De Ontwapeningsconferentie. Evolutie. Het Belangrijkste. Precariorechten. 50e Jaargang No. 15049 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Dinsdag 19 Juli 1932 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE DER N.V. LOURENS COSTER. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTENpor week 0-25, per maand 1.10, per 3 maanden 3-25, franco per post 3-55, losse nrs. 0.06. Geïllustreerd Zondagsblad per week ƒ0.05, per maand ƒ0 22, per 3 mnd. 0-65. franco per post 0-72J4. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkery: Zuider Buitenspaame 12 Telefoon Nos.: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 ADVERTENTIëN: j5 regels 1.75, elke regel meer ƒ0.35. Reclames 0.60 per regel Reductie bij abonnement. Vraag en aanbod 14 regels 0.60^ elke regel meer ƒ0.15, buiten Arrondissement dubbele prijs. Onze Groentjes (iederen dag) 13 regels ƒ0.30. elke regel meer 0-10, uitsluitend a contant. Gratis Ongevallenverzekering voor Maand- en Weekabcnnés. Levenslange ongeschiktheid en Overlijden f600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog f400.-. Duim f250.-. Wijsvinger f 150-, Elke andere vinger f 150.-. Arm-of Beenbreuk f 100.-. Idem vooT Abonnés op het Geïll. Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid f2000.-. Overlijden f 600.-, Verlies van Hand. Voet of Oog f400.-. Verlies Duim f75.-. Verlies Wijsvinger f75.-. Verlies andere vinger f30.-. DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN. HAARLEM, 19 Juli. Crisis in Hollywood. Het gaat niet zoo best meer in Hollywood. Het heeft ook al erge last van de crisis. Daar komt nog meer bij, want de concurrentie van de Engelsche en Duitsche filmindustrie is ook veel erger geworden dan vroeger, en de „talkies"-afzet in landen, waar zoovelen geen Amerikaansch verstaan en men bovendien geen bewondering heeft voor het bijbehoo- rende neusaccent, gaat steeds meer achter uit. De Metro-Goldwyn-Mayer Film Company die de grootste aller filmfirma's in Holly wood is, heeft nu besloten alle salarissen boven de drieduizend gulden per weekd) met vijfendertig procent te verminderen. Zoo maar ineens. Honderden bioscopen in de Vereenigde Staten zijn al gesloten, in Enge land schijnt het denzelfden kant op te gaan, en zoo komt de Hollywoodsche werkgever tot deze schrikkelijke uitbuiting van zijn film sterren. Vijfendertig procent salarisvermin dering! Het is geen gekheid, als men an derhalve ton per jaar verdient en plotse ling tot een schamele ton omlaag wordt ge schroefd! Joan Crawford, een van de be roemde dames, is dan ook geenszins ge-' neigd om dat zoo maar te aanvaarden. Zij had 3600' per week en dat zou nu een on gelukkige 2340 worden! Neen hoor, dat- gaat maar zoo niet! Zij zit op het oogen- blïk en heeft gezegd dat zij „nog eens zien zal wat zij doet" als men haar „dit voorstel voorlegt". Wat drommel!Joan is een rijzende ster. en zij had nog lang niet zooveel als sommige sterren van langduriger schittering. Nu verminderen? Niks hoor! Tot die hooger-geprijsden behooren Norma Shearer, die zoowat f 9000 per week heeft en dus meer dan drie mille omlaag moet, Ma rion Davies, met een dikke 7000 pop per week. Marie Dressier, die zoowat 6500 krijgt en John Gilbert, met f 9000. Jackie Cooper, de populairste aller „boy-actors", krijgt 's Zaterdags bij het afrekenen niet meer dan f 3600, evenals Douglas Fairbanks Jr., die de man van Joan Crawford is en dus met zijn vrouw samen niet meer dan een dikke dui zend gulden per dag verdiende. En figuranten van twintig pop per dag, 'krijgen nu nog maar een tientje, terwijl er ex-sterren bij zijn die enkele jaren geleden nog duizenden per week incasseerden.... Daar hebt u nu een beeld: van de crisis in Hollywood. De cijfers zien er wel een tikje