pi DE VORDERINGEN BIJ STORK-CONRAD. ,r,-R|Ki:TCSjSlËS£ Het vertrek. Het Belangrijkste. B 49e Jaargang No. 15034 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Vrijdag 1 Juli 1932 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE DER N.V. LOURENS COSTER. ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENT ENpg,- WCek 0-25, per maand 1.10, per 3 maanden ƒ3.23, franco per post 3-55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week ƒ0.05, per maand ƒ0.22, per 3 mnd. ƒ0.65. franco per post f 0.72z/Z. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkery: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos.: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 ADVERTENTIï»- i rcgc|s l 75. oik, rcB,| 0..V. Reclame, 0.C0 per regel. Reductie bij abonnement. Vraag en aanbod 14 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.15, buiten Arrondissement dubbele prijs. Onze Groentjes (iederen dag) 13 regels ƒ0.30, elke regel meer /010. uitsluitend a contant. Gratis Ongevallenverzekering voor Maand- en Weekabonnés. Levenslange ongeschiktheid en Overlijden f 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog f 400.-, Duim f 250.-. Wijsvinger f 1 50-, Elke andere vinger f 1 50.-. Arm- of Beenbreuk f 100.-. Idem voor Abonnés op het Geïll. Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid f2000.-. Overlijden f 600.-. Verlies van Hand, Voet of Oog f400.-. Verlies Duim f75.-. Verlies Wijsvinger f75.-. Verlies andere vinger f30.-. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN BLADZIJDEN. HAARLEM, Juli. De Nieuwe Taal. Eindelijk! Op mijn tafel ligt, ter recensie. „Querido's Initialenregister". De dictionnaire van de Nieuwe Taal. Hoe zou ik er iets an ders dan een uitstekende en zelfs dankbare recensie van kunnen geven? In het duister waarin we sinds jaren rondtasten, af en toe per bof goed radend wat de Netrexon is, of wat Korba. Roa. Rosico, Cidalc, Heba, Heca Heemaf enz. toch eigenlijk beteekenen zou den, maar meestal vergeefs met de pet er naar gooiend, wordt eindelijk licht gebracht. Hulde zij Emanuel Querido, den uitgever! Hij weet het allemaal, en heeft het in een handig boekje gezet. Het zal mijn tafel niet meer verlaten. Behalve H.B.S., Robaver, H.F.C., Kro, Vara, Avro, Havbank, Sok en nog een paar dozijn woorden der nieuwe taal begreep ik er tot dusver een schijntje van. Gewapend met dc nieuwe dictionnaire ben ik haar thans volledig meester, en het zal ons niet meer overkomen, dat een ver eeniging een uitnoodiging voor het bijwonen van een vergadering zendt, zonder dat wij bevroeden wat haar doel eigenlijk is. Dit pijnlijke geval heeft zich namelijk al meer dan eens voorgedaan. De Nieuwe Taal, uit zichzelf tot stand ge komen, moge ons opnieuw tot bescheiden heid stemmen. U ziet er het zwakke van het menschelijk pogen uit. Geen enkele groep, vereeniging of politieke partij heeft zich ooit ten doel gesteld deze taal te scheppen. Niet temin is zij er, in vollen wasdom en nog steeds groeiende, en wij zitten ermee. Erna nuel Querido mag wel elk kwartaal een nieuwe editie het licht doen zien om de uit breidingen bij te houden. Stel dit snelgroeiend nieuw organisme nu eens tegenover de krampachtige pogingen om nieuwe wereldtalen en vereenvoudigde ■spellingen in te voeren. „Van bovenaf" heb- ben [daar allerlei knappe menschen sinds tientallen jaren aan gezwoegd. En wat heeft het gebaat? Volapük is als wereldtaal mis lukt. Esperanto wint terrein, maar wat gaat het langzaam! Hoeveel menschen kunnen het vlot spreken en schrijven? Dan de ver eenvoudigde spellingen. Er zijn er verschei dene. De laatste is die van minister Terpstra. En de resultaten? Volkomen verwarring. Wij krijgen geen sollicitantenbrief meer, van