HAARLEM'S DAGBLAD ZATERDAG 9 JULI 1932 wijl bovendien het aar.tal ontvangen nieuwe octrooiaanvragen in den 1-aatsten tijd vrij sterk ls verminderd. Bezuiniging in totaal f 47000. VII. Fusie van de inspectie inzake de be strijding van epidemische en besmettelijke ziekten met die inzake Kinderhygiëne, tuber culosebestrijding en bestrijding van geslachte ziekten; opheffing van de Brucella-Bang Commissie, vermindering v-an het voor wering aan epidemische en besmettelijke ziekten uitgetrokken crediet van f 50.000. Bezuiniging in totaal f 93.900. XIII. Vereenvoudiging in de toepassing van de Warenwet o.a. door concentratie in de organ Las tie der Keuringsdiensten en door beperking van de werkzaamheden. Uitein delijke besparing f 350.000. IX. Het brengen onder één leiding van het Centraal laboratorium voor de Volksgezond heid en het Rijks Serologlsoh Instituut. Hier voor wordt een besparing mogelijk van f 27000 op de personeelsformatie. X. Concentratie van de opleiding voor Vroedvrouwen (opheffing van de Rijkskweek school te Amsterdam of Rotterdam) alsmede versobering van de organisatie der kv::k- school voor vroedvrouwen te Heerlen. Bezui niging in totaal f 13 000 XI. Versohillende kleine bezuinigings maatregelen op het gebied der Volksgezond heid. waaruit een besparing voortvloeit van totaal f 96.000. In het geheel zal de verlaging van uit gaven in Hoofs tuk M •besproken, kunnen bedragen f 13.297.000. HOOFDSTUK N. KOLONIëN. Voorgesteld wordt door een ingrijpende versobering van de huishouding van Suri name de Rijksbijdrage terug te brengen tot te» hoogste f 2 millioen en ten hoogste de helft van het daardoor te besparen bedrag beschikbaar te stellen voor welvaartspolit iek. Voorts wordt in overweging gegeven de kos ten der militaire bezetting van Suriname terug te brengen tot het niveau van 1918 en daarom te verlagen met ongeveer f 3 ton. Ten aanzien van Curasao wordt voorge steld de militaire bezetting van 1 compagnie mariniers in 1933 tot de helft te verminderen en haar in 1934 geheel op te heffen. Bezuiniging f 420.000. In totaal bedragen de bij Hoofdtsuk N voorgestelde bezuinigingen f 1.340.000. Het rapport bevat verder een vergelijking met den toestand van voor den oorlog en een berekening, waaruit blijkt, dat wellicht f 200 millioen bezuinigd moet worden en dus moge lijk nog veel sterker moet worden ingegre pen. HOOFDSTUK K. DEPARTEMENT VAN DEFENSIE. Ten aanzien van de Marine worden de vol gende voorstellen gedaan: Vloot. T. Opdracht aan een deskundige commis sie, bestaande uit vertegenwoordigers van de Departementen van Defensie, Koloniën en Fin ancien, om de organisatie der Marine hier te lande in aanmerking genomen de vlootsterkte in Indië te herzien, met het doel te komen tot een besparing van 10 pet. of 1.3 millioen op de kosten van de Marine-organi- sati. Hierbij de volgende beginseln in acht tc nemen: a. het aantal der onderzeebooten voor Nederland moet geleidelijk beperkt worden tot ten hoogste 7, zijnde dit het. aantal mo derne vaartuigen thans in Nederland aan wezig; b. eerste opleidingen moeten voor zoover mogelijk geconcentreerd cn de voortgezette opleidingen voor zooveel mogelijk naar Indië verplaatst wroden. dit laatste Indien vast staat, dat tengevolge daarvan in Nederland met minder personeel kan worden volstaan en in Indië geen uitbreiding behoeft plaats te hbben; c. het oud en verouderd materiaal