STADSNIEUWS VICTOR IA-WATER Rubriek voor Vragen. HAARLEM'S DAGBLAD WOENSDAC 6 JULI 1932 C. ten Boom. KAMER VAN KOOPHANDEL. Dinsdagavond hield de Kamer van Koop handel en Fabrieken voor Haarlem en Om streken een ooenbare vergadering, De voorzitter, de heer G. J. Droste Jr., opende de vergadering en richtte een speciaal woord van welkom tot den heer C. ten Boom, die voor het eerst na een heel lange en ern stige ziekte de vergade ring weer bijwoonde. Hij drukte er zijn vreugde over uit, dat hij deze vergadering is komen bijwonen en spreekt de hoop uit, dat zijn gezondheidstoe stand het mag veroor loven, dat hij voortaan de vergaderingen weer kan bezoeken. (Applaus). De heer Ten Boom dankte voor deze vriendelijke woorden en dankte den voorzit ter en de andere leden voor de bewijzen van vriendschap, tijdens zijn ziekte ondervon den. (Applaus). Eenige ingekomen stukken werden voor kennisgeving aangenomen. Betaling door Grieksche firma's. De voorzitter deelde mede, dat van het gezantschap der Nederlanden te Athene bericht ontvangen was, dat als gevolg van iiet staatsbankroet in Griekenland een. zwarte lijst is aangelegd van die Grieksche firma's of kooplieden, die bereid zijn hiin schulden te willen voldoen en daartoe niet in staat zijn volgens de wet, zoomede een lijst van die Grieksche kooplieden of firma's, die hun schulden niet willen betalen. Bij de rondvraag feliciteert de heer Ten Boom den heer Mollerus, secretaris der Kamer, met het behalen van den doctors titel. Spreker zei dat hij er met belangstel ling kennis van had genomen en dat dit één van de redenen was geweest, waarom hij naar deze vergadering was gegaan. Spreker heeft den heer Mollerus namelijk leeren hoogachten en waardeeren. Het Cadeaustelsel. M r. C. S. Th. van Gink, secretaris van het Nationaal Comitéè tot beteugeling van het cadeaustelsel, hield een inleiding over het onderwerp: het streven naar een wette lijke regeling van dit stelsel. Spreker her innerde er aan, hoe sterk het cadeaustelsel bij het publiek is ingeburgerd. De gedachte van zoogenaamd iets voor niets te ontvan gen, kan maar niet uitgeroeid worden. Toch zal langzamerhand de tijd komen, dat het tot het publiek doordringt, dat het al die cadeaux toch zelf moet betalen. De heer Van Gink deelde uitvoerig mede, welke werk zaamheden door het Comité reeds verricht zijn. Het Comité heeft waardevolle gegevens en feitenmateriaal verzameld. waar voor het veel medewerking heeft ondervonden, vooral van de zijde der Kamers van Koophandel; van de 36 Kamers verleenden er 30 hun medewerking Dit alles kan voor een nieuwe actie van groot nut wezen. Het cadeaustelsel Is niet plaatselijk uit te roeien. Dit zal alleen mogelijk blijken door een wettelijke regeling. Die laatste moet er komen, want het euvel heeft steeds scherper afmetingen aangeno men. Het is een uitwas in den handel ge worden, dat allerlei ongewenschte gevolgen heeft gehad. Het publiek is nu eenmaal be vattelijk voor dit stelsel. Het is aantrekkelijk voor bijna iedere huisvrouw. Sinds eeuwen Is het kansspel vast ingeburgerd. Gelukkig heeft het comité een bruikbaren grondslag voor een verdere actie gelegd. Vooral nu de werkloosheid zoo groot is geworden, is er voor de overheid aanleiding om in te grijpen. Ons land wordt nog steeds overstroomd met buitenlandsche cadeau-artikelen. Aan de nationale industrie wordt hierdoor een doo- delijke