O Aix-les-Bains en de omgeving. Over den Atlantischen Oceaan. UIT DE WERELD VAN DE FILM. Het Solarium. Abdij vari Hautecombe. Vjllars de Lans. (Van onzen Parijschen correspondent.) Zonder onderscheid: iedereen was er op uit om het ons zoo aangenaam mogelijk te maken. Overal: op het oude stadhuis, in de heerlijke villa, vlak aan het meer, aan ,,le Grand Port", waar M. Argence, directeur van Havas zijn zomerverblijf heeft, in het hypermoderne landhuis dat M Mollard. se nator en burgemeester heeft laten zetten tegen de bergglooiïng en vanwaar men een schitterend uitzicht heeft over de stad en het meer. Vlak bij Aix, wanneer men bergopwaarts gaat. bevindt zich het draaibare solarium, stichting en uitvinding van den beroemden geleerde dr. Jean Saidman, directeur van het actinologisch instituut. Dr. Saidman heeft ons zelf willen rondleiden in zijn merkwaardige stichting, welke zulk een ge weldig succes had. dat fen thans overal in Frankrijk en het buitenland bezig is. om een soortgelijke instelling te stichten. Het ge bouw lijkt op een molen boven op een toren draait ee,n „wiek" waarin verschillende ap partementjes zijn ondergebracht. De zieke nu, die zonnebaden noodig heeft (voor rheu- matische aandoeningen) draait met de zon mee en een hoogst ingewikkelde installatie van electrische lampen regelt nu precies de doses welke de patiënt noodig heeft. Is er volop zon. dan wordt de sterkte van de stra len getemperd, maar bij zwakken zonne schijn vullen de electrische apparaten het te kort aan. We verlaten nu de stad Aix zelf om en kele excursies naar buiten te maken.Want dit is nog het enorme voordeel van Aix: wan neer men in de stad' zelf is uitgekeken en wanneer men de kleine uitstapjes rondom heeft gemaakt, dan blijft er nog het enorme achterland makkelijk te bereiken, dank zij de schitterende organisatie van de comfor tabele P. L. M.-cars. Een van de mooiste toe ren is zeker die om het meer over den Col du Chat, naar de Abdij van Hautecombe. Het is een smalle weg met geweldige slingerboch ten (haarspeldbochten) vanwaar men elk oogenblik, en naar mate men hooger komt, een steeds overweldigender uitzicht heeft over het hemelsblauwe Lac du Bourget. Het doel van de reis is de beroemde abdij, eigen dom van het Italiaansche koningshuis, als opvolgers en erfgenamen van de vroegere heeren en eigenaars, de hertogen van Sa- voie. Het uitstapje wordt volkomen gerecht vaardigd door de onvergelijkelijk mooie lig ging van de abdije boven op een rots, vlak aan het meer, maar niet door de historische waarde of door de kunstschatten van de stichting, welke nog steeds wordt bestuurd door monniken. Integendeel: de kapel bevat wel eenige merkwaardige grafmonumenten van hertogen, maar anders is het een leelijk smakelooze stuc-ornamentatie en de ex-her togelijke vertrekken zijn van een armoedig heid welke niet de minste interesse kan op wekken. De abdij van Hautecombe is als we het zoo eens mogen zeggen teveel af gegraasd" door de touristen en de eigenlijke „clou" is een verkoopzaaltje van briefkaar ten en ordinanre souvenirtjes in hout, been, schulpen, perlemoer of lood. Tot onzen spijt kregen we een zelfden in druk van de wereldberoemde abdij van de Grande Chartreuse. Sedert de veel-betwiste wetten van „vadertje-Combez" is dit heele- maal een huis zonder ziel geworden en de eenige beweging in „de brouwerij" wordt er verwekt door energieke ansicht-kaarten- venters die nog steeds als souvenir likeurtjes „d'origine" verkoopen. alhoewel de fabricage van het godendrankje al sedert een halve eeuw is stopgezet. Blijkt dit vat dus onuitput telijk, niet minder overweldigend is het stortbad dat wordt uitgegoten over de ro mantische verbeelding van hen, die hopen hier nog eenige sensaties