dmejJil 'BLUE BAND Versch gekarnd met 25% allerfijnste Roomboter onder Rijkscontrole. BUITENLAND. GEEN NAZISINDERIJKSREGEERING. het belangrijkste nieuws. PAST OP VOOR deze VERSCHIJNSELEN! ABSORBINE JR_ INGEZONDEN MEDEDEELINGEN X 60 Cti. p«r r«*eL TlOTj a&ijd %5ots jm, 1/l 'jvcnviï-fwJcje Hitler's onderhandelingen met Von Schleicher, Von Papen en den Rijkspresident zonder resultaat. Hij was niet bereid de regeeringsverantwoordelijk- heid te deelen De Nazileider weigert eveneens het premierschap van Pruisen Sociaal-democra tische voorstellen voor de a.s. Rijksdagzitting. Duitschland. V. D. meldt uit Berlijn dd. 13 Augustus: Adolf Hitler heeft Zaterdag de aangekon digde besprekingen gehouden met den Rijks- ■weermmister Von Schleicher en in aanslui ting daarop met Rijkskanselier Von Papen. In beide besprekingen heeft hij geweigerd de voorstellen der regeering, om het ambt van vice-kanselier en Pruisisch minister-president op zich te nemen, te accepteeren. Hij blijft aanspraak maken op het Rijkskanselierschap en op een meerderheid van zijn beweging in het Rijkskabinet. Trots vergaande tegemoet komingen van de regeering met betrekking tot deze eischen is tot nu toe geen resultaat bereikt, aangezien Hitier op de volledige in williging van zijn eischen blijft aandringen. In verband hermede bestaat er nog slechts een. geringe mogelijkheid dat de Rijkspresi dent, aan wien Hitler in den voormiddag een bezoek zou brengen, hem van de billijkheid der verlangens van de regeering zal kunnen overtuigen. Over de conferentie Hindenburg-Hitier meldt V. D.: De ontvangst van Hitier bij Von Hinden burg duurde slechts een kwartier. De be spreking werd bijgewoond door den Rijks kanselier, den Staatssecretaris Meissner, en de nationaal-socialisten Roehm en Prick. Het onderhoud heeft geen enkel resultaat opgeleverd. Adolf Hitler. De Rijkspresident heeft Hitier de vraag ge steld, of hij en de verdere persoonlijkheden in de Nat -Soc. partij bereid waren, aan het ka binet-Van Papen deel te nemen. Hitier ver klaarde daarop, dat er voor hem slechts sprake van kon zijn, de staatsleiding over te nemen, en dat hij niet bereid was, de regee- ringsverantwoordelijkheid te deelen. De Rijkspresident zou daarna met waardigheid te kennen hebben gegeven, dat het hem niet mogelijk was aan een partij de geheele re- geeringsmacht in handen te geven, daar hij de verantwoordelijkheid daarvoor voor zijn eigen geweten en voor het Duitsche volk niet op zich kon nemen. Hij verzocht tenslotte den Nat.-Soc. leider, ook wanneer deze nu in de oppositie wilde gaan, gedachtig te blijven aan zijn plicht en zijn verantwoordelijkheid jegens het vaderland. De persafdeeling van de Nationaal-Socia- listische Partij deelt het volgende mede: De leider is lieden uitgenoodigd tot een be spreking met- den Rijkskanselier Von Papen en in aansluiting daarop tot een onderhoud met Rijkspresident Von Hindenburg. Op de hem gestelde vragen, of hij en de partij be reid waren deel uit te maken van een regee ringVon Papen, verklaarde de Leider: Wij zijn bereid en vastbesloten de volledige ver antwoordelijkheid voor de Duitsche politiek in ieder opzicht op ons te nemen, wanneer men ons dan ook daarvoor de volledige lei ding der regeering toevertrouwt. Wanneer dat niet het geval is. kan de nationaal-socia- listische beweging noch aan de macht noch aan de verantwoordelijkheid deelnemen, en in het bijzonder is er geen sprake van deel neming van de partij in de regeering-Von Papen. Toen Rijkspresident Von Hindenburg wei gerde de nationaal-socialistische beweging als de sterkste partij de leiding der regeering toe te vertrouwen, werden de onderhandelingen onderbroken. In den loop van de volgende week zal de nationaal-socialistische partij een leiders conferentie houden, waar over den thans ont- stanen toestand zal worden beraadslaagd. De leiders hebben nog heden Berlijn veria- De „Koelnische Volkszeitung" publiceert een uit welingelichte centrumkringen te Ber lijn afkomstige stellingneming ten opzichte van de politieke gebeurtenissen van heden. De dag van heden, aldus schrijft het blad, heeft zonneklaar