E BAATo alfy^ 1 VERSCH GEKARND Vreest geen Examen INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Ct*. per rigeï. 25 ets pM '/z ponds <fvcdy&' PO UI EM SPEL INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. a 60 Cts. per regel. want er is ccn middel dat U kalm houdt en waardoor Uw «eest helder blijft. Mijnhardt's Zenuwtablcttcn behoeden U voor zenuwachtigheid. Ze zijn verkrijgbaar in kokers van 7.5 ct- bij Apoth. en Drogisten. ONZE AFVAARDICINC NAAR LOS ANGELES. Gisteren, Vrijdag, zijn ze dan vertrokken op de reis naar het verre en beloofde land. Onze afvaardiging van 21 vertegenwoordigers op de Olympische Spelen, die straks in het défilé nog zullen worden vergroot in aantal door de ruiters en door twee schermers, die reeds ter plaatse zijn. Zesentwintig deelne mers uit Nederland, alles te zamen. Wie zou een jaar geleden hebben durven droomen. dat het nog zulk een groote ploeg zou wor den? Ja, een maand geleden leek het nog ze ker dat er op zti minst een half dozijn min der zouden gaan. Wel, onze beste sportwenschen vergezellen hen en wij kunnen er in elk geval zeker van zijn, dat zij zich tot het alleruiterste zullen inspannen, om een goed figuur to maken. Zij zullen allen een kwantitatief en kwalitatief bijzonder sterken tegenstand ondervinden, waarbij dan nog komt de niet te onderschat ten tegenstand van het ongewone klimaat. Zij gaan zoo vroegtijdig als in de omstandig heden mogelijk was, wij zullen moeten af wachten, of dit voor accllmatisatiedoeleinden van belang is, maar kunnen wel als vast staand aannemen, dat het niet afdoende zal zijn. Daarbij mag intusschen niet vergeten worden, dat Amerika zulk een enorm land is, dat ook de Amerikaansche athleten, voor zoo ver zij op dagreizen afstand van Los Angeles wonen, met deze handicap van het klimaat te tobben zullen hebben. Tenzij ze er zich nu reeds sinds eenlgen tijd bevinden. Laat ons nog even een kort overzicht geven van onze ploeg. Dan is het dunkt ons. gepast, te beginnen met den eenigen werkelijken Haarlemmer, die deel uitmaakt van de ploeg, namelijk de wielrenner van Egmond. Deze Haarlemschc jongen heeft ln de laatste maanden getoond, dat hij bijzonder in vorm is. Wij herinneren slechts aan zijn optreden te Kopenhagen in grootendeels hetzelfde internationale gezel- schap, dat hij te Los Angeles tegenover zich zal vinden en aan zijn ongeëvenaard succes in de nationale kampioenschappen. Zal van Egmond nu ook Olympisch kampioen worden en daarna zelfs nog wereldkampioen? Het is een zware opgave, maar ln zijn huldigen vorm is hij er toe in staat. In elk geval is hij een der kansrijkste leden van de ploeg. Hij heeft twee kansen op de gouden me daille. want hij rijdt ook op tandem met Bernard Lecne, den jongs ten van de beken de Haagsche renners familie achter zich. Deze' Leene won ln 1928 te Amsterdam dit Olym pisch nummer reeds met van Dijk. In van Egmond heeft hij een nog sterker partner. Wie weet, Chris Berger is sportlef gesproken natuur lijk ook Haarlemmer, maar hij woont elders. Berger's taak Is wel zeer zwaar. Uit Amerika komen berichten over een neger, die de 100 Meter in 10.2 heeft geloopen Nu kunnen berichten uit Amerika meestal wel een korreltje zout verdragen, maar toch zal hij het heel moeilijk hebben. Zijn recente, vol komen regelmatige' zege tegen sterren als Jonath en Körnig geven echter moed. Als