RAADSELS BRIEVENBUS. (Deze raadsels zijn Ingezonden door Jon gens en Meisjes, die Onze Jeugd lezen. Iedere maand worden onder de beste op lossers vier boeken verloot.) AFDEELING L (Leeftijd 10 Jaar en ouder.) 1. (Ingez. door Zilverschoon.) Neem uit de volgende schuilnamen tel kens een lebter, zoodat er een nieuwe schuil naam ontstaat. Gymnast, Katuil, Boertje, Duikelaartje, Corcordiaan, Duinpieper, Gelukspop, Tros- roosje, Alba, Viooltje. Gladlooltje, Nevada. 2. (Ingez. door Avrovink.) Ik ben een rijmpje van 53 letters. 21 22 23 is een Zuid-Hollandsch riviertje. 8 8 is een Brabantsch riviertje. 28 8 29 is een gladde vlsch. 22 23 27 51 18 is in Amsterdam. 1 2 4 23 27 45 is een Groningsch plaatsje. 50 51 is versterkend. 17 50 51 7 41 39 is een stad ln Zuid-Hol land. 26 is een rivier in Noord-Holland. 23 22 zit aan een schip. 41 42 43 is een lidwoord. 3 4 5 6 is de stam van denken. 9 11 3 gaat vlug voorbij. 10 11 12 13 is niets. 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 is een •lecht mensch. 25 26 is een zachte stof. 27 28 28 29 is een vak op school. 30 32 30 is een vogel. 31 32 is een persoonlijk voornaamwoord. 33 34 is een bezittelijk voornaamwoord. 35 36 37 38 39 40 is een prettig bezit. 41 42 43 is een lidwoord. 44 45 46 kan pijn doen. 47 48 40 49 is een verscheurend dier. 52 51 53 is een aanwijzend voornaamwoord 3. (Ingez. door Concordiaan). Ik ben een rubrlekertjesnaam van 7 let ters. 5 4 2 6 is een drank. 12 3 noem je een prettig schoolvak. 7 5 5 4 wordt voor schepen gebruikt. 4. (Ingez. door Acaciatakje.) Mijn geheel bestaat uit 14 letters en is Iets, waar ledereen van vervuld, moest wezen. 13 3 loopt in de wel. 1 2 3 5 6 Is een ander woord voor angst. 10 11 12 13 is een getal. 9 10 10 2 is niet hier. 7 10 10 2 9 14 is een dichterlijke naam voor ituin. OP 3 8 2 moet ieder prijs stellen. 4 10 7 is een deel van de week. 5. (Ingez door Ansepans.) Strikvragen. a. In welke glazen kan men niets schen ken? b. Welke boomen hebben bladeren noch takken? c. Welke visschen hebben de oogen het dichtst bij elkaar? d. Waar maait men hooi? e. Wat heeft vleesch noch been en toch 5 vingers en een duim? f. Welke rijtuigen loopen niet op wielen? 6. (Ingez. door Avrovink? Ik ben een aardig voorjaarsrijmpje van 51 letters. 8 9 10 11 12 13 valt 's winters 23 24 25 is de verleden tijd van liggen. 25 24 23 komt uit de galblaas. 8 9 10 11 26 is een plaats in Friesland. 3 2 50 2 16 23 10 28 is de hoofdstad van Noord-Holland. 18 9 7 is het. Engelsche woord voor een. 23 18 48 46 15 48 ligt in Engeland. 32 2 28 komt van het varken. 32 2 28 17 12 19 51 is een Duitsche stad. 35 15 31 16 2 24 4 is een Limburgsch plaatsje. 35 15 31 23 37 ligt ook in Liirtburg. 12 3 is een vragend voornaamwoord. 5 7 7 6 7 is een plaats in Gelderland 14 15 16 17 18 19 20 21 22 is het verleden deelwoord van verbergen. 27 28 is niet in. 29 30 31 is een metaal. 33 34 8 is een teekening. 37 37 38 is een lichaamsdeel. 39 40 41 42 heeft 12 maanden 43 44 45 is een voorzetsel. 47 48 is een voegwoord. 49 50 51 heeft 12 uur- AFDEELING IT (Leeftijd 9 Jaar en Jonger.) 1. (Ingez. door Weespermop.) Mijn geheel ls een plaats in N. Holland. Mijn 1ste is geen dame, mijn 2de is een Jongensnaam, mijn 3de is een beroep. 