HET HAARLEMSCHE STADSBEELD. HET VERKEER IN EUROPA. r~ De Vrouw in de XXe eeuw. Van alles en nog wat. Hoe het eens was. Hoe het geworden is. De Deymanswaterpoort even ten Zuiden van het tegenwoordige viaduct bij de Kinderhuis singel. zoek aan dc CzechSsche hoofdstad niet ver zuimen, dit theater te bezoeken. Burian had steeds een grondigen afkeer van de kunst van het witte doek. Reeds me nig filmdirecteur probeerde dezen grooten kunstenaar te cngageeren, maar nimmer slaagde men hierin. In 1930 vertoefde de Czechische regisseur Lamac te Praag en zocht zijn landgenoot in zijn kleedkamer op. „Zeg, Burian". opende hij het gesprek, „ik heb zooeven een filmscenario ontvangen, ge schreven door Roda Roda. Dat moet Je eens doorlezen!" Met een knorrig gezicht begon Burian te lezen, doch het duurde niet lang, of hij barstte in lachen uit. „Wie zou hierin nu wel de hoofdrol willen spelen?" vervolgde Lamac. „Och, klets nu maar niet langer", zei Vlasta lachend, „geef het contractje nu maar hier ik zal wel teekenen!" En zoo werd Vlasta Burian voor zijn eerste geluidsfilm „Op In spectie" geëngageerd. Naar de 5.000.000. Op 30 Juni bedroeg het aantal luisteraars In Engeland 4.704,188. Men rekent erop. dat vóór Kerstmis de 5 millioen bereikt zullen zijn. Engeland staat thans, wat het aantal officieele luisteraars betreft, aan het hoofd, terwijl in Duitschland, dat vroeger boven aan stond, het aantal luister aars in de maand Juni eenigszins is afgenomen en thans ruim 4 millioen bedraagt. Het gevaarlijke verkeer. Het aantal verkeersongelukken in Londen neemt af. Gedurende April, Mei en Juni van dit jaar werd 273 personen gedood en 14012 gekwetst. Het totale aantal ongevallen aan personen of eigendommen overkomen be droeg 31.032. Decijfers over genoemde periode in 1931 luiden resp. 345, 15.140 en 35.410. „Muurbloempjes". Het aantal ongetrouwde vrouwen over de geheele wereld bedraagt 380 millioen. Hier- tellen Engeland er 6 millioen, Franrijk 8 mil lioen, dc Vereenlgde Staten 11 millioen en Duitschland 16 millioen. Apen en jazz. Jazz muziek werd in een Parijschen dieren tuin gegeven voor de apenafdeeling. De apen renden eerst de kooi op en neer en zochten daarna rust in een hoekje. Zouden zij ook in dezen de menschen na- apen? Een Natte Maatschappij- Voor het geval, dat in Amerika binnen kort dc prohibitie wordt opgeheven, is er thans reeds een „Natte Maatschappij" met een kapitaal van 25 millioen doller opge richt. De zieke, die wegliep. Een patiënt, lijdende aan diphteritus, die tweemaal weggeloopen is uit een ziekenhuis stond dezer dagen in Cheshire (Engeland) terecht wegens „zich wederrechtelijk onder de menschen begeven, terwijl hij leed aan een gevaarlijke en besmettelijke ziekte". Hij was ontsnapt uit een barak in Heaps en naar huis gegaan vanwaar hij eerst niet wilde terugkeer en. Zes dagen later ont vluchtte hij weer. Hij is beboet met 20 gulden. Franklin's schrift. Een door Benjamin Franklin geschreven brief van 13 zijdjes bracht op den verkoop bij Sotheby's in Londen 240 pond sterling op. De man onder 't bed In Parijs werd ingebroken, toen de heer des huizes niet aanwezig was. Te vroeg echter voor de Inbrekers keerde hij terug: twee der indringers vluchtten, de ander ver school zich onder het bed. Maar daar werd hij door een niesbui weer spoedig ontdekt. Want de eigenaar had den vorigen dag peper en andere kruiden gestrooid tegen de mot Malsche buitjes Tot de regenrijke streken der aarde be hoort ongetwijfeld liet Zuiden der republiek Chili. Schertsenderwijze zeggen deArgentijnen dat het daar dertien maanden regent! Daar hoeft men dus niet met oud papier de lucht in. O, gladde ring! Den kleinsten trouwring, die ooit den vinger eener bruid gesierd heeft, droeg prinses Ma rie, dochter van Koning Hendrik Vin, bij haar verloving met den Dauphin van Frank rijk, den zoon van Frans I. op 5 October 1518. De prinses was namelijk bij de huwe lijksceremonie even 2 Jaar oud. terwijl de bruidegom