VOOR DE FORENSEN. V - HAARLEM'S DACBLAD DONDERDAG 25 AUGUSTUS 1932 Het forensenwezen in Nederland. Het Nederlandsch Instituut voor Volkshuis vesting cn Stedenbouw heeft een onderzoek ingesteld naar den invloed van het ver schijnsel van het forensenwezen op de ste denbouwkundige structuur van Nederland. Er werd samengewerkt met den Alg. Bond van Forensen, omdat die organisatie gelijk tijdig het plan had opgevat om eens na te gaan hoeveel forensen er in ons land zijn. De studie is bewerkt door Dr. G. Th. J. Delf- gaauw. Aan het overzicht dat ..de Forens" daarvan geeft ontleenen wij het volgende: Voor de werkgemeenten brengt de foren senbeweging mede dat zij voor een relatief, d.w.z. in vergelijking met den bevolkings omvang, groot produktie- en distributie apparaat zorg hebben te dragen. Elke wer ker brengt zijn eischen mede; ruimte voor fabrieken cn werkplaatsen, voor pakhuizen cn kantoren, havens en kaden, spoorwegem placementen. los- en laadgelegenhcid moet aanwezig zijn. De stedebouwkundige vraag stukken der werkstad zullen van gecompli ceerder aard zijn dan die der woonstad. Men ziet dat. dadelijk, wanneer men de ingewik kelde stedebouwkundige vraagstukken, waar voor Amsterdam en Rotterdam staan, versc hikt met den betrekkei ij ken eenvoud der Haagsche problemen; de vergelijking blijft er slechts een van min of meer sterke nuan ceering. De struktuur der woonstad is immers ook ver van eenvoudig, want zij is in geenen rieele ontbloot van bedrijfsleven. Tal van be drijven moeten immers worden uitgeoefend ter plaatse, waar de afnemers wonen, de be drijven. die men aanduidt als ..verzorgende bedrijven". Men stelle zich slechts voor dat de rijwielhersteller zijn werkplaats in de werkstad zou hebben, of dat alleen daar cafe's en restaurants zouden gevestigd zlin. Elke stad heeft naast zijn primair bedrijf, secundair bedrijf; bedrijf, dat vanzelf door het bestaan der stad. wordt aangetrokken. Dat verzorgende bedrijf wordt dus uiteraard in de woonstad uitgeoefend. Kennis van de grootte van het aantal /erzorgers is van be lang. teneinde te kunnen bepalen hoeveel personen in liet bedrijfsleven eencr forensen- stad werkzaam moeten zijn bij een gegeven aantal forensen. Het verschil tusschen de beide tvpen van gemeenten is derhalve groot, want niet al leen zal de omvang van het bedrijfsleven verschillen, maar het zal ook bedrijfstech- nisch van anderen aard ziin. In het alge meen gesproken zal de verzorgende arbeid door kleinbedrijf gekarakteriseerd worden, terwijl de primaire arbeid veelal in grootbe drijf zal worden verricht, of den aanleg van groote gemeenschappelijk gebruikte instal laties 'havens en haventerreinen b.v.) ver- eischt. Voor de woonstad zullen dus in het al gemeen weinig problemen uit de ligging van haar bedrijfsleven voortvloeien; het zal ge makkelijk in de woonwijken worden opgeno men: De moeilijkheden zullen zich vrijwel benerken tot het aanwijzen van de Juiste plaatsen voor garages e.d. Slechts wanneer d« woonstad oen erooten omvang zou ver krijgen. zou behoefte b.v. aan opslagplaatsen van brandstoffen en bouwmateriaal, aan loodsen bij een consumptiemarkt. worden ge voeld en moeilijkheden baren. Gas- en clec- triciteitsvoorziening kunnen in onze daeen, nu gewestelijke Installaties de plaatselijke steeds meer op den achtergrond dringen, nog slechts ten deele voor de plaats waar zij gevestigd zijn zelf als verzorgende bedrij ven worden opgevat; een zuivere woonstad zou do zorg hiervoor rustig aan een nabijge legen werkstad kunnen delegeeren. Terwijl dus de werkstad voor de taak komt te staan aanleg van haven- en