JJe KODAK Jubileumfeesten der Harmonie-Muziekvereeniging „Voorwaarts /TYp GEOPEND Begrafenis Vereen. IMMER Zn. BEGRAFENISSEN CREMATIES TRANSPORTEN Haarlem 's Dagblad Adverteert HAARLEMMERMEER HAARLEM'S DACBLAD MAANDAG 8 AUCUSTUS 1932 MUZIEK. 1 Het groot aantal muziekverenigingen, I dat deel had aan de feestelijke herdenking j van „Voorwaarts* 25 j. bestaan", wekte den I indruk dat er een concours was uitgeschre- I ven. Dat er onder die medewerkende korp- I sen waren van bijzonder goed gehalte, ver- I sterkte nog die meening. Dadelijk zij hier j gezegd, dat die medewerking geheel belang loos geschiedde; in dien zin n.l. dat geen prijzen waren beschikbaar gesteld en ook geen jury oordeelde over de uitgevoerde mu ziek. Wat dan wel aan „Voorwaarts" die prij zenswaardige medewerking verleende? Niet anders dan het feit. dat het jubileerend korps heeft willen zijn: een propaganda- vereeniging voor de Haarlemsche Vrij-So cialistische arbeidersbeweging. Zaterdagavond. Voordat het eigenlijk concert aanving, werd door een zevental korpsen een groot- sche serenade gebracht aan het jubileerdend korps. Daartoe hadden zich groepsgewijze, vooraf door borden met opschrift aangege ven, die korpsen rond de muziektent ge schaard, waar een gezamenlijke uitvoering van een feestmarsch werd gedirigeerd dooi den heer Meng, zelf leider van twee der deel hebbende korpsen „Johez" en „Knapenkorps Johez". De vijf andere waren: Haarl. Tram fanfare. Utile dulci. Crescendo-Spaarndam, Oosterspeeltuin en Kunstgenot,die alle als leden van de Federatie der Haarl. Muziek- vereeniging hun saamhoorigheid toonden op deze zeer te prijzen wijze. De tijd van voor bereiding was kort geweest, maar de uitge voerde marsch „Allons Y" gaf daarvan geen blijk, wijl de heer Meng 't geheel in goede banen leidde. In de muziektent ving inmiddels het con cert aan, dat door het uitnemende korps Apollo" Koog-Zaandijk) werd geopend. Onder de uiterst geroutineerde leiding van dirigent G. Schaar werd een uitgelezen pro gramma uitgevoerd. Het vierdeelig werk van Massenet ..Scènes alsaciennes", Mendels sohn's ouverture „Fingalshöhle". de twee veeleischende werken van Tschaikowsky „Ouverture 1812" en ..Caprice italienne" wa ren niet alleen om de waarde der muziek een plaats waard geweest op het program ma der beste concerten, maar zij verdienden evenzeer die onderscheiding om de voorbeel dige wijze, waarop zij werden uitgevoerd. Aan den prachtig-beheerschten klank der klarinetten hebben wij ons heel den avond verlustigd en het behoeft waarlijk niet te verwonderen dat aan dit- korps onze Nico Gerharz zijn „Apollo-Feestmarsch" opdroeg. Maar niet slechts bij de klarinetten was veel schoons te hooren. neen. over de geheele li nie viel de mooie harmonieklank op te mer ken. Aanvankelijk was het klein koper een tikje aan den hoogen kant, maar in de al tijd kritieke harmoniezetting van symfonie- werken treden licht de kleinste feilen naar voren, wijl immers het harmonie-orkest veel moeilijker dan het strijkers-ensemble den „pedaaltoon" kan geven: het geheel ligt veel meer'open. Wat was hier onze Kriens een overgelijkelijk kunstenaar! Voor dirigent G, Schaar en zijn uitstekend geïnstrueerd korps Apollo kan de herinnering aan het aller beste harmoniekorps, dat in ons land ooit heeft bestaan, slechts vleiend zijn. In de op zichzelf niet zoo belangrijke, maar uitste kend gezette muziek van Litoloff (ouverture Les Girondins) kwam het schoon klankge heel nog