Het rapport der Bezuinigingscommissie-Welter. Op Onderwijs 15 millioen, Defensie 7!/2 millioen, Waterstaat 25 millioen, Arbeid 13 millioen. Hoe voorgesteld wordt 102 millioen tekort te dekken. Belastbaar inkomen 30 tot 50 pCt. gedaald. HAARLEM'S DACBLAD ZATERDAC 9 JULI 1932 „Een eerste schrede, mogelijk spoedig gevolgd door ?en tweede." Verschenen is thans het rapport van de Staatscommissie voor de verlaging van de Rijksuitgaven (Commissie-Weltcr) Het bedrag, waarmede de begrooting voor 1933 zou moeten worden verminderd om te komen tot een althans wat den gewonen dienst betreft sluitende begrooting is becij ferd op rond 100 millioen. De gemeentefinanciën geven naar het oor deel der Commissie meer nog dan die van het Rijk reden tot bezorgdheid. Gezien de groote risico's, die de Rijksfinanciën bij een onoordeelkundig gemeentelijk beheer loopen, behoort de ernstige aandacht der Regeering op deze zieke plek gevestigd te worden. De Commissie berekent dat van het totale Rijksbudget ad 587 millioen slechts 395 millioen voor bezuiniging in aanmerking komt en dat hiervan de totale jaarlijksche Joon- en salarislast rond 50% bedraagt. Wil men een zeer groot bedrag op de landsuit- gaven bezuinigen, dan moet men dus nood zakelijk daarbij de salarissen en loonen aan- 1 tasten. Voorgesteld wordt; inkrimping van de personeelsformaties met 12 pet. (ver wachte baten pl.m. f 7.2 millioen) blijvende salariskorting van 13 pet. voor de ongchuw- den en 8 pet. voor gehuwden (bezuiniging pl.m. f 24 millioen na aftrek van reeds be staande kortingen wordt dit per saldo f 14.5 millioen). Gelijksoortige verlaging van de loonen en salarissen aan personeel in dienst der andere publiekrechtelijke lichamen zal als noodzakelijk complement van dezen maatregel door een wettelijk voorschrift, moeten worden afgedwongen, indien zij niet uit eigen beweging wordt opgelegd. Voorts zal het evenwicht moeten worden hersteld tusschen de salarissen en loonen van het Rijkspersoneel en van het personeel in dienst \fcn publiekrechtelijke lichamen. Verder wordt voorgesteld: een vermindering met 15 pet. van de uitgaven voor materiecle en overige behoeften (bezuiniging pl.m. f 2.850.000) en van de door het Rijk- verleende subsidiën, niet berustend op wettelijke rege ling of contractueele :hting (bezuini ging rond f 1 millioen); een vermindering met gemiddeld 25 pet. van de gratificatiën (bezuiniging rond f 240.000)een wijziging van het reisbesluit (bezuiniging f 855.000) meer doeltreffende toepassing van het In stituut voor Arbeidsovereenkomsten en ver vallen van het Instituut der tijdelijke ambte naren. Dc hierboven genoemde bezuinigingen (waarbij dc algemeene inkrimping van de personeel formaties met 12 pet. bij alle de partementen zal worden toegepast, na advies van een beperkte commissie van hoofdambte naren) geven een totaal bezuiniging van f 28.945.000. Voorts worden op verschillende begrooting5- hoofdstukken bijzondere bezuinigingsmaat regelen voorgesteld. Hierdoor wordt op Bui- lenlandschc Zaken f 323.000 bezuinigd; op Justitie (o.a. door afschaffing van 50 kanton gerechten (en van de rechtbanken R -nd, Zutphen, Tiel, Dordrecht, Alkmaar en Win schoten) f 3.140.000; op Binnenlandsche Za ken en Landbouw (o.a. door een verlaging met 15 pet. van den werkloozensteun) f 1.697.000; op onderwijs (o.a. door verminde ring van 10 pet. op de kosten van het Hooger Onderwijs, concentraties van openbare lagere scholen, U.L.O.