2. (Ingez. door W. B. Z.) Tc Heb tanden en die laat ik Dan ook gewoonlijk zien Ik weet me niet te buigen 'k Wil orde bovendien. Mijn ijzren greep veroorzaakt Verdeeldheid in het land Maar juist, als ik ga werken Dan bijt ik in het zand. 3. (Ingez. door W. B. Z.) Ik heb twee groote oogen. Die staan vlak naast elkaar. Twee beenen ook, maar armen, Die word je niet gewaar. Ik ken een kunst die niemand Mij nadoet, naar ik meen- Steeds gaan, als ik wijdbeens ga. Mijn oogen ook uiteen. 4. (Ingez. door W. B. Z.) Wie mij mijn jasje uittrekt. Die draait mij om en om. Dat jasje is tenslotte Heel lang en smal en krom Ikzelf word telkens bleeker. Ik ben er koud aan toe. Soms rammel ik van binnen Door al dat naar gedoe. 5. (Ingez. door A. B. C.) Als iemand mij een trap geoft, Dan kom ik flink op gang. Maar knijpt men mij inwendig Dan gil ik fel en lang. Ik sla net als de menschen Bij kou een deken om En doe als velen hunner Mijn dagtaak met gebrom. 6. (Ingez. door A. B. C.) Wanneer ik naar lucht hap Dan blijf ik op kracht. Dan draag ik al draaiend Een stevige vracht. •k Ben meestentijds grijs, In mijn kindertijd al. En als ik gewond raak Geef ik dikwijls een knaL RAADSELOPLOSSINGEN. De raadseloplossingen der vorige week zijn: AFDEELING I. a. De spijkers van Je schoen. b. Tot den bodem. c. Luiwagen. 2. Rijkdom en een dubbeltje kennen elkaar. 3. Ansepans. 4. Billiton, Banka, Sumatra. 5. Examen. 6. Bellefleur. AFDEELING II 1. Al regent het varkens, Jan Salie krijgt er geen borstel van. 2. Schrikkelkindje. 3. Klad, klap, klas. 4. Papaver. 5. Vacantie. 6. Zomermaand. Goede raadseloplossingen ontvangen van: Weespermop 6, Hermien Janssen 6, Duinpie per 6. Kerstroosje 6, Bokstcrtje 6, Zilver schoon 6. De kleine Timmerman 4, Roze- kroontje 4. Zandkevertje 6 Oeverkevertje 6 De kleine Vogelvriend 6 Avrovink 6 Gouden Regen 6 Klein Duimpje 5 Bellefleur 6 Jan van Til burg 5 Ansepans? 6 Elzenhaantje 6 Graspie per 6 Ballenbreistertje 4 Boertje 5 Schrik kelkindje 6 Strandjuttertje 3 Sterappeltje 6 Slaapmutsje 5 Acaciatakje 6 De looze Vos 6 Concordiaan 6 Moeders Kleinste 6 Wipneusje 6 Gelukspop 6 Seringenknopje 5 Pechvogel tje 6 Wim 5 Vaders Jongen 6 Blauwoogje 6 De kleine Bouwer 6 Poppenverpleegstertje 6 Iris 5 Orgelist 5 RUIL-RUBRIEK. C. v. WAARDE, Brouwersvaart 64, heeft 50 Sunlight,*8 Vim, 3 Lux, 16 Erdal, 27 Boeken- bons, 50 Roode Ster, 20 Zeewater, 6 Amstel, 41 Roodband, 2 V.S., 7 Turmac, 50 Haka, 13 Voetbal, 11 Leupen, 15 Karnemelk, 6 Indiaan. 5 Haas. 42 Cactus-Verkade, 24 Elftallen, 6 Hille (Utrecht). Voor dit alles vraagt ze Droste. Ruil tijd na 6 uur. AVROVINK, v. Marumstr. 24 rd., Haar'm- Zuid heeft 6 Kwatta, 3 Elftallen, 2 Mickey Mouse, 1 D. E., 2 Roodband, 2 Kiazim, 1 Wijbert. 2 Hille. 