HAARLEM'S DACBLAD ZATERDAG 9 JULI 1932 TWEEDE BLAD WAT VOOR NUT HAD DE CONTINGENTEERDING? Resultaten worden gepubliceerd. DE VRIJE MARKT BESTAAT NIET MEER. Vanwege de Centrale organisatie inzake be zwaren ten aanzien der contingenteering wordt medegedeeld, dat de organisatie van den minister van economische zaken en ar beid op haar verzoek om het feitenmateriaal, dat de regeering verzamelt teneinde de ge volgen van de contingenteeringsmaatregelen na te gaan, openbaar te maken, het ant woord heeft mogen ontvangen, dat de minis ter in principe bereid is tot de gevraagde pu blicatie over te gaan. De minister overweegt nog de wijze waarop dit kan geschieden, doch de moeilijkheid doet zich hierbij voor, dat veel van het verzamel de materiaal van vertrouwelijken aard is en publicatie de commercieele belangen van be paalde ondernemingen zou kunnen schaden. De C. O. B. C. heeft zich tot den minister gewend, naar aanleiding van de bezwaren, die bij haar veelvuldig inkomen over het be paalde in artikel 2 alinea 1 van de Cx-isis- Invoerwet 1931. In genoemd artikel is be paald. dat de contingenteering per land ge schiedt. De organisatie heeft in haar dcsbetreffen- den brief den minister gezegd, dat deze be paling een verstari-end element voor den han del met zich brengt, daar het den handel bindt aan hetgeen er in het verleden 'de ver gelijkingsjaren) was en daardoor aan den handel de mogelijkheid ontneemt, een van zijn meest essentielee taken te verrichten, te weten het koopen van de artikelen daar, waar zij het goedkoopst zijn. Doordat vele zaken door de verminderde koopkracht van het publiek goedkoopere ar tikelen dan vroeger moeten gaan verkoopen, ondervinden deze zaken het kwellende van de betreffende bepaling, daar de goedkoope re artikelen in een bepaalde branche dikwijls in een ander land geproduceerd worden. Daar zoo'n onderneming nu in de vergelijkingsjaren uit dat land niet of weinig importeerde, kan zij voor den import uit het voor haar nieuwe importland geen consenten krijgen. AGENDA. ZATERDAG 9 JULI Palace: „Millionair tegen wil en dank". Op het tooneel: The 4 Kobes 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: „Ik heb een mensch gedood." Op het tooneel: „Diodattes". 2.30, 7 en 9-15 uur. Luxor Sound Theater: „Casanova tegen wil en dank". 2.30 en 8.15 uur. Kunstzaal Reeker, Wagenweg 102. Tentoon stelling van werken van Haarlemsche beel dende kunstenaars. 107.30 uur. Heemstede: Tentoonstelling Mento, Heerenweg. Zandvoort: Soirée Dansante in Groot Badhuis. Noorderbad: Voetbalwedstrijd op het strand !T uur. ZONDAG 10 JULI Bakenessergracht 13: Genezingsdienst Ro- zekruisers Genootschap. Nam. 6.30 uur. Bioscoopvoorstellingen des middags en des avonds. Heemstede: Tentoonstelling Menito, Heerenweg. Zandvoort: Soirée Dansante in Groot Badhuis. Noorderbad: Voetbalwedstrijd op het strand 2 uur. MAANDAG 11 JULI Bioscoopvoorstellingen. Kunstzaal Reeker, Wagenweg 102. Tentoon stelling van werken van Haarlemsche beel dende kunstenaars. 