ZWEMMEN Olympisch zwemmen, HENCELEN MOTORWIELRIJDEN. POSTDUIVEN WlELRIJDEN HANDBAL HANDBOOCSCHIETEN. De landenwedstrijd Holland-België. Dc estafette voor de Belgen. Zij winnen den polo wed strijd met 50. Zondagmiddag hadden in de zweminrich ting aan den Krommen Rijn te Utrecht de internationale zwem- en polowedstrijden plaats tusschen Holland en België. Daar de Belgen door een misverstand eeni- ge uren te laat in Utrecht kwamen werd aangevangen met de nationale wedstrijden Begonnen werd met 150 Meter wisselslag dames 1 C. Luyke (S.ZC.) 2min. 20 1 '5 sec.. 2 W de Groot 'U.Z.C.) 2 min. 22 4/5 sec. 3 J. H. Huybers 'Het IJ) 2 min. 26 4'5 sec. 150 Meter wisselslag heeTen: De 150 Meter wisselslag voor heeren bracht het volgende resultaat: 1 G. Regter (R.Z.C.) 2 min. 3 2 5 sec. 2 D. Wolters (U.Z.C.) 2 min 9 4 5 sec. 3 L. Korpershoek (R.Z.C.) 2 min 10 3/5 sec. 5 maal 50 Meter estafette heeren: 1 U.Z.C. 2 min. 30 2/5 sec. 2 D.J.K. 2 min. 42 sec. De winnende ploeg bestond Uit Van Duin, v. d. Sluis, Rijnberk. Brockema, en Dijkema. 5 maal 50 estafette dames: 1 R.D.Z. 2 min. 47 sec. 2 A.D.Z, 2 minuten 57 2/5 sec.. 3 O.D.Z. 2 min. 59 3/5 sec. De winnende ploeg was als volgt samenge steld: A. Timmermans, G. Brouwers, A. Hoge- weg, T. Baumeister en G. Klapwijk. 3 maal 50 Meter wisselslag estafette hee ren: 1 U.Z.C. 1 min. 43 1'5 sec. 2 R.Z.C. 1 min. 43 3/5 sec,.. 3 A. Z. 1 min. 47 1/5 sec. Voor U.Z.C. zwommen Wolters, van Duin en v. d. Sluis. 3 x 50 Meter wisselslag dames. 1. R. D. Z. 1 min, 54 sec. 2. A. D. Z. 1 min. 57 2/5 sec. 3. Inter Nos 2min. 3/5 sec. Voor R. D. Z. zwommen de dames Baumeis ter, G. Brouwer en G. Klapwijk. HollandBelgië Inmiddels waren de Beigen in de zwem inrichting aangekomen. De gasten werden welkom gehee'.en door den secretaris van den Nederlandschen Zwembond. den heer J. Sabel, waarna de volksliederen weerklonken. Begonnen werd met de 4 x 200 Meter es tafette vrije slag Holland-België. Voor België zwommen de heeren Isselé, Blitz, Arts en Guillini. Noor Nederland kwamen de heeren Delwe.l Dijkema, Scheffer en van Voorst in de baan. Na dc eerste 100 Meter is Nederland iets voor. maar het moei tegen Blitz zijn voor sprong weer afstaan. Scheffer weet na één baan opnieuw te leiden. Door uit de baan zwemmen verliest v. d. Voorst echter zijn voorsprong en België hoeft na 700 Meter de leiding overgenomen om die niet meer af te staan en in 10 min. 26 1 5 sec. te winnen. 1. België 10 min. 26 15 sec. 2. Nederland 10 min. 29 4 5 sec. Waterpolowedstrijd. Tenslotte kwamen de beide zeventallen in het water voor den polowedstrijd. Zij waren als volgt samengesteld: Nederland Veenstra (IJ) v. Oostrom Soede. M. Schat. Ingenluyff 'IJ) (U.Z.C.) (H.Z. cnPC.) van Ommeren, Daatselaar, v. d. Bosch (A.Z. en P.c.) (U.Z.C.) (IJ) België: Casteleyns, van Gheem. de Pauw. G. Blitz. Melissart, de Combe Brandeleer. De leiding berustte bij den Engelschen. scheidsrechter John Styer. Onmiddellijk na don aanvang is Nederland ln den aanval, doch een schot van Daatselaar had geen re sultaat. Dadelijk na dezen mislukten aan val nam België de leiding over en Castelyns maakte na eenige minuten spelen het eerste doelpunt (01). Tot de rust ging de strijd ongeveer gelijk op. hoewel de Belgische aan vallen iets gevaarlijker waren. Drie mlnu'ten na rust vergroot do Pauw de voorsprong. Opnieuw