NIEUWS UIT VELSEN, IJMUIDEN EN BEVERWIJK HAARLEM'S DAGBLAD DINSDAC 23 AUCUSTUS 1932 Schippers, lel op uw zaak. In de - Courant van Zaterdag 23 Juli J.l. werd het een en ander mecegedcïld omtrent de op komst zijnde wet op de zee- visscherij-diploma's. Ongetwijfeld zullen al len, die bij de visscherij betrokken zijn, met belangstelling daarvan hebben kennis geno men. Men heeft kunnen lezen, dat voor do toelating als schipper op een zeevisschers- vaartuig wordt vereischt het bezit van het diploma van stuurman voor de zeevischvaart, benevens het voldoen aan bij algemeenen maatregel van bestuur vast te stellen cischen van diensttijd. In afwijking hiervan zal nog gedurende een tijdvak van 6 jaren, volgende op het in werking treden van de wet, de be voegdheid om als schipper-stuurman-machi- nlst-stoker of motordrijver aan boord van zeevisschersvaartuigen dienst te doen, kun nen worden verkregen door het bezit van certificaten uit te reiken op grond van een onderzoek van deskundigen (dienst/diplo ma). Dat zijn groote dingen! indien de desbetreffende bepalingen niet worden gewijzigd. zal dus ieder, die het gezag wil voeren over een zeevlsschersvaartuig zes jaar nadat de wet ln werking is getreden daartoe alleen bevoegd zijn, wanneer hij het stuurmansdiploma bezit. Of men wil of niet. iedere schipper, die z'n positie wil handhaven, ieder die een po sitie als schipper wil veroveren, zal aan de studie moeten. Wie niet studeert zal daar van de gevolgen ondervinden. Juist des te meer, omdat ongetwijfeld een inkrimping der vloot bij de gewijzigde economische verhou dingen te wachten is en daarbij een gerin gere kans op promotie. Alléén zij, die uit blinken krijgen een kans d.w.z. zij, die de noodlge papieren kunnen toonen. De mogelijkheid, de noodlge kennis te i ?r- garen is er. Aan de Visscherij school ls thans een cursus verbonden, speciaal voor oudere zeelieden en op welke cursus ook zij, die examen wenschen te doen voor het schlp- persdlploma terecht kunnen. Er wordt on derwijs gegeven in zeemanschap ln algemee nen zin, zoodat ook alle mogelijke practlsche zaken behandeld zullen worden. Het onder wijs zal zoo populair mogelijk gege ven worden, bevattelijk niet alleen voor hen die pas de schoolbanken hebben verlaten, maar ook voor degenen die het op schooi ge leerde reeds bezig zijn te vergeten. Thans reeds is het bezit van een schip- pcrsdiploma van groote waarde Dat heeft nog dezer dagen een schipper ondervonder, die ernstig in aanmerking was gekomen voor een mooie betrekking, doch deze niet kreeg, omdat hij het schippersdiploma miste. Een groot deel der trawlerschippers en stuurlieden is thans uitstekend in de gele genheid de school te bezoeken. Het Ls te be treuren, maar niet te ontkennen. Laten de zulken niet verzuimen de hun geboden ge legenheid waar te nemen. Als ze thans him kans laten voorbijgaan zullen ze er later spijl van hebben. IJMUIDEN EEN PRAATJE OVER MOTOREN VOOR DE VISSCHERIJ. HUN GEBRUIK EN HUN BEHANDELING, door A. C. KOL, IJmuiden. Het verheugt mij steeds, als ik in onze plaatselijke bladen iets te lezen krijg over verbrandlngs-motoren voor onze visschers- vaartulgen. Al méér en méér ziet men toch in. dat dit de machine is voor de toekomst. We kunnen het toch zeker géén proef nemingen meer noemen en daarom is het van groot belang, dat de mcnschen. die met de bediening en toezicht belast zijn of wor den. weten, hoe en waarom zij verschillende