concurrentie aangedaan. Het bon nenstelsel moet ook noodzakelijk onder controle worden gesteld. De electrische fiets werd reeds als cadeau aangeboden, toen nog geen enkele fabriek voor dit artikel gead verteerd had. Zelfs tochten per Zeppelin worden aangeboden! Spreker eindigde zijn rede met de hoop uit te spreken, dat de actie tegen dit ver derfelijke stelsel steeds scherper zal worden voortgezet. Van de eelegenheid tot het stellen van vragen werd door eenige leden gebruik ge maakt. Zij werden door den heer Van Gink beantwoord. De Voorzitter dankte hem voor zijn leer rijke rede. DE RUITENVERNIELERS. Door de politie zijn aangehouden vijf jon gemannen van 19 tot 25 jaar, verdacht zich te hebben schuldig gemaakt aan het inslaan van ruiten bij de firma Van Niel aan de Gr. Houtstraat en bij De Faam in de Anegang en van het ontvreemden van goederen uit de étalagekast van laatstgenoemden winkel. Een gedeelte der vermiste kleedingstukken Is op gespoord en in beslag genomen. Ze zijn allen in bewaring gesteld resp. wegens vernieling, diefstal en heling. PERSONALIA. Maandag was het 40 jaar geleden, dat de heer K H. Kerkhoff. thans Rijksklerk le klasse, Bureelchef, afd. Griffier, in functie trad ter Griffie van de Arr -Rechtbank al hier. Wegens familie-omstandigheden is op verzoek van den jubilaris geen bekendheid aan dit jubilé gegeven. UNIE-OBLIGATIë.N. In verband met een een viezer dagen ver schenen persbericht over Unieobligatiën, ver meldende de uitspraak der Rechtbank te Amsterdam, deelde het bestuur van de Ver- eeniging van vertegenwoordigers der N/V. Alg. Handel Mij. ..Presto" ons mede, dat de ver koop dezer obligatiën, de premieuitkeerin- gen enz., als gewoon zal voortgaan. Definitieve wijzigingen zouden z:o noodig slechts alleen plaats vinden, na uitspraak der HcogeRaad, waarnaar dese zaak door cassatie aoiiteekening inmiddels is verwezen. PROVINCIALE STATEN VAN NOORDHOLLAND. EERSTE GEWONE ZITTING. (Vervolg) De heer Seegers meende, dat het het beste was, aan de werkloozen a r b e i d te ver schaffen. De heer Pothuis waardeerde het rapport terzake ten zeerste. Maar de zaak waarover het nu gaat is nog ongeordend. En de gemeen tebesturen kunnen voor ontwikkeling en ont spanning der werkloozen meer doen. De heer Sneevliet was van oordeel dat Ged. Staten meer aandrang op onwillige ge meenten kunnen oefenen. Dat Ged. Staten spoedig met een praeadvies en met verstrek kende voorstellen komen! De heer Van der Walle vroeg, dat Ged. St. zich nog eens tot de gemeentebesturen zullen wenden en hun wijzen op de mogelijk heid van het verkrijgen van Rijkssteun. De heer W ij n k o o p vindt ontwikkeling der werklooze jeugd goed, maar dat moet dan geschieden onder leiding van de strijdende arbeiders. De heer Gerhard (Ged. St.) geeft toe, dat in dezen tijd de toestand van de rijpere jeugd wanhopig is. Nergens mag de overheid zich onttrekken aan de zware verplichting, die de geestelijke zorg voor de werklooze jeugd haar oplegt. De gemeenten moeten in dezen de eerste stappen doen; dan zullen zij ook op steun van regeering en provincie kun nen rekenen. Spr. acht de gevaren voor de werklooze jeugd ontzettend groot. Gaat er initiatief van de gemeenten uit, dan ligt het dit is spr.'s persoonlijke meening zeer zeker op den weg der provincie de helpende hand uit te steken. Overigens zal het zenden van de vra genlijsten door Ged. St. reeds voor menig gemeentebestuur een stimulans zijn geweest. Te veel ontbreekt bij de gemeenten nog het inzicht in het gToote gewicht van de quaestie der jeugdige werkloozen. Aan de orde komt het voorstel tot wijziging van het Salarisreglement 1910, in verband met de nieuwe P. E. N.