BUITENLAND. De moeilijkheden in Pruisen. het belangrijkste nieuws. Onder de bloedroode vlas met de Swastika. VICTORIA-WATER HAARLEM'S DAGBLAD WOENSDAC 20 JULI 1932. rWÏEDE BLAD Kerrl verxoekt den Rijkskanselier om maat regelen. Benoeming van een Rijkscommis saris aanstaande? Volgens de „Germania" zou Von Papen deze functie waarnemen. Hetzelfde blad publiceert onthullingen over een accoord tusschen de Nazis en den Rijkskanselier. Overeenstemming te Genève over de ontwapeningsresolutie. Kerrl. Het Centrum-iblad ,,Germania" deelt vol gens het Wolff-Bureau mee, van betrouwbare zijde te hebben vernomen, dat het thans vrijiwel vaststaat, dat de rijksregeering na beëindiging van haar besprekingen' een rijks commissaris voor Pruisen zal benoemen. In verband met de heden te houden confe rentie tusschen rijkskanselier von Papen en de Pruisische ministers Hirtsiefer en Seve ring verklaart het blad, dat het doel dezer bespreking is, de beide ministers van de door het rijk beoogde maatregelen op de hoogte te stellen. De rijksregeering zal hierbij volgens de „Germania" aldus te werk gaan, dat zij de Pruisische regeering zal verzoeken, vrijwil lig af te treden, ten einde voor den rijks commissaris als hoedanig naar het blad meent te weten von Papen zelf wenscht te fungeeren ruim baan te maken. Mocht de Pruisische regeering niet bereid worden gevonden aan dit verzoek gevolg te geven, dan moet het in de bedoeling liggen, voor Pruissen den staat van beleg af te kon digen. De conferentie met de beide Pruisische ministers wordt dan ook allerwegen met de grootst mogelijke belangstelling tegemoet gezien. Ook de overige bladen zijn de meening toegedaan, dat de rijksregeering voornemens is maatregelen met betrekking tot Pruisen te nemen. Volgens deze bladen ligt het echter niet in de bedoeling, reeds onmiddellijk een rijkscommissaris voor Pruisen te benoemen, doch men wil voorloopig volstaan met de benoeming van een civiel commissaris van het rijk voor Pruisen. Intusschen heeft de voorzitter van den Pruisischen Landdag, Kerrl, zijn reeds aan gekondigd schrijven aan den rijkskanselier doen toekomen. In de eerste plaats wijst Kerrl er in dezen brief op, dat zijn pogingen, om in Prui sen langs constitutioneelen weg een nieuw kabinet te doen formeeren, schipbreuk heb ben geleden, als gevolg van de wijziging van het reglement van orde waartoe de vorige Landdag te elfder ure heeft besloten. De nationaal-socialistische fractie was bereid, aldus Kerrl, zich met de regeeringstaak te belasten en een candidaat voor den post van minister-president te stellen. Wegens de groote verantwoordelijkheid, die op dezen functionaris rust, verlangt de fractie echter, dat haar candidaat geenerlei voorwaarden behoeft te aanvaarden, doch geheel de vrije hand zal hebben bij de formatie van het ka binet en de opstelling van het regeeringspro- gram. De Centrum-fractie heeft dit echter van de hand gewezen'. Als gevolg van het, uit de wijziging van het reglement van orde voortspruitende falen eencr kabinetsformatie is het oude ka binet, dat nog slechts de loopende, zaken zou afdoen, voor onbepaalden tijd bestendigd, waardoor de Landdag en het Pruische volk niet langer in staat zijn hun invloed op het regeeringsbeleid op de door de constitutie voorziene wijze te doen gelden. Zoodoende is voor Pruisen een noodtoestand ontstaan, waarin onder de gegeven omstandigheden de Landdag niet in staat is wijziging te bren gen. Kerrl richt ten slotte tot de rijksregeering