FINANCIEELE KRONIEK. Zomerproeten ver dwijnen in korten tijd geheel door Sprutol. Bij alle Drogisten Het Mysterie der Eeuwige Jeugd HAARLEM'S DACBLAD MAANDAC. 4 JULI 1932 De Amsterdamsche beurs in reactie. Duitschiand's particuliere schul den. Amerikaansche spoorwegen. We hebben reeds meermalen opgemerkt, dat het nog geen tijd is een hausse van eenigen omvang op de beurzen te verwach ten. Af en toe kan er wel een klein redres intreden, voor een goed deel nog als gevolg van de technische positie der markt, waar zoo goed als niets omgaat, zoodat een lichte toeneming van de vraag onmiddellijk aan zienlijke koersverbeteringen tengevolge heeft. Zoo hebben we het de vorige weken gezien op de afdeeling der Suikerwaarden, die een avans achter den rug hebben van 20 tot 60 pCt. in verband me: den hoogeren suikerprijs te New-York, maar die deze week toch weer het hoofd lieten hangen. Er is ook weinig staat te maken op de New- Yorksche noteeringen. Terwijl we du schrij ven komt de suikerprijs weer gevoelig la ger af en te Soerabaja is er in het geheel geen prijsverhooging ingetreden. De notee ring te Soerabaja is trouwens sinds gerui- men tijd belangrijk boven die te New-York geweest en nu New-York ook weer retireert, is ook de afdeeling der Suikeraandeelen te Amsterdam weer door winstnemingen ge drukt. Intusschen blijven de deskundigen het er over eens. dat de statistische positie van suiker betrekkelijk gunstig is, nu zoowel Cuba als Java een vrij ingrijpende restrictie van den aanplant doorvoeren. Ook voor Tabaksaandeelen was deze week de willige stemming verdwenen, al is dit meer aan de sterk ingekrompen omzetten, aan aan de beoordeeling van de vooruitzich ten te wijten. In tabakskringen ziet men de toekomst vrij hoopvol in, omdat bij de jongste veilingen gebleken is, dat zoowel de binnenlandsche fabrikaten, als de Duit- sche voor goede qualiteiten nog goede prij zen willen betalen. Maar op heel de Amsterdamsche beurs is de matte stemming teruggekeerd, die het kenmerk is van een gebrek aan affaire. Lau sanne heeft de vorige week bij sommigen verwachtingen opgewekt, die sedert weer zijn beschaamd, zooals trouwens wel was te voorzien. Op zijn best zal men te Lausanne de officiëele formuleering vinden voor wat practisch reeds een voldongen feit is, n.l. dat Duitschland aan verdere herstelbetalingen niet meer denkt en niet meer denken kan. mede omdat de politieke constellatie zoo danig is. dat elke concessie aan de vroegere geallieerden een burgeroorlog zou kunnen ontketenen, 't Zal reeds mooi zijn als men thans zoo weet te manoeuvreeren, dat de verkiezingen een vreedzaam verloop hebben. Er is in Duitschland, ook na het optreden van Von Papen, politieke onzekerheid, die als een dreigend onweer boven de beurzen hangt. Daar is de laatste dagen nog weer iets bij gekomen. Dat wil zeggen, niet van politie- ken aard, maar van financiëelen aard. Er is sprake van geweest het is ook al weer tegengesproken dat Von Papen te Lau sanne het denkbeeld van de vermindering van Duitschiand's particuliere schulden zou hebben ter sprake gebracht. De bladen heb ben daar in alle toonaarden ach en wee over geroepen, spreken van een collectief bankroet en wenschen een krachtige actie van de regeering om een dergelijk onheil te voorkomen. Nu is bedoelde mededeeling reeds in zooverre gecorrigeerd, dat meer een verlaging van de rente bedoeld is dan een vermindering van de hoofdsom. En het is natuurlijk juist, dat een vermindering van particuliere schulden over de geheele linie zonder meer, inbreuk is op de rechten van hen, die