van middeleeuw- sche piëteit en naieveteit te doorleven. Maar wat doet dit er alles toe. wanneer men be loond wordt door een tocht door de bergen, langs diepe afgronden, honderden meters hooge steile rotswanden, uitgestrekte bos- schen, langs enorme watervallen, door stre ken, zoo eenzaam, maar tegelijk van zulk een wild natuurschoon, dat men ze aanduidt met den naam van „woestijn", door tunnels welke in de rotswanden zijn uitgehouwen, over hooge bergruggen van waar men telkens weer een ander, even imposant uitzicht heeft? De weg van Aix, over Chambéry, langs de Grande Chartreuse naar Grenoble ls een van de mooiste routes van Frankrijk. Het doel van onze tocht, daar waar men ons wachtte voor het dejeuner, was Villars: de Lans. En dat niet alleen omdat Villars de Lans een van de meest luxueuse en comfor tabele hotels bezit en niet omdat Villars 's winters meer en meer 'n druk bezocht cen trum voor wintersport wordt, maar omdat deze plaats een unicum in <ie wereld Ls. En kele uren na aankomst krijgt de bezoeker een geneesheer bij zich en hij heeft zich te onderwerpen aan het onderzoek dat moet uitwijzen of de bezoeker geen besmettelijke ziekten en vooral geen symptomen van tu berculose heeft. Slechts wanneer dit onder zoek negatief is wordt hij toegelaten, maar anders onverbiddelijk uitgewezen. Want Vil lars de Lans is vooral en uitsluitend bijna gesticht voor gezonde kinderen die in een pure. reine omgeving een gezonde berglucht komen inademen, 't Ietwat dictatoriale van de maatregelen doet eerst wat „vreemd" aan. maar wanneer men de prachtige in stellingen heeft gezien en de blozende, heer lijke gezonde krullenkoppen, de vroolijke en rumoerige dreumissen. die hier hun vacan- tie komen doorbrengen, na héél een jaar misschien stadswalmen te hebben ingeademd dan kan men niet anders dan het initiatief loven om ook eens eindelijk niet alleen aan de zieken, maar ook aan de gezonden te denken. En waar in gezonde lichamen ook gezonde geesten huizen, daar is Villars de Lans zoowel 's zomers als 's winters een oord van uitsparning en vermaak geworden, niet alleen voor kinderen maar ook voor vol wassenen, en Adret biedt alle mogelijke ver maken. I Een kleine vaüei en dan weer klimmend tot op meer dan duizend meter en ineens ba dend in een zee van licht, als een sprookjes- stad, diep beneden ons, doorsneden door een zilveren Isère: Grenoble, de coquette univer siteitsstad met zijn breede boulevards en ruime pleinen, de stad van de standbeelden en de mooie bruggen. Maar 't was al laat ge worden en men wachtte ons nog dien dag in de Dauhins van Saint Julien ce Ratz. De ligging van Saint Julien, op een breed berg terras, midden in een vallei, omringd door hooge bergwanden is eenig. Het is heel be grijpelijk dat de oude Bourbons voor vacan- tie oord dit kasteeltje uitzochten. Het was in den loop der eeuwen vervallen, maar se dert kort is het gerestaureerd en als hotel opengesteld voor het publiek. In het inwen dige herinnert nog veel aan de vroegere hooge bezoekers en ik geloof graag dat er nog Amerikanen zijn te vinden die er gevoelig voor zijn om te slapen in de kamer en in het authentieke bed van Marie-Antoinette. Waar om ook nietalles is tenslotte illusie Maar als we nu even niet willen denken aan het snobistische van zulk een pretentie, dan blijft er de herinnering aan een heerlijk stillen avond in een majestueus bergland schap. als de bergtoppen beginnen te gloeien in het schijnsel van een zon die ten onder gaat. De koplampen op.... we ratelen alweer voort tusschen de bergwanden en de stille dorpjes waar alles reeds ter ruste isen daar zijn de eerste stralende lichten van Aix... de pret begint weer: het leven is slechts een droom... En zoo kan men uitvliegen, eiken