De goudschat van de „Egypt". BUITENLAND. Spoedig een gunstige beslissing te Lausanne? HAARLEM'S DACBLAD WOENSDAG 6 JULI 1932 De besprekingen vorderen. MacDonald heelt een compromis voorgesteld. - Een moratorium van drie ]aar. Daarna betaling in twee ter mijnen. En in den vorm van obligaties. De veiligheids-clausule nog altijd een moeilijkheid. De slotzitting op een der eerstkomende dagen. Zijn Von Papen en MacDonaid het reeds eens? HET BELANGRIJKSTE NIEUWS. Ondanks de -vele geruohten, omtrent nog 'bestaande meeningsverscCidllen. is te Lausan ne ieder bet er over eens, zoo verneemt de Tel., van daar, dat de conferentie deson danks spoedig tot een goed einde zal worden gebracht. Met 'betrekking tot de onderhandelingen tus schen Engeland, Frankrijk en Duitsdhiand is men den gdheelen Dinsdag vrij optimis tisch gestemd geweest. MacDonald schijnt aan de Fransche delegatie bet volgende voor stel te hebben voorgelegd, dat blijkbaar is gebaseerd op de veronderstelling, dat Duitsch land bereid zal worden gevonden, zijn vroeger bod van twee milliard goudmark met 600 millioen te veuhoogen. De Engelsche premier stelt dan voor, dat Duitsdhland zal betalen in den vorm van obligaties, die in twee tranches zijn verdeeld. Na ten moratorium van drie jaar zou de eerste tranche ten bedrage van 1300 jn&lioen mark tegen een 'koers van 90 pot. -worden uitge geven, waarna men opnieuw drie jaar later tot ui-tgifte der tweede tranche van eveneens 1300 millioen goaudmaxk zou overgaan, dit maal echter tegen een koers van 95 pet. Het lijkt zeer -wel mogelijk, dat xnen op de een of andere wijze met deze cijfers tot een re sultaat zal kunnen komen. Tegen het einde van den dag waren er echter nog moeilijkheden en wel in verband met hot feit. dat de Duitschers nog aan den cisch vasthielden, dat tuet achtste hoofdstuk van -het vredesverdrag van Versaalles moet worden gesahra.pt. DultsOhiland will zich dus ibli'jitóbaar wel bereid verklaren, zijn aanbod tot 2600 mdllicen goudmark te verboogein, dooh het verlangde Dinsdagavond nog daartegen over als voorwaarde, de bepalingen, waarbij aan Duitschland de schuld aan den oorlog wordt toegeschreven en de ongelijkheid Ln de bewapening voorgoed uit de wereld worden geholpen. Deze Duitsche eischen worden echter door Herriot als ten eenenmale on- dat de seoretarls--generaa.l der conferentie Het tweede punt betreft nog altijd de veiLliiglhclidscLau'sule, -waarbij Frankrijk ziioh tegenover de Vereenigde Staten wil dekken. De Fransahen ^eihijnen aan deze veiligheids- clausule een zóó groot, gewicht te hechten, dat men te Lausanne verklaart, dat Frank rijk een lagere betaling van Duitscfnland als voldoende 'beschouwt, indien de verhouding met Amerika ex bij geregeld wordt. Het onderhoud tusschen Herriot en Mac Donald, waarbij door laatstgenoemde liiet door laatstgenoemde het hiervoren vermelde, op een slotbetallng van 2600 millioen goud mark gebaseerde compromisvoorstel ter tafel werd gebracht, duurde van circa vijf uur tot na zeven uur Dinsdagavond. Algemeen wordt het resultaat der zich thans blij lebaar ln een beslissend stadium bevindende bespre kingen met groote spanning tegemoet gezien. Wel is waar waren tot duiver slechts weinig mededeel in gen te verkrijgen, doch te Lausan ne beschouwt men het als een hoopvol terken, dat de secretaris-generaal der vonferentae opdracht heeft gegeven, de groote confe rentiezaal ln hotel „Beau Rivage" in gereed heid te brengen voor de slotzitting, welke thans in de eerstkomende dagen tegemoet wordt gezien. Wat de besprekingen zelf aangaat, wordt vernomen, dat taussohen Mac Donald en rijks kanselier