anders uit dan die in de gewone maatsahappij, maar wat wilt u? Hollywood is Hollywood, en dat heeft met de gewone maatschappij niets anders uit te staan dan dat die mal genoeg is om deze enorme inkomens op te brengen. Zelifs in dezen tijd, na een vermindering van 35 pet,, zit de iheele rij sterren van de Metro- Goldwyn-Mayer Film Company nog op sa larissen van minstens een ton per jaar elk! Het is een troost te weten dat de meesten dat geld weer zeer vlot uitgeven, niet alleen aan dure huishoudingen maar ook aan dok ters, echtscheidingsprocessen en reclame- reizen. Oppotten doen zij het niet, ofschoon de sterren-loopbaan in vele gevallen maar een paar jaar duui*t. Dan valt de ster uit het rare film-firmament omlaag, en binnen een paar maanden zijn de sterrenkijkers beneden vergeten dat hij of zij er ooit geweest is. Misschien voelt de sentimenteele lezer zich ontroerd bij de gedachte aan al die kapitalen, die opgepot hadden kunnen worden. Nu, ik niet zoo erg. Er moeten er wel geweest zijn, maar wat kan daarvan zijn overgebleven in de crisisjaren? Waarin zou de zuinige ster, die een paar jaar geleden viel, haar duiten belegd hebben gehad? In Philips-aandeelen a 900 pCt. (koers 1929)? Nu, dan is er nog een kleinigheid van over. In Kreuger Toll1 Dan zijn ze vrijwel weg. Of in cultures? Dan figureert zij nu voor een tientje per dag, wachtend tot er weer eens dividend komt. Ofnu ja, noemt u maar op. Be houdens zéér enkele uitzonderingen is het allemaal even naar, en hoe lang de enkele uitzonderingen het n,og zullen uithouden moet u maar vragen aan de delegaties van Frankrijk, Engeland en Japan te Genève, die op het oogenblik met volle kracht bezig zijn te beletten dat de Ontwapeningsconferentie voor haar verdaging nog zooiets als een wer kelijk resultaat zou bereiken Toch heb ik althans met de filmsterren geen medelijden. Het is misschien hard van me. maar het komt mij voor dat in Holly wood de crisis nog wel uit te houden is. Zoolang Joan Crawford nog boos wordt om dat men haar salaris van f 180.000 tot f 125.000 wil verlagen, en eens zien zal wat zij met dit voorstel begintmisschien is haar bedoeling, te dreigen dat zij naar een anderen „uitzuiger" gaatzoolang zal het ook met de gemeentebegrooting in Holly wood neg wel losloopen. H?t voorbereidend onderwijs zal er geen gevaar loopen, de on derwijzers zullen er hun vijf of zes gulden per' dag kunnen houden .of krijigen ze daar missöhien meer?, de keuringsdienst zal kun nen blijven bestaan en misschien handhaven ze er zelfs dis Kunst niet een groote K. (voorzoover daar aanwezig). Het is toch wel een troost te weten, dat er tenminste één gemeente in onze verlichte en beschaafde wereld-vol-duikbooten-gifgassen- en-kanonnen is, waarover wij ons niet on gerust hoeven te maken. Gelukkig dat het de gemeente van die Grootsten-op-Aarde, de filmsterren is U vergeve mij de ironie. Ik herinner nog maar eens aan het (on bewuste) prachtige kernwoord van dien ver slaggever van de Telegraaf, die schreef: „Wat moet je eigenlijk aan een film-ster vragen?" Ja. wat? Ze staan er een beetje buiten. R. P. VRIJZINNIG-DEMOCRATISCHE BOND. MR. SLINGENBERG OVER DEN FINAN- CIEELEN TOESTAND DER GEMEENTE. De afdeeling Haarlem van den Vrijzinnig- Democratischen Bond hield Maandagavond een zeer druk bezochte ledenvergadering in Lion d'Or. Medegedeeld werd, dat de algemeene ver gadering der partij op 19 en 20 November a.s. in het Gem. Concertgebouw te Haarlem zal worden gehouden. Voor deze algemeene ver gadering zal door de afdeeling een voorstel worden ingediend betreffende de urgentie van leerplicht voor het buitengewoon onder wijs waaronder begrepen het onderwijs aan schippers- en kramerskinderen. Vervolgens gaf Mr. M. Slingenberg een uit