bewezen, dat de rijksregee- ring zoowel voor als na de verkiezingen zich aan een illusie heeft vastgehouden. Het is gebleken dat de waarschuwingen van het Centrum maar al te gegrond waren. De na tionaal-socialisten hebben matelooze eischen gestel die noch de Rijkspresident noch de Rijksregeering is daarmee enorm geworden. Zij heeft er voor te zorgen, dat in de kokende dagen rust en orde onder alle omstandig heden worden gehandhaafd. Allereerst, vervolgt het blad, verwachten wij van de regeering een vastbesloten hou ding tegenover eventueele pogingen van zekere zijde om dat door te zetten, wat in de onderhandelingen niet bereikt kon worden. Het feit dat Hindenburg naar Neudeck is afgereisd, brengt een zekere geruststelling. Wij nemen aan, aldus het blad, dat de ver antwoordelijke personen den toestand mees ter zijn, den toestand, die gecompliceerd is door hen die zoo juist met hun matelooze eischen afgewezen zijn. In de eerstvolgende Rijksdagzitting (ver moedelijk 30 Augustus a.s.) zal de nieuwe Rijksdagfractie van de Sociaal-Democrati sche partij eenige wetsontwerpen indienen, o.a. betreffende intrekking der politieke noodverordening, aftreden van den Rijks commissaris in Pruisen, herstel van inge trokken sociale maatregelen, alsmede den eisch tot socialisatie der groot-industrie en van de groote banken, verdeeling van het grootgrondbezit, kolonisatie van arbeiders en boeren op het daardoor vrijgekomen ge bied en verschillende voorstellen omtrent werkverschaffing. Officieel wordt medegedeeld: Voor zijn vertrek naar Neudeck heeft de Rijkspresident den Rijkskanselier bij het af scheid op het hart gedrukt, thans nu klaar heid geschapen was in den politieken toe stand, zoo groot mogelijken spoed te maken met de opheffing der werkloosheid en het uitvoeren van noodzakelijke werken. De Rijkspresident verklaarde hierbij aan Von Papen dat deze zeker kan zijn bij het ten uitvoer leggen van zijn taak, van zijn taak, van zijn krachtigen steun. Duitschland. Zeventien arrestaties in Berlijn In den nacht op Zondag zijn in Berlijn wegens politieke vergrijpen 17 personen ge arresteerd, waarvan 14 Communisten en drie Nationaal-Socialisten. Engeland. Toch geen onderhandelingen met Egypte? De Egyptische premier Sidky Pasja spreekt volgens Reuter, de geruchten tegen dat er onderhandelingen over een Engelsch-Egyp- tisch verdrag zijn aangesneden. Sidky Pasja, zegt men, zou van plan zijn de in ternationale economische conferentie bij te wonen. Spanje. Munitiezending voor Spanje door Portugeesche douane vastgehouden. De Portugeesche douane heeft eenige kis ten aangehouden bestemd voor de Spaan- sche Ambassade, die oorlogsmunitie bevatten Door een andere douanepost is nog een kist aangehouden, die eenzelfden inhoud bevatte. Andere zendingen zouden reeds aan de Spaanse he Ambassade zijn afgeleverd. Men heeft zich eerst afgevraagd, of een employé van de Ambassade, niet buiten weten van zijn chefs getracht heeft munitie te verschaf fen aan de Portugeesche opstandelingen. De zaakgelastigde verklaarde echter, daar de Ambassadeur afwezig was deze bevindt zich op het oogenblik in Madrid dat de aangehouden kisten monsters bevatten van Spaansche fabrieken eener Fransche firma, bestemd om het voorstel te ondersteunen tot den verkoop van 30.000 geweren aan de Gar de Republicaine. Teneinde deze bewering met bewijzen te staven, vertoonde hij een brief welke onderteekend was door den directeur van het ministerie van buitenlandsche za ken, waarin werd aangekondigd, da: de mu nitie bestemd was voor de Garde Republi caine. De zaakgelastigde voegde eraan toe: dat hij zich naar het ministerie had begeven, om alle noodige ophelderingen te verschaffen Reuter verneemt nader, dat het gebouw der Spaansche ambassade Zaterdagnacht is bewaakt, hetgeen een protest zou hebben uitgelokt van den Spaanschen zaakgelastig de, die optrad als plaatsvervangend Spaansch ambassadeur. Uit nadere inlichtingen blijkt echter, dat het hier een hoffelijke voorzorgsmaatregel der Portugeesche regeering betrof, die eenigs 2ins bevreesd was voor mogelijke manifesta ties vóór het gebouw. Het