107.30 uur. Heemstede: Tentoonstelling Mento, Heerenweg. Zandvoort: Doorenbos-avond in Hotel „Groot Badhuis" APOTHEKEN (AVOND- EN NACHTDIENST) P. Th. A. van Rijn, Kleine Houtweg 15. Tel. 10539. Firma C. G. Loomeijer en Zn., Zijlweg 34. Tel. 12495- Schotei'bosch-Apotheek, Rijksstraatweg 19. Tel. 12711. HET TRAUTONIUM ALS ORKESTINSTRUMENT. IMITATIE VAN ALLERLEI GELUIDEN. Op het Internationaal Congres voor Phone- tica. gehouden te Amsterdam, is een demon stratie gegeven met het „Trautonium". een toestel uitgevonden door dr. ir. F. Trautwein, en geconstrueerd door Telefunken, waai-mee door middel van aethergolven allerlei gelui den. bijvoorbeeld van dieren, maar ook van muziekinstrumenten kunnen worden nage bootst. Het Trautonium vertolkte bijvoorbeeld een trompetpartij in een concert van Leo pold Mozart, uitgevoerd door het A. V. R O - orkest onder Nico Treep en een door Hinde- mith gecomponeerd concert voor Trautonium. Het geluid is fraai, doch aan den indruk met mechanische opwekking van muziek te doen te hebben, ontkomt men toch niet. Mr. A. W. J. VAN VRIJBERGHE DE CONINGH OVER HET ERFRECHT Op de jaarlijksche vergadering van de Broederschap van candidaat-notarissen in Nederland, gehouden te Groningen, heeft o.a. mr. A. W. J. van Vrijberghe de Coningh, rechter in de Arrondissements Rechtbank te Haarlem en candidaat-notaris, prae-advies uitgebracht over: Maatregelen, welke in de praktijk door echtgenooten of ouders wor den getroffen om zekere gedeelten van hun boedel aan den langstlevende hunner of aan bepaalde door hen aangewezen kinderen te verzekeren. Mr. C. J. de Lange, notaris te Alkmaar, bracht prae-advies uit over hetzelfde onder werp. Het prae-advies van mr. Van Vrijberghe de Coningh geeft volgens de N.R.Ct. een bespreking van de verschillende rechtskwes ties, waartoe diverse in zwang zijnde „voor keursmaatregelen" aanleiding geven; be handelt de dubia. welke zij naar liet geldend recht hebben of kunnen doen rijzen, zoo wat hun aard en karakter, als wat hun rechts gevolgen i betreft; geeft critische beschou wingen over te dien aanzien bestaande op vattingen en spreekt daaromtrent een oordeel uit. Hij doet dit aan de hand van het prae- advies van mr. de Lange, die dus als een gids door liem is gevolgd in zijn systematischen opzet. Bij de beantwoording van de vraag of wets wijziging wenschelijk is, komt praeadviseur tot de conclusie dat hij geen termen kan vinden om wijziging der wet be bepleiten In dier voege, dat deze zelf meerdere voor- keui'srechten toekennen zal dan de thans bestaande. Hij knoopt daaraan echter vast de vraag: „Als te dien aanzien dus de zaak gelaten kan worden bij het oude, hetgeen hierop neer komt. dat de erflater in elk voorliggend ge val op grond van zijn bijzondere omstandig heden maar zelf beoordeelen moet, of en zoo ja, welke voorkeursmaatregelen noodiz of wenschelijk zijn. om deze dan vervolgens in het leven te roepen, verdient het dar? wellicht aanbeveling de mogelijkheid daartoe wettelijk te bevorderen door tot opheffing van de thans bestaande beletselen daartoe over te gaan?" Deze vraag komt op niet meer of minder neer dan op die omtrent de wensclxelijkheid van het behoud der le gitieme portie. Prae-adviseur sluit zich ten opzichte hiervan aan bij Polak, die conclu deerde. dat behoud van de legitieme portie wensdhelijk is en er geen reden bestaat daar op inbreuken toe te staan ben nadeele van sommige kinderen, wanneer ouders beschik kingen willen maken ten voordeele van an deren. Zelfs zou prae-adviseur daaraan willen toevoegen, dat ook ter wille van den langstlevenden echtgenoot geen uitzonde ringen behooren te worden gemaakt. Van die conclusie uitgaande rest nog de vraag, of in de regeling van dat wettelijk erfdeel, zooals zij thans geldt, wijzigingen wenschelijk zijn. Ziöh daarbij beperkende tot het .bezien dier vraag uit het standpunt der voorkeursmaatregelen en belemmeringen, welke deze van het instituut ondervinden, meent prae-adviseur, dat zeker te dien aan zien