dient opgeruimd te worden en voor zooveel noodig geleidelijk vervangen door nieuw, voor oplei ding geschikt, materiaal. II. Opheffing van den afzonderlijken Marlnc-vliegdienst in Nederland conform het voorstel der z.g.n. Commissie-Woltman. Bezuiniging ruim f 1 millioen. II Opheffing van de Rijkswerf te Helle- voetsluis conform de voorstellen der z.g.n. Commissie-Guépin, alsmede doelmatiger or ganisatie van de werf te Fillemsoord. Bezui niging f 5 «.7 000. IV. Vermindering met 20 pet. van de verstrekking van inventarisgoederen en van brandstoffen voor vooroefeningen. Besparing 200.000. Landmacht. Ten aanzien van de Landmacht stelt de Commissie voor, evenals bij de Marine, 10 pet. of 3.5 millioen te besparen op de kosten van de eigenlijke lcgerorganisatie, terwijl er bovendien een uitgegeven wordt, dat de bc- zuininiging op de legerorganisatie dienstbaar wordt aan het vrijmaken van geldon voor de oefening en uitrusting van het leger tot een bedrag van 1.5 millioen. De Commissie acht het mogelijk deze bezuiniging te berei ken door: a. vermindering van de vredes- en van de oorlogssterkte met 8 regimenten infante rie, gepaard met verlaging van het contin gent met 2150 en van de oorlogssterkste met ruim 23000 man. Bezuiniging rond f 2 3 millioen. b. zoodanige uitdunning van de beroeps kader». dat het resteerend te bezuinigen be drag bereikt wordt. Tenslotte wordt vastgesteld een korting van 15 pet. toe te passen op de matericelc uitgaven van de Defenslebegrootine met uitzondering evenwel van de aanschaffing van nieuw materiaal, daar hierop zoowel voor zee- als voor landmacht reeds zóó be langrijk bezuinigd is, dat een verdere beper king daarvan niet verantwoord is te achten. Bezuiniging rond 2 400.000. Met nog cenige bezuinigingen van gerin ger omvang, o.a. op het Loodswezen 105000) cn op de afd. Hydrologe 25000), kan in totaal volgens Hoofdstuk K een be drag van 7.503.000 bezuinigd worden. HOOFDSTUK L. DEPARTEMENT VAN WATERSTAAT. Conccntratie-verkecrsinkomstp.n. Als voornaamste voorstellen kunnen wor den vermeld: I. Opheffing van het Wegenfonds en in stelling bij de wet van één Rijksverkcirs- fonds. zoodat de eenheid van het verkcers- vraagstuk tot uitdrukking komt in de Rijks- begrooting. Alle inkomsten terzake van het verkeer zullen strekken tot dekking van de uitgaven te dier zake. terwijl één Rijksbij drage den sluitpost vormt. Verder zullen de exploitatievoorwaarden der verschillende verkeersmiddelen onder ling meer aan elkaar gelijk gemaakt moe ten worden, waarom door de Commissie wordt voorgesteld een extra belasting van het motorverkeer te heffen. De verbetering van den stand van het budgt die pit de vorming van dit verkeers- fonds en de daarmee verband houdende maatregelen zal voortvloeien, kan gesteld worden op rond 2 millioen. II. Reorganisatie van den Waterstaats- dienst, waardoor een aanmerkelijke verla ging van de personeelskosten mogelijk zal worden. Bezuiniging tenminste 500000. III. Verlangzaming van het tempo van uitvoering der verschillende groote water staatswerken. Raming f 3.7 millioen. IV. Verlaging tot de helft van het bij art. 192 der begrooting uitgetrokken bedrag voor aanleg en verbetering van spoorwegwerken bij Amserdam. Bezuiniging 900.000. V. Overbrenging van de werkzaamheden van het bureau Scheepvaart (opgenomen in de afdeelingen Vervoer en Mijnwezen van het Departement van Waterstaat) naar