is Bclglc sterker en na eenige aanvallen maakt de Pauw een derde doelpunt ,03), dat na een mislukten aan val van v. cl, Bosch door een vierde gevolgd werd, en dat door Casteleyns na fraai sa menspel met Blitz, werd ingeschoten. On middellijk daarna maakte Blitz 5—0, waar mee hel einde kwam. De nederlaag voor Nederland had niet zoc groot behoeven te zijn, wanneer de Neder- landsche ploeg beter had geplaatst. De wedstrijden, die door ongeveer 200 menschen werden bijgewoond, werden op geluisterd door de Uirechtschc Polltie- muziek Vcrccniging. Tusschen dc nationale en internationale wedstrijden werd een de monstratie Schoonspringen gegeven. Volkszwemfeest van den H. Z. B. In de nieuwe gemeentelijke zweminrichting aan de Houtvaart, organiseerde Zaterdag middag de Haarlemsche Zwembond het jaar- lijksche Volkszwemfeest. Degenen die geen lid van een zwemvereeniging zijn kunnen voor dit sportfeest inschrijven Een zeer groot aantal deelnemers(sters) was opgeko men. maar ondanks dit, verliep de middag uiterst vlot. Leden van den H. Z. B. demonstreerden verscheidene zwemslagen, twee badmeesters lieten eenige fraaie sprongen zien en tot slot werd een waterpolowedstrijd gespeeld, welke wit met 50 won, en wat een waardig slot van dezen middag was. Met buitengewone belangstelling werden de cx tra - n u m mor s gevolgd Uit de steeds grootere deelneming aan dit zwemfeest blijkt, dat de zwemsport zich in opgaande lijn beweegt. Met genoegen kan de H Z. B. op het volkszwcmfeest cn om het succes, èn om de organisatie, terugzien. De uitslagen lulden: 25 M. slag naar keuzen. Meisjes 1012 jaar. 1. R. Kuipers 23.2 sec. 2. M. ten Pierlk 24.6 sec. 3. M. Lommcrse 25.6 sec. 4. T. v. Oosten, D. Turkenburg en G. Kalt, allen In 26 sec. 25 M. slag naar keuze. Meisjes 1315 jaar. 1. E. Jepscn 19.2 sec. 2. L. Kalt 20.4 sec. 3. J. van Kleef 21.4 sec. 4 W. v. d. Laan 22 sec. 5 H. Martin 22.8 sec. 50 M. slag naar keuze. Dames 1635 jaar. I. F. Haan 40.0 sec. 2. N. Lindeman 50 sec. 3. A. v. Kooten 50.8 sec. 25 M. slag naar keuze. Jongens 10—12 jaar. 1. J. Boer 19.6 sec. 2. D. Petersen 21.2 sec. 3. W. Bremer 24.8 sec. 4. K. Witkamp 25.8 sec. 5. P. Latenstein 26.8 sec. 25 M. slag naar keuze. Jongens 13—15 jaar. 1. J. Gehrels 16 sec. 2. T. Pruschen 17.6 sec. 3. A. v. Walsum 18.2 sec. 4. C. Hurts 18.8 sec. 5. P. van Kersen 19 sec. 50 M. slag naar keuze. Heeren 16—35 jaar. 1. A. Kalt 35.8 sec. 2. G. v. Goor 36.4 sec. 3. G. H. Wille 36 8 sec. 4. W Dixon 37.8 sec, G. Huyiug 38.2 sec. Van tijden en Japanners, De Olympische Spelen zijn nog niet zoo lang achter den rug of het moge ons veroorloofd zijn, na rustige beschouwing van het geheel, nog wat na te kaarten. En dan is in onze oogen vooral het zwemfestijn van meer dan gewone beteckenis geweest. In de eerste plaats om de algemeene prestaties, maar in de tweede plaats zeker niet minder om het niet geheel onverwachte maar toch in zijn volkomenheid verrassende succes der Japanners in de heeren-afdeeling. Over de tijden gesproken realiseert gij. lezer, dat er in Los Angeles weer vier nieuwe wereld records en twintig nieuwe Olympi sche records zijn gevestigd, alleen in de zwemmerij? Slechts één enkel nummer bleef vrij van recordverbetering, namelijk de 100 Meter rug voor heeren. En wij dachten in onze onnoozelheid vier jaar geleden te Am sterdam, ja, acht