De champagne jubileert! BUITENLAND. Nieuw voorstel der crediteurstaten. Handleiding gratis. Hierop letten! HAARLEM'S DAGBLAD ZATERDAC 2 JULI 1932 Duitschland zou een eindbedrag van 4 a 6 milliard Mark moeten betalen, waarvan de delging over vijf jaar zou beginnen. Eon volledig moratorium van drie tot vijf jaar. Plan voor een schuldenregeling met Amerika. Morgen het definitieve antwoord der Duitsche regeering? Skandinaafsche Inter parlementaire Unie juicht de overeenkomst tusschen Nederland, Belgie en Luxemburg toe HET BELANGRIJKSTE NIEUWS. V. 'D. meldde güsteren uit Lausanne: De onderhandelingen die de crediteuren - mogendheden hedenmorgen buiiten aanwezig heid der Duifcsche gedelegeerden hebben gevoerd, zullen hedenmiddag worden voort gezet. Volgens mededeeling van Engelsche zijde hebben de besprekingen ten doel te komen tot een gemeenschappelijk plan der crediteuren-m ogendheden, waarbij Duitsch land zal worden voorgesteld een eindbedrag ter grootte van 4 milliard (in een later tele gram wondt gesproken van 4 a 6 milliard) te betalen, met de delging waarvan over vijf jaar zal worden begonnen. Hedenmiddag bij het onderbreken der besprekingen was men nog niet tot evereenstemming gekomen, aan gezien het betrekken van Amerika in een definitieve regeling op groote moeilijkheden stuit. Het staat nog niet vast, of de Duitsche ministers bij de besprekingen betrokken zullen worden, doch zoo ja. dan zal zulks niet eerder het geval zijn dan morgen na den terugkeer van Herriot en Neville Cham berlain De Italiaansche vertegenwoordigers zouden in de zitting van heden opnieuw volledige sohrapping der herstelbetalingen hebben ge- eischt. Van Belgische zijde is erop gewezen dat het aforeken van de Conferentie te Lausanne, zonder resultaat te hebben bereikt, reeds van te voren de mogelijkheid hitsluit, dat Amerika aan de Londensche economische wereldconferentie zal deelnemen. In goed ingelichte kringen verwacht men, dat de Conferentie van Lausanne in elk ge- val op 4 of 5 Juli a.s. gesloten zal worden of men tot overeenstemming komt of niet. Nader meldt V.D.: Het door de crediteur-staten gemeenschap pelijk uitgewerkte plan is Vrijdagavond nog niet officieel aan de Duitsche delegatie ter hand gesteld. Officieus is de inhoud echter in groote trekken reeds bekend geworden. Tijdens interne beraadslagingen der Duit sche delegatie zijn de mededeélingen over het gemeenschappelijke plan der crediteur staten diepgaand besproken. Een definitieve stellingneming zal van Duitsche zijde eerst geschieden, wanneer de Zaterdag verwachte officieele bekendmaking zal volgen, en voor al, wanneer de doo Duitsohland gevorderde mededeeling over het bedrag der betaling zal zijn gedaan. Omtrent den inhoud van het plan zijn voorloopig nog slechts gegevens van Fran- sche en Engelsche bron bekend, die echter geenszins als volledig kunnen worden be schouwd en die derhalve hier onder voorbe houd worden vermeld. Volgens deze mededeelingen bevat het plan der crediteur-staten het volgende: Het voorstel der crediteur-staten aan Duitschland zal de Duitsche delegatie in den vorm van een groote verklaring worden ge daan, die door de conferentiemogendheden als besluit van de conferentie van Lausanne zal worden aangenomen. De verklaring bevat allereerst 8 punten, die bij de groote rede voering van Macdonald op de officieele zit ting van Donderdag werden opgesteld en waarover volgens de verklaringen van Mac donald reeds volledige overeenstemming heerscht. Het voorstel bevat dan vervolgens de vol gende regeling van het herstelvraagstuik. De Britsche regeering deponeert