industrie terreinen wei-overwogen ter hand te nemen, kent ook de woonstad haar eigen zorgen. Waar het wonen voor haar ..primair" Is, moet zij er bij voortduring op bedacht zijn niet In dit opzicht haar aantrekkelijkheid te verliezen. Gemakkelijk is deze taak veelal niet. De meeste gemeenten met een uitge sproken ,,woon"-karakter hebben dit aan bestaand natuurschoon te danken en van daar dreigt juist de uitbreiding der bebou wing de basis aan hun bestaan te ontnemen. Waar zij dit niet beseffen, en eerst ln den laatsten tijd begint dit besef algemeen te worden, zullen zij wellicht in de zucht naar expansie de kip-met de gouden eieren slach ten. De zorg voor aantrekkelijke woongele genheid is overigens niet tot de woongemeen- ton beperkt.. Ook de werkgemeenten zullen er naar streven het wonen binnen hun grenzen aanrekkelijk te maken. Toen Am sterdam in 1905 het eerste moderne uitbrei dingsplan, het plan-Zuid van Berlago, als richtsnoer voor een belangrijk gedeelte van de stadsuitbreiding aanvaardde, werd er in den gemeenteraad op gewezen hoezeer dit scheppen van 'n aantrekkelijke, grootsch op gevatte woonwijk ertoe zou kunnen bijdra gen den trek van Amsterdammers naar de omliggende gemeenten te stuiten; hetzelfde denkbeeld ligt, naast andere overwegingen, ten grondslag aan den thans in Amsterdam ter hand genomen aanleg van een uitge strekt bosch. Een stedebouwkundig belangrijk gevolg van het. forensenwezen is ook het tusschen woon- cn werkgemeente ontstaande verkeer; op bepaald^ uren van den dag zullen nnn de verkeersmiddelen naar en van de wereldstad hooge eischen gesteld worden. Het forensenverkeer is voorts van groote beteeken is voor de zgn. decentralisatie van het bedrijfsleven. Eencrzijds kan het een aanwijzing vormen voor bestaande centra lisatie. die zoo sterk gegrondvest is. dat er geen sprake van is dat de bedrijven, waarin de forensen werkzaam zijn. uit de centrale stad naar buiten zouden worden verplaatst. Maar andererzijds kan het een uiting ziin van decentralisatie in het bedrijfsleven. die gepaard gaat met centralisatie ln het wn- nen. Uit. de ciifers zal blijken, dat de groote .•-reden niet uitsluitend werkgemeenten ziin. maar tevens een reservoir vormen, waaruit door de Industrie tot in soms verren omtrek werkkracht geput wordt. Er is n.l. tweeërlei fovensenbewoging van verschillende econo mische beteekenis. Primo is er de groep van forensen, die een zekere vrijheid bezitten ln dc keuze der plaats, waar zii willen wonen, maar wier bedrijf aan een bepaalde plaats is eobonden; het betreft hier grootcndcols beter gesitueerden, die er de voorkeur aan neven op prootcren afstand van hun werk te wonen. Dergelijke personen bewijzen dat „het wonen" gemakkelijker eedecentrall- s-vrd kan worden dan „het werken", dat In zijn plaats van uitoefening door tal van maatschappelijke factoren beheerscht wordt. S'-enndo Is er een groen van forensen die ••cbonden is aan een bepaalde woonplaats, maar wier werk elders ligt.; het betreft hier pen scheel andere sociale -categorie, voorna- lijk ongeschoolde arbeiders. De gebonden heid aan een bepaalde woonplaats vloeit voor hen voort uit de aanwezigheid aldaar van een omvangrijke arbeidsmarkt, waar voortdurend veel en velerlei werkgelegenheid bestaat. Daar zijn veelal ook organen van ar beidsbemiddeling aanwezig, die de plaatsing van arbeidskrachten in een geheel district bewerkstelligen. De bedoelde forensencate gorie bestaat ten Jeele Gok uit gezinsleden, die elders werken dan waar de kostwinner van het gezin werkzaam is en dus wonen moet of wil. Aldus ontstaat b v. in Amsterdam