CD „ARNHEM" Lichamelijke Opvoeding LEVENS VERZEKERING MAATSCHAPPIJ Rubriek voor Vragen. HAARLEM'S DACBLAD WOENSDAG 13 JULI 1932 De lichaamsoefeningen in de lagere school. Verplichte toepassing in 1936. De Volksvertegenwoordiging moet op de bres staan. Doorzet ten, maar zonder kosten. Het is al weer cenigen tijd geleden, dat Ik beloofde nog eens meer uitvoerig terug te komen op de kwestie Schoolonderwijs in lichaamsoefeningen zonder kosten. De le zers zullen zich herinneren, dat volgens de Lager-onderwijswet 1920 op alle lagere scho len met Ingang van 1936 lessen In lichame lijke oefening zullen moeten worden gege ven. Volgens art. 3 van genoemde wet omvat het leerplan voor de eerste zes leerjaren de vakken, in art. 2 vermeld onder a tot en met k; cn in art. 2 vinden wij onder meer: J. ■lichamelijke oefening". Door het departement van. onderwijs is in dertijd een interpretatie omtrent deze uit drukking gegeven, waaruit blijkt, dat de ver plichte lichamelijke oefening in de lagere school zal omvatten: oefening zonder eenig hulpmiddel, oefeningen met handgereed schap; oefeningen aan lange banken, even wichtsoefeningen, springoefeningen, bewe gingsspelen, en zelfs zwemonderricht mag worden gegeven, daar, waar de omstandig heden gunstig zijn. Volgens art. 195 van de wet zal bedoeld onderricht met ingang van 1 Januari 1936 verplicht zijn. voor alle openbare en bijzonde re scholen, bestemd voor gewoon en uitge breid onderwijs. Nu dit jaar meer en meer begint te na deren. komen uit alle windstreken de bezwa ren tegen de verplichte lichamelijke oefe ning in de school. Samengevat is de inhoud van die bezwaren: wij hebben geen oefen gelegenheid en ook geen geld om deze te ma ken; wij hebben geen leerkrachten vcor dit .k en geen geld om hen te laten komen. Geen wonder dat men er dus nu in 1932 al moeite voor doet, om ontheffing van de verplichting, ook na 1935, mogelijk te maken. De ontwerp-wijzlgingswet-Terpstra stelt mogelijkheid voor die ontheffing in uitzicht. Wij zitten dan weer voor onafzienbaar lan gen tijd in de misère en zijn eigenlijk neg geen stap verder dan in 1857. Neen, dit jaar tal is geen vergissing. In dat jaar is de gym nastiek als facultatief leervak in de wet cp het lager onderwijs opgenomen. Enkele groo- te gemeenten hebben van haar bevoegdheid gcbi'uLk gemaakt door de gymnastiek in het leerplan op te nemen en er vakonderwijzers voor in dienst te nemen; later is dit goede voorbeeld door zeer veel kleinere gemeenten gevolgd. Maar een algemeene invoering van het onderricht in lichaamsoefeningen in de lagere school is nooit tot stand gekomen. Nu, na een gemodder van 75 jaren, is er een kans. Maar waarschijnlijk zal die ook nu weer onbenut blijven en zal de toestand van 1857 wel weer bestendigd worden. Wat wil je dan? Zal men wat wrevelig uitroepen. Als er nu toch geen geld is: dat weet toch iedereen. Rijk en gemeenten kunnen nu al geen slui tende begrootingen maken! Dat is nu juist waar het om gaat. Wij moeten zonder geld de lichamelijke oefening in het geheele lager onderwijs brongen. als verplicht leervak. Er moet dus van 1936 af geen ontheffing meer worden verleend, en er moet tot in alle uit hoeken van het land in de schooluren aan lichaamsoefeningen worden gedaan, zonder dat er een cent voor wordt uitgegeven. En dat is mogelijk, al zal dit deel van het on derwijs niet dadelijk volmaakt zijn. Maar is het intellectueele deel van het onderwijs dit wél? In de eerste plaats dan de oefcngelegen- held. Hebben