de Hoofdinspectie voor de Scheepvaart; her groepeering en inkrimping van het aantal inspectle-dstricten der Scheepvaart. Voorts afvoerng uit de begrooting van het salaris voor het sinds langen tijd niet vervulde ambt van Voorzitter van den Raad voor de Scheepvaart. Met nog eenlge kleinere bezuinigingen zal de besparing in totaal kunnen bedragen rond 56000. VI. Versoberng van de organisatie van het Meteriologlsch Instituut door afschaf fing van de eigen zendinstallatie. door uit voering van de door de z.g.n. Scheepvaart- commssie gedane voorstellen, alsmede door inperking met 12 pet. van de personeels formatie. Bezuiniging 36000. Staatsvisschershavenbedrijf. VT. Bezuiniging van 12 pet. op de kosten der personeelsformatie aan het Staatsvis schershavenbedrijf, alsmede 15 pet. korting op de materieele uitgaven. De besparing, die uit deze en uit eventueele andere maatrgelen voortvloeit, zal ten min ste 40.000 moeten bedragen en kan in min dering worden gebracht op de aan het ha venbedrijf uit 's Rijks kas verstrekte uit- keering. Ongecorrigeerd.) SPORT EN SPEL LA WNTENNIS. Intern. Kampioenschappen te Noordwijk. Er was Vrijdag heel wat publiek op de Noordwijksche wedstrijden en dit heeft heel wat goeds kunnen aanschouwen. Bijv. Helen Mooay in damesdubbelspel met Miss Ryan, waarbij geconstateerd kon worden dat dit niet de sterkste kans van de wereldkampioene is. Maar de dames de Jong en van Riems dijk en in een tweede partij de dames Jon- qutcre cn Kerkhoff brachten het toch niet verder dan één game in twee sets. Merkwaardig genoeg sloegen Mevr. Dros Canters en Mej. Rollin Conquerque mej. Ka- wiiarang en mej. Roos ook met 61, 60. In het damesenkel won Miss Ryan van Mile "Belliard en Mrs. Burke van Mile Bar bier. De laatste partij was zeer spannend. De halve eindstrijden zijn nu Rollin Conquerque- Ryan cn BurkeMoody. In het heerenenkel komt Del Bono in den halven eindstrijd tegen Timmer en de Duit- scher Nourney tegen von Kehrling. De dubbel Wetselaar en van Riemsdijk kon niet op tegen von Kehrling-Timmer en verloor met 6—0, 7—5, 64. De voornaamste uitslagen luiden: Heerenenkelspel (kwart eindstrijd): Conto A. Del Bono slaat W. F. Weber 1210, 6—3, 6—2. Nourney slaat A. Bernard 75, 63, 62. Damesenkelspel (kwart eindstrijd): Mrs. Burke slaat Mile S. Barbier 16, 9—7, 7—5. Miss Ryan slaat Mile Belliard 62, 63. Heerendubbelspel: Halve eindstrijd: Von Kehrling en Timmer slaan Wetselaar en Jhr. van Riemsdijk 6—0, 75 64. Del Bono en Menzel slaan Weber "»n Kar- sten 64. 46. 62. retired. Damesdubbelspel (le ronde) Mrs. Moody- Wills en Miss Ryan slaan mej. T. de Jong en Frl. van Riemsdijk 61, 60. 2c ronde: Mrs. MoodyWills en Miss iyan slaan mevr. Jonquière en mej. Kerkhoff 61, 6—0. Mevr. Dr»s Canters en Mej. R. Couquerque slaan mej. Kawilarang en mej. Roos 61. 60 Gemengd dubbelspel (2e ronde): Miss Ryan en H. Timmer slaan S. J. de Jong en Jhr. van Riemsdijk 6—1, 6—2. Mile Barbier en Del Bono slaan mej. A. Kerkhoff en van Zuylen 4—6, 6—3, 6—2. Mej. R. Couquerque en T. Hughan slaan Frl. E. Sander en Mef- fert 4—6, 8—6, 6—1. Kwart-eindstrijd: Miss Ryan en Timmer slaan mevr. Dros-Canters en Koopman 61, 6—2. nUITSCHLAND—ENGELAND. De beide eerste partijen van den Davis Cup wedstrijd tusschen Duitschland en Engeland zijn Vrijdag te Beriijn gespeeld. Misschien zat Austin de zware gang naar de finale te Wim bledon nog in do beenen. Hij verloor althans van Dr. Prenn In vier sets 60, 810, 6—2, 6—3. Perry deed beter voor Engeland door von Cramm te slaan met 6—1, 6—2, 63. De stand is dus 11. TOURNAMENT STOOPS BANEN. Hecrenenkelspel: Demi-finale: E. Hoeke slaat J. van de Stadt 62. 