gerucht, van ,de aangehouden kisten had zich namelijk snel in Lissabon verbreid en men maakte eruit op, dat er een groote wapensmokkelarij gepleegd was onder den dekmantel van de Spaansche Ambassade. Polen. Het antwoord aan België en Nederland. Het Poolsche Telegraafagentschap meldt dat de Poolsche regeering in antwoord op de uitnoodiging van België en Nederland om tot het Verdrag van Ouchy toe te treden, mede gedeeld heeft, dat zij de mogelijkheid van herziening der Poolsche douanetarieven in onderzoek heeft. Zij erkent de noodzakelijkheid van ge meenschappelijk overleg met het oog op do invoering van nieuwe rochtcn. (Reuter). China. Stijgende nood in Mandsjoerije. De „Daily Telegraph" meldt dat tengevol ge van de overstroomingen in Mandsjoerije vijf van de door de Japanners gebouwde bruggen over de Nonni-rivier zijn weggesla gen. De toestand van de bevolking te Char- bin is wanhopig. Vijftigduizend menschen zijn dakloos en de cholera-epidemie, die zich nog steeds uitbreidt, eischt eiken dag meer slachtoffers. Wellington Koo gezant te Parijs De bekende diplomaat Wellington Koo, die als Chineesch vertegenwoordiger zitting had in de commissie Lytton, is benoemd tot Chi neesch gezant te Parijs. Accoord met Danzig inzake het havenconflict. Te Danzig is een accoord gesloten tusschen Polen en Danzig, waardoor het Poolsch- Danziger geschil inzake het recht voor Pool sche oorlogsschepen om in de haven van Danzig te stationneeren, geregeld wordt. Het accoord dat een duur van 3 jaren heeft werd in den vorm van een protocol door de vertegenwoordigers van de Poolsche regee ring en den Senaat van Danzig ondertee kend. Voorts zijn 2 protocollen gcteckcnd. waar bij Polen en Danzig zich verbinden wederzijds geen vijandige economische propaganda te voeren of vijandige demonstraties te houden. Amerika. Ford sympathiseert met Hoover's droogleggingsactie. Henry Ford, een der vurigste aanhangers van het drankverbod heeft, volgens Reuter, verklaard, het standpunt van Hoover goed te keuren. Hij zei om.: „Hoover staat nog steeds aan de zijde van hen die welvoeglijk heid en soberheid in het gezin en de natie wenschen en tegen misbruik van alcohol zijn". De bekende industrieel verklaarde ech ter nog, niet gekant te zijn tegen het repu- blikeinsche programmapunt inzake staats- optie met beperking, mits men niet tot het kroegen-stelsel terugkeert. Hoover roept een crisis- conferentie bijeen. President Hoover heeft de belangrijkste industrieele leiders en vertegenwoordigers uit handels- en financieele kringen bijeen geroepen voor een crisisconferentie op 26 Augustus. Op deze conferentie zal niet alleen worden beraadslaagd over binnenlandsche Ameri- kaansche aangelegenheden, maar tevens over het stimuleeren van het zakenleven, bestrijden van de werkloosheid en de land bouwhervorming, terwijl verder ook beraad slaagd zal worden over de voorbereidingen voor de Londensche economische conferentie Zuid» Amerika. Bolivia aanvaardt. Paraguay Weigert de voorstellen der mogendheden. In de Boliviaansche antwoord-nota na den stap van de neutrale mogendheden, ver klaart de Boliviaansche regeering naar Reu ter meldt, zich bereid de bestaande geschil punten met Paraguay aan een scheidsgerecht ter oplossing voor te leggen. Bolivia weigert echter de in Paraguay be zette forten te ontruimen Om wrijvingen na het staken van de vijandelijkheden te ver mijden. zal Bolivia toestemmen in het sa menstellen van een onpartijdig Jichaam. dat zich met de regeling van de eventueele moeilijkheden zal belasten. Reuter telegrafeert uit Asuncion, dat. Ayala de president van Paraguay, verklaard heeft dat. hij de voorstellen van do neutrale mo gendheden voor een wapenstilstand geba seerd op den status quo categorisch van de hand wijst. Hij motiveert dat besluit door er op te wijzen dat het tegen de politiek van de neutrale mogendheden is om door wapen geweld verkregen bezit te erkennen. Britsch'Indië. Nieuwe gewelddadigheden. Reuter meldt uit Cawnpore, dat een revo- lutionnair agitator een schot heeft gelost op den Britschen politie-inspecteur Marsh Smith, toen de politie een