KRUL Onze keuringsdienst bedreigd. Zij die het nog warmer hebben Het Belangrijkste. De gevaren der zee. 50e Jaargang No. 15077 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Zaterdag 20 Augustus 1932 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE DER N.V. LOURENS COSTER. Hoofdre<lacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMEN 1 EN pCr week 0-25, per maand 1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post 3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week ƒ0.05, per maand ƒ0.22, per 3 mnd. 0-65. franco per post 0.72}4. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos.: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 ADVERTENTIëN: j5 regels 1.75, elke regel meer ƒ0.35. Reclames ƒ0.00 per regel. Reductie bij abonnement. Vraag en aanbod I4 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.15, buiten Arrondissement dubbele prijs. On.*c Groentjes (icdcrcn dag) 13 regels 0-30, elke regel meer 0-10, uitsluitend a contant. Gratis Ongevallenverzekering voor Maand- en Weekabonnés. Levenslange ongeschiktheid en Overlijden f 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog f 400.-, Duim f 250.-. Wijsvinger f 150.-. Elke andere vinger f i 50.-. Arm- of Beenbreuk f 100... Idem voor Abonnés op het Geïll. Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid f2000-. Overlijden f 600— Vedies van Hand. Voet of Oog f400— Verlies Duim f75— Verlies Wijsvinger f75— Verlies andere vinger f 30— DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN BLADZIJDEN. Waarom de ophetttng van dezen dienst ongewenscht en onrechtvaardig is. Hoe op andere wijze bezuiniging te verkrijgen is. Het rapport Weiter voor zoover het voor stellen bevat tot bezuiniging op de Keurings diensten voor Waren is in hoofdzaak geba seerd op een niet gepubliceerd rapport van de comm. van Beresteyn. Dat concludeerde indertijd tot bezuiniging van f 350.000 op uitgaven tot een bedrag van f 850.000. Een bezuiniging dus van niet minder dan 40 pCt.! De commissie dacht f 200.000 uit te sparen door opheffing van 8 keuringsdiensten en f 150.000 door vermindering van salarissen en inkrimping van werkzaamheden. De meening werd namelijk uitgesproken, dat zonder dat de Volksgezondheid in gevaar zou komen, de tegenwoordige bemoeiingen van de keuringsdiensten kunnen worden be perkt Lot de schadelijkheid van de voedings middelen. Deze meening van de commissie van Bere steyn vindt evenwel in kringen, die bij de Keuringsdiensten betrokken zijn en die dus ervaringen uit de praktijk hebben, bestrij ding. Oorspronkelijk was er in 1918 bij de Tweede Kamer een Voedselkeuringswet in behandeling, terwijl er ook reeds een plan bestond voor een Handelswaren'wet. Na het voorloopig verslag over de eerste wet, werd de opzet eenigszins gewijzigd. Het was op aandrang van de Kamer dat er een Waren wet (een combinatie van beide wetten) tot stand kwam. Dit geschiedde met algemeene instemming. Het standpunt was namelijk, dat niet alleen levensmiddelen onschadelijk moesten zijn, maar dat aan levensmiddelen en andere waren eischen mochten worden gesteld in overeenstemming met den naam waaronder zij verkocht werden. Dit is ook in het belang van de Volksge zondheid. Anders zou men menschen die ver- valschte melk leveren alleen kunnen ver volgen als die melk ook schadelijk voor de gezondheid is. Hetzelfde geldt voor knoeiers die specerijen vervalschen met zand of meel. of kaas van te weinig vetgehalte verkoopen. Daarnaast is bestrijding van oneerlijkheid in den handel op haar plaats, anders wordt katoen verkocht als kapok, wordt er ver- valschte zeep en soda in den handel ge bracht. Zulk toezicht is van belang voor de af nemers en voor den bon af f den handel, die zuivere waar wil afnemen en die anders