een omvangrijk forensenverkeer met dc Zaan- gemeentcn en met Weesp: het betreft hier jeugdige fabrieksarbeiders (vooral arbeid sters). wier vaders in Amsterdam werkzaam zijn en daar een of ander beroep uitoefenen, waarvoor de noodige scholing vereischt is. Het is een bekend feit, hoe in een groote stad b.v. de konfectie-induslrie in haar arbeiders voorziening afhankelijk is van de mede-aan wezigheid van de metaalnijverheid (of in Amsterdam van de diamantnijverheid). Wanneer men op groote schaal „uitzwer- ming" van dergelijke ongeschoolde arbeids krachten waarneemt, blijkt dat er van een zekere decentralisatie in de vestiging der nij verheid sprake is. Dc cijfers van de forensen beweging zeggen dus op zichzelf weinig of niets ten aanzien van het decentralisatie- vraagstuk; voor elke geconstateerde bewe ging zal individueel moeten worden uitge maakt of zij indicatie van decentralisatie dan wel van centralisatie in het bedrijfsleven is. Voor een studie der decentralisatie-tenden- zen kan echter in geen geval aan deze cijfers worden voorbij geeaan Meer dan wellicht in eenig ander ver schijnsel komt in het forensenwezen tot uit drukking, hoezeer sommige groepen van ge meente tezamen een economische eenheid vormen, zoodat de gemeentelijke bevoegd heden voor de behartiging van meerdere be langen, soms van dagelijkschen aard, gaan tekort schieten. Wanneer de woon- en de wer>:,belangen van een persoon binnen ver schillende gemeenten ligrren, zal er geen ge meente meer zijn, aan welke de taak toevalt de belangen van dien persoon geheel te beharti gen. Wanneer in de industrie in de eene ge meente slapte ontstaat, zal dat tot uitdruk king komen door werkeloosheid in de andere gemeente. Aldus ontstaat een ondoelmatige verschuiving van lasten, die ertoe kan lei den dat geen der beide gemeenten zich ge roepen voelt tot pogingen om de ontwikke ling der industrie te bevorderen. STADSNIEUWS OUD-BURGEMEESTER BOREEL W -, «i m 'f-- Mm Op 10 September a s. viert een man aan wien onze stad veel te danken heeft cn die gedurende ruim 19 jaren Haarlem's eerste burger geweest is. zijn SOen verjaardag. Het- is misschien voor velen niet noodig, aan dit feit te herinneren, want Haarlem is zijn oud-burgemeester niet vergeten cn bij verschillende gelegenheden, wanneer bij voor beeld bekende Haarlemmers een jubileum vierden of een voor Haarlem gewichtig feit plaats had, bleek dat ook oud-burgemeester Boreel nog steeds met de bloemenstad mede leeft. Ongetwijfeld zullen dan ook talloos velen, vooral vele Haarlemmers, den lieer Boreel op 10 September van hun hartelijke belangstel ling doen blijken cn wij van onzen kant grij pen gaarne deze gelegenheid aa.i om nog eens de aandacht, te vestigen op do groote verdiensten, die Jhr. Boreel voor Haarlem heeft gehad. Jhr. Mr. Jacob Willem Gustaaf Boreel van Hogelanden werd geboren :e Velscn. op 10 September 1852. Hij studeerde aan de Univer siteit te Leiden waar hij in 1877 in de rechts wetenschappen promoveerde. Het volgend jaar zag hij zich benoemd tot burgemeester van Castricum en in 1884 tot burgemeester van Heemskerk. In 1888 werd hii gekozen tot lid van de Tweede Kamer welke functie hij bleef vervul len tot 1893. in welk Jaar hij op 1 Maart benoemd werd tot burgemeester van Haar lem. als opvolger van Mr. Iorder..