-centrale te Velsen. (Ged. St. stellen een salaris van f8000 f 10.000 voor, voor een adj. directeur). De heer Ketelaar vindt dit salaris te hoog. Spr. zou de voordracht ook in ver band met de tijdsomstandigheden willen aanhouden. De heer Asscheris tegen aanhouding. De zaak heeft alle instanties doorloopen. En de adj.-directeur moet den directeur vervangen. De heer Gerhard (Ged. St.) zegt dat men "niet in de eerste plaats moet letten op de honoraria. De provincie heeft, behalve een distributiebedrijf ook een opwekkingsbedrijf, waarbij nieuwe functies zijn ingesteld. En daarvoor moesten toen salarissen worden be paald, De zaak is overigens in het Georg. Overleg geweest. De heer Sneevliet vindt dit geen tijd voor abnormaal hooge salarissen. Op den steun aan werkloozen wordt beknibbeld. Spr. spreekt van „flesschentrekkerij" op salaris- gebied. Er wordt in ons land gemorst met de publieke middelen. Het is niet dapper van Ged. Staten, zich te verschuilen achter het Georg. Overleg. De heer Van derWaerden zegt dat de hoogere salarissen bij de provincie lager zijn dan die in het particulier bedrijf; de lagere salarissen zijn hooger dan die in het particu liere bedrijf. Wij leven nu wel in een malaise- tijd, maar gaan toch een anderen tijd tege moet. De provincie moet een zekere stabiliteit in de salarissen handhaven. De huidige toe stand mag in dezen geen argument zijn. Met zeer straffe nivelleering van salarissen is het in het buitenland mislukt. De heer L a m b o o y meent dat de provin cie bij haar salarieering zeer aan den hoogen kant is. Spr. is het met den. heer Ketelaar eens. De heer Ketelaar maakt van zijn denk beeld (aanhouding en nader onderzoek door Ged. Staten) een voorstel. De heer Van Lennep meent dat veran dering in het voorgestelde salaris een geheele verandering van de salarisschaal tengevolge zal moeten hebben. De heer W ij n k o o p betoogt, dat gelet dient te worden op den tijd en de omstandig heden. Spr. steunt den heer Ketelaar. De heer Wen del aar protesteert er tegen dat de heer Sneevliet gezegd heeft dat zijn medeleden hun stem uitbrengen volgens on zuivere motieven en dat hij zich over de Ko ningin onbehoorlijk heeft uitgelaten. De Voorzitter zegt dat als hij had ge hoord dat de heer Sneevliet zich op onge paste wijze over zijn medeleden uitliet, hij hem zeker tot de orde zou hebben geroepen. Van de Koningin heeft de heer Sneevliet ge zegd „dat de hoogst-bezoldigde in den lande geen verantwoordelijkheid heeft". Dit is geen blaam, maar overeenkomstig de Grond wet. Het voorstel van den heer Ketelaar wordt verworpen, waarna de voordracht van Ged. Staten wordt aangenomen. Hierna wordt gepauzeerd. In de middagzitting kwam het eerst aan de orde het voorstel van Ged. Staten flOO.OOO beschikbaar te stellen ten behoeve van maat regelen in het belang van noodlijdende tuin ders. (Stichting van een in- en verkoops bureau). De heer Braakman dankte Ged. Staten voor hun initiatief maar f 100.000 is niet ge noeg. Regeeringsteun is noodig en spr. ver zocht Ged. Staten hierop aan te sturen. De heer Asscher meende dat de voor dracht niet voldoende voorbereid