eenmaal overduidelijk naar voren. Na Apollo kwam de Amsterdamsche har monie „Steeds Voorwaarts" concerteeren, terwijl de tijd die anders voor pauze werd ingeruimd, werd gegeven aan nog een derde gezelschap, n.l. de gem. zangvereen. uit En schedé „Geluk door Vrijheid". De leider Hul- steto heeft veel zorg besteed aan de scholing der stemmen en in de in muzikaal opzicht nuchtere koorzettingen „Visioen" en „Na den storm" verkreeg hij een zeer te prijzen klank. Het korps van den heer G. Jongejans uit de hoofdstad kon na het eerstgenoemde Apollo geen muzikale verrassingen meer bie den, al geven, wij toe. dat na een zoo over dadig lang programma noodwendig de be langstelling moet verzwakken. Zondagmiddag en -avond. Een dag die zich, behalve door een over dadig lang programma (het vulde heel den middag tot laat in den avond) onderscheid de door een prachtig begin. Uit de hoofd stad was gekomen het gemeent. werklieden harmoniekorps „Forzando", waarover thans de heer Alb. Meyns den scepter voert. Ook hier viel( evenals bij „Apollo" uit Koog-Zaan dijk, de prachtige klankbeheersching op, maar bovendien was het alreeds een genot op zich zelf, het spel der klarinettisten te be luisteren. Hun voorbeeldige toonvorming deed niet slechts wonderen in de fraaie bal letmuziek uit „Le roi s' amuse" of in Weber's Ouverture (Tancred) werd hierdoor op hoo- ger plan gebracht. Wij zouden echter aan de bespelers der andere instrumenten onrecht doen, zoo wij enkel de aandacht vroegen voor de klarinettisten. Aan niemand immers zal ontgaan zijn de muzikale voordrachten en fraaie toonvorming bij den hoboïst. Slechts de bassen kunnen nog soepeler zijn in hun aanzet, maai- Alb. Meyns maakt door warmgevoelde voordracht, dat de hoofdaan dacht van den doorsnee-hoorder zich be paalt tot den inhoud van het werk. ..For zando" heeft inderdaad dezen Zondag luis terrijk ingezet. Er kwam nu het kinderkoor „Klim op" uit Haarlem, waarvan de heer J. Post leider is Men weet, hoe onder hem de kinderzang volledig tot zijn recht komt. Slechts had dit maal het zingen in de tent, voor kinderen een zeldzaam gebeuren, tot gevolg dat het toonpeil moeilijk bewaard bleef. Dit op te houden, vermocht zelfs het zeer goede kla- vierspel van Adolphe Kareisen niet. Het euvel moest zich geheel vanzelf herstellen, en toen volgde (wie zag t' niet graag0) een toegift die spotte met allerhand moeilijkhe den als het zingen in de open lucht. Nog eenmaal kwam het koor uit Enschedé „Geluk door vrijheid" en verraste behalve door een aardig programma vooral door het prachtig op toon zingen. De voordracht mag echter ïosser en leniger zijn. Wat wij bedoe len, heeft dit gezelschap uit Enschedé kun nen hooren aan de wakkere groep „Zang Veredelt", het jonge Lib. Soc. gem. koor uit Haarlem. Ook hier was alles op toon. maar in de stemmen klonk naar buiten het in nerlijk sentiment van den zanger alswel dat van den leider Ad. Kareisen. Het heel goed geslaagde lied van Jan Nieland „Die winter is verganghen" kreeg vooral door de beweeg lijke middenstemmen ziel en leven en 't werd bij dit zingen den hoorder, als ademde hij vroege lentegeuren. Waarlijk, wij mogen van „Zang Veredelt", dat zijn naam met eere draagt, nog veel mooie dingen verwachten. In samenwerking met het koor „Steeds Voor waarts" uit Amsterdam zong men nog een koorgedeelte uit de cantate, door Ad. Ka reisen getoonzet voor de onthulling van het Domela Nieuwenhuismonument. Ook hier raakte het contact