OPZIENBARENDE VONNISSEN IN DUITSCHLAND. UIT HET BUITENLAND LONDENSCHE AVONDEN. - HAARLEM'S DACBLAD DINSDAG 23 AUCUSTUS 1932 TWEEDE BLAD Wat zal de Rijks- regeer ing doen? De Rechtbank te Beuthen spreekt het doodvonnis uit over vijf S.A. mannen. Wegens moord op een communist. Heftige protesten van de N.S.D.A.P. Telegrammen aan Von Papen en Von Hindenburg. Twee Rijksbanierleden tot tuchthuisstraffen veroordeeld. HET BELANGRIJKSTE NIEUWS. DUITSCHLAND Voor de speciale rechtbank te Beuthen werd Maandag de behandeling gesloten van het proces tegen een negental beklaagden, verdacht van moord en het toebrengen van zwaar lichamelijk letsel op de gebroeders Pietrzuch te Potempa in Duitsch Opper- Silezië. Het Openbaar Ministerie eischte tegen de beklaagden Kottisch. Graupner, Müller, Lachmann en Wolnitza den doodstraf we gens overtreding der noodverordening van 9 Augustus en wegens overtreding van de wapenwet. Voorts eischte het Openbaar Mi nisterie tegen ieder der beklaagden wegens het toebrengen van zwaar lichamelijk letsel de Communist Konrad Pietrzuch werd vermoord en zijn broer Alfons zwaar gewond twee jaar tuchthuisstraf. Tegen de beklaagden Hoppe en Nowak werd door het O. M. wegens medeplichtig heid vijf jaar tuchthuisstraf geëischt. Tenslotte vroeg het O. M. voor de beklaag den Hadamik en Czaja vrijspraak. De eerste verdediger pleitte vrijspraak voor zijn cliënten Müller, Czaja, Hadamik, Hoppe, Nowakk en Lachmann. Vervolgens zeide pleiter, dat het misdrijf van de beklaag den Kottisch, Wolnitza en Graupner niet. on der de terreur-noodverordeninig valt. doch dat deze beklaagden veroordeeld moesten worden volgens paragraaf 227 van het Wet boek van Strafrecht. Voor deze laatste be klaagden pleitte spieker clementie daar zij gehandeld hadden m militairen zin. De tweede verdediger wees nog op de men taliteit van de Opper-Silezische bevolking. De vermoorde Pietrzuch was vroeger in gar nizoen geweest, in verband hiermede haat ten de Nationaal-Socialisten hem bijzonder. Nog denzelfden middag volgde de uit spraak. De president van de speciale recht bank las het volgende oordeel voor: De beklaagden Kottisch, Wolnitza, Mül ler en Graupner werden wegens politieken doodslag en het toebrengen van zwaar licha melijk letsel ter dood veroordeeld. Boven dien werden de beklaagden Kottisch, Müller, en Graupner ieder veroordeeld tot twee jaar en de beklaagde Wolnitza tot 1 jaar tucht huisstraf. Beklaagde Lachman werd als aanstichter ■ter dood veroordeeld, terwijl hem alle bur gerrechten werden ontnomen. De beklaagde Hoppe werd wegens mede plichtigheid tot twee jaar tuchthuisstraf veroordeeld. Tenslotte werden de beklaagden Nowak, Hadamik en Czaja vrijgesproken. De uitspraak werd als volgt gemotiveerd: Het was bewezen, dat de beklaagden den tocht naar Potempa hadden ondernomen, om den communist Konrad Pietrzuch te ver moorden. De beklaagde Lachmann is als de geestelijke dader te beschouwen. De beklaag den Wolnitza, Müller, Graupner en Kottisch zijn de kamer binnengedrongen en zijn de bed de broeders te lijf gegaan. De noodverordening van 9 Augustus dient in deze aangelegenheid ten volle uitgevoerd te worden, daar de daad om half 2 plaats vond'en de noodverordening om 12 uur des nachts van kracht was ge worden. De beklaagden Nowak, Hadamik en Czaja moesten worden vrijgesproken, daar geen bewijs tegen hen kon worden aange voerd. Tijdens het voorlezen van het vonnis heerschte er in de zaal doodsche stilte. Ook tijdens de motiveering was het zeer rustig in de zaal. Toen de president de zitting geslo ten had, stond de groepleider van de S. A. en S. S., Heines uit Breslau op en schreeuwde de zaal in: „Het Duitsche volk zal in de toe komst andere vonnissen vellen. Het vonnis van Beuthen zal het vuursignaal tot, de Duitsche vrijheid worden. Heil Hitier!" Dr. Gocbbels. Door deze woorden ontstond een tumult in de rechtzaal. Een deel der aanwezigen op de tribune namen den kreet over. Voor het gerechtsgebouw waren duizen den menschen tezamen gestroomd in afwach ting van het vonnis. De politie moest gewa penderhand optreden tegen S. A.