de vraag, of het niet mogelijk is, dat de rijkspresileoiit op grorudi van artikel 48 der rijksgrondwet een verordening uitvaardigt, krachtens welke in „dezen onwaardigen, met den wil der meerderheid van het Prui sische volk niet in overeenstemming zijnden toestand" wijziging wordt gebracht. Ten slotte geeft Kerrl in overweging de leiding der politie in Pruisen door het rijk te doen overnemen, totdat in Pruisen grond wettige toestanden zullen zijn hersteld. In den Pruisischen Staatsraad kwam het gisteravond tot een uitvoerig politiek de bat, naar aanleiding van een door de sociaal democraten ingediend voorstel tot heraf kondiging van het uniformverbod, aldus meldt Wolff. Tevens had het Centrum een motie inge diend. waarbij de Pruisische regeering wordt verzocht, met alle haar ten dienste staande middelen voor het herstel van geordende toestanden te zorgen. In aansluiting hieraan verlangt ook de Centrum-partij, dat opnieuw een uniformverbod zal worden uitgevaar digd en dat met de uiterste gestrengheid tegen elk ongeoorloofd in bezit hebben van Wapens en explosiestoffen wordt opgetreden. De woordvoerder der sociaal-democraten, dr. Merfeld, richtte uiterst scherpe aanval len op de nationaal-socialisten. Hij wees er op, dat sinds de opheffing van het uniform verbod 99 personen hun leven hebben ver loren, terwijl 1125 personen zijn gewond. Het Öemonstratieverbod zou niet voldoende zijn, zoolang de uniformvrijheid blijft bestaan. De rijksminister van Binnenlandsche Za ken Freiherr von Gayl, die aanvankelijk de beraadslagingen had bijgewoond, verliet de zaal, alvorens dr. Merfeld zijn rede begon. Vervolgens beklom de woordvoerder der nationaal-socialisten, Sprenger, de sprekers tribune. Op opgewonden wijze wees hij de tegen zijn partij gerichte aanvallen van de hand De spreker van het Centrum, Schilling, be toogde, dat de nationaal-socialisten niet het recht bezitten, zich over recht en zeden een oordeel aan te matigen, zoolang zich nog in hun gelederen tuchthuisboeven en misdadi gers bevinden. Nadat nog enkele sprekers het woord had den gevoerd, trokken de sociaal-democraten hun voorstel in, waarna de motie van het Centrum met steun der sociaal-democraten werd aangenomen. De communistische voorstellen werden verworpen. De „Germania" maakt melding van een onderhoud, dat rijkskanselier Von Papen op 8 Juni 1.1. heeft gehad met leden der Cen trumfractie van den Pruisischen landdag. Het betrof de regeeringsvorm in Pruisen. Minister Hirtzisfer en twee andere fractie leden namen er aan deel. Het blad deelt mede. dat de centrumver tegenwoordigers het besprokene 'terstond na de bijeenkomst op sohrift hebben gesteld. Volgens deze notulen, w?lke de „Germania" hier voor h£t eerst publiceert, deelde Von Papen mede, dat hij met lasthebbers van Hitler had onderhandeld over dis vorming der Pruisische regeering en dat een zeker resultaat was bereikt. Als voorzichtig man had hij zich de voor waarden, onder welke d? nat. soc. bereid waren met het Centrum en de D. Nat. over den regeeringsvorm te onderhandelen, schrif telijk laten geven. Zij luidden als volgt: lo. De nat.-socialistsn krijgen behalve an dere portefeuilles ook het ministerpresident schap en het ministerie van binnenlandsche zaken. 