2 Du beck, l Droste (nr. 41) 3 Caravellis, 1 Bobbie, 1 Pleines (nr. 88) 6 v. Houten. Voor dit alles vraagt hij Weegscha len en V. S. HOE KLEINE MEISJES IN DE VACANTIE POPPEKAMERS KUNNEN OPKNAPPEN Schilderijtjes maken. Neem wat aardige- vroolijke reclameplaatjes, vooral van bloe men, vogels en vlinders. Plak deze op een stuk karton, dat aan alle zijden 2 c.M. grooter is. Maak nu met waterverf een frisch randje, dat de lijst moet voorstellen. Plak dan aan de achterzijde een linnen band of stevig lintje en klaar is Kees. Een staande schemerlamp. Neem een ga renklosje en een nieuw potlood. De klos moet het tafeltje en het potlood de poot worden. Is 't gaatje wat klein dan even uitboren of een dunner potlood nemen. Om het geraam te voor de kap te maken, neem je 6 groote en 6 kleine spelden. De 6 kleine spelden steek je even onder de punt (het potlood moet nl. een mooie, lange punt hebben) op dezelfde hoogte in het potlood. 3 c.M. daar onder steek je de 6 groote spelden. Nu de klos een zelfde kleurtje als het potlood ge ven en van een vierkant lapje met een kraal aan elke punt een kapje gemaakt en Je lamp is keurig. Wiegjes voor de baby-popjes. Je kunt ze maken van lucifersdoosjes of poederdoosjes. Langs .de kanten plooit je er een lapje zijde of kantstof omheen. De pootjes kun je van spelden maken of van lucifersstokjes- Aan de achterzijde kun je een ijzerdraadje be vestigen voor 't wiegekleed. W. B.—Z. UIT DE NATUUR. ROOFPLANTEN Zoowel In de menschen-, dieren- als plan tenwereld treffen we roovers aan. In de plan tenwereld is 't evenwel een zeldzaam ver schijnsel Daarom is 't zoo interessant en kele gevallen ln onze omgeving te kunnen waarnemen. Deze planten wassen ten koste van andere wezens, wien ze het leven bene men of vergallen om zichzelf te voeden. Ronde zonnedauw (Drosera rotundifolia) Zie fig. 1 fam. Zonnedauwachtigen (Dróse- raceeën). Dit plantje, dat op moerassigen heide- of veengrond algemeen voorkomt, wordt ook wel vliegenvangertje genoemd, 't Zijn kleine, teere moeraskruiden met langgesteelde wor telbladen, die uitgespreid staan. De blaadjes zijn bijna cirkelrond en bezet met vele roode haren, in 't midden kort. naar den rand der bladschijf langer wordend. Aan de toppen dragen ze heldere bolletjes, die dauwdrup pels lijken, glinsterend in de zon. Vandaar de naam zonnedauw. Die pareltjes zijn ech ter geei dauw, doch een kleverig vocht, dat het plantje noodig heeft om zijn prooi vast te houden. Komt n.l. een mugje of ander klein Insect op 't blaadje, dan houdt de kleefstof dit vast en buigen de haren zich over de prooi, die niet meer weg kan, lang zaam verteert en zoodoende voedsel voor 't plantje levert. De lange bloemstengel heeft in een aar staande kleine witte bloemen. Bloeitijd Juli, Augustus. Warkruid (Cuscuta Epithymum) Zie fig. 2 Brieven aan de Redactie van de Klnder- Afdeeling moeten gezonden worden aan Mevrouw BLOMBERGZEEMAN, Marnix- straat 20. DE KLEINE TIMMERMAN. Wat is dat een fijn uitgaansdag je geweest. Ben je van den Blinkert afgerold? ROZEKROONTJE. Heb je Donderdag ge noten? Waar zijn Jullie naar toe geweest? Jammer hè, dat meneer v. d. H. weggaat! Ik denk, dat er nu wel meer bloemen aan je plant zijn gekomen. WEESPERMOP. Ja, ik had langen tijd niets van je gehoord. Heb je ln Amsterdam gelogeerd? Hoe gaat het met de kleine Adriana? Hoe oud is ze nu? Je raadsels zijn goed. BOKSTERTJE. Heb je nu al vacantie? Je hebt maar heerlijke plannen. Wanneer ga je naai- Driebergen? Heel hartelijk gefeli citeerd met je 15den verjaardag. Ik hoop, dat 't een echt f eestdagje voor je zal