-leden in uniform. Inzake het vonnis te Beuthen verklaart men in kringen der Pruisische regeering. dat door de noodverordening inzake de instelling van speciale rechtbanken de landen niet het recht van genade verloren hebben. Ook een termijn, waarbinnen het doodvonnis voltrok ken moet worden, is niet bekend. Dr. Goebbels publiceert in de „Angriff" reeds zijn standpunt inzake het vonnis te Beuthen. Hij schrijft o.m.: Wij vragen aan dc re geering von Papen, en aan den Rijkspresi dent: Zullen deze vonnissen voltrokken wor den? Zal men inderdaad den moed hebben de hoofden van deze vijf jonge mannen op het blok te leggen? Wil men hier werkelijk een voorbeeld geven, hetwelk in zijn gevol gen zoo wreed en ondraaglijk is, dat men dit op het oogenblik zich eigenlijk niet goed kan reallseeren? Wij wenschen niet geïdentifi ceerd te woi%en met een beweging van ge welddadigheden. Wij verheerlijken de ter reur niet, doch dit verklaren wij wel in het openbaar en voor de geheele wereld: Deze vonnissen mogen niet voltrokken worden. Deze veroordeelingen zijn een vuistslag in het gezicht van het nationale Duitschland. En tenslotte: 350 kameraden hebben wij begraven. In de meeste gevallen waren er geen politie en justitie, die de gerechtig heid deden zegevieren. Verbitterd en ver gramd zweren wij den rooden hetsers een latere wettige vergelding." De persafdeeli'ng van de N.S.D.A.P. neemt als volgt stelling tot het vonnis van Beuthen: „Een kreet van ontzetting en verontwaardi ging gaat door het geheele nationale Duitsch land. Vijf doodvonnissen zijn door het bijzon dere gerechtshof van een zich nationaal noe mende regeering met volledige miskenning van de vertwijfeling, die de aangeklaagden beheerschte over het falen van het staats apparaat tegenover de georganiseerde marxistische moord terreur, waaraan ruim 300 nationaal socialistische vrijheidsstrijders reeds ten offer zijn gevallen. Deze vijf dood vonnissen drijven ieder nationaal en recht vaardig voelenden Duitschex het bloed van schaamte en woede naar her- gelaat. De ver ontwaardiging over dit onbegrijpelijke schrik vonnis wordt nog vergroot door het feit, dat ter zelf der tijd een ander Silezisch bijzonder gerechtshof rijksbannierleden. die op on- menschelijke wijze met voorbedachten rade twee SA-mannen afslachtten en vier anderen zwaar verwondden, slechts bestrafte met ten hoogste vier jaar tuchthuisstraf. Dat Is tweeërlei recht. Nationaal socialisten worden dus door het bijzondere gerechtshof van een „nationale regeering" met den dood bestraft, terwijl het internationale moordmarxisne er van mag afkomen met korte tuchthuisstraf fen en behouden blijft voor de menschelijke maatschappij. Deze beide vonnissen, zijn een slag in het gezicht van het nationale Duitsch land. Millioenen Duitschers verwachten van den heer von Papen als rijkscommissaris- Pruisisch ministerpresident de onmiddellijke opheffing van de ongehoorde doodsvonnis sen van Beuthen, welke onder geen omstan digheden mogen worden ten uitvoer gelegd. Er zal in Duitschland geen rust meer zijn, voor het vonnis van Beuthen opgeheven is. Laat de verantwoordelijke leiders van den staat den ernst van het oogenblik begrijpen, voor het te laat is. In buitenlandsche kringen dott het ge rucht de ronde, dat de rijkskanselier zou heb ben verklaard, dat de doodsvonnissen van Beuthen in ieder geval zouden worden vol trokken. Naar verluidt, is dit echter niet juist. De rijkskanselier heeft in zijn eigen schap van rijkscommissaris voor Pruisen nog geen beslissing