wij een- gymnastiekzaal noodig? Neon. Hebben wij allerlei werktuigen en toe stellen noodig? Noen. Ik weet natuurlijk wel, dat het veel gemakkelijker en prettiger werkt wanneer men dit alles wel tot zijn beschik king heeft, maar wanneer men het niet heeft kan men niet zeggen, dat lichaamsoefeningen onuitvoerbaar zijn. Ook zonder eenig hulp middel en zonder gymnastlekazaal is het zeer wel mogelijk een vruchtdragende les te ge ven. En laat nu niemand meenen, dat een- gymnastiekles zonder oefeningen aan de werktuigen vervelend is. Dat behoeft heele- maal niet, als de leider maar enthousiast is en met toewijding zijn les geeft. Doet hij dat niet, of kan hij dat niet, dan kan de best- ingerichte gymnastiekzaal hem niet helpen een prettige en goed geslaagde, dus door de leerlingen gewaardeerde, les te geven. Er bestaat een rijke hoeveelheid oefenstof zonder hulpmiddelen, om de kinderen een nuttigen invloed te doen ondergaan, b.v. huppel- en springoefeningen in tal van va riaties, die lenigheid en soepele beweging van het geheele lichaam bevorderen: deze, met andere geschikte voorbereidingen te zamen, kunnen belangrijk verbetering brengen in het gaan. Hoe loopt de gemiddelde volwassen Hollander? Laten wij maar ronduit erken nen: afschuwelijk! HIJ moet het in zijn Jeugd, in zijn schooljaren dus loeren; niet naar een vast modelletje, maar ieder voor zijn bouw en geaardheid zoo igoed mogelijk. Over hoeveel bewegingsspelen beschikken wij niet. die de leerlingen op zoo gemakkelijke wijze slagvaardigheid bijbrengen. En met hovcel animo worden die niet door kinderen gespeeld. Wij hebben ol die dure toestellen en mooie zalen werkelijk niet als eerste voor waarde voor goed onderricht noodig. Elk open stukje terrein, een binnenplaats van een school, bij slecht weer een breede gang of vestibule, overal kunnen wij lichaamsoefe ningen uitvoeren. En op nuttige wijze, niet i om de kinderen bezig te houden, maar zóó dat. zij er belangrijk voordeel van hebben. Wie moet dit onderwijs gev^n? Natuurlijk de man. die alle lessen in de lagdre school geeft, dus dc klasse-or.derwijzer. Hij heeft voldoende paedagogisch Inzicht en ervaring. Alleen ontbreekt hem nog de geschikte stof voor dit onderricht. WIJ moeten hem die niet zelf laten opzoeken uit allerlei handleidingen waar -teveel in staat, dat in zijn geval niet kan worden toegepast. Een klein handig boek Je. alleen samengesteld voor de lagere school zonder gymnastiekzaal en zonder gymnastiek onderwijzer, waar niet overdadig veel in staat, maar waarvan alles, wat er in voor komt, is aan te wenden in de praefcijk. Over dc kwestie van gymnastiekonderrieht door den klasse-onderwijzer hoop ik binnenkort nog eens een afzonderlijk artikel te schrij ven. Voorloopig wil ik slechts vaststellen, dat lichaamsoefeningen op alle lagere scholen zonder kosten mogelijk zijn. en dat het dus van liet- meeste belang is. dat de Staten-Ge- neraal het voorstel om ook na 1935 de moge lijkheid op ontheffing van dc verplichting van dit. deel van het. onderwijs te doen voort bestaan, onverbiddelijk dient te worden ver worpen. Er moet nu eindelijk begonnen wer den: laat het in het begin dan maar gebrek kig zijn, desnoods slecht, er gebeurt dan ten- piinste iets en het volk in al zijn lagen raakt vertrouwd met het denkbeeld, dat lichaams oefeningen in onze levensomstandigheden onvoorwaardelijk noodig zijn. Het is gemakkelijker iets gebrekkigs lang zamerhand te verbeteren dan steeds weer te moeten pleiten