DE CONFERENTIE VAN LAUSANNE. BUITENLAND. HAARLEM'S DACBLAD DINSDAC 28 JUNI 1932 TWEEDE BLAD Derde Fransch-Duitsche zitting. Graat Schwerin Krosigk bepleit de annuleering der hersteischulden. Nog geen toenadering bereikt. Verlenging van het moratorium tot de herfst 1 Uit SiamDe rust weergekeerd. HET BELANGRIJKSTE NIEUWS. De derde Duitsch-Fransche zitting. welke Maandagmiddag kort na .vijf uur in het Palace Hotel met gesloten deuren werd aangevangen werd tegen acht uur des avonds beëindigd. Betreffende het verloop der zitting is het volgende officieele communiqué gepubliceerd. ,De Duitsohe en Fransche gedelegeerden *jjn hedenmiddag opnieuw bijeen gekomen. De Duitsche minister van Financiën heeft de motieven uiteen gezet, .welike naar zijn mee ning spreken voor de annuleering der her stelschulden. zoomede de eerste maatregelen medegedeeld, welke hij voorstelt ten aanzien van een wederopbouw van Europa. De Duit- sche Rijkskanselier heeft deze verklaring van den minister van Financiën van alge meen standpunt nader bezien en aangevuld. De Fransche minister-president Herriot Iheeft namens Frankrijk de reserves genoemd welke hij hiertegen in moet brengen. De on derhandelingen zullen Woensdagmorgen wor den voortgezet". In toonaangevende Fransche kringen wordt over het verloop der Duitsch-Fransche be spreking van Maandag verklaard, dat de rijkskanselier een beroep heeft gedaan op den goeden wil van Frankrijk. Hierop heeft de Fransche premier verklaard, dat Frankrijk geenszins voornemens was Duitschland in een toestand van economische ondergeschiktheid te houden. Frankrijk os volkomen bereid, mede te werken aan den Europeeschen weder opbouw en heeft begrip voor den nood van Duitschland en Europa. Desondanks hebben de uiteenzettingen van den Dui'tschen minis ter van financiën, Germain 'Martin in de zitting van Woensdag het Fransche stand punt uiteenzetten en antwoorden op de Duitsche stellingen. Verder heeft Herriot naar Fransche opvatting verklaard, dat van Duitsche zijde nog Vrijdag gesproken is van compensaties ingeval van een schrappen der herstelbetalingen, terwijl vandaag van Duit sche zijde geen sprake meer is geweest van compensaties. Deze opmerking van Herriot heeft betrek king op een interview, dat Von Papen met een Franseh journalist heeft gehad. De Rijkskanselier zou zich bij dat onderhoud in dien zin hebben uitgelaten. Volgens een Wolff-telegram verklaart de Duitsche re geer ing evenwel, dat Von Papen in een zijner gesprekken van Frankrijk's recht op compensatie gesproken heeft. In internationale kringen der conferentie wordt de toestand algemeen zeer ernstig geacht. MJen stelt algemeen vast. dat de Duitsche regeer ing het zakelijk reeds bekende Duitsohe standpunt in het herstelvraagstuk heden met gxoote openhartigheid en duide lijkheid uiteengezet heeft en dat thans geen enkele twijfel meer kan bestaan omtrent dit standpunt. Algemeen wordt er op gewezen dat de Duitsohe zijde aan den eenen kant echter zich principieel bereid heeft verklaard mede te werken aan den wederopbouw van Europa. In dit verband moet de mogelijkheid gezocht worden van een economische over eenstemming met Frankrijik. Het in de zitting van heden behandelde program 'bevat dus naast het negatieve gedeelte tevens een posi tief element, waaruit veel kan voortkomen. Toch wordt de indruk sterker, dat de Fransche regeering vast zal houden aan het eenmaal ingenomen standpunt en verdere herstelbetalingen zal eischen. De vertrouwelijke beraadslagingen tusschen de leiders der delegaties zijn onmiddellijk na de zitting 'hervat en worden gevoerd door den voorzitter der conferentie MacDonald tmet de Duitsche en Fransche delegatie. In den loop van Dinsdag zal moeten blijken wel ke 'bases er nog zijn voor verdere