een desideratum kon worden uitgespro ken. Waar ratio, doel enz. van het wettelijk erfdeel ongetwijfeld in de grootste mate reeds verwezenlijkt en bereikt worden als het in stituut beperkt wordt tot recht op 'n waarde- deel. zou prae-adviseur meenen, dat niet alleen geen enkel bezwaar zou bestaan tegen een uitdrukkelijk vastleggen daarvan in de wet, doch integendeel zelfs door zoodanige bepaling op de beste wijze met elkaar in overeenstemming zouden worden gebi'acht De onuitputtelijke waarde van de Krant. Weer een nieuw staal tje.' Herrie in den Rotterdam- schen Raad, en wat Wij, Publiek van de Overfteid eischen. Herriot's verjaarsgeschenk. Met belangstelling heb ik gelezen dat de heer Veraart, onze nationale regenmaker, „met oude kranten in de wolken is geweest". De overdrachtelijke beteekenis van dit feit wil ik niet overschatten. Wij journalisten zijn al lang tevreden als onze lezers met nieuwe kranten in de wolken zijn. Niet ieder industriëel product is in splinternieuwen staat op zijn best. Auto's zijn stroef en mogen niet harder dan 30 K.M. rijden. Wijn wordt gemeenlijk pas goed als-ie oud is. En zelfs vele voortbrengselen der Kunst, met de bekende groote K. bereiken hun volle succes pas als zij aanmerkelijk op leeftijd zijn. en" hun schepper dood ls. Maar met kranten is dat anders. Hun nieuwigheid is gansch hun succes. Dat zij eendagsvliegen zouden zijn is zelfs over dreven. want ln het algemeen leven zij maar een half etmaal, behalve het Zater dagnummer. dat het anderhalf a twee dagen uithoudt (ik ben dan ook verheugd, dat deze rubriek juist daarin verschijnt). Toch staan wij niet onverschillig jegens de materiëele bruikbaarheid die ons pro duct nog blijkt te bezitten, nadat zijn maat schappelijke rol is uitgespeeld. Die bruik baarheid is van velerlei aard. Ik heb een collega gekend, die een abonné, die zijn abonnementsprijs te hoog vond, ging voor rekenen hoeveel het hem per jaar alleen aan pakpapier zou kosten als hij geen krant las. Het werd een ontstellend bedx-ag. Tijdens den oorlog, toen er kolennood was. maakten de abonnés na lezing van de krant er die beroemde proppen van, met zout erin, die als brandstof-surrogaat dienden. In die dagen zouden wij, als wij niet zulke men- schenvrienden wax-en, een brandstof-toeslag op den abonnementsprijs hebben kunnen leggen. Nu komt de heer Veraart en verwekt met 750 K.G. oude exemplai-en van De Maasbode door de directie van dat blad welwillend ter beschikking gesteld, een regenbui op het versmachtende Oostvoorne, en laat de tem peratuur in Rotterdam op een warmen dag een niet zeer genietbare stad aan merkelijk dalen. O zoo! Dat heeft de krant dan toch maar weer bereikt! Vroeger werkte de heer Ver aart met ijs, en wat bereikte hij? Een schijntje! Vaak zelfs een zonneschijntje, ter wijl hij toch regen bedoeld had. Nauwelijks wendt hij zich tot de Koningin der Aarde, of het succes is volkomen. Wij zijn hier allen zeer mee ingenomen, dat wil u wel zeggen. Natuurlijk zou het mij plezier gedaan hebben als het oude Haar lem's Dagbladen waren geweest, maar dat had moeilijk gekund, want wij plegen van elk nummer maar een paar exemplaren over te houden. De rest vliegt eenvoudig weg naar het gretige publiek. Daannee be doel ik nu niets onvriendelijks tegenover de Maasbode, maar ik geloof toch dat het in dit eemgszins verpolitiekte land gewenscht INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 60 Ct». per regeT. alle belangen, welke om behartiging vragen. Alle moeilijkheden