46, 63. Damesenkelspel: Demi-fenale: Mej. M. Uitenhage de Mist slaat mevr. R. van de Klashorst 6—4. 6—1. Gemengd dubbel: 2e ronde: Mevr. J. Meijer en Nieman slaan mej. J. van Laar en J. van Hezel 61, 62. 3e ronde: Mej. D. van dei- Haar cn Dr. de Crauw slaan mevr. Rinse en Ir. Lux 6—1, 6—2; mevr. de Ruiter en de Ruiter slaan mevr J, Meijer cn Nieman 26, 6_l. 6—3. Heerendubbel: 2e ronde: P. ter Laag en Giesberts slaan Der Kinderen en A. van Huystee -16. 7—5. 108. 3e ronde: P. ter Lasig en Giesberts slaan E. van der Weyden en K. Aanstoot 63, 6—2. Demifinale: Hoeke cn Hermans slaan de Ruiter en Melse 61, 4—6, 6—3. Damesdubbel: 2e ronde: mej. R Hulshoff en mevr. Giesberts slaan mevr A. Kamer beek en mevr. Meijer 75, 26, 63. 3e INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. a 60 Cts. per regel. Hoe lang dc weg ook is cn llOC ver weg U woont, „DE VELUWE" brengt U dc verpakte Boter, Marga rine, Koffie en Thee cn thans ook hygiënisch verpakte Kruideniers waren van prima kwaliteit thuis. Zeker, in het centrum van dc stad is U overal dichtbij, maar hoe staat het met de buitenwijken, hoe met de dor pen? Is het dan niet gemakkelijk voor U, dat U niet meer naar den winkel hoeft, maar aan dc deur uw waren kunt betrekken? Dit systeem bespaart U moeite en tijd. terwijl U bovendien aanspraak maakt op de hoogc korting of de spaarbons voor luxe- cn huishoudelijke artikelen, welke wij in zeer uitgebreide keuze steeds in voorraad hebben. N.V. Handel Mij. „DE VELUWE", '«-Gravenhagfc, Schcepmakcrsstraat, Telef. 771850. ronde: mej. R. Hulshoff en mevr. Giesberts slaan mej. Vliegen en mej. E. Reuses 62, 75. Demi-finale: mej. R. Hulshoff en mevr. Giesberts slaan mej. B. Verster en mevr. van de Klashorst 61, 6—3. GOLF OPEN KAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND VOOR AMATEURS. Eerste ronde. Op de terreinen van de Kennemer Golf- en Country Club te Zandvoort worden de wed strijden gespeeld om het open amateurs kampioenschap van Nederland, waaraan 27 spelers deelnemen. De eerste wedstrijden zijn Vrijdag gespeeld. De resultaten luiden: Capt. C. G. B. Stevens wint van majoor R. S. Lambert 6 5. L. O. M. Munn wint van It. col. H. A. Boyd 4 3. Jhr. W. den Beer Poor- tugal wint van Ch E Veltman 4 3; Douglas Grant wint van W. F- Looman 3/2; C. S. Hu- brecht wint van G. H. Critchley 6 4; B. Hel dring wint van Jhr. mr. W. F. Röell 2/1; J. H. C. Salberg wint van II. Trip 3/2; jhr. mr. A. M. Snouck Hurgronje wint van B. Carp 1 up. R. C. Chittender wint van' R. O. Chritchley 4 3; A. Mc. Nair w.o. Vandaag en morgen worden de wedstrij den voortgezet. ROEIEN DE ONDERLINGE WEDSTRI JDEN VAN „HET SPAARNE". De uitslagen van de roeiwedstrijden van ..H:t Spaarne" van Vrijdagavond luiden als volgt: Jonge Vier heeren: gewonnen door S van Blerkom, J Cats. De Ridder. K d'Engelbron- ner (stuurman) in 4.35 sec. Oude Twee Dames-stijlroeien. Eerste heat ffewonnen door de dames R. Gratema, A. Cats en B. van Wijngaarden (stuurvrouw) Tweede heat gewonnen door de dames A. Tijm, E Hoogeweg en G. Botje (stuurvrouw). Oude Vier heeren: gewonnen door H. Beuk- man, W. de Graaf. P. Lakenian en P. Tim mermans in 3.58 1/5 szc. Oude