voor invoering. De verplichting staat nu in de we*t, laten wij dit vasthouden. Laten de volksvertegen woordigers in hun meerderheid toonen een beter inzicht te hebben in de bcteekenls van lichaamsoefeningen voor de jeugd en eischen dat deze in 1936 algemeen bi] het lager on derwijs zullen worden toegepast. En dan zonder kosten in verband met de door nie mand betwijfelde noodzakelijkheid van ver laging van alle uitgaven, ook voor het on derwijs. H. L. WARNIER. STADSNIEUWS DE HEER VAN BRUSSEL GEHULDIGD 25 JAAR DIRECTEUR EENER TEEKEN- SCHOOL. Dinsdagavond heeft in het gebouw van de St. Joseph Gezellen Vereeniging aan de Jans traat een hartelijke huldiging plaatsgevon den van den heer J. K. C. van Brussel, die 25 jaar geleden tot directeur der Teekenschool werd banoemd. Aanwezig waren tal van ge- noodagden leeraren, oud-ieerlingen, belang stellenden. Allereerst voerde de voorzitter der vereeni- ging het woord, de heer E. Mathot, die de hoop uitsprak dat de jubilaris met dezelfde ijver en voortvarendheid het werk zou voort zetten die hij in de afgeloopen 25 jaren ge toond heeft. In de waardeering voor zijn werk zal de heer Van Brussel de prikkel vinden, daarmee voort te gaan. Ook aan mevr. Van Brussel bracht hij gelukwensdhen en dank voor haar sympathieke belangstelling in het werk van haar man. Hij bood een fraai glas- in-lood-raam aan, terwijl mevr. v. Brussel een bouquet ontving. Namens de leeraren sprak de heer I. Th. Kloosterman, die 20 jaar onder den directeur heeft mogen werken en van nabij gade kon slaan hoe onverpoosd en mat suc ces de heer v. Brussel heeft gearbeid, zoodat deze dag hem een voldoening, kan zijn. Spr. herinnerde aan den vooruitgang der school. Voorts roemde hij den goeden geest, die tussehen den directeur en de leeraren steeds geheerseht heeft, waarvoor spr. dank bracht uit naam van de leeraren. Hij bood hun ge- lukwenschen aan en hoopte dat de jubilaris no.g Lang als directeur zou mogen werken. Hij overhandigde een afbeelding van een prachtig glasmozaiek, dat de leeraren wilden schenken. De inspecteur-generaal van het Nijverheids onderwijs de heer G. A. GrooteHaar zeide, ditmaal bij uitzondering bij een jubileum tegenwoordig te zijn. Zestien jaar geleden maakte hij kennis met den heer v. Brussel ais collega op een tentoonstelling van werk der teekenschool en dadelijk viel hem de groote frisohheid daarin op. Later, als inspecteur werd hij steeds getroffen door den drang lot vooruit-willen bij de' -leiding der school. Hij wen'schte den jubilaris geluk en hoopt?, dat deze nog lang zijn taak in goede gezondheid en met wakkerheid mocht vervullen. Een .oud-leerling de heer. Th. van Lies hout uit Den Haag uittte zijn dankbaar heid voor het genoten onderwijis. Dc heer A. L. Heng eve ld, directeur der Ambachtschool, bracht als concurrent en col lega hulde voor den verrichten arbeid. Steeds heeft hij de school zien vooruit gaan, wat te danken is aan den directeur, die zooveel voor de jongens gedaan heeft. De heer J. K. C. van Brussel dankte alle sprekers. Wat hij bereikt heeft is te danken aan alle medewerking, die hij zoo ruimschoots van alle zijden heeft ondervon den. Moeilijkheden zijn er geweest, vooral in de beginperiode. Maar ze zijn overwon nen, dank zij mede den ijver der leerlingen. Spr. ging den weg van de school na, die van de Smedestraat en Zoetestraat door de groote hulp van den inspecteur-generaal naar de Kamperstraat liep. Het gunstig resultaat van het onderwijs is verkregen door