zijn start maar goed ..zit". Dan krijgen wij Tollientje Schuurman. Zij heeft zeker oen mooie kans. ondanks haar technische tekortkomingen, evenals trouwens moj. Gisolf. die onlangs nog het record hoog springen wist te verbeteren. Haar eigen re cord. De Canadeesche Miss Caterwood, die te Amsterdam won, is intusschen getrouwd en zal wel niet van de partij zijn. Met mej. Schuurman loopen op de 100 Me ter nog de dames du Mee en Aalten. maar deze beide meisjes hebben niet veel kans. Misschien lukt het voor haar beter in de 4 maal 100 M. estafette, die door mej. Dalmolen of mej. Klaver zal worden gecompleteerd. Dan is Peters gelukkig ook nog mee'. Onze h'.nk-stap-sprlnger was in 1928 beneden zijn gewonen vorm en werd toen in zijn serie vierde, waardoor hij de finale niet bereikte Hij kan echter veel beter en hij heeft onge twijfeld een kans. Mej. de Boer zal onze schermsport stellig mot oere vertegenwoordigen. Naar verluidt zal Helen Maler, de Duitsche winnares van 1928 door ziekte niet kunnen uitkomen, waar door de kansen van onze landgenoote na tuurlijk zeer stijgen. De grootste tegenstand voor haar zal nu wel van Engelsche en Deen- scho zijde komen. Bil onze zwemsters verwachten wij natuur lijk het meest van mevr. Philipsen-Braun die uitkomt op haar glansnummers, 490 Meter vrij en 100 Meter rug. Willy den Ouden zal op 100 M. zeker de aandacht op zich vestigen en de estafette met de dames Oversloot, Laddé en Vierdag zal zich ongetwijfeld eer vol weren. WIJ vreezen dat de heeren schermers niet veel kans on succes hebben en dat Lt. van Rijn, die ook nog in den modernen vijfkamp uitkomt het niet veel verder dan een eervolle plaats zal kunnen brengen. Roëll en Roelof- sen zullen onze sporteer als eenige vertegen woordigers op de roelbaan wel flink verdedi gen. Dan zijn er nog de gebroeders Jan en Bob Mans. Als weer en wind hun gunstig zijn, kunnen zij best voor een jollenzege zorgen. Tenslotte onze ruiters. Wie hen in 1928 te Amsterdam aan het werk heeft gezien, hoopt dat zij ook wat nunten voor de klasseering van ons land zullen bijdragen. Allen bij elkaar vormen een zorgvuldig en goed gekozen gezelschap. Onze beste wen- schen vergezellen hen. IIET NAT. ZWEMFEEST VAN DE WATERRATTEN Nu de inschrijvingen zoo goed als alle bin nen zijn, blijkt de deelneming aan het aan staande Nationale Zwemfeest op 3 Juli bui tengewoon groot te zijn; op ieder nummer zal het aan spanning niet ontbreken. Dc bes te zwemmers zijn vertegenwoordigd. Hieronder volgen enkele series. Op de tweehonderd meter schoolslag da mes mej. Kastyn «wereldrecordhoudster en haar geduchte concurrenten) de dames Huy- bers, Hessels, KoJJerie c. a. Op de honderd Meter vrije slag heeren; Scheffer (kampioen van Nederland), Hems- bergen (welke hem verleden Zondag sloeg) Van Voorst, Bannenberg, Wegenaar e. a. Op de tweehonderd meter schoolslag de heeren Korpershoek (kampioen van Nederland), van Woerkom, Vrugt e. a. Op de hondei-d meter vrije slag dames: de dertienjarige M. Sel- bach, Hüsken, ter Beek e.a. Op de honderd meter rugslag dames: mej. Korthof Ketel laar, van Voorst, Kollerie e. a. Ook de esta fettes zullen in series moeten worden ver- zwommen. Van half één af zal een gramo- foonplatenconcert worden gegeven. Het ver loop der wedstrijden zal per microfoon aan het publiek worden bekend gemaakt. VOETBAL. FINLAND—DUITSCHLAND (1—4) Uit