82 van de 101 dienstmeisjes bleken geen verschil te proeven tusschen Blue Band en natuurboter BLUE BAND DE TOESTAND IN PRUISEN. —pi BUITENLAND. HAARLEM'S DACBt'AD VIERDE BLAD ZATERDAG 23 JULI 1932T Dr. Bracht's radiorede. Verzachting van het demonstratieverbod. De commandant der Berlijnsche politie Heimannsberg weer op vrije voeten. Als de Nazis aan het bewind komen... Onthullingen van de Vorwaerts. 9000 man stormtroepen in plaats van de Schupo. Uit Genève Nadolny eischt gelijkberechtiging van de naties. INCEZONDEN-MEDEDEELINGEN «1 Clt. p.. rati. Zou het niet raadzaam zijn nu de boterprijzen stijgen, om voortaan uitsluitend Blue Band te gebruiken? Het voornaamste onderscheid tusschen natuurbo ter en Blue Band is het verschil in prijs. Blue Band bevat 25% allerfijnste roomboter onder Rijkscontrole. Koopt voortaan Hollands beste standaardmerk HET BELANGRIJKSTE NIEUWS. Rijkscommissaris Dr. Bracht heeft Vrij dagavond voor de radio een redevoering ge houden, waarin hij o.a. zeide: Het lag niet in de bedoeling der Rijksre- geering met de ontheffing uit hun functies van den premier en den minister van Bin- nenlandsche Zaken van Pruisen den militai ren uitzonderingstoestand af te kondigen. Eerst de verklaring van staatsminister Se vering, dat hij zich niet zou schikken naar de verordening van den Rijkspresident en slechts voor geweld zou wijken, maakte een beperkte gebruik maken der machtsmidde len van het Rijk noodzakelijk. Deze is plaat selijk op de hoofdstad van het Rijk en haar naaste omgeving en zakelijk beperkt tot die maatregelen, welke vereischt zijn voor de verzekering van de ordelijke overneming der ambtsbezigheden. Wie in de hoofdstad van het Rijk het verloop der gebeurtenissen van de laatste drie dagen heeft gadegeslagen, heeft zich kunnen overtuigen van de volko men orde waarmede de vereischte overgangs maatregelen zijn afgewikkeld. Daarom heb ik er ook waarde aan ge hecht aan de bekende verklaringen slechts voor geweld te zullen wijken tegemoet te komen, in een vorm, welke overeenkomt met de persoonlijke waardigheid der "afzonder lijke functionarissen. De taak welke de Rijkskanselier mij, in zijn hoedanigheid van Rijkscommissaris, heeft opgedragen, heeft niets te maken met een of andere politieke manoeuvre. Zij heeft slechts ten doel de autoriteit van den staat en de openbare orde en veiligheid in Prui sen te herstellen op een bovenpartijdigen grondslag. Daarom heeft de Rijkscommis saris zich er toe beperkt de ontheffing, van den premier en den minister van Binnen- landsche Zaken uit hun functies te doen plaats hebben en de andere ministers op hun posten te laten. Eerst een weigering de ministers den Rijkscommissaris te erken ning heeft een verder gaande wijziging in de regeeringsverhoudingen in Pruisen ver eischt. De zaken zijn heden in den loop van den dag overgedragen. Dr. Bracht. De staatsrechterlijke positie van Pruisen is door deze maatregelen onaangetast geble ven. De autoriteit van den staat is slechts verzekerd, indien de staatsburger de over tuiging mag hebben, dat alleen volgens staatpolitieke gezichtspunten regeerd wordt, wanneer hij erkennen kan. dat het het voornaamste streven van alle functionaris sen van den staat ls rechtvaardig te zijn. De ontwikkeling van de politieke verhoudingen in Pruisen heeft deze basis niet duidelijk meer doen aankomen. Het herstel van de orde heeft als voor waarde dat de staat vooruitziet en met vaste hand die grepen bestrijdt welke zich de verstoring van de openbare orde ten doel hebben gesteld. Het is niet voldoende wan neer de macht van den staat tegen orde verstoringen eerst wordt aangewend, indien de ordeverstoringen reeds hebben plaats gehad. Met deze bedoeling komt ook overeen mijn vaste besluit alle maatregelen voor een ge ordende afwikkeling van