tusschen klavier en zang zoek, wat de toonhoogte aanbelangde. Ik meen dat de directei van den heer P. ten Bosch, leider van laatstgenoemd koor. veel moet winnen aan expressie. Zoo is ook zijn pianospel te zeer vastgekleefd aan het noten beeld, wat zich uitte toen hij later op den dag het kinderkoor „De jonge Proletaar" leidde.'De cantate „Prins Lente" werd zeer vlak. wat mij om de kinderen erg speet. Zij waren heel ver weg met hun gedachten, in geen geval bij de muziek, en de directeur was slechts bij zijn noten, als waren zij de mu ziek zelve. De grooiere meisjes, die de tweede cantate zongen, brachten het er weliswaar beter af, en vooral !t solist-je mag met eere genoemd worden. Maar; hoe bij kinderzang een leider zóó passief kan blijven zie, dit is een ding dat ik niet begrijp. Nu we toch spreken over zang, zij meteen gezegd dat het gem, koor „De Dageraad" on der den heer Meyer Smeer flink beslagen ten ijs kwam. Een voor deze gelegenheid minder geschikt koor vervingen zij door Otto de Nobel's „Morgenrood" en wekten daarmee de beoogde stemming onder de hoorders. Voorts klonk Roeske's Lentezang frisch en bekoorlijk en werkte wezenlijk mee den hoorder ontvankelijk te maken ook voor an dere dan zuiver muzikale indrukken. Ds. Schermerhorn heeft in zijn rede dit punt voldoende belicht en wij behoeven daaraan slechts terloops te herinneren. In dit licht bezien mag men ook volle waardeering hebben voor het werk van het Haagsche Arbeiderskorps „Willen is Kun nen", dat zeker, evenals het feestgevend „Voorwaarts" een deel van zijn tijd wijdt aan propaganda door middel der muziek 't Is waar. dir. Hulsman heeft wel korpsen die een trap hooger staan op den muzikalen ladder, maar men dient moeilijk twee hee- ren zonder dat een (of beiden) schade lijdt of lijden. Twee muziekkorpsen traden dezen Zondag ten tweeden male op, n.l. „Forzando" en „Willen is Kunnenterwijl „Steeds Voor waarts" zich reeds den dag te voren had doen hooren. Aanleiding tot bijzondere be spreking gaf dit herhaald optreden niet en wij mogen dus volstaan met te vermelden, dat die belanglooze medewerking zeer op prijs werd gesteld zoowel door het feestge vend „Voorwaarts" als wel door den hoor ders. Op één ding meen ik echter nog te moeten wijzen: had men niet den wcrkloo- zen arbeider-partijgenoot de gelegenheid moeten geven, dit feestelijk samenzijn te kunnen meemaken? Overigens mogen wij dit verslag niet be ëindigen zonder een woord van loffelijke waardeering voor de leden van het Comité van aanbeveling, het com. van uitvoering, het Damescomité. Terwijl ook uit het Eere comité meerderen actief aandeel hadden in het welslagen van dit blijde feest. Onder hen mogen wij den naam van Peter Wit Sr. als oprichter en eersten directeur van „Voor waarts" niet onvermeld laten. G. J. KALT Het bestuur der jubileerende muziek vereeniging „Voorwaarts" tijdens de serenade wélke haar Zaterdagavond door de Haarlemsche gezelschappen in den tuin van het Brcmgebouto werd gebracht. FEESTELIJKE HERDENKING IN HET BRONGEBOUW. De jubileerende arbeiders Harmonie mu- ziekvereeniging „Voorwaarts" heeft haar 23 jarig bestaan op grootsche wijze gevierd. Receptie. DE EERSTE DAG. De inzet viel op Zaterdagmiddag 4 uur, toen het feest begon met een receptie door het bestuur. Dat het hierbij niet druk liep. vond zijn oorzaak in het feit. dat ook op Zondagmorgen gerecipieerd zou worden, zoo als de voorzitter, de heer C. Seitz al zeide. ofschoon het eigenlijk