bij de B.I.B. te Bazel ten gunste van de crediteur-mogend- heden Rijksspoorwegpapieren tot een bedrag dait definitief eerst Zaterdag door de credi teur-staten zal worden vastgesteld. Voor een duur van 3 tot 5 jaaj treedt een volledig moratorium voor Duitschland in. Na afloop van dezen termijn zullen de rijksspoorweg papieren in den handel worden gebracht, echter slechts onder voorwaarde, dat de koers van de Youngleening een bepaalde hoogte bereikt heeft. De geallieerde crediteurstaten verplichten zich met alle middelen te streven bij de Amerika ansche regeering naar een schrapping der internationale schulden. Inge val de Amerikaansche regeering die schrap- pferg afwijst worden 3/4 der Duitsche rijks spoorwegpapieren door de geallieerde cre diteurstaten aan de V.S. .gegeven als afbe taling der schulden. Het overbljvende 1/4 wordt gestort in de gemeenschappelijke kas voor den wederopbouw van Europa echter ten gunste van Frankrijk. In geval de VB. ingaain op een schrapping der schulden worden de 3/4 weer aan de Duitsche regeering teruggegeven. In dit geval zou de Duitsche regeering dus nog slechts 1/4 moeten betalen van het oorspronkelijk vastgestelde bedrag aan rijksspoorwegobligaties. Dit voorstel bevat dus een minimum- en een maximumgrens voor de slotbetaling aan de geallieerd mogendheden. Als totaalbedrag werd Vrijdagavond in Engelsche en Fransche kringen een bedrag genoemd van 4 tot 6 milliard. Verder zou de Duitsche regeering verplicht worden rentebetaling en amortisatie van de Dawes- en Youngleening voort te zetten en verder in 10 jaarlijksche termijnen van 117 millioen, de door het Hoovermoratorium uit gestelde som te delgen. Voor de door die geallieerde mogendheden geëischte verbinding der intergeallieerde schulden en de herstelregeling is een „elas tische" formule gevonden, die eerst heden Zaterdag definitief zal worden vastgelegd. Tenslotte wordt van Fransche en Engel sche zijde nog medegedeeld, dat op het oogenbhk nog besprekingen plaats *vinden over het definitieve vastleggen van dit plan. waarover in groote trekken in de zitting van Vrijdag overeenstemming is bereikt. De Duitsche delegatie -heeft gisteren tot. laat in den avond voortdurend telefonisch In-verbinding gestaan met Berlijn, teneinde het kabinet in te lichten over het voorstel der geallieerden in -het herstelvraagstuk. In de kringen der delegatie is men van mee ning, dat de definitieve beslissing slechts door het, geheele kabinet en niet alleen door de in Lausanne aanwezige ministers kan wor den genomen. Volgens geruchten, die hier de ronde doren, bestaat in iregeeringSkringen het plan as. Zondag in een Ziuia-Duitsche stad een kabinetszitting te houden, waar definitief stelling zal worden geonmen met betrekking tot groote voorstellen der credi teurstaten. De rijksminister van buitenlandsche zaken von Neurath, die gistermiddag deelnam, aan de plenaire zitting van den Volkenbond in zake het Japansch-Chineesohe conflict, is telefonisch uit de zitting geroepen. Hij be gaf zich onmiddellijk per auto naar Lausanne terug, teneinde deel te nemen ana de be raadslagingen der delegatie over het voor stel der cvrediteurstaten. De Scandinaafsche Interparlementaire Unie heeft haar beraadslagingen beëindigd. Op de slotvergadering hield de Zweedsche gedelegeerde Wildell naar Reuter meldt een lezing over de geldpolitiek der Scan dinaafsche landen, waarin hij uiting gaf aan de hoop, dat deze landen nauwer zullen samenwerken. De vergadering nam vervolgens met alge- meene stemmen twee resoluties aan, welke door Mowinckel, den leider der Noorsche radicale