zakelijke onderhandeiin gen. Het is tc Berlijn geen geheim aldus meldt Wolff dat de vooruitzichten van Duitschen kant als niet bijzonder gunstig worden beschouwd. Naar de correspondenten der Berlijnsche bladen melden, is het. in hooge mate waarschijnlijk, dat de herstel- conferentie zich ten slotte permanent zal verklaren, hetgeen meebrengt, dat het door de crediteurenlanden aan Duitschland toe gestane moratorium blijft gelden, totdat men misschien in den herfst in staat zal zijn, een werkelijke regeling te verkrijgen. Telegrafisch heeft koning Prajadhipok uit zijn zomerresidentie Huahin medegedeeld, dat hij van ganscher harte zijn toestemming verleent aan de tengevolge van den opstand tot stand gekomen grondwetswijziging, waar door de absolute monarchie wordt door de constitutioneels monarchie. De koning ver klaart. dat hij reeds sedert eenigen tijd de noodzakelijkheid van een grondwetswijziging heeft ingezien en dat hij bereid is ook in de toekomst hoofd van staat te blijven, of schoon zijn gezondheidstoestand hem wel spoedig zal dwingen de regeeringszaken neer te leggen. De grondwetswijziging wordt door de be volking luide toegejuicht. In werkelijkheid is de aanvaarding van het resultaat van den opstand door den koning het gevolg van een ultimatum van de Volkspartij, die Praja dhipok gedreigd had een prins tot constitu tioneel vorst te kiez—wanneer de koning den nieuwen regeeringsvorm niet binnen een half uur aanvaardde. Prins Alongkot. de onderminister van de fensie en eenige andere prinsen, die als gij zelaars gevangen waren genomen, zullen in arrest worden gehouden tot dat de nieuwe regeering het bewind in handen heeft ge nomen. De gijzelaars worden met de grootste voorkomendheid behandeld. Alle openbare diensten en bedrijven functionneeren nor maal en ook hek zakenleven ondervindt niet de minste belemmering. In het geheele land heerscht volkomen rust. Koning Pra jadhipok en zijn gemalin zijn gisteren uit Huanin naar Bangkok teruggekeerd, waar de koning de leiders van de Volkspartij ont ving. Hoewel hij zich bereid verklaarde het constitutioneele koningschap te aanvaarden, zal hij in den loop van vandaag, na de nieuwe ontwerp-grondwet te hebben door gelezen, officieel beslissen. Inmiddels heeft de koning een verordening onderteekend, waardoor alle maatregelen van de Volks partij kracht van wet krijgen. Om eventueele onlusten te voorkomen zijn de voornaamste pleinen van Bangkok door militairen bezet en patrouilleeren pantserauto's door de stad. Duitschland. Nazi's eischen nieuwe gemeenteraadsverkiezingen. In den Pruisischen Landdag is door de nationaal-socialistische fractie een wetsont werp ingediend waarin meuwe gemeente raadsverkiezingen per 16 October worden voorgesteld, aangezien de samenstelling der plaatselijke besturen thans niet meer over eenkomt met die van 17 November 1929. Ministerconferentie over politieke aangelegenheden. Maandagmiddag is een bespreking aange vangen van de ministers van Binnenlandsche Zaken van eenige Duitsche landen met den waarnemenden premier van Pruissen, Hirt- siefer. Te bevoegder zijde werd evenwel niets po sitiefs medegedeeld. Aanwezig evenwel zijn de Beiersche minister van Binnenlandsche Zaken, Dr. Stuetzel, den Würtembergschen staatspresident, Bolz, die zooals bekend de zaken afwikkelt van den minister van Bin nenlandsche Zaken van Würtemberg en eenige andere ministers van Binnenlandsche Zaken. De a.s. eventueele opheffing van het uni formverbod zou het belangrijkste punt van bespreking zijn en de toelating van de monstraties. Het officieele Pruisische persbureau deelt mede: De meeste vooraanstaande ministers der landen zijn 27 Juni op uitnoodiging van Pruissen te Berlijn bijeengekomen, ten einde politieke kwesties, welke van