STA TEN- GENERAAL. De derde kruiser in het geding. Nieuwe Uitgaven. TIJDSCHRIFTEN. SPORT EN SPEL. DONDERDAC 21 JULI 1932 EERSTE KAMER. Nieuwe argumenten zijn er niet. Het onderwerp eigenlijk niet aan de orde. Te weinig samenwerking in de Indische suikerindustrie? Prof. Van Embden spreekt een afscheidswoord aan het vestingsteisel. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. FOTORlCHE CR.HOUTSTR.169 VOETBAL. HAARLEM'S DAGBLAD De Eerste Kamer is nog niet in de rechte vacantie-stemming. Zij heeft gewoonlijk, zoo wanneer de Juli-maand in het land is, de goede gewoonte om zich niet te bulten te gaan aan discussies, om een onderwerp niet uit te putten, maar zoo zakelijk mogelijk daarvoor te discussieeren. Maar vanmiddag is zij wel heel uitvoerig geweest over de sup- pletoire Indische begrootingen, welke eigen lijk als voornaamste voorstel niet anders bevatten dan memorie-posten voor voedsel voorziening en werkloosheidsmaatregelen en steun voor bedreigde bronnen van bestaan. De derde kruiser had met deze suppleloire begrootingen niets te maken. In de Tweede Kamer was de president zoo vriendelijk ge weest den heer Cramer in de gelegenheid te stellen daarbij te spreken over den derden kruiser, hoewel in de wetsvoorstellen niets daarover stond deze was dus wel verplicht een motie voor te stellen, om althans een uitspraak te krijgen. De Eerste Kamer heeft dat voorbeeld stilzwijgend gevolgd en in de stukken over den derden kruiser gesproken, De derde kruiser werd hoofdmoment van den middag, ondanks het feit, dat het on mogelijk was in den Senaat nog één nieuw argument, voor of tegen, aan te voeren. Het hoofdmoment van den middag Daar nevens heeft alleen de heer Fock een ander onderwerp aangeraakt. Hij heeft in het be lang van den export van Java-suiker ge vraagd om regeeringsmaatregelei^ ten einde de suikercultuur op Java door-Mc moeilijk heden heen te helpen. De heer Fock opperde dc gedachte, welke ook in Indië leeft, de ge dachte van een gedwongen coöperatie. Wat de heer Mendels een spottende opmerking in den mond gaf over de weinige eensgezind heid der suikerproducenten, die zelf nog niet tot samenwerking konden komen. Minister de Graaff heeft daarop geant woord, eerst, dat men niet al te gemakke lijk oordeelen moet over de Chadbourne-over cenkomst en daarna, dat regeeringspogingen afhankelijk is van het lot van dr. VIsp. Maar dit wilde de koloniale bewindsman wel vaststellen, dat de regeering niet on voorbereid staat, wanneer 't eenmaal zou komen tot ontbinding van de Visp. Verdere mededeelingen wilde de heer de Graaff niet doen. De regeering is diligent en coöpe ratie or.der dwang is niet het eenige, dat haar als uitkomst voor den geest staat. Op een vraag van den heer Mendels ant woordde de heer de Graaff nog, dat ook wat de voedselvoorziening van Indië betreft, er regelmatig contröle plaats heeft. En thans de derde kruiser. Da (heer Van Embden bracht een politieke Traag ter sprake. Deze: waarom in de Tweede Kamer minister Deckers alleen 'had gerept van een aftreden, bij aanneming van de imotle-Cramer, van de ministers van Kolo niën. Bitltenlandscihe Zaken en Defensie. Alleen antwoordde Dr. Deokers wijl deze ministers direct betrokken waren in hun beteid bij den krulserb:uw. Men mocht daaruit heelemaal niet (Mr. Mendels had zoo iets doen doorschemeren) de conclusie trekken, dat er t.a.v. den derden kruiser ook maar eenig verschil van meening bestond in den boezem der regeering. CRICKET. ROOD EN WIT-COMB.R.C.H.