2e. Het Centrum moet zijn onzinnige op positie tegen het kabinet Von Papen sta ken. Von Papen zei dat de tweede eisch niet van hem was uitgegaan maar dat hij in tegendeel had verlangd, dat deze voorwaarde zou worden geschrapt. De Nazi's stonden echter op de handha ving. D? „Germania" doet opmerken, dat hier uit duidelijk blijkt, dat de Nazi's het kabinet Von Papen steunen, dat zij tot dit kabinet der nationale concentratie behooren. Daarom kon Von Papen te Lausanne te recht verklaren, dat hij sprak voor het ge- heele nationale Duitschland. Naar Wolff van bevoegde zijde ,d.w.z. offi cieus) verneemt is de lezing die de Germa nia heeft gegeven over de verklaring van den rijkskanselier tegenover centrum-ver tegenwoordigers aangaande voorwaarden, die de naton aal-socialisten voor een coali tie in Pruisen met het centrum hadden -ge- i steld, in hoofdzaak juist. De particuliere besprekingen tusschen de Fransche, Amerikaansche, Engelsche en Ita- ilaansche delegaties over het ontwerp-reso- lutie, dat aan de algemeene commissie der ontwapeningsconfeentie zal worden voorge legd, zijn gisteravond beëindigd in een ge meenschappelijke zitting, die in het hotel van de Engelsche delegatie werd gehouden. De tekst der resolutie zal in den loop van den avond ter kennis van de andere delega ties worden gebracht. Waarschijnlijk zal morgen een openbare zitting der algemeene commissie worden gehouden. De door de vier mogendheden opgestelde tekst volgt, met geringe veranderingen, de hoofdlijnen van het ontwerp, dat door den rapporteur, minister Benesj, werd opgesteld. Ook de formuleering, waarin de kwestie der gelijkgerechtigdheid werd behandeld, zou gehandhaafd zijn. De Duitsch gedelegeerde, Nadolny, had na afloop der besprekingen van de vier mogend heden, een bespreking met den Franschen premier Herriot. Engeland. België. Voortzetting der staking in de Borinage. Het centraal bestuur van de mijnwerkers organisatie in de Borinage toesloot, volgens Reuter, uit overwegingen van solidariteit met de mijnwerkers in het centrum van het mijnwerkersgebied, de staking te doen voort zetten. Ward Hermans van de Kamer zitting uitgesloten. De Belgische Kamer heeft, naar aan de Tel. gemeld wordt, Dinsdagmiddag de be spreking voortgezet van de vraag, of het wetsvoorstel van de frontpartij tot het wij zigen der grondwet en de instelling van een federatie, dat door de frontpartij was inge diend, in behandeling zou worden genomen. Evenals verleden week Donderdag deden zich heftige incidenten voor. Ward Her mans wenschte zich niet te onderwerpen aan het besluit van de Kamer den spreek tijd tot vijf minuten te beperken. De voor zitter riep hem twee keer tot de orde, maar Hermans bleef doorspreken. De voorzitter raadpleegde de Kamer, of hij Hermans voor de acht zittingen zou uitsluiten, hetgeen werd goedgekeurd, doch Hermans weigerde de zaal te verlaten Eerst toen de voorzitter de zitting had geschorst verliet Hermans de Kamer. Bij zitten en opstaan besloot de Kamer daar op het voorstel der fronters niet in behan deling te nemen. Alleen de acht. aanwezige fronters stemden voor, terwijl alle katholie ken en liberalen tegen stemden en de socia listen zich onthielden. Geruststellende verklaring van Renkin over den financiëelen toestand. Bij de behandeling van de suppletoire cre- dieten door den Senaat heeft de premier Renkin, volgens de Tel., verklaard, dat het niet in de bedoeling van de regeering lag of zal liggen door inflatie in de behoeften van de schatkist te voorzien. Het behoud van de stabiliteit van het geld. zooals die in 1926 werd vastgesteld, vormt den grondslag van haar financieele politiek. Dit is het eerste en voornaamste beginsel, waarvan, wat er ook moge gebeuren, niet