concurrentie hebben van vervalschte pro ducten die natuurlijk lager in prijs aange boden kunnen worden. Voor de in werking-treding der Warenwet in 1921 geschiedde die speciaal ïn plaatsen waar nog geen keuringsdiensten bestonden. Die werden toen in slechts enkele provincies gevonden (Groningen en Friesland) en in eenïge grootere steden (Rotterdam, Den Haag, Dordtrecht, Leiden, Haarlem, Amster dam 'en Utrecht). Vooral in tijden van malaise is er bij som migen neiging om minderwaardige produc ten te verkoopen. Het is niet in het belang der weinïg-koopkraehtigen dat producten worden aangeboden die niet zuiver zijn. In den regel zijn trowens de minderwaardige producten nog duurder of althans evenduur als goede. Sterke inkrimping van de Warenwet zou het land en ook de steden, waarin vroeger een gemeentelijke Keuringsdienst gevestigd was, weer open zetten voor slechte producten ook uit het buitenland. In de Warenwet is de mogelijkheid gesteld, aan verschillende waren bij Koninklijk Be sluit eischen te stellen. Verder ook eischen betreffende de hygiënische winning, behan deling, enz. In den loop der jaren zijn 20 desbetreffende besluiten tot stand gekomen. Volgens de commissie van Beresteyn zou den de kosten voor het Rijk gestegen zijn van f 300.000 tot f 835.000 dus met 185 pCt. Er moet evenwel op gewezen worden, dat die 3 ton slechts een raming was, gemaakt voor de indiening der wet De kosten van de Keuringsdiensten bedra gen over het geheele land irijk, plus de ge meenten die eik de helft der kosten be talen) 22 cent per inwoner. Dit is betrekke lijk laag. Bovendien is van de in werking- treding der wet de bevolking met 20 pCt. ge stegen. Rijk en gemeenten betalen tezamen aan de keuringsdiensten f 1.670.000. Daartegen over staat evenwel, dat er voor veel meer geld uitgespaard wordt door dc behartiging van de Volksgezondheid. De commissie zegt geen afbraak te willen maar haar voorstel tot 40 pCt, bezuiniging zal absoluut afbraak tengevolge hebben. De strekking der wet wordt immers veranderd terwijl er bovendien geen voldoende perso neel zal overblijven voor een behoorlijk toe zicht. Voor de andere takken van overheidszorg neemt het rapport Welter met 15 pCt. bezui niging genoegen, alleen op de Keuringsdien sten zou 40 pCt. gespaard moeten worden. Als het plan Weiter doorgaat, zal bij een ver mindering der kosten met 40 pCt. het ver richte werk met nog meer dan 40 pCt. moe ten verminderd worden. Doordat de over gebleven Keuringsdiensten een grooter ar beidsveld zouden krijgen, gaat er meer tijd verloren v oor vervoer van personeel en monsters over groote afstanden. Voor het bereiken van de voorgestelde bezuiniging, zal zelfs het personeel van de te handhaven diensten ingekrompen moetèn worden, hoe wel het gebied dat bij het toezicht betrokken is belangrijk uitgebreid wordt. Thans zijn er in ons land 21 Keurings diensten. In Noord-Holland zijn diensten in Haarlem. Amsterdam en Alkmaar. De dien sten in de aangrengenden provincies zijn in Leiden en Utrecht. De op te heffen 8 Keuringsdiensten zijn officieel niet bekend. Hoogstwaarschijnlijk komen Haarlem en Leiden in aanmerking. Wethouder Mr. M. Slingenberg heeft een maand geleden in den raad medegedeeld, dat het o.a. gaat tusachen Haarlem en Alk maar. Wij weten, dat ons gemeentebestuur ijverig werkt om ïn Den Haag te pleiten voor het behoud van den Haarlemschen Keurings dienst. Er bestaan inderdaad zeer veel bezwaren tegen de opheffing van den Keuringsdienst in het district Haarlem. Het gevolg van een samenvloeiing van groote keurïngsgebieden, zal zijn, dat het terrein moeilijk te overzien is. Door de groote afstanden gaat bovendien veel geld en tijd verloren. De controle zal niet behoorlijk uit te voeren zijn, speciaal niet wat de