aan Duitschland geld hebben ge leend. Maar men moet toch ook in deze zaak niet te theoretisch zijn en er rekening mee houden, dat nood wet breekt en de werke lijkheid daarvan op de beurzen reeds lang in de koersen der betrokken obligaties zicht baar is. Hot is wel gebleken uit de positie van verschillende West-Duitsche gemeenten, dat zij de hooge .rente op haar obligatie- schuld niet kunnen betalen. Het is ook alles zins verklaarbaar, evenals het verklaarbaar is dat Nederlandsche gemeenten in finan- cieele moeilijkheden geraken. Maar toen de Duitsche leeningen werden gesloten, wisten de koopers welke groote risico's zij op zich laadden en de beurs heeft, als gezegd, die ri sico's in den koers der obligaties uitgedrukt. Er is niemand die gelooft dat Duitschland zijn particuliere schulden volkomen zal kun nen handhaven en daarop de hooge rente zal kunnen blijven betalen. De houders zul len zich ongetwijfeld geluk wenschen, wan neer met handhaving van de oorspronkelijke schuld, alleen de rente zou worden verlaagd. Want dat er tenslotte iets met de Duitsche obligaties moet gebeuren, staat wel vast. In venhouding tot de waarde der goederen is die schuld verdubbeld en zij kan door vele debiteuren niet worden betaald. Zonder verzet zullen de crediteuren natuurlijk niet met elk aanbod genoegen nemen, maar men zal toch moeten geven en nemen, gelijk reeds bij de obligaties van Keulen het geval was, waarbij de aflossing met 5 jaar is ver schoven en de rente van 8 tot 7 pOt. is ver laagd. Het komt ons voor dat er nog altijd velen zijn, die de werkelijkheid niet willen zien. Die meenen. dat alle geldschulden zullen kunnen worden gehandhaafd, evenals de hooge rentepercentages, welke daarvan moe ten worden betaald. Met dat ai opnieuw blijkt dat we er met de financiëele misère nog lang niet zijn. In de Vereenigde Staten, waar de effectenbeurs voortdurend flauw is en er van vele koersen niets schijnt over te blijven, begint men rich ook meer en meer over de Spoorwegen be zorgd te maken. De ontvangsten blijven zoo slecht, dat vele maatschappijen geen geld meer hebben om de coupons te betalen Ook daar komt de vraag op: kunnen de Ameri kaansche sporen hun groote obligatieschuld handhaven? Voorloopig wordt er nog geen antwoord op .gegeven. Maar de vraag is be doeld als een voorbereiding van de houders om met de mogelijkheid te rekenen, dat ver laging of stopzetting der rentebetaling eer lang zal moeten volgen. LETTING A LEEFTIJD VAN TOELATING TOT DE LAGERE SCHOOL. EEN ADRES VAN „VOLKSONDERWIJS" AAN DE KONINGIN. Het hoofdbestuur Yan „Volksonderwijs" heeft zich tot de Koningin gewend met een adres .waarin wordt verzocht, den maatregel van verhooging var. den leeftijd van toe lating tot de lagere school slechts dan toe passing te doen vinden, indien voldoende voorzien zal zijn in de behoefte van voor bereidend onderwijs. Het adres verzoekt om een onderzoek in elke gemeente naar de gelegenheid tot het ontvangen van dat onderwijs in te stellen. BOODSCHAPPEN PER TELEFOON. MEER CONTACT MET HET PLATTELAND. Van isolement van het platteland kan practisch niet meer gesproken worden. Vroe ger 'had men geen schijn van kans om na het sluitingsuur van de hulppost-, telefoon- en telegraaf 'kantoren nog ergens met het platteland in contact te komen. Men was er dan geïsoleerd als Robinson Crusoe op zijn eiland. Het hoofdbestuur der P. T. T. heeft hieraan door nieuwe regelingen zoo goed als een einde gemaakt, waardoor men ten allen tijde me: de provincie in contact kan komen, aldus de Tel. In de voornaamste steden in de pro vincie zijn de telefoonkantoren reeds dag en nacht open en dit aantal is successievelijk reeds tot ongeveer honderd kantoren uitge breid.