zijn. Hoe is 't met het verlanglijstje afgeloopen? JUFFERTJE SCHRIJFGRAAG. Wat was dat een gezellige groote brief. Ik kon wel merken dat je nog graag schreef. Natuurlijk begrijp ik, dat je leven heel bezet is! Dat is heel gelukkig. Op welk kantoor ben je? Je hebt nu zeker al vacantie van de Avond school. Hoe was je rapport? Ga je over? Na tuurlijk mag je me al je Hef en leed blijven schrijven. Ik weet nog niet, hoe het met de Postzegel-Rubriek zal gaan. DUINPIEPER. Ken je het versje goed? Is 't lang? Heel veel plezier gewenscht op 10 Juli. KERSTROOSJE. Wel leuk, dat zoo;n klein plantje zich zoo snel uitbreidt. Misschien krijg jij van 't goede teveel. Dan ga je maar uitdeellng houden. Hoe gaat 't nu met je goudvisschen? ANNEKE. Ja, stuur maar eens wat raad sels in. Ik ben door mijn voorraad heen. Maar liefst niet van die verborgen schuilnamen. GELUKSPOP en SERINGENKNOPJE. 't Doet me genoegen, dat het boek naar jul lie zin is. PECHVOGELTJE. Hiernevens de titels van de opstellen: Vacantieplannen, Wat ik worden wil en Groote Helden. Maak nu gauw voor'., want 15 Juli moet alles binnen Z*WIM. Nog heel hartelijk gefeliciteerd met je verjaardag- De volgende week hoor ik er zeker van alles over. Je hebt zeker ook genoten in Wijk aan Zee. 't Weer liet niets te wenschen over, hè? VADERS JONGEN. Moeder zal het maar wat prettig vinden, dat JIJ een tuintje hebt. Zijn er nu nog aardbeien in? Heb je thuis ook een tuintje? IRIS en ORGELIST. Wat was dat een snoezig postpapier. Groeit je plan goed van de pokon? Vast hartelijk gefeliciteerd Iris met je 9den verjaardag. Wie mogen er bij Je spelen? A. B. C- Hartelijk dank voor je raadsels. Ja, ik wil nog wel een partijtje hebben. Heb je dezer dagen v.eel geroeid? Geen ongeluk ken meer gehad? W. L. Kun je dezer dagen, liefst voor 12 een partijtje boeken bij mij komen halen voor O. B.? Wat he(b je me een aardig om metje gemaakt naar Bussum. Ik heb 't be loofde bezoek door allerlei besognes nog niet kunnen brengen. Gemengde clubs hebben zeer zeker ook een schaduwzij. Maar t kan natuurlijk heel goed gaan. PRICHEL. Misschien wordt dit nummer je opgestuurd. In ieder geval wil ik je af scheidsgroet nog even beantwoorden. Ik hoop, dat je het prettig zult vinden in U. Hebben jullie een echt buitenhuis? Bevalt het moeder ook? Laat nog eens wat van je hooren. AVROVINK. Jullie poes vindt het vast wel prettig als Je veel uit visschen gaat. Wil jij voortaan je naam onder briefje en raad sels schrijven? Ja. wat wreed van die gans om de eend dood te (bijten. Maar je kunt het ook beschouwen als een trek van groote moederliefde. Zij deed het toch uit angst voor haar jong. DE KLEINE VOGELVRIEND. Wensch Jan morgen maar goed succes- van me. Ik zal er Maandag de courant eens op nakij ken. Deze week heb je natuurlijk veel ge zwommen. Zijn de tuinbank en het voeten bankje netjes gerepareerd? ZANDKEVERTJE. 