jaar geleden te Parijs, dat er met die tijden nu niet veel meer te doen was. De stijl scheen volkomen ontwikkeld te zijn. Zoo er één ding onjuist is gebleken, dan is het dat wel, want de. zegevierende Japanners waren vrijwel allen knapen, niet ouder dan 16 jaar. dus met nog niet geheel ontwikkelde spierkracht. Hun stijl bracht hun de talrijke overwinningen. Maar daar over straks meer. U herinnert zich dat te Parijs op de 400 Meter vrije slag de zoogenaamde strijd der reuzen werd gestreden, tusschen Weissmul- ler, Ame Borg en Charlton. Dat was me een kamp. Ik heb het gezien en na 8 jaar voel ik nog de geweldige spanning ervan. Weiss- muller die met een meter won, kon na af loop nauwelijks op de been blijven, Borg, die tweede werd, zakte op den kant in elkaar, alleen Charlton glimlachte nog. Maar nu de tijden. Weissmuller won in 5 min. 4.2 sec. Maar in Amsterdam won, 4 jaar later de Argentijn Zorilla op denzelfden afstand in 5 min. 1,6 sec. en te Los Angeles werd Crabbe eerste in 4 min. 48.4 sec. Nog een vergelijking. Charlton is de eenige, die in alle drie wedstrijden meezwom. Hij was te Parijs derde in 5 min. 6,6 sec., te Amsterdam weer tweede in 5 min. 3,6 sec., te Los Angeles zesde in 4 min. 58.6 sec. Eiken keer beter dus, maar met 8 seconden sneller dan in 1924, werd hij nu slechts zesde. Dat zijn toch sprekende cijfers. Om op de Japanners terug te komen, zij behaalden de volgende successen: 100 Meter vrij: 1, 2 cn 5. 100 Meter rug: 1, 2 en 3. 200 Meter school: 1, 2 cn 6. 400 Meter vrij: 3, 4 en 5. 1500 Meter vrij: 1 en 2. Dat is inderdaad niet gering. Maar er zijn meer teekenende bijzonderheden te ver melden. De Japanners kwamen in al deze wedstrijden telkens met andere zwemmers uit, wat geen enkel ander land hen kan na doen. Daardoor startten hun representanten telkens in uïtgerusten toestand, hetgeen een groot voordeel is, maar dit is toch wel een zeer sterk bewijs tevens van het vele ma teriaal van extra klasse dat Japan thans tot zijn beschikking heeft. Over de leeftij den dezer zwemmers heb ik het reeds eerder terloops gehad. Ik preciseer: Miyazaki, win naar van de 100 Meter in 58.2 sec (wereld record Weissmuller 57.4 sec.) is 16 jaar oud; Kitamura, eerste in de 1500 Meter in 19 min. 12 4 sec. (wereldrecord Ame Borg 19 min. 7 sec. is nog geen 15 jaar; Makino, tweede in hetzelfde nummer in 19 min. 14.1 sec is 15 jaar; Koïke tweede achter den veel ouderen Tsuruta (ook Japan) op 200 Meter schoolslag is 16 jaar. Welke mogelijkheden voor de toekomst, voor Berlijn in 1936 lig gen niet in deze combinatie van leeftijd én prestatie. Ik voor mij zal mij er tenminste wel voor hoeden te voorspellen dat de grens nu wel bereikt zou zijn. De Japansche meisjes hebben daarente gen geen enkel succes behaald. Op de da mesnummers was de Amcrikaansche supe rioriteit even groot als de Japansche bij dc heeren. Zij wonnen de beide vrije slag num mers, de 100 Meter rugslag, de 400 Meter estafette en de beid springmunmers. Alleen de 200 Meter schoolslag ontsnapte haar. Dit nummer is bij dc Amcrikaansche dames niet populair. En dan heb ik nog een ding vergeten. Japan won ook de estafette 4 maal en 200 M. vrije slag voor heeren, met een gemiddelden tijd van 2 min. 14.6 sec. per zwemmer. For midabel. Nationale wedstrijden te Aalsmeer. De zwemclub ..V I. B. A organiseerde