zal worden afgeweken. De regeering weet, vervolgde Renkin. dat zij op uw steun en op het vertrouwen van het land mag rekenen en zeker van dezen dub belen steun is zij er van overtuigd, dat zij er in zal slagen de financieele moeilijkheden, die België evenals de andere landen heeft, uit den weg te ruimen. Bernstorff vraagt inlichtingen over het Engelsch-Fransche verdrag. Volgens opdracht van zijn regeer in g heeft graaf Bernstorff. de Duitsche gezant, te Lon den, op het Foreign Office nadere inlichtin gen gevraagd betreffende het tusschen En geland en Frankrijk gesloten vertrouwens pact. Bernstorff had een onderhoud met een hooggeplaatst ambtenaar, waarbij sir John Simon de minister van Buitenlandse he Za ken niet tegenwoordig was. Oostenrijk. Ernstig incident in den Nationalen Raad. Tijdens de beraadslagingen van de finan cieele en begrootingscommissie van een Oos- tenrijkschen. Nationalen Raad werd Dinsdag den sociaal-democratischen afgevaardigde dr. Bauer door den afgevaardigde van het Heimatblok Hainzl een steenen lucifers standaard naar het hoofd geslingerd, tenge volge waarvan dr. Bauer ernstig werd ge wond De zitting werd geschorst. Roemenië. Nationaal Tsaranisten behalen de meerderheid. De definitieve uitslag van de Kamerver kiezing in Roemenie luidt: nationaal-tsara- nisten 217 zetels, liberalen 41 zetels, natio naal-socialisten en „IJzeren Garde" 16 zetels Hongaarsche partij 14 zetels, overige par tijen 5 zetels. De groote meerderheid der nationale boe renpartij, die 45 pet. van allel stemmen op zich vereenigde, wordt verklaard door het premiestelsel, waardoor ze 102 zetels extra kregen. Het resultaat wordt door de nationaal-tsa- ranistische pers met groote reserve bespro ken, omdat zonder dit premiestelsel de op positie de meerderheid in de Kamer zou heb ben gekregen. Zij zijn teleurgesteld, daar zij hoopten 60 pet. van alle stemmen te be halen. Zuid'Amerika. Paraguay verbreekt de onder handelingen met Bolivia. De delegatie van Paraguay heeft zich. naar Reuter uit Washington meldt teruggetrokken van de conferentie, die al sedert acht maan den tracht te onderhandelen over een pact van non-agressie tusschen Paraguay en Bo livia, in verband met het conflict in het ge bied van den Gran Chaco. Amerika. Ambassadeur Mellon naar de Vereenigde Staten. Ambassadeur Mellon heeft besloten Woens dag naar Amerika te vertrekken. Hij zal be gin September naar Londen terugkeeren. Mellon zal eerst naar Washington begeven en daarna naar zijn geboortestad Pittsburg. Naar de Amerikaansche ambassade mede deelt, moet aan de reis van Mellon naar de Vereenigde St aten geen politieke beteeken is worden toegekend. Er is hier slechts sprake van een jaarlijksch verlof, terwijl mogelijk ook zakelijke kwesties zullen worden gere geld. Mellon heeft, aldxis de mededeeling. reeds sinds eehige weken, de bedoeling uit zakelijke overwegingen naar de Vereenigde Staten te vertrekken. Londensche politieke kringen, waar bekend is, dat MacDonald na zijn terugkeer uit Lau sanne in verbinding heeft gestaan met Mel lon, verwachten, dat Mellon te Washington rapport zal uitbrengen over den toestand in Europa in het- bijzonder ten aanzien van het verdrag van Lausanne, en daarbij de Brit- Parade der Soldaten van Hitier. Bad, Harzburg, Juli. De vlag der Nazi's is rood als bloed. Heel den langen weg van de Deensche grens af heeft deze donkerroode vlag met de zwarte swastika op het witte veld mij toege waaid uit de huizen en de café's. De oude