partij en oud-premier en minister van Buitenlandsche Zaken, waren ingediend. De eerste luidt: De Interparlementaire Unie gaat volkomen accoord met de op 18 Juni j.l. te Lausanne door de ministers van Buitenlandsche Za ken der zes Oslo-staten afgelegde vekla- ring, dat een verlaging der douanetarieven en maatregelen tegen de desorganisatie van het geldsysteem en het internationale cre- diet van het grootste belang zijn voor een herstel van den economischen toestand. De Interparlementaire Unie juicht de douane-overeenkomst tusschen Nederland, België en Luxemburg van harte toe. Voorts heeft de vergadering nog een reso lutie aangenomen, waarin de gedelegeerden verklaren van hun regeeringen te eischen, dat zij alle pogingen bevorderen en steunen, welke een eind kunnen maken aan de iso latie politiek en een grootere vrijheid van den internationalen handel kunnen verzeke ren. De onderhandelingen welke tusschen de belanghebbende regeering te dien einde g-aande zijn, moeten worden voortgezet. Ten slotte nam de Scandinaafsche Inter parlementaire Unie de Zweedsche ontwape ningsresolutie met algemeene stemmen aan. Hierin wordt gezegd, dat de parlementaire vertegenwoordigers van Denemarken, Fin land, IJsland, Noorwegen en Zweden, ver gaderd op de twintigste bijeenkomst van de Scandinaafsche Interparlementaire Unie, uiting geven aan hun vaste verwachting, dat de ontwapeningsconferentie te Genève tot positieve resultaten zal leiden. Aan de ont wapeningsconferentie wordt verzocht krach tig samen te werken om tot een internatio nale overeenkomst te geraken teneinde de bewapening -der verschillende landen be langrijk te verminderen. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. a 60 Cts. per regel. Schatten van schoonheid sluimeren in Uw huid. Gclaatsmassage met Purol wekt ze tot nieuw leven. Een handleiding voor gelaats- massagc ontvangt U gratis bij koop van Purol (doos 30 ct.. tube SO et Alleen bij Apoth. en Drogisten. Duitschland. Rust aan de Berlijnsche Universiteit weergekeerd. De rector der Berlijnsche universiteit heeft, naar Wolff meldt, van de vertegen woordigers der studenten van alle richtin gen de schriftelijke verklaring ontvangen, dat de Godsvrede in de universiteit in acht zal worden genomen, ten einde de geregelde voortzetting der colleges mogelijk te maken. Tevens verklaren zij vastbesloten te zijn, zich van iedere provocatie te onthouden. Pruisische Staatsraad protes teert tegen de amnestei-wet. De Pruisische Staatsraad heeft in zijn ple naire zitting met 60 tegen 19 stemmen van communisten en eenige Duksch-nationalen besloten overeenkomstig ce voorstellen van de Grondwetscommissie te protesteeren tegen de door den Landdag aangenomen amnestie wet. Rijksgerecht keurt het verbod van „Vorwarts" goed. De Vierde strafsenaat van het Rijksgerecht heeft Vrijdagmorgen onder voorzitterschap van den president Dr. Biinger behandeld den eisch van den Rijksminister van Binnen- landsche Zaken Von Gayl aan de Pruisische regeering om het sociaal-democratische hoofdorgaan „Forwarts" te verbieden. Het Rijksgerecht heeft de volgende uitspraak ge daan: „Het verbod wordt wettig verklaard. De Se naat is van meening dat de bedoelde artike len inderdaad beleeaigend zijn voor den Rijkspresident en de Rijksregeering en bo vendien ook vitale binnen- en buitenland sche politieke belangen in gevaar brengen. De Senaat acht. vooral in het huidige'tijds bestek, een doeltreffende bescherming van deze belangen beslist noodzakelijk." Het verbod van de „Kölnische Volkszei- tmng" is nog niet aan de orde geweest. Bruening nummer één