handelingen doen. Met deze bijdrage voor uw blad'bedoel ik. te wijzen op de toekomst, en die mensehen aan te sporen die voor dat werk iets gevoe len. het noodig zullen hebben voor datgene, wat komen zal. Het valt niet te ontkennen, dat motoren méér en méér in gebruik worden genomen. Zie maar een* de groote vaart, of zie maar dichter bij: de loggers, kotters, botters enz.. hoe vlug ging dit alles niet, toch nog maar ln enkele Jaren! Het ls voor mij heel begrijpelijk, dat een motor in het begin een wonderding was. en de gebruiker of omstander zich huiverig voelde voor die machine: men wilde er niet veel van weten, men was wantrouwend en gevoelde zich niet bedrijfszeker. Dit, geef ik volgaarne toe; de motoren van betrekkelijk nog korten tijd terug, waren ook van dien aard, dat bedrijfszekerheid anders was Dit ls in enkele Jaren snel veranderd. Er zijn thans zéér veel goede motoren, prima ma chines zelfs, waarmede vee! gedaan kan worden. Zie maar eens den vooruitgang in de groote vaart, in de vliegtechniek, onder- zeecors. auto's, motorrijwielen enz. enz. Hot wordt te uitgebreid om daarvan veel voor beelden te geven. We zien het dagelijks om ons. wat mot motoren wordt gedaan. Het ls niet meer de buskruitmachine van Huygens en vele motoren van den tegenwoordigen tijd mogen betrouwbaar genoemd worden. Vroe ger werkte ik in een werkplaats met een po- troleummotor. en ik weet nog goed. dat onder den kop een blaaslamp moest bran den om één onderdeel hierin aldoor gloeiend te houden. Weigerde de lamp. dan gaf de motor ook terstond den geest; het was dan ook zaak. een partij goed gevulde lampen altijd bij de hand te houden. Nu loopt de motor zelf op die brandstof, welke toen die lampen verbruikten. Andere motoren hadden weer voor ontsteking een afslagmagncet. Die oude machines met hun tragen gang. als ge volg van den langen zuigerslag. waren heel wat anders dan de thans in gebruik zijnde. Motoren door leckcn behandeld. Alles ls thans eenvoudiget dan vroeger. Somimge motoren mogen eens een paar mi nuten voorgewarmd moeten worden, de an deren kunnen zonder meer koud aangezet worden. De bediening wordt zoo eenvoudig mogelijk gemaakt. Juist door deze eenvou dige constructie kunnen leehen met die mo toren omgaan en dit nu is een punt waar ik even het mijne van wil zeggen. Neemt men als voorbeeld een botter of ander schip, waar in een eenvoudige motor ls geplaatst. Meest al heeft de schipper zich de moeite getroost, zijn motor te onderhouden Hij kent zijn machine volkomen, en het komt zelden voor, dat hij komt vragen „Je moet eens naar mijn motor komen, hij wil niet". Wel kan het een of ander gebroken of gesleten zijn, maar „wil" heeft zijn motor'niet veel. Ook komt het voor dat Iemand nog on bekend Ls met zijn nieuwen motor of onvol doende is ingelicht, maar bij ae kleinere mo toren gaat dat nogal. We moeten er ook re kening mee houcten. dat cr steeds nieuwe vindingen worden gedaan, waarvan het re sultaat niet altijd even bevredigend is: ook motorfabrikanten maken fouten, Bezuiniging op brandstofverbruik maakt de zaak wel eens iets ingewikkelder. Verder noem ik dc wat grootere motoren in de loggers. Men zal het wel met mij eens zijn. dat het bedienend personeel van die motoren geen machinisten zijn. doch meest visscherlieden. die nooit den tijd hebben ge kregen, om dat van een motor te leeren. maar meest menschen zijn die door de licht- kap hun te bedienen