De Ontwapeningsconferentie. BUITENLAND. Grandi doet de wereld verbaasd staan. HAARLEM'S DACBLAD DINSDAG 5 JULI 1932 TWEEDE BLAD Hij keert zich van Frankrijk en Engeland aC. En gaat nog verder dan Duitschland zelf. Hij wil thans algeheele schrapping der herstel- en oorlogsschulden. Duitschland heeft 2 milliard geboden. Lausanne zoekt naar een „formule" om allen te bevredigen. HET BELANGRIJKSTE NIEUWS. De conferentie van Lausanne is in een ge heel nieuw stadium gekomen door een inter view van de ..Petit Parisien" met Grandi. waar uit blijkt dat hij totaal „omgeslagen" is. In zijn interview zegt Grandi: „Na drie weken van conferentie ben ik meer dan ooit overtuigd, dat de eenig moge lijke oplossing te Lausanne in het belang van allen de ,coup d'éponge" is. Op den openings dag van de conferentie hebben wij een be langrijke daad verricht toen wij de betalingen schorsten tusschen de crediteuren en debiteu ren in Europa voor de herstel- en voor de oorlogsschulden. Dat was inderdaad een goed begin. Wij moeten nu oppassen dat wij door al onze onderhandelingen niet uit het oog verliezen, waarvoor wij hier gekomen zijn. De conferentie van Lausanne was niet bij eengeroepen om ons toekomstige, onzekere betalingen te verschaffen, die het abnormale karakter van den tegënwoordigen onnatuur- lijken toestand slechts konden verlengen en daardoor verergeren. De conferentie was bij - eengeroepen voor de onvermijdelijke slotfor- maliteit, die noodig was voor het herleven van het vertrouwen en herstel van den han del. Ik geloof dat wij moeten oppassen dat de geest die de oude en nieuwe ..plannen" ge ïnspireerd heeft, niet binnensluipt in het werk. dat wij nu bezig ziin te doen. Onze taak is niet andere conferenties voor te bereiden. Zou de tegenwoordige dubbelzinnige toestand voortbestaan, dan zou het herstel van de we reld onmogelijk worden. Het moratorium van 16 Juni. dat de beta lingen voor herstel- en oorlogsschulden tus schen de Europeesche staten schorste, wijst ons den weg. Wij moeten dien weg tot het einde volgen. De overeenkomst die wii te Lausanne zullen bereiken, moet definitief zijn en moet de schrapoing tengevolge heb ben voor alle Europeesche Staten, crediteu ren en schuldenaren, zoowel voor de herstel als voor de oorlogsschulden. Alleen op deze manier kunnen wij den weg banen voor een algemeen accoord in overeenstemming met onze verklaring op 16 Juni. De' tijd is voor ieder van ons gekomen om tegenover de anderen het woord van het Evangelie in de practijk te brengen „vergeef ons onze schulden, gelijk wij vergeven onze schuldenaren". Om dit te bereiken moet ieder van de regeeringen die vertegenwoordigd is, den moed hebben, en dat niet alleen in woor den. om het volle deel van zijn verantwoor delijkheid op zich te nemen van de offers en van het risico, die de ernst van den toestand eischt". Grandi gaat dus nog verder dan Duitsch land zelf, dat nu 2 milliard heeft aangebo den. De Fransche gedelegeerden ter herstelcon ferentie hebben Maandag een bezoek ge bracht aan de Britsche delegatie, aan wie zij meedeelden, dat de Fransche delegatie zich gebonden acht aan het principieele voorstel, waaromtrent op 2 dezer tusschen de gedele- gerdn der crediteurenlanden overeenstem ming is vrkregen. De voornaamste kwestie, die op het oogenblik ter discussie staat, be treft dus het totale bedrag der door Duitsch land te verrichten slotbetaling. Zooals men weet. voorziet het voorstel der crediteuren in een betaling van in totaal vier milliard goud mark en ook de te Lausanne vertoevende Fransche minister van Financiën, Germain- Martin, gaf nog Maandag tegenover de ver tegenwoordigers der Fransche pers te ken nen, dat Frankrijk van oordeel is. dat de cre diteurenlanden hiermede een billijk voorstel hebben gedaan. Daarentegen blijft Duitsch land