PUROL HAARLEM'S DAGBLAD ZATERDAG 2 JULI 1932 TWEEDE BLAD FILMKEURINGSRECHT VERHOOGD. THANS 35 CENTS PER TIEN METER. Bij K. B. van 23 Juni is verhoogd het recht voor de keuring van films. Bepaald is, dat het recht voor keuring en herkeuring vijf en dertig cent per tien meter bedraagt. Voor de berekening van dit recht wordt een gedeelte van minder dan tien meter voor tien meter gerekend, indien die vijf meter of meer bedraagt. Een gedeelte van minder dan vijf meter wordt buiten beschouwingen gelaten. Dit besluit is gisteren in werking getreden. Dit recht bedroeg tot nu toe drie cents per meter. De verhooging bedraagt dus 17 procent. NOODLANDING VAN EEN MILITAIR VLIEGTUIG. Het militaire vliegtuig 534 uit de leger plaats Oldebroek heeft een goedgeslaagde noodlanding moeten maken, wegens defect aan de olieleiding, op de zuidpunt van Schokland. De bemanning bestaande uit de luitenant FuchS en den waarnemer luite nant Jansen waren ongedeerd. Ook het toe stel bleef onbeschadigd. Ee tweede vliegtuig is uit Oldebroek opgestegen om assistentie te verleenen. Later zijn beide toestellen weer vertrokken. FELIX BRESSART. Felix Bressart, bekend uit de film „De Pri- vé-Secretaresse" en „Conto X" is Vrijdag te Amsterdam aangekomen en hartelijk ont vangen. Hij nam zijn intrek in het Carlton-Hotel. ACENDA. Heden: ZATERDAG 2 JULI Luxor Sound Theater: „Het gevaarlijke drietal1'. Op het tooneel: eerste klasse Va riété-attractie. 2.30 en 8.15 uur. Palace: Watt en Halfwatt als „Filmhel den". Op het tooneel: The 4 Braggaards, Olympische Spelen. 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: „Een nacht in het Grand Hotel". Op het tooneel: Swenson en Bredow, Danseurs Elegants. 2.30, 7 en 9.15 u. Tijdingzaal Haarlem's Dagblad: Fototen toonstelling van de Kennemer FotQkring. 8 uur v.m.6 uur nam. Kunstzaal Reeker, Wagenweg 102. Tentoon stelling van werken van Haarlemsche beel dende kunstenaars. 107.30 uur. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 113 uur, behalve 's Maan dags, toegang vrij. zandvoort:' Hotel Groot Badhuis: Soi ree Dansante. Pavilion Riche: Matinée. Umuiden: Jaarvergadering Bioscoop- en Schouwburgmaatschappij. 11 uur. Jaarvergadering N-V. LJsfabriek voor de Vischhandelvereeniging en Koelhuis IJsvries 4 uur. ZONDAG 3 JULI Bakenëssergracht 13: Rozekruisers Genoot schap: Openbare samenkomst, 10.30 uur. Bioscoopvoorstellingen des middags en des avonds. zandvoort: Hotel Groot Badhuis: Soi- rée Dansante. Pavilion Riche: Matinée. MAANDAG 4 JULI Bioscoopvoorstellingen. Kunstzaal Reeker, Wagenweg 102. Tentoon stelling van werken van Haarlemsche beel dende kunstenaars. 107.30 uur. zandvoort: Hotel Groot Badhuis: Soi ree Dansante. APOTHEKEN (AVOND- EN NACHTDIENST) Firma C. G. Loomeijer en Zn., Barteljoris straat 11. Tel. 10175. Park-Apotheek, Kleverparkweg 13. Tel. 11793. INBRAAK IN DE PASTORIE TE MEDEMBLIK. KERKSIERADEN GESTOLEN. In den nacht van Donderdag op Vrijdag is ingebroken in de pastorie van de R.-K. kerk te Medemiblik. Eenige gouden kelken en kruisen zijn gestolen, alsmede een bedrag in geld. Nader meldt men aan het Handelsblad uit Medemblik: De inbraak in de pastorie van de R.