FINANCIEELE KRONIEK. DE VIERDE MAN HAARLEM'S DAGBLAD MAAND AC 1 AUCUSTUS 1932 Een doorg-aans vaste stemming op dc beurzen. Voor een hausse nog geen reden. Kleine symp tomen va,n hersteL De Steel- trust in de V. S. nog achteruit gaande. Verlevendiging in het radiobedrijf, hier zoowel als in Duitschland. Stijgend vertrou wen in beleggingswaarden. 4 12 pet. Provinciale obligaties om en bij pari. Hoewel er in het midden van deze week op de beurzen eenige weifeling merkbaar ■was. blijft toch de grondtoon betrekkelijk gunstig en vooral de vaste stemming voor beleggingswaarden is het bewijs dat men de naaste toekomst met meer vertrouwen tege moet gaan. Terwijl we dit schrijven verkeeren ook de beurzen in afwachting van de verkie zingen in Duitschland en valt er minder dan ooit een horoscoop te trekken. De terugge keerde rust in het Dultsche Rijk en de op heffing der uitzonderingswetten geven voed sel aan de hoop, dat de politieke toestand over onze Oostelijke grenzen niet verder zal verergeren. Weet men ook na de verkiezingen de poli tieke hartstochten in bedwang te houden, dan hebben de beurzen in den economischen toestand allicht aanleiding de verhoogde koersen der fondsen te handhaven. Ook uit Duitschland zijn er den laatsten tijd enkele berichten ingekomen over een lichte kente ring in het bedrijfsleven. Het Siemensconcern heeft zijn fabriekspersoneel uitgebreid, de A. E. G heeft medegedeeld dat de bedrijvig heid in haar fabrieken normaal is. met name in die voor radio-apparaten, terwijl de jong ste maatregelen der Duitsche regeering tot werkverruiming algemeen goed zijn ontvan gen. Intusschen blijven er nog tal van quaesties onopgelost, die af en toe de goede stemming op de beurzen weer kunnen verstoren. Vooral de politieke verhouding van Duitschland tot andere landen is nog zeer onzeker en wordt telkens weer beïnvloed door redevoeringen van dezen of genen staatsman, eën invloed die nu eens gunstig dan weer ongunstig op de beursstemming inwerkt. Alles wijst er in tusschen op dat Duitschland er naar blijft streven zijn nationale zelfstandigheid terug te krijgen, wat het ongetwijfeld ook wel zal gelukken. Voor het najaar zijn er tal van nieuwe conferenties aangekondigd, welke voor de rustige ontwikkeling van het econo misch leven een beletsel kunnen zijn en die de vraag doen opkomen of de openbare be handeling van allerlei internationale vraag stukken wel aJs een zegen van de veelgeroem de democratie mag worden beschouwd. De New-Yorksche beurs, die ook langen tijd een vaste stemming handhaafde, is deze week even daarop teruggekomen in verband met de slechte cijfers over het tweede halfjaar van groote bedrijven. Er is een enkele uit zondering. Zoo zijn bijv. de fihancieele resul taten van de Chrysler Corp. over het tweede kwartaal beter dan over het eerste; toen 1.19 .inïllioen doll, verlies, nu 2,07 millioen doll, winst. Ook de petroleummpijen zien, als ge volg van een stijging der olieprijzen in de Unie en meer nog als gevolg van groote be zuinigingen, hun inkomsten weer vooruit gaan. De belangrijkste en financieel sterke ondernemingen hebben tegelijk met de be drijfsverliezen groote bedragen op de eigen dommen afgeschreven en staan dus op een steviger basis,. Hiertegenover staat als bewijs van den slechten gang van zaken in de Unie het kwart.aalsrapport van de U. S Steel Corp.. die weliswaar het dividend op de prefs, hand haafde. maar ten koste van haar surplusre- ■kenrng. Na afschrijving en rente op de obli- gatiën zijn er nu reeds vier kwartalen, die verlies hebben opgeleverd en het bedrag gaat in stijgende richting, nl. S 4 millioen. 