Blikseminslag op tal van plaatsen in 't land. Pats! Het Belangrijkste. Vacantienummer van Haarlem's Dagblad Haarlem's Dagblad 50e Jaargang No. 15044 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Woensdag 13 Juli 1932 HAARLEM S DAGBLAD Directie: p. w. peereboom UITGAVE DER N.V. LOURENS COSTER. peereboom. en robert peereboom. Hoofdredacteur? robert peereboom. ABONNEMENT ENper weck 0-25, per maand 1.10, per 3 maanden 3.25, franco per post 3.55, losse nrs. 0.06. Geïllustreerd Zondagsblad per week ƒ0.06, per maand ƒ0.22, per 3 mnd. 0.65. franco per post 07214 Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos.Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 ADVERTENTIëN: j5 regels 1.75, elke regel meer ƒ035. Reclames ƒ0.60 per regel. Reductie bij abonnement. Vraag en aanbod 14 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.15, buiten Arrondissement dubbele prijs. Onze Groentjes (iedcrcn dag) 13 regels 030, elke regel meer ƒ0.10, uitsluitend a contant. Gratis Ongevallenverzekering voor Maand- en Weekabcnnés. Levenslange ongeschiktheid en Overlijden f 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog f 400.-, Duim f 250.-, Wijsvinger f 150.-, Elke andere vinger f 150.-. Arm- of Beenbreuk f 100.-. Idem voor Abonnés op het Geïll. Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid f2000.-. Overlijden f600.-. Verlies van Hand, Voet of Oog f400.-. Verlies Duim f75.-. Verlies Wijsvinger f75.-. Verlies andere vinger f30.-. Twee menschen gedood, eenigen gewond. Boerderijen verbrand, vee doodgeslagen. DIT NUMMER BESTAAT HAARLEM, 13 Juli. Lausanne. iA&s het accoord van Lausanne een jaar ge leden bereikt was zou het groote geestdrift hebben verwekt en wellicht een belangrijk herstel in den algemeen^ toestand tenge volge hebben gehad. Nu is noch het een, noch het ander 't geval. Het minste dat men in dezen tijd verwachten kon was werkelijk wel dat er een soort overeenstemming over de oorlogsschulden bereikt zou worden. Dat Duitschland nu nog drie milliard goudmark (dus 1300 milMoen gulden) zou moeten be talen is een bewijs dat de harde feiten nog steedis niet teruvolle worden aanvaard. En het blijft onduidelijk hoe Duitsohland die achttienhonderd miliioen zal moeten opbren gen als zijn crediteuren met hooge tarief- muren zijn export blijven belemmeren en het dus beletten, het geld te verdienen waarmee het hen betalen moet. Er was een tijd waarin *t Herstelvraagstuk de hoofdzaak scheen. Die tijd is alweer voorbij. Lausanne heeft achter de feiten aangeloopen. Hoogstens kan men er zich over verheugen dat de regeeringen het tenminste eens ergens eens over zijn geworden, en dat dit een min of meer hoop vol teefcen is voor volgende onderhandelingen. Ofschoon ,.de geest van Lausanne" zwak opvolger van den te vroeg bejubelden „geest van Locarno"' geen diepen indruk maakt, en geen goede pers heeft. De mooie rede voeringen van de leidende staatslied *n heb ben dat niet bunnen bewerken. De wereld ver wacht. verlangt, eischt veel meer. Deze opmerkingen zijn niet ais pessimis me bedoeld. Ik geloof dat het maar veel beter is dat er meer verlangd wordt en de speeches niet veel indruk maken. Was het tegengestelde net geval, dan zou het bij dit Lausanne-resultaat vermoedelijk blijven. En een definitief resultaat is hst nog niet eens. Dat wordt het pas bij ratificatie. Die zal, althans in Duitschland, nog wel de noodige moeite kosten. De toestand in dat land is zóó verward, dat de adellijke regeering-Von Papen eigenlijk alleen in de socialistische pers grooten bijval voor haar accoord van Lausanne heeft geoogst. En de Rijksdag- verkiezingen staan weer voor de deur. Amerika toont zich nog niïèt veel tege moet komender. Het zit niet alleen voor een presidentsverkiezing, maai- bovendien is er weinig twijfel aan dat het den eisclh