Olympische Spelen 1932 bally schoenen huizing's schoenenmagazijn DE WEDSTRIJDEN VAN DONDERDAG ■■■■ra HAARLEM'S DACBIAD VRIJDAG 12 AUGUSTUS 1932 III Jlli% ^liiilF JlUHfe. ■^'nmfF jmiii!^jiii%^*k Mevrouw Philipsen-Braan en Mej. Puck Oversloot plaatsen zich in de demi-finale vrije slag. Prachtig succes van de Nederlandsche roeiers. Mevrouw Philipsen-Braun verschijnt om een nog onopgehelderde reden niet aan den start voor de finale 100 M. rugslag Dames. Nederland No. 3 in het eindklassement Zeilen v Starklasse. Britsch-Indië wint het Olympisch Hoek eytou rn ooi. De gebroeders Maas No. 1 in de eindbeslissing monotypeklasse. Nederlandsche successen. Het bericht over het succes dat onze Nederlandsche roeiers Roelofsen en Röell Donderdag behaald hebben, door in de her kansingswedstrijden na een bij uitstek tac tische race de overwinning te bevechten, komt als een blijde verrassing. Men zal dit succes in Nederland nauwelijks meer ver wacht hebben. En plotseling heeft de Triton- twee nog een mooie kans op een der prijzen, zij het dan waarschijnlijk niet op meer dan een derden. Dit is kranig werk van de Utrechtenaren. Mevrouw PhilipsenBraun heeft gedaan, wat het Nederlandsche vertrouwen in haar capaciteiten van haar verwachtte. Noblesse Oblige. In Puck Oversloot was het vertrou wen zeker minder groot, zij heeft ons een aangename verrassing bezorgd. Mevr. PhilipsenBraun, die zich met haar clubgcnoote Puck Oversloot in de demi- finale 400 M. vrije slag Dames plaatste. ZWEMWEDSTRIJDEN. 400 Meter vrije slag dames. Mevr. Pliilipsen-Braun en Puck Oversloot in de demi finale. LOS ANGELES, 11 Augustus (Vaz Dias). Heden hadden in het Olympisch Zwemsta- dion voor 5000 toeschouwers de series 400 Meter vrije slag voor dames plaats, waarbij ook werd deelgenomen door onze vertegen woordigsters Mevr. Philipsen-Braun en Puck Oversloot. In haar series kwamen beide zwem sters als tweede aan en plaatsten zich dus voor de demi-finales. In de eerste serie ontstond een scherpe strijd tusschen Miss Cooper, Miss Forbes en Mllc. Godard, waarbij bleek, dat de drie da mes op dezen afstand elkaar in kracht niets toegaven. Op de laatste baan wist Miss Coo per haar voorsprong in een verdiende over winning om te zetten met Miss Forbes op de tweede plaats en de Fransche kampioene als derde. De uitslag luidde: 1 Miss Cooper (Engeland) tijd 5 min. 56.7 sec.. 2 Miss Forbes (V. S.) tijd 5 min. 57.8 sec. 3 Mil. Godard (Frankrijk) tijd 5 min. 58 sec. In de tweede serie zwom mevr. Philipsen- Braun tegen de sterke Amerikaansche Helen Madison. Het tempo was heel wat sneller dan MeiPuck Oversloot plaatste zich in dc demi-finale 400 M. vrije slag dajncs. in de eerste serie; de tijden van beide zwem sters waren dan ook een stuk beneden die der zwemsters uit de eerste serie. Toch dient nog te worden opgemerkt, dat mevr. Philipsen-Braun lang niet alles gaf en zich tevreden stelde met een goede tweede plaats. Hiermede heeft zij zich geplaatst in de demi-finale. De uitslag luidde: 1 Helen Madison (V. S.) tijd 5 min. 44.5 sec., 2 Mevr. Philipsen-Braun (Nederland) tijd 5 min. 50.2 sec. 3 Miss Edwards (Cana da) geen tijd. In de derde serie kwam ook Puck Oversloot tegen een zeer sterke Amerikaansche zwem ster. Hoewel Miss Kight (V. S.) |net flinken voorsprong won, plaatste Puck Oversloot zich met een goeden tijd van 5 min. 50.3 sec. op de tweede plaats. Dus ook onze tweede ver tegenwoordigster in dit nummer is gekwalifi ceerd voor de demi-finale. Deze tweede plaats is slechts verkregen na hevigen strijd met Miss Bult (Australië), die een zelfden tijd maakte. De tijd van Miss Kight was 5 min. 40.9 sec. hetgeen een