Twee heeren: gewonnen door R. Val, H. Swaving Dijkstra on mej. W. Brust (stuur vrouw) in 4.38 sec. Snel-stijlrocien Oude Vier dames gewonnen door de dames F. Polderman, A. Tijm, N. de Jong, W. Brust en H. Hasting (stuurvrouw). Jonge Twee heeren: gewonnen door K. d'Engelbronner. J. Roukema en T. Varen kamp 'stuurman). Mixed Vier Snelroeien: gewonnen door mej. N. Hoefiake, W. van den Berg, A. Ha- zevoet en mej. A. Cats. Hedenmiddag half drie zouden de wedstrij den worden voortgezet. WATERPOLO. NEREUS -H. V. G. B. 2 (2—2) H. V. G. B. is in dezen wedstrijd niet for tuinlijk geweest, in de laatste seconden werd een strafworp gemist, terwijl Nereus tengevolge van een misverstand in H. V. G. B.'s achterhoede op een zeer gemakkelijke wijze aan een doelpunt kwam. De Haarlem mers zijn direct in den aanval, het doel van Nereus wordt danig onder s-shot genomen. De doelman speelt echter uitstekend, hij weet keiharde schoten van Brunt en Hol lander te keeren. Eindelijk moet hij zwichten voor een welgerichtea doorslagbal van Glatz. Bij een uitval der Zaandijkers begrijpen rechtsachter en keeper elkaar verkeerd en de stand is gelijk (11).*H. V. G. B. blijft echter sterker, de druk op het Nereus doel wordt heel sterk: Hollander weet den Haar lemmers met een onhoudbaar schot de lei ding te hergeven. In de tweede helft laat Boon een vrij tam schot van den rechtsvoor glippen, de stand is dan 22. H. V. G. B. geeft den moed niet op. telkens worden felle aanvallen opgezet, doch zonder succes. Kort voor het emde krijgt Hollander een straf worp toegewezen, welke echter gestopt wordt Wanneer H. V. G. B. in de laatste ontmoe ting tegen Neptunus één punt weet te be machtigen, is zij van de tweede plaats ver zekerd. H. V. G. B. verscheen in de volgende op stelling: Boon, Boot, Brunt, van den Berg, Fehres, Hollander. Glatz. DE ZIJL I—H. V. G. B. I Heden speelt H V. G. B. I in Leiden op het zwemfeest der politie in de navolgende op stelling een wedstrijd tegen De Zijl. Boeree, Bakx. Bongertman. Brunt Hollander, Bouwer, Rol. ZWEMCLUB „HAARLEM". Zondagmiddag wordt in de zweminrichting „De Regentes" te den Haag de returnwed strijd gespeeld tusschen H.Z. en P.C. en Haarlem, de beide leidende ploegen uit de 2e klasse. De thuiswedstrijd werd door Haarlem met 31 gewonnen. Het is echter bekend dat H.Z. en P.C in eigen veste ge ducht sterk is, waardoor het Haarlem niet cadeau gegeven zal worden. Lukt het haar echter deze wedstrijd weer te winnen, dan heeft zij hiermede tevens het afdeelings- kampioenschap behaalt. Bij gelijk spel moet de wedstrijd H.V.G.3.—Haarlem de beslissing geven. Deze wordt Donderdag a.s aan de Kleverlaan gespeeld. De competitiestand is heden: gesp. gew. gel. verl. pnt. v.t. Haarlem 4 4 0 0 8 174 H.Z. en P.C. 4 3 0 1 6 26— 5 De Waterratten 5 0 2 3 2 7—23 H.V.G.B. 5 0 2 3 2 4—22 ARBEIDERSSPORTBOND. De De Arbeiders Sportbond organiseert op 10 Juli een familiedag op zijn nieuwe terrei nen aan den Rijksstraatweg Haarlem (Noord), voorbij de Vergierdeweg. Het programma luidt als volgt: 10 uur voormiddag Athletiek; 2.30 uur: Op treden J. P. J. Groep; 4 uur Gecostumeer- de balwedstrijden. Jongens: 9.30 uur, aanwezig terreinen en verkleeden; 10 uur: loopen 60 M.. daarna hoog- en vèrspringen; 12.15 uur Estafette, jongens en meisjes. Meisjes: 10.30 uur: loopen 60 M.. daarna hoog- en vèrspringen; 12.15 uur Estafette, meisjes en jongens. Dames: 10 15 uur, discuswerpen en kogei- siooten <2 ploegen wisselen); 11.15 uur: 100 M. liardloopen; 11.45 uur: hoogspringen en verspringen (2 ploegen wisselen). 