Keizersvlag hangt er naast uit andere hui zen, zwart-wit-rood', en nergens wappert de Schwarz-Rot-Gold-Banner der Republiek... De geest van Hitler is gegaan door dit Noord-Duitsche land. Als een verlossende en bevrijdende gedach te schijnt het nationaal-socialisme gestreken te zijn over deze heuvellanden, over de uit gestrekte akkers en de dorpen-, waar de boe ren worstelen met den ondergang. Ginds, aan gene zijde van de grens wonen de vriendelijke Denen, die democratisch zijn en gemoedelijk, zooals de Hollanders in 't Westen. Hier, waar de grond dezelfde ge wassen voortbrengt en waar de menschen tot hetzelfde ras behooren als ginds, hebben de jongemannen zich gewapend en in martiale uniformen met koppel en riem staan - zij op de hoeken der straten, van de steden, uitda gend. In de millioenenstad aan de Elbe gaan zij verloren in de menigte, maar de kleine marktsteden van de provincie Sleeswijk- Holstein, van Oldenburg en Mecklenburg en de provincie Hannover ontkomen niet aan de provocatie van zóóveel militair vertoon. Zij dragen khaki-uniformen met bruine manchester rijbroeken en zware beenkap pen, deze soldaten van Hitier. De kepi is van Fransch model, een voor Duitschland niet gangbaar type, maar waarschijnlijk het eenige type. dat Hitier nog te kiezen stond voor een uitrusting, die zich onderscheiden moest van alle andere. Omdat nu eenmaal alle Duitschers, ambtelijk dan wel civiel, ver zot zijn op een platte uniformpet. De Nazi's verzamelen de mannelijke jon gelingschap van de landsteden om zich heen en groepen samen op de marktplaatsen en in de parken, of zij rennen heen en weer op motorfietsen, twee aan twee en laten zich bewonderen door de meisjes. De Nazi op een motorfiets is een minder vriendelijke figuur in. het landschap dan een Wandervogel met een mandoline Maar evenveel als van de Wanderschaft houdt de Duitscher nu eenmaal van het mi litair vertoon en de discipline en het is slechts een wat geraffineerder vorm van Duitsche ontspanning dan het turnen en de andere Körperkultur. Ik heb den indruk, dat het de vrouwen en de meisjes zijn, die deze beweging sterk steu nen. Zooals zij het waren, aan het begin van den oorlog, die de soldaten op de handen droegen. De Duitsche vrouw is sentimenteel en er moet toch iets zijn om mee te „schwar- men". De meisjes in Sleeswij k, bij wie ik benzine kocht, hebben afscheid genomen met den wélgemeenden groet „Heil Hitler" en in de Harz hebben de vrouwen, die terugkeerden van het land gewuifd tegen de Wandervogel, die hun Wanderschaft wat bekortten door eenige tientallen' kilometers te profiteeren van de leege plaatsen in mijn auto; „Heil Hitier". In de garage in een Pruisische fabrieks stad heb ik een praatje gemaakt over den toestand. Men heeft er geklaagd, geklaagd. Maar toen een zestal motorfietsen aandaver- de, om met een zwaai naar binnen te rijden als gold het een overval, heeft men ze mij triomfantelijk gewezen. „Haben Sie die schon gesehen? Das is das neue Deutsch- land. Had u ze nog niet gezien, de mooie uni formen?" Ik heb ze maar al te veel gezien. Maar overal, overal heb ik tegelijk gevoeld, dat dit land Hitier verwacht als een Messias. Toch is de bedrijvigheid der Hitlerianen hier in Pruisen mij niet meegevallen en ik besluit om hen op te zoeken in hun cen trum, in het land, dat Hitier het eerst als Duitscher erkende, door hem in een zijner hooge ambten te benoemen, in Brunswijk. Brunswijk, waar jaren geleden de nationaal socialistische beweging al sterk