-COMB. R.C.H. wint den toss en gaat eerst fielden. Klein en J. Paape bespelen het bowlen met groot vertrouwen; eerst op 43 komt de schei ding, wanneer Paape door Kruyt gebowled wordt. De wickets vallen nu regelmatig, bij de lunch is de stand 106 voor 't verlies van 5 wickets. J. v. d. Meer era J. Kedde houden nu eeni- gert tijd stand, op 143 valt het wicket van v.d. Meer. De staart weet slechts weinig runs aan het tetaal toe te voegen, alleen de laatste man slaat drie vieren, voor dat hij gestumped wordt. Het totaal wordt met inbegrip van 27 extra's. 171. Hiervan hadi.ien: Klein 21 (3 vie ren), J. Paape 28 (3 vieren). G. Kamoen (3) (1 vier, 1 vijf), J. v. d. Meer 31 (3 vieren), II. Kuyt 14, J Kedde 17 en W. Bloemink 12 (3 vieren). Bowlihgcijfers waren: J. Kruyt 265, W. Kramer 5-45, B. Schmeink 2—28. M. Slln- genberg 06. Het begin is voor Rocd en Wit niet schit terend. A. v. Baasbank wordt met den twee den bal door Klein gebowled. 9 runs later ge volgd door L. Groen. Op 26 gaat R. Kramer l.b.w. J. Kruyt slaat dan in 25 minuten 62 runs bij elkaar, w.o. 6 zessen en 3 vieren, zoodat dan de stand 85 voor 4 wordt. De twee volgende batamen zijn spoedig verdwenen, Kramer krijgt goeden steun van B. Schmeink. Zij zetten een stand op van 110 runs, voordat B. Schmeink door Klein gebowled wordt. M. SUngeraberg en S. de Boer zijn 12 runs later alweer vertrokken. C. Poederbnch geeft Kramer dan weer eenige steun, zoodat de laatste z'n century vol kan maken. Het totaal wordt 266 voor 9. J. Kruyt 62. W. Kramer 100 n.o. (7 vieren). B. Schmeink 58 (8 vieren). Extra's 18. Klein had met 6—82 het. beste gebowled; J. Hellingman 0—56, G. v. Musscher 138. J. Paape 020, H. Kuyt 0—27, Kaboen 0—7, J. v. d. Meer 118. DE FLAMINGO'S IN ENGELAND. Uit Canterbury wordt aan de N. R. Ct. ge meld: De Flamingo's hebben Woensdag een wed strijd tegen Lawrence gespeeld, welke in een draw geëindigd is. Lawrence, het eerst in gaande maakt 290 voor 5 (Fokker 2 voor 86. Klink 2 voor 78De Flamingo's haalden daarna 97 voor 8 (Elias 11, Fokker 15, Ilar- tog 33 11.0.). De beer Mendels heeft het toen gegispt, dat er gelden voor den derden kruiser zouden worden uitgegeven, thans nu elke cent meet- bespaard worden. De heer Van Embden heef: 't bij zulke korte woorden niet gelaten. Hij heeft nog eens zijn zienswijze ulteengeze'- dat de N. I. weermacht onmogelijk zich zou kunnen verdedigen t:gen de overmacht van andere naties, dat de bewapening den oorlog aantrok, dat er volkenrechtelijk met het Voikenbondspact en het Kellogg- pact geen neutraliteit m:er bestaan kan. dat elke defensie-uitgaaf mitsdien geldver spilling is, wat cp het oogenblik, nu op alles moet bezuinigd worden, zeker u:; den booze Is. Hiertegen hebben de h:eren Heerkens Thijsscn, Lobman, de Graaff en Deckers de evenzeer bekende argumenten aangevoerd dat het allerminst plezierig is er een vloot op na te mo:ten h:uden. dat het inderdaad aangenamer is de gelden daarvoor anders te besteden, maar dat een vloot nu eenmaal noodig is v: or handhaving van neutraliteit en inwendige rust en gezag en daarom van vitale beteekenis is. Zij betoogde, dat er op het oogenblik wel degelijk door den drang dor feiten de noodzakelijkheid kan groeien om de neutraliteit te handhaven. Zij zeiden ook. dat de regeering wel den bouw van den derden kruiser (om den spoedig tot reserve- kruiser Java te vervangen) heeft noodzake