9.3 millioen, 13,2 millioeai en S 14 1/2 mil lioen. Na betaling van het dividend liet 1931 een tekort, van S 49 millioen, in het eerste half jaar van 1932 beloopt het tekort. reeds .9 45 millioen. terwijl het dividend op de ge wone aandeelen in April is gestaakt. Gelukkig komt men in de Unie meer en meer tot de overtuiging dat zonder een koop krachtig Europa ook in Amerika de welvaart niet zal terugkeeren. Op de Amsterdamsche Beurs staat men sterk onder den invloed van de gebeurtenis sen in het buitenland. Vooral de Berlijn so he beurs wordt met aandacht in haar gedragin gen gevolgd en als een barometer voor den politieker, toestand in ons werelddeel aange merkt. Vandaar dat in het midden der week ook hier de handel weer wat verslapte Het feit, dat de goederen prijzen, met- uitzonde - ring van koper, een neiging toonen om niet verder te dalen een meer positieve aan duiding zou onvoorzichtig zijn steunt, ech ter het grootere vertrouwen. Zelfs de rubber- prijs was deze week een fractie beter. Maar na de belangrijke koersstijging, welke voor de meeste fondsen is tot stand gekomen, lijkt ons een vacantie ook hier wel op haar plaats. Het heeft een prettigen indruk ge maakt. dat de Philipsfabrieken voor haar radiobedrijf nieuw personeel hebben aange nomen. De aandeelen liepen aanvankelijk 5 a 6 pet. in koers op, maar konden dit avans niet behouden, omdat na de prijsverlaging der radiolampen door Telefunken, ook Philips wel heeft moeten volgen. Cultuurwaarden bleven in één doen. maar toonen over het algemeen meer weerstands vermogen dan een paar maanden geleden. Op de Beleggingsmarkt in den aanvang wezen we er reeds op kan de betere stem ming zich handhaven, al zijn dan de koersen van sommige fondsen als gevolg van begrij pelijke winstnemingen en ruilingen ietwat gedaald. Niet alleen Nederlandsche Staatsfondsen, ook Provinciale en Gemeentelijke leeningen beginnen bij den belegger weer in trek te komen. Om een voorbeeld te noemen, de 4 1 2 pet. obligaties van de Prov. Gelderland spron gen deze week van 97 1 2 op 100 1 4 pet.. De oude 4 12 pet. obligaties der Prov. Gro ningen hebben ook den parikoers bereikt. Geen wonder dus. dat de Geldersche Crediet vereeniging het thans waagt met een 4 1 2 pet leening provincie Groningen a 98 pet., die er natuurlijk vlot ingaat en ongetwijfeld tot na volging zal prikkelen. Deze week bracht de 4 12 pet. obligaties van Amsterdam, die in 1931 een koers van 72 a 75 pet. gezien heb ben, weer op ca. 90 pet., de 4 pet. Rotterdam, die in 1931 tot ca. 66 pet. daalden op om streeks 80 pet. Hieruit blijkt dat men zich in de kringen van den belegger het hoofd niet breekt over de inperking der gemeentelijke autonomie. Ze was en is noodig in het belang van het gemeentecrediet, en dus ook in het bejar.g der gemeenten zelve. Verblijdend is het tenslotte te kunnen constateeren. dat ook de vraag naar pand brieven begint toe te nemen Geld op prolongatie 1 pet. nominaal LETTINGA. STADSNIEUWS GRATIS RIJWIELPLAATJES VOOR WERK LOOZEN GEVRAAGD. De afdeel in g Haarlem van de O. S. P. heeft zich met het volgend adres tot den gemeenteraad gewend r De Onafhankelijke Socialistische Partij afd. Haarlem, vestigt de aandacht van uw college, op het feit. dat door den Minister van Financiën is bepaald, dat geen rijwiel plaatjes gratis uit Rijkskas zullen ter be schikking worden gestéld van de werkloozen. Wij verzoeken Uw college het daarheen te leiden, dat voor de werkloozen, wonende in de gemeente Haarlem, de verstrekking van deze rijwielpiaatjés, zal geschieden voor re kening van de Gemeentekas. Adressante grondt dit op de volgende feiten: 1. Het rijwiel is een onmisbaar vervoer middel geworden in onze samenleving. 