welken geslaagden eind-examinandus ook. die niet een vroolijk overzicht van de diverse spellingmethoden ten beste geeft. Stukken van jeugdige medewerkers en -sters bezor gen ons onveranderlijk tijdverlies door de noodzakelijke spelling-correctie. Pasten wij de Kollewijn-methode of het Terpstra-stelsel toe. dan zou het nog erger zijn. Uit de ver schillende pogingen is een ingewikkelder spelling-toestand ontstaan, dan Nederland ooit gekend heeft. De Nieuwe Taal daarentegen, die voorna melijk in Engeland, Duitschland, Rusland en Nederland schijnt te zijn ontstaan en ge groeid, heeft niet de minste leiding van bo venaf gehad. Zij is over ons gekomen, net als het internationale wereldbestel, dat de mensch zijns ondanks geschapen heeft en dat hij pas bewust zal willen gaan scheppen, als hij eindelijk beseft dat het er allang is. Wat hij dan scheppen noemt is niet anders meer dan erkennen, en probeeren het te snappen. Dit is hetgeen ze nu in Genève met horten en stooten trachten te doen. Zoo gaat het met de Nieuwe Taal ook. Gelukkig is dit onderwerp wel wat eenvou diger. Maar makkelijk is toch anders. Dames en heeren, wat is de Hapam? Vaak van gehoord, nietwaar? Nu dan, wie steekt er zijn vinger op? Niemand? Treurig! Het is natuurlijk de Holl a ndsch - Am eri kaan - sche Plantage Maatschappij. Wat be teekent H.D.? Dat weten ze allemaal: Haarlem's Dagblad. Maar wat nog meer? Stilte. Daar komt er één: Harley-Davidson. Goed. Wat nóg meer? Nu dan, is er geen van de dokters Aha! Hospitaaldienst. Het verschil tusschen de Hilma en de Hilmy? Niemand? Maar dames en heeren. Het een is toch de Handel-, Industrie- en Land- bouw-Maatschappij „Ammar" (waarom zij zich niet Ammar noemt mag de hemel we ten) en het ander de Handel-, Industrie- en Landbouw-Maatschappij voor Nederland! Wat. is de Mot? Geen grapjes? Midden-Europeesche Tijd. Waarom die niet Met heet? Weet ik niet. Dat is een onderwerp voor de vereenvoudig de spelling van de Nieuwe Taal. die op den duur moet komen. Natuurlijk weet u wat een Ozebi is. Wat? Ook al niet? Een Openbare Zwem- en Bad- ini-ichting. Wen u daar alvast eens aan, bij dit warme weer ,en zeg eiken dag tegen uw familie dat u naar de Ozebi gaat. O.W. beteekent veel. en moet- met beleid gebezigd worden. Het is: Ongevallenwet, Oorlogswinst en Openbare Werken. Ozod is volstrekt geen beleediging. U moet bedenken dat u niet met slecht-gespeld Nederlandsch te doen hebt. Zelfs heelemaal niet met Nederlandsch. Het beduidt: Veree niging „Ondersteuning zij ons doel Makkelijk uit te spreken is de nieuwe taal lang niet altijd. Zeg maar eens Sdvc (Sociaal Democratische Vrouwen Club' of Wscf (World's Student Christian Federation). Veel prettiger zijn Vebini (Vereeniging van Europeesch Boschpersoneel in Ned.-Indië). Di (Dinsdag). Veneta (Vereenigde Neder landsche Tapijt Industrie'. Verblifa (Ver eenigde Nederlandsche Blikfabrieken)R.C.H. (Racing Club Haarlem en Railway Clearing House). Rat (Réserve de l'armée territoriale cn Rotterdamsche Automobiel Tentoonstel ling) en Reor (Ritueel eten op reis). Van die eerste woorden die ik u noemde zal ik er nog even éen ophelderen, nl. Korba. als prachtig voorbeeld van de verrassingen der Nieuwe Taal. Het- beteekent: Kleeding I Oppersen en Repareeren bij Abonnement. I P. K. is le Paardekracht, 2e Pepermunt 1 Kauwgom (van meneer Wrigley) en 3e Prij zen en Kosten (van levensonderhoud). Wat Zepp beduidt moet u langzamerhand duidelijk zijn. Zat. is Zaterdag, Ov. Overijsel, E. H. een escadron huzaren Ik schei er uit. Het nadeel van de eenvou dige Nieuwe Taal blijft voorshands nog, dat zij teveel tijd en teveel ruimte kost Wanneer het onderwijs in dit nieuwe leervak op onze scholen zal beginnen, weet ik niet. Maar