de uit stékende samenwerking. Steeds heeft hij aangenaam met het personeel gewerkt. Hij bracht dank voor alles wat gedaan is voor het ond?rwijs en zijn inrichting. Hij hoopte dat hij altijd het vertrouwen mag houden. In een aardig speechje dankte hij voor de ontvangen geschenken. Hierna werden venverschingen rondgediend, waarop velen van de gelegenheid gebruik maakten wethouder W. Roodenburg als eerste om op de receptie den jubilaris geluk te wenschen. Vele belangstellenden hebben den heer Van Brussel en familie ge feliciteerd. PERSONALIA De acte N VUT Nijverheidsonderwijs is te 'sGravenhage verworven door mej. C. Fremi te Haarlem. Voor het M.U-L.O.-exa-men te Amsterdam (diploma A) slaagden mej. K. van Riessen, en mej. H. Smelik en de heer R. Simons, Haarlem. GEWONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. Terug te bekomen bij: v. Wort, Nieuwe Kerksplein 28 zw., adresboek girohouders; v. Roode. Assendelverstraat- 55, autokruk van portier: de Vries. Pres. Steynstraat 35. noti tieboekje: Veldman, Schreveliusstraat 60. ceintuur: Bur. v. politie, Smedestraat 9, duimstok, handschoen: de Nijs. Pijnboom- straat 103. kinderdriewieler: Wester Leidsche vaart 46. hond; Bulters. Eendjespoortstraat 43. dameshorloge: Kennel Fauna. Parklaan 119, 2 honden. 4 katten- Jansen. Amsterdam- sohe vaart 122 rood. handschoen: Weijsen- feld. Scboterwcg 186, hondje: Schotman, Jelgersmastraat 19. portemonnaie: Aarts, Vosmaerstraat 87, idem; v. Es, Hofdijkplein 11. idem; Hessen. Schoterweg 42, rijw.belast - plaatje; Moerland. Teylerhofjesstraat 5. rij- wielpomp: Dr. Lindenbergh, Rijksstraatweg 17. heerenrijwiel; Heijntjes, Middenweg 73. rijw.belast.plaatje; v. Rossum, Wagemakers- laan 15. dasspeld; v. Dijk, Preangerstraat 15, kinder-badschoenen; Jansen, Talmastraat 9, tasch, Boelens, Zuidpolderstraat 44, pakje vleesch; de Jong. Barendsestraat 48, vulpen; Hoyer. Westerhoutpark 7. zweep: Zwaan, Floresstraat 83, 2 kinder-zwempakjes. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. a 60 Cts. per regel. D^BBELMvjVN REORGANISATIE BURGERLIJK ARMBESTUUR. AMENDEMENTEN DER SOC.-DEM. FRACTIE De heer en M. A. Reinalda en F. KeeTwolf hebben de volgende amendementen op de verordening voor den dienst voor Maatschap pelijk Hulpbetoon ingediend: Toe te voegen aan Art. 1 sub A; omschrij vend de taak van Maatschappelijk Hulpbe toon: 6. verzorging van kinderen in dagverblij ven, in de gevallên dat wegens arbeid van de moeder de kinderen onverzorgd zijn. 7. zorg en werkverschaffing voor onvol waardige arbeiders, zwakzinnigen, blinden en andere invaliden. 8. maatschappelijke hulp aan onvermogen de zieken (huisverzorging!. verpleging en hulp in de huishouding voor onvermogende kraamvrouwen. 10. verstrekken van genees- en verster kende middelen aan onvermogende zieken en kraamvrouwen. UIT DE STAATSCOURANT. BURGEMEESTERS Bij Kon. besluit is benoemd tot burgemees ter van Belfeld R. H. J. Harbers; is met ingang van 1 Augustus 1932 be noemd tot burgemeester van Oostvoorne S. Da Sllva, met toekenning van gelijktijdig eervol ontslag als burgemeester van Zwarte- waal. IÏOOGER ONDERWIJS. Bij Kon. besluit zijn voor het studiejaar 1932—1933 benoemd tot rector-magnificus der Rijks-universiteit te Leiden dr. J. H. Zaaijer, te Utrecht dr. C. G. N. de Vooys en te Groningen mr. H. van Goudoever. LANGS DE STRAAT. Vreemd Geval. Reeds geruimen tijd moest het den lang zaam wandelenden, goed gekleeden heer opgevallen zijn, dat de hem passeerende