2. Door het niet verstrekken van .gratis rij-wielplaatjes zullen de werkloozen, niet behoorlijk in staat zijn werkgelegenheid te zoeken, aangezien zij, bij de thans verstrekte werkloozen ui-keeringen, niet bij machte zijn, cm gebruik te maken, van de andere bestaande vervoermiddelen, zooals: spoor, tram, autobus enz. AANBESTEDING. Uitslag der aanbesteding voor het bouwen van een nieuwe staantribune voor 4000 per sonen op het „Haarlem '-terrein aan den Schoterweg namens het bestuur door K. J. Aanstoot, architect H B. O., op Zaterdag 30 Juli in Hotel ..Royal". De Klerk f 3756. Sietses f 4375. Kroon van Dies: f 4670. Thunnissen f 4975 de Bruin f 5227, Gebr. Joustra. Langendijkstraat f 5470, Sluiters, Aerdenhout, f 5690, Nelissen Spaarne 2. f 6240. Spee f 8200. INGEZONDEN MEDEDEELTNGEN. a 60 Cts. per regel. cow Ch- (Lxat*na, ASPIRIHr. Lal op dan oranja band an hal Bayarkrul*. Pri-s 75 ci». IN MEMORIAM DOKTER ADRIAN. Op dezen mooien Julidag bereikt, ons de ontstellende tijding, dat dokter Adrian van ons is heengegaan, de man, dien wij jaren lang als huisarts bij ons mochten zien, d: ?n wij zooveel dank verschuldigd zijn voor zijn zorgen, zijn toewijding, zijn cl iep-menschel ijk medeleven met ons. zijn patiënten, in dagen van ziekte en lijden En het is slechts de behoefte om uiting te geven aan dat gevoel van dankbaarheiddat wij willen trachten aan te geven, wat Adrian voor zijn patiënten geweest, is. Wij kunnen dat 'heel kort en eenvoudig zeggen: hij was voor ons niet alleen de medicus, die ons „behandelde", hij was voor ons bovenal de goede, lieve mensch, de mensen, die geheel en al opging in de zorg voor zijn patiënten. Hoe 'kon hij dagen lang veiivuM zijn van de gedachte aan een zijner zieken, zóó zelfs, dat zijn eigen leven daardoor gedrukt werd. Schijn baar opgewekt, een vriendelijk schertsend woord kon men vaak van hem hooren was Adrian in wezen eerder zorgelijk en diep ernstig van aard. Hij heeft- zich. waarlijk het leven niet gemakkelijk gemaakt, maar heeft dat zonder daarover veel te theore- tiseeren in dienst gesteld van zijn me- demensoh. En hij deed dat zonder groote woorden, be scheiden. onopvallend, wars van deftig heids gedoe, maar gedragen door een groote, warme menschel ij kkheid, die zijn patiënten tot zijn vrienden maken moest. Ho? kon dao ook anders, als men hem gadegeslagen had in ernstige situaties, wan neer hij tevergeefs trachtte zijn gevoelig heid achter een schertsend woord te verber gen. wanneer hij ook de familieleden van den patiënt door zijn hartelijk medeleven be moedigde en steunde. Nu is hij, temidden van zijn werk. van ons heengegaan. De jaren van zijn trouw en rus teloos werken voor het welzijn van anderen zijn afgesloten. Ons blijft de herinnering aan zijn trouwe zorgen, zijn innig medeleven en wij weten, dat wij hem niet vergeten zullen, omdat hij was een van de werkelijk goede mensohen. waarmede het leven ons in aanraking bracht. G. RAS. 30 Juli, 1932. PERSONALIA. Voor het examen Duitsch L. O. slaagde te 's-Gravenhage mej. M. H. B. PekaTek te Haarlem. Voor het examen Fransch L. O. slaagden te Utrecht mej. G. Aberson te Haarlem en de heer A. J. Schreuder te Haarlem. Voor het examen Boekhouden M. O. zijn te 's-Gravenhage geslaagd de