buitengewone beteekenis zijn te bespreken. Ter conferentie werd volledige overegenstemming bereikt. Verdere zittingen van gelijken aard zullen van tijd tot tijd worden gehouden. Herstel van het Beiersche koningshuis? Een speciale correspondent van de Daily Express heeft een onderhoud gehad met dr. Heim, den ouden leider van den Beier.schen boerenbond en der Beiersche volkspartij. Dr. Heim zeide dat zijn meening die van de LETTEREN EN KUNST TENTOONSTELLING IN TEYLER Uit de onuitputtelijke voorraden van Teyleris teekeningenbezit heeft de heer Buis man voor dezen zomer weer een aantrek kelijke tentoonstelling samengesteld. Bene den de groote Franschen der achttiende eeuw; boven Hollandsche tijdgenooten en een paar onmiddellijk daaraan voorafgaan- den. De buitengewoon fraaie teekeningen door Claude Lorrain die de groote Fransche ten toonstelling in Londen opgeluisterd hebben, als zeer gewaardeerd bruikleen der Haarlem- sche stichting, zijn thans als pièce de milieu aan den wand opgehangen, met andere wer ken er om heen gegroepeerd in de vitrines. Hoe rijk aan verrassingen een oud en rijk bezit als dat van Teyler zijn kan bewijst een teekening die de conservator vond in een portefeuille met „onbekende meesters"' en die hij na zorgvuldige bestudeering en ver gelijking met ander aanwezig werk aan Claude meende te mogen toeschrijven. Het is een ..Rust op de vlucht" en het is inte ressant deze teekening met een waarschijn lijk latere versie van eenzelfde geval te ver gelijken. De laatste is dan als compositie meer uit elkaar gehaald, ruimer gemaakt: men ziet er de idee voor een schilderij in. De nu weer aan 't licht gekomen teekening is gedrongener van compositie en van groo- ter intimiteit. Het is een voldoening voor den heer Buisman dat kenners als Hind, die dezer dagen in verband met de Rembrandt- tentoonstelling hier te lande was en ook Teyler bezocht, zich met de toeschrijving volkomen kon vereenigen. Trouwens, het is niet de eerste keer, dat de serieuse en nauw gezette conservator zoo gelukkig is uit het dépot der collectie nog dingen aan een juis ter plaats te kunnen helpen, dan zij aan vankelijk innamen. Zoo vond hij negen jaar geleden in de map met „onbekende Italia- groote meerderheid van het Beiersche volk vertegenwoordigt en dat hij goede reden heeft om aan te nemen dat zij ook door de tegenwoordige Beiersche regeering wordt ge deeld. Volgens hem is 75 pet. van het Beier sche volk monarchistisch van gevoelen en kan het nu iederen dag gebeuren dat prins Ruprecht tot koning geproclameerd wordt. De meerderheid van het Beiersche volk zal dit herstel van het Beiersche koningshuis onmiddellijk steunen en de republikeinsche constitutie van Weimar zou volgens dr. Heim dood, haar begrafenis ieder oogenblik te ver wachten zijn. Echter zou dit herstel der. mo narchie naar het oordeel van dr. Heim in geenen deele afscheiding van Beleren van de rest des rijks beteekencn- De Beieren wen- schen loyale leden van het rijk te blijven, maar het recht te hebben op hun eigen con stitutie onafhankelijk van de andere staten der unie. Zij meenen dat een aan zijn volk door banden des bloeds verbonden monarch in dezen tijd van druk de beste soort van be windhebber is. Van een absolute monarchie met dictatorale macht verzekerde dr. Heim niet te willen hooren. Hij wil niets reactio nairs en het geheele plan van een consti tutioneele monarchie met twee Huizen zit reeds in elkaar. Het uitbreken van' het con flict met het rijk kan ieder oogenblik komen. Een koning zou de Beiersche wet en orde dan moeten beschermen tegen de gemeen schappelijke Duitsche wanorde, die de cen trale regeering abn Beieren probeert, op te dringen. (N. R. Crt.) Noodverordening inzake alge- heele opheffing van het uniformverbod Naar