EEN HAARLEMMER OLYMPISCH KAMPIOEN. Het Belangrijkste. VAN EGMOND WINT 50e Jaargang No. 15063 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Donderdag 4 Augustus 1932 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE DER N.V. LOURENS COSTER. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTEN pcr week 0.25, per maand 1.10, per 3 maanden 3.25, franco per post 3.55, losse nrs. 0.06. Geïllustreerd Zondagsblad per week ƒ0.05, per maand 0.22, per 3 mnd. ƒ0.65. franco per post 0.72J4. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerjj: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos.: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 ADVERTENTIëN: 15 regels ƒ1.75, elke regel meer ƒ0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Reductie bij abonnement. Vraag en aanbod 14 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.15, buiten Arrondissement dubbele prijs. Onze Groentjes (iederen dag) 13 regels ƒ0.30, elke regel meer ƒ0.10, uitsluitend a contant. Gratis Ongevallenverzekering voot Maand- en Weekabonnés. Levenslange ongeschiktheid en Ovetlijden f600.-. Verlie, van Hand. Voet of Oog f 400-, Duim f 250-, Wijsvinget f 150.-. Elke andere vingert 150.-. Arm-of Beenbreuk f 100.-. Idem voor Abonnés op het Geïll. Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid f2000-. Overlijden f 600—. Verlies van Hand. Voet of Oog f400-. Verlies Duim f75-. Verlies Wijsvinget f75-. Verlies andere vinger f30-. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN. HAARLEM, 4 Augustus. Onze Olympische Kampioen. „Van Egmond, de Haarlemmer, heeft zijn serie op de fiets gewonnen, en ik koester bij zondere hoop op zijn succes. Misschien is dat locaal chauvinisme van me, maar dat zij me dan vergeven Het zou toch wel prachtig zijn aks van Haarlem de victorie begon, en bovendien begrijpelijk ook, want is onze stad niet altijd een der voornaamste sportcentra des lands geweest?" Dat schreef ik eergisteren in deze rubriek en vandaag is het bewaarheid. Het doet ons toch allemaal goed dat inderdaad van Haar lem de victorie begonnen is, dat gisteren voor het eerst de Nederlandsche vlag aan de middelste mast te Los Angeles geheschen is... dat zoo'n eenvoudige maar flinke, stoere, doorzettende Haarlemsche jongen zich af doend de allerbeste getoond heeft in een strijd van de besten der geheele wereld. Een sportenthousiast op ons bureau bedacht van morgen. zoodra het bericht binnen was, dat wij de Olympische vlag nog hadden die na de Amsterdamse he Spelen van 1928 bewaard was met het idéé: „Die komt nog wel eens te pas". Nu hijschen? Natuurlijk. Even later wapperde de vlag boven op ons gebouw. De vierentwintigjarige Jac. J. van Egmond heeft wel een buitengewoon snelle sport- carrière gemaakt. Twee jaar rijdt hij pas op de baan. In 1931 won hij het amateurkam pioenschap van Nederland, dit jaar „het ge heele kampioenschap" hij sloeg toen ook v. d. Heuvel, kampioen der onafhankelijken, en Moeskops, kampioen der beroepsrenners en binnen weinige weken is daar de Olympische titel op gevolgd. Het resultaat van bijzonderen aanleg, van een lichaam dat prachtig gebouwd is voor de sprint, van kalmte en ijzeren wil en van stug, serieus oefenen. Dat laatste behoorde misschien vooropgesteld te worden. Ook in de sport worden de triomfen alleen behaald door hen die er zich arbeid en opoffering voor getroosten. Er is alle reden om te verwachten dat Van Egmond's carrière pas aan haar begin staat, en dat hij in kleine groep der allerbesten in zijn sport, waarin hij nu is opgenomen, nog vele successen zal boeken. Zijn leeftijd, zijn leefwijze en zijn buitengewone capaciteiten