nog pas 7 maanden en 8 dagen op onzen aardbol aanwezig was. Daar hij dientengevolge bij zijn huwelijk, niet in staat was zijn bruid den souden met kostbare bril janten versierden trouwring aan den vinger te steken, werd hij daarbij door den Fran- schen gezant, admiraal Bouivet, vertegen woordigd. Het bioscoop-bezoek in de Vereenlgde Staten is van 10 millioen in het jaar 1928 tot 6 millioen in het vorig jaar verminderd. Meer Josephine Bakers Door den invloed van Josephine Baker ver dwijnen de blondines te Parijs meer en meer, terwijl het negertype of dan eigenlijk de door de zon of kunstmatig gebruinde teint en zwartgeverfde haren op den voor grond treden. Over den bananenhandel wordt in dit ver band niets gezegd. Buster Keaton. „Hoe bevalt Buster Keaton je?" „Wie is dat?" „Wat, weet je niet wie Buster Keaton ts? De beroemde filmster! Dat is toch de man die nooit lacht!" ,,'n Kunst, met die slechte tJjKien!** Een fluit-verzameling. Een Amerikaansch geleerde heeft een ver zameling fluiten aangelegd, die niet minder dan 14.000 stuks telt. Daarbij -bevinden zich instrumenten uit alle landen en van alle tijden, van glas, hout en klei. Gedurende een kort bezoek dat de verzamelaar onlangs aan Europa bracht, heeft hij zijn collectie met ruim 1000 stuks aangevuld. Zonnestralen. De Engelsché natuurkundige Hangley heeft vastgesteld, dat de zonnestralen slechts 35 procent harer energie in lichtstralen om zetten, terwijl de overige 65 pot. onzichtbare en warmtestralen zijn. Steeds grooter ooren. Men beweert, dat bij elke nieuwe genera tie het menschelijk oor grooter wordt, omdat nieuwe geslachten steeds meer en afwisse lender geluiden moeten hooren. Wat zie jij er ellendig uit! Ja. ik ben in geen maanden op straat geweest! Wat mankeerde er aan? Vijftienduizend gulden, bij een onver wachte kasinspectie. DE KINDERHUISSINGEL. Aan de Kinderhuisssingel werd een goede eeuw geleden de Deymanswaterpoort ge vonden. Het was een schilderachtig hoekje. Nu vinden wij daar een plantsoen, dat aan sluit bij het Kenaupark. IMIttlllB GELOOF IN LIEFDESDRANKEN. Uit eenige processen, die den laatsten tijd in Engelscne steden zijn gevoerd, blijkt, dat er in Engeland nog tal van vrouwen zijn, die geloof hechten aan de beweringen van waar zegsters. Volgens de meening van een rechter in Birmingham zijn er, vooral in de Mid lands. duizenden vrouwen, die geheel ver trouwen op de werking van liefdesdranken, uit bepaalde kruiden, wortels of gewassen bereid, waarvoor rondreizende waarzegsters de re cepten verstrekken. De vrouw van een mijnwerker had zich laten wijsmaken, dat de genegenheid van haar man aan het afnemen was. maar dat de waarzegster een probaat middel had om diens liefde te herwinnen. Voor wat geld werd het middel haar eigendom. Het luidde: „Neem een kopje jonge bladeren van wilgenroosjes; meng hierin een theelepeltje saffraan en een theelepeltje vlaswortel. Kook dit gedurende een uur boven een houtvuur, buiten als het volle maan ls. Zeef het kooksel door een neteldoeksch lapje en doe het dan ln een blauwe flesch. Van het vocht moeten eenige druppels, en hoogstens een half thee lepeltje, in den drank van den man gedaan worden tot hij genezen is. Vertel dit recept niet aan een ander, want dan mist het mid del zijn werking". De vrouw heeft haar geheim trouw be waard, maar toch miste het middel zijn wer king, want de man betrapte zijn vrouw toen zij uit het blauwe fleschje ln zijn kopje drup pelde. De man werd hierover zoo verbolgen, dat hij zijn vrouw strafte op een wijze, die hem voor de rechtbank bracht. Hier bleek, dat bij de vrouwen in de Midlands nog tal van andere tooverdranken in zwang zijn. hopenlijk met betere resultaten dan in het hierboven vermelde gevaL HONDSDAGEN. Wij leven in hondsdagen tegenwoordig. D.w.z. dat ons de honden groote diensten be wijzen. Voor blinden, op bergtochten in de Alpen honden worden voor vele uiteen- loopende werkzaamheden gebruikt. In Spanje smokkelen ze. Ze springen