nieuw Olympisch record betee- kende. Het oude Olympische record stond op naam van Martha Norelius (Vereenigde Sta ten welk record vanzelfsprekend ook in Amsterdam op de spelen is gevestigd. De uitslag der 3e serie luidde: 1 Miss Kight (V. S tijd 5 min. 40.9 sec., 2 Puck Oversloot (Nederland) tijd 5 min. 50 3 sec. 3 Miss Bult (Australië) tijd 5 min. 50.3 sec. Gemeld kan nog worden, dat zoowel mevr. Philipsen-Braun als Puck Oversloot zich in uitstekende conditie bevinden. In de vierde serie had mcj. Maakal (Zuid- Af rika het niet moeilijk; zij won zooals zij wilde. De uitslag luidde: 1. Mej. Maakal (Zuid-Afrika) tijd 5 min. 53\9 sec., 2 Mej. Andersen (Denemarken) tijd 6 min. 5.1 sec. 3 Mej. Marioka (Japan) tijd 6 min. 7.4 sec. Voor de demi-finales zijn dus geplaatst de Nederlandsche zwemsters Mevr. Philipsen- Braun en Puck Oversloot, verder de Ameri kaansche zwemsters Helen Madison, Miss Kight, Miss Forbes, dc Zuid-Afrikaansche zwemster mej. Maakal, de Engelsche zwem ster Miss Cooper, mej. Andersen (Denemar ken) en de snelste derde Miss Bult (Austra lië). 1500 Meter heeren. De meeste zwemmers, die op de 400 Meter vrije slag heeren waren uitgekomen, kwa men ook in het nummer 1500 Meter vrije slag uit. waarvan de series heden gezwommen werden. Reeds in de eerste serie werd hevige strijd tusschen de sterren geleverd; Kitamoera (Japan) wist met een flinken voorsprong te winnen van den Amerikaan Crabbe, den win naar van de 400 Meter vrije slag. Het verschil tusschen Crabbe en Taris, die reeds op de 400 Meter zulk een feilen strijd hadden laten zien, was ook nu weer gering. Met miniem verschil werd Crabbe tweede, de tijd van Taris bedroeg slechts 1 sec. meer. De uitslag der eerste serie luidde: 1. Kitamoera (Japan) tijd 19 min. 55.2 sec. 2 Crabbe (V. S.) tijd 20 min. 0.1 sec. 3 Taris (Frankrijk) tijd 20 min. 1.1 sec. In de tweede serie werd dc Amerikaan Christie gemakkelijk eerste. Doch ook dit maal ontspon zich voor de tweede en derde plaats een hevige strijd. Na 800 Meter lagen Charlton en de Japanner Ishiharada vrijwel gelijk. De rest van den afstand slaagden geen van beide zwemmers er in uit te loopen en zij kwamen dan ook precies gelijk aan met den zelfden tijd. De uitslag der tweede serie: 1 Christie (V. S.) tijd 19 min. 58.4 sec. 2. Charlton (Australië) tijd 20 min 9.5 sec. 3 Ishiharada (Japan) tijd 20 min. 9.5 sec. Des middags hadden nog twee series plaats van het nummer 1500 Meter vrije slag voor heeren. De uitslag van de derde serie luidde: 1. Flanagan (V.S.) tijd 20 min. 6 sec 2. Rvan (Australië) tijd 20 min. 12,6 sec. 3. Perentin (Italië) 21 min. 4.5 sec. In de vierde serie won een Japanner weer. n.l. Makino met den uitstekenden tijd van 19 min. 53,3 sec. 2. Costoli tijd 20 min. 48,1 sec. 200 Meter schoolslag en 100 Meter rugslag heeren. LOS ANGELES, 11 Augustus (V.D.) De zwemwedstrijden werden voortgezet met de series 200 Meter schoolslag voor heeren. In de demi-finale werden geplaatst de twee eerstaankomenden en de snelste derde. Ook op dit nummer toonden de Japanners hun krachten: alle drie zwemmers wisten de demifinale te bereiken. De Olympische winnaar van Amsterdam in dit nummer Tsoeroeta (Japan) vestigde een nieuw Olympisch record door thans de 200 Meter schoolslag in den tijd van 2 min. 46.2 scc. te zwemmen. Te Amsterdam deed hij er 2 min. 48.8 sec. over. Overigens was het merkwaardig, dat zijn INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Ct». per regel. staan in kwaliteit nog altijd bovenaan; de prijzen zijn belangrijk verlaagd. GROOTE HOUTSTRAAT 42—44. HF.'MM® Tsoeroeta (Japan) werd No. 1 in zijn ,serie 200 M. schoolslag