1 uur: Es tafette gemengd. Mannen: 11 uur: discuswerpen en kogel- stooten (2 ploegen wisselen), 11.45 uur 200 M. hardloopen; 12.30 uur: hoogspringen en verspringen (2 ploegen wisselen). 1 uur: Es tafette gemengd. 2 uur: Openbare les gym nastiek. De Jonge Pieter Jellengroepen doen 2.30 uur: 6, 7 en 8 jaar jongens stovenwedloop; meisjes: eierenloop. 9—10 jaar: jongens zakloopen; meisjes: naald en draadloop. 1112 jaar: jongens Engelsche kruiwagen, meisjes: 3 beenenwedloop. Te vier uur zullen er gecostumeerde bal wedstrijden gehouden worden. VOETBAL. SERIE WED STRIJDEN HEEMSTEDE Programma van 10 Juli: Demi-fnales: Eere-afdeeling: 10 uur E. H. S.-E.D.O. H. 4e afdeeling 12 uur: V.S.V. VSchoten IV. le afdeeling: 2 uur: V.O.G. I—V.S.V. III. 2e afdeeling: 4 uur: D.W.O. HSpaarne- stad II. De Javasche Bank en de toestand in Indië. Handelsbalans gunstiger dan in 1921 Nederland niet het eerste invoerland meer. Pondcnverlies van bijna 7 millioen- dividend 6 pCt. Uit het jaarverslag van de Javasche Bank seint Aneta aan de Hollandsche bladen het volgende Voor Ned.-Indië werd het jaar 1931 geken merkt door een voortgaande en in het parti culier bedrijfsleven opmerkelijk snel ver- loopende aanpassing van de binnenlandsche verhoudingen aan de verlaagde opbrengst der primaire bronnen van inkomen. Uit de cijfers blijkt dat de door Ned.-Indië voor zijn uitvoer verkregen prijs sedert 1925 regel matig is gedaald, zoodat deze in 1931 nog slechts 29?,' bedroeg van die van 1925. Met deze enorme daling hield het goedkooper worden der invoergoederen geen gelijken tred. De index van de invoergoederen daalde in dezelfde periode slechts tot 67zoodat Indië's ruilwet met het buitenland, en daar- medede welvaart van het land, sterk achter uit gingen. Voor verscheidene belangrijke Indische exportproducten is de kostprijs in 1931 terug gebracht tot een peil dat tot voor kort als volslagen onbereikbaar werd aangemerkt en dat ofschoon op zichzelf een kenteeken van verminderde welvaart, voor de Indische ge meenschap als zoodanig toch het onmisken baar voordeel heeft dat groote tekorten tus schen loopende uitgaven en Inkomsten in vele gevallen konden worden uitgeschakeld of aanzienlijk verminderd. De Inheemsche maatschappij, ofschoon nog grooteadeels zelf-genoegzaam, heeft zich met betrekking tot den prijs van in eigen kring rouleerende producten opmerke lijk snel aangepast, aan de geringere ver diensten van hen, die meer rechtstreeks van de conjuctuur afhankelijk zijn. De schaarschte van contant geld in de dessa deed de bevolking in toenemende mate op de reserves terugvallen en leidde tot uit verkoop op groote schaal van gouden sie raden cn munten en de uitgifte van opge potte zilveren teekenmunt. In den Gouvernementsdienst werden de aangebrachte bezuinigingen meer dan ge compenseerd door de ontstellende vermin dering der middelen. Als gevolg hiervan ontstond opnieuw een belangrijk begrootingsdeficit, hetwelk even wel door het aangaan van vaste en vlottende schuld in Nederland werd gefinancierd en op den koers van den Indischen gulden geen drukkenden invloed kon oefenen. Waarvoor dezen laatste door de voortgaande aanpas sing van den invoer aan de gedaalde waarde van den uitvoer ook van den kant van de handelsbalans geen gevaar dreigde en de zich accumuleerende suikervoorraden voor een belangrijk gedeelte met de daartoe uit Nederland naar Indië overgebrachte eigen middelen der suiker-industrie werden gefi nancierd, bleef de positie van den Indschen gulden intrensiek gezond. Uit de cijfers blijkt overigens, dat de handelsbalans sedert 1930 niet zoo ernstig ten nadeele van Ned.