V. D- meldt zal de nieuwe noodveror dening van den rijkspresident waarschijn lijk heden. Dinsdagmiddag worden gepubli ceerd. De noodverordening zal de bepaling inhouden dat de uniform- en demonstratie- verboden voor het geheele Rijk worden opge heven. In de noodverordening zal evenwel in zoo verre rekening worden gehouden met de wen- schen van de landen dat de politle-autori- teiten van de landen gemachtigd zullen wor den plaatselijke en onder bijzondere voor waarden- uitzonderingsbepalingen uit te vaardigen. Voorts zal een uitvoeringsverordening bij paragraaf 4 van de noodverordening van 14 Juni worden uitgegeven, waarbij voor betoo gingen aanmelding bij de autoriteiten ver plicht wordt gesteld, ten einde te voorkomen dat op hetzelfde tijdstip tegenbetoogingen zouden kunnen worden georganiseerd. Frankrijk. Ingrijpende bezuinigingsmaat regelen. Het groote bezuinigingsprogram der Fran sche regeering, dat oorspronkelijk heden in den vorm van een wetsontwerp door de Ka mer in behandeling zou worden genomen, zal naar Havas meldt waarschijnlijk op eenige belangrijke punten wijzigingen ondergaan, waaromtrent echter in het kabinet nog geen overeenstemming kon worden bereikt. Ver wacht wordt, dat Herriot Vrijdag a.s. op nieuw naar Parijs zal terugkeeren. zoodat het kabinet pas daarna zijn definitief standpunt kan bepalen. Over de door den minister voor de begroo- ting, Palmade, uitgewerkte plannen ter dek king van het deficit der begrooting 1932, het welk op vier milliard francs wordt geschat, verluidt in politieke kringen, dat hiervan drie milliard door vermindering van uitgaven en één milliard door fiscale maatregelen zal worden gedekt. De vermindering der uitga ven met vier milliard zal o.m. omvatten een globale reductie van 10 pet. op het voor de nationale verdediging uitgetrokken bedrag en van 5 pet. op de personeels-uitgaven Wat de fiscale maatregelen betreft, deze zouden omvatten de opheffing van zekere vrijstellingen van de omzetbelasting, het ver krijgen van beschikkingsrecht, over de bij de spaarbanken gedeponeerde gelden, een be lasting op het inkomen en een verhooging der van de groote inkomens geheven belas ting. Amerika. De democratische candidaten voor het presidentschap. The Chicago is het democratische partij congres geopend. Barkley (Kentucky) hield een openings redevoering waarin hij de drie laatste re publikeinsche regeeringen, in het bijzonder die van Hoover verantwoordelijk stelde voor den economischen toestand in de Vereenig- de Staten. Hij stelde voor het douanewezen en het bankwezen te reorganiseer en en de nen" een teekening van een Moorsch edel man, waarin hij stijl en arbeidswijze van den Franschman Watteau meende te zien, in welke meening hij door Frits Lugt, die met hem de portefeuille doorkeek, gesteund werd. In nr. 16 van de Old Master Drawings, tegenwoordig „het" vaktijdschrift voor deze branche der kunstwetenschap, publiceerde de heer Buisman zijn vondst met succes en in een volgende aflevering van dat tijd schrift verscheen de reproductie van een soortgelijke Moorenteekening uit het British Museum, die zoo noodig, de juistheid van het inzicht bevestigde. Het is voor de beoefenaren der kunstwe tenschap een blijvend boeiende bezigheid, dit identificeeren van onbekend gebleven teekeningen, waarbij speurzin en geluk ge lijkelijk van dienst kunnen zijn. naast een ijzeren picturaal memorie. Onder de Hol landsche kunstgeleerden zijn er. bij de jongeren, wederom een aantal die daarin uitmunten: de heeren Frits Lugt. Van Reg- teren Altena, nog anderen meer. Hoe inte ressant die wetenschappelijke arbeid ook overigens binnen haar kring blijft, er kan voor den kunstzinnigen leek een bron voor misverstand door ontstaan. In dien zin na melijk, dat hij, die