Helsihgfors: Vrijdag had de landen- wedstrijd FinlandDuïtschland voor de vijfde maal plaats. De Duitschers wonnen den wedstrijd met 41, ruststand 11. ZWEDEN—NOORWEGEN (1—4) Uit Stockholm: De landenwedstrijd Noor wegen—Zweden, Vrijdag te Stockholm ge speeld. werd door de Noren gewonnen met 4—1. Russtand 11. SERIEWEDSTRIJDF.N „HEEMSTEDE". Programma voor.3 Juli: Eere-afdeeling: Schoten IISpaarnestad 10 uur. 2e afdeeling; Halfweg IISpaarnestad II 5 uur. 3e afdeeling: E.D.O. VI—Zandvoort IV 12 uur. Beverwijk IIIHeemstede II 3.15 uur. 4e afdeeling: D.I.O. IV—Beverwijk IV 1.30 uur. JAARLIJ KSCHE ALGEM. VERGADERING VAN „HAARLEM". Vrijdagavond had in Hotel ,,De Leeuwe rik" in de Kruisstraat de jaarlijksche alge- meene vergadering van de H.F.C. „Haarlem" plaats. Te ruim negen uur opende de voorzitter, de heer C. N. Hin. de vergadering. De heeren J. P. van Balen Blanken en N, J. Twisterling hadden hierna voor hun jaarverslagen een welverdiend applaus in ontvangst te nemen. Bij de bestuursverkiezing werden geen veranderingen aangebracht, zoodat weer een jaar het bestuur de leiding zal hebben, dat in het afgeloopen seizoen voor zulk een be langrijk deel in de successen van de ver- eeniging bijdroeg. Van dc rondvraag werd weinig gebruik gemaakt, zoodat dc voorzitter de vergadering reeds vóór elf uur kon sluiten. Rest nog te vermelden, dat door de drie vereeniglngen „Haarlem", dus de H.F.C.-, de H.C.C.- en dc H.A.V. „Haarlem", een tele grafische groet werd gebracht aan de Olym pische ploeg, zich bevindende aan boord van het s.s. Statendam op weg naar New-York, en in het bijzonder aan Chr. Berger als club genoot en aan J. van Egmond als stadge noot. om hun een voorspoedige reis en veel succes toe te wenschen. MAANDBLAD VAN V. S. V. Wij ontvingen het eer*ste exemplaar van' het ..Maandblad van. V. S. V." (officieel or gaan der Sportvereeniging V. S. V. In een inleidend artikel „Zijn we er nu?" wijst de schrijver op de moeilijke jaren door V.S.V. de laatste jaren doorgemaakt; de bui tengewoon snelle promotie naar de 1ste klas stelde ook buitengewone eischen op velerlei gebied, maar voornamelijk aan de terrein inrichting. Vele moeiten en zorgen zijn er ge weest, het meest wel de finai'cieele zorgen maar deze werden overwonnen en men kon de gasten een behoorlijke ontvangst berei den. Na drie jaar, aldus de schrijver, zijn er weer vele verbeteringen aangebracht, maar zijn we er nu? Het bestuur staat ook thans nog voor zware problemen; als we alléén maar bedenken, dat op dit oogenblik 5 elftallen bestaan er. er slechts één terrein beschikbaar is. In een vol gend nummer komt de schrijver op deze materie terug. Verder wordt gewezen op het nut van een goede supportersvereeniging en bevat het blaadje verschillende andere le zenswaardige artikelen. ATHLETIEK. DE AVONDWEDSTRIJD TE HAARLEM. Het groote aantal deelnemende athleten en het fraaie programma verzekeren het publiek van een goed sportfeest op Donderdag 7 Juli op het Haarlem-terrein. Op de 100 Meter klasse C. starten 27 loopem en eenzelfde aantal schreef in voor dc 400 Meter, zoodat deze korte afstandnummers goed bezet mo gen heeten. Nu Berger r.aar Los Angelos is vertrokken, is de sprint een open nummer geworden; hieraan dankt men voor een deel dat op de 200 M. cracks 18 loopers van klasse inschre ven. Wij noemen hiervan: Gcurts V. en L. Bein- tema