voorbijgangers, spotlachend, zich een tikje om hem vroolijk maakten. Niettemin was zijn zelfbeheersching een wonder. Althans dit was zoo in den beginne. Hij was, wat de kleeren van hem hadden gemaakt: een heer, cn hij bleef zulks. Er kwamen nieuwe voorbijgangers, die, minder discreet, hem aankeken, schuin van terzijde, dan lawaaierig lachten, zich om wendden en al te duidelijk hun vroolijkheid toonden. Misschien was het dit, wat den heer van streek bracht, althans is zijn oogen kwam nu iets angstigs telkenmale, als er wéér iemand hem achterop en hem schuin aankeek. Er was iets aan hem, dat het normale te buiten ging. Dit moet de heer hebben gevoeld. Hij bezon zich. Kon er iets zijn met zijn hoed? Hij nam dien hoed af, bekeek hem. Het zou overdreven zijn te beweren, dat er iets met dien hoed was. 't Was er een van zeer alledaagsch model en er mankeerde niets aan. Hoogstens was het beige lint een weinig verschoten, maar wie kon daar over vallen? De heer bepeinsde, dat dit on mogelijk was, dies zette hij zijn hoed weer op en liep nadenkend verder. Er passeerden menschen en ze lachten. Mannen kunnen veel verdragen, maar niet dat ze worden uitgelachen. Het vernedert hen in eigen oogen en het roept oerinstinc- ten wakker. De heer was misschien inner lijk al lang geen heer meer, maar een hol bewoner met lust naar wraak. Nog altijd scheen het echter, of hij niet wist op wie en om wat hij zich wreken moest, totdat een kwajongen ruw-weg hem het geheim ont hulde. De jongen zong, niet eens onverdienstelijk het oude Speenhofflied: „Er zit in zijn broekje een scheur". En nauw had de heer deze woorden ge hoord, of hij greep, met plotsen impuls naar het gedeelte van zijn costuum, waar door den jongen met zijn lied had aangeduid. Hij taste even en hij voelde de waarheid: er zat in zijn pantalon een scheur! Het hoofd van den heer werd karmijnrood, van dat mooie zuivere rood waarover schil ders verrukt kunnen zijn. Zijn oogen kregen opnieuw een wilden glans, welke tooneel- spelers siert. Hij leek hulpeloos, als een groe zelig geitje, hij was geen man meer. En dit moet het geweest zijn, wat den kwajongen moed gaf, het lied verder te zin gen, onderwijl nu de voorbijgangers bleven staan en nieuwsgierig informeerden, wat er aan de hand was. De in het nauw gedreven ex-heer stapte door, maar hij behield zijn volgelingen en zijn kleinen kwelgeest, die zich als een terrier aan hem had vastgebeten en niet meer losliet. Het lachen werd luider en ve nijniger daar de radeloosheid van den ex- man in zulke mate toenam, dat het komisch worden moest, hij liep nu met beide handen gedrukt, tegen de plaats, waar hij de scheur veronderstelde en toch was hij er nog naast- Juist dit was het bespottelijke en dit trok nóg meer menschen tot zich. Er werd zeer luid gelachen en opmerkingen bleven als tennisballen in de lucht zweven, heen en weer, en r a a k. De heer trof het ook wel heel slecht want het was zeer druk in die straat op het spitsuur van den dag. Het leek wanhopig. Totdat plotseling de heer zich omwendde, staan bleef, uit zijn binnenzak een aantal kaarten haalde en deze aan het verblufte publiek ronddeelde. Er stond duidelijk op vermeld: Als U dit overkomt, denk dan aan ons adres: ..Stoppage „Onzichtbaar". Zeer bil lijk tarief. TON RUYGROK INGEZONDEN Voor den inhoud dezer rubriek, stélt de Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukkengeplaatst of niet geplaatst, wordt de kopij den inzender niet teruggegeven. GEEN KERMIS-ATTRACTIES OP