dames F. Peek te IJmuiden en J. de Peer, Haarlem. De heer W. Meyhhout, candidaat te Haarlem, is geplaatst op een tweetal voor de Chr. Geref. kerk te Amsterdam-Noord. De heer H. Bakker, candidaat te Haar lem is beroepen bij de Baptisten-gemeente te Treebeek. Voor het examen Fransch L.O. slaagde te Utrecht de heer N. C. Schouten te Haarlem. Voor „nuttige handwerken" is te Amster dam geslaagd mej. E. M. M. L. Gratama te Haarlem. GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. Terug te bekomen bij: Gigengak. N. Groen markt 7. boord; Kok. P Gasusstraat 99. bril: Heintjes. Hofmeyerstraat 16, cape; Gerrit- se. Leidschevaart 14zwart. ceintuur; Mid delbeek. K Begijnestraat 30c. idem; Koster, Rozemarijnsteeg 16. dop rijtuig; de Vries, Spruitenboschstraat 3, handschoen; Kennel Haerlem. Regentesselaan 42. kat; Kennel Fauna. Parklaan 119. 4 katten; v. d. Ven. Timorstraat 46. manteltje; Bureau van po litie, Smedestraat 9, portefeuille; de Groot, Kweektuinstraat 48, motorpijpen; Jagt, KI. Houtstraat 117. parapluie: Ereira. Dr. Schaep manstraat 20 schort; Rinkhof, Stuverstraa: 38, zakmes. BEELDTELEGRAFIF MORGEN OPEN GESTELD. De beeldtelegraafdienst NederlandDuitsch land zal met ingang van 31 Juli te 12 uur worden geopend. LANGS DE STRAAT. De Knetterfiets. Rustig, sportief-voornaam. zulks met een air van een échten motorrijder, stapte de bezitter van een rijwlel-met-hulpmotor. fiks zwaaiend met het rechterbeen, plotseling af. Het was duidelijk, dat hij de plek had bereikt, waar hij zijn wilde. Althans zoo deed hij om geen kwaad gerucht ingang te doen vinden betreffende zijn vehikel De werke lijkheid was, dat hij geen kans meer zag het voertuig ook slechts een meter vooruit te krijgen. Hoor hier de oorzaak, totaal onbekend aan den sportief gekleedon heer. van kuitkousen met kwastjes terzijde, van geruite pet met bijpassende das voorzien, 'n Kwajongen had zooeven de kans om zich onverdienstelijk te maken, niet ongebruikt gelaten. Gij kent deze stalen rossen, nietwaar, met ae platte benzinebussen op den bagagedrager, als meegenomen veidflesschen. Misschien was deze gelijkenis oorzaak geweest van de on behoorlijke grap, want de jongen had. toen hij. tentijde dat de heer sigaren was gaan koopen, het onbemande voertuig op straat had aangetroffen, inderdaad met. een veld- flesch de afkeurenswaardige daad verricht. Eerst had hij den dop van den benzinehou der losgeschroefd, vervolgens den inhoud van zijn met water gevulde veldflcsch over gegoten in de veldflesch van den heer en ten slotte den dop weer dicht gedraaid, waarna hij even onschuldig keek als een pas geboren baby, want dc sportieve kwam terug. De jongen wachtte op wat gebeuren ging. De heer glimlachte, startte, althans trachtte zulk te doen door met fiksche trap pen zich eenige meters te verwijderen. Toen stond zij stil deze machine. Het was een valsche start geweest. Ten tweeden, ten derden male probeerde de sportieve zijn geluk en het was hierna, dat de heer zoo rustig en sportief-voornaam af stapte. Zijn pogingen hadden, niet gelet op zijn met zweet bepareld voorhoofd en op zijn versnelde ademhaling, geen resultaat opgeleverd, de machine dééd het niet. Er kwamen menschen bij te pas, zooals bij alles menschen te pas. of te onpas, komen, zoodra iets misloopt.. Men bekeek den heer en zijn voertuig en men gaf raad. Maar hij luisterde er niet naar, de spor tieve bleef zich zelf en zocht. Hij schroefde op een gegeven oogenblik den dop van zijn benzinehouder los, daarbij op de vingers ge keken