machine hebben zien proefdraaien, enkele keeren beneden wat in gelicht zijn, om daarna geheel onbekend met den motor, naar zee te worden gestuurd, ver van werkplaats en zonder gelegenheid te hebben aan iemand te kunnen vragen om in lichtingen. Dan mag die motor goed en be trouwbaar zijn. eenvoudig of bedrijfszeker. hoe men het noemen wil. maar.... als nu die motor eens niet wil, als nu die motordrij- ver dat ingegeven lesje eens vergeten is, of er geschiedt iets buiten dat lesje om. Ik zou nu willen vragen' wil die machine niet, of ligt het aan iets anders. Er zijn hier ter plaatse ln vele loggers nog kleine eenvoudige motoren ingebouwd, waar van de bediening gemakke'ljk is. Maar was het niet beter om de menschen. die ze moe ten bedienen en er mee worden gezonden, vooraf eerst wat op te leiden en gelegenheid te geven om zich goed met hun machine op de hoogte to stellen, door ze eenigen tijd op een fabriek of werkplaats op te kweeken? Opdat ze een lager pas kunnen maken of iets naar behooren af kunnen stellen. Het zijn toch groote kapitalen, waarmede ze weg wor den gestuurd en het geheel bedrijf draait daar toch op? Nu kan het wel meeloopen, doch er wordt veel gewaagd. Gevolgen van ondeskundigheid. Ik heb het toch al ontmoet, dat er net zoo lang met een uitgeloopen krukmetaal was gedraaid totdat de onderscbaal het carter ging raken! Waarna men pas zag. dat niet alleen het babbitmetaal was uitgeloopen. doch ook de bronzen bovenschaal geheel tot aan den drijfstang was doorgesleten en de krukas ongeveer 6 milimeter dunner was ge sleten. dus voor altijd bedorven was. Zoo heb ik menig ongelooflijk ding gezien, en dc ondeskandizheid van den drijver heeft al menig reeder geld gekost Nu gaat men in die richting steed.* v-.-der cn gaat men over tot moderner machlr.es bijv. de Diesel-mo toren. enkel werkend, dubbel werkend, twee- of vler-tact. comprcssorloos cn van allerlei soort of werkwijze. Een motor heeft een motor drijver noodig. Hoe meer soorten motoren we hier krijgen cn hoe grooter ze worden, des te eerder zal men Inzien, dat er nog veel te leeren is, en tot de overtuiging komen, dat voor een ma chine een machinist gebouwd moet worden. Dit is noodzakelijk, om het bedrijf zekerder te maken en de kosten te doen dalen. Lat/en de reeders er niet te licht over den ken. Laten ze niet mecnen: het zal wel gaan, die motor draait wel; neen, die machine moet goed draaien, goedkoop draaien en lang blUven draaien, en dat krijgt men met per soneel, dat opgeleid eh gekweekt ls. IJmuidcn is laat. Het valt niet te ontkennen, dat IJmuiden erg laat is begonnen. Er Ls nog veel verbete ring noodig. er zal een tijd aanbreken, dat een goede motormachinist van hooge waarde is Het is een vak op zichzelvc cn daarom is he: aan te bevelen, dat zl), dl" voor dat be drijf voelen, van motoren gaan leeren wat te leeren is. Laat men niet denken, dat is zoo moeilijk niet. Het is wel moeilijk. Als er straks meer en meer motortrawlers komen (en die komen er), dient men voor bereid te zijn Andere landen zijn ons voor en laten wij niet te ver achter blijven. Men kijke eens naar Belgié. Wat Ls daar in Ostende in korten tijd niet gekomen. Flinke motoren worden daar in grooten getale Ingebouwd, er worden daar tentoonstellingen gehouden en voor onderricht is cr ruimschoots gelegen heid. Moderne motoren worden wel eenvoudig gebouwd, doch de bouwwijze is zoo verschil lend. de werking zoo