op de Centrumlijst. Het dagelijksch bestuur van de Centrum partij heeft Vrijdag de candidatenlijst opge steld voor de a.s. Rijksdagverkiezingen. Als voornaamste candidaten staan op de lijst vermeld: de vroegere Rijkskanselier dr. Brii- nine, prelaat Kaas, oud-minister Steger- wald, de vice-president van den Rijksdag Esser, oud-Rijkskanselier dr. Wirth, en oud minister dr. Brauns. Genève. Butler opvolger van Albert Thomas. De raad van bestuur van het Internatio naal Arbeidsbureau heeft in geheime zitting den opvolger gekozen, voor den overleden directeur Albert Thomas. De zitting duurde tot laat in den avond. Als opvolger werd aan gewezen de Engelschman Butler, tot dusverre plaatsvervangend directeur. Engeland. De represaillemaatregelen tegen Ierland. In de door minister Thomas Maandag as. bij het Lagerhuis in te dienen resolutie met betrekking tot het achterhouden door den Ierschen Vrijstaat van de land-annu- iteiten. zal. volgens Reuter, worden ver klaard, dat de schatkist wordt gemachtigd, zco noodig decreten uit te vaardigen, krach tens welke invoerrechten zullen worden ge heven op zekere te specificeren artikelen, die hetzij uit den Icrsche Vrijstaat in het Vereenigd Koninkrijk worden ingevoerd het zij door den Ierschen Vrijstaat worden ge ëxporteerd naar eenig ander land en ver volgens in Engeland worden geïmporteerd. De te hebben rechten zullen niet hooger mogen zijn dan 100 van de waarde der betreffende goederen. Voorts voorziet de resolutie in maatregelen ter voorkoming van ontduiking der rechten. Stillhalteconferentie te Londen geopend. Oneer voorzitterschap van den Ameri- kaanschen bankier Albert Wiggin zijn gister morgen in Martinsbank de vertegenwoordi gers van Duitschland. de Vereenigde Staten, Engeland. Frankrijk Nederland. Zweden en Zwitserland bijeengekomen voor de eerste der driemaandelijkschc .stiühalteconferen- ties". De zitting heeft den geheelen morgen ge duurd on werd des middags tot half zes voortgezet. Zaterdag zou de volgende bijeen komst worden gehouden. Volgens het officieele communiqué heeft een voorloop ige bespreking van algemeen karakter plaats gehad. Doel der conferentie is bevindingen, uit te wisselen nopens de werkzaamheden tot nu toe en vast te stellen, welke wijzigingen op grond van den huidigen toestand noodzake lijk mochten zijn. Amerika. Griekenland kan zijn betaling niet nakomen. Naar de minister van het departement van financiën, Mills, mededeelt, heeft de Grieksche regeering het departement er van op de hoogte gesteld dat Griekenland de he den, Vrijdag, vervallende betaling ter hoogte van 130.000 pond sterling niet zal nakomen. Griekenland maakt hierbij gebruik van de clausule in de schuldovereenkomst, waarbij voorzien wordt in een uitstel van betaling voor den tijd van 2'/j jaar. Frank Roosevelt democratisch candidaat. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. Poeders cn tabletten zijn alléén echt, als de verpakking voorzien is van den naatn Mijnhardt. Let bij het koopen daar speciaal op, want dit alleen garandeert U de echtheid. Franklin D. Roosevelt. Reuter meldt uit Chicago: Franklin D. Roosevelt is door de democra tische partij-conventie tot candidaat voor het presidentschap benoemd. Bij het 250-jarig bestaan van Perignon's uitvinding Onze Parijsche correspondent, uitgenoodigd om in Reims en Epernay de plechtige her denkingsfeesten bij te wonen, schrijft ons: Champagneeen tooverwoord. Een woord dat dadelijk een prettige stem ming brengt, dat onmiddellijk aan allerlei „zaligheden" doet denken: zorgeloosheid, „esprit", aan Franschen geest, een woord dat