van Hoover, dat Europa eerst maar eens in stevi- gen mate moet ontwaperïen vóór de V.S. concessies van beteekends willen doen, zal blijven volhouden. Een redelijke eisch. Er is nu een accoord-van-Lausanne. Maar er zijn ook tarief muren, die er niet door omvallen, duik booten en slagschepen, die er niet door zinken, tot de tanden ge wapende legers, die er niet door naar huis gestuurd worden, fabrieken van oorlogstuig en gifgassen, die rustig haar productie voort- zetten. Er is een enorme, groeiende werk loosheid, die niet door het accoord van Lausanne verminderd wordt, er zijn loons- cn salarisverminderingen overal, die er niet door kunnen worden gestuit, in elkaar zak kende bedrijven, die er niet door worden gestut, duizenden handelskantoren die op hun reserves teren en alleen blijven bestaan omdat hun eenige hoop in een herleving Hgt Heuseh, het is zoo vreemd niet dat de wereld een krachtiger, bezielder geest zoekt dan de „geest van Lausanne". Een geest die niet door landsgrenzen bekrompen wordt, die werkelijke nationale opofferingen tot stand brenlgt bij allen, in het belang van allen. Als men dat nog „opofferingen" mag noemen. Gezond verstand is een juister be naming. In een Nederlandsch blad las is een hoera - artikel over „Herriot's toenemende populari teit". Wat ter wereld kan ons dat schelen? Wat baat het ons of Herriot. of Von Papen, of McDonald, of welke staatsman ook, po pulair is? Er wordt nog steeds, en met toe nemende kracht, om Daden gevraagd! Het rapport-Weiter stelt voor honderd mil iioen te bezuinigen, waarvan 71:2 percent op Defensie. Er is pas een nieuwe duikboot van stapel geloopen, en besloten tot den bouw van een nieuwen kruiser. Dit is het beeld van alle Europeesdhe naties. President Hoover stelt waarlijk geen on redelijke voorwaarden, als hij zegt.: „Ga nu eerst eens ontwapenen. Als ge Europa wilt opbouwen, schaf dan eerst de middelen tot vernietiging van Europa af" ]£r zit, nietwaar, een tikje logica in. R. P. GEEN ALGEMEENE STAKING IN BELGIë. VOLGENS BESLUIT VAN HET SOCIALISTISCH PARTIJBESTUUR De algemeene raad der socialistische partij en het "nationaal comité der socialistische vakbonden, die' Dinsdag bijeenkwamen, ten einde de eventualiteit eener algemeene sta king onder de oogen te zien, hebben deze mogelijkheid onmiddellijk verworpen. Beslo ten werd de arbeiders in de andere deelen des lands aan het werk te doen blijven; de arbeiders mogen zich niet bij eventueele sta kingen aansluiten, dan nadat daartoe in structie is gegeven op de vergaderingen der vakbonden. De vergadering sloot zich geheel aan bij de eischen der arbeiders. UIT TIEN BLADZIJDEN. NIET TEVREDEN MET DEN VERDEDIGER. verdachte vraagt en krijgt een anderen advocaat. Op 22 April werd een banklooper door een tweetal personen op de Binnenkant bij de Kalkmarkt te Amsterdam, aangevallen Zij bedreigden hem met een revolver en poogden hem zijn tasch te ontrukken. De looper hield zijn tasch echter stevig vast en de beide aanranders moesten den vlucht nemen. Dins dag hadden een los werkman en een timmer man zich voor de vacanüekamer der recht bank te verantwoorden, verdacht van poging tot diefstal. Een der verdachten maakte echter be zwaar verdedigd te worden door den hem 'toegevoegden advocaat. Er bestond n.l. ver schil van meening tusschen hem en zijn verdediger hoe de zaak behandeld moest worden. Verd. zocht de zaak uit te stellen en hem een anderen verdediger toe te voe gen. Na raadkamer werd aan het verzoek gevolg gegeven, de behandeling werd voor onbepaalden tijd aangehouden. OVERDREVEN ANGST VAN BUSPASSAGIERS. vijf personen in paniekstemming naar buiten. Nabij Maarheeze vlogen op den rijksweg losliggende kiezelsteentjes tegen de rui ten en spatborden van een autobous, lezen wij in de Msb. Eenige inzittenden meenden dat de auto