanden en liet zijn blik vallen op een reusachtdgen hutkoffer, die in een hoek der ka mei- stond. Hij haalde een stel loopers uit zijn inonteurstasch en eenige seconden later was de koffer open. Toiletartikelen, kanten en zijden dessous en andere fraaie dingen kwamen te voor schijn: De monteur scheen er echter geen belangstelling voor te hebben, althans," bij zocht verder. Eindelijk een resultaat: ver borgen in een hoopje zijden kousen lag daar een saamgevouwen telegram. De zonderlinge inbreker trad aan het venster en las in vliegende haast den kor ten inhoud. Een bevredigend: „aha!" ont snapte zijn lippen. Hij prentte zich den in houd goed in het geheugen. En deze in houd luidde als volgt: „Zaak in orde. stop neem den dertigsten Ballin". Er volgde geen onderleekening. Het tele gram was blijkens stempel, verzonden uit Genua en wel: den 20cn Juni 1930 om 20 uur 13. De zonderlinge monteur dacht een paar VALSCHE BANKBILJETTEN VAN 1000. MER VERDACHTEN VRIJGESPROKEN De Tel. verneemt uit Rotterdam: Voor de rechtbank alhier hebben .erecht gestaan een 46-jarige koopman en een 40- jarige commissionnair. beiden recidivist en gedetineerd, een 40-jarige koopman en nog een 49-jarige koopman, die zich te verant woorden hebben gehad, dat zij te zamen en in vereeniging. althans ieder voor zich. aan een fotograaf :e Amsterdam en aan twee drukkers opdracht hebben gegeven tot het vervaardigen van valsche Nederlandsche bankbiljetten van f 1000. Zulks me: het oog merk deze als echt en onvervaischt uit te geven. Het O. M. meende, dat hier sprake is van een complot tot het doen namaken van Ne derlandsche bankbiljetter. en dat allen even schuldig zijn. zoodat het geen zin heeft in den breeae na te gaan wat ieders rol is ge weest. BIJ veroordeeiing zou dan ook aan allen een gelijke straf moeten worden opgeiegd. He: O. M. achtte twee verdachten schuld g aan het plegen van het misdrijf van art. 208 Swb.-cn de beide anderen medeplichtig daar aan. Het feit zeer ernstig achtend, eischte het O. M. tegen ieder der verdachten vier jaren gevangenisstraf. De verdediger mr. H. W. A. van Toen heeft in een uitvoerig pleidooi uiteengezet, dat hier geen sprake kon zijn van doen plegen, omdat de materieele daden, de drukkers en de cllchémaker. wel degelijk strafrechtelijk aan sprakelijk zijn. Er zou z. i. dus geen sprake kunnen zijn van een veroordeeiing Pleiter vroeg invrijheidstelling der gedetineerde ver dachten. De rechtbank, na raadkamer, dadelijk von nis wijzend, sprak de verdachten vrij. aange zien niet gebleken is. dat de materico.e da ders niet strafrechtelijk aansprakelijk zou den zijn. TH. M. KETELAAR 35 JAAR KAMERLID. Zaterdag was het. 35 jaar geleden dat de Th. M Ketelaar, teen nog jong onder wijzer. tot lid van de Tweede Kamer werd gekozen. MAILVERZENDING 27 JUNI—3 JULI 1932. Ned. Indië Zeepost via Amsterdam sjs. Mar- nix van St. Aldegonde. 30 Juni. 3.25 uur. Mall via Napels s.s. Kota intern. 30 Juni, 3.25 uur. Engelsche mail via Marseille, 1 Juli, 19 uur. Suriname, mail via St. Nazaine. 29 Juni. 9 uur. Vüegdienst via New-York. 29 Juni. 19 uur. Arub Curacao Bonaire: Zeepost en mail via Amsterdam. 28 Juni. 1 Juli, 3.25 uur; mail via Cherbourg l Juli, 19 uur. Mail via Plymouth 3 Juli. 2.15 uur. Vüegdienst via Nek-York. 1 Juli. 19 uur. Vereenigae Staten van Amerika. Canada en Mexico via Plymouth 29 Juni. 10 uur. via Cherbourg 29 Juni. 1 Juli. 19 uur, via Plymouth 3 Juli, 2.15 uur. Chili, Cuba en Columbia via Plymouth 29 Juni. 5.45 uur; via Cherbourg 29 Juni, 1 Juli. 16.45 uur. via PlymouLn. 3 Juli, 2.15 uur. Argentinië. Brazilië. Uruguay vla Lissa bon 27 Juli, 16.45 uur. Vüegdienst Touloüse Zuld-Amerika 1 Juli. 19 uur. China. Japan. Hongkong en de Phillip- pijnsche eilanden via Siberië 27 30 Juni en 2 Juli 19 uur. Mesopotamië (via Istanbul—Damascus) 29 Juni. 1 Juli, 3.25, Palestina: via Brindisi 28 Juni, 12.40 uur. via Napels 30 Juni 3.25 uur; via Brindisi 1 Juli 19 uur; via Marseille. 3 Juli, 2.15 uur. Britsch-Indic via Brindisi. 1 Juli. 19 uur. Ceylon via Toulon, 30 Juni, 12.40. via Brin disi, 1 Juli 19 uur. Poriang, Siam en Singapore als Ned.