geven alle aanleiding da.t- te verwachten. Misschien zullen de a.s. wereldkampioen schappen wielrennen te Rome hem een nieuwe zege brengen, al -moet hij de reis daarheen wel heel haastig maken om op tijd te kunnen komen, Per vliegtuig zal hij naar New-York reizen om bijtijds de boot te bereiken die hem over den Oceaan zal brengen. Noodzakelijk is zijn overwinning in Rome overigens niet. Deze zeg? te Los An geles. in het wieierstadion met den poè'ti- schen naam Rose Bowl" heeft al volkomen bewezen uit welk hout hij gesneden is. Uit het verslag van de races, dat u in dit blad vindt, blijkt dat Van Egmond de eerste manche in den eindstrijd tegen den Fransch- man Chaillot met een banddikte heeft ver loren, dat velen meenden dat de commissaris van aankomst zich vergiste en dat hij ge wonnen had. maar dat hij zich zonder een woord van protest bij de beslissing neerlegde. Daarna won hij met duidelijk verschil de twee overige manches en den Olympischen titel. Met zijn rustige aanvaarding van de be slissing in de eerste manche wil ik hem toch, behalve met zijn succes, nog in het bijzonder feliciteeren. Het is niet zoo gemakkelijk, te zwijgen als de supporters beweren dat men onrechtvaardig behandeld is. Niettemin is het de eenige juiste manier. Van Egmond heeft zich daarmee opnieuw een uitstekend sports man getoond Hij zal zeker aan deze opvattingen blijven vasthouden wie ze jong heeft, verliest ze niet meer en dat geeft ons een extra- waarborg dat wij een waardigen nieuwen vertegenwoordiger onder de internationale sportkampioenen hebben gekregen. Zijn voorbeeld zal niet nalaten indruk te maken. Van Egmond's ouders zijn vader is werkzaam aan het Gemeentelijk Gasbedrijf die in de Dubbele Buurt wonen, hebben het bericht van de overwinning van hun zoon natuurlijk met groote blijdschap ont vangen. Zij hebben alle reden trotsch op hem te zijn, en het zal een bijzondere vreug dedag voor hen worden als hij naar huis terugkeert en te Haarlem wordt ingehaald. Dat zal een gebeurtenis worden "Kees Pruis verheugt er zich nu al op) die de vorige ontvangst, na het onlangs behaalde kam pioenschap van Nederland, nog ver zal overtreffen. R. P. DE MOORDAANSLAG TE IJMUIDEN. VERDACHTE KRIJGT TWEE JAAR. AMSTERDAM. 4 Aug. (V.D> Een los arbeider te IJmuiden. werd heden in hooger beroep door het Gerechtshof te Amsterdam wegens poging tot. moord veroordeeld tot 2 jaar gevangenisstraf. De man had zijn vroegeren kostganger die een verhouding met zijn vrouw had. met een houweel een tweetal klappen toegediend, waarbij het slachtoffer een gevaarlijke hoofdwonde had gekrefen, terwijl zijn pink bij het. afweren van een slag gedeeltelijk werd verbrijzeld. Verdachte had zijn slachtoffer achter een schutting opgewacht. De Rechtbank te Haarlem had den man tot 3 jaar gevangenisstraf veroordeeld. De Procureur-Generaal bij het Amster- damsche Gerechtshof had 2 jaar gevorderd. DE KWESTIE-GROENLAND VOOR HET PERMANENTE HOF. HET NOORSCHE VERZOEK AFGEWEZEN. Het Permanente Hof van Internationale Justitie heeft gisteren uitspraak gedaan in het geschil tusschen de regeeringen van Noorwegen en Denemarken betreffende Zuid-Oost-Groen 1 and Zooals men weet, had de Noorsche regee ring op 18 Juli j.l. het Hof verzocht voorloo- pige conservatoire maatregelen aan te wijzen ter bescherming van Noorsche onderdanen en rechten in het bedoelde gebied van Zuid- Oost-Groenland. Het Hof heeft dit verzoek van de Noorsche regeering afgewezen onder voorbehoud ech ter, dat het Hof later kan overwegen of om standigheden zich hebben voorgedaan, welke de aanwijzing van voorloopige maatregelen, volgens artikel 41 van het statuut, noodig