door den kwajongen. En daarna schroefde hij vol overtuiging den dop er weer op: benzine was er genoeg Toen kreeg de heer het warm. Het is niet zoo gemakkelijk alléén op te tornen tegen de massa. En toen nu den goeden raad hem werd toegebruld uit zeer vele kelen, kreeg de heer het zéér warm. Alleen om los te komen uit de vele armen, welke hem als een web omsponnen, startte hij maar weer, zelf overtuigd van de nutte loosheid en waarlijk twee meter verder stond hij stil en werd opnieuw omringd door zijn hem verstikkende raadgevers. Toen pas kwam de jongen met zijn voorstel van den dag. Thuisbrengen, meneer? Men hoorde de zucht van verlichting, ge slaakt door den sportieve. Alles was beter dan dit gevangen zitten tusschen menschen, die het goed meenden. Er werd slechts kort onderhandeld tus schen den heer cn den jongen Toen gingen ze op stap. De jongen met de fiets aan de hand, de sportieve een anderen kant kiezend. De heer was vrij, vrij.... en was gelukkig, zonder te beseffen, dat hij geholpen had de ondeugd te beloonen. TON RUYGROK. DE „MOLDANGER" IN HET DOK. Het voor Noorsche rekening gebouwde mo torschip „Moldanger", waarin kort geleden een zware brand gewoed heeft, is Vrijdag door twee sleepbooten der firma Goedkoop van de Nederlandsche Scheepsbouw Maat schappij naar de Amsterdamsche Droogdok Maatschappij gesleept, waar het schip in den ioop van den middag in het Juliana-<lok is drooggezet Het herstel van de schade zal geruimen tijd in beslag nemen. DE KONINGIN TERl'G. De Koningin is Vrijdag per trein uit het buitenland te Nijmegen aangekomen en van daar per auto naar Soestdijk vertrokken. SENSATIONEELE JACHT OP EEN SNORDER Door een agent van politie zou Vrijdag avond op het Stationsplein te Amsterdam, proces-verbaal worden opgemaakt tegen een chauffeur wegéns snorren. Om aan dit pro ces-verbaal te ontkomen reed de chauffeur plotseling weg in de richting van dc Marte laarsgracht. De agent is toer. op de treeplank gesprongen en op de Martelaarsgracht heeft de agent om zich andere chauffeurs van het lijf te houden, een revolverschot in de lucht gelost De chauffeur ls daarna opgebracht. MOORDENAAR BEKENT OP ZIJN STERFBED. ACHTTIEN JAAR GEZWEGEN. Achttien jaren geleden in 1914 werd te Medcmblik een 70-jarige alleenwonende manufacturier vermoord. Het debiteurenbock was verdwenen. De publieke opinie wees als dader een poll lie-agent aan. die met het on derzoek was belast. In verhoor genomen ont kende do man: men kon hem niets ton laste legger. Hij geraakte later echter uit den politiedienst, verhuisde naar Amsterdam. Dezer dagen hoorde men. dat. hij zoek was, Op zijn sterfbed nu heeft hij bekend dat hij 18 jaar geleder, den moord op den manufac turier had gepleegd. KINDERVERLAMMING FRIESLAND. IN ZES NIEUWE GEVALLEN IN «éN WEEK, TWEE DOODEN. In den Z.W.-hoek van Friesland heerscht kinderverlamming, meldt, de Tel., Deze week is weer een zestal nieuwe gevallen geconsta teerd De inspecteur van dc Volksgezond heid. belast met de bestrijding van besmet telijke ziekten, heeft deze week een bezoek aan deze streek gebracht. Een 11-jarig jongetje te Oude Mlrdam is overleden. Dit. is het tweede sterfgeval ten gevolge van de ziekte. LAGER INVOERRECHT OP TULPEN? VERZOEKEN AAN DE AMERIKAANSCHF. REGEERING. Naar uit Amerika aan de Maasb. wordt ge meld. hebber, de Nederlandsche Vereeniging van tulpenexporteurs en de Amerikaansclie importeurs aan de Amerikaansche tarief commissie verzocht een onderzoek Sn te stel ler. naar de productiekosten van den