Za terdagavond in de „knusse" zweminrichting aan den Westeinderplas, welke inrichting keurig met bloemen en veel vlaggen was ver- >rd. nationale wedstrijden. Behalve verschillende sterkere Amsterdam se he Vereenigingen waren van Haarlemsche zijde aanwezig: HV.GB en de Heemsteedsche Zwem en Poloclub H.P.C. Na twee afvalraces, een voor meisjes en één voor jongens, werd met de afwerking van het nationale programma begonnen. De 80 M. schoolslag dames bracht 20 deelneem sters aan den start. Mei. Henykers van het. IJ bleek de snelste te zijn; 2e werd moj. T. Verbeek (H.D.Z3e mej F Hessel (IJ>. De 4 maal 40 M. vrije slag estafette heeren werd in 2 series verzwommen. In de eerste serie kwamen tegen elkaar uit: Het IJ. H P.C.. HV.GB en de Viba wel ke ook in deze volgorde aantikten. In de 2e serie D J.K. en de reserve ploegen van HPC. II.V G B. en de viba. D J.K. won gemakke lijk en wist zich in het totaal klassement 3e te plaatsen, 1/5 sec. voor HV.G.B. I De 4 maal 40 M. vrije slag dames werd zonder noemenswaardigen strijd gewonnen door de A.D.Z. De 40 M. rugslag, welke 15 deelnemers tel de, leverde een 2en prijs op voor onzen stad genoot D. Rol (HV.G.B), achter van Voorst van A. Z. Ook het nummer 120 M vrije slag heeren was uitstekend bezet. J. van Zadel (HP C.) plaatste zich tweede na Scheffer van D.J.K. Op de 3 maal 40 M. dames wisselslag-esta fette wisten de H.P.C.-ploegen zich niet te plaatsen. De strijd ging voornamelijk tus schen de A.D.Z. en het IJ. Het IJ dat op de laatste baan nog ongeveer 2 M voor lag, zag zich de overwinning ontgaan door uit stekend zwemmen van mej J. Delbach, die kans zag den achterstand in een voorsprong om te zetten. De 40 M. vrije slag voor VI ba-leden werd gewonnen door D. Hoogervorst. Tot slot werd een polo-demonstratie ge geven door een Amsterdamsche combinatie en een H.P.C.-combinatie. De Amsterdammers wisten met 32 te zegevieren. De volledige uitslagen zijn: Afvalrace voor meisjes: A. Boomhouwer, 5. J. A. v. d. Boon, B. Scholen, B. Sparnaay, G. Walch. Afvalrace voor jongens: J. A. Pannekoek, N. Hofman, P. Eveleens, J. Vreeken, J. Ron- kema, A. Pannenkoek. Afvalrace (geen Viba-leden): 1 F. Hau- ben, H.V.G.B., 2 J. de Korte. H.V.G.B. 80 M. schoolslag heeren: 1 K. Oud, Viba 1.13 2 5, 2 W. Funing, Viba, 1.14 2/5, 80 M. schoolslag dames: 1 J. H. Huybers, IJ 1 10 2/5. F. Hessel, U 1.12 2/5, 3 F. Verbeek H.D.Z., 1.12 1/2 4 maal 40 M. estafette heeren: 1 IJ 1.33 1/5, 2 H.P.C. 1.34 4 5, 3 D. J. K. 1.36 1/5, 4 H. V. G. B. 1.36 2/5. 4 maal 40 dames vrije slag estafette da mes: l A.D.Z. 1.50. 40 M. rugslag hedren: 1 G v. Voorst, A. Z. 27 3 5, 2 P. Rol, H.VG.B. 28 4 5. 3 B. v. Dijk A. Z.. 30 2/5. 120 M. vrije slag heeren: 1 J. C. Scheffer. D.J.K. 1.24 4 5, 2 J. v. Zadel, H.P.C. 127 15; 3 J C. Laddé. D.J.K. f 129 3 5. 3 maal 40 dames wisselslag-estafette: 1. A. D. Z. 1.32 2 5, 2 IJ 134 40 M. vrije slag ..OViba" heeren: 1 P. Hoogervorst 26 1'5, 2 J. Jongkind 27 1/5, 3 J. A. v. Gennep 27 3 5. 't Baarsje. Bovengenoemd college heeft Zondag twee wedstrijden gehouden in de Ringvaart Heem stedeVijfhuizen en wel 1 uur op baars en 1 uur op witvisch ten bate van het uitzetten van pootvisch door de waterpachtende ver eenigingen. De vangst was niet best te noe men. toch wisten sommigen nog enkele mooie visschen te vangen. Na afloop ging men naar het clubhuis van 't Baarsje, waar de heer W. Peper, voorzitter van den H. H. B. de prijzen bekend maakte. De uitslag van den baarswedstrijd is als volgt. 