zich vereenzelvigt met Frankrijk en de Fran schen. Het is misschien schandalig om het te zeggen, maar .Champagne" is beter, mach- tigeT propagandist geweest dan alle littera toren, kunstenaars en geleerden te zamen. En is 't dan ook niet begrijpelijk dat men, al zijn (oh, daar heb je 't al weer....) „de tijden zoo slecht" feestelijk het feit heeft willen herdenken dat de Benedictijner mon nik. Dom Parignon twee en een halve eeuw geleden de Champagne ontdekte? En is het ook niet begrijpelijk dat er. in 't vooruitzicht in het land van Champagne zelf een feëst te gaan bijwonen, een opgeruimde stemming heerschte aan de aGre de l*Est, waar de ge- noodigden zich verzamelden op een vroeg morgen-uur? 't Was wel een extra-trein, maar al 't officieele gedoetje was achterwege gelaten, ook al reisden we in gezelschap van een machtig man als Ferdinand Bouisson, president van de Kamer, van vier ministers, tientallen senatoren en députés, van ver scheidene gezanten. Voor één dag vereend in één zelfde broederlijke stemming. En die week zelfs niet toen we het station van Reims binnenstoomden en een stortregen zelfs het uitstappen onmogelijk maakte. Dadelijk kwamen er een paar gendarmes om de Ex cellenties te verzoeken een oogenblik te wach ten. Als op commando brak in eens de zon door en de plechtige intrede, verwelkomd door minister en burgemeester van Reims. Mr. Marchandeau, door de prefecten begon. Links en rechts, een eerehaag vormend, tien tallen Reimsche schoonen in nationale klee derdracht De auto's stonden klaar en onder eerepoorten begon de rondrit en tenslotte stapte men uit voor de beroemde cathedraal. De twee bisschoppen van Reims en die van Chalons, indrukwekkend in hun roode man tels, namen zelf de honneurs waar en de ar chitect, belast met de restauratie van het magnifieke bouwwerk gaf de noodige expli caties. Arme cathedraalsedert 1918 wordt er dagelijks aan gewerkt, millioenen zijn er reeds aan besteed om de oorlogsschade te herstellen, maar jaren en jaren zullen er nog overheen gaan eer het schitterende bouw werk weer volkomen hersteld is. En dan nog... Het oudste, historisch belangrijkste deel, het vroegere bisschoppelijke paleis, de zalen waar alle Fransche koningen toefden, is één groote puinhoop. Stukje voor stukje wordt elk glas scherfje van de eens zoo beroemde gebrande ruiten van onder de steenklompen te voor schijn gehaald en geclasseerd en zoo hoopt men toch nog iets te kunnen restaureeren. Eén treffer van het Duitsche geschut heeft een middenpilaar weggemaaid en een heele vleugel zakte daardoor ineen verpletterend al die prachtige beelden, al die rijke middel- eeuwsche kunstproducten De vliegmachines zijn gearriveerd, zoo meldde men. Dien zelfden ochtend waren op Croydon een viertal „avions' opgestegen, met aan boord bekende Engelsche persoonlijkhe den, de markiezin van Londonderry. Lord Tn- verclydc, lord Knebworth, lord Elmley. sir William Arbuthnoth Lane, the honorable Evan Morgan en anderen, die zich bij ons gezelschap kwamen voegen Héél Reims stond dan ook geschaard voor het prachtige stad huis om de aankomst van de Invités gade te slaan. Een groot militair muziekcorps blies vroolijke marschmuziek toen we naar de re ceptiezaal werden geleid, waar na een kort spee'chje van den burgemeester, beantwoord door Ferdinand Bouisson het eerste glas champagne werd gedronken. De abdij van Hautvillers, eigendom van markies de Polignac (Moet et Chandon) is op een twintigtal kilometers van Reims. Het is daar dat Dom Perignon zijn ontdekking deed. Het ligt op een heuvel vanwaar men ■een onvergetelijk mooi