T.M4UE BRIEVENBUS. Italië. Dc raadselprijzen voor de maand Juli zijn bij loting ten deel gevallen aan ELZENHAANTJE, ZILVERSCHOON, SERING E N'KNOPJ E en OEVERKEVERTJE die ze Woensdag 24 Augustus bij mij mogen afhalen. Kijk je goed maar den datum, want de volgende week ben ik nog niet in Haarlem (Deze raadsels zijn Ingezonden door Jon gens en Meisjes, die Onze Jeugd lezen. Iedere maand worden onder de beste op lossers vier boeken verloot.) AFDEELING L (Leeftijd 10 Jaar en ouder.) 1. (Ingez. door Boerinnetje.) Neem uit onderstaande schuilnamen tel kens één letter, zoodat er een nieuwe schuil naam ontstaat. Ballenbreistertje. Zilver schoon, Vaders Hulp, Dc kleine Vogelvriend, Madeliefje, Klein Duimpje, Mickey Mouse, Trambestuurder, Weespermop. 2. (Ingez. door Kapstertje.) Strikvragen. a. Wat is de overeenkomst tusschen een student, in de rechten en een ei? b. Wat heeft iedereen gezien en zal het nooit weer zien? c. Welke stelling Is niet wiskundig te be wijzen? d. Met welken meter kun je geen linnen meten? c. Welke minuten staan op geen klok aan gegeven? 3. (Ingez. door Ballenbreistertje.) Mijn geheel is een Rubriekertjesnaam van 8 letters. 1 2 3 4 5 is een muziek-instrument. 8 7 6 is een meisjesnaam. 4. (Ingez. door Kapstertje.) Men vindt ze in geen gangen. En op geen enkle trap En geen weldenkend mensch Gebruikt ze voor de grap. Men vindt ze wel in holen, Waar 'k liever nimmer kom. Wie mij nu niet kan raden. Die noem ik heel erg dom. 5. (Ingez. door Ballenbreistertje.) Mijn geheel is een aardig gezegde van 23 letters. 2 3 4 5 is een trekdier. 9 10 15 is een ander woord voor kip. 13 19 20 is een getal. 1 10 11 16 is een viervoeter. 12 22 13 dient om het water tegen te hou den. 8 14 6 23 brengt niet altijd geluk. 7 15 is niet uit. 17 is de 7de letter van het alfabet. 21 22 23 is geld. zegt men weieens. 6. (Ingez. door Boerinnetje.) Verborgen be roepen. e. Wat doet Boer Houkd? b. Wat doet Inge Rieun? c. Wat doet El Bomerk? d. Wat doet B. U. Hlsaas? e. Wat doet Trude Race? AFDEELING IT (Leeftijd 9 jaar en Jonger.) 1. (Ingez, door Kapstertje.) Strikvragen, ft. Waarom is paal mannelijk en lijn vrouwe lijk? b. Het ontstaat door leven, 't bezit geen leven, En iedereen antwoord geven. c". (Ingez. door Boertje.) Ik ben een haantje zonder veeren Mijn pakje blinkt van louter goud. Ik kan niet eten en niet drinken. En toch word ik veel jaren oud. 2. (Ingez. door Boertje.) Vreborgen meis jesnamen. a. Heb je tante nog even gegroet? b. Ik zal in Amsterdam je een kaart sturen c. Wie wil met Jan niet knikkeren? d. Hij wil liever voetballen, o. faro zag den dooden haas het eerst. 3. (Ingez. door Boertje.) Mijn geheel is een Rubriekertjesnaam van ,7 letters. 1 3 4 5 Is een verkorte jongensnaam. 6 7 5 is een meisjesnaam. 5 2 4 is een insect. 