genomen. De nadere bijzon derheden van het vonnis zul'en nog .nauw keurig moeten worden nagegaan oir te zien of ook verzachtende omstandigheden zullen kunnen worden gevonden. In kringen der rijksregeering wordt er de nadruk op gelegd, 'ciat de regeerfng niet van zins ls zich bij haar beslissingen op welke wijze dan ook onder een druk ,e laten zetten. De leider van de rijksleiding Ier N.SD.A.P., advocaat Frank II heeft een protesttelegram gezonden aan von Papen en aan rijkspresi dent von Hindenburg, waarin ten scherpste wordt geprotesteerd tegen de doodvonnissen van Beuthen. De N.S.D.A.P., aldus het tele gram. verwacht onmiddellijk begenadiging. De opheffing van de vonnissen is een nood zakelijkheid voor de handhaving van de binnenlandsche rust. Van den kant van de verdediging wordt 3n zake de vonnissen van Beuthen medegedeeld, dat onmiddellijk alle maatregelen zullen wor den genomen en alle stappen bij het Pruisi sche staatsministerie zullen worden gedaan, teneinde een ten uitvoer leggen van de dood vonnissen van Beuthen te verhinderen. Over het proces van Ohlau, dat gevoerd Is voor de Rechtbank te Brieg, meldt V.D. het volgende Van de hoofdverdachten werd de districts leider van de Rijksbanier Durnick tot drie .aar. en de plaat-selijke leider van de rijks- banier Blech tot vier jaar tuchthuisstraf veroordeeld. De veroordeeling geschiedde wegens landvredebreuk en wegens overtre ding der wapenwet-. De verdachte Vanin Sr. werd wegens ern stige landvredebreuk en het toebrengen van ernstig lichamelijk letsel veroordeeld tot twee Jaar tuchthuisstraf. De vakvercenigmgssecretaris Strulik en de Sociaal-democratische wethouder Manche werden wegens landvredebreuk tot resp. anderhalf en 1 jaar gevangenisstraf veroor deeld. Van de beide vrouwelijke verdachten werd vrouw Kose veroordeeld tot zes maanden en vrouw Morawe tot drie maanden gevangenis straf veroordeeld. De overige straffen variee- ren van oen jaar tot drie maanden gevan genisstraf. In het vonnis werd o.m. overwogen, dat de Rijksbanier niet uit was met de verontschul diging, dat zij door de nationaal-socialisten geprovoceerd zijn geworden. De rechtbank is INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel STOFZUIGERHUIS MAERTENS Barteljorisstraat 16 s Telefoon 10756 VAMPYR STOFZUIGERS f 98.- verplicht terreur- en gewelddaden tegen te gaan en deze niet alle mogelijke middelen te bestrijden. Bij het vonnis mag men niet al leen denken aan de verdachten, doch ook aan de slachtoffers, in dit geval aan de doo- den en de 20 zwaar gewonden. De Berlijnsche avondbladen wijdden nog kolommen aan het Ohlauproces. De „Angriff zegt, dat met betrekking op de zware straffen te Beuthen. het vonnis tc Ohlau mild kan worden genoemd. De „Kreuzzeitung" spreekt er haar verwon dering over uit, dat hier niet een zwaar von nis is geveld, daar hier een voorbeeld gege ven had moeten worden. Het „Berliner Tagc- blatt" spreekt echter van onbegrijpelijke zware straffen. Dit oordeel is niet in over eenstemming te brengen met het resultaat van het onderzoek. De sociaal-democratische „Abend" schrijft in verband met de bedreigingen in de natlo- naal-socialistische pers, dat het vonnis van Ohlau. als een vuursignaal door de rijen der Duitsche arbeiders zal gaan. De veroordeel den, zelfs wanneer zij de grenzen van nood weer overschreden mochten hebben, genie ten algeheele sympathie van alle vrijheid lievende menschen. Aan deze speciale recht banken met- haar vonissen tegen republikei nen zal spoedig een einde gemaakt worden. De „Vossische Zeitung" meent, dat het te hopen is dat door het strenge vonnis de toe stand beter zal worden. Het is een hooge prijs, welke betaald moet worden om den vrede in het Duitsche rijk te herstellen. Duitschland. Pruisische Landdag op 30 Augustus bijeen. De agenda voor de