tulpen- bollenweek. ten einde een verlaging van in voerrecht te verkrijgen. INGEZONDEN Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst o] met geplaatst, wordt de kopij den inzender niet teruggegeven. DE SLUITING DER KAPPERS ZAKEN. Geachte Redactie. Tot besluit verzoek ik U beleefd, als ant woord op h?t- ingezonden stukje van den heer Klerkse. opneming van het Volgende. Wanneer ae heer Klet k.se op grond van zijn controle op het al dan niet ge pend zijn van kapperszaken op Donderdag 14 Juli j.l. in een bepaalde (voor zijn idoclï gunstige stads wijk reeds dadelijk de conclusie trekt, dat het slechts zulk een klein groepje kappers is, dat t'gen verplichte sluiting is. dan zou dat naiof genoemd kunnen worden, wan neer niet zeer duidelijk -de bedoeling bleek, bij het publiek de meening te do n postvat ten. dat een dergelijk klein groepje niet eens mee behoeft te tellen. Maar de heer Klerkse moot niet uit het oog verliezen dat het standpunt van den Commissaris van Politie om hangende het hooger beroep geen bekeuringen te laten maken nog niet voldoende bekend was en vele kappers om onaangenaamheden te ver mijden liever eerst de kat uit den boom wil den kijken. Zeker niet tot zijn genoegen zal de heer Klerkse nu moeien constateeren. wanneer hij weer op onderzoek uittrekt, dat het aan tal kapperszaken, dat dos Donderdags mid dags geopend blijft, van week tot week toe neemt. Het zal hem zelf ook van weck tot week duidelijker worden, dat de door htm op 14 Juli verzamelde bewijzen en cijfers van nul en geener waarde zijn om het percentage voor- en tegenstand rs der verplichte slui ting op te maken en hij beter had gedaan het publiek niet op zulk een partijdige wijze voor te lichten. Met dank voor dc plaatsing. A. JANSEN. Koninginneweg 28 Secretaris Haarlemsche Kap pers Patroonsbond. HAARLEM, 28 Juli 1932 FEUILLETON. (Een geval uit de praktijk van Inspecteur Sanders, lid der Centrale Recherche) door UDO VAN EWOUD. Nadruk verboden. 7) Voorloopig was het echter nog niet zoo ver. Eerst 's middags waren eenige rechercheurs cn een inspecteur der recherche uit Rotter dam naar Keulen vertrokken, omdat, men vermoedde, dat Hellingër in ieder geval in die richting zou zijn gevlucht. Na aankomst van don trein te Rotterdam toch zou hij nog voldoende gelegenheid hebben gehad om met een of ander vervoermiddel r.aar het Maas station te komen, waar hij den nachttrein naar Basel nog juist had kunnen halen. Bleek deze veronderstelling juist, dan kon hij de politie niet meer dan een halve dag vóór zijn cn was het slechts een quaestie van tijd uit te vorschen, waar hij zich ophield. De politie in Amsterdam, zoowel als te Rotterdam was op dit oogenblik dus eigenlijk tot werkeloos heid gedoemd In den namiddag had men nog getracht iets meer omtrent het leven van Hellinger to weten te komen, maar het resul taat van deze pogingen had geen nieuw licht op de zaak geworpen. Over het algemeen bleek men in de Maasstad slechts weinig van den man af te weten. Zijn hospita wist niets meer te vertellen dan dat hij schijnbaar nog al veel met menschen of firma's in Duitsch land correspondeerde. Personeel had hij niet in dienst en de klanten, aan wii hij leverde, schetsten hem als een zeer hoffelijk man, wiens rustig optreden zij niet goed vereeni gen konden met de daad. waarvan de politie hem verdacht. Zooals steeds, deden echter ook nu de merkwaardigste geruchten de ron de. Menschen. die hem één of twee maal in hun leven gezien hadden en anderen, die zich vrijwel nooit met hem occupeerden, ja