- Voor de omstreeks duizend hulpkan toren, die de P. T. T. dienst op het platte land heeft en door een kantoorhouder wordt beheerd, was ae oplossing niet zoo eenvou dig: Voor een 800-tal deze kantoren heeft men met medewerking van abonne's een zoo danige regeling getroffen, dat bij 'de abonnés die zich hiervoor beschikbaar hebben gesteld gedurende de uren,, dat het hulptelefoon kantoor gesloten is, getelefoneerd kan wor den. Deze abonnés hebben een doorverbinding met de naastbijzijnde hoofdplaats. Daar dit locale regelingen zijn, is slechts ter plaat se bekend, welke abonné zich hiervoor be schikbaar heeft- gesteld. Bij de resteerende 200 hulpkantoren, waarbij een dergelijke regeling niet bestaat, heeft het hoofdbe stuur onderzocht in hoeverre de kantoor- en stationhouders bereid zijn gedurende den sluitingstijd boodschappen over te brengen. Hierop is door 122 kantoorhouders geant woord, dat zij hun volde medewerking toezeg den. Op alle uren na den officieelen sluitings tijd, dus ook des nachts en op Zondag kan men deze 122 plaatsen opbellen en verzoeken boodschappen over te brengen. Welke die plaatsen zijn, kan aan de telegraaf- en tele foonkantoren geïnformeerd worden. De kan toorhouders krijgen hiervoor geen vergoeding Zij doen het geheel belangeloos. Later bij de invoering van een telefoombocdschappen- dienst, zal vermoedelijk wel een vergoeding worden verstrekt, welke dan door de gebruik makers zal moeten worden gedragen. INGEZONDEN MEDEDTELINGEN a 60 Cts. per regel. meat yxcJtt.' omdat ze zoo geurig is fRFTEMEyERS PATENTBAA! en PATENTKRUb 15 -2,0 en 25cf.perV2ons SMOKKELAUTO BESCHOTEN. DE INZITTENDEN GEWOND De Tel. verneemt Zaterdagnacht uit Weert Omstreeks vijf uur is door de kommiezen van Weert weer een vrachtauto aangehou. den. De inzittenden trachten ongeveer 2000 K.G. suiker op fraudeleuze wijze het land in te voeren. Men had reeds sedert eenigen tijd vermoeden, dat weer een smokkelauto in deze streek opereerde, zoodat de kommiezen extra versterkt waren en zich nabij sluis 16 achter een huis Sn hinderlaag hadden gelegd Toen men tegen het krieken van den dag een auto langs het kanaal uit de richting van de Belgische grens hoorde naderen, werd deze doo vlagsignalen gesommeerd te stoppen. De bestuurder reed evenwel in volle vaart door. waarna op den wagen ge schoten werd. De bestuurder werd in den arm getroffen. Hierdoor was hij het stuur niet meer, zoodat de auto begon te slinge ren, van den weg reed en in een diepe sloot terechtkwam. De wagen werd vrij ernstig ge havend waarbij de drie inzittenden, een dame en twee heeren vewondingen opliepen. De auto, die afkomstig bleek te zijn uit Ros malen. werd met den inhoud in beslag ge nomen en tegen de inzittenden proces-ver- baal opgemaakt. DE TUBERCl LOSE-W FDVLUCHT. Aan de Tuberculose-wedvlucht, welke 7 Augustus gehouden zal worden door den Haarl. Postduiven bond, ls onder goedkeuring van B. en W. een loterij verbonden. Alle jonge duiven, die nog niet in een wed vlucht hebben meegevlogen. en aan deze wedvlucht meedoen, hebben een genummer- den voetring. De loten, welke worden uitge geven, zijn hetzelfde genummerd als ringen der duiven. Het rmgnummer van de duif, die het eerst thuis komt, geeft aan op welk num mer de eerste prijs is gevahen en zoo ver volgens ook voor de volgende prijzen. Er zijn verschillende zeer mooie prijzen aangekocht, zoodat deze loterij veel aantrekkelijks heeft, vooral