volhouden, dat vier milliard een te hoog bedrag zou zijn en dat het rijk hoogstens twee milliard poudmark als slotbetaling zou kunnen aanvaarden. Aangezien echter de wensch bestaat, de conferentie tot een succesvol einde te bren gen wordt er th*ns naar gestreefd, een for mule te vinden, die beide partijen bevredigt. Naar verluidt wil men dit eventueel aldus bereiken, dat wel is waar in wezen het slot- bedrag op vier milliard goudmark wordt ge handhaafd, doch dat hiervoor een andere formuleering wordt gevonden. Men zou dit bijv. kunnen bereiken, door den door het Hoo- vermoratorium veroorzaakten achterstand van het totale slotbedrag gescheiden te hou den. België. Werkloozendemonstratie te Brussel. De Belg'iscüie werfcloozen nebben Maan- dagmorgen een grooten demonstratie-op tocht op touw gezet, waaraan ongeveer 15.000 tot 20 000 mensohen hebben deelgenomen. De socialistische leider Vandervelde mar cheerde aan het hoofd van den stoet. Des middags begaf zich een delegatie naar den Belgischen minister van Binnenlandsche Za ken om hem de wenschen der demonstranten kenbaar te maken, ten aanzien van de weldra af te kondigen verordening inzake de wenk- loozen ondersteuning. Na den optocht werd een openlucht meeting gehouden, waarop onder meer door Vander velde het woord werd gevoerd. Met zeer scherpe woorden kwam spreker tegen de regeeringspolitiek op, d.e er niet tegen opziet driehonderd duizend werkloozen aan nog grootere ellende prijs te geven terwijl zij enkele duizenden pachters ter hulp snelt, omdat deze straks hun pachten zullen kun nen betalen. De voorgenomen revalorisatie van het graan kan inderdaad alleen ver hooging van den prijs van het brood ten ge volge hebben. Vandervelde meende dat de legeering terecht de uiterste bezuinigingen moest invoeren, behalve op drie zaken die on aantastbare rechten zijn n.l. werkloozen- steun. ouderdomspensioenen en brood. Acht men die lasten te zwaar, zoo besloot Vander velde. zwaarder nog weegt de begrooting van oorlog en spreker verweet de regeering niet tot Hoovers voorstel te zijn toegetreden. Van dervelde besloot met te zeggen dat alleen socialisme redding brengen kn. Frankrijk. Briand rust te Cocherol. In stralend zomerweer is Zondag het stof felijk overschot van Aristide Briand, dat voorloopig op een Parijsche begraafplaats was bijgezet, op het kleine kerkhof van Cocherel ter aarde besteld. Duizenden vrien den van den overleden staatsman waren aan wezig om de plechtigheid bij te wonen. De geheele regeering, vertegenwoordigers van Kamer en Senaat, het corps diplomatique, de Belgische minister Hymans, oud-minister Kellogs en vele afgevaardigden van vereeni- gingen waren, aanwezig. Na de indrukwekkende plechtigheid hield de premier Herriot een toespraak, waarin hij Briand huldigde als mensch en als staats man wiens werk door de historie op de juiste waarde zal worden geschat. Briand is de geestelijke leider geweest van alles vredes- streven en zijn arbeid heeft een universeel karakter gekregen door het pact-Kellogg- Briand. „Ik voor mij", aldus Herriot, „heb nooit de beteekenis van Briand's adviezen en van zijn voorbeeld duidelijker bereft dan bij de tegenwoordige onderhandelingen, die naar ik geloof, zullen bijdragen tot den vrede in Europa en in de wereld". De- laatste rustplaats van den grooten staatsman is zeer eenvoudig. Zij zal worden gedekt door een groot rotsblok afkomstig uit zijn geboortestreek Bretagne; er zullen slechts de woorden „Aristide Briand" in ge beiteld worden. Herriot's bezuinigingsplannen. De premier Herriot heeft Maandagmiddag voor de financieele Kamercommissie zijn standpunt uiteengezet met betrekking tot het wetsontweip tot saneering der financiën, waarin naar bekend door de commissie aan zienlijke wijzigingen zijn aangebracht. Herriot beval aan het