vx>n Papen reeds principieele over eenstemming in zake de regeling: van het reparatie-vraagstuk, en wel op basis van het destijds door do financieele experts te Bazel opgestelde z.g. Layton-rapport, zou zijn ver kregen. Ook Herriot schijnt in tusschen ten aanzien van het bedrag der door Duitschland te ver richten sQotbetaling bereid te zijn, een tege moetkomende houding aan te nemen, ter wijl daarentegen de Duitsche politieke cisohcn op tegenstand bij den Fransahen premier blijven stuiten. Naar namelijk uit betrouw bare Fransche bron wordt verklaard, moet Herriot na zijn onderhoud met den Britschen premier hebben verklaard, dat het bedrag, waarin het thans in behandeling zijnde voor stel voorziet, niet van beslissende (beteekenis is. Daarentegen zou hij onvoorwaardelijk van de hand moeten wijzen zioh in te laten met een discussie over de politieke voorwaar den, die van Duitschcn kant zijn gesteld. Geneve. Hoover's voorstel Donderdag aan de orde. Het bureau der Ontwapeningsconferentie heeft Dinsdag, naar dc Tel. meldt, besloten as. Donderdag de hoofdcommissie bijeen te roepen ten einde een aantal staten, dat daar toe den wcnsch te kennen heeft gegeven, ge legenheid te ge'ven zich over de voorstellen van president Hoover uit te spreken. Men re kent er thans officieel op. dat het Brltsche standpunt 'ten opzichte van de ontwapcnmgs voorstellen van Hoover in een verklaring van den Britschen minister van Buitenlandschc Zaken. Sir John Simon, af -te leggen in de zitting der hoofdcommissie van Donderdag, ter kennis zal worden gebracht. Tegen een gedetailleerde behandeling der Amerikuansclie voorstellen op het oogenblik, zooals de Russische vertegenwoordiger Lit- winof verlangde, verzetten zich do groote zeemogendheden, op grond van het feit, dat dc admiraliteiten nog niet voldoenden tijd hebben gehad de voorstellen te bestudeeren. Matsoedalra Uur an) meende verder, dat ge noemde voorstellen te zomen bestudeerd bkx ten worden met de voorstellen van andere delegaties in zake de vermindering van de tonnenmaat der slagschepen, vhegjtuigmoe- derschepen enz. Dit wijst er op, dat verschil lende tegenvoorstellen te verwachten zijn. De discussie over het Hoover-plan zal af gebroken worden na aanneming van een re solutie van sympathie-betuiging, waarin zal worden verklaard, dat de voorstellen een kracht.ee stimulans voor de conferentie zul len blijken tc zijn. Tijdens de twee of drie weken, die de Ont wapeningsconferentie voorlooplg nog voor den boeg heeft, zal voorts op aandrang van de kleinere staten en van den Britschen mi nister van Bui'tenlandsche Zaken. Sir Johan Simon, getracht worden, een resolutie te doen aannemen over een aantal punten, die rijp worden geacht voor een beslissing. Tevens zullen de directe onderhandelingen tusschen do Ver. Staten, Engeland en Frankrijk wor den hervat. De groep van acht kleineer staten, waartoe ook Nederland behoort, is naar verluidt niet geheel voldaan met de besluiten van het bu reau en zal in een nieuwe bijeenkomst der acht delegatieleiders beslissen, een eigen re solutie bij de hoofdcommissie in te dienen. Men neemt, aan, dat de Ontwapeningscon ferentie in den herfst van dit jaar zal worden hervat. De Spaansche vertegenwoordiger. De Madariaga. wiens land ook tot de groep der acht kleinere landen behoort, heeft er op aangedrongen, dat tijdens het niet bijeen zijn der conferentie de directe onderhande lingen langs diploma'tieken weg voortgaan, waarbij een volledig arbeidsprogram voor do derde phase van de conferentie voorbereid zou moeten worden. Duitschland. Duitsch-Zweedsch handels verdrag opgezegd. Volgens bericht