lijk geoordeeld, maar tevens vrijwel alle an dere nieuwbouw heeft stopgezet. Eenstem mig v,rerd er de aandacht op gevestigd dat op defensie meer bespaard is dan op de an dere departementen. Minister Deckers verkneukelde zioh bij de discussie hij had een nieuw argument ontdekt. Helaas duurde de vreugde niet lang, want Prof. Lobman plaatste het vóó- hem: wanneer men beneden een zeker mi nimum gaat wordt heel de weermacht volledig waardeloos. Het teekent de mate van uitputting van da materie, wanneer men dergelijke mededeelin gen hoort. De Kamer had maar beter in eens en zonder discussie over den kruiser over de suppletoire begrooting. wat aanvan kelijk ook werd verwacht, kunnen beslissen. De suppletoire begrootingen werden aan vaard met 309 stemmen, alleen de s.d.ap. was tegen. De v.d.-fractie niet immers in de suppletoire begrootingen werd over der 'kruiser niets gezegd, het principieele besluit daartoe was allang genomen. Het slot van den middag was een serie hamerslagen, om hamerstulkken te aanvaar den: het aflossingsontwerp voor de N.I.-pond sterling leenlmgen, het internationale krijgs gevangenen-verdrag, het verdrag betr. de wisselbroeven en orderbriefjes, de opheffing van het vestingstefscl (waarbij Prof. Van Embden een woord van vaarwel sprak) en enkele grenswijzigingen. Morgen komen de crisis-ontwerpen onder den' hamer. INTIMUS. WATERPOLO. II. P. C.—A. Z. (4—5) H. P. C. heeft bovengenoemde vriend schappelijke wedstrijd, die in den zwemvijver „Groenendaal" werd gespeeld op het kantje verloren. Als scheidsrechter Th. Holsken beginnen fluit gaat H. P. C. als volgt te water: J. Schutter, J. Dekker, H. J. Leyenaar, A. J. Braam H. Eldering, J. Kooyman, J. Uitend aal- In het begin komt A. Z. zeer goed opzet ten; keeper Schutter moet eenige malen in grijpen. Als een der gasten een ver schot lost, doet Leyenaar den bal even van rich ting veranderen, waardoor onhoudbaar wordt gepasseerd (0lte Kort hierop verhoogt Ban nenberg de score der Amsterdammers met een zuiver laag schot (02). Weer komt A. Z. terug; een ver schot verrast keeper Schut ter (0—3). H. P. C. zet nu de tanden op elkaar; als Eldering een vrijen worp vlak bij het A- Z. doel krijgt te nenjen. plaatst hij naar Kooy man, die den bal keurig doorslaat (13). Even voor de rust scoort weer A. Z. zuiver ln den hoek (14). II. P. C. begrijpt dat het zoo niet gaat; zij komt nu zeer sterk opzetten. Al spoedig heeft zij succes als Uitendaal een vrijen worp krijgt te nemen, die hij naar Kooyman plaatst, deze slaat weer den bal door, en ver kleint den achters:and (24) Direct hierop scoort Eldering met een hard onhoudbaar schot (34). H. P. C. is nu sterk in het offensief; de A. Z. achterhoede verdedigt met alle macht Als Kooyman een vrijen worp krijgt te ne men plaatst hij naar den vrijligger.den Uiten daal, <iie met een onhoudbaar schot de par tijen op gelijken voet brengt (44). Eenige gevaarlijke schoten weet de A. Z. keeper goed te stoppen. Uit een plotselingen aanval van de Amsterdammers weet Croese Schutter ten vijfden mals te passceren l4-5) Do tijd is te kort voor H. P. C. de gelegen heid te geven de partijen op gelijken voet de match te doen eindigen. Spoedig fluit de scheidsrechter einde HALFWEG—H. P. C. IV (0—11). H.P.C. IV heeft In Halfweg met bovenge noemde cijfers van Halfweg I gewonnen. De ruststand was 05. De doelpunten werden respectievelijk ge maakt door: A. J. B. van Huissteden (7), F. Luycken (1) en S. Eldering (3). II-P.C.