melk en het consumptie ijs be treft. Nu moeten de keurmeesters soms al 's morgens om 3 uur naar den Haarlemmer meerpolder trekken om daar op tijd te zijn om bij het melken monsters te nemen. Hoe zou dït moeten gebeuren als het district Haarlem van Alkmaar uit bediend wordt? Vooral in den Haarlcmmermeerpolder wonen de melkboeren, in de omgeving van Alkmaar zijn het meer kaasboeren, die minder toe zicht vereischen. Daarom zou Alkmaar ge- i7iakkelijker door Haarlem te bedienen zijn dan Haarlem door Alkmaar! In 1918 is door den toenmaligen directeur van den Haarlemschen Keuringsdienst, dr. Borst Pauwels, op verzoek van Ged. Staten van Noord-Holland, een rapport opgemaakt over de mogelijkheid van dezen dienst voor geheel Noord-Holland te laten zorgen. Dit bleek alleen mogelijk als de zetel te Haarlem gevestigd bleef. Het provinciale plan is toen evenwel af gesprongen omdat het rijk de Keuringsdien sten over het geheele land instelde. Haarlem, dat al sedert 1910 een keurings dienst heeft (waarbij zich na enkele jaren de omliggende gemeenten aansloten) heeft de oudste rechten en het is billijk, dat die ge handhaafd worden. Haarlem is de hoofdstad der provincie, het heeft alleen reeds 125.000 in woners maar wordt bovendien omgeven door gemeente met veel inwoners (Velsen ruim 40.000, Haarlemmermeer 25.000. Heemstede 15.000, Bloemendaal 15.000, enz.) Tezamen ongeveer 250.000. Ondenkbaar is de inlijving van Haarlem bij den Keuringsdienst van Amsterdam, want Amsterdam heeft meer dan genoeg aan het eigen gebied met 900.000 inwoners. Het gebied van den Haarlemschen Keu ringsdienst omvat thans 330.000 inwoners. Dat van Haarlem 250.000. van Leiden 230.000. In de laatste 10 jaar is het district Haarlem het sterkst in bevolking toegenomen. Het is aan te nemen, dat de groei in dezelfde ver houding blijft voortgaan Het opheffen van den Haarlemschen Keu ringsdienst zou ook een onrechtvaardigheid zijn tegenover het daarbij betrokken perso neel 16 man. Uit deze uiteenzetting is wel gebleken, dat aan een bezuiniging van 40"-', gepaard gaan de met de opheffing van 8 Keuringsdiensten, groote nadeelen verbonden zijn. Het zou be- Iedereen klaagt over de warmte. Zelfs zij die in de schaduw kunnen zitten! Meer reden tot verzuchtingen hebben de menschen die in de brandende zon moeten werken. En nog meer de mannen die werkzaam zijn bij het asphalteeren van de Hecmsteedsche Dreef. Zij werken immers ïn de volle zon en bovendien nog bij de groote ovens die het asphalt op temperatuur brengen. teekenen dat in de practijk het toezicht be perkt bleef tot brood en melk. In andere ar tikelen zou men weer naar hartelust kunnen knoeien! Dat moet voorkomen worden! Desnoods zou men op de Keuringsdiensten ook een bezuiniging van 15% kunnen invoe ren. Bij den Haarlemschen Keuringsdienst hebben de ambtenaren reeds 7% salariskor ting ontvangen. Door andere bezuinigingen zouden die 15% wel te vinden zijn zonder dat de belangen der Volksgezondheid ge schaad worden. De Keuringsdienst te Haarlem werkt thans uitstekend. De melkcontróle is streng, maar waarborgt den ingezetenen goede melk Ook wordt veel gedaan voor het toezicht op con sumptieijs. Vroeger wetden veel kinderen ziek door het eten van onzuiver ijs, nu is het zoo dat voor al het ijs kan worden ingestaan. Moeten die voordeelen wij noemen er slechts eenige nu weer worden prijsgege ven? Het zou toe te juichen zijn als er uit dc burgerij stemmen opgingen om de heeren in den Haag duidelijk te maken, dat Haarlem zijn Keuringsdienst wil behouden! Jarenlang is onze Keuringsdienst gehandi capt door zijn minder goede behuizing in ver schillende gebouwen. Juist nu brak de zon door. Het vroegere gebouw der Ned. Her vormde Kerk aan de Nieuwe Gracht bij de Jansstraat is voor den