-K. kerk werd Vrijdagmorgen door den koster ontdekt. De dieven zijn waarschijnlijk door het openschuiven van een raam van de voor kamer de pastorie binnengekomen. Aller eerst hebben zij- het benedengedeelte van. het huis aaneen nauwkeurig onderzoek on derworpen. Kasten werden opengebroken en laden leeggehaald, doch het. zilverwerk, dat dagelijks gebruikt wordt, hebben de dieven hier onaangeroerd laten liggen; waarschijn lijk omdat het ce initialen droeg van de pastoor der parochie. De dieven die buitengewoon brutaal te werk zijn gegaan, hebber, na de inspectie der benedenverdieping, hun tocht door de pasto rie voortgezet. Zij zijn vervolgens naar de bovenverdieping gegaan, waar de slaapka mers gelegen zijn. In een der vertrekken, dat van kapelaan Van Nobelen die door ziekte op het oogenblik niet in de pastorie verblijft, hebben zij hun slag geslagen. Een schrijf bureau werd hier opengebroken en de inhoud ondersteboven gekeerd. Een bedrag van ruim honderd gulden, de kas van verschillende R.K. vereenigingeji vormende, werd gestolen en uit offerkisten 3000 centen. Hun groote slag sloegen de dieven, toen zij met een valschen sleutel de sacristie open den. Uit de keikekamer werden, gestolen een gouden monstrans met een krans van juwee- len bezet en drie gouden kelken, welke vooral door haar kostelijke bewerking een groote waarde vertegenwoordigen. Van een anderen monstrans hebben de dieven een juweelen kruisje afgebroken en meegenomen. Voorts is nog ontvreemd een gouden deksel van een ciborie. Voorts behoort tot den buit der inbrekers een gouden kelk, persoonlijk eigendom van den pastoor, hem bij zijn 25-jarig priester feest vereerd. De inbrekers zijn, zooals reeds gezegd, zeer brutaal te werk gegaan; immers in de naast gelegen kamers sliepen de pastoor en de pa ter. die den kapelaan op het oogenblik ver vangt. Men heeft kunnen vaststellen, dat de dieven van schoenen met rubberzolen ge bruik hebben gemaakt. Door de tuindeur hebben de dieven waar schijnlijk de pastorie weer verlaten. STUDENTEN VREUGDE IN ARTIS Vrijdagavond vierden de studenten in Ar- tis een feest, dat hun door den Academischen Senaat was aangeboden. Er heerschte een prettige, joviale stemming, of zooals Prof. W. Burger het in zijn jolig welkomstwoord uit drukte: „de eenvoudigste professor was hier gelijk aan den chiquesten student." AUTORITEITEN BIJ HET LUSTRUMSPEL. Naar wij vernemen zal de opvoering van het Amsterdamsch Herdenkingsspel Scientia Lumen Pacis, dat heden. Zaterdagmiddag onder regie van Frank Luns zal beginnen in het Olympisch Stadion, worden bijgewoond door den burgemeester der hoofdstad, dr. W. de Vlugt, den commissaris der Koningin in Noord-Holland, Jhr Mr. Dr. A. Röell, den rector-magnificus der jubileerende Univer siteit, Prof. Mr. Paul Scholten, alsmede door verschillende professoren en raadsleden. INGEZONDEN MEDEDEELINCEN i 60 Ct». per r*g*L DROEVIG ONGEVAL TE LAREN. JONGEN ONDER HET HOOI GESTIKT. MUZIEKWEDSTRID CARLTON HOTEL. Van de 508 ingekomen composities voor den door het Carlton Hotel te Amsterdam uitgeschreven muziekwedstrijd werd door de jury, bestaande uit de heeren Cornells Dop per, dr. Joh. Wagenaar, Pierre Monteux en dr. Rud. Mengelberg, de door het Carlton Hotel uitgeloofde prijs van duizend gulden toegekend aan den componist Gerrït van Wezel, uit Den Haag voor zijn tango-lied „Wenn du Liebst", ingezonden onder motto „La Musique ennoblit l'Ame". In de hooischuur van den heer J. R. D., wonende aan den Melkweg te Laren (N.H.), heeft zich Donderdagavond een ernstig on geval met doodelijken afloop voorgedaan, zoo bericht de Tel. Het 14-jarig pleegzoon- tje van den heer