-ADSP.H.V.G.B. b-ADSP. 6—0. De H.P.C.-adsp. hebben zich gedecideerd de meerdere getoond over de H.V.G.B. b adspiranten. COMPETITIE VOOR DAGBLADEN. Leidsch DagbladNieuwe Rott. Ct. 12. Te Leiden hebben Woensdagavond de elf- tallera van het Leidsch Dagblad en de Nieuwe Rotterdamsche Courant elkaar ontmoet. Het is Lei't en r.iet meegeloopen in dezen wed strijd. Was het elftal na rust vrijwel voort durend in de meerderheid en voor rust ook eenigen tijd, de voorhoede kan slechts één tegenpur.fc scoren. Na een verkenning aan beide kanten kwam de N. R. Ct. geleidelijk opzetten en wist door ontijdig uitloopen van den keeper der gastheeren met een kopbal van dera midden voor de leiding te nemen. Leiden miste nog eenige fraaie kansen, waarna de rust intrad met- 'den stand 01. Na de thee, had Leidsch Dagblad het bes te vara het spel doch door stug verdedigen van de Rotterdamsche achterhoede en wat treuzelen in de Leidsche voorhoede, kon de laatste het niet verder brengen dan een goal na solospel met een hard schot van den rechtsbinnen:. De enkele uitvallen van Rotterdam bleven gevaarlijk. Op een schot van zeer verren af stand van den midlhalf greep de Leidsche keeper mis, (12), met welken stand het einde kwam. De scheidsrechter Graaftnans leidde naar behooren. LAWNTENNIS EEN A EN B TOURNOOI TE ARNHEM. Men schrijft ons: De Arnhemsche Tennis Vereeniging zal op II, 12, 13 en 14 Augustus op het mooie tennispark Klarenbeek, door zijn ligging een der mooiste complexen van ons land, een tournooi houden op zes baksteenbanen. Arnhem, dat als vreemdelingenstad een groote reputatie heeft en ook als sportcen trum steeds meer bekendheid verkrijgt is een geschikte omgeving voor een wedstrij den-reeks als deze, welke zal bestaan uit een A en een B tournooi. Voor de voornaamste wedstrijden zijn zil veren cups beschikbaar gesteld, vervaardigd door den bekenden edelsmid Frans Zwollo Jr. 's Zaterdagsavonds zal op het clubhuis Klarenbeek een dansavondje gehouden worden. SCHAKEN. NOORD HOLLANDSCHE SCHAAKBOND. Op een vergadering, gehouden op 11 Juni 1.1. te Alkmaar, waar de meeste belangheb bende schaakclubs vertegenwoordigd waren, is opgericht de Noord Hollandschc Schaak bond. Als voorloopig comité werden aangewezen de heeren: J. G. van Burken (Alkmaar), Th. M. E. Likct (V.A.S.), Dr. M. Euwe (A.S.C.), H. D. van der Ouw (Haarl. Schaakgezel schap) en Dr. P. Feenstra Kuiper (den Helder) Laatstgenoemde nam het voorloopig secre tariaat op zich. Het is de bedoeling, de reorganisatie van de Ned. Schaakbond af te wachten, om daarna, volgens de nieuwe plannen, een on derdeel van den bond uit te maken. LETTEREN EN KUNST MUZIEK. Koorconcert te Bennebroek. Het was feest te Bennebroek. In de heer lijke bosschen van de buitenplaats „Huis te Bennebroek" vond het Chr. Gemengd koor aldaar gelegenheid, het feit te herdenken dat het vijf jaren geleden tot zijn directeur had aangesteld den heer H. J. ArLsz, die het koor, in 1898 opgericht, in die vijf jaren een flinke schrede vooruit bracht. De eigenares van het prachtige buiten, die persoonlijk het feest- concert bijwoonde. hee"ft door haar bijzonder op prijs te schatten welwillendheid de gele genheid geschapen, dat een groot aantal ko ren en kwartetten konden medewerken aan dit feestelijk gebeuren, dat zeker bij het ju- bileerend koor en niet minder aan de mede werkers nog lang zal heugen. Als de zon nog aan den hemel stond, was er de