1 W. Heine- meijer, 2 G. Veen, 3 B. Veen, 4 L. v. Heulen, 5 W. Kuyer Jr. Uitslag witvisch wedstrijd: 1 A. Bezoyen, 2 W. Boezer, 3 B. Stoof. 4 H. Schaap, 5 H. Veen, 6 W. Costen, 7 J. Stoof, 8 W. Peper, 9 F. Slot, 10 F, Hoogeboom, 11 H. Costen. De Dageraad. De Hengelaars Vereeniging de Dageraad hield een onderlingen wedstrijd in de Ring vaart op witvisch. Er werd drie uur gehengeld de vangst was slecht. Na afloop werden de prijzen bekend gemaakt in het clublokaal aan den Botermarkt door den voc ~itter. 1. P. Breeuwer, 2. P. van Woerkom. 3 P Jansen. 4. C. A. Larsson 5. B. Larsson 6. J. Westerman. 7. M. Koedijker, 8. Chr. Schildsman. 9. A. Warmerdam. 10 J van Zon. de controleur. Voor dezen wedstrijd schonk P. van Woer kom een draagmedaille voor .de held van den dag''; deze werd door schenker in nen. a. v. c. Zaterdag hield de Henselaarsvereer.'rlr.g van het Spoor A. y. C. een onderlingen wed strijd in de Ringvaart, op Witvisch. Er werd 3 uur gevischt. de vangat was middelmatig. Na afloop werden de prijzen door edn voor zitter den heer H. Veen in het Clublokaal aan de Zomervaart uitgereikt. De volgende heeren kwamen in aanmer king voor een prijs: 1. J. Junec. grootste visch: 2. H. Veen met de meeste visch, tevens ontving hen een klein prijsje voor het laat ste visohje, tweede helft: 3. H. v. d. Smissen 4. A. Broekhuizen. 5. P. van Woerkom. 6. P v. d. Sm-issen 1. L. B. Kooijmans 8. J. v. Stade C. de Vries 10. G. Booms. De heer H v. d. Smissen kreeg ook een extra prijsje voor het laatste visch je eerste helft. Ook kreeg de controleur J. Veen een prijsje voor het bewijs van goede controle aan den water kant. De kas-wedstrijd zal plaats hebben op Donderdag 6 October in Schagen. Motorclub Haarlem. Bovengenoemde vereeniging hield voor hare leden nogmaals een vossenjacht. Als vos fungeerde H. M. Boesmahs Jr., die het de jagers ook dit keer niet gemakkelijk heeft gemaakt. De route liep van af Overveen over Elswoud. Bentveld, Aerdenhout, Vogelen zang. de Zilk naar de Ruigen Hoek, alwaar de vos dit keer niet op den beganen grond te vinden was, doch zich in een hoogen boom versoholen had. Na eenig zoeken werd hij daar gevonden resp. door de heeren: 1. P. Kok. 2. P. Wittcman, 3. J Kroon. Het was we derom een geslaagde rit. De Bonte Duif. Uitslag wedvlucht Quievrain 21 Augustus 1932 (laatste station) jonge duiven. Joh. L. Heemskerk 1. 3, 4. J. J. Kan 2. De heer Joh. L. Heemskerk behaalde het kampioenschap jonge duiven. Tevens wist hij beslag te leggen op den beker door den heer B. Hilbrink uitgeloofd. VOETBAL. FortunaE, D. O. (23) Voor de serie-wedstrijden van Velox speelde E. D O. Zondag tegen het Vlaardingsche Fortuna met de volgende opstelling: v. Roon G. Zandstra, H. Swart Bos, Vreenegoor, Oomen, De Bruyn, S. v. d. Laan, Koppen J. L. Perukel Calland. Na den aftrap neemt Fortuna het spel in handen en al spoedig scoort Hofman na missen van Zandstra (10). De Vlaardingers zitten fanatiek op den bal zoodat E. D. O. niets in te brengen heeft. Langen tijd weet de rood-zwarte achterhoede dezen druk te doorstaan, doch zij kan niet verhinderen dat de Fortuna rechtsbinnen nog voor rust den stand op 20 brengt. De tweede helft gaf een geheel ander beeld van het E. D. O.