Hellas; Schillemans A.M.V.J.; Sierhuis en Bollen A.V. „1923"; v. d. Berge, Blik, Benz. A. Moolenaars, Rinkel, Voogd, Huystee „Haar lem" en Oostermeyer A.V. „1923". Op het nummer 200 M. horden kampioen schap van Nederland komen o.a. uit Karman V. en L., Beintema, de recordhouder op dit nummer. A. en W Kaan die beide in uitste kende conditie zijn en ernstige pogingen zul len doen om het record te verbeteren. In totaal zijn hier 12 deelnemers, een onge kend hoog aantal voor een hordennummer. De 3000 Meter is met 13 deelnemers goed bezet. Op het kogelstooten zijn alle cracks van de partij. Hier is stellig sprake van een voort zetting van den wedstrijd om het kampioen schap. De Haarlemmer Eysker zal zwaren tegenstand krijgen aan De Bruyn, Olympia, die in training reeds eenige keeren de 14 Meter passeerde. Ook Antenne, Selman en Harry de Keyzer zijn niet te onderschatten krachten. Een tweetal attractievolle nummers vormen ongetwijfeld de estafettes over 10 x 100 M. en 4 x 1500 Meter. Op beide estafettes heeft Haarlem een ploeg die tot een recordverbetering in staat is. Op de 10 x 100 M. krijgt de thuisclub tegenstand van Vlug en Lenig, Trekvogels en A.V. „1923". Voor de 4 x 1500 M. schreven ploegen in van A.V.A.C., Trekvogels, A.M.V.J. en A.A.C. Aan deze estafette is het kampioenschap van Nederland verbonden. Het zal dus een spannende strijd worden. De finales vinden plaats na 8 uur. KANO-SPORT CLUBTOCHT HAARL. KANO- VERKHNIGING. Zondag 3 Juli trekt de Haarlemschc Kano- Vereeniging er weer op uit! Ter deelneming aan de Nationale Kanowedstrijden, uitge schreven door de Amsterdamsche Plassers, op het Bovendiep gaat de H.K.V.-vloot Zondag morgen half zeven per boot naar het wed strijdterrein. Voor hen, die den tocht mee' willen maken, zij vermeld, dat het vertrek plaats heeft bij het Pontveer over het NJ3.- Spaarne. Deze nationale wedstrijden-kringwedstrij den zijn tevens Selectie-wedstrijden ter voor bereiding en uitzending voor de ontmoeting West-Duitschland—Nederland te Duisburg op 24 Juli as. KAATSEN ZIJLSTRA PARTIJ TE AMSTERDAM. Zondag a.s. zal op het IJsclubterrein te Amsterdam de jaarlijksche Zijlstrapartij ge houden worden, waarbij om den bekenden wisselbal gestreden zal worden. Wij herinne ren er aan, dat het Amsterdamsche partuur het vorige jaar te Hilversum op den eere- palm beslag wist te leggen en daardoor thans gehouden is om de komende partij te orga- niseeren. „Frisia" veroverde destijds na een spannenden eindstrijd den tweeden prijs en zal thans met hetzelfde partuur uitkomen t.w. met D. Goodijk, S. Broersma en K. Rijpma. BILJARTEN NOBELS-BEKER. De nederlaagwedstrijden om den Nobel- bekcr werden Vrijdagavond vervolgd. Thans waren het de spelers van de Zaan- damsche biljartclub „Ons Genoegen" die ook een kans wilden wagen, om „D.E.S." te ver slaan. Het is hun glukt dezen keer een voor sprong van 112 caramboles te krijgen. De uitslag was: (De uit Zaandam boven.) pnt. brt. h.s. gem. G. Lammes 200 9 43 22.22 D. A. de Foeljaeger 33 8 16 4.12 J. Holwedel 81 44 13 1.86 F. van Terwisga 125 44 12 2.86 D. Ratelband 100 44 10 2.27 J. de Nijs 59 43 9 1.37 Hartog (iriv.) 105 76 10 1.38 H. Tuninga 125 76 7 1.64 Baard a 77 65 7 1.18 B. Bottelier 100 65 12 1.53 Jonkhart 71 53 10 1.33 H. Wesseling 80 53 6 1.51 Dc uitslag luidt: Ons Genoegen" 634 en D.E.S. 522 caramboles. OLYMPISCHE SPELEN. HET