eerste zitting van den Pruisischen Landdag op 30 Augustus as. is dezelfde als die welke bestemd was voor de zitting op 1 September. De Landdag zal zich dus bezig houden met de benoeming van een Rijkscommissaris in Pruisen en met de terreur in de verschillende streken van het land. Het Seniorenconvent, dat voor den aan vang der plenaire zitting bijeen komt, zal beslissen deze zitting zal duren en wanneer de Landdag opnieuw bijeen zal komen. Het is nog niet bekend, wanneer de verkiezing van een Pruisische Minister-President zal geschieden. De Landdag-voorzitter Kerrl heeft, het Staat-sgerechtshof op de hoogte gesteld van de bijeenroeping van den Landdag. Engeland. Gaat de textielstaking Zaterdag in? Het schijnt dat de textielstaking in Lan cashire Zaterdag a.s. zal worden afgekon digd. aldus meldt Reuter. De arbeiders wijzen er op. dat de aanvaarding van een loonsver laging. in welken vorm ook. geenerlei goed zal doen aan de industrie. Verder meenen zijn, dat de werkgevers binnen een jaar op nieuw zullen voorstellen de loonen te ver lagen. Woensdagochtend zal echter tusschen de vertegenwoordigers van beide partijen nog een bijeenkomst worden gehouden, waarop alsnog getracht zal worden de onderhande lingen tot bij legging van het conflict te her openen. De Britsche pers over het resultaat van Ottawa. De commentaren in de Londensöhe pers op de resultaten van Ottawa zijn in het alge meen rustig en zakelijk. Aangezien tal van bijzonderheden nog niet gepubliceerd zijn is het moeilijk, zich reeds thans een goed beeld van het geheel te vormen. ..Financial News" schrijft, dat- men de re sultaten met gemengde gevoelens gade slaat, terwijl „Financial Times" in het algemeen met het bereikte kan instemmen en het be sluit om voorloopig niet tot den gouden stan daard terug te keeren. een belangrijke bij drage voor de te houden economische wereld conferentie acht-. De liberale ..News Chronicle" is zeer onte vreden en schrijft, dat de conferer/ne van Ottawa den wereldhandel niet zal bevorde ren. doch in elk opzicht zal beperken. Over de geheele linie heeft zij juist het tegen deel gebracht van wat- personen van betee- kenis als haar doel hadden gezien, nl. de alge meene verlaging der tarieven, de opheffing der handelsbeperkingen en de afbraak van het contlngenteerir.gssysteem. De „Daily Herald" acht het resultaat even eens negatief en wijst vooral op de te ver wachten stijging van de levensmiddelenprij- zen, die door de Engelsche Arbeiderspartij in het Lagerhuis en bij de verkiezingen met felheid zal worden bestreden. De .Morning Post" meent, dat de overeen komsten de strekking hebben van verlaging der handelsbeperkingen, al was ook in en kele gevallen verhooging van de buitenland sche tarieven niet te vermijden. De „Daily Mail" schrijft, dat het resultaat van de conferentie van Ottawa een nieuw en gelukkig hoofdstuk in het boek van de han delsbetrekkingen binnen het Britsche Rijk opent. De „Daily Express" spreekt er in het bij zonder zijn ontevredenheid over uit, dat dc conferentie van Ottawa geenerlei voordeelen voor den Engelschen landbouw heeft ge bracht. Het oordeel van de Dominions en de Koloniën over de Imperiale Conferentie. De resultaten van de conferentie te Ot tawa, zijn voorzoover thans reeds te overzien in de Dominions en de koloniën met voldoe ning ontvangen. Het. leidende Zuid-Afrikaansche blad ..Cape Times" verklaart- echter in een hoofdartikel, dat de conferentie de al te hoog gespannen verwachtingen teleurgesteld heeft. De resul taten van Ottawa zullen weliswaar moeilijk direct in klinkende munt omgezet kunnen worden, doch zij beteeken en zeer zeker ook een verderen stap in de richting van het te Lausanne aangevangen werk; het vertrou- wen en de ondernemingsgeest te herstellen. I Dc Australische minister-president Lyons