4. (Ingez. door W. B. Z.) Vierkantraadsel. langs alle daken. heeft een gele kleur. Een plaats in Zweden. eten beesten uit. A b c d moet gelijk zijn aan a e i m: m n o p moet gelijk zijn aan d h 1 p. Omgekeerd beteekenen de beide laatste woorden gezon de mee lk os t. 5'. (Ingez. door W. B. Z.) Verborgen vruchten. a. Doe altijd goed je best op school. b. Ik loop ruim tien minuten van huis naar school. c. Dc ijmker sloeg een doek om het hoofd als hij naar dc bijen keek. d. Niet boos worden. Het was maar een grap. Pel straks je pinda's maar lekker op. e. Loop eerst, even bij tante aan om 't nieuws te vertellen. f. Dit is een zebra. Amsterdam's Artis telt vele mooie exemplaren. g. Jullie zijn waard beiden een prijsje te krijgen. "h. Doe je mee verban? Aan die paal is bvut. 6. (Ingez. door W. B. Z.) Kruisraadsel.) X X X X een medeklinker, een meisjesnaam. Een Friesch stadje een vrucht een medeklinker. De kruisjes van boven naar beneden en van links naar rechts noemen het Friesche stadje. RAADSELOPLOSSINGEN. De raadseloplossingen van den vorlgen keer zijn, AFDEELING I. 1 1. a, Slecht) éénwant dan is hij niet nuchter meer. b. Omdat hij niet door den muur kan kijken, c. In dc apotheek, d. Bar bier. 2. Alkmaar, Haarlem, Wormerveer, Ruurlo lo, Schagen, 3. Haarlem. 4. Een rivier. 5. Het haantje van den toren. G. Leiden. Bodegraven, Goor, Goes, Voor burg, Bergen, Naarden. AFDEELING II 1. Zijderups. 2. De letter a. 3. BoschBaam. 4. Hij liep op stelten. 5. Vlissingcn. 6. Meesmes. Goede oplossingen ontvangen van: Zilverschoon 6 Klein Duimpje 6 Bellefleur 6 Scringcnknopje 6 Gelukspop 6 Nachtegaal tje 6 De kleine Timmerman 5 Vaders hulp 6 Gouden regen 6 Schrikkelkindje 6 Boertje 4 Ballenbreistertje 6 Oeverkev. tje 6 Orge list 6 Iris 5 Kerstroosje 6 Avrovink 6 De looze Vos 5 Elzenhaantje 6 RUIL-RUBRIEK. AVROVINK, v. Marumstraat 24 rood. heeft 1 Elftalboekje, 3 Dubec, 2 Gold Cup, 2 Rood- band, 2 Kiazim, 5 v. Houten, 1 Bobbie, 1 Louis Dobbelman, 1 Wijbcrt, 5 Elftallen, 4 Mickey Mouse, 4 Caravellis, 8 Sickeszlijsten, 1 Leven der Zee nr. 95, 3 Carels thee. 2 Hille 5 Voetbal 5de serie nrs. 31 32 50 51 165, 10 Voetbal 4de serie, de nrs. 3 27 30 41 66 108 130 120, 153 en 168. Wat de voetbalpl. aangaat, wil hij dubbele nummers ruilen voor 5de se rie. Voor 't overige vraagt hij: Weegschalen V. S., Miss Blanche 5de serie 1932, Voetbal 5de serie, spelregels uit Turmac-doosjes, groote Voetbalpl. en dekseltjes van Miss Blanche. KERSTROOSJE bedankt wederom een vriendelijke(n) Onbekende voor de ontvan gen bonnen. BOY SCHELLEKENS, Remkangstraat 29, heeft Carlton, Pette, Filmsterren, Voetbal, Spelregels, Donzelman 49, v, Nelle, Niemeyer, Droste, Cavé, Arend. Hille, 80 Bensdorp, Am- stel, Kattebrood,, Scholten. Weegschaaltjes, Wapentjes, Kwatta, Cigaret-wapens en vlin ders. Meco, Vooruitgang-Cassabons, Wennex, Edelweisz, Abbink, Verkade, De Jong, Van Houten, Carels. Taminiau enz. Hiervoor vraagt hij (Sluis', Quacker, Sunlight, Vim, Rinso, Radion, Turmac, D. E. WAT ONZE BELANGSTELLING WEKT. Dc grootste hangende brug van de wereld. Deze vindt men in New-York over den Hud son en is ruim 1000 M. lang. Een duur telegram. Dezer dagen is een telegram van 30.000 woorden, de inhoud van een boek, overgeseind naar Indië. Het over seinen duurde ongeveer 8 uur. De paraplu. In de achttiende eeuw had men lang niet zooals thans, inieder gezin één om meer paraplu's. Moest men met regen weer uit, dan huurde men er een. Men kon zelfs, als men vermoedde, da't het regenen zou op den dag van uitgaan, de paraplu vooraf bespreken. Do langste brug ,van Europa. Dat wordt de brug die de Deensche regeering