VERTREK VAN DE NEDERLANDSCHE AFVAARDIGING. Uit Rotterdam; Het s.s. ..Statendam" is Vrijdagnacht met de Nederlandsche groep deelnemers aan de Olympische Spelen uit Rotterdam vertrokken. Er bestond voor dit vertrek buitengewoon veel belangstelling. De „Statendam" vertrok om kort na mid dernacht; van 810 uur Vrijdagavond was er gelegenheid tot inscheping en afscheid nemen. Er was dan ook een drukte van be lang in de toeristenklasse, in welke af deeling de Nedsrlandsche équipe reist. Tal van sportofficials, een groote schare van vrienden en kennissen en tal van be langstellenden verdrongen zich op het ach terdek. De heer Du Mee las, toen allen bijeenge komen waren, een telegrafischen wensch tot succes van den bekenden veteraan-zwem mer Piet Ooms voor. Daarna heeft de heer K. Lotsy namens het N.O.C. de vertrekken- den toegesproken en een goede en succes volle reis toegewenscht, waarbij hij op merkte dat het geen plezierreis gold. maar dat de deelnemers slechts één doel voor oogen moesten houden, de eer van ons vaderland, dat door zijn hoogstaand ama teurisme en fair play zoo gunstig bekend staat. De heer Kellenbach dankte namens allen voor deze woorden en gaf de verzekering dat alle deelnemers zich met volle kracht en enthousiasme aan de wedstrijden zullen geven. De heer C. van Hasselt bood namens de Zilveren Voetbal Commissie de dames bloe men aan. LAWNTENNIS. WIMBLEDON. HELEN MOODY WINT. Het damesenkelspel is nu beslist. Natuur lijk heeft Helen Moody gewonnen en wel in de finale met 63, 61 van Helen Jacobs. Het kostte haar zeer weinig moeite. Verder werden nog gespeeld: Halve eindstrijden damesdubbel: Miss Ryan en Miss Jacobs si. Mile Payot en Miss Thomes G1, 62. Mile Metexa en Mile Sigart si. Mrs Hol- croft Watson en Miss Harvey 75, 62. Halve eindstrijden heerendubbel: Perry Hughes slaan BoussusMerlin 86, 61, 63, BorotraBugnon slaan Allisonvan Rijn 63, 62, 64. Deze laatste uitslag was de groote verrassing van den dag. Halve eindstrijden gemend dubbel: Miss Ryan—Maier slaan Mrs Whitingstall—Cochet 7—5, 3—6, 6—1. Mile SigartHopman slaan Mme Mathieu Brugnon 64, 6—1. TOURNAMENT KENNEIMER LYCEUM. De uitslagen van Vrijdag luiden: Damesdubbel A 2e ronde: Mej. Uytenihage de Mist en mej. van der Haar slaan mej. Veenhoven en mevr. van Driel Krol 6—2. 6—2. Heerenemkel B. 4e ronde: Westenberg slaat F. J. Pütz 6—4, 6—3. Damesdubbel C: Mej. Reusing en mej. Sprengers slaan mevrouw van Eek en mej. Nieuwenhuizen. 6—1, 6—1. Mej. R. Loots en mej. S. Loot? slaan mej. van Pieterson en mej. van Bergen w.o. Demonstratie Kennemer Lyceum. Vrijdagavond werd op een der banen van het Kennemer Lyceum een exihibttionimatoh over drie sets gespeeld tusschen Wetselaar en Van Riemsdijk tegen Leembruggen en Koop man. In de eerste set waren Wetselaar es. sterk in de meerderheid, mede door het minder so lide spel van Le.mbruggen. Van Riemsdijk was toen aan het net goed opdreef. In de tweede set was van Riemsdijk minder vast en dank zij het feit dat Leembruggen zijn vorm had hervonden, wonnen hij en Koop man deze set met 64. Ook de derde set gaf een overwicht van Leembruggen en Koopman te zien. Met 63 bleven zij in de meerderheid. Koopiman ver- rastte de toeschouwers op zijn geweldige smashes, die veel tot de overwinning van hem en zijn partner hebben bijgedragen. Met een uitslag 16, 64, 63 in het voordeel van Leembruggen en