i verklaarde, dat de resultaten der conferen tie door het Australische volk met voldoe ning warden begroet. Het ministerie van Beethoven bij 90 graden. (Van onzen Londenschen correspondent) Het licht is nog niet opgegaan achter de wijzerplaat van de groote klok hoog in den gevel van het witte Broadcasting House. Het licht van den dag is nog goed, 's avonds acht uur in Augustus. Wij troepen naar bin nen door drie wijd-open deuren, niet die van het radio-paleis, o neen, maar die van de Queen's Hal', naast-aan, het oude con certhuis dat als dependance van den hyper- modernen tempel voor de mechanische mu ziek kan worden beschouwd. Hier rondom Portland Place staat de Queen's Hall ook onder topografischen indruk onder de be scherming van Broadcasting House. Bij de gratie van de machtige moderne on derneming ,welke een groot deel van de 5.000.000 halve ponden sterling van haar klanten jaarlijks ontvangt en opsoupeert, mogen wij luisteren naar de Proms voor 2 shilling per hoofd. Wij mogen staan aan de bron van den muzika'.en luister die zal klinken uit evenveel luidsprekers als er luisteraars zijn, die een symphonie-concert verkiezen boven minder ambltieuse radio nummers. Het observatorium van Greenwich heeft vanmiddag doen weten dat het de hoogste temperatuur sedert zijn bestaan heeft opgetcekend, een slordige 100 graden in de schaduw. Deert het ons. minnaars van Beethoven? Het is Beethoven vandaag! Ik heb al gezegd, wij gaan naar binnen in troe pen. de jeugd van veertien tot veertig jaar, gechaperonneerd door eenige zeer grijze oude dames en oude heeren. Wij offeren met liefde onze twee shilling „aan de deur". Het is de eenige weg. Natuurlijk. Hoe kan men plaatsen reserveeren voor hen die promenee- ren! Ik spreek van promeneeren op gezag van de traditioneele aanduiding. Het con cert is een Promenade-concert, dat met wei nig onderbreking 38 zomerseizoenen lang al de vervoering der muziek heeft gewekt, in die scharen, waarin gevoel geldgebrek ver goedt. Er is geen verheffender instelling in Londen, dat zoo vaak en zoo onrechtvaardig als onmuzikaal is uitgekreten. Ik sprak van de jeugd van veertien tot veertig. Jaren bepalen den leeftijd. Het hart bepaalt de jeugd of den ouderdom. Hij is een jeugdig man. die met vier kruisjes beladen, drie uur of langer kan staan op den vloer van Queen's Hall om te luisteren naar het orkest van de B. B. C. onder Sir Henry Wood. Wij staan er met zeven of achthonderd. Er is ruimte genoeg. Verticaal nemen wij minder ruimte in dan in drieën gevouwen op een fauteuil. Er zijn geen ze tels. behalve een enkele rij. geplaatst met de ruggen tegen het orkest-podium, en een enkele rij, geplaatst heelemaal in het rond tegen de wanden. Er zijn menschen, die geen prom tickets hebben. Zij kunnen zitten op het balcon voor 3 shilling, of in de Grand Circle voor 5 tot 7=: shilling. Zij zijn niet de ware broeders en zusters van de Prom-con- certen. Zij verkeeren letterlijk hier en fi guurlijk in de samenleving in hoogere gebie den. De dames wulven zich koelte toe met- struisveeren waaiers. Wij zien het haar doen. van onzen lagen vloer af. maar benijden haar niet. Beethoven's eerste piano-con cert is aan den gang. De besten onder ons staan als een standbeeld. Een dier besten is een jongeman, gekleed in een hagelwit voet balpakje. met witte kousen tot onder de knieën en zwarte lage schoenen. Een pflp» die uit is gegaan in zijn hand. getuigt van zijn menschelijkheid. Hij staart op zijn tec- nen en is weg van zijn omgeving totdat het Allegro scherzando zvjn pittig einde neemt. Een andere beste onder ons is een jongens achtige vormelooze vrouw met een Grieksch profiel, dat naar den hemel is gericht en scherp afsteekt tegen het ijsvogelblauw en verguld van het decoratieve hoofdmotief van het inwendige van den