in brand gevlogen was en in de paniek die daardoor ontstond, sprong een vijftal door de achterdeur uit een der bus sen. De heer I. L. van B. oud 56 jaar kwam daarbij zoo ongelukkig met zijn hoofd te recht dat hij een zeer ernstige Schedelfrac tuur werd opgenomen. Van B. en de overige gewonden werden ter plaatse verbonden. Van B. werd overge bracht naar 't St. Jans-Gasthuis waarna hij kort na aankomst overleed. TOESTAND IN DE RIJNVAART WORDT BESTUDEERD. initiatief tot internationale samenwerking. Op Nederland's initiatief is in Den Haag een Haag een bespreking gehouding van ver tegenwoordigers der belanghebbenden bij de Rijnvaart der gezamenlijke oeverstaten. Ter verdere basis stelde de vergadering een studiecommissie samen, waarin de be langhebbenden bij de Rijnvaart der ge zamenlijke oeverstaten vertegenwoordigd, zijn. Een spoedige aanvang van den arbeid dezer studiecommissie verwacht. VERLAGING HUISHUUR. VOOR „ONZE WONING". De Woningbouwvereniging „Onze Woning" welke een blok van 50 woningen heeft aan de Hofdijkstraat, Kinkerstraat en Bellamy- straat. kon deze week den bewoners de ver heugende mededeeling doen, dat met in gang van de eerste week der maand Augus tus a.s„ de huren met 20 cent per week zul len worden verlaagd. Het onweer, dat gisterenavond boven onze omgeving viel is elders veel heftiger geweest en heeft reeds vroeg in den middag begin nende heel wat schade aangericht. Ook zijn slachtoffers gevallen. Te Gorinchem zochten vier personen een schuilplaats onder een der kastanje- boomen in het plantsoen buiten de Water poort, waarbij zij alle vier door den bliksem werden getroffen. Een hunner, de 22-jarige Frans Roovers, was op slag dood. De toe stand der drie anderen Eckhart-, Neerynen en Van Linsboe die naar het ziekenhuis werden overgebracht, is niet ongunstig. Tijdens een kort doch hevig onweer te Roermond werd Dinsdagmiddag de 40- jarige vrouw J., woonachtig t? Klein-Leuken door den bliksem getroffen en op slag ge dood. Tijdens een kort doch hevig onweder te W e 11 e c o i (L.) is de bliksem ingeslagen in 'n vijftal kommijten, welke geheel in vlammen opgingen. Een knecht, die bij de koren- mijten was gaan schuilen voor de hevige regens, werd door den bliksem getroffen en bewusteloos geslagen. Zijn toestand is ern stig. Te Nistelrode sloeg het hemelvuur .n de boerderij van L. van der Heyden in het gehucht Donzel gelegen. Het geheele huis werd in korten tijd in de asch gelegd. De geheele inboedel ging mede in vlammen op. Drietelefoonpalen braken door den hevigen wind af, waardoor het telefoonverkeer verbro ken is. De draden werden over den weg ver sperd. Het te velde staande gewas leed ernsti ge schade door de hevige slagregens. Onder de gemeente Hees werden de wo ningen van Th. van Duinkerken en van Puif- lijk eveneens door den bliksem getroffen en brandden tot den grond toe af. Ook hier gingen de inboedels geheel verloren. Persoon lijke ongevallen hadden niet plaats. Boven Ede en omgeving heeft zddh Dins dagmiddag een ontzettend onweer ontlast, dat den geheelen middag en een groot ge deelte van den avond voortwoedde. In een perceel bosch en heide, gelegen in de nabijheid van hotel Panoramahoeve onder Bennekom sloeg de bliksem in. Tengevc'ge van den hevigen wind breidde de brand zich OPENBARE LEESZAAL EN BIBLIOTHEEK. vermindering van subsidies. De commissie-Weiter heeft geadiseerd om ook alle r-kssubsidies aan openbare leesza len en bibliotheken te verminderen met 15 pet. Voor de gemeente Haarlem zop dit weer een vrij belangrijk nadeel beteekenen, omdat de provinciale subsidie gebaseerd is op de rijks subsidie Beide subsidies bedragen nu teza men ongeveer f 8500 Als daarep 15 pet. ge kort zou worden is' dit voor de gemeentekas een nadeel van f 1275. DE KEURINGSDIENSTEN. zal haarlem ook in de combinatie