Koopman kwam het einde. „SPAARNEVOGELS". Uitslag van de wedvlucht van Roosendaal 95 K.M. G A. Steeyl 1 2 7, J. H. Somers 3 4 9 10 16 23 27 29 30 31 32. Joh. Heezeman 5 15 37, A. Visser 6 13 34. H. v. Oldenmark 8 14 35, M. v. d. Kerkhof 11 17 21 24. P. Heymel 12 20 22 26 33, T. J. Lourcnburg 18 38, J. Staphorst 19 25 28. Wedvlucht van Lier 139 K.M. M v. d. Kerk hof 1 14 32, A. Visser 2 25 27 28. J. H. Somers 3 6 8 10 13 15 21 24 26, H. v. Oldenmark 4 5 29 30 31 33. T J. Lourenburg 7 20, G A. Steyl 9 12 16 17 19 22 23. Joh. Heezeman 18. Wedvlucht van Vilvoorden. G. A. Steyl 1 12 17 22 24 27. A. Visser 2, P. Heymel 3 4 10 21, M. v. d. Kerkhof 5 7 23, J. H. Somers 6 8 11 15 16 18 25 H. v. Oldenmark 9 13 14 20, Joh. Hee zeman 19. J. Staphorst 26. Wedvlucht van Mons. G. A. Steyl 1 2 9 20 24, Joh. Heezeman 3, H. v. Oldenmark 4 5 17 18 22. A. Visser 6 13, J. Staphorst 7 8 15. P. Heymel 10. M. v d. Kerkhof 11 12, J. H. So mers 14 16 19 21 23. Wedvlucht van Noyon. P. Heymel 16. G. A. Steyl 2 7 9 13 16. H. v. Oldenmark 3 10 11 12 14 17. Joh. Heezeman 4. D. Smit 5 15 21, M. v. d. Kerkhof 8 18 19, A. Visser 20. Wedvlucht van Compïegne. H. v. Olden mark 1 3 4 5 13, G. A. Steyl 2 11 16. M. v. d. Kerkhof 6 7 8 9, J. Staphorst 12, D. Smit 14 17. P. Heymel 15. Wedvlucht vanaf Fontalnebleau. M. v d. Kerkhof 1 9. P. Heymel 2, H. v. Oldenmark 3 10 13. G. A. Steey 4 5 7 12 14. D. Smit 6, A. Visser 8, J. Staphorst 11 15- WATERPOLO. HP.C. I—B.Z. en P.C. H (2—0) Dames) HZ. en P.C. verscheen met zes dames, waarvoor HP.C. M. Marsman liet uitvallen HP.C. stelt zich als volgt op: W. Woud, Mevr. Knuytvan Laar, Fr. Kann, H. de Carpentier, C. Kann, Tr. Wildeboer. Al direct na het begin laat de H.Z. en P.C. achterhoede Tr. Wildeboer vrij opzwommen Dicht bij het doel wordt zij echter aange vallen doch zij plaatst keurig naar de eveneens opgezwommen C. Kann. die van dichtbij onhoudbaar inschiet (10). Aangemoedigd door dezen plotselingen voorsprong, komen de HP.C.'ers weer terug, doch de aanval wordt door de Haagsche dames overgenomen; W. Woud is echter op haar post. In de tweede helft werkt H.Z. en P.C. hard voor den gelijkmaker, doch zij heeft pech, als eenige schoten tegen de zijlat komen. De H.Z. en P.C.-aanval is gevaar lijker, dan die der HP.C.-dames. Dan trekt mevr. Knuyt er tusschen uit; zij besluit haar rush met een hard onhoud baar schot (20). Een der H. Z. en P.C.-dames verlaat het water waarvoor H.P.C. Fr. Kann laat uit vallen. Met vier dames in het nogal groote veld worden geen gevaarlijke oogenblikken meer geschept; na enkele seconden fluit scheidsrechter Visser het einde. HET -PROV. ELECTRICITEITS- BEDRIJF. Is het noodig de 3de turbine te bouwen? SAMENWERKING MET AMSTERDAM EN HAARLEM? In de voordracht tot vaststelling van een suppletoire begrooting van het P.E.N. worden zooals wij medegedeeld, hebben, credieten ge vraagd voor de aanschaffing van een derde turbine-installatie en voor de stichting van. een hoofdgebouw voor de administratieve en technische diensten. Het gedeelte, be trekking hebbende op dit hoofdgebouw, ont moette in de commissie uit de Prov. Staten bij geen der leden bedenking. Over de aan vraag voor de derde turbine werd eveniwel uitvoerig van gedachten gewisseld. Een der leden verklaarde zich tegen het op stellen eener derde turbine. Naar zijn meé- ning waren de tijden er niet naar, lichtvaar