muziektempel. De. slecht-sten onder ons en hun aantal Ls verblijdend gering blijven in de couloirs waar de muziek is gesmoord. Zij vormen al tijd paren en kijken in eikaars oogen in plaats van in de verwezenheid. Wij maken wat beweging tusschen deelen van de sym phonic of het concerto. Het is geen prome neeren. Wij vertreden ons wat. En zij. dto aan de vereering van muziek lieldenverec- ring paren schuifelen dichter en dichter naar voren om Sir Henry in al zijn gezelll- gen omvang en in zijn energieke vrije en orde-oefeningen beter te kunnen bewonde ren. Het orkest zit achter bloemen. Er Ls nooit een Promenade-Concert geweest, waarin het orkest niet achter bloemen zat. De suggestie, die uitgaat van deze frissche kleurenpracht-, is bijna afkoelend. Midden op onzen vloer staan varens in een cirkel in potten. Het arrangement is als een oase, waar wij heen worden getrokken als de muziek verpoozing geeft. Want geloof niet dat muziek steeds verpoozing is. Nu is zij het wanneer zij staakt. De droppelen zweets vormen zich op onze voorhoof don, kaken en nekken, terwijl Sir Henry Wood met zijn linkerhand de klan ken grijpt uit zijn orkest, het einde van liet eerste deel van de Zevende is een verlos sing. Zakdoeken raken in vegende werking. Programma's doen hier wat de struisveeren boven doen Nu staan wij op dezen voet. dan op den anderen. De hitte komt van boven en van benoden en van opzij. En hoe houdt Sir Henry het uit in zijn formeel avondcostuuin. Geen' wonder dat hij gedurende een prom- concert drie maal van overhemd verwisselt. Maar Beethoven is machiger dan de at mosfeer en het ongemak van 90 graden Fahrenheit. Zijn scherzo van het derde deel heeft ons het besef van loodzware boenen en droppelen, zwellend uit een millioen po riën doen verliezen. Toch komt de pauze als een verlossing. Jassen waren al lang neer gelegd bij voet-en. Een orgie van open nek ken, van roode, witte, zwarte, groene, grijze, roomkleurige, bont gestreepte, roodgerand pimpelpaarse overhemden heeft zich door symphonic en zangnummer heen ontwikkeld. Nu nemen allen hun studieboeken en hun gestorte kleeren op en begint de aanval op het ijs-buffet in de vestibule, terwijl Sir Henry van overhemd verwisselt. Door de wijd open deuren tlrailleeren wij de straat op om te ontdekken dat het binnen koeler is. Het licht is nu aangegaan achter de klok van den radio-tempel. Rijen lieflijke meis jes loopen cigaretjes te rooken op het pla veisel voor de Hall. Dat hadden zij trou wens. en de mannen, ook al gedaan op den promenadevloer. die vol peukjes en ver waarloosde avond-edities ligt. Bij een prom- concert mag men naar hartelust rooken in dien men maar de voorzorg neemt geen lu cifers aan te strijken gedurende de muziek. handel rekent in verband met, de aan Austra lië toegekende preferentieele tarieven op een bedrag van 2 1 4 millioen p. st. De minister-président van Nieuw-Zeeland Forbes is eveneens tevreden. De overeenkom sten zijn veelbelovend voor een toekomstige nauwere samenwerking tusschen de deelen van het Britsche wereldrijk. In Birma is men teleurgesteld, dat men geen preferentieele tarieven heeft verkregen voor zijn hoofdproduct, dc rijst. Tenslotte kan nog gemeld worden dat men te Ottawa zelf niet zoo optimistisch gestemd is. Men vreest dat Amerika tegenmaatrege len zal gaan nemen in verband met de over eenkomst tusschen Canada en Engeland. Britscli-Indië. Ongehoorzaamheidsactie duurt voort. Het. wekelijksche rapport omtrent de bur gerlijke ongehoorzaamheidsbeweging in Indië vermeldt, dat in de Vereenigde Provincies nog steeds treinen worden aangehouden door Congresvrijwilligers. terwijl telegraafdraden worden doorgesneden. Enkele plaa.selijke po litieke leiders wisten door hun optreden nieuwe activiteit te ontwikkelen. Te Bombay hebben Congreshuurliugen ge demonstreerd. In de provincie was alles rus tig. Ook uit andere provincies worden geen bijzondere gebeurtenissen gemeld. DE VLIEGSTERS MARSALIS EN MC PHETRIDGE GELAND. 