uitzicht heeft op het Marne-dal, met de heuvels, waartegen de wijngaarden, aan den einder. Het groote ter ras wordt gevormd door een laan linden, die als 't ware een tunnel vormen. Daar. buiten dus, met het prachtige panorama voor ons, werd het déjeuner geserveerd. Geweldig copieuse maaltijd waarbij natuurlijk uitslui tend champagne werd gedronken. Alle we reldberoemde merken. Roederer. Issoir. Held- sieck, Cliquot. Moet et Chandon, deMumm etc. etc. vertegenwoordigd door de beste pluksels, de rijkste jaren. In het bosch klonk hoorngeschal en daar begon in de vallei een alleraardigste défilé van allerlei verecnigin- gen en corporaties, daar werden, vereend door bloemenslingers de z.g. ..batons de Saint Vincent" meegevoerd, kerkelijke relieken die al eeuwenlang worden bewaard ln de dorpen van Champagne. Toasten op de staatshoof den, messages van Walter Edge, toespraken van ministers en burgemeesters en dan weer. zingend en dansend trekken de charmante Champenoisès, uit wier midden straks oen schoonheidskoningin zal worden gekozen voor bij. 't Eigenlijke dorpsfeest, het feest van Haut villers. nadat, zonder veel ceremonie het beeldje voor Dom Perignon was onthuld, vol trok zich op het hof van de abdij. De beste zangers en zangeressen en dansers van de Parijsche opera waren uitgenoodigd om in nationale kleederdracht oude volksliedjes en dansen van 't land van Champagne uit te voeren. André de Fouquières, de Parijsche arbiter van alle elegances en markies de Po lignac leidden zelf het feest. En als dan. naar oud gebruik, de Meiboom is geplant en als daar als dol omheen wordt gedanst, dan doe len ook de genoodigden zelf in het feest en men ziet broederlijk Castes, de Oceaanheid, de nieuw gekozen Champagne-koningin om helzen en de grootste politieke tegenstanders van het Palais Bourbon of Luxemburg lachen en joelen met elkaar onbezorgd, zonder één bijgedachte, deelend in het feest „bicn a la francaise" Epernay wacht ons. Helaas, de uren zijn voorbijgevlogen. Nog even een receptie op het stadhuis van Epernay. waarvoor het laatst de champagne stroomt en daar staan alweer op het perron, in groot tenue prefecten cn generaals en hoogvaardigheidsbcklcedcrs, bui gend als knipmessen, wuivendau revoir... Voltaire heeft, dat alles gezegd in twee re gels: De ce vin frals l'écume pêtillante De nas Franagis est l'image brillantc. HENRY A. TH. LESTURGEON. Japan. Afwijzing van het plan-Hoover. Het telegraaf-agentschap Sjimboon Rengo deelt mede. dat de Japansche minister van Marina. Okaöa den Japanschen marine- deskundigen te Genève telegrafisch instruc tie heeft gegeven het ontwapeningsplan- Hoover af te wijzen. China. Douaneconflict in Mand- sjoerije verscherpt. Japansche troepen hebben de Chineesche douane-stations aan de Mandsjoerijsch— Siberische grens cn te Mantsjoeli bezet en alle douanegelden in beslag genomen. De Chineesche douane-autoriteiten protesteer den tevergeefs tegen dezen maatregel en hebben de autoriteiten te Nanking ervan op de hoogte gesteld. Japansche troepen om singelden do douanekantoren en dwongen de Chineesche ambtenaren de kantoren te verlaten Ma glipt door de mazen. De lcgertroepen van den Chlneeschen generaal Ma zijn naar Reuter uit Sjang hai meldt er in geslaagd, zich uit de omsingeling der Japanners te bevrijden. Deze troepen waren sedert eenige dagen volkomen door de Japanners omsingeld, die op deze wijze hoopten hun tegenstanders uit te hongeren en tot overgave te dwingen, of ze volkomen te kunnen verslaan. Gene raal Ma is er evenwel in geslaagd de om singeling te verbroken en zich tc vercenigcn met