in de bedoeling had gelegen den Zaterdag voor de plaatselijke vereenigingen den Zondag voor die van bui ten te bestemmen. Vertegenwoordigers van de Haarlemsche vereenigingen Utile Dulci, de Tramfanfare en de Federatie van muziekverenigingen kwamen hun gelukwensehen aanbieden met hartelijke woorden en boden fraaie bloe menmanden aan. Schriftelijke felicitaties in den vorm van brieven en telegrammen waren o.a. gezonden door De Dageraad de arbeiderstooneelver- eeniging Herman Heyermans, de Harmonie Crescendo, de Politie muziekvereniging en de tooneelvereeniging V. Z. O. D allen te Haarlem en van de zangvereeniging Kunst na Arbeid uit Groningen. De tooneelvereenigingen Herman Heyer mans en Onderling Genoegen hadden nog bloemenmanden gestuurd. De heer Seitz beantwoordde alle vertegen woordigers. Gebleken is wel dat voor de ver eeniging veel sympathie bestaat. Ook wijdt hij waardeerende woorden aan den oprichter de heer P. P. Wit Sr. De heer Wit brengt namens het Fanfare corps Spaarndam gelukwensehen over. Hij spreekt herinneringswoorden. Voorwaarts be schouwt hij nog steeds als een kind van hem. Mocht hijVoorwaarts van dienst kun nen zijn, dan is hij daartoe immer bereid. Hij wenscht de vereeniging een voorspoedig leven toe. Serenade. Om 8 uur had een serenade plaats in het Brongebouw door 7 muziekverenigingen. Deze begaven zich van het Kennemerplein naar het feestterrein, met tusschenruimte van enkele minuten. Op haar route door de stad gaven zij opwekkende marschmuziek. DE TWEEDE DAG. Receptie. De receptie, welke Zondagmorgen gehou den werd, was zeer druk bezocht, zooals ver wacht was. De heer C. Seitz, deelde mede, dat een schriftelijke gelukwensch was ont vangen van het Heemsteedsche Fanfare corps. Hij herdacht voorts wijlen den heer Wildschut, die de groote stuwende kracht in de vereeniging is geweest en wiens werk men zou blijven voortzetten. Tevens bracht hij dank aan het eere-comité, het uitvoe rend comité en het damescomité voor het vele werk, dat zij hadden verricht. Spreker hoopte tenslotte, dat na dit jubileum Voorwaarts" in aller harten zou leven en dat de vereeniging één geheel zou vormen met de Arbeidersbeweging. Vaandelaanbieding. Namens het Damescomité sprak mevr. B de KleynHensen, presidente die er aan her inderde, dat anderhalf jaar na de oprich ting van „Voorwaarts" een damescomité aan de vereeniging een vaandel had aangeboden. Eenigen tijd geleden, toen er moeilijkheden waren, is dat vaandel „Voorwaarts" ontval len". Thans, na vijf en twintig jaar, bied een damescomité weer een nieuw vaandel aan en mevrouw Kleyn hoopte, dat het vele jaren prijken mag op vergaderingen, bij meetings en in optochten. De heer Wit dankte het Damescomité en nam het vaandel voor de vereeniging in ontvangst. Hij memoreerde, dat hij ook het eerste vaandel in ontvangst had genomen. Daarbij was ook de heer Wildschut aanwe zig geweest. Spreker verzocht de aanwezigen een oogenblik op te staan, om eerbiedig hul de te brengen aan de nagedachtenis van hem, die zooveel voor de vereeniging heeft gedaan. Ook de voorzitter dankte het damesco mité. Hij verklaarde, dat allen zullen mede werken. om de frissche roode kleur onbesmet te houden. Voort spraken nog de directeur, de heer A. Vermeer en de heer C. Bonnet, secretaris van het eerecomité, welke laatste namens dit comité een bedrag van f 100 en een zil veren eerekrans aanbood. Nadat de heer A. Kareisen, de cultureele beleekenis van „Voorwaarts" uiteengezet