het is zeker dat de tijd dringt. R P. (dit beteekent: Réponse payee. Reve- rendus pater. Représentation propor- tionnellc en mij). DE BOOTTOCHT VAN SNELVERBAND. EEN GESLAAGDE DAG. Het is traditie geworden, dat Snelverband den hulpbehoevenden elk jaar een dag van ge not biedt in den vorm van een boottocht voor jong en oud. Velen hebben zich beijverd om door steun als geld, goederen in natura en beschikbaar stelling van auto's mede te werken tot het welslagen dezer boottochten. Zoo stond Don derdagmorgen een veertigtal auto's gereed om de gasten van Snelverband uit hun wo ningen te halen en naar de boot te brengen, die hen vervolgens naar Alkmaar zou ver voeren. Er kan van een zeer geslaagde tocht wor den gesproken. Het was als het ware één groote familie. De dappere staf helpers be staande uit mej. Donselaar en dc heeren Heijstek en Visser als dagelijksch bestuur, terzijde gestaan door mej. Bout en de heeren Spoor en Blok was steeds in touw om de gas ten op heerlijke wijze te onthalen, zoodat liet klachtenboek niet te voorschijn behoefde te komen. Na een voorspoedige reis kwam men te Alkmaar aan, waar de heer Mak. directeur van het veilinggebouw gereed stond ter be groeting. Het gebouw was door hem welwil lend afgestaan en op last van het gemeente bestuur van Alkmaar met bloemen, palmen cn tapijten versierd. De familie Mak werd door den voorzitter van Snelverband. den heer Fortgens toegesproken, die mevrouw Mak een fraai bloemstuk namens de ver eeniging aanbood. Namens Alkmaarsche ingezetenen werd aan Snelverband als welkomstgroet een bloemstuk, witte lelies en roode anjers, aan geboden. Alkmaarsche lichamelijk gebrekkigen wa ren mede ter begroeting aanwezig en na men daarna aan de lunch deel. Sommigen gaven zich als donateur van Snelverband op. De gebroedex-s Mulder onthaalden de gas ten op hun goocheltoeren die veel succes hadden. Louis Contran de bekende humorist van Amsterdam was ook ditmaal weer aanwezig en gaf eenige toepasselijke liederen op den boottocht, als ook een uitgebreide monoloog, waarin hij aanstipte wat er in het afgeloo- pen jaar heeft plaats gevonden Hij oogstte veel applaus. De boottocht mag geslaagd genoemd wor den en opgewekt keerden de gasten per boot weer huiswaarts, zich verheugende op de tra ditie die hen een volgend jaar wederom bij een zal brengen. Snelverband kan tevreden zijn. In alle op zichten is een prachtig werk gedaan en de velen, die zich nog niet interesseerden voor deze stichting moeten eens een blik werpen op dit stuk maatschappelijk werk van parti culier initiatief. Donderdag 7 Juli wordt dezelfde tocht voor de jeugdige hulpbehoevenden georgani seerd. IN HET HOOI GESTIKT. LAREN. I Juli (V. D.) Het 13-jarig zoontje van den heer D. aan den Molenweg alhier, is gisteravond in een schuur iix het hooi ge stikt. Vermoed wordt, dat de knaap door de warmte is bevangen en achterover in het hooi is gevallen. DOODELIJK ONGELUK TE HEERLEN. Aan het Noorder-Buitensp?arne. JEUGDIGE ARBEIDER KOMT OP BE TONNEN VLOER TERECHT. Donderdagmiddag om drie uur is aan den Esschenderweg alhier de 18-jarige H M.. werkzaam bij de N V. Machinale Houthandel, door het dak gevallen cn onmiddellijk daar op overleden, terwijl een tweede werkman eveneens van het dak viel en een ai~m brak. De 50-jarige B. en de 13-jai'ige H. M liepen over het dak van een magazijn, welk dak be dekt was met asbest-cementplaten. B viel het eerst door het dak doch hij slaagde er nog in zich aan een koord vast te grijpen: op ongeveer vier meter boven den grond viel B. evenwel met het gevolg, dat hij een armfrac- tuur opliep. Dr. G. verleende dadelijk hulp; juist was hij bezig B. te verbinden of op on geveer twintig meter van de plaats, waar deze gevallen