oorspronkelijke ont werp in tweede lezing te doen behandelen, hetgeen formeel niet noodig zou zijn. aan gezien de Kamer het ontwerp dringend heeft verklaard. De commissie sprak ten slotte als haar meening uit, dat een tweede lezing in de commissie zelf niet noodig is. doch dat de minister van Financiën het recht behoudt, de door de commissie uit het oorspronkelijke ontwerp gelichte bepalingen opnieuw mede in behandeling te doen nemen. Het is thans mogelijk, dat reeds Woensdag of Donderdag a.s. het wetsontwerp in de plenaire zitting der Kamer in behandeling zal komen. De partijen hebben besloten haar afgevaardigden bij de stemming de vrije hand te laten. De middenpartijen, speciaal de groep-Tardieu. hebben echter den eisch gesteld, dat onder geen beding nieuwe be lastingen zullen worden toegestaan. Engeland. Nieuw Engelsch ontwapenings voorstel? De ..Sunday Dispatch" meent te weten, dat het Britsche kabinet den minister van Bui- tenlandsche Zaken opdracht heeft gegeven ter ontwapeningsconferentie een nieuw Britsch ontwapeningsvoorstel in te dienen met. den volgenden inhoud: Afschaffing van alle soorten zwaar geschut, met uitzondering van het onbeweeglijke ves- tinggeschut; afschaffing der bombardement^ vliegtuigen der slagschepen boven 10.000 ton en der booten of het vaststellen van een maximumtonnage van 150 ton: vermindering van het personeel der luchtmacht met de helft, verlaging van het effectief van het koloniale leger. Tenslotte wordt ook afschaf fing van het gifgaswapen en van zware tanks voorgesteld. Engeland en Ierland. De minister der Dominions Thomas heeft in het Lagerhuis een ontwerp-resolutie inge diend waarbij de regeering volmacht wordt gegeven bijzondere douane maatregelen te nemen tegen invoer uit Ierland naar Enge land tot 100 pCt. van de waarde, ten einde de door Ierland geweigerde annuïteiten ten bedrage van ongeveer 5 millioen Thomas heeft de antwoordnota van de Valera bekend gemaakt, waarin de Iersche premier er op aandringt dat het scheids gerecht voor de kwestie van het Iersch Èngelsche conflict aan geen enkele beper kende bepaling mag worden onderworpen, zoodat derhalve ook buitenlandsche leden kunnen worden toegelaten. Thomas ver klaarde dat Engeland met zijn concessies tot nu toe het uiterste heeft gedaan. Thans is er geen andere weg meer open dan die van de heffing van bizondere douanetarieven. In het LagerhuLs is het voorstel der oppo sitie inhoudende te verwachten met tegen maatregelen tegen Ierland, is verworpen met 321 tegen 43 stemmen Een verder voor stel strekkende tot het laten vallen van voe dingsmiddelen buiten de repressaille maat regelen tegen Ierland is verworpen met 346 tegen 44 stemmen. Mantsjoerije. Nieuwe gevechten. Uit Mandsjoerije worden, volgens een Reu- ter-bericht uit Sjanghai, nieuwe gevechten tusschen Japanners en Chineesche vrijscha- ren gemeld. Deze vrijscharen, die tegen de regeering van den nieuwen staat Mandsjoe- kwo in opstand zijn gekomen, hebben 't tra ject van den Zuid-Mandsjoerijschen spoor weg ten Z. van Moekden vernield en verschei den goederentremen tot ontsporing gebracht. Een Japansch bombardements-eskader wierp bommen op de Chineezen van wie er volgens een bericht uit Japansche bron' ongeveer 200 gedood werden. Een Japansch vliegtuig stortte omlaag. Lausanne. MacGarrah naar Lausanne. Reuter meldt uit Bazel dat de heer Mac- Garrah. president der Bank voor Internatio nale Betalingen, zich op verzoek van Mac- Donald naar Lausanne heeft begeven om deel te nemen aan de besprekingen over de definitieve regeling van het Herstelvraag- stuk. daar volgens het. voorstel der credl- teur-mogendheden de B.I.B. zal moeten op treden als trustee bij de afwikkeling der be talingen. De tegencandidaat van Hoover bij de Amerikaansche presidentsverkiezingen, de gouverneur van