-scholen enz., doorvoering van de 45-schaal enz.) f 15.404.000: op Financiën f 4.882.000; op Defensie (o.a. door besparing van 10 pet. op de kosten van dc marine- en legerorganisatic) f 7.503.000; Waterstaat (o.a. door vervanging van het wegenfonds door een Rijksverkcersfonds, en instel van dc Noord- Oost-inpoldering van de Zuiderzee) f 25.335.000; op Arbeid, Handel en Nijverheid f 13.297.000 en op Koloniën f 1.340.000. Met dc reeds genoemde algemeene bezui niging van f 28.945.000, geeft dit een totale bezuiniging van f 101.866.000. Gezien het feit, dat in dc latere jaren het uitgavenpeil sterker is gestegen dan het volksinkomen, terwijl het belastbaar inkomen in de naaste toekomst met 30 tot 50 pet. zal blijken te zijn gedaald, acht de Commissie de mogelijkheid geenszins uitgesloten dat deze besparingen-voorstellen nog slechts een eerste schrede zullen vormen op den moei lijken weg der budgetverlaging, die spoedig door een tweede stap van niet minder verre strekking gevolgd zal moeten worden. Het rapport, dat 456 bladzijden telt, is in 16 hoofdstukken verdeeld, waarvan de meeste onderverdeeld zijn in afdeelingen. Blijvende salarisverlaging voor onge- huwden 13 pCt., gehuwden 8 pCt. Ingrijpende bezuiniging op subsidies, gratificaties, reiskosten. Afschaf fing van 50 kantongerechten en zes rechtbanken. Werkloozensteun 15 pCt. minder. Uitstel van de Zuider- zee-inpoldering. Inkrimping van de personeelsformaties met 12 pCt. Rijkswegenfonds vervangen door Rijks- verkeer sfonds. Dwang op andere publiekrechtelijke lichamen. Hoofdstuk P. bevat de samenvatting, ter wijl het ook een overzicht geeft van den in houd der overige voorafgaande hoofdstuk ken. Uit dit hoofdartikel halen wij aan: Een der voornaamste bedenkingen tegen het door de gemeenten gevoerde financieel beheer is. dat dc gemeentebesturen in de gunstige jaren vóór 1930 een behoorlijke re serveering hebben achterwege gelaten, het geen blijkt, behalve uit den sterk gestegen schuldenlast (van omstreeks 850 millioen in 1919 tot 2100 millioen in 1929, d.w.z. een vermeerdering met meer dan 150 pet. (de Rijksschuld steeg in diezelfde jaren met 10 pet.), uit het feit, dat bij de gemeenten de tel ken jare ver boven de raming uitgaande middelenopbrengsten niet hebben geleid tot batige rekeningsaldi,, die voor buitengewone schuldaflossing zijn aangewend, maar dat de gemeenten de stijging van haar gewone uit gaven met abnormale stijging van het volks inkomen gelijken tred hebben doen houden. Om tot verlaging der loonen ook bij andere publiek-rechtelijke lichamen te komen geeft de commissie verschillende aan. o.a. aan vulling van art. 170 Gemeentewet in dien zin, dat gemeentelijke loon- en salarisregelingen worden onderworpen aan de goedkeuring der Kroon. De voorstellen om de uitgaven voor mate- riëele en overige behoeften met 15 pet. te verminderen, worden gedaan op grond van de sinds geruimën tijd ingetreden prijsver mindering. De bezuiniging, die hiermede ver kregen wordt, kan gesteld worden op onge veer 2850.000. Betreffende de subsidiën worden deze voorgesteld voor zoover zij niet op een wette lijke regeling berusten of uitvloeisel zijn van een contractueele verplichting, met 15 pet. te verminderen. Nu de Staat gedwongen is. allerwege te bezuinigen en het veld zijner werkzaamheden in te perken is het niet anders dan redelijk te achten, dat zij, die met financiëele hulp van den Staat een be paald doel nastreven of een zeker belang be hartigen, ten aanzien van die hulp worden benerkt. Het financieel effect van dezen bezuini gingsmaatregel kan gesteld worden op rond 1.000.000. Met het oog op de tijdsomstan digheden wordt voorgesteld, de posten voor gratificatiën bij alle begrootingshoofdstuk- ken te verminderen met gemiddeld 25 pet., waardoor een bezuiniging kan worden ver kregen van rond f 240.000. Gezien den dalenden levensstandaard en omdat op deze uitgaven, nu de