maken. In de overwegingen welke tot deze uit spraak hebben geleid, wordt gezegd, dat krachtens artikel 41 van het Statuut, het Hof bevoegd is conservatoire maatregelen aan te geven, ten einde betreurenswaardige gebeurtenissen en incidenten te voorkomen. In de huidige zaak is er echter voor het Hof geen reden zulks te doen. Het Hof herinnert aan de verklaringen door de agenten van beide partijen gedaan en is van meening, dat deze verklaringen, in onderling verband wijzen op een geestesgesteldheid in de ver antwoordelijke kringen van beide landen en op bedoelingen, die zeer geruststellend ge noemd kunnen worden. Aangezien deze ver klaringen officieel voor het Hof zijn uitge sproken, kan en mag het Hof niet veronder stellen, dat beide regeeringen handelingen zullen doen, welke hiermede niet in overeen stemming zijn. Onder deze omstandigheden vindt het. Hof geen aanleiding in het verzoek van de Noor sche regeering te treden. Vervolgens gaat. het Hof na of er reden is proprio motu zulke maatregelen aan te wij zen. Het Hof is evenwel van meening. dat de huidige omstandigheden zulks niet vcr- eischen. (N. R. CO Braadland, de Noorsche minister van bui- tenlandsche zaken, heeft naar Reuter uit Oslo meldt in een interview verklaard: „Als men rekening houdt met de verklaringen door de Deenschc raadslieden tijdens het proces voor het Hof afgelegd en als men rekening houdt met de door het Hof ge maakte reserve, schijnt er geen reden te zijn, om eenige complicatie te vreezen. Wij heb ben dientengevolge verkregen wat wij wen- schen". Aan J. J. van Egmond. Ach Pegasus neem mij niet kwalijk Da; ik op uw plaats- ga staan. Gij zij t immers toch met vacantie. Want anders had Gij 't wei gedaan! Een weord van eerbiedige huid? Den Haarlemschen wielkampioen! Van Egmond. dat heeft voor jou niemand Zoo meesterlijk ooit. kunnen doen! De harten der Haarlemmers bonsden Va-n vreugde, bij 't heuch'lijk bericht En ik zit te trillen 'bij 't maken Van dit pover huidegedicht. Door jou ging daarginds in de hoogte De driekleur, onz' Nederlands vlag. Voor ons is 't heerlijke vreugde Voor jou is 't. een wonder? dag! Van Haarlem begon de victorie. Ontvang van je Moeder een zoen. Van ons hulde en dank voor de glorie. Jij! Olympisch Sprintkampioen. KEES PRUIS Een Haarlemmer Olympisch kampioen. Van Egmond winl het sprintkampioenschap icielrennen. (Ie blad. Ie pag.) Japansche opmarsch naar Peking verwacht. (2e blad. Ie pag.i Verscherping van het conflict Paraguay Bolivia. Een beroep op den Volkenbond. (2e blad, le pag.) Ernstige ongeregeldheden in den staat Indiana. (2e blad, le pag.) Verdrag van Ouchy gepubliceerd. België, Nederland en Luxemburg nemen handels belemmeringen iveg. In vier jaar de ta rieven 50 pCt. lager. (le blad, 2e pag.) ARTIKELEN, ENZ. R. P.Onze Olympische Kampioen. (le blad, le pag.) Van een bijzonderen medewerker: De toe komst van den Indo. (2e blad, le pag.) Voor de Forensen Verschillende Jorensenbe- langeneen interview met Mr. G. W. van Ei>erdingen. (2e blad, 3e pag.) W. P.: Remplaee van Radiolampen. (2e blad, 2e pag.) Ton Ruygrok: Langs de Straat. De IJsco's. (2e blad, 2e pag.) Nederland's eerste zege te Los-Angeles. 