D. had de gewoonte om met het hondje in de groote hooischuur te gaan spelen. Ondanks het verbod van den heer D was ook Donderdag de jongen weer in de schuur gaan spelen. Hij zal, naar men vermoedt, nadat hij een kuil in het hooi had gegreven, bevangen door de warmte zelf hierin zijn gevallen. Het nog versche hooi is toen over hem heengestort, waardoor het knaapje is gestikt. Toen 's avonds zijn vriendje kwam vragen of de jongen naar het kermisterrein mee ging, waar men bezig was de kramen etc. op te stellen van de a.s. kermis, werd hem ge zegd dat de jongen niet thuis was en ver moedelijk reeds naar het terrein was gegaan. Nadat zijn vriendje ter plaatse had rond gekeken en er niemand trof, is hij terugge INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. Zonnebrand Doorzitten bij Wielrijden keerd. Hierna is men pas in de hooisohuur gaan zoeken, waar men de vreeselijke ont dekking deed. De beide beenen van den jongen zag men nog boven het hooi uitste ken. Dr. Labadie uit Laren heeft nog gerui- men tijd kunstmatige ademhaling toegepast, doch de levensgeesten bleken reeds te zijn geweken. TUMULT IN DEN RAAD VAN ROTTERDAM. DE HEER REUDERINK WOEDEND In de Vrijdag gehouden raadszitting is het. blijkens het verslag in de Tel., warm toege gaan. Aanleiding was het verzoek van den heer Reuderink «C.P.H.) om zijn interpellatie ln zake de werkloozenzorg onmiddellijk aan de orde te stellen. Het verzoek werd in stemming gebracht en met 14 tegen 8 stem men verworpen. De heeren Reuderink, Me nist en Van Burink, hoewel afgeroepen, had den niet gestemd, zoodat feitelijk het ver- eischte aantal leden niet present was. Doch daar de heeren. die niet gestemd hadden, wel aanwezig waren, was er van onwettig heid der vergadering geen sprake. Het resultaat der stemming vertoornde vooral den heer Van Burink, die de aanwe zige soc.-democratische leden tot obstructie opriep, om eerst de belangen der werkloozen behandeld te krijgen. Doch de heer De Zeeuw wees er op, dat door. deze houding het werk- loozenvraagstuk absoluut niet aan de orde zou komen. De heer Reuderink wond zich over deze waarheid zoo op. dat hij slechts eenige onge articuleerde geluiden kon uitbrengen. Toen kwam het „groote" moment, waarin oud- wethouder De Zeeuw deze voortaan histori sche woorden uitsprak: „Zoo blaft mijn hond ook en dan wacht ik altijd tot hij ultge- blaft is!" Dat was voor den heer Reuderink te veel en hij vloog op den heer De Zeeuw af. die weldra door een haag trouwe trawanten werd omringd om hem te beschermen. Er ontstond een ijselijk tumult., waarop de voorzitter, burgemeester Fortuyn, niets beters wist te doen dan de tribunes te laten ontruimen en de zitting te schorsen. Na heropening werd er nog wat nagepraat over de bctcckenis van hondengeblaf.... KAMERVACATURE MR. HEEMSKERK MR. BIJLEYFLD NEEMT BENOEMING NIET AAN. De oud-minister H. Bijleveld, die Ln de va cature-Heemskerk benoemd is tot lid dor Tweede Kamer, heeft tjhans aan hot Cen traal Stembureau doen weten, dat hij deze benoeming niet aanneemt. Voor benoeming komt. thans in aanmerking de heer H. A. Daanbrink. NIEUW MOTORSCHIP. Gisteren is van hier naar Rotterdam ver trokken het op de werf „Vooruit" te Spaarn- dam voor rekening van des firma Fauchey te Rotterdam gebouwde motorschip ..Secunda" Het schip dat een laadvermogen van ruim 500 ton zal ln de groote kustvaart wor den gebracht. Q Van 6 Herinneringen