dag weer naar iets anders, naar het blauwe meer van Annecy, naar Brives-Les-Bams, naar Cha- monix, naar Evian, naar Luz-la-Craix-Haute, naar Culez, overgaand van eenzaamheid, naar gezelschap van stilte naar jazz-rumoer, van luieren en aroomen naar activiteit Aix-Les-Bains is het centrum van dezen heilstaat. HENRY A. TH. LESTURGEON. WOL PLUKKEN IN SOVJET RUSLAND. In Sowjet Rusland bestaan geen schapen scheerders meer. Daar heeft men een nieuwe methode van wolproductie uitgevonden, die naar men zegt veel goedkooper en beter is. Den schapen wordt een bepaald scheikun dig preparaat toegediend, dat het effect heeft van haaruitval, maar zóó, dat binnen enkele dagen de wol gemakkelijk kan worden afgeplukt, waarvan de schapen volkomen glad en kaal afkomen. Niet lang echter loopen ze als biljartballen rond, daar de nieuwe wol spoedig opkomt en zich snel ontwikkelt tot een nieuwe vacht. Zóó snel, dat men zegt, dat viermaal per jaar een wol- oogst van elk schaap kan plaats hebben. Dit „ruien" kan ook trapsgewijs geschie den. Volgens den uitvinder van deze wijze van scheren bestaan er methoden, die bijv. eerst de fijnere wol en dan pas de ruwere levert. LANGS DE STRAAT. De goedgeefsche. Hij was jong, donker en niet leelijk van uiterlijk, blootshoofds en hij verscheen in de deur van het mondain café in de hoofdstad, met een geweldig-groote bos roozen in de armen geklemd. Maar ach: hij had blijkbaar te veel geld op zak gehad, althans meer geld dan goed voor hem was omgezet in geestrijke dranken. Hij verscheen als gezegd in de deur van het café. met het kennelijk doel zich naar buiten te begeven. Hetgeen hij dan ook deed, langzaam en niet erg zeker. Maar daar hij ontegenzeggelijk een beschaafde jonge man was. liet hij toch van den bedenkelijken toestand waarin hij verkeerde, niet veel mer ken en wist hij zich vrij recht te houden. Met zijn bloemenschat steeds in de armen geklemd liep hij een eind de straat op. om daarna om den hoek van een gracht te ver dwijnen. En ik meende al. dat ik dezen zon derlingen bloemdrager nooit meer zou zien. Maar ik vergiste mij, want vijf minuten later....: daar was hij weer. Vriendelijk en welwillend glimlachend naderde hij, ging weer naar het café en nam nu er vóór plaats op het terras. De bos rozen legde hij naast zich neer op een stoel, riep den ober en was zich blijkbaar nog wel zóó van zijn toestand bewust, dat hijthee bestelde. Maar toen deze onschuldige drank hem gebracht werd. uitte hij zijn verbazing. „Zag, ober!!" zei hij. „Datdat is théé!" Op het gelaat van den kellner lag het Ab solute Niets. ,.U hebt thee besteld, meneer" zei hij. „ZóóThee besteld? Nou...., óók goed!" De kellner trok zich terug. In de nabijheid speelde een orgel: „Oooh. Mona" De jongeman neuriede zachtjes en telkens de melodie afbrekend, mee. „Aèrdig orgel!" merkte hij toen vrij hoor baar op. „Leuk orgel! Tt Zal die vent wat ge ven, als-le straks hier komt!" Het orgel naderde en bleef voor het café staan. Nauwelijks hadden de eerste tonen van een nieuw lied geklonken, of de man met het centenbakje kwam het loon vragen dat. de arbeid waard is. De jongeman zocht in de zakken van zijn jas, zocht in zijn broekzakken en haalde ten slotte uit zijn rechtervcstzak moeizaam een gulden te voorschijn dien hij in het centen bakje liet glijden. De man-met-het-bakje nam zijn pet af, stamelde verrast een dankbetuiging en maakte zich toen haastig uit de voeten, blijkbaar van oordeel dat dit te mooi was om waar te zijn en bevreesd dat de royale gift misschien herroepen zou worden. Maar daaraan dacht de goedgeefsche niet. Hij was den gulden alweer vergeten en keek met aandacht naar een paar Amsterdam- sche schooiertjes, die op hun beurt met groote begeerige oogen keken naar