nood der tij den daartoe dwingt, in elk opzicht de uiter ste soberheid en terughouding zal moeten worden betracht, stelt de Commissie een wij ziging voor van het Reisbesluit, belichaamd in een als bijlage opgenomen ontwerp, waar uit, een bezuiniging zal kunnen voortvloeien van 855.000. Ten einde beperking te verkrijgen van de personeelsuitgaven in de Rijksdiensten wordt aangedrongen op een meer doeltreffende toepassing van het instituut der arbeids overeenkomsten, zooals dat is geregeld bij het K.B. van 3 Augustus 1931 (Stbl. 354). O.m. wordt in overweging gegeven de fa cultatief gestelde bepaling in art. 2 van ge noemd K B. betreffende de gevallen, waarin arbeidscontractanten in dienst kunnen wor den genomen, in imperatieven zin te wijzi gen. Ook wordt voorgesteld art. 6 om het Alg. Rijksambtenarenreglement zoodanig te wij zigen, dat het instituut der tijdelijke ambte naren komt te vervallen, uitgezonderd in de gevallen, waarin men iemand, alvorens hem in een bestaande organieke functie in vasten dienst aan te stellen, tijdelijk op proef wil laten dienen. Ter bevordering van uniformiteit wordt voorgesteld omtrent de toepassing van de personeelsinkrimping met 12% op de Depar tementen het oordeel in te winnen van een beperkte Commissie van hoofdambtenaren. Voorloopig is voor alle Departementen vast gehouden aan een korting van 12 pet. Recapitulatie der bezuinigingen voorgesteld in Hoofdstuk D. Salariskorting f 24.000.000 Korting materieele behoeften Korting subsidiën Korting gratificatiën Wijziging Reisbesluit 28.945.000 Aangezien bij de verschillende detailvoor- stellen (hoofdstUK E tm M> de bezuiniging, voortvloeiende uit de inkrimping der perso neelsformaties nader wordt gespecifieerd, wordt dit bedrag hier niet in rekening ge bracht. HOOFDSTUK E. DEPARTEMENT VAN BUTTENL ZAKEN. Door verschillende voorstellen wordt op dit begreotingshoofdstuk een bezuiniging voorgesteld van totaal f 323.000. HOOFDSTUK F. DEPARTEMENT VAN JUSTITIE. Als voornaamste maatregelen die worden vo:rgesteld kunnen worden vermeld: I. Vermindering van het aantal kantonge rechten met 50 conform voorstellen commis sie-Bosch, uitbreiding van. de in artikel 74 S. W. B. mogelijk gemaakte afdoening buiten proces, waardoor het getal strafzaken zal terugloopen; inkrimping van het aantal kantongerechtsparketten. De bezuiniging die uit deze maatregelen voortvloeien kan gesteld worden cp f 350.000. n. Opheffing van een zestal rechtbanken der tweede klasse, te weten die te Roermond, Zutphen. Tiel, Dordrecht. Alkmaar en Win schoten. Bezuiniging f 300.000. III. Versobering van de gerechtskosten in strafzaken; vereenvoudiging inzake het uit brengen van exploten en inkrimping der deurwaardersorganisatie. Bezuinging in totaal f 175.000. IV. Eenige kleinere voorstellen t.a.v. de rechterlijke organisatie waarmede een bezui niging verkregen kon worden van f 400.000. Gezien deze voorstellen is in overweging gegeven voor de magistratuur 65 jaar ais leeftijdsgrens te stellen. Krijgsraden cn raden van beroep. V. Samensmelting van de beide krijgsra den en vermindering van het aantal militaire leden van het Hoog Militair Gerechtshof. (Uiteindelijke besparing f 30.000.) VI. Vereenvoudiging in de procedure der raden van beroep (O.), vermindering van het aantal dier raden door die te Rotterdam en te 's-Gravenhage samen te voegen en de raden te Arnhem, Groningen, 's-Hertogen- bosch en Roermond twee aan twee te ver eenigen; vermindering van de personeelsor ganisatie der raden: opheffing van den Centralen Raad van Beroep, gepaard gaan de met eenige uitbreiding van den Hoogen Raad. Uiteindelijke besparing f 190.000. VII. Concentratie van het aantal