-Indië mali. Egypte via Piraeus 27 Juni en 4 Juli 2 uur. via Napels 28 en 29 Juni. 12.40 uur; via Napels 30 Juni 3.25 uur; via Brindisi. 1 Juli 19 uur, via Marseille 3 Juli 2 15 uur'. Oost-Afrika via Brindisi TJuli, 19 uur. Vüegdienst Londen-Kaapstad 30 Juni, 0 u Zuid-Afrikaansche Unie via Southampton 30 Juni. 16.45 uur. Vüegdienst LondenKaapstad, 30 Juni. 0 uur. Australië via Brindisi. 1 Juli. 19 uur. Nieuw-Zeeland vla Londen 28 Juni, 16.45 uur. via Brindisi 1 Juli 19 uur. Vüegdienst AmsterdamBandoeng. Cor respondentie voor Ned.-Indië Cyprus. Egyp te. Palestina, Mesopotamië (Irak). Syrië. Pcr- zië, Britsch-Indië, Cej'ion. Siam. Cochin. China, Penang en Singapore, 30 Juni, 0 uur. seconden na. Vervolgens legde hij -het tele gram weer op de plaats, waar hij het had gevonden, deponeerde kanten en linitjes net jes zooals ze gelegen hadden, sloot den kof fer en verliet haastig de kamer. Op zijn gelaat lag een glans van voldoe ning. Beneden in de gang bulderde hij het dienstmeisje toe, dat de leiding weer in orde was en verliet brommend en scheldend de „Villa Diana". Klaus Sander ontmoette zijn schoonzuster 's avonds onder de zuilengangen der V:a Pesilna. Gussy zag hem angstig-ndeuwsgierig aan Doch voor ze een vraag tot hem kon richten sprak Klaus: „Ik ben direct tot je dienst. Gussy. Doch eerst moet ik den koopman daar een paar sieraden en aöhthonderdivijiftig francs bren gen Met deze woorden bet/rad hij den win kel van den bekenden juwelier Goldoni. Toen hij weer bulten was. vertelde hij zijn schoonzuster een en ander over zijn drie- voudigen rol als Bobby Gnusz, Johannes Ja cob Bunee en electromonteur. Toen de jonge vrouw een weinig van haar verbazing was bekomen, merkte ze op: „Volgens jou stond de zangeres dus in relatie tot den man. wiens manchetknoop we in het hotel vonden, nietwaar?" „Ongetwijfeld. Dezelfde stecnen, dezelfde monteering en dezelfde inscriptie". „Heb je nog meer bewijzen0" „Ja". Ten eerste het feit. dat do zangeres ongeveer even lang in Lugano vertoeft als jij en Peter. Vervolgens -het telegram dat den avond van Peters ontvoering te Gemua werd verzonden en waarin sprake is van .zaak in orde". Mij dunkt, dat is duidelijk genoeg". ..Nog één vraag. Klaus. Is het technisch mogelijk, ir. één middag van Lugano naar Genua te rijden0 Ik bedoelper auto?" ..Ind-.cn men met den weg vertrouwd is en goed weet te sturen: ja zeker!" „Volgens jou zou dus de man of de mannen die Peter ontvoerden, -een tele- VERGIFTIGD VOEDSEL GEGETEN? JONGETJE OVERLEDEN. Dezer dagen bracht de burgemeester van Borkei en Schaft met zijn kinderen een be zoek aan Heusden. Hier schijnt, zoo meldt de Msb.. bij het eten een en ander vergif. ?A geweest te zijn, zcodat het heelc gezin onge steld werd. Thans is helaas een zevenjarig zoontje van burgemeester Baken overleden. De toestand van den heer Baken, die zich aanvanl e'ok zeer ernstig liet aanzien, is thans iets gunsti ger geworden De andere kinderen zijn na een kleine ongesteldheid weer geheel genezen. HET PRESENT'!' M I) It MSTHKD.VM- SCHE RAADSLEDEN. Naar de N. R. Ci. verneemt, zal dezer da gen een voorstel in het gemeenteblad ver schijnen. ingediend door de leiders der bur gerlijke fractie in den raad. om een korting van 5 pet. toe te passen op het presentie geld der raadsleden Aan Gedep. Staten zal verzocht worden goed te keuren, dat het voor presentiegeld uitgetrokken bedrag van f32.000 met dit percentage wo-dt verminderd. De soe.-democratische en do communisti sche raadsfracties bobben echter geweigerd aan het tot stand komen van deze korting op eigen vergoeding mede te werken. JUBILEUM L. VAN DER WAL. Onder zeer groote belangstelling vierde Zondagmiddag de bondsvoorzitter van den Alg. Ned Bouwarbeidcr.