daar de loten slechts 10 cent kosten. LETTEREN EN KUNST VOOR DE JEUGD. Het groote Negerboek. In het groote Negerboek heeft Willy Scher- melé vele verhalen, sprookjes, fabels, vers jes, grapjes enz oospronkelljk zoowel als bewerkt, gebundeld en van zeer talrijke al leraardigste illustraties, vooral zwartjes voor zien. Joh. M. Jerry werkte aan het tot stand komen van het boek mee, dat voor jongens en meisjes van 610 Jaar is samengesteld. Ongetwijfeld zal het vroolljk en vlot geschre ven boek in goeden smaak vallen bij het jonge volkje. Van Holkema en Warendorf N.V, te Am sterdam gaf het boek in fraai gekleurde.i prachtband uit. Van indianenjongen tot medicijnman. De schrijfster van dit boek, Laura Adams Armer, is er in geslaagd volkomen eigen te worden met den Navahostam in Arizona, en daardoor geheel op de hoogte geraakt van gewoonten en gebruiken van dat volk. Dit is ook de reden dat zij zoo natuur- en waarheidsgetrouw de ontwikkeling van een INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. a 60 Cts. per regel. Navahoiongen tot medicijnman heeft kunnen weergeven. Het is een interessant werk, dat door de schrijfster zelf is geïllustreerd en uitgegeven is bij van Holkema en Warendorf te Amster dam. De Vlucht. De Russische schrijver M. A. Aldanov geeft in dit boek De Vlucht een vervolg op zijn: De Sleutel. De personen uit dat boex verschijnen ook in dit tweede werk, dat ons de door de revolutie veranderde toestanden deot- zien. Men vlucht uit Petersburg naar elders. Men vlucht ook voor de omstandig heden voor wat was, voor zich zelf. Dr. A. Kosloff vertaaloe ook dit werk. dat boeit en een prachtige karakteruitbeelding geeft. Dr. Alfred Hackel schreef een inlei ding. Van Holkema en Warendorf te Am sterdam verzorgde ae uitgave. Elmer Gantry Elmer Gantry is de predikant, wiens levenswandel door Sinclair Lewis :s beschre ven Deze heeft- daarbij tevens weer gelegen heid met de hem eigen groote mensehen- kennis en psychologisch inzicht de toestan den in Amerika te teekenen. speciaal die met betrekking tot den godsdienst. Het boek. dat vertaald is door J. H. Pauls is verschenen in de serie Goed en Handig bij van Holkema en Warendorf's Uitgeversmij. N.V. te Amsterdam. HET STADION-SPEL. SCIENTIA LUMEN PACIS. De heer Frank Luns, de ontwerper en lei der van het openluchtspel Scien'.ia Lumen Pacis, is wel eens gelukkiger geweest met zijn stadion-spelen Het was eigenlijk een won derlijk ratjetoe, dat daar Zaterdagmiddag in het Stadion ter herdenking van het 300- jarig bestaan der Amsterdamsche Hooge School werd gegeven en wanneer wij niet de zeer uitvoerige beschrijving en explicatie er van in het programma hadden gelezen, zou den wij van de beteekenis van dit zoogenaamd „fantastisch-symbolisch spel' waarschijnlijk bitter weinig hebben begrepen. Het was louter een kijkspel van een soms ontstellend kinder lijk-naleven inhoud, waarin het artistiek element op een heel enkel moment na—- wel zeer ver te zoeken was. Menigeen zal zich dan ook hebben afgevraagd, waarom het noodig was na de zoo geslaagde opvoering van S. P. Q. A. 32 een dergelijke vertooning aan de stad Amsterdam en haar buitenland- sche gasten aan te bieden. In het eerste uur vreesden wij voor een vol slagen mislukking. Het groote middenterrein moest een Middeleeuwschc Jaarmarkt voor stellen. maar de illusie bleef wel heel verre. Wat wij zagen waren enkel 'n paar honderd maskerade-figuren, die tusschen enkele kraampjes en tentjes op het stadion-veld heen en weer slenterden en zeer wonderlijk aandeden tusschen de op hetzelfde veld