New-York Roosevelt Hij heeft o.a. gezegd, dat onder zijn president schap het drankverbod zou worden afgeschaft. BERTRAM EN KLAUSMANN. HOE ZIJ GEVONDEN WERDEN. Het blijkt thans dat Bertram en Klaus- mann reeds op 22 Juni door een groep in boorlingen der Drysdale-missie waren gezien. Zes dagen later werden zij ook door een politie-patrouille opgespoord. Toen zij hun redders bespeurden, was het eenige woord, dat zij konden uitbrengen. ..brood, brood!" Toen zij eenig voedsel genuttigd hadden, konden zij iets omtrent hun wedervaren mededeelen Tijdens eèn hevigen storm waren zij bij hun tocht boven zee geheel uit hun koers geslagen. Toen zij tenslotte op het Australi sche continent daalden, bestond hun geheele voorraad levensmiddelen uit eenige blikken geconserveerde vruchten. Toen deze op waren, voedden zij zich met slakken en dron ken zij het koelwater van hun motor. Beiden zijn zeer zwak. doch verkeeren overigens in goede gezondheid. Maandagmorgen om zeven uur ls een motorboot uit Wyndham vertrokken, die de geredden en de leden der reddingsexpcdltie naar de bewoonde wereld zal terugbrengen De boot wordt Woensdag te Wyndham terug gebracht. De fortuinlijke redding der beide Duit- schers beteekent. het einde van een vlieg tocht om de wereld, waarvan het traject Bima-Port Darwin slechts een der etappes had moeten vormen. Bertram en Klausmann toch waren met hun Junkers-vllegtulg, de D 1925. van Europa naar Tandjong Priok gevlogen, van waar zij via Australië. China. Japan en Amerika naar het oude werelddeel wilden terugkeeren. over welke reis zij naar hun schatting negen maanden zouden doen. Hun vliegtuig was geheel van staal geconstrueerdhet bezat een motor van 320 P K. en kon met zijn maximum benzinevoorraad van 1000 liter ongeveer twaalf uur in de lucht blijven. Het eerste deel van den tocht, van Keulen met ettelijke tusschenlandingen naar Priok. duurde twee maanden en verliep zeer vlot. afgezien van een storm in de Golf van Bengalen. Donderdag 12 dezer vertrok het vliegtuig naar Bima Hier deed zich het merkwaardige geval Een week vol vertrouwelijke onderhandelingen. Neder land en andere kleine Europeesche Staten beginnen zich te roeren. Een paar belangrijke weken in het vooruitzicht. GENèVE, 2 Juli 1932. De Volkenbondsjournalisten waren deze week verplicht tot het „faire la navette", zooals men hier zegt: het voortdurend heen en weer reizen tusschen Genève en Lausanne. Want terwijl op de kritieke dagen van Lausanne een ieder natuurlijk daar was, eischte Genève ook op verschillende dagen ons aller aanwezigheid: voor de vertrouwe lijke ontwapeningsbesprekingen in verschil lende kleine groepen, voor de buitengewone Volkenbondsvergadering waar de besprekin gen over Turkije's toetreding tot den Vol kenbond begonnen en waar de Vergadering zichzelf tijd gaf tot November, om met de beraadslagingen over de oplossing van het Chineesch-Japansche geschil over Mand sjoerije aan te vangen en voor de 69ste zit ting van den Raad van Beheer over het In ternationale Arbeidsbureau, waar Albert Thomas als het „Genie in Actie" naar ver dienste gehuldigd werd en Harold B. Butler tot diens opvolger werd benoemd. De belangstelling ging te Genève natuur lijk in de eerste plaats uit naar de ontwape ningsbesprekingen. Men is hier algemeen ervan overtuigd, dat belangrijke dagen, die misschien wel tot twee of drie weken kun nen verlengd worden, voor de deur staan. De Ontwapeningsconferentie zal in den loop van deze maand vacantie nemen en deze zal ver moedelijk tot einde October of begin Novem ber voortduren. Alle delegaties zijn het echter erover eens, dat tevoren nog eenige besluiten bebooren genomen te worden, die bij de volkeren het geschokte vertrouwen in de Ontwapeningsconferentie weder wat zul len kunnen herstellen. Om dit resultaat ech ter binnen