van den Deutschen Han- delsdienst zou de Duitsche gezant te Stock holm met ingang van 1 Februari het Duitsch-Zweedsche handelsverdrag .annex twee aanvullende overeenkomsten, opzeggen. Dit handelsverdrag dateert van 1 Aug. 1925. Door deze opheffing zal Duitschland de handen vrij krijgen, ons de douai.c-tarieven te verhoogen voor gezaagd hout en om de invoer-contingenteering voor levend rundvee te verminderen tot beneden 6000 stuks. Bovendien zal Duitschland de vrije hand krijgen ten aanzien van invoer-belemmerin- gen'voor spek en reuzel! Doch óók zal Duitschland nu aan bepaalde landen tarief concessies kunnen doen voor harde kaas. Nederland heeft een bijzonder gunstige be paling voor Goudsche en Edammer kaas, nl. 20 mark terwijl het algemeene tarief 30 mark bedraagt. Wanneer het handelsverdrag met Neder land, dat ultimo December a.s. afloopt en met een opzeggingstermijn van zes maan den per 1 Juli 1933 zou worden opgezegd, dan zou door het wegvallen van het verdrag met Zweden, óók Nederland het tarief van 30 mark moeten gaan betalen. Zoolang Duitschland gebonden was aan het verdrag met Zweden kon het geen enkele nieuwe re geling treffen. De „Kölnische" voor drie dagen verboden. De Vierde strafsenaat heeft in de kwestie van het verbod van de ..Kölnische Volkszei- tung" op 5 Juli de volgende beslissing geno men: Het verbod is rechtsgeldig, echter slechts voor den duur van drie dagen, omdat een mededeeling in het artikel, waarop om. het verbod was gebaseerd, anders is uitge legd. De beslissing is verder gegrond op „het in gevaar brengen van buitenlandschc poli tieke belangen" alsmede op ongepaste uitla tingen over den Rijkskanselier. Politieke botsingen. Dinsdagavond is het op vereöhiilende plaatsen in Duisburg tot ernstige politieke botsingen gekomen. In de Woertherstrasse vielen communisten en nationaal-socialisten op elkander aan met steenen. Schoten werden gelost. Een communist werd gewond. De politie arresteerde 3 personen. In de Koeningstrasse vond een gevecht plaats tusschen stroobiljetten uitdeeiende Reichs bannerlieden en leden van de N.S.D.A.P., in den loop waarvan een persoon zoo zwaar verwond werd, dat hij naar hetziekenhuis moest worden gebracht. Kort daarna kwam het in Neudorf tot een nieuwe vechtpartij Ook hier werd verscheidene malen geschoten, waardoor 3 personen werden gewonJd, waarvan 2 zwaar. De politie arresteerde 23 personen, waarvan na verhoor 5 in arrest werden gehouden. Engeland. Invoerrechten op Iersche goederen. Bet Lagerhuis heeft volgens een Reuter- bericht een labour-amendement met 346 te gen 44 stemimen verworpen, dat voorstelde corsumiptie artikelen uit te zonderen van de tarieven op den Ierschen invoer. Het Lagerhuis nam de door Thomas inge diende resolutie betreffende douanetarieven op Ierschen import aan met 223 togen 31 stemmen. De conversie der 5% War Loan. Medegedeeld wordt dat reeds 100.000 aan vragen zijn ontvangen tot conversie der 5 pet. War Loan overeenkomstig het aanbod der regeering. Een g-root aantal obligateehouriers heeft de bonus van 1 pet. aan de schatkist geabandonneerd. De aanvragen die aflossing van het bedrag eischen 'belooipen slechts 6 pot. van het totale aantal. Portugal. Nieuw kabinet gereed. Het nieuwe Port-ugeesche kabinet is sa men, gesteïd en bevat o.a. de volgende per soonlijkheden: Oliviera Salazar, miister-president en fi nanciën. Cesar Mendes (thans gezant te Stockholm) buitenlandsche zaken. Mesquita Guimaraes, marine. Er doen zich nog moeilijkheden voor bij de toewijzing van de portefeuile van Oorlog, <iie ad interim door den premier Salazar wordt beheerd. Turkije. Toetreding