dig over te gaan tot het investeeren van be langrijke kapitalen. Hier werd een kapitaal uitgaaf van 1 1 '4 millioen gevraagd, waar door voor het P.EJ4. een jaarlast aan rente en afschrijving zou ontstaan van f 150.000. Men diende dus wel terdege te vragen, of deze uitgave noodig was. De feitelijke toe stand in de provincie was, dat de electric i- teitslevering geschiedde van drie gekoppelde electriciteitsbedrijven (Amsterdam, Haarlem en Velsen) uit, de kopppeling was tot stand gebracht en diende bestendigd te blijven; ieder der bedrijven, dus ook dat der Provin cie, kon door middel der koppeling naar be hoefte den. stroom betrekken uit het 50 k.V. gekoppelde net en het was onverschillig in welke der electrische centralen toevallig de noodige reserve was opgesteld. Een ander lid had overeenkomstige be zwaren. Samenwerking met Amsterdam en Haarlem is gewenscht en moet voeren tot de meest economische eleetriciteitsproductie. Een derde lid zei dat in zijn partij de zelfde vragen gerezen waren. Daarnaast vestigde dit lid de aandacht op de belangen van het Nederlandsch Fabri kaat. Hoewel hij de beslissing, die indertijd genomen was om de eerste turbines bij Par sons te bestellen, de juiste achtte, zoo kon nu de tijd gekomen zij-n, waarop turbine-gene ratoren van gelijke kwaliteit en ongeveer gelijken prijs, in Nederland koniden worden vervaardigd. Andere leden schaarden zich aan de zijde van Gedeputeerde Staten en verdedigden de voordracht. Een hunner herinnerde in zijne uiteenzetting aan de geschiedenis eer provinciale bemoeiing met het eleotriciteits- vraagstuk. Van het begin dezer bemoeiing af had dit lid de innigste samenwerking dier productiebedrijven voorgestaan en zelfs voorgesteld dat alle bestaande inrichtingen zouden worden overgenomen door de Provin cie. Deze fusie, waarbij ieder der electriciteits producenten schadeloos had kunnen worden gesteld, was echter niet mogelijk gebleken, daar zoowel Amsterdam als Haarlem weiger den toe te treden. Daarop is de PE.G.E.M. opgericht, een organisatie, die. indien zij ge slaagd ware. althans in technisch opzicht de fusie-gedachte had kununen benaderen. Oo>k dit is door de weigering van Haarlem om bij het inbrengen zijner Centrale de door den minister verlangde naastirgc-clausule te aanvaarden, mislukt. Toen is ieder weer op eigen beenen komen te staan, zelfstandig, maar tevens belast met een eigen verant- woordelijkheid.SIechts voor de spoorweg leve ring en voor hulp en bijstand in geval van storing of „emergency" is een verband in de gereorganiseerde P.E.G.E.M. blijven bestaan. Ieder moet dus voorzich, voor zijn eigen ver antwoordelijkheid, nagaan, hoe hij de belan gen der aan hem toevertrouwde electrici- teitsvoorziening zal behartigen: ook de Pro vincie. Het lid van het college van God. Staten ln de commissie aanwezig lichtte dit stand punt nog nader toe. De provincie heeft op zich genomen om niet met electriciteit op de markt te komen voor Amsterdam, dat te veel capaciteit heeft, ingegroeid is. Dit wil evenwel niet.zeggen, dat het P.E.N. zou af zien van maatregelen om eigen reserve te verzekeren. Daartoe is bij de overkomst geen verbod opgelegd De meerderheid der commissie adviseerde het voorstel van Ged. Staten aan te nemen, dus over te gaan tot bouw van de derde turbine.

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 10