6 HET SPRINT-KAMPIOENSCHAP WIELRENNEN. Onze stadgenoot van Egmond heeft Woensdagavond de finale van den sprint- wedstrijd gewonnen tegen den Franschman Chaillot. Op den laalsten avond der Olympische wie lerwedstrijden in het Rose Bowl Stadium te Pasadena was de belangstelling van het pu bliek groot-er dan op vorige avonden. Onge veer 15000 toeschouwers vulden het Stadion om daar onzen landgenoot van Egmond toe te juichen. Duizenden waren per auto naar Pasadena gekomen en niet minder dan 4000 wagens stonden geparkeerd. De toeschouwers leefden geheel mede met den strijd, die op de houten baan gevoerd werd. In de eerste demi-finale kwamen de Franschman Chaillot en de Australiër Gray aan den start. Een spannende race werd het, die na een mooien eindspurt met slechts één banddikte verschil gewonnen werd door Chaillot. Gray was het niet eens met deze beslissing der jury en hij is voor den strijd om de 3e en 4e plaats niet meer aan den start verschenen. In de tweede demi-finale kwam van Eg mond tegen den Italiaan Pellizzari uit. Van Egmond, die uitstekend in conditie was, had geen moeite met zijn tegenstander. Met niet minder dan tien meter voorsprong passeerde hij de finish. Spoedig daarop is de finale verreden. Eerst zouden beide verliezers uitkomen, doch Gray verscheen niet aan den start en de Italiaan Pellizzari reed alleen de 1000 M. en legde daarmee op gemakkelijke wijze beslag op den 3en prijs. De finale is verreden in 3 ritten. In de eerste rit zag het er nog niet naar uit, dat van Egmond als overwinnaar uit- den strijd zou komen. De spanning in het Stadion was groot, toen in de eindspurt met nagenoeg geen verschil beide renners de finish pas seerden. Deze eerste rit won de Franschman met een banddikte. In den 2en rit toonde van Egmond, wat hij kon Hij zette de eindspurt- wat vroeger in en sloeg Chaillot met- een lengte. De beslissing moest dus in den derden rit vallen en de weinige landgenooten, die ge tuige moesten zijn van de le overwinning van Nederland, waren zeer gespannen. Van Eg mond had laten zien. dat hij sterker was dan Chaillot, doch deze had den eersten rit gewonnen, zij het ook met klein verschil. De derde rit bracht echter voor Nederland de eerste Gouden Olympische medaille. In een schitterende eindspurt won van Egmond met een wiellengte en was hiermede Olym pisch sprintkampioen. Tijd laatste 200 M 12 6 sec. 2. Chaillot (Frankrijk), 3. Pellizzari (Italië), 4. Gray (Australië) Onmiddellijk na de .sprintwedstrijden had de 1000 M tijdrace plaats. De Australiër Gray toonde hierin, dat hij rijden kon. Hij won dezen tijdrace in 1 min. 13 sec., een nieuwe Olympische recordtijd. Van Egmond werd een goede tweede met gering verschil in 1 min. 13.3 sec. Do zilveren Olympische medaille was hiervoor rir belooning. Derde werd Rampelberg (Frankrijk' in 1.13.4, vier de Gonsani (Italië) in 1.14.7 sec., vijfde Harvell (Engeland zefdc tijd. zesde Rush (Canada) in 1.15.6 sec Van Egmond en Leene komen niet nit op de tandem. Na de overwinning van van Egmond was het een teleurstelling voor de Hollanders dat van Egmond en Leene niet uit zouden komen in de beslissing van de tandemwed strijden. De tandem was defect geraakt tijdens de training en daar de bochten volgens beide renners niet hoog genoeg waren, vonden zij het beter niet op een vreemde tandem te gaan rijden. Onze landgenooten hadden ook hier een goede kans gehad, zeker voor de tweede plaats. EEN ONDERHOUD MET VAN EGMOND EN KELLENBACH Ongeveer 800 landgenooten zijn in het Rose Bowl Stadium getuige geweest van de overwinning van onzen landgenoot Van Eg mond, nationaal sprintkampioen en thans ook Olympisch kampioen. De eerste rit van de finale, waarin Chaillot (Frankrijk) door de jury tot overwinnaar werd verklaard, was volgens velen reeds door Van Egmond gewonnen. Het verschil was in elk geval miniem. Van Egmond, als goed sportsman, legde zich natuurlijk bij de beslissing van de jury neer. De overwinning kon hem tenslotte niet ontgaan en reeds in de tweede rit bleek, dat hij veel sterker was dan Chaillot. In deze rit gingen beide rijders eenige malen om