zouden dan zijn uit den weg geruimd, welke nu de vooi'keursmaat- regelen bedreigen uit hoofde van de leer. dat de legitimaris aanspraak heeflt op goede ren. Ten slotte behandelt mr van Vrijberghe de Coningh het bezwaar tegen de bestaande regeling, als de erfgenamen zich wegens de toedeeling niet kunnen verstaan en tot ver kaveling en loting moet worden overgegaan waardoor uiteengehaald wordt, wat beter bij een blijven kon. Hij meent, dat voor zulke gevallen te overwegen zou zijn, of in dat op zicht op wijziging in de bestaande wet is aan te dringen en geeft de wijze aan waarop de bestaande regeling voor een andere ware te vervangen. NOODKREET VAN DEN KAASHANDEL In een te Alkmaar gehouden vergadering van de vereeniglng van kaashandelaren in Noord-Holland is besloten het volgende tele gram te zenden aan den Minister van Eco nomische Zaken en Ai-beid: „Kaasprijzen overal dalend. Eenige moge lijke steun is verruiming van export. Ver zoeken opnieuw onderhandelingen, vooral met Spanje en Duitschland geleid door de bekwaamste diplomaten vergezeld van des kundigen uit den handel". INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. a 60 Cts. per regel. MIJNHARDT's Zenuw-Tabletten75" Laxeer-T abletten60 Hoofdpijn-Tabletten 60c,| Bij Apoth. en Drogisten] zal zijn, ook den anderen partijorganen hun kans te geven om bij smoorhitte een regenbui te verwekken. De heer Veraart wil nu proeven van Schiphol af nemen, en dan zal hij oude Standaarden moeten nemen. En daarna oude exemplaren van Het Volk, en van De Nederlander, en De Fakkel wel een beetje rare naam om i-egen mee te maken en de Nieuwe Rotterdamsche Coui-ant. Natuurlijk moet ook de neutrale pers haar kans hebben. Gebeurt dat niet. dan loopt het weer uit op interpellaties in de Tweede Kamer, en groote ruzie, met redevoeringen over „het Regenschandaal" en zoo. En dan krijgt die arme minister Reymer. onder wiens departement zoowat alle hei-rie.s vallen dit onderwerp behoort zonder eenigen twijfel bij „Waterstaat" thuis weer de grotatste last met de ..Regentijd- verdeeling" over „andersdenkenden". Op het. gebied van politieke ruzie is weer eens wat nieuws gepresteerd in den Rotter- damschen Raad, die zich trouwens vaak in dat opzicht heeft onderscheiden. Toen in een debat een der edelachtbare heeren zoo boos werd. dat hij nog slechts ongearticuleerde geluiden kon uitbrengen, zei een van zijn edelachtbare tegenstanders„Zoo blaft mijn hond ook en dan t%acht ik altijd tot hij uitgeblaft ls". Deze merkwaardige uiting zou tot een vechtpartij geleid hebben want edelacht bare nr. 1 vloog op edelachtbare nr. 2 af als nr. 2 niet door zijn politieke vrienden omringd was. Nu volgde „slechts" geweldig tumult en de burgemeester was genoodzaak: de tribune te laten ontruimen en de zitting te schorsen. Na de heropening was er nog ecnig debat over de waarde en beteekenis van hondenge blaf. De Telegraaf, die het geval blijkbaar grap pig vindt, betitelt de merkwaardige uiting als „deze voortaan historische woorden". Ik deel den smaak van de Telegraaf niet. Het zij verre van mij oni partij te kiezen in den twist (t is heusch heel plezierig, deze dingen met een objectief oog te kunnen be kijken) en het optreden van beide partijen komt. mij heeiemaai onjuist voor. Hoe minder de historie boekstaaft van al alt soort fraais. WESTLAND ZOEKT NAAR NIEUWEN AFZET. WESTLANDSCHE CHAMPAGNE EN DRUIVEN ETEN IN DE KAS. Ten einde de overproductie, ontstaan door de exportbelemmeringen, eenigermate een afzet te