frissche zang der kinderen van ..De Lofstem". In de hooge boomen zong het vo gelenkoor zijn avondlied, en 't was voor ieder een verstaanbaar, hoe 't lied van den merel blijder klonk, als de kinderen zongen. Al schrok hij wel even, toen de kleppennarsch aanving. Toch gingen de vogels nog niet naar bed, ze wisten dat er nog het knapenkoor zou komen uit Haarlem. Nu, van hun wach ten hebben zij volop plezier gehad, want de jongens zongen als lijsters. Jonge"ns, die hebben „leeren" zingen, stelen 't hart van iedereen. Deze jongens leerden het van mej. Dora Schrama. hoe zij ook later van hun stem vreugde zullen beleven. Daarbij bleef hun zingen frisch en natuurlijk in voor dracht. in klank. Men zal ze graag nog eens terug hooren. Als ce heer ArLsz met Z2chten drang op de met groen en bloemen gesierde bank werd ..geduwd" (leelijk woord), en zijn aanstaande mei. Dora Schrama. geheel zonder drang de andere helft van de zitplaats innam, hield de voorzitter van het feestcomité een korte toespraak, die eigenlijk ten doel had om den dirigent namens al de koren die onder zijn leiding staan een geschenk aan te bieden. Een fraai schrijfbureau was uitgezocht om het moeilijk werk van notencopieeren te ver lichten. De Heemsteedsche oratorlumvereeni- ging vond het passend, dat daarop een mooie bureaulamp een plaats zou vinden. Het werd een echt feest, dc h.oera's en lang-leve's wa ren met van de lucht. Maar er viel nog veel te zingen, want be halve de genoemde oratorium-vereen., die klankzuiver Jos de Klerk's „Ego sum pastor" en Blumner's Traurgesang uitvoerde: be halve het iubileerend koor dat indrukwek kend „Die Vesper" zong. was er nog het bij zonder mooie gemengd kwartet uit Sant poort. dat het bestond, om een openlucht uitvoering te geven van „Middernacht" van Wierts, een werk waarvan ik In 't ge heel niet houd, maar dat ons werd gegeven in een uitvoering, die bewondering af dwingt. En hoe kloek kwam „Velsen's a Capellakoor*' voor den dag met het werk van Ol. Koop, dat aan dit koor laatstelijk te Amsterdam een zoo schoone zege schonk. Het zong zelfs (alweer in de open lucht) het zoo veeleischende en onvolprezen „In Speculo" van Philip Loots. Ja, toen kwamen wel de ander koorwerken leelijk in de verdrukking, want wat richten koorklanken uit en klank volumes naast de schoone bewogenheid der polyfonie van Loots. Ook dit werk weerklonk nog eenmaal in de Concourszaal te Amster dam, en het koor dat die daad volbracht, stelde een beschamend voorbeeld aan de an dere, die dreigen te vergeten wat koormuziek is, nu gelegenheidscomponisten de plaats Innamen van den kunstenaar. Er kwamen ten leste nog de mannen van IJmuiden, eerst het IJm. dubbelmannen- kwartet met „In epiphanla Domini" van den ouden goeden Belt lens, een met „Waldein- samkeit"; natuurlijk werden zij in klank volume (hoe kan 't anders) overtroefd door IJmuidens Mannenkoor, eveneens met twee liederen. Maar ten slotte werden deze weer overtroefd door de gezamenlijke uitvoering door al de gemengde koren. Dit zingen weer klonk tot ver in den wijden omtrek, én als wij reeds op weg waren naar huis, troffen wij velen aan, die hun stille woning langs den Binnenweg hadden verlaten om den schooner, zomeravond te genieten en die in den orgelklank van het massale koor een moment den vrede vonden, die het moeitevol bestaan daaruit heeft gebannen. Ook aan de vele honderden is het toeven op het schoone buiten van mej. Willink een reine