STADSNIEUWS Rubriek voor Vragen. HAARLEM'S DACBLAD WOENSDAG 29 JUNI 1932 LIGA TEGEN IMPERIALISME. Dinsdagavond hield de af deeling Haar lem van de Lig<a tegen Imperialisme en voor Nationale On a f h ankel i j kheid. een openbare vergadering in het gebouw „Caecilia". Allereerst voerde de Indonesiër Radhmat het woord. Hij bracht een groet over van alle onderdrukte rassen in de koloniale lan den. Hij was van oordeel, dat er een nauwe, samenwerking moet komen tusschen deze on derdrukte rassen en het Europeesche proleta riaat. Uitvoerig critiseerde hij het imperia lisme dat een nieuwe bourgeoisie in de ko loniale landen wil stichten. In Indonesië komt een steeds groeiend verzet, belichaamd in de machtige organisatie P. K. I. Dit is een communistische organisatie, die men tegen woordig in alle landen kan vinden en waar voor het imperialisme veel vrees heeft. Het Europeesche proletariaat, aldus spreker, heeft gelukkig begrepen, dat men het im perialisme in het moederland niet kan be strijden zonder de medewerking van de on derdrukte rassen in de koloniale landen. Er moet een eenheidsfront gevormd worden. Het lidmaatschap van de S DAP. is onver- eenigbaar met het lidmaatschap van de Liga, want de sociaaldemocraten laten zich gebrui ken als werktuigen van de bourgeoisie; zij werken niet mee om het imperialisme te doen ineenstorten, maar werken er toe mee, dat het gestabiliseerd wordt. Het imperialisme moet voorgoed vernietigd worden, want de koloniale overheersching is niet voortgespro ten uit menscheiijke overwegingen, zij is een gevolg van het kapitalistische systeem, dat door alle arbeiders uit de geheele wereld bestreden moet worden. Spreker oefende een heftige critiek op de leiders der sociaal-democraten, die gepoogd hebben om de samenwerking tusschen de Indonesiërs en het proletariaat van alle lan den te verhinderen. Kupers en Moitmaker hebben geen samenwerking gezocht met de opstandige revolutionairen in Indonesië, die daar de groote massa vormen, maar met eenige groepen nietsbeduidende jongelieden, die later kapitalisten worden. Het Indonesi sche volk is rijp voor de onafhankelijkheid; het imperialisme daarentegen is bezig om In te storten. Er is in Indonesië een economische chaos, waarvan de onderdrukte, weerlooze rassen te lijden hebben, nog meer dan het pro letariaat in het moederland. Spreker voor spelde een spoedigen imperialistischen. oor log, waarin Nederland noodwendig zal wor den meegesleurd. Het zal een strijd worden tusschen de imperialisten en kapitalisten aan den eenen kant en de proletariërs van het moederland en de uitgebuite en uitgezogen rassen in de koloniën aan de andere zijde. De tijd zal komen, aldus eindigde spreker, dat de onderdukten zullen afrekenen met de kapitalisten, maar ook met de sociaal-demo craten. Een Chineesche spreker Tan genaamd, behandelde het onderwerp: „De beteekenis van het Japansche roofavontuur in Mantsoe- rije". Hij zei, dat er in het Oosten genoeg elementen, zijn. die hot Japanseh-Chineesche conflict kunnen veranderen in een nieuwen wereldkxijgj waarin ook de Nederlandsche arbeiders betrokken zullen worden. Ue Japan - sohe imperialisten worden nu al gesteund door die van Frankrijk. Alle bemoeiingen van Genève zullen niets uitrichten. Om dezen wereldoorlog te vermijden, is 'het noodig om een sterke organisatie te bezitten. Dat is de Liga tegen Imperialisme en voor Nationale Onafhankelijkheid. De huidige groote werk loosheid is ook een gevolg van den laats ten wereldoorlog. Het is dus misdadig van de kapitalisten, om op een nieuwen wereldoor log aan te sturen. De weduwe van Soen-Yat-Sen, den Chi nee schen strijder tegen het imperialisme, heeft van een groot aantal wereldorgani saties het oordeel gevraagd