alleen om der schoonheid wille uitging om te genieten, zich door een „naam" laat lnfluenceeren, zooals hij zich op de kunstmarkt door een „prijs" laat be- invloeden. Het kan nimmer genoeg den leek voor oogen gehouden worden dat prijs noch naam met de schoonheid van een ding iets te maken hebben. Ik bedoel dit in het alge meen en doel allerminst op de boven bespro ken teekeningen in het bijzonder. Als de be schouwer er zich rekenschap van geeft dat die Moorsche edelman dezelfde schoonheids- qualiteit bezat, toen hij bij de „onbekende Italianen" rustte, als nu hij in de map- Watteau geborgen wordt, ben ik tevreden en kan mij dan verder ongestoord verheugen over de verbetering van den catalogus van Teyler's schoon bezit. Wij zijn een weinig van onze reporters- taak afgedwaald. Wij hervatten dezelve ijlings door onzen lezers alweer den raad te invoering van een vijfdaagsche werkweek. Wat de buitenlandsche politiek betreft is de partij voor toetreding tot het Haagsche Hof de handhaving van de Monroeleer en ce schuicenschrapping tegenover de bewape- ningabeperking. Als candidaten voor het presidentschap worden genoemd: Roosevelt. Al Smith. Gar ner. Newton Baker, Ritchie (Maryland), se nator Reed. Voorts werren genoemd Whee ler (Montana) en Trailer uit Chicago. Britsch-Indië. Samuel Hoare over Indië's constitutioneele ontwikkeling. Gisteren heeft de minister voor Indtc in het Lagerhuis een verklaring afgelegd be treffende de Indische constitutioneele kwes tie. Sir Samuel Hoare deelde mede, dat de regeering het wagen zou effect te geven aan haar Indische politiek door middel van één enkel wetsontwerp waarbij geroge'.d wordt zoowel de autonome constitutie der provincies als de federatie van provincies en staten. Hierbij zullen regelingen getroffen wor den, die in staat stellen provinciale constitu ties in te stellen zonder dat noodzakelijk moet worden gewacht- op aanvullende stap pen, vereischt voor de huidige instelling van een federatie. Aangezien het een cssentieele trek is van de regeeringspolitiek. da*, de fede ratie. die het wetsontwerp zou instellen, een federatie moet zijn van geheel Indië. vloeit hieruit voort, dat de betrokken eenheden inderdaad gereed moeten zijn voor het aan gaan eener federatie en dat de voorstellen, die het parlement met dit doel worden voor gelegd. op alle wezenlijke belangrijke punten volledig moeten zijn. Na een zorgvuldig onderzoek van den bo- staanden toestand, was de regeering er van overtuigd, dat thans een stadium was be reikt.. waarin de regeling van dringende en belangrijke kwesties, voor zoover die nog niet geregeld zijn, alleen kan worden vertraagd door formeele zittingen van groote licha men. Een vlotte behandeling van deze proble men zou het best worden verkregen door een program, dat, ofschoon het eenige variatie in de methode aanwijst, de volledige samen werking verzekerd, die het fundamenteede principe is geweest van het tot dusver be reikte. De regeer ing zal den volgenden stap nomen in de richting van een verwijderen van hinderpalen en de beslissing bekend ma ken. die zij genomen heeft met betrekking tot die aspecten van de communale pro blemen. die tot dusverre vooruitgang rem men. De regeering hoopt nog in den loop van dezen zomer hare beslissing te kunnen bekend maken. HET GOUD VAN DE „EGYPT* VRIJGEGEVEN. LONDEN, 27 Juni Maandag is bevolen hel goud van de „Egypt" weer vrij te geven. Aanvankelijk was het goud, zooals gemeld, in beslag genomen op verzoek van den sleepbootkapitein, die het wrak van de „Egypt" omdekt heeft, en die recht op den kostbaren inhoud meende te hebben. Het metaal was aan boord van een Ita- lioansoh bergingssdhip naar Plymouth ge bracht. Onder de oogen van duizenden be langstellenden werden de staven uitgeladen