1% UUR IN DE LUCHT. NEW-YORK, 22 Aug. V. D.) De Amerikaan- sc'ne avi a trices MarsalLs en Mc-Phetrldge zijn na 196 uur en 6 minuten duurvliegen om 23.06 MET. op het vliegveld Curtisfield ge land. GEEN LIJKEN MEER IN IIET WRAK VAN DE NIOBE. KEEL, 22 Aug. (V. DHet wrak van de ..Niobe' ligt nog steeds op de plaats, waar men het in de Heitondorfer Bocht aan de oppervlakte heeft gebracht. Alle ruimen en verblijven zijn nogmaals grondig doorzocht, doch lijken heeft men niet meer gevonden De lijken die gisteren geborgen werden zijn inmiddels naar Kiel overgebracht. De Rijksmarine treft voorbereidingen om den dooden van de ..Niobe" de laatste eer te bewijzen. Van acht slachtoffers zijn de lijken op verzoek van do familie naar hun woon plaats overgebracht. Een der lijken kon niet meer geïdentificeerd worden. In de kerk van het gamizoenskerkhof staan onder groene palmtakken en kransen de 24 kisten. Familieleden en personen van Rijksweer en vloot komen en gaan in stilte en leggen bloemen oo de kisten. Ir. een hoek van het eerc-kerkhof voor de gevallenen van den wereldoorlog, aan weerszijden van de houten grafkruizer. op de graven van de bemanning van de duikboot U.B 106 zijn twee groote kuilen gedolven waarin de kisten met het stoffelijk overschot van de slacht offers van de „Niobe" zullen worden bijgezet-, De vlaggen zijn alle halfstok gehcschen. DRAMA IN EEN HERBERG TE KEULEN. OM EEN GEWEIGERD GLAS BIER. KEULEN. 22 Augustus (V. D.) In een herberg tc St. Ingbert vroeg een werklooze gisteren een glas bier. dat hem geweigerd werd. Eenige uren later kwam hij terug, ging op de 20-jarige herbergiersdochter toe, en loste eenige schoten op haar, waardoor ze zwaar gewond werd. De moeder, die haar dochter te hulp wilde komen, kreeg een schot in den arm. Daarna richtte de werklooze het wapen tegen zichzelf en schoot zich met een schot door de slaap. GEWELDIGE BRAND GESTICHT TE MOSKOU. MOSKOU. 21 Augustus (Reuter) Heden heeft hier een geweldige brand gewoed, waar door vijf groote gebouwen en 42 kleinere ge bouwen, meest boerenwoningen, In de asch legde. De brand was. uit wraak over diens ontslag, door de vrouw van een arbeider aange stoken. DUITSCH KUNSTVLIEGTUIG ONTPLOFT. PILOOT EN PASSAGIER GEDOOD. LEIPZIG, 20 Augustus (V.D.) Heden morgen is c-p het vliegveld LeipziOh-Moek.au een vliegtuig kort na den star: verongelukt. Bij het uitvoeren van kunst vluchten botste het toestel tegen een op het veld staande hal en exploideerde, De piloot Bader en een passagier werden gedood, het vliegtuig ver brandde. AGENDA DINSDAG 23 AUGUSTUS Gioote Kerk: Orgelconcert 8.15 uur. Palace: „Afzwaaien". Op het tooneel: Va lentino Gerziadei, het speelkaarten-wonder. 2.30 en 8.15 uur. Rembrandt Theater: „Ich blcib' bei Dir". Op het tooneel: Niotna en partner in hun scène „Het vallende huis". 2.30. 7 en 9.15 uur. Luxor Sound Theater: „Vadertje Lang been". Vooraf de revue-film: „Lachcn vergeet". 2.30 en 8.15 uur. Kunstzaal Reeker. Wagenweg 102. Tentoon stelling van werken van Haarlemsche beel dende Kunstenaars. 107.30 uur. Teyler's Museum, Spaame 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve 's Maan dags, toegang vrij. WOENSDAG 24 AUGUSTUS Gemeenteraadsvergadering, Prinsenhof, 1.30 uur. Bioscoopvoorstellingen 's middags en des avonds. Kunstzaal Reeker. Wagenweg 102. Tentoon stelling van werken van Haarlemsche beel dende Kunstenaars. 107.30 uur. APOTHEKEN (AVOND- EN NACHTDIENST) Firma Grijseels en Van Hees, Lange Vecr- straat 14. Tel. 11000. L. Schoor], Frans Halsplein 1. Tel, 11180, Bosch cn Vaart-Apotheek. Bosch en Vaart straat 26. Tel. 13290.

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 5