over den inval der Japansche imperialisten in Mantsjoerije; zij heeft verscheidene antwoorden gekregen, o.a. van Maxim Gorki, Remain Roland, Wijn koop eniz. Spreker las deze antwoorden aan het slot van zijn rede voor. De heer Wijnkoop was de laatste spreker. Hij sprak over het onderwerp: „De arbeiders beweging in het moederland en de koloniale onafhankelijke beweging". Ook deze spreker bestreed uitvoerig het imperialisme, dat vol gens hem opgebouwd is op den roof in de Oost- en West-Indische landen. De kapitalis ten trokken reeds duizend jaar geleden naar Indië, om daar te rooven wat maar te rooven viel. Reeds duizenden jaren vóór het Chris tendom bestond de beschaving bij de inlan ders in deze landen; een beschaving, die door de kapitalisten thans vernietigd wordt. De huidige crisis besprekend, zei spreker, dat die ook in Indië en in China, dus in het geheele Oosten, werkt. Ook daar worden geconsta teerd toenemende honger en toenemend oor logsgevaar. Wij moeten die beweging met ernst gadeslaan, zei spreker, want als men zich daar van het kapitalisme bevrijdt, kan men dat ook in Europa deen. Daarvoor is noodig een nauwe samenwerking en mee leven met de zoozeer uitgebuite rassen. Men moet niet denken, dat dit wilde menschen zijn. die leven van wat zij onderweg kunnen opvangen; het zijn beschaafde menschen met groote culturen achter zich. Sinds de Hollanders bij hen zijn, heerscht daar groote hongersnood; de kapitalisten noemen dit met een mooi woord „voedelsschaarschte". Als ze daar iemand dooden. dan noemen zij dat „neerleggen". Wij in Indië moeten dan maar ge'.ooven, dat die stakkers nooit meer op staan. O? heftige wijze oritiseerde spreker het Nederlandsche kapitalisme, dat thans niets meer voor de inheemsche bevolking wil doen. nu daar geen miüioenen meer van daan gehaald kunnen worden. Alles wordt daar afgebroken, 'tot het onderwijs toe. De massa's moeten georganiseerd worden; hun moeten wapenen in de handen gegeven wor den. De Hollandsche communisten moet-en hen steunen. Dat kunnen zij doen door toe te treden tot bovengenoemde Liga. Ook hij eindigde met een scherpen aanval op de sociaal-democraten; dit zijn leiders zei hij die het volk misleiden evengoed als de Chris'.enenen niet hun dommes en pastoors. De onderdrukte volken kunnen alleen heil verwachten van het eenheidsfront de Liga. „Het imperialisme moet voor goed zijn handen afhouden van alle gekleurde rassen". Alle sprekers ontvingen applaus. PERSONALIA. Als geslaagd voor het examen der Ned. Vereen voor Gemeentebelangen (Gemeente- admi nistra tie) werd Maandag vermeld: de heer J. A Amelroy. te Haarlem. Dit had moe ten zijn: de heer J. A. van Amelrooy, te Haar lem. R.-K. WERKLIEDENVERBOND. ONTVANGST TEN STADHUIZE. Do afgevaardigden naar de Voorjaars-Ver- bondsvergadering van het R. K. Werklieden verbond, die thans alhier gehouden wordt, werden Maandagmiddag ten Stadhuize offi cieel ontvangen, door het volledig dage- lijksch bestuur der gemeente, den gemeen te-secretaris en eenige raadsleden. De burgemeester, de heer C. Maarschalk, hield een toespraak, waarin hij er de aan dacht op vestigde, dat het RK. Werklieden verbond veel invloed kan oefenen op de maatschappelijke toestanden in ons land. Het verbond is in korten tijd gegroeid tot een groot lichaam dat van veel beteekerus is voor de maatschappelijke verhoudingen en een uitgestrekt werkterrein heeft. Het ledental is met sprongen vooruitgegaan en het Verbond geeft blijken van groote saam- hoorigheid, die wel noodig is in dezen tijd. De wereld zal in sociaal en economisch op zicht misschien geheel veranderen en mede door uwe bemoeiingen aldus spr. zul len bij die ontwikkeling schokken vermeden kunnen worden. Spr. hoopte dat het Ver bond