aan oude keizer rijken: W. von Holienzollern en de olifant Sia?n. Het eiland Schokland, in het IJsselmeer, als Asyl. Hoe de Zilvermeeuwen en de Heemskerckers een match in de rechtszaal speelden, en in leelijk gevaar kwamen. De wedstrijd gestaakt door scheids rechter mr. Jolles. Overspelen geboden. Het zij mij vergund in ietwat luchtiger toon dan vele anderen te schrijven over het jongste telegram, dat uit de pen van onzen zonderlingen gast thans badgast), den heer W. von Hohenzollern Sr. gevloeid is. Deze oude heer, die nu sinds ruim dertien-en- een-half jaar in ons midden vertoeft, en in de Historie in elk geval zal voortleven als een monument voor het Nederlandsche Asyl- recht en de Nederlandsche Lankmoedigheid, heeft zich in dat nieuwste telegram tot de cavaleristen in Duitschland gericht. De kruitdamp stijgt als hot ware uit de dépêche op, het knagen van den ijzexwreter is er knarsend in hoorbaar. En de sabel flitst Wat een antiek geval! Wat verwacht W. von Hohenzollern in den toekomst-oorlog, waarop hij klaarblijkelijk hoopt, nog van de cavalerie? Blijkbaar veel. Haha! Paar den, en sabels, en charges zeker! Neen hoor. We zijn nu nog beschaafder geworden dan in zijn tijd. Er zijn toch zeker middel tjes beschikbaar, die de cav. geen kans meer geven! In den laatsten oorlog deed zij al niet veel meer. en was vrijwel uitgepraat zooöra het abattoir in loopgraven werd in gericht. Maar nu! Het is werkelijk komisch daar nog mee aan te komen. Wat de be woordingen betreftdat telegram klonk nu net als zoo'n vergeeld oud geschiedenis boekje. Verscheidene menschen vinden er een aanleiding in om voor te stellen, dat hij nu maar e/ns over de grens gezet wordt- Ik begrijp hun gevoelens, maar geloof niet dat het slim zou zijn als onze regeering dat deed. Het is twijfelachtig of ze hem op dit oogen blik in Duitschland terug willen hebben zéér twijfelachtig, want anders verdween-ie wel en de andere landen zijn geen van alle op hem gesteld. Er zou dus een heel misbaar over ontstaan. Hij zou om zoo te zeggen in dakloozen toestand kunnen komen, hetgeen hem nog nooit overkomen is. Hij zou zelfs in gevaar kunnen raken, hetgeen hem zeker nog nooit overkomen is. Gevolg: wij zouden van den ouden man ter elfder ure nog een martelaar maken. Een sóórt van martelaar. Dit nu moeten wij vooral niet doen. Hoe rustiger hij hout hakt in Doorn, hoe beter. Het Zandvoortsche uitstapje is allesbehalve gelukkig, maar dat zal wel spoedig beëindigd zijn. Nu dan-, maar weer stilletjes laten houthakken, en af en toe staatsraad mr. Jan Kan eens naar 'm toe sturen om hem te kalmeeren, als hij weer wil gaan seinen aan de cav. of zoo. Mr. Jan Kan is er pas geweest, en ik vermoed dat die hem wel wat in dien geest heeft gezegd. Helpt het nog niet. dan kan een kleine wenk aan de P.T.T. wonderen doen. Zoo'n klein beetje censuur mogen we toch zeker wel op hem toepassen. Hij heeft zelf altijd veel van censuur ge houden. en het zal hem in elk geval een prettige herinnering bezorgen aan „de groote tijden", zooals hij die zoo graag noemt, van weleer. Dat is toch heusch het eenvoudigste en meest tactvolle. Iedereen heeft wel eens een gast gehad naar wiens vertrek hij snakte. Maar dan trapt men hem of haar toch niet zoo ae deur uit. Het is niet tactisch, en bij sommige soorten van aangetrouwde familie leden ik wil niet in gemeenplaatsen ver vallen en laat het dus hierbij