uiteenloopend. dat veel kennis wordt vereischt, daar dc bediening der verschillende soorten een juiste behan deling vraagt. Veel practljk is noodig. cr moet accuraat gewerkt worden. Zindelijkheid ls eveneens een belangriike factor. En dan moet men trachten steeds overal bij te zijn als cr wat nieuws te zien ls Ik zal zoo weinig mogelijk spreken over merken of kwaliteit, daar ik neutraal wensch te blijven. Dat motorschepen prachtig cn doelmatig kunnen worden uitgerust, ziet men aan onze twee mooie Hollandsche trawlers, de „Antje" cn de ..Betje" met hun mooie ma chine-installatie en verder zooaLs velen ge zien hebben aan de drie Duitsche trawlers, die onlangs hier markten, de H.C. 143. de H.C. 144* en de H.C. 214. welke laatste de nieuwste en modernste is. De H.C. 214 bijv. Ls uitge rust met origin. M.A.N, compressoriooze Die selmotoren; de hoofdmotor is model G. 6 VU. 60 van 435 P.S. 6 cyl. en maakt volbelast 155 omwentelingen per minuut. De fabriek geeft voor dergelijke motoren voor brandstof verbruik op pl m. 168 gram per Paardekr. uur. doch in dc practijk ls gebleken, dat on geveer 160 gram bij vollast niet wordt over schreden. wat normaal is Verder is voor het drijven van een dynamo er. luchtpomp aan wezig een 3-cyl. M.A.N. compressoriooze Die selmotor van 00 P.S. G. 3 VU. 33, met 410 om wentelingen per minuut en bovendien nog een kleine 2-cyl. hoogdrukmotor 'voor het electrisch licht. De winch wordt gedreven electrlsch met een zwaren transmissieketting door eenvoudige bediening aan dek, teswijl 'de afgewerkte gassen van den hoofdmotor worden benut voor verwarming van een traanketel. Alles aan boord was kraakzindelijk. LEDENVERGADERING O. S. P. De afd. O. S. P. IJmuiden houdt aanstaan den Woensdagavond in de zaal Royal, Wijk aan Zeeërweg, in plaats van een cursus een ledenvergadering. HET GEMEENTELIJK GASBEDRIJF. Voorheen werden de gasverwarmingsinstal- laties bij particulieren zoo noodig jaarlijks door het bedrijf kosteloos nagezien. De di recteur heeft thans tot de houders van der gelijke installaties een circulaire gericht, waarin wordt medegedeeld, dat doordat de kosten hieraan verbonden tengevolge van de toeneming van het aantal geplaatste kachels zoodanig is toegenomen, dat het niet moge lijk Ls. op deze wijze voort te gaan. In ver band hiermede, zal voortaan voor het nazien van deze installaties een bedrag van 50 ets. in rekening worden gebracht. DE GEVAREN VAN DE CONTJNGENTEERING EEN STEM UIT BELGIë. De Belgische correspondent van de Vis- scherij-Courant schrijft aan zijn blad het volgende: Langzamerhand gaan in Frankrijk meer en meer stemmen op tegen de belemmeringen, die het internationaal handelsverkeer in den weg worden gelegd door de overmatige pro tectie cn de opvoering der toltarieven en de contingenteeringen De Fransche exporthandel, die den terug slag van dezen handel ondervindt, door maatregelen, welke ook in andere landen worden getroffen, en de onmogelijkheid, om eigen uitvoer te handhaven, daar het ruil verkeer geheel ontwricht wordt, heeft zich opnieuw tot de Ministers van Landbouw en Handel gewend, om te protesteeren tegen de invoerbelemmeringen, die meer en meer een prohibitief karakter krijgen. De Fransche exportunie heeft de Minis ters er aan herinnerd, dat niet minder dan zestig decreten-contingenteeringen werden ingesteld van artikelen, die twaalf honderd posten van de Fransche douanenomenclatuur betreffen en dat voor tal van