in zijn streven: bevordering van den vooruitgang en de welvaart, zou .slagen en dat het verblijf der leden te Haarlem goede vruchten zou afwerpen. De voorzitter van het Verbond, de heer A. C. de Bruin, dankte voor de welwillende ontvangst en prees het gemeentebestuur van Haarlem, dat door zijn gror.hpohtiek. waar aan verbonden de woningbouw, zooveel nut tig sociaal werk heeft verricht, van belang voor de culfcureele verheffing van ons volk. Ook het onderwijs is te Haarlem uitste kend en er wordt veel gedaan om het lot der werkloozen te verzachten. Spr. eindigde met de beste wenschen van Haarlem's voorspoed. Hierna werden in de oude Raadszaal ver- verschingen aangeboden. HAARLEMSCHE REDDINGSBRIGADE. Zooals bekend is oefent de Haarlemsche Reddingsbrigade voor Drenkelingen lederen Zondagmorgen van 10 tot 11 uur in de zwem inrichting aan de Houtvaart. Belangstellen den zijn steeds welkom, terwijl ook steeds de gelegenheid bestaat zich als lid op te geven. Om toegelaten te worden als lid moet men de volgende zwemproef gekleed uitvoeren, 3 minuten borstslag en 2 minuten rugslag zwemmen. Gedurende de eerstvolgende oefenuren wordt de laatste hand gelegd aan het trai nen van leden, die zich op 7 Augustus te. Heemstede aan het bondsexamen onderwer pen. Verder kan reeds nu worden medegedeeld, dat de Brigade haar jaar lij ksch zwemfeest hoopt te houden op Zondag, 21 Augustus In de Gemeentelijke zweminrichting aan de Houtvaart. Evenals verleden jaar zullen er weer eenige kampioenschappen van den Ned. Bond tot het Redden van Drenkelingen wor den verzwommen, n.l. het Politiekampioen- schap en de 4 x 25 M. estafette jnet drenke ling. FAILLISSEMENTEN. De Arrondtssements-Rechtbank te Haarlem heft de volgende faillissementen uitgespro ken op Dinsdag 28 Juni 1932. 1. M. C. Duyndam, los arbeider, wonende te Hillegom, Haven 73; Curator Mr. J. C. Y. Nieuwenlhuys, al hier. 2. H. J. de Jamaer, inspecteur eener spaar kas, wonende te Haarlem, thans verblijven de te Zandvoort, Dr. Smitstraat 5a; Curator Mr. J. C. Y. Nieuwenhuys, al hier. 3. W. A. de Jamaer, aannemer, wonende te Haarlem, doch verblijvende te Zandvoort, Dr. Smitstraat 5a; Curator Mr. J. C. Y. Nieuwenhuys, al hier. 4. E. A. E. Drinks handelaar in ijzerwaren en fotoartikelen, wonende te Haarlem, Mar- nixstraat 119; Curator Mr. Silvain Groen, alhier. 5. J. A. Hofer, handelaar in rijwielen en radioartikelen, wonende te Haarlem, Prinsen Bolwerk 24; Curator Mr. M. van Toulon van der Koog, alhier; 6. N.V. Noordzee Epress dir. P. J. de Visser, te IJmuiden; Curator Mr. P. Tideman, alhier. 7è J. v. d. Reep, bioembollenhandelaar, wo nende te Hillegom, Beeklaan; Curator Mr. J. A P. C. ten Bokkel, alhier. Rechter-Commissaris in deze faillissemen ten Mr. A. W. J. van Vrijberghe de Coningh; Opgeheven werden de faillissementen wegens gebrek aan actief van: 1. J. B. Voorpostel, wonende te Aalsmeer; Curator Mr. C. Blankenvoort, alhier. 2. S. Rumping, wonende te Wijk aan Zee en Duin; Curator Mr. C. Blankenvoort, alhier. 3. Th. van Brussel, wonende te Haarlem; Curator Mr. A. A. Huizenga, alhier. Geëindigd zijn de faillissementen door het verbindend worden der eenige uitdeelingslijst van: 1. D. G. Stofberg, scheepsbouwer, wonende te Rijk. Haarlemmermeer. Curator Jhr. Mr. L. U. Rengers Hora Sic- cama, alhier. 