enkele weken nog to kunnen be reiken. moesten vertrouwelijke besprekingen groepsgewijze een belangrijken voorberei denden arbeid tevoren nog verrichten. En zoo hebben wij het deze week dan ook be leefd. dat voortdurend kleine groepjes gede legeerden bij elkander kwamen: de Fran- schen, Engelschen en Amerikanen eenerzijds, de groep der Oslo-staten (België, Denemar ken. Nederland. Noorwegen en Zweden) ver sterkt met Spanje, Tsjecho-Slowakije en Zwitserland anderzijds, en dan ook nog de Kleine Entente met Polen en de drie Balti- sche Staten Estland, Finland en Letland. In teressant was het hierbij, dat Tsjecho- Slowakije in beide groepen der kleinere mo gendheden mede aan de besprekingen deel nam. Daardoor hadden deze kleinere sta ten. die meestal in twee volkomen van el kander afgescheiden groepen vergaderen, gelegenheid toch ook eenigszins met elkan der in voeling te treden. Dit is nog slechts een allereerste begin van samenwerking ge weest. doch op verschillende punten, voor al met. betrekking tot de ..kwalitatieve ont wapening", kon reeds overeenstemming ver kregen worden en schijnt een gemeenschap pelijk front der Europeesche, niet tot de groote mogendheden behoorende staten mo gelijk te worden. De nieuwe ontwapeningsvoorstellen van President Hoover hebben natuurlijk bij al die groepsgewijze besprekingen het middel punt der beraadslagingen uitgemaakt. Een eerste gevolg van Hoover's initiatief schijnt reeds hierin te bestaan, dat de in het begin van Juni begonnen pogingen van Frankrijk, Engeland en Amerika om het over een beschei den „minimum-programma" eens te worden, dat dan na drie of vijf jaren door een meer radikale bewapeningsvermindering zou kun nen worden opgevolgd, voorloopig weder zijn gestaakt. Deze drie delegaties der grootste militaire mogendheden hebben thans inge zien. dat het plan-Hoover te groote verwach tingen bij de volkeren heeft opgewekt dan dat men nog met het door hen in studie ge nomen minimum-programma zou kunnen aankomen! In ieder geval hebben de Fran- schen en Engelschen thans onder den druk der Amerikanen zich bereid verklaard, eerst nog een poging te doen, of toch niet nog een groot gedeelte van Hoover's voorstellen zou kunnen verwezenlijkt worden. Volgens de laatste berichten schijnen bij de Franschen de oogen open te gaan, dat Hoover's ontwapeningsplannen toch ook uit een oogpunt van veiligheid wel eenige voor deden bieden. Het verband tusschen Lau sanne en de ontwapeningsvoorstellen van den Amerikaanschen President zal deze grootere Fransche toeschietelijkheid waarschijnlijk ook wel in de hand werken. Nu de Franschen zich te Lausanne er bij hebben neergelegd, dat zij van Duitschland vrijwel niets meer aan herstelbetalingen verkrijgen zullen, wil len zij natuurlijk ook van hun schulden aan Amerika bevrijd worden. Dat niets meer tot een Amerikaansche financieele toeschietelijk heid zou kunnen bijdragen, dan een Fransche inschikkelijkheid met betrekking tot de Amerikaansche ontwapeningsvoorstellen, is den Franschen niet meer onbekend. Gaat het tusschen de Amerikanen en Franschen dus wat beter op ontwapenings- gebied. de Engelschen en Japanners verzet ten zich nog steeds tegen de vlootverminde- ringsvoorsteïlen. De Japanners hebben helaas in de afgeloopen maanden getoond, dat zij c-en isolement niet vreezen. Of de Èngelsche regeering echter ondanks den grooten invloed der Britsche Admiraliteit de verantwoorde lijkheid voor een mislukking van Hoover's ontwapeningsinitiatief zou durven op zich r.emen. is te betwijfelen. En in ieder geval zal een groot gedeelte der openbare meening. onder leiding van Lord Cecil en do Britsche Volker.bondsvereeniging en van de Arbeiders partij zich wel duchtig roeren om ook En geland tot steun van het plan-Hoover te be wegen. Ir.tusschen is het hier niet