den men zelfs nog nooit gesproken hadden, ble ken nu van zijn faits et gestes tot in de de tails op de hoogte. Zij waren, die in Rotter dam het hoofdbureau bestormden en den commissaris een aantal bijzonderheden uit het leven van den verdachte opdischten. welke op zijn minst als zeer onwaarschijnlijk moesten worden gekwalificeerd. De commis saris hoorde al déze, met een air van gewicht betoogende bezoekeïs geduldig aan. maar was geroutineerd genoeg om „Wahrheit" van „Dichtung" te kunnen onderscheiden. Doch praktisch leverden al deze gesprek ken bitter weinig op. In Amsterdam had men door de aanmelding van twee getuigen wat bewijsmateriaal weten te verzamelen en in Rotterdam deed men dus het beste voorloopig rustig af te wachten, wat het onderzoek der recherche in Keulen zou opleveren. Emiel Wils was weer naar de hoofdstad te ruggekeerd. Ook voor hem was er nu weinig in deze zaak te doen. De Rotterdamsche po litie kon hem niets wijzer maken en om .len tijd tc verluieren tot men er in geslaagd zou zijn den verdachte te arresteeren. lag niet in zijn aard. Hij had daarom collega Hobbema opgedragen voortdurend contact mei het hoofdbureau te houden en onmiddellijk te seinen, wanneer er nieuws mocht zijn. Van daag was dat echter niet meer ie verwachten en daarom besloot hij naar Amsterdam terug te keeren, waar hij wellicht nog een onder houd met de beide getuigen zou kunnen heb ben. Het feit, dat deze den vorigen avond met den bewusten trein niet naar Rotterdam wa ren gereisd, deed hem vermoeden, dat zij zich wel aan het hoofdbureau in zijn woonplaats zouden melden. En daarin bieek hij zich dus niet te hebben vergist. De reporter was juist van zijn bezoek aan het bureau, waar hij den commissaris te spre ken had kunnen krijgen, maar de beide ge tuigen niet meer had aangetroffen, terugge keerd en had zich behaaglijk met een stapel tje dagbladen in een clubfauteuil bij den haard genesteld, toen zijn hospita den heer Adams aandiende Wils maakte een ongeduldige beweging. Hij had nog geen avondblad ingezien en de komst van den praatgragen procuratiehouder die zich zelf steeds zoo'n beetje als particu lier-detective beschouwde, beteekende. dat hij er dezen avond waarschijnlijk ook niet meer aan toe zou komen. De hospita was de ergernis van den repor ter blijkbaar niet ontgaan, want nog eer deze in woorden van zijn misnoegen blijk had kunnen geven, zei ze: „Ik heb gezegd, dat u thuis was!" ..Juffrouw Brons, ik heb u nu al honderd maal gezegd dat niet tc doen. Tracht nu in 's hemelsnaam eens te leeTen, dat ik eerst wil weten, wie er Ls. Ik ben niet voor Jan en alleman te spreken!" „Maar meneer Adams is toch Jan en alle man niet", verdedigde ae hospita zich. reeds half de deur openend, omdat er nu toch niets meer aan te veranderen was. .Nou ja, 't Ls goed; laat u maar boven komen". Het geroezemoes van stemmen in de gang beneden bewees, dat juffrouw Brons Adams waarschijnlijk haar deelneming betuigde met het overlijden van zijn directeur. Natuurlijk, dacht Wils, knoopte ze daar een heele be schouwing over d»n moord aan vast zoodat het Adams heel wat moeite zou kosten om van haar weg te komen. Inderdaad duurde het dan ook wel tien minuten vóór de procu ratiehouder eindelijk hijgend en puffend bin nen kwam. ..Bewaart me, wat kan dat mensch zeuren, zeg!" zei hij. „Doe eerst de deur eëns achter je dicht, voor je je zoo oneerbiedig over m'n verzorg ster uitlaat", antwoordde dc reporter, die zich reeds met het vooruitzicht eenige uren met den bezoeker