tot den Volkenbond Naar thans bekend wordt zal Turkije den 13en Juli in den Volkenbond worden opge nomen. TORNADO IN PENNSYLVANIA. NEW-YORK, 5 Juli (Retuer). In Pennsyl vania heeft een tornado gewoed, waarbij 40 menschen het leven verloren. De materieele schade is aanzienlijk. EEN ERFENIS VAN MILLIARDEN EEN ZWITSERSCH HANDELSREIZIGER MAAKT AANSPRAKEN. Zooals reeds herhaaldelijk werd gepubli ceerd, heeft koningin Maria-Henriette van België, een telg uit het geslacht Habsburg, een bedrag van 365 millioen goudfrancs ver maakt aan dc nakomelingen van haar over grootvader, den Hongaarschen edelman Johan Horvarth. In Maart j.l. heeft een hotelportier uit Zagreb, Joseph Horvarth geheeten, zich aangemeld om deze erfenis, die, in tegen woordige Belgische valuta omgerekend, zoo ongeveer twee milliard francs uitmaakt, in ontvangst te nemen. Thans is een tweede erfgenaam-in-spe opgedoken, en wel de in Zwitserland geboren en te Villeurbanne woonachtige handelsrei ziger Johann-August Horvarth. Hij beweert dat de overgrootvader van Maria-Henriette een broeder had, Jean Horvarth geheeten, en dat hij van dien broeder afstamt. Uit alen hoofde maakt hij aanspraak op de er fenis. althans een deel der erfenis, van de Koningin. Helaas is de authenticiteit dezer afstam ming zeer moeilijk te bewijzen bij gebreke aan elk officieel document en zelfs, naar het schijnt, aan elke betrouwbare getuigen verklaring. De vader van Johann-August, die nog in loven is en te Komjatno in Kroa tië woont, is kindsch geworden. Dat is heel jammer, want hij, zoo zegt zijn zoon, zou juist zulke bijzonder interessante bijzonder heden kunnen mededeelen. Immers Johann August kan zich nog herinneren, dat, toen hij drie of vier was. zijn vader hem heeft meegenomen naar Hongarije met het oog op een erfenis, en dat zijn vader toen hoogst gewichtige papieren bezat, die nu helaas zijn zoekgeraakt. Johann-August heeft de verdediging van zijn belangen opgedragen aan den advocaat Bernard Sarrazin; de hotel-portier uit Zagreb wordt om. vertegenwoordigd door den bekenden jurist Henry Torrès. Wanneer deze advocaten het bewijs kunnen leveren, dat de aanspraken hunner cliënten op goede gronden berusten, dan zullen zij stappen moeten doen. ten einde deze eischen te brengen voor het Haagsche Hof van Inter nationale Justitie. (Tel.) DE ZEPPELIN BOVEN LAUSANNE. LAUSANNE, 5 Juli (V. D. Boven het hotel Beau Rivage verscheen hedenmorgen tijdens de besprekingen tusschen de Duitsche en Engelsche delegaties plotseling op geringe hoogte het luchtschip Graf Zeppelin. Mac Donald, de overige Engelsche ministers en de Duitsche ministers verschenen op het terras van de particuliere vertrekken van MacDonald om het luchtschip gade te slaan. De ministers bleven gedurende eenige minu ten het luchtschip nakijken. NIEUWE TOEPASSING VAN •OH MONAH". Uiteraard kent men ook in Berlijn „Oh Kovacs!" Dat wil natuurlijk zeggen, dat men daar niet ..Oh, Kovacs" zingt. ma3r y.óh Monah". zooals de authentieke tekst van het lied luidt. .Oh, Monah" heeft rvoor de Berlijners echter een speciale beteekenis gekregen. Het vervult voor hen dezelfde functie, die bij elke rechtgeaarde Obeihayem-kapel het gevoel volle „Holladeria, holladera" bekleedt. Men weet het: wanneer er iemand de zaal bin nenkomt, improviseert de eerste mandolinist een paar versregels, waarin hy met meer of minder humor een opvallende bijzonderheid van den nieuwen bezoeker of bezoekster be zingt. b.v. een kaal hoofd of al te Monde coiffure, en da-n valt het bede orlkestje in met Holladeria, holladera". Ein voor datzelfde doel gebruikt men niu te Berlijn „Oh, Monah". In