van de smokkelaarsbooten in zee met de contra banden in waterdichte pakjes op den rug gebonden en zwemmen naar het strand. Ze zijn er op getraind menschen in uniform te ontloopen en maken geen enkel geluid. Ze schudden als ze uit het water komen, hun natte vacht niet eens uit. De politie helpen ze aan den anderen kant ook. Onlangs was ingebroken in een huis. Een politiehond snuffelde even in de bezochte kamer, rende het huis uit en ging op den overloop van een nabijgelegen hotelletje voor een kamerdeur zitten. Toen de bewoner van die kamer gearresteerd werd, bekende hij den diefstal. Als menschenredders hebben ze een goede Teputatie. Er gaat bijna geen vacantiedag voorbij of honden helpen in moeilijkheden zittende vacantiegangers. RADIO OP DE KERMIS. Te Aussig heeft de eigenaar van een op de kermissen rondtrekkend variété zich een groote radio-installatie met microfoon en luidspreker aangeschaft. Niet alleen, dat hij door radio-muziek het publiek lokte, met behupl van microfoon en luidspreker kon hij bovendien het puhliek zoo luid toespreken, dat zelfs de grootste schreeuwers der con currentie het hiertegen moesten afleggen. Een niet minder groot succes voor dezen ondernemenden expolitaant bleek de „uit zending" van de in het variété gehouden worstelwedstrijden te zijn. De door den luid spreker weerklinken den bijval, het gejoel en geroep, maakten het publiek buiten zoo nieuwsgierig, dat het al spoedig het variété binnenstroomde. Thans vinden wij op die plek een plantsoendat aansluit bij het Kenaupark. Links of rechts houden en voorrangsbepalingen. Verklaring der tetter* (wefke overeenkomen mei de Wrtecnettonale kenieeken*)» A Oostenrijk tCW—Est) B BeWS - 1 r-Frw...., W-Zwttsetfaed 4 GR —Griekenland S»T*eeh°.Stow«*).1 H Hcmgarfjt L «Luxemburg LR —L&TPaix: LT HL" Ned erf and P-Pbrtggal SF-I —Vrijstaat Ierland Finland 'Tuftoje In verreweg de meeste landen van de oude wereld wordt de normale regel gevolgd, welke ook ten onzent geldt: Rechts houden naar rechts uitwijken en links voorbijrijden. Op bijgaand kaaaije, fig. 1 (ons toegezonden door den AN.W.B.-Toeristenbond voor Nederland) kan men zien, in welke staten hiervan afge weken wordt. In Oostenrijk is de toestand tamelijk ingewikkeld, men vindt de nauw keurige gegevens in fig. 2. In dit verband is het goed er op te wijzen, dat men zich in een land, waar „links houden" geldt, zeer spoe dig aan de gewijzigde omstandigheden aan past. In- de eerste oogenblikken is het welis waar vreemd, wanneer men links moet houden en rechts om een auto heenrijden, die men wil inhalen, maar na eenige uren gaat het als het ware automatisch. Alléén in momenten van plotseling ingrijpen moet men er terdege aan denken, dat de verkeers regels nu juist omgekeerd zijn, want dan zou men wel eens verkeerd kunnen handelen. De Appel en Eva. De jongste roman van de schrijfster van „De Opstandigen" ls uit letterkundig oog punt zeer verschillend beoordeeld, maar hij raakt opnieuw het Vrouwenvraagstuk en heeft uit dit oogpunt ook aanspraak te wor den bekeken om zijn strekking. Het huwelijk van Puck, wier verloving we aan het slot van „De Opstandigen" krijgen, die met Henri van Doeveren is gehuwd, in Indië om gezondheidsredenen niet kon blijven, en nu haar moderne opvattingen over huwelijk en liefde aan de practijk van het leven moet toetsen, wordt vrij boeiend beschreven. Aan het slot moet Puck, (die in een Parijsch modehuis een voor een vreemdelinge onbe grijpelijk mooie positie heeft gekregen), dank zij haar knap en energiek optreden in zeer moeilijke omstandighden, kiezen tusschen het afzien van haar werk, terwille. van haar man. en liefde van haar man. Zij kiest de liefde. Dit is psychologisch, nadat zij ge zien heeft, hoe een ander zoogenaamd zwak vrouwtje haar man bijna had ingepalmd, op dat oogenblik zeer verklaarbaar, maar daarmede is volstrekt niet uitgemaakt, dat haar huwelijk nu verder in een klein plaats je in Holland, waarheen haar man is ge