raden van beroep voor de directe belastingen en wel door samenvoeging van de raden te Bre da en 's-Hertogenbosch bij dien van Tilburg, Zutphen bij Arnhem, Leiden bij 's-Gra- vanhage, Alkmaar bij Haarlem of omgekeerd.; Roermond bij Maastricht of andersom; instelling van enkelvoudige ka mers. Bezuiniging f 45.000. Gewestelijke politie. VIII. Reorganisatie der politie (met uitzon dering van die der groote steden), door in plaats van Rijksveldwacht en gemeentelijke plattelandspolitiekorpsen, gewestelijke po litie in te stellen, staande onder het gezag van den Commissaris der Koningin er.' t.a.v. hun repressieve taak dienstbaar aan de jus- titieele autoriteiten.. De totale besparing aan dezen maatregel verbonden zal zoowel aan het Rijk als aan de gemeenten ten goede komen. Globaal geschat bedraagt deze ongeveer f 200.000. Opheffing huizen van bewaring. IX. Maatregelen tot beperking van het aantal opnemingen in de gevangenisgestich ten. alsmede concentratie van inrichtingen. Onder meer wordt voorgesteld de huizen van bewaring te Roermond, Zutphen, Tiel. Dordrecht, Alkmaar en Winschoten op te heffen. Verder opheffing van de Rijkswerk inrichtingen te Doorn en Gorinchem. De hiermede te verkrijgen bezuiniging kan ge steld worden' op f 225.000. Kinderwetten en psychopaten. X. Beperking van het aantal kinderen op welke de kinderwetten toepassing vinden door: a. de art. 373 M en N van het B. W. buiten werking te stellen (evenwel met herstel van de correction paternelle) b. ten aanzien van de ter beschikkingstel ling de leeftijdsgrens, die thans 18 jaar be draagt, althans tijdelijk te verlagen tot 16 jaar. c. de ontheffing en de ontzetting uit de ouderlijke macht alleen in de meer ernstige gevallen toepassing te doen vinden (Regee- ringsaanschrijving aan de parketten De hieruit voortvloeiende besparing kan gesteld worden op rond f 365.000- XI. Samenvoeging van de dribbele voogdij raden te Amsterdam. Rotterdam en 's Gra- venhage met instelling over iederen raad, van twee kamers, opheffing van den voog dijraad te Tilburg- Bezuiniging f 35.000. Xn. Plaatsing van de z.g.n. Regeerings- kinderen in grooter getal dan tot dusverre en in de met Rijkssubsidie gebouwde, par ticuliere opvoedingsgestichten, het op een voudiger leest schoeien van de Rijksopvoe dingsgestichten voor jongens. Bezuiniging f 50.000. XIII. Verlaging van de posten uitgetrok ken voor verplegingssubsidie met f 100.000. wegens stereotiep jaarlijksch overschot; korting met ongeveer 10 pet. op verplegings subsidie en algemeen subsidie wegens prijs daling van die artikelen, welke in de ver pleging een voorname plaats innemen. De uit deze maatregelen voortvloeiende total bezui niging kan op f 400.000 gesteld worden. XIV. Beperking van de toepassing der psychopatenwet door de wet alleen in wer king te laten bij delicten, waarbij lijf of ze den betrokken zijn of ingeval van tweede herhaling van misdrijf. XV. Vermindering met ongeveer 10 pet. van de subsidiën en kosten inzake particu lier verpleegde psychopaten. Bezuiniging f 10.000. Niet mede gerekend dc vermindering van uitgaven voor welke Rijk en Gemeenten te zamen op den duur uit de in het rappor: voorgestelde reorganisatie der politie zal voortvloeien bedraagt de totale bezuiniging in Hoofdstuk F. aangegeven f 2.640.000. Voorts wordt een verhooging van inkom sten ad f 500.000 verkregen door: a. beperking van het kosteloos procedeercn en request roeren f 150 000. b. herstel van de veroordeeling in de kos ten van het geding c. invoering van invorderingskosten bij boetebetaling f 50.000. .d. maatregelen waardoor de verplichting wordt opgelegd tot betaling of medebetaling in de kosten van onderhoud