de weel de van rozen, die op den stoel tentoonge spreid lag. Eén oogenblik dacht de bloemendrager ernstig na, voor zoover hij daartoe in staat was. Toen maakte hij van de groote bos twee bossen, wenkte de jongens en duwde hun elk de helft van den bloemenschat in de handen. Zij knepen er haastig mee uit. Het is goed, maar vaak wonderlijk, den mensch te ontwaren tot de waarlijke gene rositeit in staat zijnde J. C. E. Sterren en de Bank van Leening. Uncle Joe vertelt door JERRY LANE. Het was daar een aardig hoekje in de schaduw van de Hollywood-boulevard en de etalage was gevuld met die wonderlijke ver- j zameling voorwerpen, die een pandjeshuls I aanduidt. Al meer dan 10 jaar hing daar het I teeken der 3 ballen. Een oude actrice schoof dicht langs me j heen. legde een papiertje en een 5 dollar- biljet op tafel. „Hier", zei ze „hier is geld. Mag ik mijn mantel hebben'''' Ze glimlachte, toen „Uncle Joe" haar het kleedingstuk over de toonbank heen aanreikte. „Ik heb geluk gehad van de week: bij Fox gewerkt en morgen treed ik bij de Metro Goldwyn Mayer als negervrouw op." Een groote kerel trad binnen en bood een reusachtige diamanten ring naar Uncle Joe. „Hoeveel?" „Vijf-en-twintig. Geen cent meer". „Vooruit. Dank je". De man verdween. Drie jaar geleden was hij ster in Wild West films. Ik scharrelde wat rond tusschen de rom mel in den winkel, bracht het gesprek op moeilijke jaren van huidige sterren en wist Uncle Joe tenslotte aan het praten te krijgen. Tja. neem Clark Gable, nou bij de grooten hoorend. Maar eens was er een tijd, nog niet eens zoo lang geleden, dat hij niet genoeg te eten had, dat hij geen cent bezat. Hij beleende eerst zijn overtollige kleeren en tenslotte moest hij scheiden van zijn kostbaarste bezit, een zwaar gouden horlo ge, dat zijn groot vader hem geschonken had. Dit horloge reisde eenigen tijd heen en weer. van Gable's zak naar de bank en terug. Eens zelfs twee maal op denzelfden dag. Hij bracht zijn klok naar Joe, kreeg dien morgen een engage ment met. voorschot en wisselde het horloge weer in. Zijn hospita wilde hem echter niet binnenlaten zonder eindelijk eens huur ont vangen te hebben. Zoodat Clark terugging en het horloge maar weer in pand gaf.... Richard Arlen, een der huidige sterren van de Paramount kende de zaak ook. Ook hij had een horloge met ketting, waaraan voor hem echter geen herinnering verbon den was. En eiken keer. dat hij bij Joe kwam, koek hij verlangend naar de armbandhorlo ges. die er te koop lagen Alle sterren droe gen zulke horloges, dus wilde hij er eveneens een hebben. Eindelijk kon hij zijn oude horloge inruilen met bijlegging van enkele dollars. Van toen af lonkte do fortuin hem toe. Buiten den winkel ontmoette hij dadelijk een vriend, die hem een geleend 10 dollarpapiertje terug gaf. En Paramount bood hem de rol in Vlam mende Vleugels (Wings) aan. CURAQAO. Den 29sten Juli van het jaar 1634, straks dus 300 jaar geleden, voeren eenige kleine Hollandsche oorlogsschepen de St. Anna- baai en het Schottegat in. Den 21sten Augustus van hetzelfde jaar gaf de Spaan- sche Gouverneur het eiland vrijwel zonder slag of stoot in onze handen over. Bijna 300 jaar wappert op Curacao de Nederlandsche vlag en toch behoort dit merkwaardig stukje van ons rijk tot die oorden, waarvan menig Nederlander niets en de ontwikkelde heel weinig weet. En dank zij de uitstekende voorlichting van publicisten, die van één tot vierentwin tig uur lang op het eiland hebben vertoefd, is wat men van Curasao meent te weten gewoonlijk onjuist. Zoo ging het mij althans. Ik heb stom verbaasd gestaan over wat ik zag; en mijn verbazing is in bewondering en genegenheid veranderd. Veertien dagen heb ik het eiland in alle richtingen doorkruist. En het spijt