DE VIERDE MAN HET BEZOEK VAN H. K. H. PRINSES JULIANA aan Roermond. - De prinses en Mgr. Lemmens, bisschop van Roermond bij het verlaten van de Munsterkerk. VIER MAANDEN VOOR DEN VASTGESTELDEN TIJD had Dinsdagavond In Artls (c Amsterdam de trekking plaats der grootc loterij van de Joodsche Invalide. Een overzicht van de trekking, die ten overstaan van notaris Heimans geschiedde. DE EERSTE POSTBESTELLING SINDS DRIE MA ANDEN. De viermaster ..Archibald RusseP heeft een reis van Australië naar Engeland gemaakt, die ongeveer drie maanden duurde. Bij aaiv.omst in de Londenschc haven was een der eerste bezoekers aan boord de postbode. VERGANE GLORIE. In het R.A.L-gebouw tc Amsterdam begon Dinsdag de veiling van decors en tooncclcostuums der Kon. Ver. „Het Nedcrlandsch Toonccl". Verschillende bekende figuren uit de artistcnwcreld woonden de veiling bij. VOOR WERKLOOZEN geeft de Rerlijnschc Schupo meermalen per weck opcnliu htconccrten, die zich in veel belangstelling kunnen verheugen DE „TOURIST TROPHY" SNEL- HEIDSWEDSTRIJ- DEN op het circuit nabij Belfast, zijn gewonnen door Whitcroft. terwijl Eyston (links) als tweede aankwam. Na hun overwinning werden zij gehuldigd. DE NIEUWE BURGEMEESTER VAN TERMLNTEN. dc heer R. v. d. Ley. Is officieel geïnstalleerd. Dc loco-burgc- mccstcr, de heer R. Oostcrwlld hangt den nieuwen burgervader den ambtsketen om. FEUILLETON. (Een geval uit de praktijk van Inspecteur Sanders, lid der Centrale Recherche) door UDO VAN EWOUD. Nadruk verboden. 27) Wils heeft een ontmoeting. Slechts weinig steden in het oude Europa kunnen bogen op het bezit van een zoo ac tieve vereeniging voor vreemdelingenverkeer ■als Düsseldorf, dat haar snelle opkomst voor een groot deel aan een intensieve propagan da op dit gebied te danken heeft. De groote Machinetentoonstelling, in het begin van deze eeuw gehouden, heeft voor het eerst de aandacht der geheele wereld op de „Kunst und Gartenstadt" zooals Düssel dorf terecht genoemd wordt, gevestigd en sindsdien is een vooruitstrevend gemeente bestuur er in geslaagd de stad te maken tot een centrum van vreemdelingenverkeer dat ook in het buitenland een uitstekende repu tatie geniet. Terecht heeft men ingezien, dat de aan wezigheid van groot industrieën voor een ge meente nog geen beletsel behoeft te zijn om zich ook op kunstgebied te onderscheiden. Hoewel in het bijzonder de machine-indus trie in Düseldorf een zeer belangrijke plaats inneemt, valt dit den vreemdeling, die de stad bezoekt, niet onmiddellijk op. De groote fabriekscomplexen nl., voor het jnecrendeel in de voorsteden gelegen, zijn er nooit in geslaagd het stadsbeeld, dat vooral ook uit een oogpunt van moderne steden- bouwkunst. de aandacht verdient, te overheer- schen.. Breede verkeerswegen, waarin de han deldrijvende middenstand op waardige wijze' vertegenwoordigd is, ruime pleinen en fraai aangelegde plantsoenen geven Düsseldorf het karakter van een welvarende handelsstad, die weliswaar het jagende, allesbeheerschen- de tempo en de cosmopolitische sfeer van de metropolis mist, maar desondanks den vreem deling een milieu biedt, waarin hij zich ook als niet-Rijnlander behaaglijk moet gevoelen Hoewel de omstandigheden, waaronder Wils en Sanders het ruime Stationsplein betraden geen gelegenheid lieten om zich te vermeien in den aanblik, die de stad op dezen zonnigen winterochtend bood, kostte het hun toch eenige moeite zich geheel los te maken van de herinneringen, die beiden aan een vorig bezoek bewaarden. Uit dë hall van het station komend, bleven zij even staan als om het welbekende stads beeld diep in zich op te nemen en Wils, de gedachten van zijn metgezel radend, kon dan ook niet nalaten op te merken, dat ook hij het betreurde in deze stad de misdaad te moeten achtervolgen. Slechts enkele stappen scheidden hen van het Hansa Hotel, dat de Arnhemsche recher cheur genoemd had als de plaats, waar hij eventueel bericht voor hen zou achterlaten. Zij zochten zich een weg tusschen de af en aanrijdende taxi's door, naar den ingang van het hotel, dat bewaakt werd door een met veel goud gegalonneerden portier, bij wien Sanders naar dc aanwezigheid van den heer Evertsen uit Holland informeerde. De man stelde zich in verbinding met een eveneens zij het in een minder imposant, uniform ge stoken collega, die in een vrijwel geheel door de centrale van de huistelefoon in beslag ge nomen kantoortje troonde en keerde, na met deze eenige woorden gewisseld te hebben, te rug met de verzekering het ernstig te be treuren, te moeten mededeelen, dat de heer Evertsen wei een kamer besproken had, maar daar den afgeloopen nacht geen gebruik van had gemaakt. Of meneer Evertsen dan misschien e§n brief had achter gelaten voor Mr. Govers? Dal bleek inderdaad het geval. De portier begaf zich wederom naar dc loge. waar zijn collega reeds met een couvert in de hand ge reed stond. Sanders stak het epistel in zijn binnenzak, drukte den portier een muntstuk in de hand en liet zich daarna, op den voet door Wils gevolgd, door de