laat bou wen over de Storstrom, dat is het water tus schen de eilanden Folder en Seeland; deze brug wordt 3300 M. lang. Wist jc dat? 20 pet. van de oppervlakte van Europa is met bosch bedekt; voor Azië is dit 27 pet-, en voor Amerika 35 pet. Witte negers. Op de Oostkust van Afri ka wonen witte negers, Doktoren hebben aangetoond, dat dit het gevolg is van een ziekte, waardoor de huidskleur verandert. Een glas stuk zingen. Dit kon de Ita- liaansche zanger Caruso; hij kon precies den toon voortbrengen die het glas in trilling bracht en wel zoo sterk dat het knapte. Koningin Elizabeth van Engeland en dc kragen. Onder de regeerin.gsjaren dezer vorstin werd het in Engeland gewoonte kra gen te gaan dragen, soms van een ontzetten de grootte. De koningin stelde nu vast. dat er voor een kraag niet meer dan 11/2 M. stof mocht gebruikt worden. Mieren. In Afrika komen mieren voor die in troepen van millioenen van dorp tot dorp trekken en alles wat ze aan levend ge dierte op hun weg ontmoeten verslinden. Soms duurt het meer dan 14 dagen dat zoo'n mierenkolonie voorbijgetrokken is. UIT DE NATUUR. BIJEN. Iedereen weet dat de bijen honig verza melen en dat ze die uit de bloemen halen. Alle insecten, die honig snoepen, zijn echter nog geen bijen. Sommige kinderen noemen de zwart-gele dikzakken, die de bloemen vaak met een bezoek vereeren, ook bijen. Dit hebben zij echter mis; deze mooie ge- teekende diertjes zijn hommels. De honing bijen, die de korven van onze imkers be wonen, zijn veel kleiner. Het leven van deze nijvere diertjes met hun ingewikkelde, maar toch ordelijke huis houding, is zoo interessant, dat we daar eens wat meer van zullen vertellen. Een bijenvolk is uit drieërlei dieren samenge steld nl. één koningin (fig. b), een aantal darren (c) en heel veel werkbijen (a>. Die werkbijen zijn de honingvergaarsters, die je zoo pijnlijk kunnen steken. Ze doen dit met den giftigen angel, die uit het achterlijf, kan worden te voorschijn gebracht. Het kast ze echter het leven, want de angel kan door een weerhaakje niet terug uit de wond en scheurt los. In het vroege voorjaar ontwaken de bijen uit haar winterverdooving; een eigenlijke winterslaap hebben ze niet. Ze eten bijna niets en bewegen zich ook maar heel wei nig. De lentezon brengt leven in het troepje kleumers, dat bestaat uit een koningin en een aantal werkbijen. De laatste vliegen uit om voedsel te zoeken en materiaal om de woning op te knappen. De koningin blijft binnenshuis en legt massa's eitjes, waaruit werkbijen zullen komen, nieuwe krachten voor de wachtende arbeid. Want er moet veel gedaan worden. Het is niet voldoende honing te garen, maar ook dient gezorgd te worden voor goede berging. Daarvoor bou wen zij de raten, dubbele loodrecht hangen de lagen zeshoekige wascellen. De cellen blijven open tot ze gevuld zijn en worden dan met een wasdeksel gesloten of wel ver zegeld. De was voor het bouwen van de ra ten wordt in het lichaam der werkbijen be reid en komt in den vorm van kleine gele plaatjes tusschen de ringen van het achter lijf uitschuiven. Behalve cellen tot berging van den ho- nigvoorraad zijn er ook broedcellen, waar in het jonge geslacht opgekweekt wordt. De koningin, die