iedere bar, waar een jazzband zich doet hooren, wordt deze edele sport beoefend. Komt bijv. Conrad Bergingswerk 130 M. beneden den waterspiegel. (Bijzondere Correspondentie.) Een hoogst avontuurlijke onderneming nadert haar einde: onlangs konden de schat zoekers van de „Artiglio II" het eerste succes boeken van hun bemoeiingen, die nu reeds vier jaar hebben geduurd. Toen het zeer ingenieus geconstrueerde heftocstel den buit, die het op de bodem der zee had gegrepen, op het dek van de „Artiglio" uit den stalen muil spuwde, ontdekten de mannen, die den berg modder, verrot hout en roepijbiljetten onderzochten, het eerste goud. dat van het wrak van de „Egypt" werd geborgen. Slechts twee baren waren naar boven gebracht, maar die kondigden het lang verwachte succes aan. Een geweldige opwinding maakte zich van de bemanning meester, koortsachtig bevende handen betastten het metaal, gaven het van man tot man door. Het goud was voor de mannen van de .Artiglio" meer dan doode Mammon, het beteekende de over winning van menschelijk vernuft en kop- plgen moed op de elementen. Intusschcn heeft het bergingswerk verdere vorderingen gemaakt. In het bijzonder de laatste Vrijdag leverde een rijken oogst op; toen brachten de grijpers met lederen greep 5000 pond sterling te voorschijn. Tot dusver is ongeveer een 1000 K.G. goud geborgen. Fabelachtige schatten liggen nog op den bodem van de zee en zullen vermoedelijk de eerst volgende weken geborgen kunnen. De waarde van de goudlading van het stoomschip ..Egypt", dat tien jaar geleden tengevolge van een botsing met een ander schip ter hoogte van Oues- sant in dc nabijheid van Brest zonk, wordt op meer dan een millioen pond sterling ge schat. In de kluis van dc „Egypt" bevonden zich 1089 baren goud, 165.000 pond gemunt goud, 40 ton zilver en roepijbiljetten, die in- tusschen waardeloos zijn. Van de geborgen waarden behooren 621 2 procent de Itali- aansche bergingsmaatschappij „Sorima" te Genua toen en haar medecontractanten. De bemanning van de „Artiglio" had het niet zoo gemakkelijk als Aladtn met zijn wonderlamp. Deskundigen beweren, dat nog nooit onder water zoo moeilijk werk werd verricht. De duikers vestigden nieuwe duik- records, werkten nieuwe methoden uit, ver beterden de middelen, die de duikers in staat stellen, tot groote diepten af te dalen en daar te werken. Onnoodig te zeggen, dat zij bij den arbeid aan het wrak voortdurend aan groote gevaren waren blootgesteld. Dc .Artiglio I" begon in het jaar 1929 naar hot wrak van de „Egypt" te zoeken, kon het echter pas het volgend jaar vinden. Het lag 130 Meter diep onder den water spiegel, dus op een diepte, waar tot dat oogenblik nog geen duiker had gewerkt. Het was de taak van de duikers, van boven af door het dek van het schip heen door ex plosies den weg vrij te maken naar de diep in de romp van het schip liggende kluis, waarbij zij natuurlijk met de grootst mo gelijke voorzichtigheid te werk moesten gaan, om de kluis niet door een al te groote lading te beschadigen en den inhoud te verspreiden in dc ontoegankelijke deeien van het schip. Enorme moeilijkheden moesten daarbij wor den overwonnen. Het bleek, dat het schip helaas zeer goed gebouwd was en groot weerstandsvermogen had. Opgesloten in een stalen omhulsel en niet in staat, handen of bccnen voor het werk er buiten te ge bruiken moesten de duikers het schip in tweeën snijden, de dynanüetladingen leggen een groote hoeveelheid materiaal, hout en ijzer verwijderen. Toen zij dieper door drongen hi den krater, dien zij in den romp van het schip hadden gemaakt, waren zij blootgesteld aan het gevaar, door neerval