KONINGINNEDAG. Nu door B. en W. van Haarlem is besloten dat a.s. Koninginnedag geen vermakelijk heden en kermis-attraefcies 'wegens tijds omstandigheden mogen plaats hebben (aan kondiging in de Komeet), bevreemdt mij het bericht in Haarlem's Dagblad van Za terdag 9 Juli, dat voor de kinderfeesten op 31 Augstus dezer dagen een collecte langs den huizen zal worden gehouden. Door de attracties kwam vorige jaren vol doende geld bij den verschillende comités uit de staangelden. Bewezen is, dat in de meeste steden en dorpen van ons land Oranje of Koninginneteelten zonder kermis-attrac ties eenvoudig niet gevierd kunnen wor den. Zoo was het ook in Haarlem. Ook de gemeenteraad scheen dit te be grijpen, want klachten omtrent de feest ten zijn nooit vernomen. Waarom moeten nu zoo vele land- en stadgenooten weer worden benadeeld? Het geld voor feestvieren kwam zonder bedelen en daar dit voor andere doel- emden nu aan de orde van den dag is. zou het beter zijn den toestand zoo te laoen als die was. Wat denkt de raad er van? Met dank voor de plaatsing J. C. J. Sohoïte, INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. de basis voor een zorgenvrij bestaan. SCHOTERSINGEL 129. Dir. W. J. WIERSMA. DUIDELIJK GESTELDE VRAGEN van alle Abonn&s van Haarlem's Dagblad, worden door een specialen Redacteur en zijn talrijke medewerkers zoo mogelijk en ten spoedigste beantwoord. De vragen moeten worden geadresseerd aan de Redactie, Groote Houtstraat 93, met duidelijke vermelding van naam en woon plaats. Vragen, waaraan naam en adres ontbreken, worden terzijde gelegd. De namen der vragers blijven redactie- geheim. De antwoorden worden per auto GEHEEL KOSTELOOS thuis bezorgd. PERSONEEL. VRAAG: Hoeveel uren mag een gewone win keljuffrouw per dag en per week* werken vol gens de nieuwe arbeidswet? ANTWOORD: 53 uur per week, 9j^ uur per dag. VRAAG: 1. Ik word geregeld des Zaterdags uitbetaald. Heeft de patroon nu het recht mij op Maandag tegen Zaterdag op te zeggen? 2. Ik ben al een paar jaar in die betrekking on heb verleden jaar ook een week vacantle gehad. Heb Ik daar nu ook recht op? 3. Heb Ik dan nu ook het recht, dat de pa troon mij die week vacantie uitbetaalt? ANTWOORD: 1. Neen. 2. Neen, tenzij overeengekomen. 3. Neen, wel aks gij recht op vacantie had. BELASTINGZAKEN. VRAAG: 1. Ik ben gehuwd en heb 1 kind. Hoeveel pers. bel. moet Ik betalen bij een huur van 25.p. m.? Meubllair-aanslag 3. 2. Hoeveel ink.bel. bij een -Inkomen van 25 per week? ANTWOORD: 1. 19.50 2. Rijks Inkomstenbelasting 63.92. Gem. fondsbelasting 102.60. VRAAG: 1. Hoeveel belasting moet een ge huwd persoon met 2 meerderjarige en 1 'min derjarigen zoon betalen in Velsen bij een in komen" van 3200. 2. Hoeveel schoolgeld voor 1 jongen op de H. B. S. te Velsen? ANTWOORD: 1. Rijksinkomstenbelasting 71.54. Gem. fondsbelasting 113.40. De gern. fondsbel. Is hooger. Indien een of meer der In wonende personen belastingplichtig zijn. 2. 35.—. RECEPTEN. VRAAG: 1. Hoe maakt men een stijf wit linnen hoedje schoon? 2. Hoe maakt men een wit vilthoedje schoon? ANTWOORD: 1. Roer magnesia met benzine tot een dik papje en bedek den hoed daar ge heel mee. Laat stil drogen en schuier dan mes een schoonen borstel af. Deze behandeling moet buiten in de schaduw geschieden en vooral geen vuur of licht in de nabijheid! 