een speciale cel heeft, legt in elke broedoel één eitje, waaruit een witte larve komt, die in een week tijd de cel vult. De werkbijen verzorgen en voeden deze dier tjes. Is de larve volwassen, dan spint ze zich in een zijden 'tonnetje, dat 3 weken na het leggen van het ei openspringt en een werkbij doet geboren worden. Nauwelijks is het diertje droog of het gaat aan den arbeid. De leege cel wordt dadelijk weer benut. Den geheelen zomer gaat de koningin maar door met eitjes te leggen. Terwijl in het be gin xiit die eitjes alleen werkbijen komen, worden er later ook darren of mannetjes en koninginnen geboren. Tegen den tijd der geboorte van jonge koninginnen is het zeer onrustig in den korf. De oude koningin is zeer gejaagd; ze wil haar mededingsters moorden, doch de omklevende werkbijen be letten haar dit.Toch moeten nu veranderingen plaats hebben, want in elke korf kan dit is een vaste bijenwet maar één koningin wezen. Wie vluchten moet is nooit van te voren te zeggen. Weldra laat een der ko ninginnen haar zwermtoon hooren en treedt omstuwd door werkbijen naar buiten. Ze vliegt weg omgeven door haar aanhang. De bijenhouder is op zijn post om de zwerm op te vangen. Gaat do koningin zitten, dan kleven de werksters als een tros om haar heen. De imker heeft dan gauw de zwerm opgevangen en geeft ze een nieuwe woning. Is door een of andere oorzaak de koningin niet meegekomen, dan verlaten de werksters dadelijk de korf. De levensduur der bijen is zeer verschil lend. Een koningin kan ongeveer 5 jaar le ven, een werkbij echter maar heel kort; in den drukken tijd maar een week of zes. Om een bijenvolk op sterkte te hoeden, is het dus wel noodig, dat de koningin veel eitjes legt. 0 Zonnehoeden voor dc Olifanten. Volgens de Daily Mail, dat is een Engelsche krant heeft de directeur van den direntuin in Londen voorgeschreven, dat de olifanten in 't ver volg als 't weer zoo warm wordt, voorzien moeten worden van een flinken zonnehoed. GELUKSPOP. Dat is maar een heer lijke verjaardag geweest. En het gouden rin getje was zeker 't allerprachtigste cadeau. Heb je al in het nieuwe zwempak gezwom men? Hoe heet het boek, dat je van Leze resje gekregen hebt? NACHTEGAALTJE. Thea zit in een moolen streek. Ik heb 't Rivierhuis wel eens gezien. Ze is vlak hij die wonderschoone laan. de Middachtcr-Allee. Ben jij nu in Friesland? In welke plaats woont grootmoe der? Natuurlijk mag jc raadsels Inzenden. Hoe meer, hoe liever. Maak nog maar veel plezier. DE KLEINE TIMMERMAN. Ben jc al weer eens naar Zandvoort geweest? En heb je weer fijn gezwommen? SCHR.IKKELKINDJE. Is de thermos- flesch als in gebruik, 't Doet me genoegen, dat. je cr mee in jc schik bent. Bep had zeker vcol te vertellen, toen ze thuis kwam. 't Is hier ln de omgeving ook heel mooi en zoo rustig. BALLENBREISTERTJE. Is Gijs er al op uit geweest, met zijn rugzaak? Misschien mag jij hem ook wel eens van hem leenen. Waar zit .ie nu? Bij tante of bij grootmoeder? 