vreugde geweest. G. J. KALT. Goed Autorijden, door H. J Peppir.k. Uitgave van den A. N. W. B., Toeristenbond voor Neder land. Dit boekje is blijkens zijn ondertitel be stemd voor allen, die autcrijden. De beginneling vindt er een zeer een voudige verklaring in van de werking van de auto, terwijl voorts de grondbeginselen van het rijden van de eerste les af. behandeld zijn. Maar ook onder de autoriteiten die al jaren achter het stuur zitten zijn er velen, wier rijkunde niet evenredig is niet hun erva ring. Voor hen is er een afdeeling in het boekje, die ..Hoogeschool rijden" heet. En tenslotte zijn voor d? ervaren rijders ver schillende rijvaardigiheids- en verkeerspro blemen aangeroerd, is de economie van het rijden en zijn de verkeersongevallen be sproken (een korte handleiding voer eerste hulp vcrleening is eveneens opgenomen), terwijl aan het reizen per auto. het groot- toerisme een ruime plaats ingeruimd is. Uit den gevarieerden inhoud doen wij nog enkele grepen: Hoe werkt het differentieel? Nedorlandsdhe- en Internationale ken- teekens De Automobilist en de wet Cor rect remmen. Hoe men slippen kan voor komen of herstellen. Terugschakelen. Wegrijden tegen een hielling. De taal van den weg. Verkeersregeling met signalen. Rijden bij avond. Sneeuw, IJzel- en sneeuwkettingen. Wat kost autorijden? Het springen van een band. Hoe ge bruikt men een triptiek. Complete lijst van alle Euro'peesche geldsoorten. Kaartlezen De geschiedenis van de auto, enz. Een zeer handig werkje, dat voor den automobilist, die wil „goed autorijden" van groote waarde is. Hotclbedrijfsleer. Bij de fa. W. Gaade te Delft is verschenen Hotelbedrijfsleer, een behandeling der ver schillende beroepen in het hotel-restaurant en cafébedrijf door J. M. van Tiel, commis saris Grand Hotel des Pays-Bas te Arnhem en leeraar aan de Vakschool van „Horecaf". De schrijver heeft zijn stof grootendeels ont leend aan het werk getiteld Servierkunde für Gastwlrte und Hoteliers en aan Manuel élémentaire d'Economie Hotelière. Mede werkers waren de heeren J. N. van Hanja, voorzitter van „Horecaf" en H. Kuijper. Dit eerste boek op dit gebied in het Ne- derlandsch verschenen is niet alleen be stemd voor leerlingen van de Vakschool, doch ook voor het eigen gebruik van alle jon gelied^pen eenigszins meergevorderden, die reeds m eenigerlei werkkring in het hotel vak werkzaam zijn. Europa. Onder redactie van mr. J. H. Schultz van Haegen te Aerdenhout is verschenen het maandblad Europa, uitgegeven door de ver eeniging ter bevordering van de oprichting der Vereenigde Staten van Europa. Mede werkers zijn F. Funke. J. A. van Tijn, Taco Mulder, L. Schoorl, J. Th. Ruygrok, dr. L. Sternheim. Het tijdschrift kent geen ander doel en streven dan de gedachte van een vereenigd Europa wakker te houden en te verbreiden. Taco Mulder levert voor dit eerste num mer een artikel over De Plaats van de Ver eenigde Staten van Europa in de samenle ving. Van een bijdrage over De Vereenigde Staten van Europa is het eerste gedeelte op genomen. Gids voor Medemblik. Bezoekt Medemblik en de Zuiderzeewer ken, schrijft de Vereeniging voor Vreemde lingenverkeer te Medemblik uit op de voor zijde van haar gidsje. De nadruk wordt daarin gelegd op de Zuiderzeewerken. Drie kaartjes zijn erover opgenomen, terwijl eenige wijzen van bezichtiging uit onder scheidene plaatsen zijn aangegeven bene vens plannen om zelf tochten naar de Zui derzeewerken te