roepen. in de toekomst haar bevrediging zal schenken voor wat zij heeft opgegeven. De schrijfster kan het ons misschien be wijzen in een volgenden roman. Zij kan het erbij laten. Zij behoeft niet te hebben be doeld een tendeneieusen roman te schrijven, zij kon volstaan met ons te suggereeren, dat Puck onder de gegeven omstandigheden moést, handelen, zooals zij deed. In „Het Brandend Hart" van mevr. van Goch—Kaul- bach, dat van ouder datum is. wordt juist omgekeerd, aan het slot een artiste, die ge huwd is, verlaten op het oogenblik dat zij overtuigd is, dat zij haar schilderkunst kan vereenigen met haar taak als echtgenoote en moeder, als zij goede hulp neemt, cn dat zij dan haar gezin meer kan geven, dan als zij afstand doet van haar kunst, welke haar levensbehoefte is. Ook daar moeetn we aan het einde maar gelooven. dat schr. nu we zenlijk goed heeft gekozen, en dat haar leven nu verder haarzelf en haar gezin cn de kunst het beste «al geven. Juist als ln de sprookjes, waar dc prins op het goede oogenblik verschijnt, om de ver drukte onschuld te redden en waar men dan moet gelooven, dat zij verder vele jaren vol- maa_kt gelukkig zullen leven, de prins en de zegevierende deugd, die hij verloste uit de klauwen van de boosheid. Als kinderen, zon der ervaring nemen we het nog wel critiek- loos aan en zijn blij met het geluk van de twee, die onze sympathie hebben, maar als we het leven kennen, weten we wel, dat er geen volmaakt geluk is, en dat na het huwe lijk pas moet worden bewezen, wat de twee menschen waard zijn, die zich verbeelden het groote lot te hebben getrokken en misschien tenslotte met een niet uitkomen. Wat zij zelf waard zijn en hoe zij bij elkaar passen. Uit „De Opstandigen" heeft men indertijd heel veel geconcludeerd tegen de vrouwen beweging en in „de Vrouwenkruistocht" heeft de schrijfster toen weer een beetje ver zoening gezocht met de feministen. En nu zal ze de heftigsten, die absoluut gelooven in den beroepsarbeid der gehuwde vrouw, opnieuw tegen zich krijgen. Zeer onbillijk. Zooals gezegd behoeft men uit dezen roman zoomin als uit de Opstandigen iets absoluuts te beslissen. Men kan nooit uit één bijzon der geval een algemeene conclusie trekken, en omdat de een zijn meening bouwt op 1, de tweede op 100 en de derde op 1000 geval len. kunnen de conclusies zoo verschillen, terwijl bij alle toch ook weer het subjestlef gevoel den doorslag geeft, bewust of onbe wust. Geen twee menschen zijn hetzelfde. Geen twee paren menschen zijn het zelfde. Geen twee huwelijken zijn hetzelfde. Vandaar, dat niemand kan oordeelen over het huwelijk of de mogelijkheden van een ander. Wat de een met zijn natuur niet kan, kan de ander met de zijne zeer wel. Heel energieke natu ren. die behoefte hebben veel kracht te ver bruiken, zullen eerder ertoe komen voor de vrouw de vier dubbele taak van echtgenoo te. moeder, huisvrouw en werkende vrouw buitenshuis, op te eischen, dan zwakke na turen. die al opzien tegen de vereeniging van het moederschap met dat van echtgenoote. dat misschien nog veel moeilijker is. om het goed te doen. zoodat niemand te kort komt. dan huisvrouw te zijn en een beroep uit te oefenen tezelfder tijd. Waarmede we vol strekt geen pleidooi willen leveren voor den beroepsarbeid der gehuwde vrouw. We willen slechts pleiten voor de beoordeeling van elk geval op zichzelf en voor voorzichtigheid zich na één mislukking na één succes, tegen of voor te beslissen, en niet dat tegen of voor invloed uitoefenen op het geluk van vele ge zinnen. De evolutie kan men toch niet tegen houden, in welken zin deze ook noodig is, in overeenstemming met de behoeften van den tijd en van de cultuur in een bepaald tijd perk. We weten, dat elke generatie slechts het goede kan zien van een volgend ge slacht tot bepaalde grenzen. Op een oogen blik staan we stil, waardeeren alleen het mooie van eigen tijd en verleden en begrij pen niet, wat er moet groeien uit „de dwaas heden" van een