't Zal in Groet zeker ook wel mooi wezen in dezen tijd. Hartelijk dank voor die mooie vogel- kaart. BOERTJE. Vond jc het saai. toen Rie uit logeeren was? Kon er fijn veel in jc rug zak0 Wat zal Rle blij zijn geweest met je brieT. Heb ie er ook een terug ontvangen? OEVERKEVERTJE. Soringt 't kevertie niet. op van plezier, nu hij een raadsclprijs heeft? Het weer is hier zoo'n beetje op en neer gaand. Wat jammer, dat, jij in Amster dam zulke regendagen had. Maar 't. was toch wel gezellig bij grootmoeder. Zit je nu in Friesland? In welke plaats? Nog wel gefelici teerd met je overgang. Hoe maken de goud vischics het? Nog heel prettige vacantle- daccn toegewensrht, IRIS. .Ta. ik vind het hier heerlijk. Krijgen jullie goede berichten van Jacob? Of is hij al weer thuis? Wanneer ga jij naar Leiden? Wat zullen je poppen er keurig uit gezien hebben in de schoone kleertjes. Ja, een geborduurde spreuk mag ook dienen als wedstrijdwerk. KERSTROOSJE. Ja. je mag aan alle wedstrijden meedoen. Zijn de rozen nog bij gekomen na den regen? Ben je al naar de Alkmaarsche kaasmarkt geweest? Dan zul je de ruitertjes ook wel gezien hebben. W. v. d. L. Hartelijk dank voor je mooie kaarten. Zit je nu op je vacantie-oord? AVROVINK. Zoo, wordt dit je laatste schooljaar? En wat zijn de toekomstplan nen? Wat ben jij in deze vacantie aan het pierewaaien geweest. Of jij ook fietsen kunt! W. L. Ben je nog naar Bussum geweest? Ben je al weer werkzaam geweest voor O. B.? Jc hebt gelijk, dat je van te voren begint. Het. kaartsysteem heeft zeker voordeden. Prettig, dat je dadelijk 3 medewerkers hebt. EIZEHAANTJE. Het baantje van wereld reiziger lokt je dus aan. Dat kan ik me best begrijpen. Enter ligt meer een uur loopen van Rijssen. Dus dat is een peuleschilletje voor een wereldreiziger. Is cr van de clivia niets meer terecht gekomen? Ik hoop het zoo voor moeder en voor jou. DE KLEINE VOGELVRIEND- Hartelijk dank voor die aardige kaart van Gorredijk. Jo hebt het met je fiets ver gebracht. Ben je weer in je dorpje aangeland? Wat zul je veel te vertellen hebben- N. B. En wat kreeg ik van jou ook een mooie kaart van Wormerveer. Heb je daar gelogeerd? In de Zaan is ook nog wel ple zier te maken, hè? OPTIMIST. Hartelijk dank voor je kaart uit Oosterbeek. Dat was een bekend plekje voor me. Wat kun je daar schitte rende wandelingen maken. Blijf je er dc heele vacantie? Dan wensch ik je nog heel veel genoegen. EX-WILGENROOSJE. Waf, aardig van je om uit je verre vacantie-oord nog aan me te denken. Hoeveel jaren heb ik van jou wel een vacantle-kaart gehad? Hoe heb je 't- wel gehad in I-Ieidelberg? Waren vader en moe der er ook? Ben je nu weer in Haarlem? En ook al weer aan 't werk? WIEDEWIET. Leuk, dat jij ook weer POSTZECELRUBRIEK. xxm /02<P - 3oc. /O C-' foc. 4- Joc. ■y ro e- t 20C J5-C. 30 7? •£/s In 1928 verscheen weer een ziwarthemden- serte, in de tee'kening van 1926 ter gelegen heid van den 4en verjaardag van den op- marsöh deT fascisten, waarvan de toeslag weer ten goede kwam aan de vrijwillige fascistische militie. Het zijn weer zegels in groot formaat met een zwart middenstuk n.l. 30 c. 10 c. (violet), 50 c. -f 20 c. (olijfgroen), 1 lire 25 50 c. (blauw) en 5 lire 4- 2 lire (rood). Grootte van de vakjes 2,8 bij 4,3 c.M. Het was in 1928 vier eeuwen geleden, dat Emanuel Philibert, bijgenaamd „IJzeren hoofd" en Honderdoog" geboren werd. Hij was hertog van Savoie en landvoogd dei- Nederlanden. Zijn grootste verdienste