onbekend, dat Sir John Simon thans nog aan de leiband der Admiraliteit loopt en dat het zijn bedoe ling was. dat de Ontwapeningsconferentie in de weken die nog aan de zomervacantie voor afgaan. den volkeren wat zand in de oogen zou strooien door de aanneming van eenige vage' sympathieverklaringen met Hoover's voorstellen zonder meer. Om dit gevaar te verhoeden, hebben van daag de delegaties van België. Denemarken, Nederland. Noorwegen. Spanje, Tsjecho-Slo wakije. Zweden en Zwitserland onder leiding van Professor Mr. V. H. Rutgers een gemeen- schappelijken stap bij voorzatter Henderson gedaan, om zich er tegen te verzetten, dat de Ontwapeningsconferentie zich met een vage sympathieverklaring zou tevreden stellen en dan met vacantie zou gaan. Zij hebben aan Henderson een „urgentie-programma" voor gesteld. dat h.i. nog in deze maand z,ou kun nen en moeten worden verwezenlijkt. Naar hun opvatting zou de Ontwapeningsconfe rentie. alvorens haar vacantierust in te gaan. nog den tekst der conventie-artikelen moe ten vastleggen, die op de volgende vier pun ten betrekking hebben: 1) de militaire luchtvaart, waarbij lucht bombardementengeheel behooren verboden te worden en hot maximum ledig gewicht, voor jacht- en verkenningsvliegtuigen op 1690 ki logram zou moeten worden vastgesteld: 2) het verbod van den chemischen en bac- teriologischen oorlog: 31 de beperking der staatsuitgaven voor militaire doeleinden: 4) de schepping van een permanente ont wapeningscommissie voor toezicht op de na leving der conventie en voor het voorberei den van verderen ontwapeningsvooruitgang na eenige jaren. Het spreekt van zelf. dat deze acht delegaties ook nog andere wen schen hebben, zooals kwalitatieve ontwape ning op het gebied van leger en vloot, ver mindering van het personeel der "Smacht en van het vlootmateriaal, internationale waarborgen tegen het gebruiken der burger lijke luchtvloot voor militaire doeleinden enz. doch zij stellen zich op het standpunt, dat deze kwesties met November kunnen gere geld worden en dat reeds veel gewonnen zou zijn. als de Ontwapeningsconferentie nog vóór de vacantie het urgentieprogram boven vermeld zou ten uitvoer brengen. B. DE JONG VAN BEEK EN DONK. INGEZONDEN MEDEDEEIJNQEN k 60 Cts. per regel STOFZUIGERHUIS MAERTENS Barteljorisstraat 16 - Telefoon 10756 VAMPYR STOFZUIGERS f 98.- voor, dat Bertram weigerde, den volgenden dag zijn reis voort te zetten, en te kennen gaf. tot Zaterdag 14 Mei te zullen wachten. Hij had or namelijk overwegend bezwaar tegen op Vrijdag den 13dcn te starten! Te Socrabaja deed het gerucht de ronde, dat het hem zelfs in zijn ongevallenpohs verboden werd. op dien dag het gevaarlijke traject naar Australië aan te vangen. Hoe dit. ook zij, het vertrek uit B:ma had zelfs niet Zaterdag, doch pas Zondag 15 dezer plaats, en wel om streeks middernacht Men waarschuwde Bert ram. dat er dien nacht geen maan was. doch hij verklaarde voldoende te hebben aan het licht van de sterren. Maandag had de Junkers, bij een normaal verloop van den tocht, te Port Darwin kun nen zijn doch het vliegtuig arriveerde niet. Toen ook de daarop volgende dag verstreek, zonder dat de Junkers was aangekomen, be gon men zich begrijpelijkerwijs ernstig be zorgd te maken over het lot der vliegers. En toen week na week voorbijging, zonder dat iets omtrent hen werd vernomen, begon men elke hoop op hun behoud te laten varen. Ongeveer een maand na het vertrek van Bima kwam plotseling het bericht, dat er een spoor der vliegers was gevonden. Inboorlin gen hadden in West-Australië nabij de kust een zakdoek gevonden, gemerkt H Bals mede een sigarettenkoker met Duitsche In scriptie. Zij stelden een geestelijke van de Drysdale- missie In kennis met hun vondst. De geeste lijke waarschuwde de autoriteiten, die on middellijk een vliegtuig