bij ontzetting of ontheffing of bij terbeschikkingstelling f 100.000 totaal f 500.000. HOOFDSTUK G. BINNENLANDSCHE ZAKEN EN LANDBOUW De voornaamste op dit Departement be trekking hebbende bezuinigingsvoorstellen zijn. I. Een verlaging met 15 pet. der werkloo zensteun. De commissie zegt. dat het voorstel tot. salariskorting het onontwijkbaar gevolg heeft dat ook de uitkeering aan hen. die niet arbeiden, wordt verlaagd. Bovendien zijn. sedert het grondtarief van f 13.50 in de groote steden werd vastgesteld, de prijzen van nagenoeg alle levensbenodigdheden be langrijk gedaald, het meest voor de artikelen die de grootste plaats innemen in het budget van een arbeidersgezin. Voor het platteland evenwel wordt voor gesteld de uitkeering aan werkloozen, welke in sommige gevallen bepaald te laag zijn, te verhoogen. H. Een korting van 40 pet. op de Rijksver goeding van de adminstratiekosten aan werkloozenkassen. waarmede een bezuini ging verkregen wordt van rond f 100.000. m. Vermindering met 25 pet van het voor de Koloniale Landbouwschool te Deventer uitgetrokken crediet. Bezuiniging f 45.000. Stopzetting Lager Landbouw onderwijs. IV. Stopzetting van de subsidieering van het dager (dagschooL landbouwonderwijs. Als het moet. kan het naar het naar het inzien der Commissie worden opgeheven zonder schade voor den landbouw. De noodzaak daartoe acht zij aanwezig. De te verkrijgen bezuiniging kan gesteld worden op f 420.000, waartegenover staat een vermeerdering van het aantal cursussen. V. Schrapping van het op art. 105 uitge trokken bedrag van f 165300 voor ontwate ring, alsmede opheffing van het. Rijksbureau voor de ontwatering. Bezuinigingssom f 214.000. Bosch beheer en Visscherij. VI. Versobering van den dienst van het Staatsboschbeheer en beperking var, de overige voor boschbouw bestede uitgaven- Bezuiniging totaal f 195.000 V*1- Verschillende versoberingsmaatre gelen op het gebied der visscherjjen o a de reorganisatie van het Rijksinstituut voor Biologisch Visscherijonderzoek. In het. geheel zal od deze afdeellng f 65 000 bezuinigd kun nen worden. De totale bezuiniging bij hoofd- ftli'co-rvÜJ ovenv°2ing gegeven zal bedragen i 1.59 i .000. HOOFDSTUK H. DEPARTEMENT VAN ONDERWIJS Als voornaamste bezuinigingsvoorstellen kunnen vermeld worden: Hoogrescholen I. Vermindering van 10 pet. op de totale kosten van het hooger onderwijs, te berei ken door een korting van 15 pet. op de ma terieele uitgaven en een korting van pl.m. 11 pet, op de personeele uitgaven (met uitzon dering van het bedrag, benoodigd voor de bezoldigingen der hoogleeraren De Commissie geeft in overweging de ver deeling van het totaal te bezuinieen bedrag over te laten aan dc respectievelijk acade mische senaten en curatoria, die waren ui: te noodigen daartoe onderling overleg te plegen. Voorts wordt het denkbeeld geopperd tot instelling van een centraal curatorium of andere centrale instantie, alsmede van toe kenning van financieele autonomie aan de universiteiten en hoogescholen. Verlaging leeraarssalarissen.: II. Vermindering van de salarissen der leeraren bij het gesubsidieerd V.H.O. en M.O. tot gemiddeld 9.4 pet., alsmede toepassing van de algemeene korting Van 15 pet. op dat gedeelte der materiecle posten, waarop be zuiniging mogelijk is. De gezamenlijke be zuiniging op afdeeling ni van hoofdstuk VI der begrooting 1932 zal rond f 800.000 kunnen bedragen. Verder wordt o.a. in overweging gegeven de zelfwerkzaamheid der gemeenten op het gebied van V.H.O en M O. voor de toekomst uit te schakelen, de concentratie van dit on derwijs zooveel mogelijk te bevorderen (con centratie zoowel van onderwijsgelegenheid als concentratie in de studie