artikelen de invoerrechten verhoogd werden. De Franscheexporteurs geven wel toe, dat in sommige gevallen een bescherming van den landbouw en de nationale industrie noodig Ls. maar die bescherming moet niet verder gaan dan de nationale productie op voet van gelijkheid te stellen met de buiten- landsche. De Fransche exporteurs geven wel toe. dat Ministers gewezen op den brief, door Koning Albert aan Minister Renkin gezonden ter gelegenheid van de Tmdertcekening van het Nederlandsch-BelgLsch-Luxemburgsch tol- accoord. cn gepleit voor de opheffing der douane-bareelen door dc bevordering eener Europeesche tolunie. Zoo echter al van verschillende zijden protesten komen tegen dc steeds hooger op gedreven bemoeilijking van het internatio naal ruilverkeer, de Ministers ontvangen nog oeer bezoekers, die om nieuwe beschermen de maatregelen vragen Praktisch is dan ook nog niet de minste verbetering te bespeuren; De producenten zelf hebben nog niets ge leerd en verlangen naar een uitkomts van de ..luie oplossing", alle concurrentie uitgesloten te houden, onverschillig wat de terugslag daarvan op het algemeen belang is. De contingenteering van de visoh. zoowel voor wat den invoer als den uitvoer betreft, wekt in België veel ontgoochelingen. De invoer van visch is beperkt. En om er een klein denkbeeld van te hebben, ge ven we hier het bespottelijk bericht, dat daarover in het Staatsblad van verleden Woensdag verscheen: Aan de houders van vergunningen, geldig voor den invoer van versche zee- en zoetwater visch, afgeleverd ingevolge het Koninklijk Besluit van 25 Juni 1932. wordt hierbij kennis gegeven van he' feit. dat alle landen, behalve Duitschland Denemarken, Frankrijk. Nederland en de Engelschc Eilanden, het cijfer van hun gemiddelden invoer voor 19301931 hebben bereikt. Dientengevolge wordt de invoer voor 1932 van versche zeevisch soorten 21 tot 74 der bedeelingslijst uil de niet hierboven vermelde landen afkomstig, tot nader schikking verbo den. Belachelijk, niet waar. Te meer, daar we wel weten, dat we geen visch uit Zwitserland Luxemburg, Finland en Rusland invoeren! We we in „De Visscherij Courant" verle den week over ..De kronkelpaden van de Contingenteering" lazen, is niet alleen waar voor Holland, maar ook voor België. Toen voor eenigen tijd dc invoer van gewone Engelsche zeevisch naar Frankrijk stop gezet werd. waren er hier ook enkele handelaren die op een handige manier leentje-buur speelden. Alras werd dit echter ontdekt cn de heeren, die weinig gaven om het algemeen belang, moesten onmiddellijk hun spelletje stop zetten. Strenge maatregelen werden ge nomen. Onmiddellijk moesten alle verzen dingen naar Frankrijk gepaard gaan met een bewijs, dat de visch wel gekocht was op de markt van Oostende en van Belgische af komst was. Deze maatregel belette natuur lijk onmiddellijk deze soort sluikhandel, zoo dat we daarvoor in België voor het oogen- blik nier meer behoeven te vreezen. In het belang van alle IJmuidensche reederijen zelf zal die maatregel ook in Holland zijn goede vruchten afwerpen, want het is een feit, dat. moest België onverwacht den invoer uit Duitschland bijv. voor de van het jaar stop doen zetten, vele handelaren met het zelfde trucje voor den dag zouden komen, met als onmiddellijk gevolg: een veel te vroeg sluiten der Belgische grenzen voor Holiand- sche visoh! Opgepast dus, Hollandsche reeders. Laat u daardoor niet beetnemen want dat