-elftal. Steeds zijn nu de Haarlemmers aan het wood. Perukel ver kleint met een pracht schot den achterstand. De Fortuna achterhoede wordt thans op een zware proef gesteld. Het duurt niet lang of v. d. Laan benut de kans die hem door Cal- landt geboden wordt (22). Fortuna laat zich geenszins ontmoedigen, maar nu blijkt ook de E. D. O.-verdediging in vorm te zijn. zoodat er geen doorkomen meer aan is. Dan geeft v. d. Laan een keurige pass. Perukel is er snel bij en geeft zijn club de leiding (2-3), die zij in den resteerenden tijd niet meer afstaat. geheimzinnige terugkeer van jac. van egmond. Onze Olympische kampioen te Rotterdam aangekomen. DRUKTE BESPAARD MET HET OOG OP ROME. Zaterdagmiddag nog tegen twaalf uur deelde de vader van den Olympischen kam pioen Jac. van Egmond ons niedo, dat zijn zoon, op reis van de Vereenigde Staten naar Rome in Boulogne de „Statendam" zou verla ten en doorreizen naar Rome. Zijn terug komst in Nederland zou dus uitgesteld zijn tot na de wedstrijden om het wereldkam pioenschap. In den loop van den Zaterdagmiddag ech ter, ontving de familie Van Egmond in de Dubbele Buurt te Haarlem een telegram van de Nederlandsche Wielren Unie, luidende: „Administrateur komt vader en moeder Van Egmond om 5 uur hedenmiddag voor Rotterdam halen." Het werd dus nog een overhaast vertrek en inderdaad stonden 's avonds te Rotterdam de ouders en de beroemd geworden zoon toch tegenover elkaar. In het gebouw van de Holland Amerika Lijn. Maar niet stonden zij er te midden van de ovaties der saamgestroomde menigte en on der het kruisvuur der persvertegenwoordi gers, zooals men het minstens had mogen verwachten bij de terugkomst van den Olym pischen kampioen wielrennen. De belang stellenden waren er wel, maar zij stonden aan den anderen kant van het gebouw, den voor kant, waar de gewone passagiers de douane passeerden. Daar stonden ook de persmen sehen. En zij allen keken eenigszins bedrem meld, want er werd hun gezegd, dat Van Egmond niet aan boord was. Aan boord gaan om zich van de waarheid van deze mededeeling te overtuigen mocht niemand. Toch kwamen de journalisten er achter, dat Van Egmond aan boord was geweest. Maar toen zij eenig contact met het personeel van het gebouw hadden gekregen, hoorden zij, dat de kampioen reeds met stille trom ver trokken was. Waarheen, dat kon niemand zeggen. Deze zonderling gearrangeerde aankomst van onzen sprinter was zoo in elkaar gezet om hem alle drukte te sparen met het oog op zijn conditie voor de wereldkampioen schappen, die hij 1 en 3 September te Rome rijden zal. Men wilde hem alle extra-ver moeienis sparen. Van Egmond's moeder was er wel over tevreden. „Waar is al die drukte goed voor", vroeg zij ons. „Het is veel beter zoo". Jac, van Egmond's ouders, jhr. v. d, Bergh van Heem stede en de heer Spinks, eere-voorzitter van de Haarlemsche Sportclub „De Kampioen", waren vrijwel de eenïgen, die Van Egmond begroet hebben/ De heer Spinks was met zijn auto gekomen, om den kampioen naar onze, stad te brengen, maar dat is niet ge lukt. Per auto is Van Egmond in vliegende haast naar het hotel „Victoria" te Rotter dam gegaan, waar hij den nacht van Zater dag op Zondag gelogeerd heeft. Zijn ouders zijn naar Haarlem teruggekeerd. Maar zelf is onze kampioen niet meer in Haarlem gekomen. In alle stilte is hij Zon dag doorgereisd naar Roosendaal, waar hij nog even zou verblijven om daarna met zijn trainer Guus Schilling naar Rome te ver trekken. Men wilde er zoo gauw mogelijk aankomen om nog wat te kunnen trainen. 