beurten aan den kop. In de laatste ronde zette Van Egmond een lange eindspurt in, waartegen Chaillot niet was opgewassen. Onze landgenoot won dan ook met een volle lengte. In den laalsten rit moest Van Egmond den kop nemen. In de laatste ronde valt Chaillot aan doch Van Egmond is op zijn hoede en slaat den aanval met beslistheid af. Hij wint met een halve lengte. Bij de aanwezige Hollanders heerscht groote vreugde en Van Egmond rijdt een eereronde terwijl voor het eerst tijdens deze Olympiade de Hollandsche driekleur aan den middelsten mast wordt geheschen. Direct na zijn overwinning hebben ww even met Van Egmond gesproken, die ons slechts kon mededeelen, dat hij zich zeer verheugt over zijn overwinning. Daar Van Egmond weer moest deelnemen aan den tijd- races zetten wij het gesprek met den heer Kellenbach voort. De heer Kellenbach vertelde ons. dat de Amerikanen veel belangstelling voor de wie lersport hebben, ofschoon ze er zelf weinig aan doen. De overwinning van Van Egmond is zeer verdiend. Over de regeling in het stadion zelf ver klaarde de heer kellenbach, dat alles goed was voorbereid, maar dat de regeling niet valt te vergelijken met die in Europa. De ouders van Van Egmond vertellen ons. Altijd zoo 'n snelheidsmaniak geweest!' J. van Egmond. Dadelijk nadat het- Persbureau Vaz Dias ons vanmorgen het heuglijk nieuws bracht, dat onze stadgenoot Van Egmond Olympisch sprintkampioen geworden was. zijn we naar zijn ouderlijke woning aan de Dubbele Buurt gegaan, om aan zijn ouders een en ander uit de wielerloopbaan van hun zoon te vragen. Begrijpelijkerwijs waren zij in de wolken van blijdschap over het succes van hun zoon. De huiskamer was al met bloemen versierd. „M'n jongen is altijd zoon snelheidsma niak geweest", zei zijn moeder „Dat begon al met hardloopcn. Maar met ««v hard loopcn heeft hij toch acht prijzen gewonnen! Op winteravonden kwam hot soms plotse ling bij hem op. om naar het dorp Schalk wijk te loopen. Dan noodigde hij zijn veer tienjarig broertje uit om op de fiets naast hem te rijden en als gangmaker te fungee- ren. Hij wilde dat in steeds korter tijd doen. Den eersten keer deed hij het in veertien minuten, maar in korter tijd dan dertien mi nuten heeft hij het toch niet kunnen doen. Als kind van elf jaar sprong hij voor het eerst op de fiet-s en dat ging hem weldra ook niet gauw genoeg. Ditzelfde constateer den we ook met schaatsenrijden. Van mooi rijden wilde hy niets weten. Hij moest altijd maar vooruit! Jammer dat in ons land zoo weinig gelegenheid is om schaatsen te rij den. Hij had ook veel liefhebberij in de dui vensport: soms kon hij uren lang met een blikken fluitje op het dak zitten. Met Sep tember is het vier jaar geleden, dat hij lid werd van dc Haarlemsche Sportverecniging ..De Kampioen". Van een vriend leende hij een oude race-fiets en toen hU in de gaten kreeg, dat dit „zoo fijn" ging. zei hij tegen ons: ..zoo n ding koop ik ook. want wat gaat dat- licht! Je vliegt als een vogel over den weg!" M'n jongen gaf er toen het hardloo pcn aan en werd meteen amateur-kampioen op den weg. Twee jaar geleden werd hij op de baan kampioen van Nederland 1000 M. en dit jaar triomfeerde hij. zoo als u weet, ook over den professional Moes kops. Vier jaar geleden heeft hij voor het eerst een wielerwedstrijd op de Olympische Spelen te Amsterdam gezien. Dat was voor hem blijkbaar een openbaring. ,,Ik ga serieus trainen", zei hij ons toen. ..En dan maak ik, dat ik over vier jaar naar Californië ge stuurd word. want. dat is het- prachtigste land van de wereld! U ziet. dat m'n jongen woord heeft gehouden", aldus eindigde zijn moeder, die van emotie