heeren. landgenoot Koiki in de tweede serie den zelfden tijd maakte, dus ook beneden Olym- pischen recordtijd van 1928. De uitslag der eerste serie luidde: 1. Tsoe roeta (Japan) tijd 2 min. 46,2 sec. 2. Adjala- din (Philippijnen) tijd 2 min. 49,9'sec. 3. Car- tonnet (Frankrijk) tijd 2 min. 50,8 sec. 4. Francis (V.S.) tijd 2 min. 57,2 sec. 5. Heyner (Zweden) tijd 3 min. 0,7 sec. De uitslag der tweede serie luidde: 1. Koiki (Japan) tijd 2 min. 46,2 sec. 2. Sietas (Duitschland) tijd 2 min. 51 sec. 3. Carabello (Argentinië) tijd 2 min. 55.4 sec. De derde serie had het volgende resultaat: 1 Ildefonso (Philippijnen) tijd 2 min. 53.7 sec. 2 Spence (Canada) tijd 2 min. 56.5 sec., 3 Schoebel (Frankrijk) tijd 2 min. 56.6 sec., 4 Paulen (V. S.) tijd 3 min. 0.1 sec. De vierde serie bracht een overwinning van den bekenden Finschen zwemmer Rheingoldt met een tijd van 2 min. 53.7 sec. 2 Nagakawa (Japan) tijd 2 min. 55 sec. Demi-finales 100 Meter rugzwemmen heeren. Hierna werden de demi-finales 100 Meter rugslag heeren gezwommen. Uit de series hadden zich geplaatst de Japanners Kiyo- kawa. Irye en Kawatsoe. verder de Amerika nen Kerber, Zehr en Chalmers, Kueppers (Duitschland), Carllson (Noorwegen) en Bourne (Canada). In de eerste demi-finale maakte Kiyokawa een minder góeden tijd dan in zijn serie van gisteren, waarin hij 1 mina 8,9 sec. noodig had. Overigens wisten ook ditmaal de drie Japanners den eindstrijd te bereiken, waarin zij twee Amerikanen en 1 Duitscher zullen ontmoeten. Overigens is het niet de eerste maal, dat in den eindstrijd hoofdzakelijk Amerikanen en Japanners uitkomen met slechts 1 niet- Europeaan, Taris, Willy den Ouden waren in hun nummers de eenige Europeanen in de finale en ditmaal is het Kueppers. die de eer van Europa zal moeten hoog houden. De uitslag der eerste demi-finale luidde: 1 Kiyokawa (Japan) tijd 1 min. 9 sec. 2 Kueppers (Duitschland) tijd 1 min. 9.8 sec 3 Kawatsoe (Japan) tijd 1 min. 10.2 sec. 4 Chalmers (V. S.) tijd 1 min. 11.6 sec. 5 Carll son (Noorwegen) tijd 1 min. 13.3 sec. Tweede demi-finale: 1 Irye (Japan) tijd 1 min. 10.2 sec. 2 Zehr (V. S.) tijd 1 min. 11.6 sec. 3 Kerber (V. S.) tijd 1 min. 13 sec. Uit beide finales werden de drie eersten in den eindstrijd geplaatst. Finale 100 Meter rugslag dames. De 100 Meter rugslag voor dames eindwed- strijd vond hierna plaats. De Amerikaansche Miss Holm wist den eindstrijd te winnen in den tijd van 1 min. 19,4 sec., dus ruim 1 sec. langer, dan zij er over deed in de eerste serie van dit nummer. De einduitslag luidde: 1. Miss Holm (V.S.) Olympisch kampioene tijd 1 min. 19,4 sec.; 2. Miss Bonnie Mealing (Australië) tijd 1 min. 21,3 sec.; 3. Miss Da- vies (Engeland) tijd 1 min. 22.5 sec.; 4. Miss Harding (V.S.) tijd i min. 22.6 sec.; 5. Miss Cooper (Engeland) tijd 1 min. 23 sec.; 6. Miss Mac Shee (V.S.) tijd 1 min. 23,2 sec. Mevr. PhilipsenBraun had zich door haar serie te winnen in den eindstrijd geplaatst, doch in het door ons uit Los Angeles ont vangen telegram staat zij niet bij de uit slagen vermeld. De mogelijkheid bestaat, dat zij niet aan den start is verschenen, doch omtrent de reden daarvan tasten wij nog in het duister. Bijzonderheden daaromtrent zijn op dit moment nog niet bekend. Waterpolo. Het slot der zwemwedstrijden werd ge vormd door een waterpolowedstrijd tusschen Hongarije en Amerika. De Hongaren hadden de volgende opstel ling: Barta, Ivady, Hamenai, Halassy, Ver- tesy, Nemeth en Esery. Scheidsrechter was de heer Delahaye. Hamonai, Halssay en Vertesy (2 maal) gaven den Hongaren een 40 voorsprong. Na de pauze waren zoo mogelijk de Honga ren nog sterker. Nog drie maal wist