eenzetting van den financieelen toestand der gemeente. Spr. wees op de geweldige lasten, die de werkloosheid op de gemeente legt en op de gewijzigde staatsrechtelijke verhoudin gen, welke aan de gemeente veel vrijheid ontnemen door de scherpe controle van Ge deputeerde Staten en Rijk. Vervolgens be sprak Mr. Slingenberg eenige genomen en te nemen maatregelen. Aan de discussie werd door een groot aan tal leden deelgenomen. Omtrent enkele on- derdeelen werden opmerkingen gemaakt; al gemeen werd hulde gebracht aan Mr. Slin genberg voor de wijze, waarop hij de finan ciën van Haarlem in dezen moeilijken tijd leidt. Aan het eind der vergadering werd gecon stateerd. dat de afdeeling in groote lijn ach ter Wethouder en raadsfractie staat. MIDDELBARE TECHNISCHE SCHOOL TE HAARLEM. UITREIKING DER EINDDIPLOMA'S. Van de 94 candidaten voor het einddiploma der M.T.S. zijn er 78 geslaagd. Deze diploma's werden Zaterdag 16 Juli op plechtige wijze uitgereikt aan de geslaagden in tegenwoordigheid van de Gecommitteer den, bestuursleden en personeel. De voorzitter der Vereemging voor Nijver heidsonderwijs, Ir. A. G. de Koningh, heette namens het bestuur van de vereeniging voor Nijverheidsonderwijs allen van harte welkom en gaf vervolgens een uiteenzetting over de theorie bij het onderwijs, die niet onder- en niet overschat mag worden. Het bestuur, zoo vervolgde spr., is er zich van bewust, dat hier meer dan arbeid is ge geven, dat er met liefde en toewijding ge werkt is en ik weet. dat ik spreek namens het geheele bestuur, wanneer ik hier getuig, van onze groote waardeering voor het werk van directeur en leeraren. Tot de leerlingen sprak de heer De Ko ningh hierna waardeerende en waarschu wende woorden. Hierna reikte de directeur der MT.S. Dr. Ir. G. de Gelder, de diploma's en cijferlijsten uit met een persoonlijk woord tot elk der ge slaagden. Ir. W. J. Burgersdijk sprak tot de gediplo meerden, als voorzitter der gecomitteerden. Namens de gediplomeerden dankte de heer J. Schepman het bestuur en in het bijzonder Directeur en leeraren voor de goede zorgen, gedurende den opleidingstijd genoten. Na de sluiting werden ververschingen rond gediend en bleven de aanwezigen nog gezel lig bijeen. Kaye Don en zijn race-boot Miss England III, waarmede hij het wereldrecord brak. Strijd om een resolutie. De verschillende standpunten van Frankrijk-Engeland, Amerika-ltalië, Dultschland, Sovjet- Rusland en de kleinere „Acht". GENèVE, 16 Juli 1932. Op 5 Juli besloot het Bureau der Ontwape ningsconferentie cup voorstel van Sir John Simon en den Zwitserechen Minister Motta, dat de Algemeene Commissie ongeveer over •een week met va can tie zou gaan, doch te voren nog een resolutie zou hebben aan te nemen, die klinken zou als een klok en den ongelcovigen volkeren de overtuiging zou bijbrengen, dat de zes maanden ontwape- ninsconf eren tie #de wereld reeds een heel stuk voorwaarts'op den weg naar een eerste conventie tot internationale vermindering van bewapening hebben gebracht. Aan Sir John Simon werd de taak toevertrouwd na rugge spraak met de voornaamste delegaties den tekst dezer resolutie, die tevens een werkpro gram voor de toekomst zou moeten inhou den, te ontwerpen. De beslissing daarover zou dan natuurlijk nog in de Algemeen0 Commissie te nemen zijn Wij zijn thans tien dagen verder en de tekst van Sir John's resolutie is nog steeds niet gereed. Het bleek weldra, dat het niet zoo gemakkelijk was. als Sir John Simon zelf en Motta het hadden doen voorkomen om overtuigende blijken van belangrijke reeds bereikte resultaten in de resolutie op te nemen! Nadolny en Litvinow. die op 5 Juli eenigszins sceptisch gevraagd hadden, welke belangrijke practisohe beslissingen dan wel in die resolutie zouden vermeld