was. viel dc 18-jarige H. M. eveneens door het dak van een hoogte van ongeveer vier meter. Dc ongelukkige kwam er minder goed af en overleed onmiddellijk na zijn val. Hij was met zijn hoofd op den betonnen vloer terechtgekomen en de toegeschoten genees heer en andere arbeiders konden geen bij stand meer verleenen. De platen schijnen ten gevolge van de droogte minder sterk te zijn geworden en konden het gewicht van de mannen niet dragen. Een nauwgezet onder zoek wordt ingesteld; Dc veranderingen aan het complex fabrieksgebouwen aan het Noordei Buiten Spaarne. die vroeger eigendom waren der N.V. Gonnermann, zijn in vollen gang. Op de fabriek prijkt reeds dc aanduiding Stork-Conrad. Stork gaat zijn werkterreinen uitbreiden. De veranderingen aan de nieuwe ex-Gon- nermann fabx-iek waar Stork zich thans gaat vestigen, zijn reeds in vollen gang Dadelijk bij het binnenrijden der werkterreinen ziet men reeds het opschrift Stork-Conrad op het fabrieksgebouw. Het groote kantoor der vroegere firma, dat er nog maar sedert twee jaar staat, is bene den ingericht vcor administratie en directie. Boven is men nog druk bezig met het uit breken van tusschenschotten en wordt alles opnieuw in lichte kleuren geschildei'd; hier komt de groote teekenzaal, met enkele af gescheiden ruimtes voor afdeeling-chefs. On der den grond, in den kelder, die onder het geheele gebouw doorloopt, bevinden zich de teekeningen-kluis en lichtdrukmachine. Het geheel is zeer practïsch en doelmatig inge richt. natuurlijk brandvrij. Een breedc wep. kantoor met fabriek verbindt, gaat laiig.- Ie ijzer-opslagterreinen. Een groote steenen loods die hier nog staat, zal worden ingericht tot timmerloods. Ook bevindt zich hier nog een complex van zes woonhuizen, dat mettertijd door werklieden uit Hengelo betrokken zal worden. De eerste indruk van de fabriek was een machtige! Zeer zeker een moderne fabriek met rijkelijk veel licht, een gevolg van de groote glaswanden en kappen Bovenin een gedwarrel van ijzerconstructies. De fabricksvloer van houten blokjes, die eeix carbolineum-proces hebben ondei'gaan, vordert snel, en zal zeer zeker op 1 Augustus wanneer de fabriek in gebruik genomen wordt, gereed zijn. Eenige zwaie machine-fundaties zijn al ge stort, en men' begint reeds met het plaatsen en afstellen van diverse machines. In de beide beuken van het gebouw be vinden zich wasch- en kleedgelegenheid voor de arbeiders, transformatorruimte, pompen- en compressorenkamer, magazijnen en be- drijfskantoren. Enkele machines van de oude fabriek worden overgenomen, en geheel bedrijfsklaar gemaakt; de onbruikbare zijn alle gesloopt en weggebracht. De eerste machines van Stork-Hijsch zijn al aangekomen, en die van Conrad zullen nu wel spoedig volgen. In de kleixxe draaierij staan reeds enkele draaibanken opgesteld, wel bedrijfsklaar, maar nog niet in voortdurend gebruik, hoe wel machinedeelen en constructiewerk, voor zoover noodig, wel ter plaatse gemaakt, wor den. Gewerkt aan de plannen voor de inrich ting der nieuwe fabriek is slechts 3 weken Het werk. door den aannemer Nederhorst uit Gouda aangenomen, vlot uitstekend; de fabriek wordt zeer modern ingericht, zoodat Haarlem trotsch kan zijn op zijn nieuwe in dustrie. Zooals bekend is, zal Stork-Coni-ad zich hoofdzakelijk toeleggen op het fabriceeren van hijschwerktuigen in het algemeen, lif ten. ijzerconstructies, bruggen enz. Daarbij komt dan nog het fabricage-plan van de firma „Werf-Conrad". Daar gaan ze dan, sporthelden en -heldinnen, De hoop van Holland, naar Los Angeles, Zij zullen wel niet alle prijzen winnen, Maar 'k wensch ze graag een maximaal succes. Neptunus, o bejegen ze met mildheid, Denk aan hun teeder opgekweekten vorm, Beteugel tijdig uwer golven