der leerlingen bijv. het gemeenschappelijk ontvangen van lesseni, te besluiten tot instelling van een regionale inspectie en tenslotte tot voorloo- pige algeheele stopzetting van de uitbreiding van het M.O. en V.H.O. m. Versobering van de organisatie van het Nijverheidsonderwijs (e bereiken door: a. een t.o.v. de verschillende onderdeelen van het N.O. gedifferentieerde vermindering van de personeelskosten: b. een korting van 15 pet. op de materieele uitgaven, voor zoover deze voor bezuiniging in aanmerking komen; c. de personeelssubsidies met 9 4 pc.t. (dus een gelijke korting als voor het Rijksperso neel) te verminderen. In totaal zal op het N.O. f 2.6 millioen moe ten worden bezuinigd. IV. Concentratie van openbare lagere scholen in de richting van ten minste een tweemansschool. welke volgens het thans aanhangig wetsontwerp tof wijziging der L.O. wet als minimum 46 leerlingen zou moeten tellen. Uiteindelijke besparing f 500.000. V. Concentratie van U LO. scholen in de richting van driemansscholen op den voet van het aanhangig wetsontwerp, met gele genheid to differentiatie naar beneden tot tweemansscholen. Bezuiniging f 750.000. VI. Opvoering van de minimum-aantallen leerlingen, volgens art. 73 L.O. wet noodig voor de oprichting van nieuwe bijzondere la gere en ulo-scholen, met 50 pet. cn in aan sluiting daaraan opvoering van de minima In art 19 der L.O. wet voor het openbaar onderwijs eveneens met 50 pet. VII. Meerdere concentratie in de opleiding der onderwijzers. Bezuiniging f 250.000. VIII. Invoering van de z g. 45 schaal, op genomen in het thans aanhangig wetsont werp tot wijziging der L.O. wet. Bezuiniging f 5 300 000. IX. Vervanging van leerkrachten in de laagste twee klassen der lagere school door lager bezoldigde «als regel vrouwelijke» leer krachten. in het bezit van een speciaal hier voor te introdueeeren onderwijsbevoegdheid. Bezuiniging op den duur f 4 millioen. X. Verbod voor de gemeentebesturen tot aanstelling van z.g. boventallige onderwij zers. De hieruit voortvloeiende bezuiniging, welke op ongeveer f 9 millioen gesteld kan. worden, komt geheel ten goede aan de ge meenten. XI. Opneming in art. 6 der L.O. wet van de bevoegdheid om maximnm-elschen te stellen ten aanzien van de oprichting en de inrich ting van scholen, ten einde zoo noodigsober- he'd daarbij te kunnen afdwingen. XII Verschillende kleinere bezuinigings maatregelen t.a.v. ..Kunsten en Wetenschap pen". waardoor een besparing verkregen wordt van totaal f 110.000. Voorts wordt aanbevolen het denkbeeld om de leeftijdsgrens voor toelating tot de lagere school te verhoogen waarvan een be langrijke bezuiniging het gevolg zou kunnen zijn in studie te doen nemen. In het geheel zullen de bij Hoofdstuk H. voorgestelde bezuinigingen kunnen bedragen f 15 054.000. terwijl bij het hooger onderwijs een verhooging van Inkomsten kan worden verwacht van pl.m. f 350.000. HOOFDSTUK J. (Departement van Financiën). De voornaamste bezuinigingsmaatregelen die in dit hoofdstuk worden voorgesteld, be treffen afdeeling VII Rijksgebouwendienst en afd. IV Pensioenuitgaven. T.o.v. eerstgenoemde afdeeling wordt o.a. in overweging gegeven de poster., bestemd voor bouw er. exploitatie cn voor onderhoud van Rijksgebouwen met resp. 20 en 10 pet. te verminderen. Met nog eenige andere versobe- rlngsmaatregelen kan aldus een bezuiniging bereikt worden van f 1.388.000. Wat betreft afd. IV wordt door de com missie voorgesteld de door het Rijk betaalde annuïteit aan het Burgerlijk Pensioenfonds van f 31 12 millioen tijdelijk met 10 pet. te verlagen. De hieruit voortvloeiende bezuiniging be draagt f 3.1 millioen. Met r.og eenige kleinere bezuiniging zal de totale uitgavenverlaging in Hoofdstuk J voor gesteld. bedragen f 4.882.000. Ten aanzien van het Zuiderzeefonds wordt herinnerd aan de zeer belangrijke financieele consequenties, welke zouden voortvloeien uit de aamvatting van de N. O.