't Doet me genoegen, dat 't boek naar je zin is. Wanneer begint je vacantie? Ik hoop, dat je dikwijls naar Zandvoort kunt gaan. Een zandkevertje houdt ook wel van duin, hè? GRASPIEPER. Dat was nog eens een heerlijke uitnoodiging. Jij had zeker nog wel een poosje in Bergen willen blijven. Ik hoop. dat je Maandag ook veel genoegen zult heb ben op je schoolreisje en vooral mooi weer. WILLEM v. d. L. Die openlucht-voor stelling lijkt me heel goed geslaagd. Ik heb er van Wim L. niets over gehoord. Ik heb 't zelfde spel" onlangs ook eens gezien, «oen werd het door kinderen opgevoerd. Was dit hier ook 't geval? ANSEPANS? Ik zet een vraagteeken achter Je naam. want noch onder je raadsels noch onder je brief stond een naam. Aan je kriebelpootje meende ik je te herkennen. Als je op je terrarium gaas legt met een paar steentjes, kunnen Je sa'am anders niet weg- loopen. 't Was zeker erg gezellig bij jullie, toen oom Guus er was. VADERS HULP. Probeer nog maar eens door middel van de Ruil-Rubriek de ontbre kende plaatjes te krijgen. Wat een pech, dat jullie in Zandvoort zooveel regen heb ben gehad- 'k Ben blij, dat je toch plezier hebt gehad. SLAAPMUTSJE. Ben je Woensdag nog naar Zandvoort geweest? 't Was niet je weertje, hè? Heb je nog een belastingplaatje? STERAPFELTJE Ik ben zeer verlan gend naar dien grooten brief. STRANDJUTTERTJE. Zijn jullie van dag naai- de Zuiderzee geweest? En Maandag fam. Winden (Convolvulaceeën). Een woekerplant, die op de hei algemeen voorkomt en daar vooral op struikheide woe kert. Ook in de duinen komt ze voor en leeft dan hoofdzakelijk op 't duinroosje. De plant heeft een zeer dunnen stengel, een draad gelijk, die vertakt is. rood gekleurd. Ze heeft geen bladeren. Ze heeft die ook niet noo dig, daar ze haar voedsel ontvangt van de plant waarop ze leeft. Met witte zuignapjes klampt ze zich vast aan de takjes. Op de plaats van aanhechting boren verscheiden witte draden de weefsels der stengels bin nen en zuigen de voedingssappen weg, die door de plant voor zich zelf waren ingedron ken en toebereid. Zoo moet dus het struikje kwijnen, terwijl het roode garen welig tiert van gestolen goed. De bloemen zijn zeer klein en staan in kluwens. De bloemkroon is wit of roodachtig. Bloeitijd Juli-Augustus. Bremraap (Orobanche caryophyliacea) Zie fig. 3, fam. Bremraapachtigen (Oroban- chaceeën). Evenals het warkruid een woekerplant, die leeft ten koste van andere planten. Deze bremraap leeft op de wortels van walstroo en komt in de duinstreken vrij algemeen voor. 't Is een plant met een dikken sten gel en schubben inplaats van bladeren. Groene deelen zijn aam de plant niet te vin den. De bloemen zijn niet altijd gelijk van kleur; van licht zwavelgeel tot donker rood bruin. Ze staan in een aar langs den sten gel. De bloemkroon is 2-slipplg en doet eenigszins denken aan een lipbloem. Bloei tijd JuniJuli. ONS TUINHOEKJE. Munrbloem (Cheiranthus Cheiri) fam. Krulsbloemigen (Cruciferen). Een zeer bekende plant, die in 't wild bijna niet voorkomt. In de omstreken van Haarlem treffen we haar nog aan op de oude muren van de ruine van Brederode. De kleur van de bloemen is helder geel. Gekweekt komen allerlei kleuren voor en ook dubbele soorten.De dubbele muurbloemen worden in de tweede helft van Mei in den vrijen grond gezaaid. Het ls goed de zaailin gen eens te verplanten. In September-Octo ber kunnen de planten op de bestemde plaats worden gezet. De enkelbloemige soor ten behooren iets later gezaaid te worden n.l. Juni