van de Australian Airways uitzonden om naar de vermisten te zoeken. Reeds den volgenden dag werd daar op het Junkerswatervliegtuig van Bertram en Klausmann gevonden, waarin een briefje werd aangetroffen, volgens hetwelk de vlie gers een tocht in de wildernis gingen maken. Een reddingsexpeditie werd hun achterna gezonden Deze geraakte evenwel het spoor bijster, zoodat zij op 23 Juni onverrlchter- zake naar Wyndham moest terugkeeren. Het blijkt thans evenwel dat een groep inboor lingen, die eveneens naar de belde Duit- scliers zocht, meer succes heeft gehad. ONAFHANKELIJKSDAG IN AMERIKA. Uit New-York wordt gemeld: Indepcn- dance Day heeft 135 personen hot leven ge kost. Bij auto- en bootongelukken, zoomede bij het afsteken van vuurwerk en prijsschie ten kwamen hiervan 125 personen om het le ven. terwijl in de bergen van Kentucky eenige veeten werden uitgevochten, waarbij tien personen werden gedood en acht gewond. DE „GRAF ZEPPELIN" WEER THUIS FRIEDRICHSHAFEN. 4 Juli. (VU.) Het luchtschip „Graf Zeppelin" is Maandagoch tend te 6.30 uur, terugkeerende van de vlucht naar Engeland, vlot geland. VULKANISCHE UITBARSTINGEN IN CHILI. De vulkaan Quizapu nabij Talca (Midden- Chill) is tot uitbarsting gekomen. Reus achtige rookkolommen werden tot 10.000 M. boven den vulkaan omhooggestuwd. waar door de hemel werd verduisterd. Tot in Valparaiso en Santiago zijn aschregens ge vallen. Tevens werd een hevige aardschok gevoeld. De bevolking maakt zich zeer on gerust. daar de verschrikkingen van de jongste uitbarstingen en aardschokken nog versch in haar geheugen liggen. Behalve de vulkaan Quizapu zijn ook drie andere vulkanen in werking getreden. De rookkolommen bereikten een hoogte van meer dan 1000 Meter en verduisterden den hemel. In vele steden, waaronder ook San tiago de Chili en Valparaiso, zijn hcote asch regens gevallen. Een uitgestrekt gebied, dat zich van San Fernado tot Talca uitstrekt, is door een witte aschlaag bedekt. De asch is belangrijk grover dan die van de laatste uitbarsting in April en ruikt sterk naar zwavel. Ook Malarques aan den Argcntijn- schen kant van de Andes had onder den aschregen te lijden. Vele steden, waarvan eenige op verren afstand van het vulkaan- gebied. zooals de kuststad San Antonio, moesten ten gevolge van de verduistering van den hemel door aschwolken. op klaarlichten dag het electrisch licht inschakelen. Een groot deel der bevolking is uit het vulkaan- gebied gevlucht. AGENDA. DINSDAG 5 JULI Groote Kerk: Orgelbespeling. 8—9 uur. Groote Kerk: Beiaardconcert Maurice Lan- noy ten bate van nieuwen Adriaan. 9—10 u. Luxor Sound Theater: „Het gevaarlijke drietal". Op het tooneel: Speenhof f Jr. 8 15 u Palace: Watt en Halfwatt als ..Filmhel den". Op het tooneel: The 4 Braggaards, Olympische Spelen, 8.15 uur Rembrandt Theater: „Een nacht in het Grand Hotel". Op het tooneel: Swonson en Bredow. Danseurs Elegants. 7 en 9.15 uur. Mij. tot Expl. van Staalwaterbronnen N V. Alg. Vergad. van aandeelh. Geb- Twentschc Bank. 5 uur. Kamer van Koophandel. Vergadering 7.30 uur. Kunstzaal Rocker, Wagenweg 102. Tentoon stelling van werken van Haarlemschc beel dende kunstenaars. 107.30 uur. Teyler's Museum. Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 113 uur, behalve 's Maan dags, toegang vrij. WOENSDAG 6 JULI Gezondheidscommissie. Vergadering. Stad huis. 4 30 uur. Kunstzaal Reeker, Wagenweg 102. Tentoon stelling van werken van Haarlemschc beel dende kunstenaars. 107.30 uur Bioscoopvoorstellingen des middags en des avonds. Zandvoort: Raadsvergadering 7.30 uur. Heemstede: Concert „Eensgezindheid" in Groenendaal. 8 uur. APOTHEKEN (AVOND- EN NACHTDIENST; Firma C G. Loomeijer en Zn., Barteljoris straat 11. Tel. 10175 Park-Apotheek, Kleverparkweg 13. Tel. 11793.

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 5