en per specialen trein naar Londen getran sporteerd. HET PROCES TEGEN JOHN CURTIS BEGONNEN. FLEMINGTON, (New Je>rsey), 27 Juni, (Reuter). Het. proces tegen don scheeps bouwer Curtis uit Norfolk (Virginia), die als bemiddelaar voor Lindbergh optrad en die er van beschuldigd wordt door het geven mn valsche inlichtingen het onderzoek in de ont voeringszaak bemoeilijkt te hebben, is heden begonnen. Curtis verklaart geheel onschuldig te zijn. UITSPRAAK IN HET PROCES TEGEN DE BANCO Dl MELANO. MILAAN, 27 Juni (Reuter). Do recht bank heeft vandaag uitspraak gedaan in het proces tegen de Banca di Milano, welke bank in December j.l. failliet ging met een passief van 53 millioen lires. De voornaamste verdachte. Manzoori. werd veroordeeld tot 19 jaar gevangemsstraf, zijn twee zonen tot 13 en 11 j^ar, zijn schoonzoon tot 10 jaar, zijn vrouw tot dr:e jaar, zijn broer tot twee jaar, terwijl nog een aantal andere ver dachten veroordeeld werden tot gevangenis straffen van zes tot twee jaar. Op 22 verdach ten werden er vijf vrijgesproken. geven: gaat die mooie dingen zien, bekijk ze rustig en controleer bij u zelf welke u wat „doen" en welke u koud laten. Dat is het primaire van elk aesthctlsch onderscheidlngs vermogen. Wie kunstgevoelig is zal die schetsfiguurtjes van Watteau (met de drie vrouwtjes) in stille verrukking en geboeid blijven aanstaren en er het leven onder voe len. Terwijl hij voor een groote uitvoerige figurcncompositie van een ouden académi- cien, die onzegbaar gevarieerd de smart- expressie heeft uitgebeeld, niet dan den op zet, het intellect waardeert, waarmee echter het. leven bevroren is. Wat is per slot schooner dan het leven zelf! En wat dus schooner kunst dan die waarin het leven natrilt. Daarom staat ook een Claude Lorrain ons even na als Rem brandt. en blijft een fijnzinnig en zeer knap compositeur als Hubert Robert een figuur van het tweede plan. al Ls zijn werk uiterst zeldzaam ln zulk mooi specimen te vinden als Teyler bezit, In de ronde bovenzaal Ls ln ecne vitrine een kleine collectie Hollandsche kleinplastiek geéxposeerd. Zeer bezienswaardig daar men het origineele werk van Mendes da Costa uit vroeger en later periode hier zelden te zien krijgt. Ook een hertje van Riidccker ls er. maar Mendes is de hoofdschotel. De moderne teekeningen zijn meerendeels bekend. Van Gerbrandts verwierf Teyler pas een uitvoerig stadsgezicht, van Haverman is er een serie portretteekeningen, van De Zwart nog eens die mooie Koemarkt, van Jongkind drie aquarelletjes uit Nevers, en zoo hangen de wandjes vol van dingen die het aanzien meer dan waard zijn. Men ver- gete dus Teyler niet, nu in deze zomermaan den een ware lawine van exposities over Amsterdam en omstreken wordt uitgestort. Vaak toch verzuimt men wat vlak bij huis is door het vele dat uit de verte lokt. 25 Juni 1932 J. H.' DB BOIS INGEZONDEN MEDEDEEL FN GEN a 60 Cts. per regel STOFZUIGERHUIS MAERTENS Barteljorisstraat 16 - Telefoon 10756 VAMPYR STOFZUIGERS f 98- ZWARE BRAND IN EEN ANTWERPSCHE MARKTHAL. SCHADE TIEN MILLIOEN FRANCS. ANTWERPEN. 27 Juni. (Reuter.) In de groote markthal St. Jaques. die door diverse coöperatieve vereeniglngen als opslagplaats voor allerlei goederen wordt gebruikt, is ln dpn afgeloopen nacht brand uitgebroken. De vlammen grepen snel om zich heen en sloe gen ook naar de aangrenzende gebouwen, w.o. een tehuis voor ouden van dagen en een kerk over. Ook hot gebouw van de Nedorland- sche firma „Zeelandia" kreeg schade. De brandweer spant zich tot het uiterste Sn. om een verdere uitbreiding van den brand te voorkomen. Bü het blusschingswerk zijn verscheiden brandweerlieden gewond. Groote hoeveelheden waren zijn vernield. Men raamt de schade op ongeveer tien mil lioen francs. De brandweerlieden zullen waar schynlljk nog een dag of acht in touw moe ten blijven, alvorens de brand geheel is ge- bluscht. DUITSCIiE TURNERS MISHANDELD. PRAAG. 