den verkiezings strijd en de verkiezingen zelf te treffen. Ten slotte zou ik in alle openlijkheid den wensch willen uitspreken, dat het ook in Pruisen za.1 gelukken zeer spoedig geordende parlementaire verhoudingen te herstellen en het commissoriale beheer van het land Pruisen te vervangen door een door den Landdag gekozen regeering. Ter gelegenheid van het congres van den Duitschen Zangersbond heeft Rijksminister van Binncnlandsche Zaken, von Gayl, he denavond een redevoering gehouden, welke per radio werd verspreid. Von Gayl zeide o.m., dat daar hij ten toestand in Duitsch- land geconsolideerd beschouwt, hij voor zijn vertrek uit Berlijn het verbod van niet po litieke optochten en in het bijzonder van jeugdoptochten met ingang van 24 Juli af heeft ingetrokken. De militaire bevelhebber van Groot-Berlijn en Brandenburg, luit.-generaal v. Rundsteldt heeft Vrijdagmiddag, naar Wolff uit Berlijn meldt, den Berlijnschen hoofdcommissaris van politie instructie gegeven voor de Ber lijnsche Schutapolizei terstond alle verloven in te trekken. Ambtenaren die zich op reis bevinden moeten onverwijld telegrafisch worden teruggeroepen. Voorloopig worden geen nieuwe verloven toegestaan. De maatregel heeft betrekking op amb tenaren van alle rangen. Officieel wordt medegedeeld: uit kringen der Schutapolizei was den militairen bevel hebber op 21 Juli j.l. gemeld, dat de majeor der politieke Encke met medeweten van den commandeur van politie Heimannsberg en een heer Carlbergh langs onwettigen weg er naar streefde den commandeur van politie Heimannsberg in zijn functie te herstellen. Op grond hiervan zijn de genoemde drie Heimannsberg. .personen gitsermorgen gearresteerd. Het onderzoek heeft uitgewezen, dat de majoor van politie Encke strafrechtelijk zal kun nen worden vervolgd. Hij blijft in arrest. Niet bewezen kon worden, dat de comman deur van politie Heimannsberg medeplich tig is geweest. Heimannsberg heeft verklaard dat hij dergelijke pogingen onder alle om standigheden zou afwijzen. De verdenking tegen den heer Carlbergh ls niet voldoende bewezen. Beide laatstgenoem den kijn op vrije voeten gesteld. In de door de Centrumfractie van den Pruisischen Landdag aangenomen resolutie wordt nopens de interventie van den Rijks kanselier in de Pruisische verhoudingen verklaard dat de zakelijke voorwaarden voor de toepassing van artikel 48 der Rijksgrond wet niet voorhanden zijn. In de resolutie wordt uiteengezet, dat het de plicht der Rijksregeering zou zijn ge weest van de onmiddellijke interventie ken nis te hebben gegeven aan de Pruisische staatsregeering. Dit is niet gebeurd. Ook is de bewering van Von Papen dat door de schuld der regeeringspartijen de communisten in den Pruisischen Landdag een sleutel positie innemen, niet juist. Voor het overige wordt geconstateerd dat- in andere landen sedert lang regeerigen in functie zijn, wellke de zaken afwikkelen, zon der dat de Rijksregeering ziöh genoodzaakt heeft gezien welke maatregelen dan ook van Rijkswege te treffen. De N. R. Ct. meldt: De Vorwarts is in staat een uitvoerig pro gram te publiceeren dat door de federatie Groot-Berlijn van de nationaal-socialisten is ontworpen en dat voor de partijleiding te Munchen bestemd was. Het document is ge- dagteekend van 3 Juni j.l, Er wordt in de eerste plaats in het programma verklaard, dat de geheele pers, voor zoover zij links van de Deutsche Allgemeine Zeitung staat voor goed moet worden verboden. Bepaalde bladen zullen voorwaardelijk mogen verschijnen, maar natuurlijk onder censuur worden ge plaatst. zooals de Deutsche Allgemeine Zei tung. de bladen van het concern-Scherrl (Lokal Anzeiger en Nachtausgabe) de Kreuz- zeitung. de Deutsche Tageszeitung, de Tag- liche Rundschau. Vrij van elke censuur zul len alleen de Angriff, de