wildheid. Een briesje mag, maar alsjeblieft geen storm. Als zij straks over de verschansing hangen, Kan 't, zijn dat later dat de zege kost, Waar blijft 't moreel, als zij den dood ver langen, Die slechts den lijder-aan-de-zee verlost. O kapitein, geef ze uw beste eten, Maar geef ze ook vooral weer niet te veel. De weg naar sportroem, moet u niet vergeten. Voert voor een deel langs spieren van de keel. O machinist der Amerikaansche sporen. Geleid ze veilig en niet al te snel. Niets mag de rust- van hun gemoed verstoren. Een landsbelang, niet minder, staat op 't spel. Amerika, ontvang de afgezanten Van Nederland met een gepast ontzag. Maar denk er aan. 't zijn heele tcerc planten. Die je niet al te veel besproeien mag. Daar gaan ze dan, belust op roem en prijzen. "t Zal niet tekort aan pogen zijn als 't faalt, Zij zullen zeker 't vaderland bewijzen. Dat niet voor niets hun reizen zijn betaald. Adieu dan zwemsters, fietsers, snelgevoeten, Marietjes. Chrissen. Pucken en Tolliens Adieu wij moeten nu elkander groeten. Adieu vaarwel tot we-he-der-her-ziens! J\ GASUS. DE WEKKLOOZEN-DEMONSTKATIE EEN MANIFEST VAN S. D. A. P. EN II. B. B. MISHANDELING. De Groningsche rechtbank heeft heden veroordeeld tot acht maanden gevangenis straf waarvan 4 maanden voorwaardelijk den 42-jarigen Groningschen schipper die in den nacht van 18 Mei zijn vroegere vriendin W. de R. en haar nieuwen vriend T. met een mes heeft, mishandeld. De eisch luidde 6 maanden. De Plaatselijke Raad gevormd uit de S. D A. P. en de Haarlemschc Besturen Bond heeft een manifest ,aan de arbeidersklasse van Haarlem gericht waarin gezegd wordt, dat op Vrijdag 17 Juni jl. de Soe. Dem. Kamerfrac- tie. bij monde van E, Kupers Voorzitter van het N.V V., de Nederlandsche regeering ge- interpelleerd heeft over de plannen van het ministerie inzake de werkloozenzorg in ons land. Langzamerhand waren de geruchten, dat het ministeiie Ruys de Beerenbrouck verla ging der steunnormen overwoog, ernstiger ge worden. Ter ondersteuning van deze interpel latie en ter waarschuwing aan de regeering. demonstreerden de Amsterdamsche en Haag- sche arbeiders bij duizenden Leek 't. aanvan kelijk, dat de minister den steun, behoudens enkele uitzonderingen, niet wilde verlagen, bij de verdei-e behandeling der vragen van Kupers en uit het slotwoord van minister Ruys bleek zeer duidelijk, dat deze regeering er in dc toekomst niet voor zal terugdeinzen de uitkeeringen aan de werkloozen tc vcr- minderen. En deze minister zal zeer zeker de gemeen ten willen dwingen deze aanslag op de eer ste levensbehoeften van tienduizenden over de geheele linie door te voeren. Immers bijna alle gemeenten verkeeren in financiec'le moeilijkheden en de regeering weigert aan de zeer redelijke eisch tc voldoen: 5/6 der crisisuitgaven voor rekening van het rijk to nemen, terwijl de gemeenten in haar belas tingheffing door de rijkswetten zijn beperkt. Van een heffing ineens op de vermogens il de regeering in geen geval weten. De eisch om de werklooze bouwvakarbei ders als crisisslachtoffers te beschouwen werd niet aanvaard. De regeering wil de werkloo- zenkassen van deze groep arbeiders uitputten zoodat de gemeentelijke liefdadigheid, 't bur gerlijk armbestuur, hun toevlucht wordt. Voordat de minister iets wil doen. om de bouwvakken op gang te brengen, moeten de loonen aangepast worden aan de economi sche omstandigheden. Dit beteekent: loons verlaging. Bewust drijft deze regeering naar vermin dering van het welvaartspeil der arbeiders klasse. Loonsverlaging is verlaging der bouwprij zen. zegt de minister. Echter werd het bouw- crediet met 1/4 pet. verhoogd. Dit is: huurver- hooging met 12 cent per week. Om het kapitaal tc beschermen grijpt