opgestelde muziekkorpsen en zangvereni gingen van hedendaagsche post- en politie mannen en in zwarte colbertjasjes en lichte japonnetjes gestoken heeren en dames. Het veld bleef akelig leeg en als geheel maakte het zelfs met den rondrijdenden stoet van edelen en edelvrouwen een hoogst pooveren en dilettanterigen indruk. Van de vele muzikale vergissingen op dezen middag was de opening" met de jubel ouverture van Carl Maria von Weber door hoe is zoo n blunder mogelijk, zou men zeg gen een s.vmphonie-orkestje wel een der allergrootste. Natuurlijk ging het geluid in de kolossale open ruimte totaal' verloren en dreven er van dezen „jubeltonen" op eenigen afstand niet meer dan enkele over. Maar keeren wij in dit van anachronismen wemelenden spel weer tot onze Middeleeuw sche kermis terug. Rederijkers gaven er wagenspelen, die in het programma zeer uit voerig werden beschreven, maar waarvan het publiek op de tribune totaal niets te zien kreeg. Een modern publiek is beleefder dan het Middeleeuwsche en daarom hoonden wij de spelers niet, zooals de kermisgasten op het veld dat deden. Er zou anders nu en dan wel reden voor zijn geweest, vooral bij het daar opvolgend fragment, dit zich afspeelde bij een foeileelijke licht-blauwe stellage, dat volgens het programma de Olympos moest voorstellen. Uit de ingewanden van de Olympos verschenen o. wonder! stond er terecht in het programma op de smeek beden der over den hoon vertoornde rede rijkers de Grieksche Goden en Godinnen, althans wij moesten ons verbeelden, dat zij het waren, al deed heel de vertoon ing meer aan een tooneel uit Offenbach's onsterfelijke operettes denken. De Middeleeuwsche gasten, blijkbaar nog meer verschrikt dan wij en to taal in de war door dat onverwachte ver schijnsel, trekken achter de Belgische vlag op tegen de onder de Zwitsersche vlag op rukkende Olympiaden en voor onze verbaas de oogen stellen zich in het stadion de Bel gische en Zwitsersche elftallen te paard op in de meest fantastische maskeradepakken van amazones, Romeinsche ruiters en Middel eeuwsche ridders om een friendly game te be ginnen. Dc strijd een niet onaardig schouwspel begint en eindigt met 0—0. Het is mij onmogelijk om over dit eerste deel van Scientla Lumen Pacis we'.k dee. meer dan een uur duurde ln serieuze.) toon te schrijven. Het deed te veel aan pa rodie denken en werkte te zeer op ae lach spieren om het ernstig op te vatten. Maar met het binnentrekken door de Marathon poort van de zegekar do .Wetenschap", om stuwd door 300 meisjes ln het rood. geel. groen, paars, blauw en wit. veranderde plotseling het aspect. Het was Lily Green, de ontwerpster der dansen, die het artistieke element in het spel bracht. Want wat toen volgde, de rhytmische dans der maagden op het midden van het veld. was waarlijk bekorend, licht, gracieus en ijl van bewegen, harmonieus en mooi van kleur. Dit ballet schonk visueel genot en bracht tegelijk een keerpunt in het spel. Want bij het daarop volgend binnentrekken van de symbolische groepen handel, nij verheid. techniek, scheepvaart, visscherü. koloniën, kunst en sport - - krec% het spel kieur. leven en beweging, kwamen wij einde lijk op het terrein, waar Frank Luus zoo als w0 ons nog van vorige Stadionspelen herinneren in zijn element isJn de folklore meer dan in de symboliek ligt zijn kracht. Frisch en fleurig waren al deze door herau ten voorafgegane groepen, de handel met zijn eere-escorto van Alkmaarsche kaasdra gers. die de gele boller, triomfantelijk ror.d droegen. de scheepvaart, met dc parmantige leerlingen van de kweekschool