voor het huis Savoie was. dat hij zijn land, her haaldelijk het strijdtooneel tusschen Fran- schen en Spanjaarden, geleidelijk van vreem de overheersching bevrijdde. Ter gelegen heid van het vierde eeuwfeest zijner ge boorte werd een serie zegels uitgegeven in verschillend formaat en Leekening n.l. 20 c. (roodbruin en ultramarijn), 25 c. (karmijn rood en blauwgroen), 30 c. (blauwgroen en roodbruin), 50 c. (geelbruin en lichtblauw), 75 c. (karmijnrood en rose), 1 lire 25 (blauw en zwart), 1 lire 75 (groen en lichtgroen)5 lire (violet en blauwgroen), 10 lire (zwart en rose) en 20 lire (violet en groengrijs). De 202530 c. en 5 1. toonen ons den her tog als ridder van het Gulden Vlies. Grootte van de vakjes 3,6 bij 2,7 c.M. Qe 50 c., 75 c., 1 1. 75 cn 10 1. geven den houwdegen weer bij de uitvoering van zijn handwerk: oorlog voeren. Op den voorgrond een Italiaansche soldaat uit 't jaar 1918. De zegels dragen de jaartallen 1528 en 1918. Zij dienen dus tweeërlei doel: de herinnering aan Emanuel Philibert en den voor Italië gunstigen af loop van den wereldoorlog. Grootte van de vakjes 3,2 bij 2.7 c.M. De 1 1. 25 en 20 1. vertoonen den hertog te paard. Grootte van de vakjes 4,3 bij 2.7 cM. Zie voor de indeeling 't schetsje. GRAPJES. Erw as rekenles in de 1ste klas. De onder wijzeres had met de kinderen afgesproken, dat ze hun vinger moesten opsteken, zoodra er een fout gemaakt werd. Kleine Rob steekt zijn vinger al heel gauw op. De juffrouw vraagt: Wat mankeert er aan Rob? Rob: Jan zegt, dat 6 en 6 twaalf is. De juffrouw: Is dat dan niet zoo? Rob: Nee juffrouw, 4 en 8 is twaalf. Op den eersten schooldag zit een kleine kleuter zoo droevig te huilen, dat de juf frouw vol belangstelling vraagt wat er aan scheelt. „Mijntooverbal isweg." klinkt het snikkend. De juffrouw snapt wel dat 't kleintje van moeder nog zoo'n suike ren bal heeft mee gekregen. De juffrouw zoekt en de kinderen zoeken, maar de bal wordt niet gevonden. Opeens begint het meisje nog veel. harder te snikken. „Wat is er nu?" vraagt he juffrouw weer. ,,'k Vind het zoo vreeselijk, dat ik hem dan zeker heb opgegeten," antwoordt ze. W. B. Z. iets van je liet hooren. 't Deed me genoegen te lezen, dat je onze Rubriek nooit kunt ver geten. Word je nu al 20 jaar? Waar blijft de tijd? ANNEKE S. Natuurlijk herinner ik me jou ook nog wel. Delden is hier niet zoo heel ver af. Vooral niet als je een fiets hebt. Kom gerust eens aan. Waarom wou je een apart hoekje voor de ouderen hebben? In de Brievenbus hebben jullie immers ieder je eigen plekje. Misschien kan ik nog wel eens een verhaal geven voor oudere meisjes. Ik zal er eens een nachtje op slapen. HET OUDSTE BLONDJE EN HET JONG STE BLONDJE. Hartelijk dank voor jullie mooie kaarten uit Doorn en Ellecom. Wat is dat een prachtig kasteel. Jullen hebben ze ker al veel fijne fietstochten gemaakt. Wan neer gaan jullie weer op Haarlem aan? Heb' je ook door de Middachter-allee gefietst? DE LOOZE VOS. Zeker mag je met alle wedstrijden meedoen. Dat is juist het voor- deelige van een vacantie-wedstrijd. Hoe gaat 't nu met je been? Moet het nog gemasseerd worden? Wat gezellig voor je, dat je vriend je zoo vaak bij je komt. Ik hoop zoo, dat je spoedig weer kunt ravotten. Want 't is zeker een heel ding voor een loos vosje om aan je stoel gebonden te zijn. A. B. c. Jij geniet natuurlijk alle da gen van je kano. Ben jc nog niet eens om geslagen? Zoo'n waterrat redt zich wel hè? MARIETJE. 