27 Juni (Reuter) Bij een sport- demonstratie van Duitsche turners vielen Sokol-ieden de Duitschers aan en mishandel den hen met messen en boksijzers, waardoor een twintigtal personen ernstige kwetsuren opliep. Ook Tsjechische vrouwen namen aan den aanval deel. In een officieel rapport heet het, dat de Duitschers door communisten werden aange vallen. De deelnemers aait do sportdemon- stratie werden onder politiegeleldc naar het station gebracht. KERKHOF-SCHENDERIJEN IN DESSAU. DESSAU. 27 Juni (Wolff). Twee of drie jongens hebben gedurende de laatste dagen en nachten op 'het kerkhof alhier ongeveer 100 grafmonumenten, w.o 35 a 40 kruisen, vernield. Men vermoedt dat de daders, die men tot dusver nog niet heeft kunnen vin den, tot den bond der godlooeen behooren. SELDTE HEDENAVOND VOOR DE MICROFOON. BERLIJN. 27 Juni iVh.) De eerste voor zitter van den Stahlhelm. Franz Seldte zal zooals bekend is. Dinsdagavond om 7 uur voor de radio spreken. De Stahlhelm deelt mede. dat de redevoe ring door alle Duitsche zenders zal worden uitgezonden. Alleen de Beiersche omroep heeft nog niet zijn bewilliging medegedeeld. VERMIST FRANSOn OFFICIER DOOD IN DE WOESTIJN GEVONDEN. BAGDAD. 27 Juni (V.D.) Woensdag 22 Juni j.l. vertrokken vier Fransche officieren por auto uit Bagdad naar Damascus. ZIJ be reikten Damascus niet en ct werd een vlieg tuig uitgezonden om de vermheten op te spo ren. Do vliegers vonden in de woestijn dc auto en in de nabijheid het lijk van een der officieren. Men vond een papier waarop met zwakke hand was geschreven: ..Ik sterf van dorst". Het eigenaardige van het geval is. dat van de andere drie officieren elk spoor ontbreekt. DUITSCH KOOPMAN IN MANDSJOER1JE VERMOORD. Naar de ..Nachtausgabe" uit Oharbin meldt, >h in Mandsjoerije een Duitsch koop man. Wilhelm Pelz genaamd door bandie ten vermoord. In de nabijheid van Hincobitzc werd hij d:or bandieten overvallen. Hij wist zich echter te verdediger, en legde negen zijner aanvallers neer. De overigen namen dén vlucht. Zelf werd hij gewond. Toen hij zich naar het naastbijzijrde dorp voortsleep te werd hii door een anderen bandiet neer gestoken. Zijn teraardebestelling had plaats onder groote belangstelling der bevolking, die zijr. strijd mot de bandieten met groot enthousiasme had begroet en die ln hem een groot held zag. AGENDA Heden: DINSDAG 28 JUNI Tijdingzaal Haarlem's Dagblad: Fototen toonstelling van de Kenncmer Fotokring. 8 uur v.m —6 uur nam. Groote Kerk, Orgelconcert. 8.15 uur. Kunstzaal Reeker. Wagenweg 102. Tentoon stelling van werken van Haarlcmschc beel dende kunstenaars. 10- 7.30 uur. Tevler's Museum. Spaarne 16 Geopend op werkdagen van 11—3 uur. behalve 's Maan dags, tóegang vrij. Palace: ,.Een vrouw van slechte reputatie" Op het tooneel: Henri Wallig en Liddy Bcrg- mann. 8.15 uur. Luxor Sound Theater: „Zijn terugkomst". Op het tooneel: eerste klas variété. 8.15 uur. Rembrandt Theater: „Bommen op Monte Carlo Op het tooneel: The Paetzold's. het komische ensemble op rijwielen. 7 en 9.15 u. WOENSDAG 29 JUNI Tijdingzaal Haarlem's Dagblad: Fototen toonstelling van de Kennemer Fotokring. 8 uur v.m.6 uur nam. Kunstzaal Reeker. Wagenweg 102. Tentoon stelling van werken van Haarlemschc beel dende kunstenaars. 107.30 uur. N.V. Eerste Ned. Geluidsfilm Industrie „Po lygoon". Koudenhorn 8. Jaarl. algem. vergad. 20.30 uur. Bioscoopvoorstellingen des middags en des avonds. APOTHEKEN (AVOND- EN NACHTDIENST) Firma Th. A. Klinkhamer, Koninginneweg 69. Tel. 11596- Firma Begemann en Sneltjes, Jansstraat 27. TcL 10042. Graal Schwerin Krosigk,

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 5