8 September wordt Van Egmond te Amsterdam gehuldigd, en eerst tegen dien tijd zullen wij hem dus in Nederland terug zien. De heer Swaab de Beer, official van de Ne derlandsche Wielren Unie, die Van Egmond vergezeld heeft, blijft voorloopig eenige da gen in Holland. Vader en moeder Van Egmond hebben alleen naar Haarlem meegebracht de gouden medaille die aan het Olympische kampioen schap verbonden is, de zilveren medaille, die hij als tweeden prijs won tegen Chaillot en de bronzen plaquette, welke iedere deelnemer ontvangen heeft. Ook veel fotos heeft Van Egmond meegebracht uit dc Vereenigde Sta ten. een land waarover hij opgetogen is. „Op deze reis kan ik mijn heele leven teren" zei hij tegen zijn moeder. De medailles en dc foto's kunnen gevoegd worden bij de tallooze herinneringen aan slechts vier jaar wielren nen, die de groote kast vullen, welke stralend en imposant de trots is van de familie Van Egmond in een kamer, die geheel aan den roem van den zoon schijnt te zijn ge wijd. Van Egmond heeft in tegenstelling met de heenreis, toen iedereen zeeziek was, nu een kalme en mooie zeereis gehad. Hij ziet er voortreffelijk uit. „Wij worden ontzaggelijk verwend", heeft hij tegen zijn moeder gezegd. Over de aan vankelijke huisvesting in Californië was hij slecht te spreken, maar zooals men weet, heeft de heer Swaab de Beer gezorgd, dat de Hollandsche jongens een ander onderko men kregen en over deze verzorging had Van Egmond niets dan lof. De belangstelling van de Hollanders in Californië, die er in nog al grooten getale gevestigd zijn (er moe ten er ongeveer 800 wonen), was enorm groot. Zij stuurden van alles. Over de uitgestrekt heid van het land en de goede en lange we gen raakte Van Egmond niet uitgepraat. Het is te hopen, dat wanneer hij nu met wat minder geheimzinnigheid terugkomt, als Zaterdag, wij hem kunnen huldigen in tweeërlei kwaliteit. Als Olympisch en' als Wereldkampioen. Van EgmondKiekeboe! Onze Haarlemsche pedaalridder van Egmond won het Olympisch kampioen schap en wij juichten. Planner} werden gemaakt voor een grootsche huldiging, na de wereldkam pioenschappen te Rome. Dit was lo gisch. Van Egmond moest zijn vorm niet bederven door gejubel. Wij ontvingen uit Los Angeles een te legram, dat de renner, alvorens naar Rome te reizen, in Haarlem nog een paar dagen zou komen rusten. Van Egmond's club De Kampioen verzocht ons vriendelijk, niets te ver melden over de komst van den renner, omdat men dan voor zijn rust vreesde. Wij zagen het belang, legden onszelf journalistieke zelfbeheersching op en beloofden. Er kwam uit Amerika een telegram, meldende, dat van Egmond dan en dan met de Statendam te Rotterdam zou aankomen. Onze belofte indachtig na men wij dit voor kennisgeving aan en publiceerden het niet. Andere bladen, met of zonder negatie van een verzoek, publiceerden het wel. Waarop van Egmond's rustbeschermers blijkbaar hun tactiek wijzigden Wij deden op hun verzoek, een beroep op vrienden en bewonderaars om den ren nen zijn rust te gunnen tot na Rome. Maar het was nog niet afgeloopen. Een ander blad vertelde, dat