had. kregen de afgevaardigden van verschil lende vereenigingen en organisaties het woord. Gesproken werd door de vertegenwoordi gers van „Forzando". Amsterdam. „Willen is Kunnen". Haarlem. „Zang Veredelt", Haar lem, „Geluk door Vrijheid", Enschedé. „Steeds Voorwaarts". Amsterdam. „Nieuw Leven". Haarlem. Ned. Syndicalistisch Vak verbond. Syndicalistische Metaalbewerkers- federatie. Haarlemsch Arbeiderssecretariaat, Syndicalistische Bouwarbeidersfederatie. Syn dicalistisch Arbeiderssecretariaat Amster dam, Syndicalistische federatie van Over heidspersoneel. Bijna alle sprekers boden geschenken aan, zoodat op het nieuwe vaandel reeds dadelijk eenige zilveren lauwerkransen, lauwertak- Ken en herinneringsmedailles prijkten. De voorzitter dankte voor alles en huldig de voorts den directeur, den heer A. Vermeer die zich steeds zooveel tijd en moeite ge troost om de muziekkennis der leden te ver- grooten. Namens de leden bood spreker den heer en mevrouw Vermeer een modern thee meubel aan. Ook tot den onderdirecteur, den heer C. Blokker, richtte de voorzitter waardeerende woorden. Namens vier van diens leerlingen overhandigde hij den heer Blokker een fraaicn rookstandaard. Feestrede van ds. N. J. C. Schermerhorn Zondagmiddag om ruim 4 uur sprak ds Schermerhorn de feestrede uit, waarbij hij als motief het eerste couplet van het lied Visioen nam, Zaterdagavond gezongen en in den gids afgedrukt. De jubileerende vereeni ging heeft in de afgeloopen 25 jaren verwe zenlijkt. wat in dat lied is uitgesproken. De naam Voorwaarts spreekt het doel uit: voor uit gaan en de menschen vooruit brengen. Voorwaarts is trouw gebleven aan die opzet. Zij wilde de muziek dienstbaar maken aan het gestelde doel. uitgedrukt in: de vrije mensch in de vrije maatschappij. Spr. acht het zeer zeker mogelijk, dat muziek een be weging kan dienen. Onder invloed van mu ziek worden bepaalde gevoelens opgewekt 'bijv. bij de Internationale). Op voortreffe lijke wijze is de vrije socialistische beweging door de muziek voor propaganda gediend. Het is daarom van groot belang dat er een vereeniging als Voorwaarts is om die ge voelens mede op te wekken. Verstandelijke argumenten zijn niet voldoende. Spr. is dankbaar voor wat de vereeniging in die 25 jaren gaf. Hij wenscht haar groe: en volharding toe en hoopt, dat ze zich zal blijven geven aan de gestelde idee. Aan den heer Wit Sr. wijdt hij hartelijke woorden. Een product tan de Eastman Kodak Company c^ e*1 be de de co rrrfD? afre°? (Ot° :<-et te» deW <"d Ook verkrijgbaar in filmpack DEN HAAG AMSTERDAM - ROTTERDAM LIMITED Voor de vele blijken van deel neming, ondervonden bij het overlijden van onze lieve Vrouw, Moeder Behuwdmoeder, Dochter Zuster, Behuwdzuster on Tante MARIA JOHANNA .JAOOBA v. cl. HOEVENRAMMEIJER. betuigen wij U hiermede onzen hartelijken dank. Uit aller naam: G. v. d. HOEVEN. Haarlem. Augustus 1932. Ramplaan 71. Laat Uwe ZOMERCOSTUUMS chemisch reinigen VOOR KUNSTTANDEN. GEBITTEN en moderne tandheelkunde, ook voor moeilijke gevallen JANSWEG 6 Kliniek spreekuur: 9-10. Maand en Donderd.avond 7-—S. Part. spr.uur 13 beh. Zaterd. Advies en onderzoek kosteloos. ALGEM. COöP. BEGRAFENISVER. VOOR HAARLEM EN OMSTREKEN U.A. De eenigste Vereeniging welke alle Begrafenissen en alle daaraan ver bonden werkzaamheden voor den werkelijk kostenden prijs uitvoert en niets uitstaande heeft met alle andere vereenigingen of inschrijvingen die gedaan worden. Woest zakelijk, ook in dagen van droefheid en vraagt dan eerst inlichtingen aan het Secretariaat: BROUWERS- KA DR 2? Telefoon 15884. 