Juli. Muurbloemen zijn heerlijk geurend. Tot de dubbelbloemige soorten behooren: hooge goudgele en hooge donkerbruine (50 a 60 c-M.) Tot de enkelbloemige soorten: Go liath (donkerbruin met fluweelglans), Gol den King (groot donkergeel), Linnaeus (geel achtlg wit), Ruby Gem (helder paars violet, zeer eigenaardige kleur). Tot de enkelbloemige lage soorten behoo ren: Golden Tom Thunb (mooi goudgeel), Black Dwarf (zeer donker bruin), Bloodred Dwarf (bruinachtig, .bloedrood gekleurde bloemen). De dubbele dwergachtige muurbloemen ko men wet de bouw betreft met de hooge over een, doch alleen veel lager. Ze vertakken zich ook sterk en zijn mildbloeiend. Hoogste 30 a 25 c.M. Een mooie enkele muurbloem is Ch. Allioni. Deze heeft sprekende oranje gele bloemen en is zeer mildbloeiend. We kweeken haar op dezelfde manier als de vorige. We zaaien in Juli, verspenen de plantjes en zetten ze half October op de bestemde plaats. Bij de eerst genoemde soorten is het noodzakelijk de planten met dennetakjes te omringen tegen koude, gure winden, deze soort is echter heel ongevoelig voor de vorst. Eenjarige zomerbloemen: Tweekleurige Goudster (Calliopsis bicolor) fam. Samengesteldbloemigen (Compositen). Een sierplant uit Noord-Amerika, die 60 a 70 c.M. hoog wordt, 's Zomers is de plant overladen met langgesteelde tweekleurige (geel en bruin) bloemen. Het zijn sterke planten, die gemakkelijk te kweeken zijn en zeer geschikte snijbloemen leveren. Cosmea (Cosmos hybridus). fam. Samen gesteldbloemigen (Compositen). Een sierplant uit Mexico; een prachtig on geveer 1 M. hoog groeiend gewas, met fijn weer naar 't Gooi? Die Zandvoorters zijn echte uitgaanders, dat merk ik wel. SCHRIKKELKINDJE. Wat zal Je blij zijn, als je niet meer terug ."behoeft te ko men bij den dokter. Is de nieuwe blazer al aan geweest? Ben je nog met moeder wezen fietsen? BALLENBREISTERTJE. Daar bofte je bij dat je vrij van school kreeg. Ik geloof, dat ze hier in Haarlem niet zoo vrijgevig zijn ge weest. Je zwemt zeker nog alle dagen. Je verlangt zeker erg naar Donderdag. Dat kan een heerlijk dagje worden. Ik wensch Je heel veel plezier. BOERTJE. Boertjes kunnen toch wel tegen de warmte, hè? Nu hoop ik maar, dat je Donderdag deftig in je badpakje flanee- ren kunt aan 't Noordwijksche strand. Maak maar veel pret! BELLEFLEUR. Zwem je al los? Ik wensch je Dinsdag een heerlijk dagje toe. Geef je oogen maar goed den kost ln Artis. 't Doet me genoegen, dat je Baboe een mooi verhaal vindt. ACACIATAKJE. Ik «ben heel benieuwd naar je rapport. Ik geloof zeker, dat je over gaat. Uit welk boek heeft meneer voorgele zen? Zoo*n middagje vliegt natuurlijk om. Wat heb je Zondag een mooie fietstocht ge maakt. Je raadsels zijn goed. RANGEERDERTJE. Als je dit leest, ls 't misschien weer volop zomer. Wat heb jij een lange vacantie. Werkt je lift nog goed? Behoeft moeder nu niet meer trappen te loopen? 't Is groeizaam weertje. De doperw tjes zullen vast gauw rijp zijn. Je raadsel is goed. WIPNEUSJE. Wou je Afkes Tiental graag ruilen? Dan mag je dat wel. Ja, Zomerzot heid is geschreven door Cissy v. Marxveld 't Is geestig hè? DE LOOZE VOS. Wat fijn, dat je eep foto-toestel krijgt. Kan je al wat fotogra feer en? 