was en dat er een hechte burcht van werd. Er heeft zelfs een Nazi meegereden in mijn auto. ,X>arf ich ein Stükchen mi tf ah ren" heeft hij gevraagd, en het is hem toegestaan, omdat de automobilist in een vreemd land gastvrijheid graag met gastvrijheid beant woordt. Interessant was hij niet erg en hij verwijderde zelfs zijn speldje met het Swas tika-embleem, wellicht omdat hij van oor deel was, dat men buitenlanders niet moet betrekken in de politiek van een vreemden staat. Wanneer hij geüniformeerd was ge weest hadden wij misschien bloot gestaan aan een overval van communisten. In Brunswijk verliet hij mij en hij onthield er zich zelfs van „Heil Hitier" te zeggen. Hij was een tamme Nazi. En eigenlijk een beetje zoetsappig. Maar in Bad Harzburg heb ik toch mijn zin gekregen. Midden in het Brunswijksche Kurort een Nazi-parade in vollen luister! De soldaten van Hitier stonden stram in de houding op de Bahnhofplatz, twee-, driehonderd geüniformeerde jongemannen, pink op den naad van de broek. De bevelen schalden over het plein in Pruisischen stijl: Richten, rechtsomkeert, op de plaats rust! Het was een merkwaardige vertooning, dit goed gedrilde leger in het zomerse he vacan- tie-oord, met de badgasten als getuigen. De badgasten, die zwegen en de hooge bergen. Zwijgend en somber tegen de avondlucht. Ik informeer. Dit zijn de S. A.-troepen, die een omgang door de stad zouden maken, vertelt men mij. Bijzondere beteekenis heeft het niet. „Nur Parade". Blijkbaar maar wat oefening. Voor den tijd van het Derde Rijk. De soldaten van Hitier zijn jong en onrijp, baardlooze knapen, die zeker den oorlog niet gekend hebben. De .schneidige" uniform staat hun goed en de meisjes kijken vol be wondering. Zij zijn werkloos en „Was soil man Anderes machen?" Hitier betaalt zijn S. S. en S. A. Heil Hitier. De optocht trekt door de hoofdstraten van het dorp. Voorop gaat muziek en een auto, waarin vier grijze bejaarde dames zitten. Schutspatronessen van de Hitler-soldaten, die achter haar marcheeren in rijen van vier. In het Westen boven de vlakte gaat de zon bloedrood onder. In het Westen, in Westfalen, het Katholie ke Westfalen, vond ik in de speelgoedwinkels ballen met het Hakenkreuz en tinnen S. A - mannen. In het Westen, in het Roergebied is het symbool der drie pijlen verrezen en wapenen zich ook de sociaal-democraten. Daar zal misschien nog een bloedige strijd gestreden worden. Maar hier in Midden-Duitschland zie ik al geen tegenstanders meer. Den anderen dag kom ik groote troepen Stahlhelmers tegen, die optrekken naar Brunswijk. De vlag der Nazi's is bloedrood en waait overal wijd uit op den wind. 31 Juli zal een vreemde dag zijn. K. Pk. INGEZONDEN MEDF.DEELINGEN. a 60 Cts. per regel. Stofzuigerhuis MAERTENS Barteljorisstraat 16 Tel. No. 10756 Alle merken Stofzuigers sche wenschen zal kenbaar maken aan Hoo ver en Stimson. De te voeren onderhandelingen zullen strikt geheim worden gehouden, ten einde te voorkomen, dat er met de a.s. presidentsver kiezingen politieke munt uit zal worden ge slagen. Peru. Nieuwe opstand door de regeering onderdrukt. Nadat slechts enkele dagen geleden een opstandige communistische beweging in de Peruaan sche stad TruJUlo moest worden on derdrukt, werd. naar uit Lima wordt gemeld, in den nacht op Dinsdag te Huaraz van mi litaire zijde een opstandige beweging aange moedigd, welke evenwel direct door de re geering kon worden onderdruk:, Insurgenten bezetten de tusschen Lima en Trujillo gele gen stad