vallen? In het rapport-Wel ter wordt betoogd, dat ook sterk bezuinigd moet worden op de keu ringsdiensten voor waren. Buiten de keu ringsdiensten in de drie grootste steden van ons land (Amsterdam. Rotterdam-en Den Haag) waar de keuringsdiensten moeten blij ven bestaan, moeten de 18 overige keurings diensten in ons land tot 10 gecombineerd worden. Dan, zou dus de keuringsdienst voor het district Haarlem in de te maken combi natie betrokken worden. direct uit en was er voor de brandweer geen b'iusschen aan. Eerst toen het ook buiten gewoon hevig begon te regenen mocht het gelukken den brand meester te worden. Ongeveer 20 H.A. bosch en heide, toebe- hoorende aan baron van Wassenaar te Ede werden door het vuur vernlëkL Aanvankelijk liep ook hotel Panorama hoeve zelf gevaar zoodat de gasten dan ook reeds hun koffers pakten om bij het eerste alarm te kunnen vertrekken. Te Harskamp onder Ede is tijdens het onweder de bliksem ingeslagen in een boer derij welke totaal afbrandde. Te Lunteren is de bliksem ingeslagen in een boerderij. Door het krachtige optreden der brandweer kon de brand tot de schuur beperkt blijven Onder Ede is de bliksem voorts nog in geslagen in een boom en een er direct tegen aan gelegen hooiberg. Boom en berg werden vernield. TeNijmegen was het onweer zeer hevig. De slagregens zetten de heele stad onder water. Het benedengedeelte van d? Lange HezeLstraat kwam .onder water te staan, kel ders en -winkels liepen onder. De tram onder vond stagnatie tot het water was wegge- loopen. In de bij den stad gelegen Ooypolder brandden 5 woningen af. De brandweer uit Beek kon eerst later gewaarschuwd worden doordat de telefoonleiding stukgeslagen was. Te Witten (gem. Assen) en Jubbega (Fr.) zijn boerderijen getroffen en afgebrand Overal ls vee in de weiden getroffen Te Rotterdam is de bliksem verschei dene malen ingeslagen; oa. in antennes. Veel schade is niet aangericht. De telefoon dienst werd gestoord door lekkage in het gebouw. Te Schiebroek werd een 29-jarige met selaar getroffen. Hij is aan één zijde geheel verlamd. Te W i 11 i g e L a n>g e r a k werd een water molen getroffen, echter zonder in brand te raken. Te Schoonhoven viel een schoorsteen door een dak in de keuken. Ongelukken zijn er niet bij gebeurd. O. ondier, dat mijn rust verstoort En met je tergend krijgsgezang. Dat aanzwelt, tot hei wordt gesmoord In zwelling van mijn lip of wang; O monsterdier van klein formaat, Maar machtiger dan menig reus, Misvormer van mijn aangelaat, Speciaal mijn toch niet fraaie neus; Jij bent de oorzaak, dat 'k vandaag Al menig misslag heb begaan, O. als 'k in één dier slagen slaag, Dan is 't met jou orgie gedaan. Jij vampier, die mijn hartebloed In gulzig dronken wellust zoog, O halsmisdadig mug-gebroed. 'k Heb jou hiermee op 't (linker) oog Laat af. of neen, kom dichterbij. En staak een oogenblik je dans. Je krijgt geen steek terug van mij. Maar geef mijn vlakke hand een kans. Daar zit je dan. verzadigd aan Mijn zoeten rooden aderwijn, Eén onzer kan sleóhts voortbestaan. Stik in mijn bloed mug. en verdwijn! P. GASUS. TOONEELSPELERS WILLEN 'T PLAN-KOOPMAN. ADRES AAN AMSTERDAM S RAAD Een commissie bestaande uit Mevrouw E. Poolman-Meisner en de heeren Jac. Urlus. Chris de Vos. Jules Moes en Arnton Dirks, en vertegenwoordigend ongeveer alle vooraan staande kunstenaars, gezelschappen en ver- eenigingen op kunstgebied in Nederland, heeft zich in een adres tot de leden van den Gemeenteraaad van Amsterdam gewend, waarbij de steun gevraagd wordt voor een gunstige beslissing van het in behandeling zijnde schouwburgplan-Koopman. Het adres is vergezeld van adhaesiebetuigingen van alle vooraanstaande Amsterdamsche gezel schappen, vereenigingen en kunstenaars. MR. A. A. HUIZENGA Op een reis in Duitschland is naar wij ver nemen overleden