't Is een mooie sport. Ze zijn maar goed op je. CONCORDIAAN. Nu Zondag maar je beste beentje voorzetten. Of behoeft er niet meer geturnd? In den speeltuin van yal- kenveen zul je je heusch niet vervelen MOEDERS KLEINSTE Nu heb je goed om je naam gedacht. Zet hem voortaan ook maar onder je raadsels. NELLEKE. Leuk, dat je poes net zoo heet als jij. En zijn de kleine poesjes er al? Hoe is 't met Greetje? WIM TEN H. Ik kan me best voorstel len, dat je in een slecht humeurtje was. toen je hoorde, dat je bleef zitten, vooral nu je eiloij zegt: ,,'k Had ook wel beter mijn be.st kunnen doen. Met September maar da delijk flink van wal steken. MEIROOSJE. Hoe gaat 't nu met je? Juist heerlijk, als je naar Doorn mag om daar flink aan te sterken- Moeder kan je toch wel eens op komen zoeken. Flink wezen, hoor! W. BLOMBERG—ZEEMAN, Marnixstraat 20. Haarlem, 8 Juli 1932. Ingesneden bladeren en sierlijk gevormde bloemen, met een flinken langen stengel. Ze geeft heel mooie snijbloemen. In sterk be mesten grond groeit de Cosmos te krachtig, en bloeit dan slecht. Potplanten bloeien mild. Lavatera trimestris fam. Malva-achtigen (Malvaceeën). Een sierplant uit Zuid Europa, die 0-60 a 1 M. hoog wordt. Van Juli tot October tooit ze zich met vrij groote, rozeroode bloemen. Deze komen aan 't einde der scheuten uit de ok sels der bladeren te voorschijn. De zachtroode bloemblaadjes zijn mooi geteekend met regel matige adertjes. Als je deze plant als snij bloem wilt gebruiken, verwijder dan van de takken, die je hebt afgesneden de onderste bladeren geheel en de bovenste gedeeltelijk, daar anders de bloemen heel spoedig verwel ken. Deze plant komt ook voor onder den foutieven naam van Malva rosea- Er bestaat ook een witbloemlge soort van. Groentenafdeeling. Postelein. Probeer in de groentenafdeeling eens pos telein te zaaien. Deze plant heeft veel warm te noodig, zoodat we ze in den vrijen grond niet vóór half Mei zaaien. Bij koud weer is 't zelfs dan nog te vroeg. Van half Mei tot half Augustus kunnen we postelein uit zaaien. Het 'bed wordt eerst goed toebereid en geharkt- Droge grond moet eerst doornat gegoten en als het water wat weggezakt is, goed doorgeharkt worden. We vermengen het zaad met wat vochtig zand om 't zoo goed mogelijk uit te zaaien. Het fijne zaad mag met weinig of geen aarde bedekt wor den. Het is voldoende den grond na het zaaien licht door te harken en flink aan te drukken. Bij zonnig weer is het zeer aan te raden om het bed, ter bescherming, met voch tige oude zakken of matten te bedekken. Zorg er echter voor deze tijdig weg te nemen, daar 't zaad na 3 of 4 dagen, soms reeds in een etmaal, boven den grond is. Een roodachtig waas toont aan, dat het dek opgeruimd moet worden. Postelein geeft bij warm weer reeds 14 dagen na zaaiing een opbrengst Je moet ze jong snijden. Wil je later van hetzelfde zaaisel nog eens snij den, dan moet je vaak gieten, daar de sten geldeeltjes spoedig verdrogen. Afgesneden postelein groeit echter langzaam uit; 't is beter een keer meer te zaaien. DE TOOVERSPREUK. 