dienst ingericht. De verhuizing is al begonnen. Daar zal de dienst nu over een maand naar .,de eischen des tijds" ingericht zijn. Het. zou daarom dubbel jammer zijn als nu de dienst zou worden opgeheven! Haarlem rekent, er op. dat de Kamer de regeering niet zal volgen als zij komt met een voorstel om den Haarlemschen dienst op te heffen. Van verschillende Kamerleden is men al te weten gekomen, dat zij voor het behoud van onzen dienst zullen vechten. VAN EGMOND NOG NIET NAAR HAARLEM. GAAT VIA BOULOGNE NAAR ROME. Naar .Het Volk" uit Rottendam iver- neemt, komt onze Olympische wielerkam pioen Van Egmond heden Zaterdag nie;., zoo als verwacht was. met het .ss. ..Statendam" naar Rotterdam .Hij zal in Boulogne van boord gaan en zich vandaar rechtstreeks naar Rome begeven om aan de wereld kampioenschappen deel te nemen. De heeren Swaab de Beer en Schilling zullen naar Rotterdam komen. De „Staten dam" wordt Zaterdagavond 8 uur aan dc Wilhelminakade te Rotterdam verwacht. IJs de eisch van deze dagen Zing- een loflied op het ijs, In die ijselijke hitte Raakten w' anders van de wijs; IJs in wafels en in glazen. IJs in bekers van karton, IJs verdekt, in chocolade. Ter bestrijding van de zon IJs in bier en limonade. IJs in whisky en in kwast, IJs in haring en meloenen, IJs in d' etenswaren-kast. IJs in staven, ijs in brolcken IJs in snippers, ijs in gruis, IJs in werkplaats en kantoren, IJs in restaurant en huis. IJs in niet te beste kiezen. IJs in opstand in je maag. IJs in duizend grage monden. IJs in ongekende vraag. IJs in ponden, ijs in kilo's IJs op 't soezend rijmerslioofd, IJs in onverwachten ijstijd, IJs. thans bovenal geloofd. IJs misschien dat het u koud laat. Maar ik greep het dankbaar an Voor dit rijm er is niets anders. Waar Mc vandaag aan denken kan. P GASUS. DE GEZONKEN PONT AL OP HET DROGE. OOK DE AUTOBUS UIT ZIJKANAAL F GEHAALD. Over de in zijkanaal F. in den Houtrak- polder gezonken pont vernemen wij, dat deze Vrijdag met behulp van een bok gelicht is. Er is een reservepont in de vaart gebracht. De materieele schade aan de pont is niet zeer groot. Een der landingsklcppen is er af gebroken. Ook de autobus is uit het water gelicht, met den grooten bok. Dc schade aan het voertuig is uiteraard aanzienlijk. De berichten, dat er kinderen in de bus gebleven waren, toen deze op de pont ging, zijn onjuist. Het geheele gezelschap school kinderen was over de brug gegaan. Alleen de pontwachter en de chauffeur waren op de pont gebleven. Zij hebben zich echter zwem mende gered Er waren wel eenige schlppers- jongens op de pont komen staan, die echter toch aan het zwemmen waren, voor wie het avontuur dus niets bijzonders was. Een meisje uit Halfweg heeft nog gedoken op.de plaats van het ongeval, maar noodlg was dit niet. omdat er geen drenkelingen waren. De pont zal na reparatie nog een jaartje dienst moeten doen. omdat eerst na een jaar de nieuwe brug in gebruik zal kunnen wor den go-jomen. De weg is thans gereed voor zoover betreft het gedeelte van Velsen naar Buitenhuizen, de aarden baan is er op het gedeelte BuitenhuizenZijkanaal F. en van daar tot de Fordfabriek is men juist begon nen met het maken van de aarden baan. Verder zal de weg door de gemeente Am sterdam aangelegd worden. Nog een foto van het lichtingsiocrk van het gezonken Duitsche opleidingsschip „Niobe". De boegspriel steekt boven het water uit. RIJ HET BADEN VERDRONKEN. De 18-jarige' jongen J. TweiVhaar alhier woonachtig en in Deventer bij zijn oom lo- geerende is Vrijdag bij het baden in den IJssel verdronken. VAN DRIE HOOG GEV ALLEN. Vrijdagmiddag is de 56-jarige mej. E. van H. wonende aan het Weltevredenplein 39 bij het ramenlappen van een platje van 3 hoog op straat gevallen. Na voorloopig verbon den te zijn. is