Vertesi het doel der Hongaren te doorboren, zoodat Hogarije tenslotte on met 70. DE ROEIWEDSTRIJDEN. Repêchagewedstrijden. Dc Holland- sche twee zonder stuurman in de finale. LOS ANGELES, 11 Augustus (Vaz Dias). Heden hadden op de roeibaan te Long Beach repêchagewedstrijden plaats, waarbij 8000 toeschouwers tegenwoordig waren. Het reglement was in zoo verre gewijzigd, dat repêchagewedstrijden zouden worden ge houden voor alle ploegen, die geen winnaar waren geworden in de heats, ongeacht of zij tweede, derde of vierde aankomende waren geweest. Besloten was behalve de winnaars der heats ook de beide eerst-aankomenden der repêchage in den eindstrijd te plaatsen. Na de herkansingsrace van het nummer vier met stuurman had de wedstrijd in de twee zonder stuurman plaats, waarin Hol land dus nog een kans kreeg om zich voor de finale te kwalificeeren. Aan den start verschenen Nieuw Zeeland, Vereenigde Staten. Frankrijk en Nederland. De Triton-t-wee had de baan. welke het verst van de tribunes af is gelegen. Nieuw Zeeland nam de leiding; Holland lag op de laatste plaats, voornamelijk door de ongunstige baan, daar deze het meest wind bood. Op de helft der baan lag Nieuw •Zeeland nog steeds vóór met Frankrijk op de tweede plaats, daarachter Amerika en ten slotte Holland. Roelofsen en Röell gingen toen het aantal slagen verhoogen en brach ten het op 32 per minuut. Zij liepen in en op 1400 Meter passeerden zij de Amerikaansche twee. Op 200 Meter vóór de finish zetten de beide Hollanders een prachtigen eindspurt in. Zij schenen tactisch hun krachten gespaard te hebben voor de laatste paar honderd Me ter. Zichtbaar liepen zij op Frankrijk en Nieuw Zeeland in. Op schitterende wijze pas seerden zij tenslotte Frankrijk, doch niet te vreden met de tweede plaats passeerden zij direct daarop ook Nieuw Zeeland; met een Het resultaat was: 1. Nieuw Zeeland tijd 7 mir.. 38.2 sec. 2. Duitschland tijd 7 min. 38.8 sec. 3. Vereenigde Staten tijd 7 min. 41.6 sec. 4. Japan tijd 7 min. 47 sec. De finale bevat dus de volgende landen: Italië Polen, Nieuw Zeeland en Duitsch1d. Double scull In de repêchage double-scull startten Italië, Brazilië en Duitschland. Direct na den start nam Italië de leiding, doch na 500 M. moest zij die afstaan aan Duitschland, waar in Buhtz en Boetzelen weer op volle kracht roeiden. De voorsprong der Duitschers beliep aldra 1 lengte en langzamerhand werd deze voor sprong vergroot tot 4 lengten. Op 1500 Me ter lag Duitschland met vier lengten voor Italië, welk land weer vier lengten voor Bra zilië was gelegen. Ten slotte won Duitsch land met zes lengten. De uitslag luidde: 1. Duitschland tijd 7 min. 28,4 sec. 2. Italië tijd 7 min. 44,2 sec. 3. Brazilië tijd 7 min. 57.8 sec. Skiff. In de herkansingsrace skiff kwamen uit: Miller (V. S.). Douglas (Uruguay), Wright (Canada) Reeds na 1000 Meter was de strijd beslist. Miller had den kop en Douglas volgde op de tweede plaats. Wright was ver achter. Deze volgorde bleef tot de finish bestaan. De uitslag luidde: 1. Miller (V. S.) tijd 3 min. 5.3 sec. 2. Douglas (Uruguay) tijd 3 min. 20-5 sec. 3. Wright (Canada) tijd 8 min. 37.8 sec. Achten In de achtriemsgieken werden twee her- kansingsraces gehouden. In de eerste race startten slechts Engeland en Niéuw Zee land, terwijl Brazilië niet verscheen. Engeland nam de leiding, bij 500 Meter bedroeg de voorsprong reeds een halve lengte welke op 1500 Meter was aangegroeid tot 1 lengie. In den eindspurt liep Nieuw Zeeland nog in, doch bleef op de tweede plaats met een halve lengte achterstand. 