Deutsche Zeitung en de Berliner Börsenzeitung blijven. Het programma voorziet voorts de bezet ting door de nationaal-socialistische storm- afdeelingen van het communistische Lieb- knechthaus, het gebouw van het Algemeen Duitsch Verbond van Vakvereenigingen. het gebouw van de Vorwarts en de gebouwen van de uitgeversondernemingen Mosse en Ullstein. In het Liebknechthaus en bij Mosse zullen auto- en motorfietsbrigades der partij worden ondergebracht. Het sluitingsuur zal op tien uur 's avonds (thans drie uur 's ochtends) worden bepaald. De politie krijgt het recht uitzonderingen te maken voor partijlokalen, mits de bevoegde afdeeling van de nationaal-socialistische partij zulks aanbeveelt Alle „onbetrouw bare'' personen zullen worden veroordeeld tot het. verrichten van arbeidsdienst. In de omstreken van Berlijn, n.l. te Döberite. Zos- sen en Ruhleben, zullen kampen voor „ar- beidsonwilligen" en voor onbetrouwbare po litieke elementen worden ingericht. Zij zul len worden verpleegd en behandeld volgens de voor krijgsgevangenen geldende bepalin gen. De strafdienst zal tenminste zes maan den duren en ten hoogste twee jaar. De ondersteuning der werkloozen wordt afgeschaft. Er zal in haar plaats een indi- vidueele hulp van 60 penning per dag en per persoon worden ingevoerd. Over de verleening van deze ondersteuning beslist de bevoegde afdeeling der nationaal-socialistische partij. Een politieke groote schoonmaak zal onder de ambtenaren en beambten worden gehou den. De bepaling, dat rechters niet kunnen worden afgezet, zal voor den duur van zes maanden worden opgeheven, daar ongeveer 25 pet. der rechters onbetrouwbaar zijn. De vakvereenigingen zullen worden ver boden en vervangen worden door uit werk gevers en werknemers gevormde nationale organisaties, die ook over de loonen te be slissen zullen hebben. Hierbij zal echter steeds de gevolmachtigde der nationaal-so- ciaLLstisóhe partij den doorslag geven. De Hoofdcommissie der Ontwapenings conferentie heeft Vrijdagmorgen de beraad slaging over de verdag ingsresolutie van Benesj. beëindigd. De Ohineesche delegatie zag zich door het sterke verzet tegen haar voorstel van verbod van bommenwerpen in vredestijd, gedwongen, dit voorstel terug te nemen. Aan de discussies en de stemming van he den hebben Nadolny en de vertegenwoordi ger van Italië geen deel genomen. Tenslotte besloot de hoofdcommissie om de bewapeningsvacantie, die op den 29sten Sep tember afloopt, met vier maanden te ver lengen In de middagzitting van de hoofdcommis sie heeft de Duitse he ambassadeur Nadolny het eerst het woord gevoerd. Aan het einde zijner redevoering las hij een geformuleerde verklaring der Rijksregeering voor. Nadolny zeide om.: Een der eerste taken van den Volkenbond zou zijn de ontwape ning, zooals die Duitschland was opgelegd, algemeen door te voeren. Aldus was in 1919 beloofd. Thans schrijven wij 1932. Ook deze conferentie is een conferentie voor de liquidatie van het verleden. Zij heeft tot taak een verdere periode van de na-oor logsgeschiedenis welke reeds lang had moe ten zijn afgesloten, te beeindigen. De con ferentie is tot een werkelijk keerpunt geko men. Maandenlang hebben de volkeren met verbazing het merkwaardige schouwspel on der werkzaamheden gadegeslagen, zonder evenwel ook maar het minste, tastbare re sultaat te kunnen waarnemen. Hoewel er bij de talrijke ingediende voorstellen welke bij de conferentie zijn ingediend ongetwijfeld zullen zijn, welke zeer waardevol kunnen zijn voor een effectieve en afdoende ontwa pening. Nadolny las vervolgens namens de Rijks regeering de volgende resolutie voor: De Duitsche regeering Ls bereid, ook verder deel te nemen aan de werklamheden der ontwapeningsconferentie ten einde er met alle krachten toe bij te dragen dat in den zin van