Chineesche vrijwilligers, die in opstand gekomen waren tegen de Mandsjocrijsche regeering. Britsch'Indic. Tien dooden en tweehonderd gewonden in Bombay. De toestand te Bombay met betrekking tot de onlusten tusschen de Hindoes en Moham medanen is ernstig In de jongste 48 uren werden naar Reuter meldt tien personen ge dood en tweehonderd gewond. Sedert gister ochtend zag de politie zich genoopt zes maal op de menigte te schieten. Gewapende politie patrouilleert in de straten. Alle markten en winkels zijn in de wijken waar de onlusten voorkomen gesloten, het rijtuigverkeer is ver boden. VIER PERSONEN GEDOOD BIJ NACHTELIJK MOTORBOOT-ONGELUK BERLIJN, 1 Juli. (V. D.) In den afgcloopen nacht is in de Dahmc bij Gruenau een mo torboot met zes inzittenden gezonken. Drie personen, een vrouw en twee mannen, kon den op het droge gebracht worden. De vrouw die het bewustzijn reeds verloren had. is eenige uren later overleden. Twee mannen en een kind worden vermist. GOLFCLUB DOOR NATIONAAL- SOCIALISTEN OVERVALLEN. WEENEN. 1 Juli (Reuter). Gisterenavond hield een golf-club een vergadering toen plotseling een dertig Nationaal-soclalisten het clubhuis binnen drongen en alles kort cn klein sloegen. Met stokken, stoelpooten en ploertendooders gingen de indringers de be zoekers en bezoeksters te lijf. Onder de gewonden bevindt zich ook de Russische gezant die een houw op het ach terhoofd kreeg, terwijl nog vier andere per sonen zware verwondingen opliepen. BRANDEN IN VERSCHEIDENE SCHOLEN VAN BERLIJN. BERLIJN. 20 Juni. (Wolff.) Den laatstcn tijd komen er geregeld gevallen voor van brandstichting in scholen te Berlijn. Giste ren en eergisteren moest de brandweer ze venanaal uitrukken om oen brandje in een Berlijnsche school te blusschen en heden werd zij opnieuw voor twee schoolbranden gealarmeerd. Een ingesteld onderzoek toonde aan. dat hier inderdaad sprake is van brand stichting, daar op het bord de woorden: „Rood-front-, alles moet in brand!" geschre ven waren. De mogelijkheid bestaat, dat hier een maniak de hand in het spel heeft. VIER PERZISCHE SPIONNEN TER DOOD VEROORDEELD TEHERAN. 30 Juni. 'Reuter.) De politie is een bende van dertig spionnen op het spoor gekomen. De moesten hunner zijn re- geeri/igsambtenaren. Alle leden der bende zijn gearresteerd, waarna zij in kort geding wer den gevonnist Vier hunner werden ter dood veroordeeld, de overigen tot gevangenisstraf fen, welke varieeren tusschen een en vijftien jaar. NATIONALE INSCHRIJVING VOOR BRIAND'S MONUMENT. Reuter meldt uit Parijs dat de minister raad heeft besloten een nationale inschrij ving te openen voor de oprichting te Parijs van een monument voor Briand. IIF.T PROCES TEGEN CURTISS. FLEMINGTON. 'New Jersey), 1 Juli. 'V. D Donderdag werd in het proces tegen den scheepsbouwer Curtlss gehoord kapitein Lamb van de Staatspolitie. Lamb werd on dervraagd naar de behandeling van Curtlss ten huize van kolonel Lindbergh voordat Curtiss zijn opzienbarende verklaringen had afgelegd. Lamb verklaarde dat Crutlss als ee"n vriend werd behandeld en tc dien huize mét kolonel Lindbergh en kolonel Schwartzkopf at. Bij het verdere verhoor gaf kapitein Lamb toe dat het onderzoek naar de ontvoe ring en den moord op het kind van Lind bergh op niets was uitgcloopen. TREINBOTSING IN OHIO. ACHT DOODEN EN TAL VAN GEWONDEN. NEW-YORK. 30 Juni 'Reuter). Uit Ha milton wordt gemeld, dat in de omgeving van Trenton 'Ohio) een personentrein in botsing is gekomen met een goederentrein. Tot nu toe zijn acht dooden en talrijke gewonden geborgen.

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 9