mij alleen maar dat ik er niet nog een vier weken kan doorbrengen. Meestal komen onze mailschepen met het krieken van den dag voor de haven van Wil lemstad aan en varen de Annabaai binnen als de zon haar eerste gouden stralen werpt op de knusse rechte geveltjes, de roode dak pannendaken en de breede witte randen, waarmede de daken zijn afgezet, Willemstad heet een Hollandschen indruk te maken Maar is dat eigenlijk wel heelemaal waar0 Het heeft niets van Amsterdam of Rotter dam. maar weet ge waar het op lijkt? Op oude platen van Hoorn, op een Groot Enk huizen of een Hyper Stavoren! Maar wat doet- dat er toe. Het is gezellig, zindelijk en netjes. Alles ziet er degelijk en welverzorgd uit. al zijn veel straatjes erg nauw en bochtig, al ziet ge er weinig weelde of rijkdom, maar de eerste én de blijvende indruk is, dat het er goed is, dat iedereen het er goed heeft, dat er plaats is voor velen onder en in de zon. Net als in de goede tij den bij ons in Holland. Maar ik krijg nu nog geen gelegenheid om de oude stad. het Gouvernementspaleis, het fort enz. te bezoe ken. Voorzitter en secretaris van het Alg. Nederl. Verbond, waarvan ik de gast ben. zijn „Islamenschen", bewoners van het eiland in het eiland, van Emmastad. de groote nederzetting en fabriek der Cura- caosche Petroleum Industrie Maatschappij. Een snel motorbootje ligt vlak voor onze Trouwe Colombia en voert ons pijlsnel onder de hooge rotsen langs, waarop Fort Nassau staat, dwars over het Schottegat, recht op een complex flinke twee-verdiepingshuizen aan. met gezellige roode daken, met breede asfaltstraten en aardige voortuintjes. Langs bloeiende Oleanders en Hybiscus 'Kembang Spatoe) wandelen wij hier door een modern stadsgedeelte. Daar wonen de technische beambten, die het hart der enorme fabriek doen kloppen, die het geweldige aardolie- bedrijf aan den gang houden en de admini strateur, employés, die orde hebben te hou den in den geweldigen stroom van cijfers. Waterleiding, electrisch licht, ijsfabriek, li- monadefabriek een mooie school, clubgebouw groote winkel, kapperszaak, een geheel en al Europeesche nederzetting midden in het tropenland. Tennisbanen met avondverlich ting, zwembassins, golfvelden! Hier leven moderne menschen met alle geriefelijkheden onzer beschaving. Enhier waait nacht en dag het grootste deel van het jaar de koele Noord-Oost-passaat! Een mijner vrienden neemt het stuur. Wij suizen langs de fabrieksterreinen, zwaaien rechts .een eind langs den weg rond het Schottegat en dan plotseling links, een kar- respoor op, tusschen een negerhut en het schuurtje, dat er bij hoort door, dan links een varken, rechts een pikzwart meisje, twee drempels van koraalkalk over, dan een hellinkje van vijfentwintig procent met twee haaksche bochten en daar staat onze wagen steunend stil tusschen twee orgelpijp-cactus sen van vijf meter hoog en een geclstcenen gebouwtje, waarop met. groote letters staat: ..Watervoorziening". Maar dat heb ik pas later gehoord. Eerst moest ik kijken en kij ken en nog eens kijken! Is dat Curacao? Waar is die bruine vlakte, waardoor wij reden, de moddervelden langs den weg? Is dat die dorre klip neergesmakt in de Caralbi- sche zee? O, dwazen, die een land beoordee- len en veroordeelen na een autorit van een uur rond een zoutwaterbaai en een paar uur kletsen in een Sociëteit met uitzicht op een oud geveltje. Zoek even een hoog punt. waar ge iets meer ziet dan wat vlak naast den weg staat en ge zult met mij uitroepen: Wat is dat mooi! Vóór ons ligt het Schottegat, een grillig vertakte baai. afwisselend glanzend in diep blauw of smaragdgroen, omgrensd door een grijs strand, dat hier. en daar met donker groene mangroven bedekt is. Midden in de grillige baai de Isla de