-Indië is gewijzigd als veelal verwacht werd. Ten aanzien van de aanpassing van den invoer aan den uitvoer is liet verloop tijdens de huidige crisis zelfs zeer veel beter dan na den omslag van de conjunctuur ln 1920 moest worden geconstateerd In 1921 overtrof de invoer den uitvoer met 48 12. in 1931 bedroeg het uitvoerover- schot nog altijd 195 millioen. De in het vorig verslag aangeduide wijzi ging van de beteekenls der verschillnde lan den als leverancier van Importgoederen voor Ned.-Indië, zette zich gedurende. 1931 in sterke mate voort. Nederland moest de eer ste plaats, welke het onder de invoerlanden innam, in 1931 afstaan aan Japan. De waarde van de uit Nederland aange voerde goederen daalde van 172 millioen in 1928 tot bijna 84 millioen in 1931, terwijl de waarde van de uit Japan aangevoerde goederen ad omstreeks 90 millioen bleef gehandhaafd. Niet slechts de gewijzigde ver deeling van de leverantie over de verschil lende landen, doch ook de mate waarin de quantitatieve Invoer van bepaalde goederen achteruit ging, is op die verhoudingen van invloed geweest. De voorloopige gegevens wijzen op een voortzetting van de in de laat ste jaren geconstateerde tendenz tot vervan ging van Europeesche door Aziatische artike len. Sedert 1928 vonden belangrijke wijzigingen in de positie van Europa en Amerika ten op zichte van Azië en Australië plaats. Het schijnt niet te loochenen, dat het aandeel van Europa in den Invoer in Ned.-Indië ge acht moet worden blijvend te zijn afgeno men. De ontwikkeling, welke thans ten aan zien van den invoer valt waar te nemen, is een natuurlijke en maakt in grooter verband deel uit van de geleidelijke economische emancipatie dezer gewesten. In deze bewe ging is de uitvoer onder sterke beïnvloeding door den wereldoorlog voorgegaan en thans zoekt onder den druk van de sterk vermin derde welvaart ook de invoer nieuwe wegen. Aan deze beweging een kunstmatige rem aan te leggen door de instelling van een tol- unie of de invoering van differentieele tarie ven met of ten bate van het moederland, zou niet slechts beteekenen een zeer groote stap terug in de ontwikkelingsgeschiedenis dezer landen, doch bovendien in öuidelijken strijd zijn met de politiek van vrijheid en gelijk heid weLke voor Ned.-Indië van zoo heilza- men invloed is geweest. Ten aanzien van de Staatsfinanciën wordt in het verslag opgemerkt, dat retrospectieve beschouwingen in dezen tijd weinig nut heb ben. De taak van het gouvernement Is de uitga ven op een lager niveau te brengen, daartoe gedrongen door de steeds verder terugval lende ontvangsten. Evenwicht te bereiken tusschen de ontvangsten en de uitgaven wordt dientengevolge steeds bezwaarlijker. Toch moet dit evenwicht binnen niet te lan gen tijd onder alle omstandigheden worden hersteld. De regeering stelt de ontvangsten voor 1932 op f 305.000.000. Tot het jaar 1919 moet worden teruggegaan voor een zoo laag bedrag aan ontvangsten, terwijl dit bedrag zelfs nog aan den optimist tischen kant is. De positie van de Javasche Bank werd door de gememoreerde ontwikkeling van den economischen toestand krachtig beïnvloed. Reeds omstreeks half Juli van het vcrig jaar werd van sommige zijden een plotselin ge aandrang tot overbrenging van de in Ned.