^bond de heer L. van der Wal. in ..Parkzicht" t-> Amsterdam zijn zilveren jubileum als hoofdbestuurder. Financiëele berichten. KON. HANDEL MIJ. V II. ROKKE EN HUIDEKOPEK. Aan het. jaarverslag der Koninklijke Han del Mij. v.h. Boeke en Huidekoper over 1931 is het volgende ontleend. De resultaten over 193! werden ongunstig beinvloed door de kritieke tijdsomstandig heden. De vraag naar werktuigen vermin derde sterk en daardoor de omzet. Ten gevolge van het verlaten van den gouden standaard ln Engeland. Zweden en Denemarken, leden wij vrij belangrijke ver liezen en moesten wij deze afschrijven op goederen, die toen in voorraad waren. De onroerende goederen, waarop in den loop der jaren regelmatig Is afgeschreven, zijn opgenomen togen de boekwaarde. De waardeering der goederenvoorraden heeft plaats gehad tegen dc hu dlge marktwaarde, doch nooit hoogcr dan den inkoopprijs. Op debiteuren werd over de boekjaren 1929 tot en met 1931 een verlies geleden van 15.600. welk bedrag dit Jaar van de Reserve Diverse Belangen werd afgeboekt. Tenzij een kentering intreedt, zal. zooals de toestand zich laat aanzien en ln aanmer king genomen de reeds bekende cijfers over de eerste vier maanden van 1932. met een verlies voor dit jaar rekcnlngfThoeteh worden gehouden. De winst- en verliesrekening sluit met eer. winst van 1 7037 44.390'. Het onverdeeld saldo 1930 bedraagt 4018 '2128'. te zamen derhalve 11.055 '46.518'. Voorgesteld wordt hiervan te besteden voor de Reserve diverse belangen 10.000 5500' en 1055 onverdeeld te laten. Over 1930 werd een dividend uitge keerd van 4%. NED. INDftCHE HANDELSBANK N.V. In de Vrijdag te Amsterdam gehouden jaarüjksche algemeenc vergadering van aan deelhouders der Ncdcrlandseh-Indische Han delsbank N.V. te Amsterdam, werden de balans en winst- en verliesrekening per 31 December 1931 goedgekeurd, evenals het voorstel van de directie, geen dividend uit te keeren. Als Commissaris werd herkozen de heer Mr. J Ludcn. I. F. BEMBERG A. G. In de vergadering van. commIssarLssen van de I. P Bemberg A G wrd. naar hot Han delsblad verneemt, medegedeeld, dat de mij. in het tussohenboekjaar van 1 October tot 31 December 1931. dus ln drie maanden tljds na afschrijving van 1.670.000 m. een verlies van 2.160.000 m. heeft geleden. Aam de op 16 Juli te houden algemeenc vergadering zal worden voorgesteld, dit verlies op nieuwe rekening over te schrijven, waardoor het ver- liessaldo kit 5.230.000 m. zal stijgen. gram hebben gezonden aan de danseres". „Ik vermoed het zeer stellig. Een eed kan ik er natuurlijk niet op doen". „En wat denk je van den tweeden zin van het telegram?" vroeg Gussy verder. „Vermoedelijk beteeken.t het. dat Signora Lantadilla 30 Juni het sohoomschip Albert Balün moet nemen, dat inderdaad op dien dag van Hamburg naar New-York vertrekt zooals ik op he: reisbureau heb laten na zien. De Signora spreek.: Engelsch met een sterk Spaanse h accent. Welke rol zij bij Peters ontvoering heeft gespeeld, is mij voorloopig nog een raadsel, alhoewel mijn instinct me zeg*., dat er tu-sohen haar en den eigenaar van den manchetknoop zeer nauwe relaties moeten bestaan. „Ben je van plan, naar Genua te gaan om daar het verloren spoor <te zoeken?" „Eerlijk gezeeci. weet, ik dat nog niet, Gussy. Dat zal geheel afhangen van de re sultaten van morgen. Allereerst wil ik dde juffrouw Lantadilla eens onder handen ne men. Daarvoor is het echter noodig. dat ik reeds vanavond mijn intrek neem in villa Diana. Want ik moet rekening houden met de mogelijkheid, dat de danseres ieder oogen- blik kan vertrekken Laat jk je Ui&schen twee haakjes zeggen, dat ze geen onaangenamen indruk op me heeft gemaakt. Maar mis schien vergis ik me wel". En zuchtend Üct hij er op volgen: „Ach. Gussy. wist ik nu maar eerst de beweegreden van die heeic geschidenis! Het moet wed een buitengewoon belangrijke reden zijn om een hoogleeraar op klaarlichten dag en uit een beschaafde omgeving te ontvoeren!" „Bedoel je zijn ontdekking vian het „Vi- taün". viel Gussy haar zwager in de rede. Ze was zeer bleek en het was haar aan te zien. hoe achter het blanke voorhoofd haar gedachten koortsachtig weckten. „Juist, het „Vitaün!" En vertel me nu eens uitvoerig, wat dat cigeüjk voor een ontdek king is en hoe zij tot stand kwant, beste Gussy" l Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 7