-in polderweg, welke naar het inzicht der commissie een beletsel vormen om daartoe in dc tegenwoordige om- stancvrheden te besluiten. Met nog eenige bezuinigingen aan seringen aanvang (toe te passen op den G'ologlschen Dienst, de Luchtvaart, het Toezicht op het vervoer van ontplofbare Stoffen en Mijnwe zen) zal de totale verbetering van den stand van het budget als gevolg van de voorstellen bij Hoofdstuk L bedragen f 25.335.000, HOOFDSTUK O. DE GEMEENTEN. H Hierin is betoogd, hoezeer er een nauw verband bestaat vosschen de financiën van het Rijk en die der gemeenten, hoe dus po gingen om de eerste in orde te houden, moe ten falen, indien de laatste buiten beschou wing worden gelaten. Verschillende maatregelen worden bespro ken, welke in het belang van een doelmatig beheer en de veiligstelling van de gemeente financiën behooren te worden getroffen, ter wijl tenslotte beschouwingen worden gevrijd aan de mogelijkiheid om op de kosten van het gansche gemeentewezen te bezuinigen, door organisatie van samenwerkinig, com bineering van functies en vereenigingen van daarvoor in aanmerking komende gerr." en ten. HOOFDSTUK M DEPARTEMENT VAN ARBF.ID. HANDEL EN NIJVERHEID De voornaamste op dit Departement be trekking hebbende bezuinigingsvoorstellen zijn: I. Herindeeiing der districten van het stoom wezen met dien verstande dat deze van 7 tot 6 worden teruggebracht. Bezuiniging op personeelskosten f 26.000. II. Vermindering van dc kosten der o- ne els form a tie der arbeid s- en iiavnarbcids- inspectic. Deze bezuiniging, welke rond f 180 000 opbrengt, zal bereik', kunnen worden o.a. door het aantal districten van 11 op 10 te brengen. 3H. Vermindering van de Rijk--bijdrage aan het Invalidlfceltsfonds met f 4 millioen (zijnde de administratiekosten van de Invaliditeits wet) op grond dat de R.V. 13 evenals elk levensverzekeringmaatschappij, haar eigen administratiekosten zal moeten betalen. Vrrder wordt op dezelfde principiële over weging voorgesteld te schrappen: a de in art. 18 b:grepen personeelsuitga ven voor de voorzitters der Raden van Ar beid, ten bedrage van rond f 241.000: b. de in dc artft. 19 en 20 bedoelde kos ten van den Verzekeringsraad van rond f 102.000. c. de in art. 23 bedoelde bosten voor ver zending van dlensUtukken betreffende dc met hen bedrage van f 460 000. In totaal zou dus de begrooting hierdoor kunnen worden verlaagd met f 4.8 millioen. IV. Tijdelijke onttrekking van de reserve van het In valid i te itsfonds van 's Jaars f 3 millioen. V. Zoodanige vermindering van dc door het Rijk aan het Ouderdomsfonds verschuldigde annuïteit, dat alleen voorkomen wordt, dat het in dat fonds bestaand tekort grooter wordt. Het Inhalen van dit tekort zal dus uitgesteld moeten worden tot betere tijden. In aanmerking genomen, dat n de over 1933 verschuldigde annuïteit begrepen is een bedrag van pl.m. 27 millioen aan rente en pl.m. f 4.5 millioen aan aflossing, wordt voor gesteld tijdelijk het laatstgenoemd bedrag uit d:- jaarlijksche bijdrage te lichten echter dus terug te brengen tot rond f 27 mil lioen. VI. Beperking van de Nijvehheddsvoorlich- ting en invoering van het ze'.fbedruiplngsbe- ginsel over het Nijverheidslaboratorium: be perking van de personeelsorganisatie van dc Octrooiraad. daar de achterstand in de af doening van octrooi-aanvragen grootendeeLs is of binnenkort zal worden ingehaald, ter-

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 9