2. C. Rijke, vleeschhandelaar, wonende te Zaandam. Curator Mr. Dr. F. A. Bijvoet, alhier. FRANSCHE ONDERSCHEIDINGEN. Dinsdagmiddag heeft de Frar.sche gezant Baron de V: trol les. naar De Standaard meldt, in een receptie namens de Fransche regeering de volgende onderscheidingen uitgereikt, in verband met de te Vinoennes gehouden ten toonstelling: Het grootkruis in de orde van het Legioen van eer aan Mr. D. Fock; tot groot-officier in dezelfde orde is benoemd de Minister var. Koloniën de heer Mr. S de Graaff; tot com mandeur Mr. A. G. H. Swari; tot officier Dr. L. J. van der Waals. A F Marmelstein. Prof. Dr. L. P. Cospuino de Bussy. F. P. Vester, R. Zu.derhoff. N. "aan Zalinge. tot- rid ders Dr. J Siroomberg, W. j. Zweedijk. H. A. de Voogt. ing. Chr. Wegecif, W. A. Engelbreg. te Rotterdam, Mr. Dr. P. Oh. Wiste ing. J. L. Ui ter halt. LANGS DE STRAAT. Pech. U kent-, nietwaar, de Zandvoort-sche laan. U kent haar 's winters, als zij kaal en leeg en een beetje troosteloos haar weg naar de zee gaat tusschen de Hollandsche duinen door, die hun grijs bemoste en beduindoornde hoofden moe en een beetje melancholiek omhoog heffen naar den winterschen hemel, en zij eigenlijk een saaie weg is, kleurloos, grauw, meer dood dan levend. U kent haar 's zomers, als zij een kleurig, bont lint is. dat zich door Holland's beroem de blonde duinen opgewekt en tevreden slin gert naar de blauwe, lokkende zee, die haar golven gemoedelijkjes spoelt over het breede strand, en stilletjes ruischend een liedje zingt, als hij weer wegtrekt over de rij schelpen, die hij er neergelegd heeft Den heelen dag lang, van 's ochtends vroeg tot 's avonds laat rollen er fietsen en auto's over haar en stappen er voeten langs haar smalle voetpad; den heelen dag lang schalt hei er tusschen de duinen van gelach en gebel en getoeter en gepraat; den heelen dag trekken er menschen op en neer, op zijn vroolijkst gekleed, op zijn leutigst gestemd, 's Zomers is de Zandvoortschelaan een lustoord, over dag een vroolljk, 's avonds. 's Avonds. Kent ge de Zandvoortsche laan op zoele zomeravonden, als er in de hooge toppen van de boomen stilletjes een windje ruischt, een duif koert, een musch slaperig tjilpt? Als de duinen liggen te dommelen in het snel wegstervende licht van den dag. en de gansche wereld droomt0 Kent ge haar dan? Een enkele fietser komt langs, zijn lan taren glimt op uit de duisternis, en verdwijnt weer als een ronde lichtvlek, die geruischloos wegglijdt over het pad. Twee menschen gaan pratend voorbij, maar hun stemmen klinken gedempt, en ze gaan dicht naast el kaar. Binnen twee minuten is de geur van de sigarettenrook, die loom omhoog kringel de in de stille lucht, verdwenen. Een auto schuift langs. Zijn getoeter klinkt van uit de verte dof en gedempt, en het geruisch van zijn banden over de straatsteenen komt en gaat en is dra niet meer hoorbaar. Die Zand- voortsche laan op stille, zoele zomeravonden, als ieder, zich naar huis toe haast, is een paradijs voor hen, die niet zoo'n haast heb ben, voor wie het niet lang genoeg kan duren. Hier een auto Daar een auto De stilte is volmaakt, de duisternis volko men, alleen glimmen hier en daar langs den weg wat roode achterlichten. Het is mooi, als de liefde jong, en de dag oud en toegeeflijk is, en gTaag een oogje toeiuikt. En zoo overkwam het eens iemand op een avond, dat hij, laat terugkomende langs de Zandvoortsche laan, aan den kant van den weg een achterlicht zag glimmen, en bij nader bekijken een auto zag staan in de schaduw van een grooten eik, gansch en al buiten werk gesteld. Het was laat, en de iemand vereenlgde twee eigenschappen in zich, die in deze wereld maar al te vaak samen gaan: hij was een onschuldige van geest, en steeds bereid een medemensch in nood bij te staan. Het zou hem misschien een kwartier, misschien een half uur, mis schien een uur kosten om den armen schip breukeling weer op gang te helpen, maar de nacht was mooi, zijn hart bereid, en boven dien kon de ongelukkige daar toch niet eeuwig blijven staan. Vlak naast den ge strande daar in de schaduw van dien eik stond een tweede auto stil, en een hand draalde het raampje omlaag, en een