zou het be paald onverstandig zijn. Welnu dan. laat ons ook nog maar wat geduld hebben. Al leen zou het wel goed zijn, met het oog op toekomstige gevallen van dezen aard, wat borden aan de grens te zetten met erop: „Nederland. Asyl voor Iedereen. Goed ge drag (naar onze inzichten) evenwel ver- eischt. Bij overtreding: asyl op Schokland". Dan weet de heele wereld het tevoren, en moeten we er ooit een naar Sschokland stu ren er zou daar een kleine rijkswoning voor het doel gebouwd kunnen worden dan zou de heele wereld erom lachen. U moet er wel bij bedenken dat Schokland geen St. Helena meer is, als het dat ooit had kunnen heeten, maar slechts een goe dige zandplaat in ons goedige IJsselmeer. Wat is er nu minder indrukwekkend dan dat! Daar kweek je geen martelaren op. Dan zou staatsraad mr. Jan Kan er af en toe eens heen kunnen gaan, zoo op een mooien zomerdag, per botter, en in zijn beroemde zwembroek rond het eiland zwemmen. Het zou gekiekt worden, en de heele wereld zou erom lachen. Als W. von Hohenzollern Sr. niet stil wil wezen, zou het misschien nóg wel kunnen? Het is maar een vraag. Heusch. het zou niet gek zijn ze allemaal eens hartelijk om hem te laten lachen. Veel beter dan uitzetting en zulk dramatisch gedoe Belangstelling voor souvenirs-aan-kei- zerrijken blijkt ook in Frankrijk levendig. Wij zijn dus niet de eenige verzamelaars op dit gebied. Frankrijk wil „Siam" plotseling ■terug hebben. Hij is een olifant-, en werd door Napoleon I uit Afrika meegebracht naar Pa rijs. Dit beviel hem niet en hij verpletterde in den Dierentuin een paar van zijn bewa kers. Dit beviel den Franschen keizer weer niet, en hij stuurde hem met dien humor, die geschiedschrijvers te zelden van despoten vermelden maar die zij ongetwijfeld allen (behalve dan W. von Hohenzollern) bezeten moeten hebben, naar zijn schoonouders te Schönbrunn. Zijn schoonouders waren, zoo als u zich herinneren zult, de keizer en kei zerin van Oostenrijk, en de verhouding was niet zoo heel best. „Siam" begreep den lie felijken wenk. verpletterde prompt eenige Oostenrijkers en werd merkwaardigerwijze niet teruggestuurd naar afzender. Later be terde hij zich tot wijze, bedaarde Artis-oli fant en nu is hij anderhalve eeuw oud. De eenige overlevende ooggetuige van den Na- poleontischcn tijd, van het Eerste Keizerrijk. De Franschen vinden dit toch wel een aan doenlijk idée. Ze vertrouwen hem nu blijk baar ook wel Olifanten althans lecrcn wat, en worden wijzer op hun ouden dag. Dus hebben zij Weenen voorgesteld, hem in te ruilen togen een van hun Parljsche olifanten Nu, het is een goedige gedachte. Jammer alleen dat de eenige overlevende ooggetuige geen papegaai is. Die zou tenminste nog wat van den ouden tijd kunnen vertellen. En pa pegaaien behooren immers ook tot de zeer weinige schepselen der natuur, die zoo'n hoo- gen leeftijd kunnen bereiken. Siam zal blijven zwijgen. Hoogstens zal-ic zich even ergeren aan don laten datum van zijn terugreis naar de Fransche hoofdstad, en zich even verwonderen over de aanmer kelijke verbetering van de verkeersmiddelen sinds hij in 1811 dit uitstapje aanving. ..En fin", zal-ie denken, „ik ben een dagje ouder geworden ook. oppassers smaken me bijvoor beeld heelemaal niet meer, en dit is wèl zoo vlug en comfortabel." Mocht de menigte aan het Parijsche sta tion hem met een hoeraatje ontvangen dan zal-ie wel in z'n slurf grinniken en