was. De ge volgen zijn niet te oVerzien. Zou niet een groot deel der inwoners van Noord-Holland schade lijden door de instelling van het bu reau. En zijn de organisaties gehoord? De Vrijheidsbond is gaarne bereid tot redelij ken steun aan den tuinbouw, maar van een „experiment" met een bureau wil spr.'s frac tie niet weten. De heer Van Lennep vond het voorstel een slag in de lucht. Bovendien: als de tuin bouw wordt geholpen, moeten dan de bloem bol lenkweekers en andere bedrijven ook niet- gesteund worden, bij voorbeeld de visschers? Hoe het steunstelsel zijn zal, blijkt ook niet duidelijk. Spr. voorzag allerlei moeilijkheden. De heer De Miranda vestigde er de aandacht op, dat het plan van Ged. Staten door de belanghebbenden ten zeerste wordt gewaardeerd. De nood der tuinders is groot en wordt in Juli en Augustus nog grooter. Het Bureau zal spoedig voldoende kunnen werken: daarvoor hebben wij toch genoeg ervaring in crisiszaken. Het bureau kan einde dezer maand reeds in werking zijn. Ten slotte vroeg spr. aan Ged. Staten, zich tot de regeering te wenden met de vraag, evenveel beschikbaar te stellen voor steun aan de tuinders, als nu door Ged. Staten wordt gevraagd. De heer Guépin betoogde dat de tuin bouw alleen kan worden geholpen als de uit-1 voer kan worden bevorderd. Er moeten nieu we bronnen voor exploitatie gevonden wor- INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cta. per regeL den. Wat nu wordt voorgesteld is slechts „een bewijs van sympathie'géén eigenlijke hulp. De Commissie-Minderhoud is door de Staten ingesteld, om middelen tot steun uit te den ken. Alleen als uiting van sympathie voor den tuinbouw zal spr. met de voordracht van Ged. Staten kunnen meegaan. De heer Van de Va 11 beval de voordracht aan. Aanneming zal kunnen bewerken, dat de tuinders tenminste weer eenige verade ming krijgen. Zij hebben recht op steun van de provincie. De heer W ij n k o o p zeide, dat het in- en verkoopbureau niets zal helpen, maar de naam De Miranda is er aan verbonden en daér- om was het dezen te doen. De verkiezingen naderen! Spr.'s fractie zal voor de voordracht stemmen, maar tegelijkertijd naar de tuin ders gaan, om hun door revolutionnairen strijd inhoud van het bureau te leeren geven. Hierna werd de zitting geschorst tot Woensdagmorgen half 11. FAILLISSEMENTEN. Door de Arrondissements-Reóhtbank te Haarlem zijn de volgende faillissementen uit gesproken op Dinsdag 5 Juli 1932. 1 i. W. Kuyl, koopman in grint en zand, wonende te Wijk aan Zee en Duin, Alkmaar- schestraatweg 230. Curator: Mr. Dr. A. van der Flier, te IJmul- den. 2. H. H. Boer, lood- en zlnkwerker, wonen de te Aalsmeer. Curator: Mr. A. Bruch alhier. 3. J. C. Besteman. aannemer, wonende te Haarlem, Soerabaj ast raat 9. Curator: Mr. Dr. F. A. Bijvoet, alhier. Rechter-Commissaris in deze faillissemen ten Mr. A. W. J. vanVrijberghe de Coningh. Opgeheven werden de faillissementen we gens gebrek aan actief van: 1. N.V. Schol ten en Co.'s Textielhandel ge vestigd te Amsterdam. Curator: Mr. L V. Hoog alhier. 2. N. Mevland. wonende te Heemskerk. Curator: Mr. H. M. C. Dekhuyzen te Zaan dam. 3. K. Bakker Pzn.. wonende te Warder. Curator: Mr. H. H. Riepma, te Edam. 4. M. J. Sterenberg, wonende te Haarlem. Curator: Mr. J. v. d. Vegt, alhier. Geëindigd zijn de faillissementen door het verbindend worden der eenige uitdeelingslijst van: 1. A. Staal, houthandelaar, wonende te Haarlem: Curator: Mr. R. C. Bakhuizen van den Brink alhier. 