20 22 Schagchelatraat 22. Tel. 14450 EEN NIEUWE RIJWIELZAAK Nieuwe Rijwielen. Bosch. Tor pedo, Kast. Buisdra eer. Bel. Reflector. Ta-Th: f 37.50 SchagchclstrAAt 22 of 2 x II. KOUDENHORN 16 KOKSTRAAT 21 Tri.10610 is de courant waarin de zaken man het doel treffendst en met groot succes De toonceluitvoering. Door een onvoorziene omstandigheid kon de Ver. „Onderling Genoegen", afd. tooneel niet optreden in den tuin, maar vond de voorstelling plaats in de zaal. Opgevoerd werd „Arme Rijken" door Nono, Regie: de heer M. v. Kordelaar. Een kort resume: 'n klein winkeliertje in aardappelen weet zich door omstandigheden op te werken tot "n man van geld. Hij voelt zich gedrongen zijn huishouden betere ma nieren bij te brengen. Zijn kinderen moeten „iets" worden, kennissen moeten naam heb ben. enz. 'n Liefdesgeschiedenis komt cr na tuurlijk bij. 't Slot is vanzelf, dat zc elkaar krijgen en dat de moeder, die niet aan den nieuwen toestand kan wennen, doorzet, dat alles op de oude voet blijft. De spelers'sters» waren goed in hun rol en het succes was evenredig. Na dit optreden speelden tot slot de Har monie „Steeds Voorwaarts" van A'dam de „Marsaillaisse", „De Socialisten marsch en „De Internationale", zoodat het Jubileum feest van „Voorwaarts" een waardig, pas send en pakkend slot verkreeg. GEARRESTEERD. In verband met een in deze gemeente ge- pleegden diefstal van geld en een rijwiel, werd door de politie te Helmond de vermoe delijke dader, zekere v. W. aldaar aangehou den en naar Hoofddorp overgebracht. HIJ legde een bekentenis af. ZEILBOOT OMGESLAGEN. In de Ringvaart nabij den Bennebroeker- weg alhier, sloeg een zeilboot om. waarin een heer en dame waren gezeten. Wijl de dame niet zwemmen kon, wisten beiden, niet dan met groote moeite, den kant te bereiken. Na van droge kleeren voorzien en van den schrik bekomen te zijn, konden ze met dc inmid dels naar den wal getrokken boot hun tocht vervolgen. MOTORONGELUK. De heer K. uit Amsterdam kwam op den Sloterweg in Haarlemmermeer met z'n motor rijwiel in botsing met een passeerenden auto. Met een gebroken been werd hij opgenomen en per auto naar een ziekenhuis gebracht. Het motorrijwiel werd deerlijk gehavend. BEGRAFENIS J. A. DF. BOO. Vrijdagmiddag word op de algemeenc be graafplaats te Hoofddorp onder groote be langstelling ter aarde besteld het stoffelijk overschot van den heer J A. de Boo. die in zijn woning aan den Hoofdweg te Hoofddorp op 63-jarigcn leeftijd is overleden. De overledene had gedurende meer dan een ha'.ve eeuw aan de ontwikkeling van den Haarlemmermcerpolder zijn beste krachten gegeven, als beurtschipper een arbeidzaam leven achter den rug en dit bedrijf destijds eerst nog met de trekschuit uitgeoefend. Aan de groeve werd gesproken door Ds. Willemso. vorder door een neef van don over ledene en den heer Bresser. Op verzoek van de familie werd gezongen Psalm 68 10. AANVRAGEN OM ARBEIDSKRACHTEN. Nu op verschillende plaatsen in den Haar lemmermeerpolder het graan rijp is gewor den en een groot gedeelte zoodanig ligt plat geslagen, dat dit niet met de machine ge maald kan worden zijn bij de arbeidsbeurs te Hoofddorp reeds vele aanvragen om ar beidskrachten voor het koren-zichten bin nengekomen Een aantal werklooze arbeiders kan daardoor te werk worden gesteld.

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 3