verzekeren, hebben de druivenkwee- kers in het Westland besloten de kassen voor het publiek toegankelijk te stellen en de ge legenheid te openen aldaar druiven te etn, voor een prijs die slechts iets hoogcr is dan de veilingprijs. Bij deze kwcekcrijen wordt een blauw-witte vlak met een druiventros uit gehangen. De oogst is dit jaar naar schatting 14.000.000 K.G. druiven en men hoopt dat in eigen land 4.000.000 KG druiven zullen worden af gezet. De prijs zal uitteraard laag zijn. In dien ieder Nederlander 112 K G. druiven at. zou de Westlandsche productie al bijna uit verkocht zijn. Een andere nieuwigheid, waartoe proefne mingen van prof. Sprenger te Wageningen, in samenwerking met een Duitschen plant kundige geleid hebben, is de vervaardiging van champagne uit Westlandsche druiven. Het product moet zeer goed zijn, doch dc ver koop kan alleen succes hebben, wanneer cr vrijstelling van accijns op verkregen wordt. Daarover is men in onderhandeling. Het is tc hopen, dat de energieke pogingen van de Westlandsche kweeke'rs succes zullen hebben. DEN HAAG ER AF, DRENTE GEPLAAGD Te Wyster en omgeving in Drente klaagt men over een zeer ernstige vliegenplaag, waarvan men veel hinder ondervindt. De plaag wordt geweten aan de verwerking van het Haagsche stadsvuil door de V- A M hoe beter het zal zijn voor onze reputatie bij het nageslacht. Wordt het nie-.. tijd dat der gelijke gemeenteraden zich eens oen beetje netter gaan gedragen? Zoo heel veel bunnen zij zich heusch niet meer veroorloovcn. Ond r de zegeningen van hun beleid zucht thans zoowat de geheele natie. Zijn zij er zich wel goed van bewust hoe d- belastingb:' r over hen denkt? ik wii daarover nu nie: gaan uitweidenmaar heusch: de bewon dering is al even gering als de dankbaar heid. Mijn optimisme inzake de toekomst van dergelijke openbare lichamen kan zich slechts handhaven onder voorwaarde, dat zij zullen gaan beseffen dat al dergelijke toonee- len de waardigheid van de overheid hope loos omlaag halen. En aangezien ook zij cr toch wel degelijk prat op gaan, de Overheid te zijn, kan hen dat moeilijk onverschillig laten. Tenslotte telt de natie een groot aan tal leden die prijs stellen op hun eige-n be schaving en die van anderen. Laat mij een stap verder gaan en als een onweerlegbare waarheid vaststellen, dat de geheele natie, in alle lagn der bevolking, nar beschaving streeft, daar eerbied voor heeft en deze wel in ae eerste plaats verwacht van do lieden, die als maatschappelijke leiders zijn aangesteld. In dat opzicht is er nooit iets veranderd en zal er ook nooit iets verande ren. Door dit spektakel in den Rotterdam- schen gemeenteraad heeft het gezag van den raad. zijn positie als overlxeids-instituut. wo?i- een leeiijken klap eekregen. Tienduizenden menschen, die de hLstorie in hun krantex hebben gelezen, hebben er minachtend over gesproken, op z"n best spotrtend om ge lachen. Als „het parlementarisme" Inderdaad gevaar loopt ten onder te gaan. dan is dit de manier om zijn eigen ondergang te ver basten. Als de lieden die zich aan deze en dergelijke dingen te buiten gaan eens be seften hoe grondig genoeg het publick heeft van al die kapriolen, dan was het morgen aan den dag afgeloopen. Wij verwaohten van menschen. die leiders willen zijn. in de eerste plaats daarbij zeifbeheersching, en behoor lijk optreden. Dat dc Franschc premier Herriot op zijn ..DE 1IEER F. A. M. J. WIERDELS GEHULDIGD. En comité ter huldiging van den heer Ferd. Wiexxlels, oud-wethouder van Amsterdam