aardolieraffinaderij, een machtig complex van tientallen hecta ren met honderden schoorsteenen en tanks, waar duizenden menschen werk en brood vinden. Een wereldbedrijf. zooals er maar weinig zijn. Machtig, forsch; mooi, zelfs de zware rookwolken der destllleerovens, die door den passaatwind worden weggevoerd naar den heuvelrug, die in het Noorden den gezichtseinder afsnijdt, de kust van Hato zegt mijn gids. Achter door den rook zien wij den Christoffelberg, dik 350 M. hoog. dan achter het glanzende Schottegat de drie gebroeders met hun typische steile rots- vormen. De Smalle Annabaai is van hier nauwelijks te zien, maar de uitkijkpost van den havenmeester op Fort Nassau markeert den ingang. En dan? Nog verder links, daar waart het oog over een lustwarande van groen, waar boven enkele rood-baksteenen plantagehuizen uitsteken. Daar liggen de hofjes van Suikertuintje en Groot Davelaer met een rijkdom van Cocospalmen, mango en mispelboomen, oude tamarinden en hier en daar een kleurige Bougainvillea. Alles scherp en duidelijk afgeteekend in de glas heldere lucht en kleurig! Om een schilders- hart in verrukking te brengen. Wij zijn driekwart rond. Achter ons ligt een heuvel, steenig, maar toch niet kaal; daar staan groote kandelabercactussen (Ce- reus repandus) en meloencactussen, als een voetbal en grooter. (Melocactus communis) en de rest van de vegetatie ls vijgencactus, hier Spaansche joffer genoemd. Een beetje bruin gras er tusschen, maar toch geen „kale klip", zelfs deze rotsachtige heuvel- punt niet. Lustig draaien overal de metalen wind molens (aero-mill), die het water voor de bevloeiing der tuinen omhoog moeten pom pen. Als wij wat kalmer terug rijden, blij ken langs den weg heele vlakken van „bo terbloemen" te staan, maar ik zou ze liever zilverschoon of ganzerik noemen. Ook staat er een forsche plant, die aan hoornpapaver doet denken, maar heel andere vruchten heeft. En dat na drie maanden droogte ter wijl de vorige zeven jaar zoo weinig regen gevallen is. dat er geen enkele behoorlijke oogst is geweest. Gelukkig, dat juist in dien tijd de Petroleumindustrie onafhankelijk maakte van den landbouw. En het geld, dat rijkelijker vloeide werd door zeer velen be steed aan opknappen van huis en hof. Daarom woont elke neger In een net huisje, rood of blauw of geel geschilderd met een behoorlijke deur en luiken voor de ramen. Ik heb op heel Curasao geen luik gezien, dat scheef in zijn scharnieren hing! Nu is het weer minder mooi. De C. P. I. M. bezuinigde geweldige sommen op de loonen! Wat dat zeggen wil begrijpt iedereen, maar duizenden ontslagenen hebben natuurlijk het land ver laten en zijn terug gegaan naar hun landen van herkomst. En de ker»ekoeneger schikt zich makkelijk in zijn minaere inkomen. Die menschen hebben heel weinig noodig om te vreden en gelukkig te zijn. Straks zullen ze het weer zonder zijden kousen en bruine schoenen moeten doen. maar dat went ook weer. Tenzij betere tijden komen. VAN DER SLEEN Ramon Novarra kwam uit Mexico met een guitaar en amu seerde zich met spel en zang in de pauze's, als hij als figurant in de studio's zat. Rex Ingram herinnerde zich eens dien droo- morlgen jongeling met zijn prachtige stem en liet hem ko men. hem en zijn guit aar. Maar Ramon bezat neen guitaar meer, toen die blijde bood schap kwam. Het geld voor de beleening van het instalment ont vangen verschafte Ramon en zijn broer voor een week voedsel. Hij moest een antieke zegelring beleen en. die al geslachten lang aan de Novarro's behoord had. Maar hij kreeg een baan en kon den ring spoedig weer terugkoopen. Ann Harding stond eens te zoeken naar koopjes bij Uncle Joe. toen een sjofel geklce- de vrouw binnentrad en schuchter vroeg, wat een miniatuurtje op