-Indië aangehouden middelen naar het buitenland geconstateerd, welke samenhang deed veronderstellen met de plotselinge da ling van het pond sterling. Op 22 September 1931 vond een herhaling daarvan plaats. De bedrijfslnkomsten over het 104de boek jaar van de Javasche Bank werden sterk be- invlced door de depreciatie van het pond sterling. Ofschoon het pond sterling-bezit van de Javasche Bank ten tijde van het verlaten van den gouden standaard door Engeland van een niet meer dan normalen omvang was, vertegenwoordigde dit niettemin in ab- soluten zin een belangrijk bedrag als gevolg van de bekende omstandigheid dat het ster- lingdevies tot dusverre in de financiering van den Ned -Indischen uitvoer een eerste plaats bekleedde. De val van het pond sterling veroor zaakte voor de Javasche Bank een verlies van f 6. 708,540,89. Daarnevens deed de koers daling de waarde van het effectenbezit der bank met f 3.743.900.83 verminderen. Bedoelde verliezen werden rechtstreeks afgeboekt ten laste van het reservefonds. De resultaten van het normale bankbe drijf bleven 'over het afgeloópen jaar slechts f 289.466 bij die van het vorig jaar ten ach- ter. De bijzondere reserve bereikte een totaal van f 3.000 000 tegen f 2,710.578,03 per ultimo 1930, waarmede alle voorzienbare risico's volledig gedekt zijn. Belangrijke verliezen op debiteuren werden niet geleden. Het dividend bedraagt 6 pet- Het restant van de bedrijfswinst wordt naar de reserve overgebracht. C03IITé VAN EC. VERWEER BIJ MINISTER VERSCHUUR. De minister van Economische Zaken cn Arbeid heeft te zijnen departement verte genwoordigers ontvangen van het Comité voor Economisch Verweer en van de organi saties, welke het manifest van dit Comité mede hadden onderteekend, meldt de Msb. Het onderwerp der besprekingen was de huidige economische situatie ten opzichte van Duitschland. LINDETEVES-STOKVIS. Naar de N-R.Ct. van de directie van Lin de te ves-Stokv is te Amsterdam verneemt zal aan de algemeene vergadering van aandeel houders worden voorgesteld over 1931 een dividend van 4 pet. (v.j. 7 1/2 pet.) uit te kee ren. ONGELUKKEN MET ZWEMMERS. Vrijdagavond is de 23-jarig man. D. Si mons uit de Warmoezeniersstraat te Rotter dam gaan baden Ui den Boezem. De man, die niet zwemmen kon, werd door den stroom naar een diepe plaats gebracht en zonk weg. Andere zwemmers wisten hem op te halen en poogden nog de levensgeesten bij hem op te wekken. Dit gelukte echter niet. Bij het zwemmen in het Merwedekanaal te Amsterdam is Vrijdagmiddag een 22-jarige man verdronken. Zijn lijk is overgebracht naar het Binnengasthuis. AUTO OVER DEN KOP GESLAGEN. Op dc Westvcst te Delft sprong Vrijdag avond een voorband van een auto, bestuurd door den heer B. uit Den Haag. De auto, die een flinke vaart had sloeg tengevolge hiervan geheel over den kop. De chauffeur geraakte onder den wagen bekneld. Hij werd met ernstige verwondin gen naar het Gemeentelijke Gasthuis te Delft vervoerd. De drie inzittenden, leden der familie P. uit Delft bekwamen lichte verwondingen en konden na verbonden to zijn, naar hun woning worden vervoerd.

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 10