-. In 1893 werd hij tevens lid der Prov. Staten van Noord Holland. Toen buvgcm"cster Bnreel m '911 vor de derde maal herbenoemd werd, bleek uit zi.in woorden in de eerstvolgende -a ids-ergade ring. dat het zeer onzeker was of hij in de nieuw» zesjarige periode tot h-r. in.l tce zou aanblijven. Het was wel bekend, dat Jhr. Boreel sedert eeniccn tijd wel gaarne het burgemeesters ambt wilde verwisselen met een dat minder zware eischen stelde. En zoo aanvaardde hij op 18 Juni 1912 het ambt van lid van Ge deputeerde Staten van Noord Holland, dat hii ook weer verscheidene jaren bleef ver- vuljen met zijn gewone ernst, toewijding en degelijkheid. Gedurende de 19 jaren van zijn burge- 1 meesterschap heeft Jhr. Boreel zeer veel In het belang der gemeente gedaan. Hij was een goed burgemeester, die bo ven de partijen stond en streng rechtvaar dig was, een man van wien men wist wat men aan hem had. Van de zaken, die onder zijn bestuur tot stand kwamen moet in de eerste plaats ge noemd worden, de overneming van de gas fabriek door de gemeente. Voorts werd een duinwaterleiding geschapen, (de burge meester had in de totstandkoming hiervan een groot persoonlijk aandeel) de sluis te Spaarndam wed vergroot, de Electrischc Spoorweg Mij (E. S. M.) ontstond en Haar lem kreeg een nieuw station. De zorg voor dc openbare gezondheid in verschillende vormen had de bijzondere aan dacht van burgemeester Boreel. De melkver- ordening, de keuringsdienst voor voedings middelen. een nieuwe ontsmettingsdienst be- hooren tot deze groep. Bepalingen omtrent minimum loon en maximum arbeidsduur hadden 's burge meesters persoonlijke sympathie, de stich ting van een fonds ter verzekering tegen werkloosheid, en invoering van een werklie denreglement en een arbeidsbeurs gingen hem eveneens ter harte en hij had ook oog voor het belang van een goede tramverbln- ding met de omliggende gemeenten. De ge meentelijke kweekerij werd van de Nieuwe Gracht, waar zij niet tot haar recht kon ko men, verplaatst naar de Kleverlaan. In ver band hiermede moet herinnerd worden aan Jhr. Boreel's liefde voor onze parken en plantsoenen; hij begreep, dat Haarlem er op uit moest zijn, gegoede inwoners te trekken. Burgemeester Boreel was ook een goed voorzitter van den Raad, die nooit de vrije uiting der opinies onderdrukte steeds zijn kalmte wist te bewaren. Reeds dadelijk bij zijn optreden toonde burgemeester Boreel in te zien, dat bij de uitbreiding der gemeente de wethouders meer „naar voren moesten komen", dan bij zijn voorganger, burgemeester lordens, het geval was geweest. Onder dezen laatsten za ten alleen burgemeester en secretaris op een verhooging in den Raad; de wethouders wa ren onder de raadsleden verspreid. De heer Boreel gaf hun niet alleen een plaats aan weerszijden van zijn eigen zetel maar gaf hun ook het woord om in den Raad vragen en opmerkingen te beantwoorden die hun afdecling van gemeentelijke administratie betroffen. De nieuwe burgemeester begreep, dat dc werkzaamheden voor eiken tak van dienst een „geheelen man" vergden. Hoezeer onze stadgenoot en hun burgcmccs ter waardeerden bleek bij het 12 1/2-jarig jubileum van Jhr. Boreel, toen tal van mu ziek-, zang- en andere vereenigingen hem een serenade brachten ten Stadhuize: waar menig woord van hulde en dank tot hem gesproken en hem door een voor deze gelegenheid gevormde commissie een oor konde werd aangeboden. Deze blijken van groote achting en waar deering waren volkomen verdiend. Burge meester Boreel gaf zich steeds geheel aan een taak. die hij op zich genomen had. Hoe gemakkelijk was het niet voor hem. als zeer vermogend man, geweest als ambteloos bur ger te leven en toe te geven aan den lust tot het maken van groote reizen, die in hem zeer sterk leefde. Maar hij heeft dat niet ge wild. Hij wilde nuttig zijn in de maatschap pij; hij wilde „payer de sa personne". En deze hooge opvatting is hem