organiseeren. Aan de bezienswaardigheden worden 12 punten ge wijd. Een foto van kasteel Radboud is afge drukt. Op zoek naar een bruid. Een vroolijke liefdesroman, wordt het boek genoemd. En inderdaad, de Engelsche schrijfster Bert a Ruck, verplaatst ons in een allergenoeglijkst liefdesverhaal, waarin een meisje van nauwelijks 20 jaren de hoofdrol speel:. Er komen jonge meisjes en jonge of ficieren in voor. de liefdegod werkt kwistig met pijlen het is een zonnig boek- F. van Velsen ver:aaide The Bridge of Kis ses in Op zoek naar een bruid en de keur boekerij van de N.V. Het Neder!andsche boekhuis te Tilburg gaf het boek uit. Het verdwenen elftal. Neen, dit boek heeft niets met voetballen te maken of een andere sport. Tenzij men de jacht op een diamant het Groene Oog van Goona die in een van 11 flesschen oude Tokayer is verborgen, oruter sport re kent. De opzet is gelijk aan die van den Rus- sischen humoristischen roman De Twaalf Stoelen. Deze roman, die 'n vroolijke avon- turen-roman van hoogspanning genoemd wordt en die een echte detective-roman is geeft zeer boeiend het zoeken naar den dia mant weer, vol grappige situaties. Arthur Morrison heeft met dit boek weer eentje toegevoegd aan de genoegelijke, lichte ont spanningslectuur. Teo de Witte vertaalde het verhaal, vrij goed. In de keurboekerij van de N-V. het Nederlandsche Boekhuis te Tilburg verscheen de roman. Het Ik en de Psychologie der mxssa. Van Massenpsychologie und Ich-analyse door dr. Sigmund Freud, den grondlegger van de psycho-analyse geschreven en ver taald door dr. N. van Suchtelen is onder den naam He: Ik en de Psychologie der Massa de 2de druk verschenen, het 4e en 5e duizendtal in de wereldbibliotheek. Zonnekind. De schrijvers van (het tkinderzanigspel „Dracomelaar't de heeren T. Westra en T. Straatsma, uit Joude, hebben een nieuw zangspel voor 'kinderen in 4 bedrijven uöitge- geven. getiteld „Zonnekind". Het is de ge schiedenis van het Zonnekind, het Lidht- prinsesje, da: het Elfenfeest zal bijwonen maar door de kobolden wordt vastgehouden Db kabouters redden haar echter. Zooais de schrijvers cok zeggen, is een voud het voornaamste kenmerk van het spel; Jagere-schooïkinderen kunnen het ge heel spelen zonder dat de jonge sprlers ook maar een oogenblik het gevoel hebben het niet te kunnen doen. Met een beschdecor kan worden volstaan, wat een vlotte opvoering ten goede komt. Het is een bizonder aardig spel. uitstekend geschikt voor het doel, dat de schrijvers be oogden. Zoowel de ltedjes als de wijsjes zijn eenvoudig, maar vlot. En we kunnen het spel dan ook van harte aanbevelen. W. J. Thieme en Cie te Zutphen gaf het uit. De Weg. Warwick Deepings auteur Taan „Sorren and Son" heeft in irDe Weg" de geschiede nis beschreven van de liefde van een meisje dat bij een motorongeluk haar ruggegraat heeft gekwetst waarvan men denkt, dat die gebroken is, voor Bmthorn, een man, die in den oorlog een oog verloren heeft. Haar strijd, dien zij voerts als zij hulpeloos het leven om haar heen beschouwt wordt ten volle beseft door Bon thorn. Hij doet alles om haar dien strijd te verlichten. m Deeping teekent hierin zijn figuren mees terlijk. Ook van de bij-personen. Van Hol- kema en Warendorf te Amsterdam hebben er goed aan gedaan dit prachtig werk in de vertaling van Cla.udine Bienfait onder oogen het het Hollandsche publiek te (brengen. Jongens en electriciteit. Dit boek van A. P. Morgan en J. W. Sims wil den jongens