artikel 8 van het Volkenbondssta tuut een werkelijk beslissende stap wordt gedaan in de richting van een algemeen her stel. Namens de Duitsche regeering moet ik heden evenwel verklaren dat haar medewer king slechts mogelijk is indien de verdere werkzaamheden der conferentie plaats heb ben op de basis der ondubbelzinnige erken ning der gelijkberechtiging van de naties. De gelijkberechtiging der naties is de be slissende basis van den Volkenbond, evenals die van de statengemeenschap in het alge meen. Met het gevoel van nationale eer en Internationale gerechtigdheid zou het niet vereenigbaar zijn. indien de conferentie de regelen en principes voor de aigemeene ont wapening dor staten zou willen vaststellen, doch tegelijkertijd Duitschland of andere sta ten met zou laten deelnemen aan deze ai gemeene regelen en principes, daarentegen wel een of anderen staat zou willen onderwer pen aan een ciscrimineerend uitaonderings- regiem. De Duitsche regeering moet tot haar diep leedwezen constateeren dot de ingediende resolutie geen rekening houdt met dit stand punt. Zij heeft uit de werkzaamheden tijdens de eerste periode der conferentie in het bij zonder uit de besprekingen der laatste da gen veeleer moeten concludceren dat deze noodzakelijke voorwaarde nog niet door alle regeeringen wordt erkend n begrepenX>e Duitsche regeering acht het niet mogelijk dat bij deze onzekerheid betreffende een prin cipe van het geheele ontwapeningsprobleem productieve arbeid zal kunnen worden ge daan. Zij moet er derhalve op aandringen dat een einde worde gemaakt aan dezen twijfel en zonder verwijl aangaande de toe passing van alle bepalingen der overeen komst overeenstemming worde bereikt. De Duitsche regeering is bereid door directe on derhandelingen met de belanghebbende staten de noodige klaarheid te brengen no pens de toepassing van het principe der ge lijkberechtiging. De Duitsche regeering moet er thans evenwel reeds op wijzen dat zij haar verdere medewerking in uitzicht kan stel len. mits een bevredigende oplossing worde verkregen op dit voor Duitschland beslis sende punt. Genève. Fransch-Italiaansch incident op de interparlementaire Unie. Bij de debatten over de codificatie van het wereldrecht tijdens de zitting van de Interparlementaire Unie in het Volken bondspaleis te Genève hield de Itallaansche vertegenwoordiger graaf San Martino een redevoering, waarin hij zeide „in naam der Vrijheid" te spreken. De Fransche delegatie werd toen zeer roerig en plotseling hoorde men op de plaats van de Fransche sociaal democraten roepen: „Weg met de moorde naars van Matteotti!" Onder groot tumult werd de zitting onder broken. Toen bij de heropening de Spaansche ge delegeerde het woord nam, verhief graaf San Martino zich van zijn zetel en eischte dat de Fransche vertegenwoordiger, den sociaal-democraat Renaudel, zijn veront schuldigingen zou aanbieden, omdat hij Italië en het fascisme had beleedigd. Renaudel riep opgewonden: „Ik denk er niet aan verontschuldigingen aan te bieden!" De zitting werd toen weer onderbroken. Het bestuur van de conferentie beraad slaagt wat er moet gebeuren (Wolff). Italië. Mussolini's nieuwe kabinet. De Itaiiaansche ambassadeur te Ankara wordt kabinetschef van Mussolini in het de partement van boiteniandsche zaken. Entjeland. 15000 katoenarbeiders in staking. Vrijdag heeft, naar Reuter uit Londen meldt, de federatie van textielarbeiders te Burnley een staking afgekondigd als protest tegen voorgestelde loonsverlagingen. BU de ze staking zijn 15 000 a 20.000 arbeiders be trokken. De staking begint morgen. Ierland. De Valera practisch dictator. Integenstelling met andere berichten zijn na dc mislukking var. do besprekingen tus schen Macdonald en De Valera geen onder handelingen meer gevoerd. De Valera wordt thans practisch dictator in den Ierschen Vrij staat als de Dail zijn wetsontwerp op de uit voerende rechten goedkeurt, waardoor de Iersche markt voor verscheidene Britsche goederen wordt gesloten. Finland. Succes voor Lappo-beweging. De Rijkspresident heeft den commandant der provincie Nljland. generaal Jalanden, ontslagen Dit ontslag werd reeds sedert ge- ruimen tijd door de Lappolieden geèischt. Het proces tegen de raddraaiers van Macnn- saelae begint. 