'k Kan me indenken, hoe erg jullie geschrokken zijn van dat auto ongeluk. 1-Ioe is 't nu met oom? Eigenlijk al weer een geluk bij een ongeluk, dat tante niet mee was gegaan. Schrijf je me nog eens gauw. hoe 't met den patient gaat. zA. M. Natuurlijk keek ik op, toen ik na zooveel jaren een schrijven van 30 ontving. In gedachten zag ik een klein blondje met blozende wangen, dat bij mij in de Bloem hofstraat kwam om een prijs te halen. Het deed me genoegen te lezen, dat je het zoo goed maakt. Over e enweek ben ik weer thuis Als je nog in Haarlem bent, kom dan eens aan. MEVR. W. BLOMBERG—ZEEMAN Doktershuis Enter (Qverijscl) VACANTIE-HANDWERKJES. Nu de regendagen misschien langer duren dan ons lief is, wil ik nog een eenvoudig va cantie-hand werkje geven. Om te beginnen een zakdoekensachet. Neem een lapje con gresgaas van 29 c.M. in 't vierkant. Een even groot lapje zijde, een strengetje wasch- zijde van de zelfde kleur. Dan nog 1,2 el lint van die kleur en 1 el koord. Vouw nu het gaas 1 c.M. naar binnen om en rijg er een draad door om het rafelen te voorkomen. Nu maak je een kruissteek randje 2 c.M, van den kant b.v. zoo: XXX XXX Als het randje klaar is, maak je een mid denpatroontje. Je kunt er ook letters op merken, of een heelen voornaam, b.v. Annie. Is dit alles klaar, dan naai je het zijden voerinkje ertegen. Eerst drie kanten aan de verkeerde zijde stikken en dan dc 4de zijde op den goeden kant omzoomen. Nu vouw je het vierkant op zijn punt en maakt er een enveloppe van. Met een overhandschen steek naai je 3 kleppen dicht, de 4de Is het over slag. Het koord dient om de naaisteekjes te bedekken. Aan de punt van het overslag maak je een lusje van koord. In 't midden wordt dan een knoopje vastgenaaid. Aan de hoeken maak je rozetten van lint en je hebt oen alleraardigst cadeautje voor grootmoe der, moeder of tante. Een ondeugende poes. Onlangs zat het Engelsche stadje Shaw uren lang in donker en alle verkeer stond stil. De electrische toe voer was afgesneden, doordat een poesje kans gezien had in een transformaitorhuisje te kruipen en daardoor kortsluiting veroor zaakt had, maar tevens haar eigen dood. Voor postzcgelliefhebbers. Elk jaar wordt in Portugal een nieuwe serie postze gels uitgegeven tot het jaar 1940 in welk jaar de herdenking van de 800 jarige be vrijding gevierd wordt. ONZE HONDEN. Wie houdt er nu niet van zijn hond? Hij is onze vriend, metgezel op onze wandelingen, onze speelkameraad, die met ons mee- draaft en altijd klaar is om te apporteeren of een zwemmertje met ons mee te maken. Gaan we erop uit, hij wil mee! Hij danst en springt, kwispelstaartend cn onder blij ge blaf voor onze voeten en als het even kan dan mag dat wel, nietwaar? Want zoo'n beest heeft, net als wij, behoefte aan beweging en ontspanning. Veel houden van dieren is goed voor hen zijn en daarom moeten we onze hond wel eens enkele dingen ontzeggen, wijl die voor zijn gezondheid nadeelig zijn. Een oud fabeltje