gezicht, waarvan zelfs in de duisternis de vriende lijke hulpvaardigheid no&< duimen dik af te lezen was, verscheen wit schemerig in het zwarte, vierkante gat, en een stem als de stem van de reddende engel uit de coulissen zei: „Hebt u pech?" Ook aan het andere raam werd nu ge draaid, een wit schemerig gezicht verscheen in het- zwarte vierkant van het andere raampje, en een stem zei, ook honingzoet: „Gaat nogal". Het gezicht verdween. Het raampje ging omhoog. In de lauwe, zoet geurende stilte van den nacht werd een auto gestart, en een onschuldige van geest reed licht onthutst verder zijn weg langs de Zandvoortsche laan, die daar zoo vredig, zoo droomerlg ligt tus schen de duinen en onder de sterren.... W. T. DUIDELIJK GESTELDE VRAGEN van alle Abonn&s van Haarlem's Dagblad, worden door een specialen Redacteur en zijn talrijke medewerkers zoo mogelijk en ten spoedigste beantwoord. De vragen moeten worden geadresseerd aan de Redactie, Groote Houtstraat 93, met duidelijke vermelding van naam en woon plaats. Vragen, waaraan naam en adres ontbreken, worden terzijde gelegd. De namen der vragers blijven redactie geheim. De antwoorden worden per auto GEHEEL KOSTELOOS thuis bezorgd. TOCHTJES VRAAG; Is er in Valkenburg gelegenheid tot kampeeren? Bij wien moet men dat aanvragen? ANTWOORD: In Valkenburg niet, wel te St. Pieter. gemeente Maastricht, noordpunt van den St. Pioter. Melden bij den pachter Wlllems; ver der te Schin op Geul, terrein op den Schaes- berg: schriftelijke toestemming vragen aan den veldwachter J. H. Canbote Schin op Geul, aan wien ook het kampgeld betaald moet worden. RECEPTEN. VRAAG: BIJ het ontwikkeien van foto's heb ik een vlek op mijn beige wollen broek gekre gen. Hoe Is die te verwijderen? ANTWOORD: Maak een 10 pCi. oplossing van hypo in water; doop daarin een schoon doekje en wrijf daar stevig mee uit. Spoel als de vlek er uit is. met schoon water na en bet zoolanc met droge doeken, tot do piek bijna droog is. anders ontstaan er lichte kringen. VRAAG: Hoe maakt men een tent waterdicht, maar niet geolied? ANTWOORD: Los per emmer regenwater op 225 gram loodsuiker en 225 gram aluinpoeder. Roer zoolang tot deze vloeistof helder is er. giet het dan op het linnen, dat gij in een teil hebt gedaan. Maak dan een tweede emmer klaar, die gij er ook opgiet; ga zoo door. tot alles ruim onder staat. Laat het dan 24 uur stil staan en hang daarna, zonder wringen te drogen. Het resultaat van behandeling met rauwe en gekookte lijnolie Is meer afdoende en duurza mer. VRAAG: Hoe :n«.«kt men chocolade truffels? ANTWOORD: Smelt 4 reepen chocolade in een lepel vol melk. Doe hierin 25 gram boter en 75 gram poedersuiker en roer tot er geen enkel lüuitje meer ln Is. Giet het papje dan op een bord en laat het tot den volgenden dag staan. Rol er dan kleine knikkert van en wentel die door poederchocoladc of door chocolade ha gelslag. Laat ze een poosje staan, VRAAG: 1. Hoe reinigt men «en zwart fluwee- len Jongensbroek? 2. Er is een kale plek ln. Is daar iets aan te doen? ANTWOORD: 1. Zet de broek, dichtgedekt. een uurtje ln lauw zeepsop. Sla dan goed door en wasch de vlekken er uit. Sla ln schoon wa ter na. en. nis de zeep er volkomen uit is hangt gij de broek bulten ln de schaduw te drogen. 