lende deelen van de ruïne gewond of gedood te worden. Na iedere explosie moest op 130 meter diepte een massa materiaal ver wijderd worden, want door den druk van de explosie werd het water uit den krater in dc tusschenrulmtcn tusschen de dekken ge dreven; was het explosiegas ontsnapt, dan stortte het water weer terug, stukken ijzer en modder meesleurend. Het dak van de kluis werd na iedere explosie opnieuw onder puin begraven, hetwelk verwijderd moest worden, voor een nieuwe explosie kon worden ondernomen. De duikers werken, althans bij somber weer, in bijna volslagen duisternis. Wan neer zij naar het wrak afdalen, zijn zij aanvankelijk geheel blind. Een teeken aan den kabel geeft den man aan den windas te kennen, dat de duiker in de nabijheid van den bodem van den krater is aangekomen en hij vertraagt dan het tempo van af wikkeling van den kabel. Dikwijls is een heftige botsing van den duiker het eerste teeken, dat hij op de plaats van zijn werk is aangekomen. Nadat zijn oogen aan de duisternis gewend zijn en hij de omtrekken van het wrak kan onderscheiden, begint zijn arbeid, of liever die van den grijper. Men laat hem van boord van het schip uit aan een kabel in het wrak zakken en wanneer hij ongeveer de door den duiker aangegeven plek heeft bereikt, sluiten zijn klauwen zich Dan worden duiker en heftoestel omhoog getrokken, tot de duiker ziet, of het appa raat iets heeft gegrepen of niet. Zeer dik wijls is het resultaat negatief en dan moet het gelieele proces herhaald worden. Het toestel is voor het overige van bijzondere constructies voorzien, die moeten verhinde ren, dat baren goud, die het heeft gegrepen, er weer uitvallen en zoo verloren gaan. De duikers van de „Artiglio I", die zooveel roem oogstten, was het niet beschoren, hun werk te voltooien. Zij vielen aan een onge luk, een onvoorzichtigheid ten offer. Het ongeval deed zich voor bij den arbeid aan het wrak van de „Florence", een munitie schip, dat gedurende den oorlog in het Kanaal tusschen Belle lie en het vaste land aan de Westkust van' Frankrijk was ge zonken. In opdracht van' de Fransche re- geering zou de „Artiglio I" het wrak, dat een belemmering was voor de scheepvaart, verwijderen. De duikers brachten de dyna- mietlading aan. maar berekenden de uit werking verkeerd. Bij de explosie ontplofte waarschijnlijk de munitielading van de „Florence" er ontstond een geweldige draai kolk in het water, die de „Artiglio" mee sleurde. Ooggetuigen berichten, dat zij een reusachtige water- en rookzuil ongeveer 200 Meter zagen opstijgen. Bij dit ongeluk kwa men van de 19 man groote bemanning van de ..Artiglio" er 12 om het leven, onder hen bevonden zich de beroemde Italiaansche duikers Gianni, Franceschi en Bargellini. Een ander schip, andere mannnen brachten nu hun werk tot een einde en oogsten den roem van het succes. Mussolini was een van de eersten, die hun er geluk mede wenschte. Ilun namen zijn: Mario Raffaelli, Raffaello Mancini, Giovanni Lenci en Fortunato Sodini Veidt binnen, dan tilt de zingende mede werker onmiddellijk zijn megafoon omhoog, en roept; ,£n zou dat Conrad Veidt niet zijn" (.,o"n Monah", brult het koor, het pu bhek, de hee-le bar), en de megafoon gaat door: „Hij zou weer graag Galigari zijn", Koor: „Oh, Monah". Ieder doet mee. Ziet iemand ergens aan een hoektafeltje een meneer zioh te goed doen, op wien hij nog een heed oude vor dering heeft, dan wordt hei te Berlijn lang zamerhand ..Sitte", op een menu of een bierglaskartonnetje te schrijven: Piet Jansen eet zich lekker zat (oh. Monah), maar ik heb nog .geen geld gehad (oh, Monah)". Per piccolo wordt dan