ze op last van een dokter naar het St. Elizabeths gasthuis overgebracht. De Ooslcnrifkschc bondsraad verwerpt het Ieeningsprotocol van Lausanne. (4e blad. lc pag.) Principieel Britsch-Iersch accoord te Ottaica. (4e blad. Ie pag.) Dr. Scho'ocr, oud-bondskaJtselicr van Oosten- rijk. overleden. (4e blad. lc pag.) Verlichting van lasten voor hotelhouders. Ontheffing van personeels belasting ge vraagd. (2e blad. 2e pag.) Dc crisis en de bloembollencultuur. Het H.B.C. en de saneering. (2e blad. Ie pag.) ARTIKELEN. ENZ. Jhr. dr. J. C. Mollcrus: Verhooging der Engel- sche invoerrechten. (3e blad. 3e pag.) C. G. B Aan den afslag in Oolhcnborg. (2e blad. Ie pag.) W. S.: Over hittegolven en ijs. (3e blad, 2e pag.) Hoe otitstaat het uverbericht? Een rondgang door het Meteorologisch instituut. <3e blad, lc pag.) J. B. SchiLil: Jongensboeken. (3e blad, 3e pag.) Karei de Jong: Radiomtiziek der weck. Een voorbespreking. (3e blad, 3e pag.) Brieven van een Controleur B. B Met den sultati op tournéc. (3e blad, lc pag.) Emmy J. B Dc vrouw in dc tivinttgste eeuw. (3e blad. 2e pag.) W. P.: Dc clectrostatische luidspreker. (3e blad, 2e pag.) Uit de wereld van dc film. (3e blad, le pag.) INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. Ook ZONNEWARMTE a.s. WINTER in Uw huis VRAAQTONZE ZOMERPRIJZEN N.V. STEENKOLENHANDEL V.H. J. H. KRUL Jr., OVERVEEN TELEFOON 11617 en 14106 Wat het kustwachtdiploma eischt. De Ned. Bond tot het Redden van Drenke lingen zal in de eerste helft van September examen afnemen tot het behalen van boven staand diploma. Om ongewenschte belang stelling te mijden, worden datum en uur van aanvang niet vermeld. Dït is de eerste keer, dat gelegenheid ge boden wordt, dit examen af tc leggen. In 1925 stelde de heer A. J. Meyerink uit Haar lem aan het Bondsbestuur voor, over te gaan tot het instellen van dit diploma ter grootere veiligheid van baders en zwemmers aan de Nederlandsche kust. Vele bezwaren moesten overwonnen worden; aan de Technische Commissie werd opgedragen dc cïschen vast te stellen en een speciale examencommissie werd benoemd. Een achttal cursisten, leerlingen van den heer Meyerink, heeft zich aangemeld voor het examen. Dc eischen waaraan voldaan moet worden zijn lang niet gering. Behalve de diploma's A en B voor de binnenwateren wordt verder gcëlscht: le. Grondige bekendheid met de gevaren der zee, alsmede zeer goede kennis van zee- reddingsmiddelen en het gebruik daarvan. 2e. Bekendheid met de organisatie van oen strandwacht en een oproepsysteem, alsmede eenïgc kennis van het werk der reddings maatschappijen aan de kust. 3c. Het formecren en toepassen van den kettinggrecp en het praktisch werken met de haspel lijn. 4c. Uitvoering van dc halve Nelson en de beide zeemansgrepen telkens over een af stand van 30 M. (De punten 3 cn 4 onge kleed uit te voeren». Het. kustwachtdiploma moet als regel bin nen drie jaren na het behalen van diploma B voor de binnenwateren verkregen worden, onverminderd dc bevoegdheid van dc exa mencommissie om de eischen voor het diploma B geheel of gedeeltelijk tc laten herhalen. Medische eischen: Examinandi voor het kustwachtdiploma moeten bekend zijn met alle eischen, vervat in de laatst verschenen handleiding tot het verleenen van Eerste Hulp bij Ongelukken „Het Oranjekruis- boekje". VIJF NIEUWE ZWEMBADEN IN- AMSTERDAM? De N.V. Nederl. Maatij. voor Zwembaden- bouw deelt aan het Handelsblad merie. dat zij voor 1933 plannen heeft ontworpen voor den bouw van vijf nieuwe zwembaden in Amsterdam cn wc!; op het landgoed Am- stelrust", een aan den overkant van het IJ. een aan den Amstelvecnsc'ncwog nabij de Kalfjeslaan. een in Watergraafsmeer bu 'net Betondorp en een bij Slolerdijk.

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 1