voor de zee vaart ln hun kwieke uniformen, de visacherij met de Zeeuwen, de Spakenburgers cn de gearmd-Ioopende struischc Volendammers, de sport met de vlugge en krachtige zwem mers en roeUers. Het was een optocht, meer ook niet. maar waar wij met genoegen naar keker.. Aan de bedoelingen van den ontwer per dachten wij al lang niet meer. En waar om zouden wij ook. nu er werkelijk wat /Jeu rigs cn aardigs te zien was. En toen honderden postduiven werden los gelaten en In het felle zonlicht boven onze hoofden rondcirkelden en na het gedonder der kanonnen 3 zware vliegtuigen van de K. L. M. kwamen aangedaverd. toen was dit een slot, dat pakte en ons me: vele misluk kingen van dezen middag verzoend?, «al kwam dan ook bij het hooren der kanon schoten en het zien van de vliegtuigen de vraag bil ons boven, of de wetenschan te genwoordig wel waarlijk het ..licht des vredes" Is. zooais de heer Frank Luns ons met zijn Scientia Lumen Pacis wilde doen geiooven. J. B. SCHUIL. INCEZCNDEN Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt dc kop(f den inzender niet teruggegeven. DE ZIEKENAUTO. Geachte Redactie, Beleefd verzoekt ondergetcekendc opname van onderstaande regelen. Met eenige verbazing nam ik kennis van het bericht in uw nummer van Vrijdag be treffende de aanrijding van het 4-jarig meisje op den Rijksstraatweg n.l. Willy He- tem. Zooals het polltie-rapport daar het ge val mededeelt, is het juist, doch dat. het ar me kind bijna een uur op den prond op den openbaren weg heeft gelegen, vóórdat, de ziekenauto van Mathot aanwezig was. wordt daarin niet vermeld; hiertegen wilde ik mijn ernstig protest doen gelden. De heer Mathot is opgebeld om 7.15 uur door den heer Kui pers over het hoofdbureau van Politie en kwam pas over half negen op de plaatsS des onheils. Dc agenten nrs. 127. 12o en 82 druk ten zelf hun verontwaardiging uit over het zeer lange wegblijven van de ziekenauto en ook de inspecteur van politic sprak zijn ver ontwaardiging er over uit, Is het hier niet de taak der overheid, ln dezen B. en W.. te zorgen dat zooiets niet weer voorkomt, (dit Ir niet de eenige klacht over het lange wegblijven van deze zieken auto) of verdient het overweging dat oen ge meente als Haarlem met circa 13U.000 inwo ners een dergelijke dienstverrichting ln eigen beheer neemt? Een woord van hulde mag in deze niet onthouden worden aan den Ongevallendlenst die vlug en practisch de eerste hulp verleen de. U dankend voor de verleende plaatsruimte, D. SMITS In verband met bovenstaande regelen heb ben wij den heer Mathot om inlichtingen ge vraagd. Deze verklaarde ons. dat hij in het onderhavige geval om 2 minuten over 8 pas was opgebeld en dat de auto om kwart over 3 ter plaatse was. Dat dc auto soms pas lang na een ongeval aankomt, ligt aan het feit. dat men zoo laat om een ziekenauto telefoneert. Men heeft 't in den regel te druk om direct, op te bellen ol men rekent erop, dat een ander het wel gedaan heeft, - Red. FEUILLETON („LUZIFERS' ENDE") Een emotioneele roman door WALTHER KLOEPFFER. 