het gedicht te bestemder plaatse bezorgd. De schuldeisdher heeft dan wel zijn geld nog niet, maar tooh heeft hij „seine Freude d'ran". INVAL VAN 30 MELAATSCHEN. PANIEK ONDER DE BEVOLKING. Uit Boekarest wordt gemeld: De bewoners van de stad Lsaccea in Roe menië werden Maandagmorgen opgeschrikt door het verschijnen van dertig in lompen gehulde mdaatschen. De ongeilukkigen waren ontsnapt uit het leprozengesticht te Tichi- lescy en hadden zich des nachts door ver scheiden dorpen voortgesleept om tenslotte te lsaccea te belanden en daar om voedsel te smeeken. De bewoners der stad vluchtten in hun huizen en wierpen den melaatsohen uit de vensters voedsel toe. Naar het schijnt waren de leprozen ultge put van honger, daar ze sinds tien dagen, geen voedsel hadden gehad. De directeur van het gesticht had zich naar Boekarest begeven om bij de regeering op het verstrekken van het noodige geld aan te dringen, doch hij was nog niet teruggekeerd. Ten slotte werden de stumperds door een, detachement gendarmerie weer naar de ko lonie teruggebracht. HET SKLAREK-PROCES. WILLY SKLAREK BERUST IN ZIJN STRAF! Het Sklarekproces heeft een verrassend® wending genomen. Willy Sklarek heeft nl. la ten verklaren dat hij in zijn straf berust en zijn verzoek om revisie intrekt. Hiermede is het vonnis tegen Willy Sklarek, 4 jaar tucht huis en 5 jaar eerverlies, rechtsgeldig' ge worden. Het is echter nog niet bekend wan neer Willy Sklarek naar de gevangenis zal worden overgebracht. Hij is nl. zeer ziek en bevindt zich in het hospitaal van de gevan genis van Moabit. GEWELDIGE ONTPLOFFING. EEN GEHEELE STAD VERNIETIGD. Uit Charbin wordt gemeld: De stad Dsjoebai (Mandsjoerije) 5s door een ontploffing volkomen vernietigd. Het munitiedepot te Dsjoebai is naar het schijnt door een misdadigen aanslag, tot ontploffing gebracht, waarna de geheele stad plat- is ge brand. Door den brand en de ontploffing zouden in totaal meer dan 200 personeai om het leven zijn gekomen, o.m- eenige Japan ners. Het Japansche hoofdkwartier heeft maatregelen getroffen, ten einde den Japan- schen onderdanen hulp te bieden. HEVIG ONWEDER BOVEN OOST. PRUISEN. DRIE DOODEN. Over geheel Oost-Pruisen heeft een hevig onweer gewoed, dat in het bijzonder het Zuiden en het Oosten der provincie geteis terd heeft. In de districten Rastenburg. Nei- denbiuirg en Stuhm werden eik een arbeider door den 'bliksem gedood. Vele boerderijen, werden door den bliksem getroffen en .zijn in Vlammen opgegaan. Veel vee is omgekomen. Het onweer ging gepaard met hevig en (hagel slag. waardoor veel schade aan de gewassen werd aangericht. In één dorp werden 240 vensterruiten door den hagel verwoest. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. a 60 Cts. per regel. AGENDA WOENSDAG 6 JULI Gezondheidscommissie. Vergadering. "Stad huis. 4.30 uur. Kunstzaal Reeker, Wagenweg 102. Tentoon stelling van werken van Haarlemsche beel dende kunstenaars. 107.30 uur- Luxor Sound Theater: „Hel gevaarlijke drietal". Op het tooneel: Speenhoff Jr. 8.15 u. Palace: Watt en Halfwatt als .Filmhel den". Op het tooneel: The 4 Braggaards, Olympische Spelen, 8.15 uur. Rembrandt Theater: „Een nacht in het Grand Hotel". Op het tooneel: Swenson en Bredow, Danseurs Elegants. 7 en 9.15 uur. Zandvoort: Raadsvergadering 7.30 uur. Heemstede: Concert „Eensgezindheid" in Groenendaal. 8 uur. DONDERDAG 7 JULI Groote Kerk: Orgelbespeling. 34 uur. Bioscoopvoorstellingen. -APOTHEKEN (AVOND- EN NACHTDIENST) Firma C. G. Loomeijer en Zn., Barteljoris- straat 11. Tel. 10175. Park-Apotheek, Kleverparkweg 13. TeL 11793.

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 6