glazen deur draaien, welke toegang gaf tot het aangren zende restaurant. Zij namen plaats aan een tafeltje voor een der ramen, lieten zich door een kellner kof fie brengen en terwijl Wils een sigaret op stak, verdiepte Sanders zich in het schrijven van den rechercheur. Het bleek slechts een kort briefje te zijn. Nadat hij het had door gelezen, staarde hij cenigen tijd zwijgend naar bulten. Hoewel het geduld van den re porter op een zwaren proef werd gesteld, wachtte deze rustig af tot de inspecteur het oogenblik achtte om zich tot hem te wenden, „Weinig, maar niet onbelangrijk"', zei deze eindelijk. Wils het briefje toeschuivend. Deze las: ..Gezochte begaf zich hedenavond na aan komst onmiddellijk naar de oude stad en we! perceel Alte Jakobstrasse 13 dat den indruk maakt van een ouderwetsch woonhuis. Op haar kloppen ontving zij gee"n gehoor, waar na zij haar intrek nam in hotel ..Zweibrüc- ken Hof" aan de Königsallee Ook ik heb hier m'n tenten opgeslagen. Begeef u dus na aan komst zoo spoedig mogelijk naar genoemd hotel, waar u, indien ik niet aanwezig mocht zijn, bericht zult vinden. E. De reporter las het briefje nog eenige ma- .cn door alvorens zijn meening kenbaar te maken. Eindelijk zei hij, terwijl hij Sanders het epistel over de tafel weer toeschoof: „We zullen maar niet te lang wachten met aan deze invitatie gevolg te geven. Het begin van onze expeditie hitr lijkt me nogal hoop vol. We hebben nu althans een adres, dat we in het oog kunnen houden, al zal dan ook nog moeten blijken in hoeverre dit voor ons onderzoek van beieckonis kan zijn". De inspecteur scheen dezelfde meening te zijn toegedaan. Hij riep den kellner om af te rekenen e:. een minuut later stonden bei den in de breede Graf Adolphstrassc. waar dc bestuuroer van een juist voorbij rijdende taxi werd aan gc ïocpen. „Ik vrees. Miel", begon Sanders, toen de chauffeur den wagen in beweging zette, dat we de politie hier er niet buiten zullen kun nen houden. Wanneer da-t perceel in de Alte Jakobstrasse werkelijk een rol In deze ge schiedenis speelt, zal de Diisseldorfsche re cherche ons wellicht belangrijke inlichtingen kunnen verschaffen Niet onmogelijk dunkt het me dan ook d.vt wc hier met een bende te doen hebben, die zoo spoedig mogelijk moet werden opgeruimd en dat zullen we uiteraard ni«t zonder assistentie van de col lega's hier kannen klaar spelen". „Naar mijn meening ligt het zelfs voor de hand. dat deze bende een internationaal ka rakter draagt. Wanneer we bedenken, dat zuster Robert zoo'n goede bekende is van de Belgische justitie, bestaat er alle reden om aan tc nemen, dat deze onderneming in ver schillende landen haar vertakkingen heeft. Wat Holland. België en Duitschland betreft, schijnt dat in ieder geval wel vast te staan". Sanders gaf niet direct antwoord. Eenigs- zins nerveus trommelde hij met de vinger toppen op de ruit van de taxi, een gebaar, dat Wils niet van hem kende en daarom zijn ver wondering opwekte. „Is het zelfvertrouwen zoek?" vroeg hij spottend, toen Sanders zijn roffel even moest onderbreken, daar de taxi met een scherpen hoek de Königsallee opzwenkte. „In 't geheel niet; maar jouw opmerking over dat internationale karakter heeft me plotseling te denken gegeven". Hij keerde zich met een ruk om en keek Wils strak in het gelaat. „Zou jij het onder deze omstandigheden vreemd vinden, Miel, wanneer aan het licht kwam, dat dc bende ook in andere Duitsche plaatsen leden telt? B.v. in Hannover of in een centrum van vreemdelingenverkeer als Bad Harzburg?" „Aha, ik begrijp, waar je heen wilt. Hellln- ger's compagnon nietwaar, die zich plotse ling meende tc moeten terugtrekken, toen het er op aan kwam zijn pension ln de Ilarz mot een hypotheek te belastenOnmogelijk dunkt het me niet, tenzij het onderzoek heeft uitgewezen, dat de man volkomen vrij uit gaat". „Dat laatste punt kunnen we gevoegelijk uitschakelen. Dc Rotterdamsche recherche schijnt nog steeds niet aan het eind van haar onderzoek en vermoedelijk zullen daar nog wel eenige dagen mee gemoeid zijn. Ver geet niet, dat het hier een vreemd fling be treft, van wien bij ons te lande niets, maar dan ook in 't geheel niets bekend is. Enfin", besloot hij, het gesprek afbrekend, daar de wagen nu voor Hotel „Zweibrückenhof" stop te. „we zullen maar afwachten wat de eerst volgende dagen aan het licht brengen" En toen ook de reporter zich gereed wilde ma ken om uit te stappen, liet hij er haastig op volgen: „Blijf jij zeo'.ang in den wagen tot ik weet. dat dc kust vrij is. Ons spel zou totaal bedorven zijn. wanneer jij daar binnen tegen Zuster Robert aanliep. Laat Je dus vooral niet te veel zien". Terwijl Sandres zich haastig verwjderdc. deed Wils. zooals hem gezegd was. Hij gaf den chauffeur opdracht een ochtendblad te koopen van een op een hoek van een zijstraat staande krantenvrouw en verborg zich in .het fond van den wagen. zóó. dat althans zijn gelaat voor de voorbijgangers onzichtbaar was. (Wordt vervolgd), J

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 9