17) Dien avond cn ook den volgenden da^ ge beurde er niets bijzonders. Het melkmeisje en de bakkersjongen waren geen verdachte personen. Eerst tegen den avond stelde Klaus iets vast-, dat misschien van eenig belang kon zijn. De beide jonge dames kre gen namelijk heerenbezoek. Het liep tegen zeven uur. Marv deed open. Zij veroorloof de den. met- buitengewone elegantie ge- kleeden. jeugdigen heer. haar een handkus te geven. Daarop gingen beiden naar bin nen. Klaus liep de trap af: hij wilde tot eiken prijs weten, wie deze bezoeker was. Lang behoefde hij niet te wachten. Na verloop van een kwartier verscheen de gentleman in gezelschap van.... Inez de Castro. Klaus volgde hen op den voet. Hij behoefde geen angst te hebben, herkend te worden, daar signora Lantaddila hem nog nooit in zijn ware gedaante had gezien. Inez en haar metgezel stapten zoo stevig door. dat Klaus moeite had hen bij te hou den.'Alhoewel niet bepaald hartelijk, scheer, de verhouding tusschen Inez en den onbe kende vrij vertrouwelijk. Gedurende een kwartier was Klaus volop in de gelegenheid de mooie gestalte der voor hem ioopende danseres te bewonderen. Plotseling bleeif het paar staan voor een machtig gebouwencomplex, dat in den vorm van een hoefijzer een grooten tuin omgaf. Nauwelijks waren beiden blijven staan of Klaus, gebruik makende van de schemering en zich dekkende achter een paar -heesters sloop behoedzaam naderbij. Hij was echter eenige meters van Inez en haar begeleider verwijderd en kon daardoor slechts brokstuk ken van het gesprek opvangen, waarin Inez en de onbekende gewikkeld waren. De dan seres vertelde iets, terwijl haar metgezel op merkzaam luisterde. Plotseling vernam Klaus eenige woorden die hem interesseerden. Inez sprak van Lugano: zijn telegram ont vangen. Het kwam uit Genua en heeft me werkelijk gerustgesteld. Eerst aan boord van het schip was hij in veiligheid.Er re.ed een tram voorbij en Klaus verwenschte den uitvinder van dit vervoermiddel. Het rumoer der tram verloor zich in de verte en Klaus hoorde weer een zehere se nor Pereira, of er manchetknoopen bestonden van de zelfde soort als mijn collieriianger. Ik heb natuurlijk geen woord laten vallen, Een vrachtauto donderde over de straat er. Klaus verwenschte den uitvinder der vrachtauto's. Waarschijnlijk lag de sleutel van het geheim juist in de woorden, die voor hem verloren gingen. Het was om er dol van te worden. Hetgeen hij echter vernomen had was vol doende om de verdenking, die hij jegens de danseres* koesterde, opnieuw te versterken. Tot overmaat van alles hoorde hij Inez' metgezel nog zeggen: „Goed gedaan. Inez: die vervloekte speur hond behoeft zijn neus niet in onze zaken te steken. Maar nu moet ik naar boven, an ders wordt hij ongeduldig". ..Hij?" Wie is deze ..hij"?", vroeg Klaus zich af. De gladgeschoren gentleman maakte een beleefde buiging voor de danseres: ..d Eve ning en de groeten aan Mary!" Daarna stak hij de straat over, terwijl Inez den weg naar huis in sloeg Klaus bleef niet lang in tweestrijd, .,'t Is duidelijk, dat dit heerschap bij de zaak be trokken is. Ik moet hem volgen. Ine® loopt me niet weg". Hij verliet zijn schuilplaats en trad in de schaduw van den onbekende. Deze schelde juist aan de deur van een aan den tuin ge legen huis. Een oude man deed open. Ter wijl de binnentredende in een donkere gang verdween, bleef de oude portier een oogen- blik aan de deur staan cn keek de vijfde Avenue af. Klaus trad op hem toe en vroeg met het onschuldigste gezicht ter wereld: ..Was dat niet Mr "Wilson, die zooeven bin nenging?" De oude man keek hem hoofdschuddend aan. ,-No, sir, dat was chef-arts Dr. Lux. ..Zoo? Dan heb ik mij vergist. Goeden avond". Klaus Sander groette vriendelijk en ver wijderde zich langzaam. HOOFDSTUK VUI. Eenige dagen later stond Klaus voor den tuin van het huis, waarin de geheimzinnige Dr. Lux den vorigen dag was verdwenen. Nu, bü het volde daglicht, verbaasde hij zich over do uitgestrektheid van het ge bouwencomplex. Het waren een aantal ge bouwen, die in den vorm van een hoefijzer een met eiken en beuken beplanten tuin