volgende generatie. En omdat de laatste jaren de hervor mingen zoo snel op elkaar volgden, zijn we nu heelemaal verschrikt, wat moet er wor den uit den nieuwen toestand? We zijn bang voor den noodzakelijken groei, dien we met alle middelen willen tegenwerken, ver getend, dat de positie van de vrouw in den loop der eeuwen, van de tijden van het ma triarchaat af, telkens is veranderd, en dat er tijden zijn geweest, waarin zij veel sterker was dan de tegenwoordige, en waarin de ge huwde vrouw veel zwaarder arbeid deed. We herhalen, dat we niet willen conclu- deeren tot een afgepast „voor" of „tegen". Ons eigen gevoel is nog volkomen Victorian. We gelooven nog in het gelukkige gezin al was daarbij vroeger veel conventioneel geluk. We gelooven nog aan de liefde, waar voor een vorig geslacht heeft gestreden, en die Famke en haar volgelingen niet als voorwaarde voor een huwelijk meer erken nen. Voor haar komt de liefde wel in het huwelijk! Voor ons een gevaarlijk risico. We zijn in elk geval bang voor alles wat een na tuurlijke, harmonische ontwikkeling kan belemmeren, voor alle vooroordeelen en voor barige conclusies. Slechts met veel eerbied voor eikaars arbeid, met veel geduld met eikaars dwalingen, kan er uit de tegenwoor dige moeilijkheden op elk gebied iets beters voortkomen. Laat dus de man zich niet ver ongelijkt gevoelen, als de vrouw zelf zoekt, wat voor haar en de menschheid het beste is. Laten man en vrouw zooveel mogelijk trachten samen te werken. En laat niemand, afgaand op boeken, of op echtscheidingen, of op mislukkingen, anderen vooroordeelen. die oprecht zoeken naar het geluk voor de menschheid. En laat men niet aan de vrou wenbeweging de verwording wijten. De oorzaken zijn veel meer gecompliceerd. EMMY J, B, Behalve in Engeland wordt op het oogen blik in alle landen, waar nu nog links ge houden wordt, overwogen om zich bij de meerderheid aan te sluiten. De trams vor men hierbij natuurlijk een beletsel, zoodat de invoering van die wijzigingen voorloopig nog niet te verwachten is. De economische crisis zal de veranderingen aan het tramweg net wel geruimen tijd1 vertragen. In Oostenrijk: Het voorrang verleenen op kruisingen, wegsplitsingen, enz., is niet zoo uniform ge regeld in Europa. Hieronder laten wij de ver schillende bepalingen volgen: In figuur 3 is het internationale voorrangs bord afgebeeld (driehoek met de punt naar onderen L dat internationaal erkend is. In Engeland wordt het bord van fig. 4 gebruikt terwijl ook het nieuwe bord fig. 3) nog niet overal ingevoerd is. Men lette dus op ev. an dere aanwijzingen. Hieronder volgt een opgave van de ver keersregeling in eenige landen: België. Verkeer op den hoofdweg heeft voorrang boven dat op secundaire wegen. Bij kruisingen e.d. van gelijkwaardige we gen gaat het verkeer van rechts voor. Bulgarije: Verkeer van rechts gaat voor, evenals in Denemarken. Duitschland: Verkeer op den hoofd weg heeft voorrang bij kruisingen e.d. van ..gelijkwaardige" wegen gaat rechts voor. Alle straten met tramrails zijn hoofdwegen. Engeland: Verkeer op den hoofdweg heeft voorrang. «g. s Flg. 4 Internationale voorrang*- aanduiding (rood* drl«Xool< mal fvnt naar benaden) Engelsch voorrangibord (bovenste helHi Frankrijk: Verkeer op de Routes Na tionals heeft voorrang; bij kruisingen van twee Routes Nationales, alsmede op alle an dere kruisingen ed. gaat rechts voor. Italië: Rechts gaat voor; behoudens enkele uitzonderingen, ter plaatse aange- luld. Nederland: Verkeer van rechts gaat voor, evenals in Noorwegen. Spanje: Verkeer van rechts gaat voor. Zweden: Verkeer van links gaat voor. Zwitserland: In het algemeen gaat Zwitserland: Verkeer van links rechts voor: er bestaan echter kantonnale verschillen, zoodat- voorzichtigheid gewenscht is. Op Bergpostwegen 'aangeduid door een rond geel bord met zwarten posthoorn) houdt de postauto steeds de bergzijde, wijkt dus ev. naar links uit,

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 10