Huaraz en de omgeving. Direct stel den zij een eigen kabinet samen, dat belas tingverordeningen afkondigde. Regeerings- t roepen dreven de opstandelingen op de vlucht. Verscheidene insurgenten wei-den ge dood of gewond. De leider van den opstand is er in geslaagd te ontkomen. De regeering van Peru heeft thans een speciale commissie samengesteld om revolu ties te onderdrukken. President Cerro heeft gewezen op de noodzakelijkheid, dat geza menlijk moet worden opgetreden tegen het communistische gevaar. De eerste taak der commissie is, een openbare leening uit. te schrijven ten einde vliegtuigen aan te koo- pen. welke bestemd zijn om handelend tegen opstandelingen te kunnen optreden. Brazilië. Naar het einde der opstandige beweging? Braziliaanse he regeerings vliegtuigen heb ben Dinsdag de stellingen der opstandelin gen in Sao Paulo en het vliegterrein aldaar gebombardeerd. Sao Paulo is thans èn aan de land- èn van de zeezijde geblokkeerd De Brazlliaansche regeering verwacht dat Sao Paulo nog deze week zal vallen. Het wordt overbodig geacht de reserves te mobiliseeren, zooals oorspronkelijk de be doeling was. China. Tweehonderd dooden bij de choler a-epidemie. Het Amerikaansche departement van bui- tenlandsche zaken verneemt, naar Reuter uit Washington meldt, dat de heerschende cholera-epidemie te Tientsin. Nanking en Sjanghai bijna twee honderd dooden heeft geeischt. Er zouden meer dan tweeduizend gevallen van cholera zijn voorgekomen. Ze ven-en-twintig buitenlanders worden door de ziekte aangetast. LORD LYTTON ERNSTIG ZIEK. VOORZITTER DER VOLKENBONDS COMMISSIE VOOR MANDSJOERI JE. TSINGTAU. 19 Juli (V.D.) De Volikcn- bondtscomimissie voor Mandsjoerije. die reeds sinds maanden in Oost-Azië vertoeft is Maandagmiddag aan boord van het s-s. Chichibu Mam in de haven van Tslngtau aangekomen. De voorzitter der commissie Lord Lytton is zeer ernstig ziek Zijn toe stand is zóó slecht, dat hij te Tsingtac aan land moest worden gedragen. De commissie is des avonds naar Peking doorgereisd via Tsinanfu, zonder haar voor zitter. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. OBt BI AMNVTEIN NATUURLIJK BRONWATER Nederlandsche MaaUchappg, opgericht 1887. AGENDA Heden: WOENSDAG 20 JULI Remonstrantenhuis, Wllhelmlnast^iat 22: Tweede voordracht van den heer v. d, Meer, dir. der Couéstichting. 8 uur- Luxor Sound Theater: „Zeebonken" (De verliefde matroos). Uitgebreid voorprogram ma, 8,15 uur. Palace: „De Vrouwendiplomaat". Op het tooneel: Carman, Comedy Jongleur. 8.15 uur Rembrandt Theater: „De trots van de 3ce Compagnie." Op bet tooneel: Dumas, de po pulaire humorist. 7 en 9,15 uur. Hofdijkplein: Concert Harmonie Voor waarts o. 1. v. A. Vermeer. Kunstzaal Reeker, Wagenweg 102. Tentoon stelling van werken van Haarlemsche beel dende kunstenaars, 10—7-30 uur. Heemstede: Tentoonstelling Men to, Heerenweg. DONDERDAG 21 JULI Groote Kerk: Orgelbespeling 34 uur. Bioscoopvoorstellingen, Kunstzaal Reeker. Wagenweg 102. Tentoon stelling van werken van Haarlemsche beel dende kunstenaars, 10—7.30 uur. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve 's Maan dags, toegang vrij. Heemstede: Tentoonstelling Mento, Heerenweg. Overveen: Raadhuis. Gemeenteraad van Bloemendaal. 2 uur. APCTTrrKEN (AVOND- EN NACHTDIENST) Fa. Grijseels en v. Hees, L. Veerstraat 14. Tel. 11000. L. Schoorl, Fr, Halsplein, 1 Tel. 11180. Bosch en Vaart-Apotheek, Bosch en Vaart* straat 26. Tel. 13290,

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 5