en oud-directeur van de drukkerij 't Kasteel van Aemsiel. heeft hem op zijn 70sten ver jaardag een „vriendenboek" aangeboden, dat op kostbare wijze is uitgevoerd en artistiek verzorgd, en waarin de volgende opdracht geplaatst ls: Aan Ferdixxand Wierdels. oud-wethouder van Amsterdam. Officier ln de Orde van Oranje Nassau, Patriciër van geest en Volks man van hart. den ridderlijken Slotvoogd van "t Kasteel van Acmstel. den voorbceldig- werkzamen werkgever, den algemeen-gezie- nen schoolopziener, den openhartige» dag bladschrijver. den letterllevenden drukker wordt dit album opgedragen ter gelegenheid van zijn zeventigstcn verjaardag door zijn vele erkentelijke vrienden. Op de bladzijden rijen zich tien bij tien de handtcekeningen aaneen van geestelijke en wereldlijke autoriteiten, van vriexxden en be kenden uit alle deelen des lands Volstaan wij met ten opzichte hiervan mede te deelen dat dc rij van geestelijke autoriteiten wordt geopend door Mgr. J. D. Acngenent. Bisschop van Haarlem, die der wereldlijke door Jhr. Mr. Ch. Ruys de Beerenbrouck. minister president. Financiëele berichten. OPSCHORTING AFLOSSING OBLIGATIES LEERDAM In een vergadering van houders van 5' pC\ eerste hypothecaire obligaties der Glas fabriek „Leerdam" is aangenomen met 12 te gen 4 stemmen het voorstel van de trustee, de Ned. Trust Mij. tot opschorting van de uitloting en aflossing van 36 obligaties in zestigsten verjaardag een Duitsch bankbiljet „ter waarde van vijf milliard mark", uit den inflatietijd, ontvangen heeft, met op de en velop het opschrift „Ter algeheele kwijting" waardeer ik als een goede mop Was het een biljet van drie inplaaLs van vijf milliard ge weest. dan zou de afzender precies het re sultaat van de Herstelconferentie van Lau sanne geraden hebben Nu heeft hij nog twee milliard „waardeloozc overwaarde" ge stuurd. Een paar dagen geleden heb ik een man over het Goudvraagstuk hooren praten, die het ln hoofdlijnen helder en begrijpelijk uit eenzette. Zulke mannen zijn zeer zeldzaam. In den loop van zijn betoog uitte hij deze on loochenbare waarheid: „Dat Duitschland zijn totale oorlogsschuld niet heeft kunnen voldoen ligt nie; zoozeer aan den Duitschen onwil om te betalen, maar wel aan onwil bij zijn crediteuren om dc betalingen ln ont vangst te nemen." Een paradox, ixieent u? Dc paradox is het kenmerk en zeer vaak tevens de Waarheid van deze vreemde tijden. De spreker, verklaarde zijn uitspraak al dus: „Duitschland is zwaar gaan exportee ren om met het surplus op zijn handelsba lans te kunnen betalen. Tegen de concur rentie van die zware export hebben de cre- ditcur-staton tariefmuren opgericht, om haar tc nekken. Dc export was, feitelijk, dc betaling Scherper veroordeeling van het malle, on bekookte jagen op schijnbaar eigenbelang, dat nog steeds den toon aangeeft, zou men moeilijk kunnen uitspreken En wie kan er de waarheid van loochenen? In dat vijf milliard-biljet. dat waardelooze vod papier, dat Herriot op zijn zestigsten ver jaardag kreeg, zit werkelijk een machtige symboliek. Het resultaat van de conferentie van Lausanne, dat ons heusch niet uit de crisis zal helpen omdat het nog altijd schijn inplaats van werkelijkheid geeft. Ls er aar dig mee toegelicht. Maar dc diplomaten zijn nog lang niet met ons klaar. Dit lost niets op, en dc aandrang zal voortduren. „La vériié est en marche". zooals de Fran sehen zeggen, helaas bij andere gelegenhe den. Ik blijf uw OPTIMIST, 6

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 5