zegt, dat apen soms zooveel van hun jongen houden, dat ze die dooddrukken in hun omarming'. Dat heet dan apenliefde! Maar een jongen, die zijn hond op een guren kouden dag in Maart of October om te ap porteeren te water laat gaan, doet verkeerd en stelt het beest aan kouvatten bloot. Onze hond is dan verstandiger als wij en toont niet veel lust voor zulk een koude zwempartij dus dwingt het beest er niet toe! Een ander geval van apenliefde is het meenemen van den hond op een verren fietstocht. Honde- pooten hebben betrekkelijk weeke voetbal len en zijn niet berekend om uren lang over straatsteenen te loopen. Al wil onze hond dus als altoos wel graag mee op zoo'n tocht wij zien niet op een tiental Kilome ters met het stalen ros onder ons! Maar het dier sukkelt, met de tong als een vraagteeken uit zijn bek bengelend, achter onze fiets aan tenslotte en moet het pleziertochtje met 'n viertal verwonde pooten bekoopen. Geen apenliefde dus en laat je hond dan maar lie ver thuis, als het verre reizen worden zullen! Onzen hond moeten we zooveel mogelijk vrijheid gunnen; ook een huisdier kent zijn eigen behoeften heel aardig en probeert toch altijd daarvoor bevrediging te vinden. Mijn nichtje pruide laatst: „Pas heb ik zijn zachte kleedje goed gelegd in zijn mand en die akelige hond gaat er aan liggen draaien en trekken tot het als een oud vod in zijn mandje ligt!" Maar zij weet niet, dat, net als zijn voorvaderen in de wildernis in het step- pengras, al draaiend en plukkend zich een rond nachtleger toebereidden, elke hond het liefst zich voor den slaap opvouwt in een rond warm nestje, dat overal steun biedt voor zijn vermoeide leden. Wij houden ook wel van een goed. gespreid, zacht bedje, wat? We moeten het den starishond niet kwalijk nemen als hij, buitengekomen, dadelijk gras eten gaat, allerlei viezigheden opzoekt en besnuffelt. Vergeet niet, dat zulk een beest daar in gouden vrijheid grasduint als een straatjongen en zich losbandig aanstelt. Alle aangeboren instincten van het hondenras komen bij hem boven. Onverteerbaar gras is van uit de wildernis braak- en geneesmiddel voor den hondenmaag. Met vieze luchtjes aanzich wischte de wilde hond zijn eigen reukspoor uit, hij was een vleeschetend dier dat de resten van zijn buit begroef en ver stopte. Honden, welke passend en volop voedsel krijgen, zul je niet licht met een vie ze kluif of halfbedorven soepbeen zien slee pen of het een kostbare vondst was. Nog wat over honden! 't Zijn eigenlijk zulke fijne, gevoelige beesten! Als ze nog on ervaren zijn schrikken ze soms hevig voor on bekende geluiden, zelfs van een fluitende vo gel. Angst brengt hun zenuwgestel dan vaak in de war. Een hond, die b.v. voor een over weg schrikfvoor de geweldige locomotief van een spoortrein, durft vaak langen tijd de rails niet meer over en trilt dan van angst. Behandel je hond in zoo'n geval met zacht heid! Ga eens kalm en hem vriendelijk toe sprekend een paar keer met je hond zulk een vrees-aanjagende plek over. Met enkele aanhalige klopjes en wat aaien raakt onze hond best over zooiets heen. Een goed wooni vindt ook bij het dier steeds een plaats. G. DE GR.

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 14