2. C. Oudendijk, winkelier in meubelen, wo nende te Zaandam. Curator: Mr. H. C. M. Dekhuyzen te Zaan dam. 3. W. Lommerse. melkventer v. h. te Oude Wetering gem. Alkemade. Curator: Mr. W. A. J. Stortenbeker, alhier. Surséance van betaling. Suséance van betaling werd verzocht door de N.V. Bouw- en Aannemersbedrijf „Perse- vero" gevestigd en kantoorhoudende te Haar lem; bewindvoerder Mr. J. A. P. C. ten Bokkel alhier. Ook is surséance van betaling verzocht door J. P. Y. de Vries, aannemer, wonende te Wijk aan Duin. Bewindvoerder: Mr. T. A. M. A. van Löben Seis alhier. ARRESTATIE IN DEN HOUT. Door een politie-agent is in den Hout aan gehouden een 28-jarige boekdrukker wegens openbare schennis der eerbaarheid. VOLKSONDER WIJ S. De Vereeniging Volksonderwijs houdt haar algemeene ledenvergadering dit jaar op 5 en 6 November in 't gebouw van den Kegelbond, alhier. EXAMENS. Eindexamen Rijkskweekschool voor Onderwijzers (essen). Haarlem 4 en 5 Juli '932 Geëxamineerd 6 candidaten. Geslaagd de dames: P. Riphagen. Heemstede; M. A. Schol, IJmuiden: J. C. Scholtz, Beverwijk; M. Spitz, Zar.dvoort-; E. W. van der VUet, Zandvoort; W. Vreenegoor, Haarlem. GEZONDHEIDSCOMMISSIE TE HAARLEM. In de vergadering van de Gezondheids commissie te Haarlem, die heden plaats heeft zou het jaarverslag over 1931 behandeld wor den. We ontleenen er het volgende aan: De Commissie heeft den steun, dien wij ook in dit jaar van de verschillende gemeente diensten mocht ondervinden, ten zeerste ge waardeerd, evenals de adviezen van den Com missaris van Politie. De begrooting voor het jaar 1932 werd in de vergadering van 12 Mei in ontvangst en uitgaaf vastgesteld op f 1450. Het aantal inwoners van Haarlem bedroeg op 31 December 1931: 122.386, namelijk 58.173 mannen en 64.213 vrouwen. Het aantal ge boorten bedroeg 2150. Het aantal overledenen bedroeg 1147. Ook in het afgeloopen jaar werd voortge gaan met het kosteloos uitreiken bij aangifte van een geboorte van het boekje: „De ver zorging van den zuigeling". »ver verontreiniging van de lucht kwamen enkele klachten binnen. Het betrof meestal last van roet. Na onderzoek door den be trokken tak van dienst werd verbetering aan gebracht. Ten aanzien van verbetering van woningen en overbevolking behandelde de Commissie 26 klachten. Verschillende verbeteringen kon- den worden aangebracht. Ook eenige wo ningen werden onbewoonbaar verklaard. Na overlég mét de eigenaren werden 496 Wonin gen verbeterd. De ontruiming van krotwoningen werd dit jaar niet stopgezet. Met voldoening herin nert de Commissie aan het raadsbesluit van 29 Juni 1931, waarbij niet minder dan 112 woningen onbewoonbaar werden verklaard. Een woord van hulde wordt gebracht aan het Gemeentebestuur, nu het ook in deze moeilijke tijden toonde een open oog te heb ben voor de zoo noodzakelijke verbetering der volkshuisvesting. Herinnerd wordt aan den financieelen steun, door de gemeente verstrekt aan wo- ningbouwvereenigingen voor den bouw van gezamenlijk 354 arbeiderswoningen. Ook van Rijkswege werd hiervoor financleele steun ontvangen. In het afgeloopen jaar kwamen 293 geval len van besmettelijke ziekten voor. tegen 380 in het jaar 1930. Er werden 10 gevallen van Febris Typhoidia aangegeven: 54 gevallen van Dlphterie, waarvan 5 met doodelijken afloop, 223 gevallen van roodvonk. Aan longtuberculose overleden 64 personen, aan hersentuberculose 14 en aar. een anderen vorm van tuberculose 11, tegen resp. 80. 