Mr. A. A. Huizenga, advo caat en procureur bij de Haarlemsche Recht bank. De heer Huizenga had namens den Volks bond tegen drankmisbruik zitting in de commissie voor het consultatiebureau voor het alcoholisme, van welk bureau hij pen ningmeester was. Ook was hij jaren bcstuurs lid van het Genootschap tot Zedelijke Ver betering van gevangenen. MacDonald spreekt tr. het Lagerhuis over de conferentie te Lausanne. (2e blad, lo pag.) De leiders der Duitsche sociaal-democrairn bij Von Gayl. Wederinvoering van uni- Jorniverbod gevraagd, maar niet verkregen. (2e blad, le pag.) Schorsing van de ontwapeningsconferentie in zicht? (2e blad, lo pag.) Stimson verklaart, dat Amerika van een ..gentleman's agreementniets weet. (2e blad. le pag.i Noorwegen heeft een gedeelte van Oost- Groenland bezet. (2e blad, Ie pag.) Ernstig aulobusongeluk in Indië. (2e blad. 3e pag.) Op een reis in Duitschland is overleden mr. A. .-t. Huizenga. advocaat en procureur te Haarlem, bekend drankbestrijder. (le blad. le pag.) De kappers en de Donderdag middag sluiting. De Haarlemsche verordening nog van kracht? (le blad. 2e pag.) ARTIKELEN. ENZ. R. P.: Lausanne. (le blad. le pag.) Londcnsche correspondent: Eton Versus Harrow. (2e blad. le pag.) Ton Ruygrok: Langs de Straat. Vreemd ge val. (2e blad, 2e pag.) Wij hebben het genoegen onzen lezers mede te deelen. dat wij morgen. Donderdag, een speciaal vacantienummer van ons blad zullen doen verschijnen. Dit extra nummer heeft de btjzonderhe'd dat het bij onze abonnés zal worden be zorgd in den loop van den ochtend, terwijl zij natuurlijk in den namiddag van Donderdag op het gewone uur weder hun Haarlem's Dagblad ontvangen. Wij bevelen dit spe ciale vacantienummer, waaraan wij groote kosten en veel tijd hebben besteed, in uw welwillende aandacht aan. Het bevat tal van gegevens, die u aanleiding mogen zijn, het na eerste lezing te bewaren en later weder te raadplegen.. HEVIGE OVERSTROOMINGEN IP' ITALIë. ROME, 13 Juli (VX>.) Tengevolge van de zware onweders in den nacht van- Maan dag op Dinsdag is de Tanaro bij Asti bui ten zijnoevers getreden, waardoor uitge strekte gebieden U>t Alba en Alessandria overstroomd zijn. De geheele koren- en hooi oogst is daar verwoest De schade bedraagt vele millioencn lire. Te Cunco werd de hut van een landbouwer door de golven van een rivier meegesleurd, waarbij de bewoner den do d vond. Te Parma werd door een onweer met een orkaanachtigen storm oen ceel van de stad en de aangrenzende velden blank ge zet. Ook hier leed de oogst groote schade. In Massa sloeg de bliksem het kruis van den klokketoren weg en beschadigde het koepel gewelf. DE OPSTANDIGE BEWEGING IN BRAZILIc. RIO DE JANEIRO, 13 Juli (V. D.) De opstandige beweging, die in den staat Sao Paulo is uitgebroken, heeft zich zeer snel r.aar andere Braziliaansche staten uitge breid. Hot grootste deel van de troepen en de politic der staten Matto Grosso, Parana, Santa Catharina. Rio Grande do Sul en Mi- naes Geraes hebben zich bij de opstandelin gen aangesloten. De opstandelingen melden reeds het volkomen slagen der revolutie. In Sao Paulo ls een nieuwe regeering ge vormd. Vliegtuigen der opstandelingen vlo gen Dinsdag over Rio de Janeiro cn wierpen vlugschriften uit, waarin wordt medege deeld. dat zich meer dan 30.000 man der troe pen bij de revolutie heeft aangesloten. Alle havens van de opstandige staten zijn op last van president Vargas gesloten. De regeering heeft nieuwe troepen ter bestrij ding van de opstandelingen gezonden. is't Gironummer van voor alle betalingen, dus ook voor abon nementen. Formulieren voor aanvrage van auto matische overschrij ving der abonnementsgelden verstrekken wij gaarne en gratis. Kiest den gemak kefijksten weg voor de betaling van uw abonne' ment.

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 1