dus deze regeering met ruwe hand in. Maar de 40-urige werkweek wijst deze zelfde regeering af. omdat ze niet in het economische leven wil ingrijpen- Dc herstclconferentic. Nieuwe Franschc voor stellen. (2e blad, le pag.) Bijzonderheden over de Duitsche Rijksbc- grooting. (2e blad, le pag.) Berlijnsche universiteit na ernstige onlusten gesloten. (2e blad. le pag.) De Pruisische minister Severing niet accoord met het verbod van Voruxiertsen .JCoel- nische Zeitung". (2e blad. le pag.) Dc vorderingen bij Stork-Conrad aan het Noorder Buiten Spaamc. (le blad. le pag.) Chemische voorlichting aan kunstschilders. (3e blad. 2e pag.) ARTIKELEN, ENZ. R. P.: De Nieuwe Taal. (le blad, le pag.) Jhr. Dr. J. C. MollcrusDc Tilburgsche wolindustric. (3e blad. 2e pag.) J. B. Schuil: Het Lustrumspel SP.Q.A. '32. (4e blad. 2e pag.) H. v. B.: Brieven uit Berlijn. (2e blad. le pag.) T. Schelling: Voor uio tuin. (3e blad. 2e pag.) INGEZONDEN MEDEDEELINGEN O N s RANDSPIRITUS- kooktoo^ln' (wil- on bruin omoil S.-J Sloot gowoldlg in I Riskt niot. rookt nist. rost nioH Zuinig, luivsr, xindslijkl Spiritutverkoopkontoor ..Borgen op Zoom-Oollt** Tegen een dergelijke houding moet de ar beidersklasse protesteeren. De arbeiders van Haarlem worden opgeroe pen om Maandag 4 Juli deel te nemeix aan de protest-denK>nstrat;e De stoet trekt door de stad naar het speelveld In den Hout voor het Paviljoen. Hier zal dc heer E. Kupers het woord voeren over de houding der regeering. Opstelling van don stoet 7 uur op dc Nas- saulaan. Vertrek 7 1 2 uur. Dc houding der O.S.P. De afd. Haarlem van dc O.S.P. heeft aan haar leden en cii-culalrc gezonden waarin ge zegd wordt, dat hoewel de O.S.P. van de S. D. A. P. geen uitnoodiging heeft ontvangen om deel te nemen aan de demonstratie, het bestuur toch aan de leden ernstig verzoekt wel daaraan te willen deelnemen. Als partij worden wij geweigerd, als leden van de mo derne vakbeweging worden wij opgeroepen. Onze leden geven aan dezen oproep gehoor en zullen als beweging daaraan deelnemen zoo wordt geschreven. VLEESCHINVOER PER POST IN DEN HAAG. VERBOD HIERVAN GEVRAAGD. Het Haagsen Corr. Bur. meldt: Het hoofdbestuur van den Neutralen Bond van Personeel in de Voedingsbedrijven, heeft in samenwerking met het dagelijksch bestuur van de afdeeling slagersgezellen van dien bond te bevoegder plaatse maatregelen ge vraagd tegen het euvel dat per past groote partijen vieesch van elders in den Haag wordt ingevoerd Aangedrongen Is op een bepaling waarbij het vervoer van Vieesch per post verboden is. ook om gezondheids redenen. UNIE-LOTEN. HOOFDVERTEGENWOORDIGER VEROORDEELD. De rechtbank te Amsterdam deed uitspraak In de zaak tegen don hoofdvertegenwoordi ger van de N.V. Handelmaatschappij Presto, die z.g.n. Unielotcn verkoopt. Wegens overtreding van de Loterijwct was de hoofdvertegenwoordiger door den kanton rechter veroordeeld tot f 100 boete, nadat tweemaal de dagvaarding nietig was ver klaard. De Officier van Justitie had bevestiging van het vonnis geëlscht terwijl dc verdediger mr Max Levenbach ontslag van rechtsvervol ging subs, vrijspraak had gepleit. De rechtbank vernietigde op formeele gron den het vonnis van den Kantonrechter en veroordeelde verd. wegens het in voorraad hebben en te koop aanbieden van loten zon der de bij de wet verelsehte toestemming tot een voorwaardelijke hechtenis van acht da gen met een proeftijd van twee jaar en een geldboete van f 300 subs, één maand hech tenis. Loterijen als de onderhavige, aldus over woog de rechtbank, bulten de speelzucht van 'net publiek ten eigen ba.e uit, terwijl dc lo terij deze speelzucht aanmoedigt. De verdediging heeft cassatie aangetee- kend.

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 1