tot zich zelf zeggen: „Och, och. zijn ze nóg niet wij zer geworden? De banneling keert terug, na 121-jarige opsluiting! Wat 'n herrie! Schreeu wen jullie maar. jongens! Als jullie maar wat goeds voor me te eten hebben, en een beetje ruimer loophek dan daar in Weenen ben ik allang tevreden. Dag. republikeinen!" Als de Wijze Kater zal-ie zijn, de Wijze Kater in Heyermans' boosaardig sprookje," die telkens zegt: „Geef mijn maar 'n bak kie melk." Dewelke philosophic, welbeschouwd, heel wat wijzer is dan het hedendaagsche gesol met herinneringen aan ouwe keizerrijken Vroolijker is het geval van de Amsterdam- sche voetbalclubs „Heemskerck" en „De Zil vermeeuwen", die een raar partijtje ten beste hebben gegeven voor het Amsterdamsche Ge rechtshof. Eerst hadden ze op het veld gespeeld, aan den Nieuwendammerdijk. De Zilvermeeuwen wonnen met 21, na een blijkbaar ietwat ..bewogen" strijd. Toen de scheidsrechter ein delijk. ongetwijfeld met een zucht van ver lichting. tijd floot rende een Heemskercker op een Zilvermeeuw af (volgens het proces verbaal) en gaf hem een hevigen trap. De Zilvermeeuw werd zoo ernstig gewond dat hij weken in een ziekenhuis doorbracht. Hij diende een aanklacht in, en de politierechter veroordeelde den Heemskercker tot 2 maan den gevangenisstraf. Die ging in hooger be roep en beweerde nu voor het Hof, dat de scheidsrechter nog geen tijd had gefloten, dat hij den bal had willen trappen en dat-le bij ongeluk den Zilvermeeuw had geraakt. Beide elftallen verschenen als getuigen: het eene a charge, het andere décharge, en spraken elkaar vierkant tegen. De Zilver meeuwen zelden dat er opzettelijk getrapt was, de Heemskerckers beweerden dat de twee betrokkenen het eindsignaal van den scheidsrechter niet hadden gehoord, hetgeen de president van het Hof. mr Jolles, blijk baar niet erg geloofde want hij wees „Heems kerck I" bij herhaling op het gevaar van meineed". Mr. J. de Vrieze pleitte vrijspraak, daarbij sophistisch opmerkend dat de verklaringen van de getuigen a décharge evenveel waard waren als die van de getuigen a charge. Toen ging het Hof in raadkamer, velde een interim-vonnis en verwees de zaak voor een nieuw onderzoek naar den rechter-commls- saris. Mr. Jolles zei daarbij dat één van de twee partijen onwaarheid sprak en dat dit, als zij beide hun verklaringen handhaafden, niet zonder gevolgen zou blijven. Alzoo werd deze wedstrijd ln de rechtszaal gestaakt, en zal overgespeeld moeten worden. Laten de Zilvermeeuwen en de Heems kerckers zich nu nog maar eens goed beden ken, want die scheidsrechters achter de groene tafel zijn bar ongemakkelijk en laten zich niet door appeleeren, of door geschreeuw van supporters van hun stuk brengen. Zoo'n match op het strlkt-neutrale terrein valt niet mee, en het zal den Heemskerckers niet ba ten als zij beweren dat mr. Jolles „voor de Zilvermeeuwen" Is, of den Zilvermeeuwen als zij het omgekeerde voorgeven. „De refferie is partédlg". gaat hier niet op. Het beste lijkt dat de twee besturen maar eens bijeen komen, desnoods met de elftallen, en gezamenlijk de waarheid zoeken, tenein de te voorkomen, dat er een heel of half elf tal wegens meineed in het gevang belandt. Als specimen van de opvoedende waarde van de sport vind ik dit geval niet gelukkig, en zou het als zoodanig niet op den voor grond willen brengen. OPTIMIST

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 5