16 en 14 in het vorig jaar. Er kwamen 3 gevallen voor van meningitis cerebro spinalis, 1 geval van poliomyelitis anterior. 1 geval van febris undulans en 1 geval van dysenterie. Pokken, typhus exanthematicus en pest kwamen niet voor. PAPIEREN REGEN. DE HEER VERAART BEGINT WEER. De heer A. Veraart, die zijn pogingen om door het neerslaan van wolken regen te ver wekken, geruimen tijd onderbroken heeft, zal in den loop van deze week zijn proefne mingen hervatten, meldt de Tel. Daartoe in staat gesteld door het ministerie van Econo mische Zaken en Arbeid en door een groep particulieren, zal hij deze maand verschil lende malen met een K.LM.-vliegtuig opstij gen en ijs uitwerpen. Ten einde een zeer groot condensatie-oppervlak te verkrijgen, zal voor het neerslaan der wolken tevens voor het eerst gebruik worden gemaakt van gekoelde papiersnippers. MARKTNIEUWS PURMEREND. 5 Juli 1932. Kaasaanvoer 46 stapels kleine f 21 a f 25 per 50 K.G. Boteraanvoer 2189 K.G.. prijs f 0.90 a f 1.25 per K.G. Vee. 470 runderen, waaronder zijn 280 vette en 44 stieren. 35 paarden f feO a f 150 per stuk. 103 vette kalveren f 0.70 a f 0.90 per K.G. 364 nuchtere dito f 4 a f 16 per stuk. 517 vette varkens f 0.28 a f 0 33 per K.G. 107 magere dito f 7 a f 16 per stuk. 183 biggen f 6 a f 9 per stuk. 183 biggen f 6 a f 9 per stuk. 270 schapen f 14 a f 18 per stuk. 288 lammeren f 6 a f 9 per stuk. Kuikens f 0.65 a f 2 per stuk. Eieren kip-, per 100 stuks f 2.65 a f 3.15. Vette koeien, prijshoudend, f 0.68 a f 0.76 per K.G. Gelden koeien, prijshoudend, f 110 a f 170 per stuk. Melkkoeien, prijshoudend f 140 a f 260 per stuk. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. OBEOlAMHSTEJf* NATUURLIJK BRONWATER Nederlandsche Maatschappij, opgericht 1887. DUIDELIJK GESTELDE VRAGEN van alle Abonn&s van Haarlem's Dagblad, worden door een specialen Redacteur en zijn talrijke medewerkers zoo mogelijk cn ten spoedigste beantwoord. De vragen moeten worden geadresseerd aan de Redactie, Groote Houtstraat 93, met duidelijke vermelding van naam en woon plaats. Vragen, waaraan naam en adres ontbreken, worden terzijde gelegd. De namen der vragers blijven redactie geheim. De antwoorden worden per auto GEHEEL KOSTELOOS thuis bezorgd. TOCHTJES VRAAG: Kunt u mij een eendaagachen auto tocht opgeven van ongeveer 300 K.M. door Utrecht en Gelderland? ANTWOORD: Amsterdam. Dulvendrecht, Ab coude. Baambrugge, Loeneraloot, Loencn. Nlou- wersluis, Breukelen. Maarssen Utrecht. Do Bilt, zeist Rijsenberg. Driebergen. Doorn. Loersum, Amerongen, Eist. Rhenen, Do Grebbe, VVac<- ningen, Renkunm. Heelsum. Ooaterbeek. Arnhem Velp. Rozendaal, Beekhuizen, Zijpenberg. Pos- bank, de Steeg, Ellecom, Dieren, La.ig Soeren. Eerbeek, Loenen, Beekbergen, Apeldoorn, Aard- huis. Uddelermeer, Garderen, Putten, Amers foort, Soest, Socstdijk, Ecmne* Binnen. EetAnes Buiten, Laren. Naardcn, Ilnkknlaarsbrug. Mui den, Dicmerbrug, Amsterdam, Haarlem. 