2. Als onder 1, maar in plaats van magnesia met benzine neemt gij pijpaarde met koud wa ter. Overigens is dc behandeling hetzelfde maar het duurt veel langer eer de pijpaarde weer goed droog is. VRAAG: Hoe verwijdert men een vlek ran koude koffie met suiker uit een zwart zijden ja pon? ANTWOORD: Slaak oen even lauw sopje van ammoniakzeep: doop hierin een flinke prop watten en wrijf hiermede de vlek die gij enkel en gladuit hebt gelegd, stevig af. Als de vlek er uit is. bet gij dadelijk met een schoonen doek met schoon water alle zeepsop er volkomen uit. Daarna niet droge doeken droog betten om te voorkomen dat zich kringen vormen. VRAAG: Hoe kan men roestvlekken uit ver chroomde onderdeelen van een fiets verwijde ren? ANTWOORD: Smeer de roestdeelèn stevig in met zuurvrije vaseline (geen andere vaseline!). Laat dit 2 1 uur inwerken en wrijf het dan met znoht" flanetlen doeken schoon. Is de roest niet weg, herhaal de bewerking dan nog een of tweemaal. Blijft er dan nos: roest achter, schuur het dan met fijn schuurtinnen er af en werk het metaal bij. VRAAG: Hoeveel K.G. suiker moet men ipcr K.G. rabarber gebruiken om jam te maken? ANTWOORD: Gij neemt 3/4 van het gewicht der rabarber aan suiker, (lus op 4 K.G. rabarber 3 K.G. suiker of op 1 K.G. rabarber lj^ pond suiker. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. a 60 Cts. per regel. CTsiT Hootd-en Kiesp,")^ MIJNHARDTS POEDERS Doos t»5ct Per stuk 8 ct, _T1b" B.j Uwdrog.-A H UIT DE PERS. HET RAPPORT-WELTER. Zeer verontwaardigd over wat de com missie-Weiter voorstelt is „De Avondpost" (lib.), die wanneer dit alles verwezen lij Kt wordt, en nog wel onder de leus dat de tweede helft zal volgen, wil spreken van een geschonden cultuur in ons vaderland. Het rapport der Commissie maakt op het blad op verscheidene plaatsen den indruk van een tuinman, die in het wilde weg naar alle kanten loopt te hakken en te snoeien, met de kans dat hij zijn tuin voor goed be derft. Wij vreezen bovendien, schrijft het blad, dat het politieke effect van deze voor stellen een aanmerkelijke versterking zal brengen van de uiterst linksche partijen bij de verkiezingen in het volgend jaar; zij zullen er dan ook een uiterst dankbaar strijdmiddel van maken. Waarlijk, het gaat te ver. Er moet dan. voor een deel althans, maar iets anders op gevonden worden. Het rapport maakte op de Avondpost den indruk van overdrijving en van wanhoop. „Indien zulke bezuinigingen inderdaad noodzakelijk zijn; indien onze organen tot intellectueele en sociale ontwikkeling op deze wijze moeten worden aangetast: in dien onderwijs en rechtspraak en andere diensten van vitaal belang voor een moder nen staat aldus moeten worden getroffen; en indien dit dan nog slechts de helft (ja. nog minder dan de helft.' is, van het noodige en het noodzakelijke, dan moet ons vaderland er toch inderdaad wel heel droe vig en heel zorgwekkend en dus heel gevaar lijk voorstaan. Tenzij men tot de conclusie wil komen, dat wij vroeger in een soort Pallieter-stemming van den hoogen boom hebben geleefd, en dat het daarmee nu maar eens uit moet zijn. Is men in andere landen ook tot een dergelijke methode van wan hoop overgegaan?" Het blad stelt de vraag, of er nu geen enkele belasting meer is in te voeren en dan: Is het verwoord, dat in dit ensemble Defensie er met een bezuiniging van slechts 7 millioen afkomt? Wanneer de meest vitale staatsorganen worden aangetast; de ambtenaren en be ambten .voor 24 millioen zullen moeten bloeden; de personeels-formatie met 12 wordt verminderd; het Departement van Onderwijs ruim 15 millioen zal moeten op brengen; op het gebied van onze recht spraak (een der