1. Engeland tijd 6 min. 40 sec. 2. Nieuw Zeeland tijd 6 min. 52.2 sec. In de tweede herkansingsrace startten Ca nada, Japan en Duitschland. Op 500 Meter lagen de Duitsche en Canadeesche booten gelijk. De Japanners lagen itocn reeds 1 leng te achter. Canada bleek meer ausdauer te hebben en na op 1000 Meter reeds een voor sprong te hebben gehad van een halve lengte, liepen de Canadeezen steeds meer uit en wonnen met twee lengten. Uitslag: 1. Canada tijd 7 min. 3,2 sec. 2. i Duitschland tijd 7 min. 10,6 sec. 3. Japan tijd 7 min. 22,6 sec. DE TURMVEDSTRIJDEN. Pelle wint aan het paard. Miss Holm (Ver. Staten) Olympische kam pioene 100 M. rug slag Dames. Jhr G. L. Röell (links) en P. A. Roelofsen rechts plaatsten zich no. 1 in den rcpêchage- wedstrijd Stuurmanlooze Twee. voorsprong van een halve lengte ging onze twee het eerst door de finish. Deze fraaie overwinning werd door de toeschouwers har telijk toegejuicht. De tijd van de Hollanders was 8 min. 10 sec., dus tamelijk hoog in ver gelijking met den tijd, dien zij in den heat hadden gemaakt. Toch heeft men hier den indruk, dat de Triton-twee in de finale een goede kans maakt op een der prijzen. In den eindstrijd komen dus uit Polen, Engeland, Nederland en Nieuw Zeeland. De uitslag luidde: 1. Nederland, tijd 8 min. 10 sec., 2. Nieuw Zeeland tijd 8 min. 11,4 sec. 3. Frankrijk tijd 8 min. 13 sec. 4. Vereenigde Staten 8 min. 23 sec. Herkansingsraces Vier zonder stuurman, double scull en skiff. In de herkansingsrace vier zonder stuur man kwamen uit de Vereenigde Staten, Duitschland en Canada. De Vereenigde Staten namen de leiding, doch op 600 Meter lagen de booten van Amerika en Duitschland vrijwel gelijk met Canada een halve lengte achter. Rcpcchagc vier met stuurman. In de herkansingsrace vier met stuurman verschenen aan den start Duitschland, Japan Nieuw Zeeland en Ver. Staten. Nieuw Zeeland nam na den start de leiding Ongeveer 300 Meter lagen de Nieuw Zee- landsche en Duitsche ploegen gelijk. Vlak daarop nam Nieuw Zeeland wederom de leiding en op 1000 Meter lag dc ploeg met een halve lengte voor Duitschland, terwijl Japan en de Vereenigde Staten om de derde plaats streden. Deze positie bleef gelijk tot aan de finish. De Hongaar Pelle veroverde zijn derde gouden medaille bij de turnweastrijden. LOS ANGELES, 11 Augustus (V.D.) De wedstrijden aan de verschillende toestellen werden desmiddags voortgezet met de oefe ningen personeel aan het paard. De organi satie liet ook thans weer zeer veel te wen- schen over. Olympisch winnaar werd Pelle (Hongarije) voor den Italiaan Bonoii. Tegelijk met-de oefeningen aan het paard werd ook het nummer paardspringen ver werkt. Daar een aantal deelnemers een zelf de aantal punten behaalde voor de eerste plaats, werden de resultaten nog niet bekend gemaakt. Eerst zal door overspringen een beslissing gevonden moeten worden. De uitslagen aan het paard luidden: 1. en Olympisch winnaar Pelle (Hongarije) 57.2 punten. 2. Bonoii (Italië) 56.6 punten. 3. Haubold (V.S 55.7 punten. 4. Cumiskey (V.S.) 54.7 punten. 5. Boros (Hongarije) 52.7 punten. 6. Jochim (V.S.) 51.2 punten. Dc Zwitscrsche Miez gedisqualificeerd. Naar men zich herinnert eindigde de Zwit ser Miez bij de vrije oefeningen op de tweede plaats. Hij verweet dc jury dat zij hem te laag geplaatst had; uit protest staakt-e de Zwit ser den strijd. De wedstrijdleiding was zoo welwillend Miez in de gelegenheid te stellen zijn be schuldigingen in te trekken, doch deze wei gerde dit, waarop hij gedisqualificeerd werd. LOS ANGELES, 11 Augustus (VD.) Het Helen Madison (Ver. State7i) plaatste zich No. 1 in haar serie 400 M. vrije slag tegen Mevr. Philipsen-Braun.

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 10