meer kijk geven op elec triciteit en hun haar wetten en toepassin gen beschrijven op «en wijze die gemakkelijk 'kan worden begrepen en onthouden. Ook zijn allerlei proeven toeschreven, waartoij een jongen wat te werken heeft en toestellen kan houwen die vaak neg handig te pas kunnen komen. In het aanhangsel zijn nuttige ta bellen opgenomen. Het lijvige weik van over de 300 bladzijden van zeer vele teekeningen en foto's voor zien, is door J. van Asperen, leeraar aan de Middelbare Technische School „Amsterdam" uit het Engelsah vertaald en toewerkt en uit gegeven bij Thieme te Zutphen. Ned. Concordantie der Bijbels. De vierde herziene druk van de Nederland- scihe Concordantie der Bijlbeis van Trom- mius, toewerkt naar de origineele uitgave komt uit in 14 maandelijlksche afleveringen bij P. D. Bolle te Rotterdam. Deze druk is gezuiverd van de fouten en onnauwkeurig heden van vroegere drukken. Dc techniek van kampceren. Door J. Boomsma is een handleiding 'ge schreven voor allen die er met de Tent op uit willen trekken, onder den titel: De tech niek van kampeer en. Sek Bouma teekende erbij. Het is een uiterst handig boekje met practische wenken voor onderhoud, opzet ten en behandeling van tenten. Voor „amateur" kampeerders zeer aan te raden. W. L. en J. Brusse te Rotterdam gaf het boekje uit. Natuurbescherming. De redactie van het Tijdschrift der Ned. Heidemij. heeft een boekje gewijd aan de Natuurbescherming. Uit den inhoud, die een overdruk is uit het tijdschrift der Ned. Heidemij. afl. 5 1932, noemen wij o.a. Na tuurbescherming en Natuurmonumenten van dr. Jac. P. Thijsse, Natuurbescherming en de Ned. Heidemij. van J. P. van Lonkhuijzen, Overheidszorg voor Natuurschoon van F. W. Malsoh, Het Staatsbosctobeheer en de Natuur bescherming van E. D. van Dissel, De Weten schappelijke 'beteekenis van Natuurbescher ming van. prof. dr. J. J-sswiet. Het boekje is voorzien, van fraaie foto's. Reisboek voor Gelderland. Bij van Loghum Slaterus' Uitgeversmij. te Arnhem is op initiatief van de Prov. Gel- dersche Vereeniging voor Vreemdelingen Verkeer een uiterst practisoh reisboek voor de provincie Gelderland uitgegeven door J. Wesselink samengesteld. Op alle gebied zijn zoo ruim mogelijk gegevens opgenomen. Het boekje is voorzien van een alphabetische klapper en duidelijke kaart. Zoowel voor toeristen, doch ook voor allen d:e belang stellen in dï provincie is het werkje bruik baar. Dierenrecht Verschenen is het eerste nummer van het nieuwe periodiek Dierenrecht, orgaan der stichting tot wettelijke regeling van dieren recht. die op 1 Maart 1932 in Amsterdam is opgericht. Alle oprichters zijn overtuigd, dat alleen de erkenning van het dierenrecn: in de wet. niet te verwan-en met de wette lijke beschermende bepalingen, de oplossing zal bevorderen van het geheele dierenbe schermingsprobleem. Het- periodiekje verschijnt voorloopig op ongeregelde lijden. Het eerste nummer b^- vat een prijsvraag over een verhandeling die de noodzakelijkheid tot invoering van een nieuw hoofdstuk in ons recht regelende de rechtspositie van het dier aantoont. Voorts zijn vragen over mijnpaarden be antwoord. zijn o.a. een artikel over dieren bescherming in Italië opgenomen, een ver slag van de jaarvergadering van de vereeni ging voor Dierenbescherming en een stuk over jacht-wreedheden. Het redactieadres is in Amsterdam geves tigd aan den Radioweg 2.

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 10