ware niet alleen uw vernietiging maar ook de vernietiging van al de bedrij ven. die maar eenigszins verwant zijn aar. de visschnijverheid. De Hollandsohe visch- handelaren zelf zouden voor de rest van het jaar hun matten mogen oprollen, met als natuurlijk gevolg: verlies van hun clientèle in het buitenland. Wij schrijven terloops die enkele regels, omdat we in Oostende gedurende drie weken de ondervinding hebben opgedaan, wat der gelijke ruilhandel van enkele handelaren voor de plaatselijke vischerijnijverheid kan te weeg brengen. „GROOT IJMUIDEN". De Winkeliers- en Handelsvereniging „Groot IJmuiden" houdt a.s. Woensdagavond een ledenvergadering in hotel Augusta. De agenda vermeldt o a. bestuursverkiezing (2 vacatures) en bespreking tot het houden van een reclamecampagne. FESTIVAL KUNST NA ARBEID. EENIGE VERHINDERINGEN. Bij de Regelingscommissie van bovenge noemd festival is bericht ingekomen, dat het Christ. Gemengd Koor „Looft den Heer", dir. Jan de Nobel. Woensdagavond aan het te geven concert wegens sterfgeval niet za! deelnemen. Eveneens is het Dubbcl-Manncn-Kwartet „Caecilia" wegens uitstedigheld vari haar dirigent Henk J. Arisz verhinderd op dezen avond op te treden. Voor eventueele plaatsvervanging worden door de commissie bereids maatregelen ge troffen. Concert ..Euphonic". Maandagavond heeft het Symphonie- orkest „Euphonie" haar jubileer en de zuster- vereeniging een concert aangeboden, dat jammer genoeg door het bulïge weer niet zeer begunstigd werd Dit uitte zich ook op de publieke belangstelling, welke voor zulk een avond als deze beter verdiende te zijn. De uitvoerenden lieten zich echter daar door niet afschrikken en werkten een zeer aantrekkelijk programma, hetwelk vnl. uit opera en operettenummers bestond, vlot af. Over 't geheel viel, waarschijnlijk door den uitnemenden bouw der tent, het klankvolume te loven, hoewel.het doet ons de perfectie eener zaaluitvoering toch niet vergeten. De uitvoering van o.a. drie zeer zeker rJet gemakkelijke opera-fantaisieën (Tosca, Aïda en Tannhauser) was zeer verzorgd en vooral de blazers, in het bijzonder de houtblazers, hebben lof verdiend voor hun gevoelig en geschakeerd spel. Het gemis van den solo trombonist liet zich in deze nummers nogal eens voelen. Ook de baskant der strijkers was mooi in evenwicht met de violen, zoo dat alles tezamen het musiceeren van Eunhonie onder directeur Adam's correcte leiding een genot om te beluisteren werd. Het aanwezige publiek vergoedde qualita- tief aan applaus wat het quantitatief te kort kwam. AUTO-ZENDING. Maandagavond heeft op het Kennemcr- plcin een openlucht bijeenkomst, uitgaande van dc Ned. auto-zending plaats gehad. Trots het minder gunstige weer. was er een zeer groote belangstelling. Als sprekers traden op Ds. R. J. v d Meulen en Ds. Westbonk en de heeren Schotvanger en Rasch. Deze laatste is theologisch student en geeft zijn vacantie- tijd, om als chauffeur op den zendingsauto dienst te doen. Medewerking werd verleend door het Geref. zangkoor „Gera". Wij brengen hierbij nog in herinnering, dat Woensdagavond een openlucht bijeen komst zal plaats hebben op het Willemsplein en Vrijdagavond aan den Oosterduinweg. NIEUWE WEGWIJZERS. Den laatsten tijd zijn op eenige punten nieuwe wegwijzers van den AN WB. ge plaatst, zoo b.v. op den hoek Kalverstraat Zeeweg. Deze borden geven de kilometers- afstanden aan, doch daaronder zijn veel grootere borden met