omringden. En dat nog wel in een gedeelte van New York. waar elke duimbreedte gronci met goud werd betaald. Op eer. zwart marmeren naambord stond Particuliere kliniek van professor Tommy Angel Het terrein was zoodanig bebouwd, dat een voornaam heerenhuis onmiddellijk aan de straat grensde. „Waarschijnlijk de woning van den eigenaar", dacht Klaus. Aan dit heerenhuis grensde een kleiner gebouw, on getwijfeld voor de bedienden en het ver plegend personeel Een groot, tweemaal in een rechten hoek gebogen gebouw, blijkbaar de kliniek zelf, grensde aan de woning van het personeel. Hetgeen Klaus Sander's ver bazing hoofdzakelijk gaande maakte, was de onafzienbare reeks van auto's voor en naast den ingang, waardoor men den indruk kreeg dat professor Tommy Angel wei een bij zonder drukke praktijk moest hebben. Schuin tegenover den Ingang stond een krantenstalletje. Klaus kocht een ochtend blad en knoopte een gesprek aan met den verkooper. Na verloop van een paar minuten vist hij het volgende: Professor Angel vroeger geneesheer-directeur van het Colum- b i a - Unive r si te i tsrieke nhoi is woonde reeds twintig jaar in het groote heerenhuis, zonder praktijk uit te oefenen. Deze non-activiteit vond haar oorzaak ln oen spoorwegongeluk waarvan een verlamming het gevolg was. Hij trok zich uit het openbare leven terug en leefde verder slechts voor zijn boeken. Tot verleden jaar. Toen gebeurde het vreem de. De reeds zeventigjarige heer liet naast zijn wonmg een groote kliniek bouwen, nam assistenten aan en opende een praktijk, die thans, als de beste en grootste van New York gold. De professor was een eigenaardig mcnsch. Bij voorkeur behandelde hij slechts ziekte gevallen. die door de andere doktoren waren opgegeven. Hij genas alles; kende iedere riekte. Bovendien was hij een phi! an troop, die armen en minvermogenden gratis hie'.p. He' volk vereerde hem als een godheid. Hij had zulk een vermaardheid, dat vorsten en mll- Uardairs hem consulteerden. In dergelijke gevallen vroeg hij echter een vorstelijk hono rarium. Klaus daeiit een «ogenblik na. Indien slechts de helft van hetgeen de krantenver- kooper vertelde waar was. dan moest die professor een buitengewoon mensoh zijn. Doch in welke verhouding stond Dr. Lux tot hem? ..Bestaan er ook portretten van den pro fessor?" vroeg hy den krantenman. ..Ja zeker, mijnheer Hier hebben wc Juist een nummer van dc ..Manhattan Weekly Press". Ziet u maar eens". Het beeld stelde den professor voor. oen geven door zijn staf van medewerkers. Links van den professor stond Dr. Lux. Angel zedf was een eerbiedwaardige grijsaard met hoog voorhoofd en van geest t.nteiende oogen. De rechterarm, waarschijnlijk de verlamde, hing slap aan zijn zijde. Klaus kocht de krant en vertelde den man, dat hij <4cn professor wilde consulteercn ,Doe cat", antwoordde deze. „U zult er geen spijt van hebben. Op weg naar huis dacht Klaus er over na, welke rol de medeplichtige van Inez de Castro Sn de kliniek mocht spelen. Chef-arts? Best mogelijk. Maar In leder geval leidde hij den professor om den tuin. En hij. Klaus Sander, zou wel ultvLsschcn, op welke ma nier dat gebeurde. Het Capita! Palace spuwde door zijn zestien uitgangen ongeveer vierduizend men- schen op straat. Er ontstond een regelrechte Jacht op trams, taxi.s en autobussen Hier en daar stond een groepje varié-©bezoekers die geestdriftig het optreden van Lantadi'.la be spraken. New York had haar sensatie Men beweerde dat de nieuwe ster ergens ln de Zuidelijke Staten was ontdekt. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 7