allerhoogste volksbelangen) maar liefst 50 kantongerechten en 6 recht banken worden opgeruimd; wanneer aan allerlei scholen en gestichten en instellingen een eind wordt gemaakt, en van de verdere maatregelen zullen wij nu nog maar zwij gen; dan achten wij het niet verant woord op Defensie slechts 7 millioen te be sparen. De Commissie maakt de opmerking, dat bij de bestaande organisatie een verdere be zuiniging de waarde der weermacht zal aan tasten. Maar zoo zouden wij willen vragen waarom is een in haar waarde ongerepte weermacht noodig, indien heel onze nationale samenleving volgens een der gelijke bezuinigings-methode wordt ver minkt? Als in Tiet complex van organen en voorzieningen, die dan toch met elkander on z e cultuur uitmaken, op een dergelijke wijze wordt ingegrepen, zoodot men gerust van een geknakte beschaving kan gaan spreken, dan dienen wij den moed te hebben ook al zou er eenig risico aan verbonden zijn, liever op de militaire instellingen veel meer te bezuinigen dan de Commissie hier voorstelt. En verder zegt de Avondpost; Een psychologische fout achten wij het, dat het Rapport wel de. salarissen cn loonen en werkloozen-uitkeeringen aantast, maar andere inkomens onbesproken laat, of slechts even aanroert. Waarom niet krachtiger aan gedrongen op bezuiniging op den Raad van State en enkele andere hooge colleges? Waarom niets gezegd tegen dc cumulatie van inkomens en pensioenen, welke nog steeds bij velen wordt gevonden? Waarom niet de wenschelijkheid uitgesproken, dat de volksvertegenwoordigers vrijwillig (dus zon der dat herziening der Grondwet noodig is) een deel van het hunne zullen laten vallen: zoowel de leden der Eerste als die der Tweede Kamer? Van de schrale werkloozen-uitkee ringen van (als norm) 13.50 per week moet 15 pCt. af (volgens ons een verschrik- kele en haast onverdedigbare maatregel), maar hoeveel percent kan er dan niet af van de 20 per dag. die de leden der Eerste Kamer, als deze bijeen is, ontvangen? En dit kan zelfs buiten de Grondwet om. Zoo is er meer. Zelfs al zouden deze besparingen niet zoo heel veel opbrengen, psychologisch is het oen fout dat er over gezwegen wordt. De veelbesproken cn hierboven reeds ge noemde opeenhooping van salaris cn pensi oen had behandeld moeten worden. Het blad spreekt ten slotte de overtuiging uit. dat een aanmerkelijk deel van het Rap- port-Welter uitgevoerd kan cn moet worden. Maar met vele andere voorstellen zij men voorzichtig cn men bedenke, dat verschei dene daarvan de werkloosheid, zoo niet dui zenden ambtenaren uit hun betrekking zul len halen en aldus ook voor de jeugd van het oogenblik de toekomst nog moeilijker zullen maken. Welk een leed, onrust en on zekerheid wordt daardoor aan velen, tot schade van heel onze samenleving, be rokkend. Vele bladen, gelijk het ..Utrechtsch Dagblad", ,De Provinciale Groninger Courant" betreu ren wat voorgesteld wordt, doch zij vragen de critici om maar eens een anderen weg die zou open staan, te wijzen. Zoo de Maasbode, die echter ook van meening is, dat het potlood toch hier en daar met wat meer intelligentie kan worden gehanteerd, dan de commissie het deed, en de stellige verwachting uitspreekt dat de regeering en de R.K. kamerfractie met ang stige zorg zullen waken over de belangen der groote gezinnen. De radicale R.K bladen zooals ..De Mor gen" en ..de Volkskrant" en ook de „Resi dentiebode" bestrijden het rapport in heftige bewoordingen.

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 6