2. Dat is slijtage; daaraan is niets te doen. VRAAG: Hoe verwijdert men witte strepen In lakschoenen? ANTWOORD: Wrijf de schoenen en vooral de witte strepen in met fijne zwarte schoenwas en wrijf met een zachte flanellen doek uit. An ders is er niets aan te doen. VRAAG: Hoe Terwljdert men een vlek van fletsolle uit een wollen looper? ANTWOORD: Roer pijpaarde met koud water tot een dikke pap en leg een flinke laag hier van op de vlek. Laat stil liggen, tot de pijp aarde volkomen droog !s. Haal die er dan af en schuier met schoonen borstel na. VRAAG; Hoe moet men rijst koken ln oen rijstbal. om zo droog en gaar te krijgen? ANTWOORD: Vul den rijstbal voor 1/S drej (vooral niet minder) met rijst. Wasch d«"ze boeveelheid goed af en giet er schoon water over tot dit cr helder afloopt. Spoel den rijstbal om en doe de gewasschen rijst er In; eluti hem en leg hem in een pan met ruim koud water, waar in per liter water 5 gram zout la gedaan. Kook de rijst, tot ze gaar is (ongeveer een half uur). Laat even uitlekken en neem de rijst er uit. VRAAG: Hoe maakt men vruchtenbowl en hoe lang moet die voor het gebruik gereed zijn? ANTWOORD: Voor bowl kunt gij verschil lende vruchten gebruiken, als aardbeien, ana nas. perziken, sinaasappelen, enz. Maak de vruchten schoon en. voor zoover ze te groot zijn, verdeelt gij ze ln aardige kleine partj>s. Doe die in het bowlglas. Los ln een flesch witte wijn een of meer eetlepels suiker, naar smaak op en voeg er 1 a 1J4 theelepel vruchtenessence bij en 1/2 flesch mineraal water. Laat een paar uur zoo staan, voor het ge bruik. VRAAG: 1. Hoe maakt men meubclwas? 2. Hoe linoleumwas? ANTWOORD: 1. Voor meubeiwas neemt gij l ons geschaafde bijenwas en ons terpentijn; dit doet gij ln de waspot en roert het goed dooreen. Laat het dichtgedekt 2 dagen staan, dan is het gereed. 2. Voor linoleumwas doet gij 1 ons was in de daarvoor bestemde pot en zet deze. diohtgedekt. in een pan met kokend water, zoodat het water halverwege de waspot komt. Laat zachtjes ko ken tot de was gesmolten is. Het het dan van het vuur. maar Iaat de was ln het heete water staan. Voeg er bij 100 cM.S terpentijn en 25 gram rauwe lijnolie. Roer het goed dooreen; neem het uit de pan en zet het op een koele plaats. Verwarm nooit was rechtstreeks op het vuur, maar steeds in waterbad! VRAAG; 1. Hoe maakt men abrikozenjam van gedroogde abrikozen? 2. Hoe bramenjam van bosch- en duinbramen? S. Van de bramen wensch ik ook sap te ver zamelen. Hoe kan ik dat het beste bewaren? ANTWOORD: 1. Wasch de abrikozen eenige kceren ln lauw water »f. Zet ze een nacht te weeken ln koud water (per pond abrikozen 1 liter water. 5/4 pond suiker en. desverklezend. het sap van yt citroen). Na 24 uur zet gij dit mengsel zachtjes te koken, met het deksel er op. Als het kookt neemt gij het deksel er nf en laat, af en toe roerend, Inkoken, tot het zoo dik Is, dat een druppel er van. in een kopje koud water gedaan, niet uitvloeit, maar In zijn geheel naar beneden zakt. Neem er dan vlug het schuim af en vul er de goed uitgekookte potje» mee en sluit dadelijk met vochtig perkament af. 2. Maak de bramen zorgvuldig schoon, wasch 7.e en doe ze met 3 K.G. suiker op 4 K.G. bra men in de pan en laat aan de kook komcn.IIan- del verder als onder 1. 3. Wasch do vruchten en zet zo op met zoo veel water, dat zo ruim half onder staan. Laat ze kokep, tot ze zacht zijn (10 a 15 min.); pers ze dan door een vruchtenpers, of door een dub belen linnen doek. Doe hot sap ln een schoone pan en laat nog 15 a 20 minuten koken. Neem er zorgvuldig het 60huim af. Doe het sap dan ln goed uitgekookte flesschen en lak ze dicht. RECHTSZAKEN. VRAAG: Ik ben 25 Jaar en wil gann trouwen. Vader en moeder zijn wettig gescheiden. „De kinderen zijn moederschap ontnomen". Vader wil toestemming geven, maar moeder niet. Heeft zij nu hierin nog iets te zeggen, of ie de toe stemming van vader voldoende? ANTWOORD: Als moeder niet ontzet ls uit de ouderlijke macht of voogdij, is hare toe stemming verelscht. VRAAG: Is het waar. dat, wanneer ©en man zijn vrouw verlaten heeft en zij 10 Jaar van el kaar zijn. dit een automatische schelding betee- kent. geldig voor de wet? ANTWOORD: Neen, Rechter alleen kan de