van Egmond niet thuis zou komen, maar van Boulogne ineens door naar Rome. Wij vroegen den ouders van den kam pioen en ook zij hadden dit gehoord. En nog gaat het verder. Zondag vernamen wij, dat van Eg mond door een achterdeurtje van den Statendam is gekomen, dat hij te Rot terdam is geweest en toenNeen, wij weten niet en willen niet weten, waar hij verder heengegaan is, waar hij nu zit. Als hij eenmaal den wereldtitel heeft veroverd want daar rekenen wij toch allemaal op (pas op voor dien Duitscher Richter, van Egmond) dan zullen wij wel met hem afrekenen. Van Egmond is voor het oogenbllk verdwenen, maar zijn drie Olympische medailles, een gouden voor de sprint, een zilveren voor de tijdrace, een bron zen, zooals elke deelnemer krijgt, zijn in Haarlem en van deze tastbare blij ken van zijn succes geeft onze foto pagina vandaag een afbeelding. Tot ziens van Egmond. Kiekeboe! Internationale wielerwedstrijden te 1 Blerick. Op de wielerbaan de „Valk" te Blerick hadden Zondag groote internationale wieler wedstrijden plaats. De uitslagen luiden: Sprintwedstrijden voor profs en onafhan- kelijken (over 7 ronden): 1. van Hout. 2 Oszmella. Afvalwedstrijden over 20 ronden: 1. Braspenning. Sprintwedstrijd voor amateurs: 1. Janssen, 2 van de Baan, 3 Shell. Koppelwedstrijd voor profs en onafhanke- lijken over 100 K.M.: 1 Rausch-Hiirtgen 17 pnt. 2 Smets-Hagel- steen 11 pnt. 3 Damm-Dumm 6 pnt. 4 Bras- penning-Oszmella 17 pnt. 5 Van I-Iout-van Hoek 19 pnt. DE KAMPIOEN. Bovengenoemde vereeniging hield Zondag 21 Augustus haar 3e „Kikkerf'-bekerrit met den volgenden uitslag. 1. Rijneveld 1 uur 22 min. 50 sec. 2. K:nket 1 uur 24 min. 50 sec. 3. Moerkerk 1 uur 24 min. 56 sec. 4. Fruitema 1 uur 26 min. 47 sec. 5. Heyne 1 uur, 31 min. 7 sec. DAMES. RnpiditasAalsmeer (40) Onder vrij groote belangstelling speelden deze dameselftallen een aardigen wedstrijd op het Noorderbadstrand. Beide elftallen misten enkele goede krachten. Voor rust ging net spel gelijk op, evenwei wisten de Rapiditas dames het door beter combineeren tweemaal tot doelpunten te brengen 2—0, resp. door de dames Poorter en Van Baaren. Na de rust is Rapiditas voortdurend in de meerderheid geweest. De laatste 10 minuten kwam Aalsmeer bijna niet meer van haar speelhelft ar. De dames Poor- te en Van Baaren doelden ieder nog eenmaal (4—0). Return wedstrijd België-Nederland. Te Eersel heeft Zondag de return-landen- wedstrijden België—Nederland plaats gehad. De Belgen, die op 7 Augustus te Mechelen een totaal aantal punten behaalden van 2450 wisten heden 2488 punten te verkrijgen, zoo dat een totaal werd bereikt van 4938 punten. De Nederlandsche ploeg behaalde heden 2400 punten en kwam daardoor op een totaal van 4692 (te Mechelen behaalde zij nl. 2292 punten). Hierdoor heeft België den wedstrijd gewonnen met 246 punten. De Nederlandsche kampioen Breugelmans uit Roosendaal was wegens familie-omstandigheden verhinderd aan den wedstrijd deel t-e nemen. Hij werd vervangen door Nederland's hoog- sten schutter, den heet Martens. Deze kwam in den wedstrijd voor kampioenen uit tegen den Belgischen en wereldkampioen De Rons. De Belg behaalde 55 punten tegen Martens 48. zoodat de Rons in het bezit kwam van de groote zilveren medaille, beschikbaar ge steld door de Koningin.

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 10