huiszoeking deed in de lokalen der revolutionnaire organisatie De kogel trof Marsh Smith niet. doch ver wondde een anderen inlpecteur. Verscheidene personen werden gearres teerd. Naar uit Singapore wordt gemeld is een poging gedaan, welke echter niet is gelukt, om den mailtrein tusschen Penang en Koea- laloompoer te laten derailleeren. De politie verwijderde twee dwarsliggers, die eenige mi nuten vóór de komst van de express op dc rails waren gelegd. Op denzelfden trein werd reeds den 6den Juni een aanslag gepleegd, waarbij twee in- landsche stokers werden gedood en verschei dene passagiers gewond. HONDERDEN DORPEN IN HET SINDGEBIED ONDER WATER. DE BEVOLKING GEVLUCHT. BOMBAY. 13 Augustus (V.D Tenge volge van den doorbraak van een dijk van het Begarikanaal. een der kanalen van het uit gebreide Sind-systeem is een groote opper vlakte land in het Sind-gebied overstroomd, waardoor honderden dorpen onder water kwamen te staan en zich een paniek meester maakte van de bevolkir.g. die naar de hooger gelegen plaatsen vluchtte, en voor een deel. door het water verrast, zelfs in boomen haar toevlucht moest nemen. Tengevolge van den hevigen regelval ne men de overstroomingen een nog ernstiger karakter aan en bestaat het gevaar dat de spoorwegverbindingen met Karachi onder broken wordt. Ook de verbindingen in het district Khakarpur zijn verbroken. RECHTSTREEKSCH GELDVERKEER TUSSCHEN ZUID-AFRIKA EN NEDERLAND. KAAPSTAD. 13 Augustus (V.D De Staats courant van heden bevat de mededeeling van het- Zuid-Afrikaansche departement van Posterijen, dat thans officieel het rccht- streeksche geldverkeer tusschen Zuid-Afrika en Nederland is tot stand gekomen. Het geld verkeer gaat niet meer via Engeland, ter ver mijding van de omslachtige berekening die tengevolge van het verlaten van den gouden standaard door Engeland, noodzakelijk wa ren Voor Zuid-Afrika '/al het Cleiring-kan- toor gevestigd zijn te Kaapstad, voor Neder land te Den Haag. Postwissels kunnen recht streeks van Nederland naar Zuid-Afrika of omgekeerd worden gezonden tot een maxi mum bedrag van 40 pond sterling en gesteld in ce munteenheid van het land van be stemming. ING iZiJN DEN MEDEDEEEINGEN a 60 Cts. per regel. De voeten jeuken en branden, de huid tua* schen de teenen barst of men ziet kleine, witte blaartjes en een droge, hoornachtige huid. Dit is een waarschuwing! Verwaarloost deze verschijnselen en ge loopt het risico later met pijn te loopen en een ernstig voeteuvel te krijgen. Gebruik onmiddellijk Absorbinc Jr. Het bestrijdt de vergiftige kiemen, die voeteuvels veroorzaken. Geneest de pijnlijke plekken voorkomt ver dere infectie. Absorbine Jr. heeft bovendien al jarenlang pijnlijke spieren, kneuzingen, brand en snijwonden, verstuikingen en schaafwonden genezen. Vraagt een gratis monster aan de Absorbine Jr. Company, Beulingstraat 2, Amsterdam, onder vermelding van dit blad. Onze dagelijksche Kindervertelling. DE AVONTUURLIJKE LOTGEVALLEN VAN MIEP MUIZENSCHRIK EN DIKKIE KRAKEBEEN. Op ccn mooicn maannacht maakte onze poes, Miep Muizenschrik. die thuis bij acht kinderen wat al te veel te verduren had, een afspraak met Dikkic Krakebccn. buurman's hond. die niet al te vriende lijk door zijn baas behandeld werd. Zc w ilden samen de wijde wereld ingaan en besloten den volgenden middag, als alles rustig zou zijn, cr tusschen uit te trekken. Miep had op de kinderkamer alle kleertjes na gekeken en cr uitgezocht, wat baar het beste leek om aan te trekken. Want beiden vonden, dat ze nu ook alles als echte menschen moesten doen. Zelfs Marictjc's nieuwe parasolletje nam zc stevig onder den arm. En zoo stapte zc naar Dik die ze in dc verte al keurig aangekleed zag staan. Maar oh! Wat gebeurde daar! Ze had nog geen vijf stappen gedaan, toen zc ccn fiksclie trap op baar staart^kreeg van een reuzenschoen. O! o! Wat ccn pijn! jammerde ze. En wat een akelig gevoel in mijn staart krijg ik toch. Eerst dacht ze. maar weer stilletjes naar huis te gaan, waar ze zulke groote schoenen nooit gezien had, maar Dik stond al te juachten en dus.__

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 5