zou brengen, wat ze bii zich had. Uncle Joe bood te weinig, want hij heeft geen hoogen dunk van miniatuur tjes. De vrouw liep langzaam, wankelend, weg. Buiten werd ze aangesproken door Ann Harding, die vroeg het miniatuur te mogen zien. „Dit is mijn moeder", zei de vrouw In dat hoekje van de boulevard kwam de koop tot stand voor een goeden prijs, waarbij Ann het adres van de vrouw verkreeg. Den volgenden dag ontving de vrouw haar miniatuur terug. John Gilbert heeft 1 In zijn beginperiode noodgedwongen groo- te belangstelling ge- i* koesierd voor het 1 pandjeshuis. Eens be- leende hij in zijn spon tanen Gilbert- stijl zijn overjas om een verjaardag ca deau voor een meisje 1 te kunnen bekostigen. Later op den middag kreeg hij bericht den volgenden morgen te moeten optreden in daagsch pak en overjas! Eén van 's levens ironieën. Maar John lachte het laatst en het best. Hij beleende het juist gekochte cadeau, haal de de jas terug, speelde dien dag en verdien de, liep 's avonds naar de bank en haalde het cadeau daarvan terug.... „Ja", zei Uncle Joe „ik hoor allerlei ge schiedenissen. Sommige mensehen sproken, anderen zwijgen. Maar het blijft interes sant." JOURNAAL De tweede groote loonsverlaging binnen een maand in Hollywood hoeft plaats gehad De Warner Bros-First National bobben een een korting van 15 tot 35 percent aangekon digd. Het volgende lijstje toont het verschil In we eksa la rissen: William Powell van 1200 op 800 pond. Ruth Chatter ton van 1200 op 800 pond. Douglas Fairbanks Jr. van 500 op 395 pond. Kay Francis van 500 op 395 pond. Ann Dvorak van 50 op 42 pond. Miss Constance Bennett zal haar jaar- lijksche salar.s vermoedelijk van 70.000 op 45.000 pond zien teruggebracht. Er blijft nog genoeg over, dunkt ons De kampioen tabakspruimer van het witte doek Ls teruggekeerd in zijn oude studio! Karl Dan? heeft een nieuw contract met- Metro Goldwyn Mayer afgesloten cn za'. optreden In do nieuwe Bust?r Kcaton film „Spcak Easily". Buster Keaton's hond. Elmer, heeft de ge woonte Ln vreemde auto's te klimmen, waar schijnlijk belust op avontuur. Doze eigen aardigheid heeft al verschillende vroolijke momenten in de Metro Goldwyn Mayer studio's veroorzaakt. Een van zijn laatste slachtoffers was de chaffeur van Greta Gar- bo. Deze chauffeur deed een dutje aan het stuur van Greta Garbo's wagen voor haar kleedkamer en schrok wakker door een ge luld alsof iemand achterin plaatsnam. Den kende dat de actrice was ingestapt, -zette hfj den motor aan en vroeg: .Naar huls, mevrouw". Bij wijze van antwoord werd zijn gezicht afgelikt fn men kan zich zijn ver bazing voorstellen, toen hij ln den wagen Elmer, den grooten St. Bernardhond van Buster Keaton ontdekte. EEN MECHANISCHE HELD. De helden, die bij het uitbreken van een brand op een druk bevolkte plaats, de lei ding op zich nemen en een paniek voorko men door koel en vastberaden optreden, zul len wel uitsterven. Want er is een automa tische paniek-voorkomer uitgevonden in den vorm van een nieuw soort brand-alarm, dat niet alleen brand meldt, doch tegelijk ook instructies geeft. Het alarm komt in actie met trompetge schal, als de hitte van den brand een bepaalde plaats bereikt. Dan schreeuwt het: „Er is brand, maar geen onmiddellijk ge vaar. Gij moet het gebouw verlaten. Op de beurt. Rustig. Niet rennen. Let op de groene p<len". Vervolgens laat het een pittige marsch hooren op wiens tonen de menigte het ge bouw verlaat. Aldus in theorie. De praktijk zal misschien zijn. dat men evenmin aan de mechanische bevelen gehoor geeft als men soms al doet aan de menschelijk in dergelijke gevallen. Het persoonlijke element speelt steeds een rol vooral in oogenblikkcn van gevaar.

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 11