kunnen worden, hebben niet geheel ongelijk gekre gen. Want toen Sir John zijn eerste ont werp aan eenige delegaties toonde, moesten deze helaas vaststellen, dat daarin wel van eenige vage algemeene beginselen sprake was. waarover men het eens was geworden, doch gieen enkele preciese beslissing was opgenomen. De ontvangst, die aan Sir John te beurt viel, toen hij zijn eerste ontwerp aan verschillende delegaties voorlegde, was dan ook zoo koeltjes, dat hij het niet al te zeer betreurd zal hebben, dat de Confe rentie van Lausanne en een daarop volgende reis naar Londen zijn werk onderbreken moesten en dat Donderdag, bij den terug keer van Sir John te Genève. de algemeene rapporteur der conferentie Benes zijn taak maar had overgenomen! Benes is te Genève beroemd als de handig ste uitvinder van compromis-teksten, die iedereen plegen te bevredigen. Twaalf Vol- kenbondsvergaderingen hebben zijn naam als zoodanig steeds meer bevestigd! Geen wonder dan ook dat Benes in het begin dezer week, toen hij zijn taak juist begonnen was, nog vol optimisme ons verzekerde, dat weldra de eenstemmigheid over den tekst der nieuwe resolutie Simon-Benes verkregen zou zijn! Sinds dien heeft Benes zich echter niet op nieuw aan de pers vertoond. Zijn optimisme is intusschen bedenkelijk gezonken. Want ook zijn tekst is dezer dagen door de delegaties van Amerika, Duitschland, Italië, Sovjet- Rusland ën de „Kleine Acht" (België, Dene marken, Nederland, Noorwegen. Spanje, Tsje- choslowakije, Zweden en Zwitserland) voor onaannemelijk verklaard. (Tsjecho-slowa- kije is bij de besprekingen der ..Kleine Acht" natuurlijk niet door den bemiddelenden rap porteur-generaal der conferentie Benes. doch door den gezant Fierlinger vertegenwoor digd). Nimmer is in deze zes maanden Ontwa peningsconferentie een zoo scherpe strijd tus- schen de twee voornaamste stroomingen 'werkelijk aanzienlijke bewapeningsvermin dering of een slechts bescheiden verminde ring en dan nog met zooveel mogelijk voor behouden) gevoerd als thans achter de schermen over den tekst der slotresolutie ontbrand is. De Engelschen. Franschen en Japanners willen in de resolutie slechts con stateren, waarover werkelijk op dit oogen blik reeds overeenstemming verkregen is. Daar dit slechts zeer weinig is, voornamelijk door de schuld dezer drie delegaties zelf, moeten dan fraaie woorden en vage toe komstbeloften het armoedige resultaat van het reeds bereikte eenigszins vergoeden. De andere strooming daarentegen wil de laatste dagen van deze eerste conferentie-periode houvast voor de toekomst bieden, te komen, waarlijk belangrijke beslissingen, die ook een houvast voor de tekomst bieden, te komen. Het ongeluk is, dat onder deze groep van waarlijk de ontwapening goedgezinde dele gaties nog geer., eenstemmigheid omtrent het nog tè verwezenlijken urgentieprogram be staat. De Amerikanen en Italianen dringen vooral er op aan, dat de Algemeene Commis sie nog beslissen zal. dat ook het personeel der landmacht dezelfde kwantitatieve ver mindering zal hebben te ondergaan, die ten opzichte van het materiaal der zeemacht en der luchtvloot zal worden overeengekomen. De Duitschers stellen de erkenning van hun eisch naar gelijkgerechtigdheid op den voor grond. Sovjet-Rusland hecht de grootste waarde (In den Wieringermeerpolder is thans ook de eerste honing ge wonnen). Waar voor kort de golven spoelden, Staat nu koolzaad op het land En dat bracht een bijverdienste Door de bijen bij de hand. Er was eerst wat scepticisme, Maar het is toch goed gelukt En de nieuwe polder boogt weer Op een gloednieuw bijproduct. 