echtscheiding uitspreken. BELASTINGZAKEN. VRAAGAla Iemand om gezondheidsredenen tegen 1 Augustus ontslag vraagt en zijn inko men gaat daardoor 1800 achteruit, bestaat er dan nog kans om vermindering van belasting 1932-1933 te krijgen? ANTWOORD; Ja. indien het inkomen met meer dan 1/4 vermindert, wordt ontheffing ver leend over de overblijvende maanden van het belastingjaar. Zie voor het indienen van een verzoekschrift de achterzijde van het aan slagbiljet. PLANTEN. VRAAG: Mijn Dahlias worden heelemaal kaai gevreten en toch zie ik niet veel slakken in den tuin, wel een groene luis ln schuim, vooral ln de Anjers. Zou dit de achuldlge kunnen zijn? Wat moet ik doen? ANTWOORD: Het zullen toch wel slakjes zijn. Des morgens vroeg cn des avonds laat lnspec- teeren, dan zult gij zo wel vinden. Strooi des avonds wat sla- of koolbladeren op den grond om de planten; gij zult de boosdoeners dan des ochtends daar wel onder vinden en kunt ze ge makkelijk vangen. Het scuim, veroorzaakt door een Insect, hindert de plant niet veel. In den regel zit het Insect ln het schuim en kunt gij het bvb. met een lucifer vangen en dooddruk ken. DIVERSEN. VRAAG: Hoeveel bedragen de trouwkoster. ln Haarlem? ANTWOORD: 1ste klasse: op Woensdag 100; op andere dagen 150 (looper inbegrepen), üc klasse: Woensdag 25; Donderdag 40 en an- der« dagen 2e kl.s e; Woenx.lng 1 <v Donderdag 20 en andere dagen 3'». Voor 2e en 3de klasse looper 10 extra..Famlllcatam- boek J 1A0, INGEZONDEN Voor den inhoud dezer rubriek stelt da Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst oj niet geplaatst, wordt de kopij den inzender niet teruggegeven DE BOOTTOCHTEN VOOR LICHAMELIJK GEBREKKIGEN. VAN „SNELVERBAND". De 4e en laatste verantwoording der bin nengekomen bijdragen luidt: MeJ. Z. t 1. D. f 2.50. mevr. W. f 2.50. F. f 2.50. mej. de V. f 2.50.me1. L. f 2.20 Haarl. Brockway Bus. Pesonecl t 6.25; Lijst 62 E. v. B f 2.50. lijst 47 mej F. S. t 050. lijst 114 D. v. M. f 7.15, lijst 141 Personeel firma Kremer f 10.70. lijst 16 mej. B. t 6. lijst 90 J. ln 't H. f 1. lijst 144 W. W. f 6.15. lijst f 15 mej. A. B. f 0.50, lijst 123 J. R. f 3. lijst 95 P. J. H. f 1. lijst 58 mevr. de V. f 1.40. lijst 49 mej. E. S. f 4.60. lijst 153 J. B. H. f 11.20. lust 20 mej. A. V. D. f 23.30. lijst 10 mei. B. f 15.25. lijst 131 A. J. S. f 4 50. lijst 139. Inzameling personeel en gebruikers Openbaar Slachthuis Haarlem f 100.35 Aan alle gevers onzen hartelljken dank. Vele giften in natura mochten wij ont vangen. Ook hiervoor onzen hartelljken dank. De boot der volwassenen vertrekt Donder dagmorgen precies 8 uur van de Kikkert tegenover Droste af. Allen die hiervoor in aanmerking komen worden verzocht vroeg tijdig aanwezig te zijn. Behoudens onvoorziene omstandigheden komt de boot 's avonds 7 uur weer voor den wal. waar auto's weer gereed staan om de gebrekkigen weer naar huLs te brengen Wanneer het weer nu maar medewerkt zal het wederom een genotvolle dag worden Wil hopen maar dat Pluvius ons vergeet, terwijl Louis Contran de regen heeft afbesteld. Autobezitters, die zich voor het vervoer hebben beschikbaar gesteld, worden verzocht 's avonds filevorming te doen plaats vinden van de Rosehagestraat af langs het Spaarne, richting spoorbrug. Dringend verzoek aan allen vroegtijdig aan boord te zijn daar op laatkomers niet wordt gewacht, zooals het vorige Jaar. Men gelieve bij eventueele ver hindering vroegtijdig bericht te zenden, het zij aan de boot of aan het secretariaat. Regu lierstraat 25 HET BESTUUR. BANKEN EN STEUN VOOR OUDEN VAN DAGEN. Neen, schrik niet, hoeren Bankdirecteuren, het gaat niet over u. Hier volgt geen oproe ping aan u om extra steun voor ouden van dagen. Het gaat over rustbanken, voor ver moeide wandelaars. Er