alleen e moeten zijn, ver zoend had. ..Ze kon je anders straks eens wat arsenicum in je thee doen. wat te meer te betreuren zou zijn, omdat ze, geloof ik. nogal op je gesteld is". „Gelukkig", grijnsde Adams met een ge zicht, dat eerder het tegendeel deed vermoe den. „Dat heeft ze dan tenminste op jou voor. Uit je geërgerde toon tegen dat vrouw - mensch zooeven, meende ik althans te mogen opmaken, dat m'n bezoek je niet bijster wel kom is.!" De journalist kende den procuratiehouder te goed om te meenen, dat hij dit verwijt ernstig meende. Hij glimlachte dan ook, toen hij met een volkomen negeeren van de be schuldiging van gebrek aan gastvrijheid in de laatste opmerking, antwoordde: „Er schuilt toch nog altijd wel iets van den speurder in je, Han. Ik moet zeggen: je com bineert niet slecht!" „Neë vriend, waarlijk niet", repliceerde de nieu waangekomene. terwijl hij zich behaag lijk in een schommelstoel tegenover den re porter liet neervallen en een sigaret nemend uit het door dezen voorgehouden étui. ver volgde hij: „En ik hoop. dat het me ook in deze zaak- weer te pas zal komen". ..Wils keek zijn bezoeker verwonderd aan. „Beweerde je gisteravond niet. dat Je na dit voorval niet meer in staat zou zijn een letter op papier te brengen?" Och ja. de ergste opwelling, hè? Je be- gripjt. dat zoo iets je even te pakken neemt wannéér je daar zonder eenige voorbereiding door een politie-agent wordt verteld, dat je directeur, die je een paar uur tevoren gezond van kantoor hebt zien gaan. vermoord is! Wil je gelooven. dat je op zoo'n moment niet meer weet of je waakt, of droomt?" „Maar ben je dan van plan an nit deze zaak nieuwe stof op te diepen voor één van je veie. duizenden van hun slaap beroovende ro mans?" ..Nee, merci, daarvoor is ze mij zelfs te lu guber en te realistisch. Voor zóó indiscreet zul je mij toch niet anazlcn Maar daarom Ls het. nog niet gezegd, dat ik me niet aan een onderzoek op eigen houtje waag. Ik heb dat je weet het al vaker met meer of min der succes gedaan en daar ik. juist omdat ik Leuvensteyn beter dan iemand anders kende, veel op anderen voor heb. meen ik. dat het niet ondienstig zou zijn ook nu weer eens als particulier detective op tc treden". „Misschien heb jc gelijk", antwoordde Wils. „Maar zou je eigenlijk wel denken, dat hier veel te onderzoeken ls?" ..Ik weet waarachtig niet. wat Ik er van denken moet. Zoo als de zaak nu staat, ziet ze er zoo eenvoudig uit. hè. mij zelfs wat te een voudig Een man, die in geldverlegenheid zit, of althans naar een middel zoekt om wat beter in do contanten te komen, vermoordt een bankbidrecteur. Goed. Maar om tot dat doel te komen, moet hij eer.st een paar maal naar Amsterdam en ettelijke malen corres- pondeeren, waarmee een heele tijd heengaat. Schitterend beraamd! De vraag is alleen maar. of hij het geld krijgt Tien tegen écn dat dit. niet hot geval is. Tenslotte schijnt 't hem te zullen gelukken, maar intusschen kent ons heele personeel hem al cn als hij eindelijk in staat is om zijn slag te slaan, maakt hij nog drie onvergeeflijke fouten, in de eerste plaats om in een niet rook-coupé tc rooken. waardoor de aandacht van een paar menschen nog eens extra op hem gevestigd wordt, ten tweede om een handschoen achter te laten en ten derde om naar Duitschland te vluchten, waarmee hij, naar Iedereen weet, voortdurend in verbinding staat! Zou jij den ken. dat eer. beroepsmisdadiger dergelijke stommiteiten uit haalde?" (Wordt vervolgcB*

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 7