't Zout der zee is mu wel grondig Tot een honingzoet verkeerd. En *t bedrijf der vischvangst is ge- honingraat-ionaliseerd. Eerst kwam er de koe gewandeld In een ietwat loom en draf. Als een soort van droge zeekoe Die haar melk er echter gaf. Na een tijdj° kwamen zoemend Ook de bijen naderbij En die kregen een bevlieging Voor de nieuwe koolzaad wei Het dient even toch geboekstaafd Voor de landsgeschiedenis. Dat de Zuiderzee zoo spoedig Land van melk en honing is. P. GASUS. DE WINKELSLUITINGSWET. Een tegenactie. De Ned. Vereen, van Suikerwerk- en Cho coladefabrikanten heeft aan leveranciers van grondstoffen, machinerieën en aan de Cacao Chocolade- en Suikerwerkindustrie een cir culaire gericht, waarin een actie wordt aan gekondigd tegen de Winkelsluitingswet, door welke wet de industrie in quaestle ern stig wordt- gedupeerd. De actie zal worden gevoerd door de Ned. Vereen, van Suikerwerk- en Chocoladefabri kanten en de Vereen, van Ned. Cacao- en Chocoladefabrikanten. VIJFTIEN DOODEN IN ALTONA. ALTONA, 19 Juli (V. D.) In den afgeloopen nacht is een der zwaargewonde S.A.-mannen overleden. Het aantal dooden van den bloe- digen Zondag is daarmede tot 15 gestegen. aan een ondubbelzinnige uitspraak ten! gun ste van de door president Hoover voorge stelde 33 pct.-bewapeningsvermindering ten aanzien van alle bestaande bewapeningen. De „Kleine Acht" wenschen bovenal een totaal-verbod van alle luchtbombardement zonder eenig voorbehoud, een eisch dien ook Amerika, Italic, Duitschland en Sovjet- Rusland onderschrijven, zonder daaraan ech ter de allereerste plaats op hun urgentie program toe te kennen. De besprekingen zijn in de week, die thans weder achter ons ligt, ook ernstig belemmerd door de afwezigheid van de verantwoordelijke Engelsche en- Fransche gedelegeerden. Ter wijl Sir John Simon althans Donderdag we der is teruggekeerd, bleven de Fransche mi nisters de geheele week weg. Telkens wan neer Gibson met de Fransche delegatie de kwestie van de vermindering van het per soneel der landmacht wilde bespreken, kwam het antwoord onveranderlijk terug, dat de aanwezigen zich niet bevoegd achtten daar omtrent in besprekingen te treden. Geen wonder dat de Amerikanen tenslotte weder een soort van ultimatum lieten hooren en eisc'nten, dat Herriot en Paul-Boncour naar Genève zouden komen, om de voortzetting der besprekingen mogelijk te maken!De veel vuldige afwezigheid der Fransche delegatie leiders uit Genève heeft een vertraging in de beraadslagingen veroorzaakt, die den an deren delegaties op duizenden guldens komt te staan-. Somtijds lijkt het erop, alsof de Fran schen hier een afmattingstaktiek volgen en de hoop hebben, dat eindelijk de andere gedelegeerden den aftocht zullen blazen, zich bij een vage nietszeggende resolutie neer leggend. Doch totdusverre houden de ont wapeningsvrienden onder de delegaties ge lukkig nog braaf stand. De „kleine Acht" hebben reeds het loflijke voornemen te ken nen gegven een stemming over hun voorstel tot afschaffing van het luchtbombardement te willen uitlokken, ook al zouden Enge land, Frankrijk, en Japan nog zulken Enge- uitoefenen. om aan een stemming te ontko men, die het isolement dezer drie groote miltaire mogendheden zoo onbarmhartig zou doen blijken! Inderdaad is het oogenblik voor kleur bekennen aangebroken. De volgende week zal waarschijnlijk de beslissing brengen. Herriot en Paul-Boncour zullen dan hier zijn. Zullen zij de verwachting rechtvaardigen, die de overwinning der linkspartijen bij de Fran sche kamerverkiezingen heeft opgewekt en die te Lausanne dan ook niet werden teleur gesteld? Of zullen zij trachten de muieterij der „Kleine Acht" teeen de „Grooten" neer te slaan? Voorloopig blijf ik nog hopen, dat Herriot's komst te Genève ook voor ons het begin der Victorie worden zal! B DE JONG VAN BEEK EN DONK Algemeen demonstratieverbod in Duitsch land uitgevaardigd. (2e blad, le