't Was in de veertiende eeuw,, dat een vee! te zwaar geladen, Spaansch koopvaardijschip ln een hevigen orkaan geraakte. Kapitein en. bemanning waren radeloos en de eenige mogelijkheid om zinken van het schip te voorkomen, was om de vracht te verminde ren. Maar de lading zat stevig weggepakt onder de vastgesjorde luiken en er was niet veel tijd te verliezen, want steeds hooger werden de golven en steeds gevaarlijker werd de positie van het schip. Er moest dus vlug worden gehandeld en naar andere wegen gezocht, om de lading van het schip te ver minderen. De bemanning, die uit dertig matrozen bestond, besloot toen dat de helft van hen het leven zou offeren door over boord te springen, waardoor het schip aan merkelijk verlicht en het leven van de an dere vijftien leden der bemanning zou wor den gered. De moeilijkheid voor den kapi tein was, om naar billijkheid en rechtvaar digheid te beslissen, welke vijftien van de dertig mannen zich zouden moeten opoffe ren! Daarbij kwam nog, dat de kapitein een Spanjaard was en ook vijftien leden van de bemanning Spanjaarden waren, terwijl de andere vijftien vreemdelingen waren. Zijn eigen landslieden op te offeren, stuitte hem wel wat tegen de borst en aan den anderen kant wilde hij toch ook niet opzettelijk on billijk zijn tegenover de vijftien vreemde matrozen. Wat te doen? Plotseling herinnerde de kapitein zich een medaillon, dat hij in de haven van een ouden, grijzen bedelaar had gekocht. Onwillekeurig opende hij het medaillon en tot zijn niet ge ringe verbazing vond hij er een stukje per kament in, waarop de volgende Latijnsche spreuk geschreven stond: ..POPULEAM VIR- GAM MATER REGINA TENEBAT". Lang dacht de kapitein over dezen merk- waardigen zin na, maar tot een oplossing kwam het niet. Doch, als zoo vele zeelui, was hij hijgeloovig .genoeg om tc denken, dat deze geheimzinnige woorden iets moesten be- teekenen en zeer waarschijnlijk een raadge ving of waarschuwing inhielden. Inmiddels steeg het water steeds hooger en werd de bemanning oproerig. Nog eens bekeek hij de spreuk en hij ontdekte toen, dat de klinkers die ln de spreuk voorkwamen afwisselend met rooden en zwarten inkt waren geschreven. Dat bracht hem op de volgende gedachte. Hij verdeelde de bemanning in evenveel groepen, als er klinkers ln de spreuk voor kwamen en elke groep bestond weer uit zoo veel mannen, als de alphabetiscne tetorde die elke klinker aangeeft. De Spanjaarden werden geplaatst in de roode en de vreem delingen in de zwarte groepen. Zoo verkreeg hij dus deze opstelling: OUEAIAAEEIAEEA 45213112231221 Totaal 30. Toen sprak de kapitein: Alle roode klin kergroepen zal het leven worden gespaard. En aangezien de eerste letter van de spreuk rood was, waren er. om te beginnen, vier Spanjaarden vrij. De daarop volgende vijf vreemdelingen moesten hun leven offeren, toen kwamen weer twee Spanjaarden, die waren gered, enz. Geen vin allen vermoedde, dat deze volg orde niet geheel en al toeval kon zijn. Zelfs de kapitein begreep nog niet, wat het resul taat van zijn redelivering zou zijn. Maar zijn poging, om het leven van zijn landslieden te redden, zonder opzettelijk onbillijk te zijn, gelukte vojkomen. Niet één Spaansch ma- 1 net JOH. X- troos trof het noodlot!

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 12