het opschrift: Naar de sluizen enz. Deze borden zijn zeer practisch. HAARLEMSCHE ORKEST VEREENIGING. Op het Volksconcert dat de HOV. a.s. Donderdagavond in de Gem. Concertzaal te Haarlem geeft., zal als solist optreden' de heer Jos. dc Klerk (zang). Het programma vermeldt o a de Rosa- munde-Ouverture. Lohengrin-Voorspel cn de Ouverture Sakuntala van Goldmark. De solist zal met orkestbegeleiding zingen een tweetal liederen (Weemoed en Zee' van Lieven Duvosel, Min Modersprak van Benoit en eon tweetal composities van hemzelven. Tevens komt op het programma nog een werk van Liadow, 8 Russische Volkswcisen, voor. Marinus Adam dirigeert het geheel. Entree 15 cent. VELSEN DE NIEUWE KLEUTERSCHOOL VAN „UW KONINKRIJK KOME". DE OPENING. Wij werden in de gelegenheid gesteld, een kijkje te nemen in de nieiAve kleuterschool van „Uw Koninkrijk Korae" in de Banjaert- straat. waarvan de opening plaats zal vinden op 25 Augustus a.s. Door een breede deur komen we in de vestibule. Een breede gang loopt geheel door tot aan de achterzijde van het gebouw. In deze gang is op eenvoudige wijze een aardige lambrizeering aangebracht n 1. door opspuiting van een licht-blauwe emailleverf, een nieuw procédé. In den gang bevinden zich de W C.'s en een 120-tal klcerhaken met de bekende figuurtjes. Rechts van den ingang bevindt zich een frisch lokaal voor een 40-tal leerlingen, met drie groote openslaande deuren. Er zijn drie lokalen benevens een mooi speellokaal. Hier in stond al heel wat speelgoed opgeborgen. In elk lokaal is een marmeren plaat met een gafftsteen en een kraan in liet midden. Voorts zijn er ventilators aangebracht, uitkomende op den gang. Er is dus overvloed van licht en lucht. Het meubilair is nog niet compleet maar men hoopt, dat de „Heba"-bazar uit komst zal brengen, waarvan een deel van de opbrengst aan de nieuwe kleuterschool ten goed zal komen. De ramen in den gang zijn vato glas in lood. Voor het hoofd der school in een mooie kamer aanwezig. In den tuin. die in het najaar in orde zal worden gemaakt is een overdekte zandbak. De architect, de heer P. Jansen van Am sterdam en de aannemer, de heer Gerbrand van Heyst alhier hebben onze gemeente met een mooi gebouw verrijkt, waarvan het hoofd mej. C. v, d. Hilst en hare helpsters, de dames T. Blom en A. Markerink zeker met veel ijver en liefde zullen werken. ONZE BRANDWEER. Men schrijft ons: Het is vermakelijk om onze brandweer auto te zien uitrukken. Groot is dc belang stelling, als deze door de straten rijdt. Voor een paar weken wezien wij op het geval, dat op een mooien Zondagavond de autospuit uitrukte en daar achter een file van belang stellenden kwam. Tot halverwege Velsen cn Driehuis volgde de file de spuit en toen bleek de brand niet meer dan het rooken van een mesthoop. Vrijdagavond zagen wij hetzelfde verma kelijke geval. De autospuit van IJmuiden kwam den hoek van den Zeeweg en Drie- huizerkerkweg om en verdween in de richting der R.K. kerk. Wij fietsten den Zeeweg op en zagen de file auto's motorrijders en fiets rijders, die achter de auto-spuit kwam. Nog bij den Grbeneweg kwamen wij er tegen, die op den brand afgingen. En weer hadden al die menschen een strop: bij de R.K. Kerk te Driehuis was wat helm in brand geraakt terwijl daardoor ook een houten hek had vlam gevat. Met een straaltje op de water leiding was het vuurtje gauw gebluscht. Misschien zal het nog een paar maal zoo moeten gaan. aleer de