280 K.M. VRAAG: Hoe fietst men van Aerdcnhout naar de Zuiderzeewerken? ANTWOORD: Haarlem, Santpoort, Velsen, Be verwijk, Castricum, Limmon, Helloo, Alkmaar, Koedijk, Schooiidam, Stolporvlotbrug, Oudeslnïs, Anna Paulowna, van Ewljkaluls, Wiorlngen, Wcstcrland, Hippolytushoef, Oosterland. den Oever, 84 K.M. RECEPTEN. VRAAG: In de zijwanden van mijn piano zit houtworm. Hoo moot lk dlo verdrijven? ANTWOORD: Doe in een schoon machlne- spuitjo wat kajapoctollc en spuit allo gaatjes vol. Herhaal dit na ongeveer con maand nog eens, zoo noodig, later nog eens. coat regenmantel, die gewasschen l», weer wa- VRAAG: Hoe kan men een licht beige trench terdich» maken? ANTWOORD: Tiet meest afdoende is den mantel geheel of gedeeltelijk bvb. tot do taille te voeren met mosetig battist. Dit is dun, sterk, en laat absoluut geen voeht door. VRAAG: Hoe verwijdert men vlekken van zwarte O. I. Inkt uit een lichtblauw zijden japon? ANTWOORD: Met een Smmacutus inktstlf'. verkrijgbaar bij droglj-tcn. Handel precies roo- ais op de gebruiksaanwijzing die cr op staat, ls aangegeven on het. direct als d* v! 1% met schoono droge doeken zoo dt.-o- n. ..jk, om te voorkomen dat zich kringen vormen. VRAAGHoe mankt men kruk*bes>«nja:r.? ANTWOORD: Wusch 4 K.G. bessen, nadat gij ze goed hebt afgoxocht, goed schoon; do© ze met wat water (om aanbranden to voorkomen) in een goed geëmallleerdo pan met S K.G. suiker. Breng dit, met deksel er op, aan de kook en laat dan, zonder deksel, af en toe roerend. In koken. tot de stroop zoo dik ls. dat een druppel cr van, in een kopje koud water gedaan, niet uitvloeit, maar in zijn geheel naar beneden zakt. Neem er dan vlug het schuim af en vul de uit gekookte potjes zoo spoedig mogelijk. Sluit de gelijk met vochtig perkament af. VRAAG: Hoe kan men een regenmantel, van bulten grijze stof cn van binnen gummi, schoon maken? ANTWOORD: Flink afwrijven met een schoo- nen doek met petroleumaethcr. Dit moet bulten In de schaduw geschieden en vooral geen vuur of licht ln de nabijheid. VRAAG: Hoe maakt men een beigo vilten heerenhoed schoon? ANTWOORD: Neem het lint van den hoed en schuier deze goed af. Maak een illkk© pap van pijpaarde en koud water en leg daarvan een flinke laag over den geheelen hoed. Laat tot den volgenden morgen stil liggen. Haal dan da droge pijpaard© er af en schuier flink na. VRAAG: In een groep zijden japon ls een vlek van zoute haring. Do japon Is eenmaal ge wasschen ln huishoudzeep. Hoo krijg lk do vlok er uit? ANTWOORD: Leg de vlek enkel en gladuit over een schoonen in vieren gevouwen hand doek. Doop een stukje galzeep ln lauw water cn wrijf de vlek daarmee ln. Laat een paar minuten inwerken en bet dan niet schoon, lauw water do zeep er volkomen uit. Leg de natt© plek d,<n over een drogen, ln vieren gevouwen handdoek on bet met droge doeken droog oin to Voorko men, dat zich kringen vormen. RECHTSZAKEN. VRAAG: Ik ben 12 jaar ln dienstbetrekking en hob leder Jaar een week vacantle gehad. Nu ls mij me teen week ontslag aangezegd. Hob ik nu recht op een week vacantlegeld? ANTWOORD: Als gij weer een vol Jaar ln dienst geweest zijl o. i. wel, anders niet. INGEZONDEN Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopij den inzender niet teruggegeven. HET BROKKENHUIS. Het bestuur van het BrokkenhuLs deelt mede, dat gedurende de maanden Juli en Augustus wegens de geringe voorraad geen uitdeellng van kleeding etc zal worden ge houden. Alleen in zeer bijzondere gevallen zal dien tijd nog eenige hulp kunnen worden verleend. Om met September a.s. weder met een goed gevuld magazijn tc kunnen begin nen. zullen gedurende bovengenoemde maan den gaarne goederen van allerlei aard In ont vangst worden genomen, die desgewenscht aan huis