26 Juli te Abo, weshalve de Lappo-beweging weer een sterke activiteit ontplooit Bulgarije. Halveering der schulden betalingen. Na besprekingen met vertegenwoordigers van Bulgarije geeft het Engelsche comité voor de Bulgaarschc leeningen welke onder con trole van den Volkenbond staan, de houders van obligaties van de twee Bulgaarschc lee ningen in overweging voor het semester, ein digend September, er in toe te stemmen, dat de Bulgaarsche regeering slechts 50 procent van het bedrag voor den dienst der twee-lee ningen overmaakt. Japan. Twee militaire vliegtuigen verongelukt. Twee militaire vliegtuigen zijn omlaagge- stort. Het ecne verongelukte tengevolge -an een motordefect. De piloot en twee inzitten den werden gedood. Het andere stortte bij nachtoeteningen neer in de omgeving van Osaka Bij dit ongeval werd twee personen gedood. Brazilië. De opstandelingen volkomen ingesloten. De regeeringstroepen hebben de lnsurgen- ten te Sao Paulo volkomen omsingeld. De stad Santos is door een blokkade geheel ge ïsoleerd. UITSPRAAK IN HET PROCES- LUTHER. DR. ROOSEN KRIJGT TIEN MAANDEN. BERLIJN, 22 Juli (Wolff) Hedenmiddag is het vonnis geveld in het proces tegen dr. Max Roosen en Werner Kertscher, die op 9 April des avonds op het station Potsdam een aanslag pleegden op den president van de Rijksbank, dr. Luther, en deze door een schot licht verwondden aan den bovenarm. Dr. Max Roosen is tot tien maanden gevan genisstraf en de ..nationaal-econoom" Wer ner Kertscher tot 9 maanden en twee weken gevangenisstraf veroordeeld. De voorlooplge hechtenis van drie maanden en nogen dagen wordt afgetrokken. De verdachten hadden verklaard, dat zij hun daad hadden bedreven om tijdens het proces hun valutatheorie in het openbaar te kunnen uiteenzetten. Tijdens het proces ls echter niet over hun theorie gesproken, zoo dat zij hun doel niet hebben bereikt. AANHANGWAGEN OP EEN HELLING LOSGESLAGEN. VIER DOODEN TE MüNCHEN. MüNCHEN. 22 Juli (Wolff). Heden heeft alhier een ze?r ernstig verkeersongeluk plaats gehad. Op een hellende straat in het Westen der stad geraakte op een gegeven oogenblik een met grint beladen aanhangwagen van een vrachtauto los, waardoor hij achterwaarts de straat afreed Een fietser, die tevens een kind op zijn rijwiel meevoerde, werd door den aanhangwagen gegrepen met het nood lottig gevolg, dat beiden op slag werden ge dood Vervolgens reed de aanhangwagen het trottoir op, waar verschillende voorbijgan gers er onder raakten. Een man en een vrouw werden daarbij doodelijk gewond, terwijl een derde voorbijganger zware kwetsuren opliep. AANSLAG OP EEN D-TREIN IN BRUNSWIJK. BRUNSWIJK. 22 Juli (Wolffbureau). Op de D-tr?in HannoverBerlijn werd vanmid dag door een onbekende een schot gelost, waardoor een vensterruit van een restauratie wagen werd gebroken. Reizigers werden niet gedeerd OOK IERLAND VERHOOGT INVOERRECHTEN. OP KAAS EN ANDERE MELKPRODUCTEN. DUBLIN. 21 Juli (Reuter). Tot de nieuwe noodrechten, welke waarschijnlijk op 23 Juli in werking zullen treden, zal naar men ~:r- wacht een prohibitief recht op den Invoer van kaas en andere melkproducten behooren Na een conferentie van de zuivelproducen ten van den Ierschen Vrijstaat besloot de regeering af ie zien van den expor*. van boter van Ierland naar Groot-Bnttaninic.

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 13