pag.) Nationaal-Socialistische stactsgreep na de verkiezingen? Herstel der Hohemollern? (le blad. 2e pag.) De NcdcrlandschBelgische overeenkomst geteekend. (2e blad, 2e pag.) De bekende etser Bauer overleden. (le blad. lc pag.) Concentratie in de vredesbewegingReorga nisatie der Nooit-Meer-Oorlog-Fcderatic. (2e blad, 2e pag.) ARTIKELEN, ENZ. R. P.: Crisis in Hollywóod. (le blad, le pag.) Jhr. Mr. B. de Jong van Beek en DonkDe Ontwapeningsconferentie. (le blad, le pag.) J. H. de Bois: In memoriam Bauer. (le blad. 3e pag.) Bijzondere Correspondentie Receptie ten Stadhuize. Twintig schoonheidskoninginnen in België op bezoek. (2e blad, le pag.) Vr. S.: Langs de Straat. Londen. (2e blad, 3e pag.) Een waarschuwing van het bestuur der Middenstandscentrale. Het bestuur der Middenstandscentrale waar schuwt de leden, dat de* gemeente Haarlem voortgaat niet onrechtvaardige aanslagen voor particuliere keldergaten en ingangen. Deze quaestle is al lang gaande. Iemand is in 1930 bij den Raad in toeroep gegaan. Echter zonder resultaat. Daarna bij c.en Raad van Beroep. Deze legde de gemeen te Haarlem de bewijslast ,op, dat de grond haar eigendom was, waarin zij natuurlijk niet slaagde. De uitspraak, die nog volgen moet, is niet twijfelachtig, meent het be stuur der Middenstandscentraie. Inmiddels is een Arrest van den Hoogen Raad ver schenen. waarin de gemeenten ten dezen in het ongelijk worden gesteld. Het bestuur adviseert, nu den leden, die kelderingangen en kelderlichtgaten hebben, welke vanouds hun particulier eigendom zijn, specificatie van hun aanslag te vragen bij de Administratie der Gemeentebelastingen Bij twijfel of de specificatie en de bereke ning juist zijn, kan dat voor de belangheb benden worden gecontroleerd. Voorts wordt den belanghebbenden gead viseerd., bezwaarschriften in te dienen. Wan neer daarop afwijzend mocht worden be schikt, wil het bestuur nader adviseeren. CONTANTE BETALING IN DEN BOLLENHANDEL GEWENSCHT. LANGENDIJKER CENTRALE GEEFT 7% KORTING. In de te Broek op Langendijk gehouden vergadering van de LangendiJkcr Groenten- centrale, heeft een commissie rapport uit gebracht over het betalingssysteem in den bollenhandel. Deze commissie was van oor deel, dat de contante betaling moest worden ingevoerd en dat als compensatie voor het te derven verlies aan de kooplieden een kor ting voor contante betaling kon worden toe gestaan. De vergadering keurde dit voorstel met algemeene stemmen goed en bepaalde de korting voor contante betaling op 7 pet. MARIUS BAUER OVERLEDEN. Te Amsterdam is Maandagmorgen over leden de schilder en etser Maxius A. J. Bauer tengevolge van een beroerte, die nem den rorlgen avond op bet Wcesperpoortstation had getroffen. HSj verd 68 jaar oud. De heer Bauer werd op 25 Januari 1864 te Den Haag ge- ooren. Hij was een leerling van S van Witsen. Na zijn studie aan de Haagsche Acade mie ging hij in 1885 naar Turkije. Verder heeft hij reizen ge maakt naar Frankrijk, Egypte, Engelsch- Indië en Rusland. Bauer was voornamelijk bekend als etser, vooral van Oostersche onderwerpen, hoewel hij ook etste te Amsterdam, o.a. de Jezuïeten kerk en het Centraal Station. Zijn werken werden o.a. gepubliceerd onder het pseudoniem Rusticus. De heer J. H. de Bols schrijft elders in dit nummer over Bauer. WEER EEN BOTSING TÜSSCHEN NAZI'S EN COMMUNISTEN. SCHMEEDEMUEHL, 19 Juli (V. D.) Maan dagavond had voor het vakvercenlgingsge- bouw een botsing plaats tusschen communis ten en nazi's, waarbij een der laatsten zware hoofdwonden kreeg en naar het ziekenhuis moest worden gebracht. Naderhand is hot nogmaals tot ongeregeld heden gekomen bij een S.A.-betooging. Aan beide kanten vielen verscheidene zwaar ge wonden.

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 1