staan er zoo weinig in Haarlem, on toch als het mooi weer is, zijn er zooveel oudjes onderweg, die zoo graag eens even willen rusten. Iloevele oud jes of nog niet geheel ouden worden in deze dagen niet afgedankt met een klein pensioen of cenigon steun ln den vorm van wachtgeld of anderszins. Het op straat komen van do oude mannen brengt, vaak mcc dat ook dc oude vrouwen mee komen, iets waar vroeger niet veel van kwam. Nu, met z'n tweeën gaat het wèl. En waar kunnen die menschen nu eens rusten onderweg? Niet in een café of lunch room. Ook niet langs den weg, want banken zijn er niet. Ik weet wel op de bolwerken, ln den Hout, staan banken, maar als Je een half uurtje daar vandaan bent loop Jc or niet hoen. met de kans om bezette banken tc vinden. Het Kinheimpark. zoo mooi en aantrekke lijk heeft geen andere rustplaats dan de twee banken bij den ingang en daar ben Je dan nog niet eens in het park! De geheele Kle verlaan van Schoterweg tot Bloemendaal, biedt geen enkele rustplaats. De Rijksstraat weg. Amsterdamsche vaart, Noorder- en Zul- der Bultenspaarne idem. Het park Ooster hout, hoe verrukkelijk en aantrekkelijk met de mooie bebouwing en kleine wildernissen, heeft geen bank, ook niet het park Wester hout, Zandv. laan en omgeving. En dc Lcld- sche vaart, hoe heerlijk zouden oudjes daar eens kunnen zitten! Ik weet wel wat er hapert! Neen. het is geen mooie stoffeering die banken met oudjes of met kinderen, wandelende en uit rustende moeders uit de werklooze huisge zinnen! Maar de menschen zijn er nu een maal en zouden dankbaar zijn voor zoon bescheiden verzorging. Het is waarachtig niet te veel. Zeker, we kunnen gaan zitten in den Hout. Maar ik kan mij zoo levendig in denken dat or oudjes zijn die altijd in het volle drukke leven hebben gewerkt. Trans portarbeiders op hun boot, aan de kade, op de vrachtwagons. Schippers die hun leven op het water hebben geleefd. De menschen zijn niet altijd voldaan met een bank (zonder rugleuning) onder een dikken boom, met 20 of 30 M. vrij zicht. Ik vraag aan onze overheid om banken. Het behoeven juist geen doorgezaagde boomstammen te zijn, behoorlijke banken met rugleuningen zijn ook goed. De oudjes, die er gebruik van maken hebben het heusch wel verdiend en de werkloozen die toch ge steund moeten worden, maken ze graag. Wat of er dan 's winters met die banken gebeuren moet? Ja, dat weet ik ook niet Ik zou zeggen: „haalt ze weg, en zet ze ln de Hertenkamp, op de binnenplaats van ..De Doelen", op de terreinen van de speelplaat sen of zweminrichtingen, en als het voorjaar is zet ze dan weer buiten. Twintig menschen kunnen er heel wat plaatsen op een dag. Een groot vraagstuk vind ik het niet. Het is al jaren geleden dat die vraag eens ln den Raad geweest is. Het was wethouder Heer- kens Thijssen, die toen verzekerde: „dat cr banken genoeg staan". Of de ambtenaar die dat advies heeft gegeven dc opdracht niet goed begrepen heeft, of hij met het geval niet erg in zijn humeur was, weet ik niet. in elk geval het advies was fout, en de tweede fout was dat het werd opgevolgd! Ten slotte verzoek ik ledereen nu niet te gaan zoeken waar misschien toch wel een bank staat; ik weet wel dat ze er zijn. Maar ik vraag er meer en op verschillende plaat sen. Niet alle raadsleden zullen zich kunnen begrUpen waar die rustplaatsen nood'g voor zijn. maar allicht ls er eens één die het be langrijk genoeg vindt of enkelen die van nabij meer bekend zijn met de nooden en be hoeften van de lagere klassen. Och neen, er is geen eer aan te behalen het is erg een voudig. banken voor oudjes en gebrekkigen! Mr.ar er ls een goed werk tc doen! Dankend voor de plaatsruimte. Uw abonné A. Si

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 7