nieuwsgierigheid van het publiek bij het uitrukken van de brand weer-auto geluwd is. SANTPOORT PROF. DR. v. d. BERGH v. EYSINGA HERSTELD. BEGIN SEPTEMBER WEER OP DEN KANSEL. Prof. Dr. G. A. van den Bergh van Eysinga, Ned. Hervormd predikant te Santpoort en hoogleeraar in de geschiedenis van het ont staan des Christendoms aan de Rijksuni versiteit te Utrecht, was sedert Mei jJ. vrij ernstig ongesteld ten gevolge van een griep aanval. Een langdurig verblijf te Waldhaus Flims in Graubünden (Zwitserland) heeft heeft hem reeds zoozeer gebaat dat hij 1 September a.s. volkomen hersteld van daar hoopt terug te keeren en Zondag 4 Septem ber a.s. zijn werk te Santpoort cn in October te Utrecht hoopt te hervatten. BEVERWIJK DE LICHTBEDRIJVEN IN 1931. GUNSTIGE BEDRIJFSRESULTATEN. Het jaarverslag omtrent den toestand van het Gemeente Gas- cn Electricitcitabedrijf over het dienstjaar 1931 maakt melding "in •gunstige bedrijfsresultaten, hoewel de win sten beneden die van 1930 bleven. Algemeen Overzicht. In het algemeen overzicht wordt aan de heeren C. A. Zwager cn W. de Groot, die niet meer in de Commissie van bijstand terug keerden, dank gebracht voor datgene, wat zij in het belang der bedrijven presteerden. In het bijzonder wordt dank gebracht aan den afgetreden voorzitter den heer C. A. Zwager, die in zijn dertig-jarige loopbaan a'.s radaslid voortdurend deel uitmaakte der Commissie, waarvan meermalen als voorzit ter. Op twee belangrijke feiten wordt in het verslag de aandacht gevestigd, in de eerste plaats op de moderniscering van het Gas bedrijf in 1919, waarbij de heer Zwager het bouwen van kamerovens verdedigde met de volle overtuiging, dat de nieuwe productie wijze zou leiden lot verlaging van den kost prijs, waardoor het gasbedrijf wederom tot bloei gebracht zou kunnen worden. Het twee de feit was het afsluiten van het contract met de Kon. Ned. Hoogovens en Staalfabrie ken te IJmuiden tot levering van cokes- ovengas aan Beverwijk, waarvan stopzet ting der eigen fabricage het gevolg was. De heer C. A. Zwager, die als het ware met de gasfabriek van haar eerste exploitatie af was opgegroeid, kon zich aanvankelijk moeilijk vereenigen met het denkbeeld, dat door het betrekken van cokes-overgas in de toekomst alle moeiten en zorgen aan de gas fabriek besteed overbodig zouden worden. Eenmaal overtuigd zijnde van de gunstige perspectieven, welke zich voor een distributie bedrijf openden, heeft hij in de volle over tuiging. dat aansluiting bij Hoogovens een gemeentebelang bcteekende. aan de tot stand koming van het contract medegewerkt. Het Gasbedrijf. In 1931 werd van Hoogovens ingekocht 2.735.069 kub. M. gas. of 258.233 M3. meer dan in 1930. Betaald werd f 59 242.25 of 2.166 ct. per M3. tegen 2.249 ct. in 1930. De netto- prijs in den gashouder bedroeg 2.843 ct. tegen 2.983 ct. in 1930. Het gasverbruik was 1.266.821 M3. (1199.193) muntgas. Over den gewonen meter 1.321.830 M3. (1.129.936). De totale vermeerdering was 259.522 M3. of 11.14 pet. (23.45 pet. in 1930). De winst op 't gasbedrijf was f 33.073.30 tegen f 43.421.96 in 1930. Het Electriciteitsbrd.rijf. Van het P.E.N. werden in het verslagjaar ingekocht 1.112.765 K.W.U. tegen 1.032.035 K.W.U. in 1930. De meerdere afgifte was 78294 K.W.U. of 8.99 pet. vergeleken bij 1930. De winst van het electriciteitsJbedrijf was f 37.371.71 tegen f 43.121.64 in 1930.

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 10