al in twee nachten niet. heeft kunnen slapen. Zijn vader deelde ons tenslotte nog mede, dat ..zijn Olympische kampioen" op 17 Fe bruari 1908 te Haarlem geboren is. Hij is dus nu 24 jaar oud. Jac. is de oudste van zes kin deren. De vader liet ons met begrijpelijken trots de groote kast met schitterende prijzen zien. die zijn zoon in deze paar jaar reeds verdiend beeft Natuurlijk liep het- vanmorgen al storm aan de woning met belangstellenden. Eén der eersten, die zijn gelukwensrhen kwam aanbieden, was onze bekende dlchterzanger Kees Pruis die lid van het laatste huldigings- comitë was, dat voor zulk een glorïeuzen intocht in de stad gezorgd heeft-, toen Moes kops door Van Egmond verslagen was. UIT EEN BRIEF VAN VAN EGMOND AAN ZIJN OUDERS Uit een brief, dien Van Egmond op 11 Juli uit- Los Angelos schreef en dien zijn ouders ons welwillend ter beschikking stelde, ont- leenen we het volgende: ..Jelui moet mij maar niet kwalijk nemen, dat ik nog niet veel geschreven heb We heb ben steeds zooveel te zien en te beleven ge had. We hebben met twee groote touring cars New-York bezichtigd. Wat een geweldige stad is dat! Bij de Hollandsche Club hebben wc de lunch gebruikt, met don Nedrrland- schen consul als gastheer. We worden door de Nederlandsche bevolking overal hartelijk ontvangen. Per trein zijn we naar Washing ton gegaan en logeerden daar in een hotel met 800 kamers. Den volgenden dag arriveer den we tc St. Louis, Hier werden wc door een Hollandsch comité ontvangen. Alles is hier veel grootscher. dan in Holland. Weer een dag later kwamen we in Kansas City en toen hebben we ruim twee dagen aan een stuk in den trein gezeten We hebben den tijd gekort met kaarten en met kijken naar de wilde natuur. De plantengroei bestaat daar voor namelijk uit cactussen en dennen. Hot- is daar zeer hoog en droog. We hebben Indianen krijgsdansen zien uitvoeren. Ook in Pasadena 'Californië) werden we door Hollanders be groet. Pasadena ligt 25 K M van Las Angeles en hier bevond zich de wielerbaan. Ons gezel schap ging in een lange rij van auto's, alle versierd met Hollandsche en Amerikaansche vlaggen, door oe straten van Las Angeles, waarna ons in een hotel een lunch werd aan geboden. Het zijn allen hartelijke menschen. die buitenlandsc'ne Hollander^ Toen gingen we het Olympisch dorp bezichtigen. Dit dorp bestaat- uit- ccei menigte klrinc huisjes met twee kamers en een badkamer, ieder voor twee personen. Er was radio in onze eetzaal. We hebben een Hoilandschen kok met nog een bediende en het eten is reusachtig. Toch bleef ik hier niet lang, want dit dorp ligt te ver van de wielerbaan en wc wilden het liefst tweemaal daagr trainen. Dc wielerbaan ligt in een groot stadion; er kunnen 85.000 toe schouwers in. Ze hebben In Los Angples nog nooit wielerwedstrijden gezien. De baan is tamelijk goed. We) is zij wat zacht cn zwaar; zij zakt wat in als je er op rijdt. De bochten zijn iets te plat. De baan is 360 M. lang met lange, rechte einden. Met spurten ging ik in hel begin erg dc hoogte in. Vanmorgen heb ik al een paar spurtjes in 12.2 gemaakt. Ik ge loof wel. dat ik een goede kans maak: ik heb het goede naar mijn zin. En nu zal ik maar eindigen tot een volgenden keer. KIND TE WATER GERAAKT. Woensdagmiddag te ongeveer 12 uur ge haakte bsj het „stekeltjesvangen" de 5-jarige J. B.. wonende Anthoniestraat, in het water van het Spaarne bij dc Langebrug. De 16- jarige R. v, W., wonende Groendaalsteeg al hier. sprong hem na en haalde hem aan den kant Door toegeschoten burgers werden bei den op het droge gebracht; zij hadden geen -letsel.

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 1