kunnen worden afgehaald op Dins dag, Donderdag en Zaterdag. De adressen voor het afhalen der goede ren kunnen schriftelijk opgegeven worden aan het adres Klein Heiligland 12 of telefo nisch onder no. 15813 en verder bij de reeds bekende adressen. -Het Bestuur van hét Brökkênhuis S. RHODIUS—BUNGE. wrnd. Presidente. P. J. MULDER. Secrctaris-pcnningm. HET SCHILDERSBEDRIJF. Mag als algemeen bekend geacht worden, dat het schildersbedrijf zich niet ln den al- lerbesten welstand mag verheugen, in dagen van crisis komt het in zoodanige verdrukking dat er van iets behoorlijks in dit bedrijf geen sprake is. Dat cr dan ook onder de beoefenaren ln dit vak een algemeene verwarring plaats grijpt, een verwarring die geheel tot een on dergang leidt. Ls volkomen duidelijk. Als eenig voorbeeld moge het volgende die nen, om te blijven bij officleele aanbestedin gen. niet te spreken van het geknoei bij onderhandsche en andere prijsopgaven. Onlangs werden door der. Rijkswaterstaat, Bureel Zijlweg Haarlem, de onderhoudswer ken aan dienst en andere gebouwen der vis- schershaven te IJmuiden uitbesteed, de ra ming dezer werken was geschat op f 4700. Hierin waren onder meer ln het bestek om schreven vastgestelde posten tot een totaal bedrag van f 3180 buiten dezen post moesten geschilderd worden het buitenhoutwerk van de directeurswoning, 22 dienstwoningen, 1 transformatorenhuisje, benevens een groote hljschkraan. Nu zou men denken, dat men voor het res- teerer.de bedrag, volgens verstrekte mede delingen van den technischcn ambtenaar wa ren de uit te voeren buitenhoutwerken, kt wel. bulten de genoemde posten circa 2000 quadraatmter) men de handen vol zou heb ben. deze werken voor dit bedrag klaar te maken. Wclneen. er bestaan nog van die filantro pen in ons bedrijf die het Rijk wel een dou ceurtje gunnen en de laagste inschrijver kwam met een prijs uit de bus van zegven en schrijven 2299 gulden. Gestel, dat bij het bureel Waterstaat handige zakenlui zitten, dan zeggen zij: Nu, mijnheer dc filantroop, wil u voor ons de hierboven aangegeven verf- werken uitvoeren en betaal ons nu maar f 181 toe; wij willen op het oogënblik de andere be stekposten niet laten uitvoeren, want dit was uit. het bestek te lezen, dat hoewol een groot gedeelte, niet alles uitgevoerd kon worden. U ziet geachte lezers een ideale toestand Dit ls nog iets anders dan een cadeau-stelsel van winkeliers. BIJ de besteding van de onderhoudswerken der rijksgebouwen te 's-Gravenhage moet het er nog zonderlinger toegegaan zijn. Het zou heusch niet erg zijn, aLs deze feiten op zichzelf stonden, doch alles geeft er den te rugslag van. Architecten en menschen met de technische leiding in die branche belast, dur ven om geen belachelijk figaur te slaan, niet meer met een behoorlijk in alle onderdoelen voorziene begrooting voor den dag te komen. Men zou zeggen, dit Ls geen bezwaar, ge meente en rijk bezuinigen er toch sterk door. Zoudt gij denken lezer. Later hoop ik op de technische en economische beslommeringen van ons bedrijf terug te komen, ik mag op het oogënblik alleen nog wijzen op de nood zaak, dat wij allerlei wetten hebben doch geen enkele waarin verhinderd wordt, dat de een den ander zakelijk ten gronde richt. Namens het bestuur der Schilders- patroonsvereeniglngl „Verbetering zij ons Streven" P. J. IN T VELD, Secretaris.

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 7