bijgebleven tot het einde van zijn loopbaan; eerst na zijn aftreden als lid van Gedeputeerde Staten, dus reeds op vrij hoogen leeftijd heeft Jhr. Boreel zijn reislust den vrijen teugel gevierd en reizen gemaakt o.a. naar Indfë en Afrika. Dat de heer Boreel, di'e door zijn vele ook buitenlanlschê relaties steeds van alles goed op de hoogte was. Iemand is van groote algemeene belang stelling blijkt wel uit het feit dat hij ook eenigen tijd de functie van voorzitter van de Kon. Ned. Automobielclub heeft vervuld. Ook was hij voorzitter van de Vereeniging van Burgemeesters en Secretarissen ln Noord Holland. En nog is hij Kamerheer i. b. d. van de Koningin. Op zijn 80en verjaardag zal Jhr. Boreel van Hogelanden met voldoening kunnen te rugzien op een welbesteed leven waarin hij veel nuttig werk, vooral voor onze stad, heeft verricht en zich steeds heeft laten lei den door de gedachte dat „noblesse oblige", dat de adel van zijn geslacht hem hóóge eischen stelde. EXAMEN HOOFDAKTE. Haarlem. 24 Aug. 1932. Geëxamineerd 8 vrl. candidaten. Gslaagd de dames: A. Klaver. Opmeer; M. Borst. Akersloot. Voor den Kanfonrechfer. Snijden door auto's. Hij zat in zijn auto, die in de Johan van Vlietstraat stond, toen een hem onbekend man op den wagen afkwam en den chauf feur het woord „suffert" toevoegde, welk woord den spreker eenige klappen kostte, door den nljdigen chauffeur toegediend. De spreker zeide vervolgens iets van dronkaard cn ruiken naar sterken drank, en wachten op politie, wat ik persoonlijk erger vind clan suffert en als suffert al eenige klappen uit lokt., wat moeten de laatste qualificaties dan niet doen? In dit geval deden ze niets in de verwachte richting. Want de aangesprokene sprong in zijn auto en reed weg. Toch is de gerechtig heid sneller geweest en heeft hem voor den kantonrechter gehaald. Niet. voor de klap pen, want die zullen uitgezocht moeten wor den voor de rechtbank, maar voor het uit lokken van het woord suffert, voor de aan leiding daartoe. Op den Kinderhuissingel fietsten een man en zijn vrouw rechts van den weg. Hun kind zat achter op een der rijwielen. Een hen achterop komende auto gaf signalen, waar op beide wielrijders hun arm uitstaken ten toeken, dat zij den Singel wilden vervolgen. Volgens een getuige, die een eind achter hor» fietste, gaven zij al teekens toen de auto nog 25 M. van hen verwijderd was. Deson danks sneed de auto vlak voor de fietsers langs de Johan van Vlietstraat in, waarbij de fiets van de wielrijdster nog even werd geraak'. De getuige noemde dit eigenlijk een ongeluk uitlokken. Dit was dc reden, dat de wielrijder de auto achterna ging en den chauffeur ..kun je niet uitkijken, suffert!" toevoegde. Verdachte zeide na de klappen weggereden te zijn. omdat hij anders nóg meer klappen had uitgedeeld. Want „ik ben in mijn volste recht." De ambtenaar van het O. M. vond deze laatste zinsnede volkomen duister. Iemand, die zoo weinig waarnemingsvermogen heeft, dat hij dc tijdig gegeven teekens niet ziet, cn zoo weinig zelfbeheersching, blijkend ubt de uitgedeelde klappen, hoort niet achter het stuur. De eisch luidde f 100 boete subs. 1 maand hechtenis met intrekking van het rijbewijs voor 3 maanden. Dc ambtenaar veroordeelde den man tot 1 50 subs. 20 dagen zonder intrekking. SPORT EN SPEL BUITEN DE COMPETITIE. WATERPOLO. DE WATERRATTEN I—1I.V.G.B. I (2—1). Woensdagavond speelden beide zevental len een vriendschappelijken wedstrijd aan de Houtvaart. De zeventallen stellen zich als volgt op: Dc Waterratten: C. M. v. d. Broek, C. H. Vrugt J- H. v. d. Booren, S. de Vries, J. Seubring, Th. v. Koningsbrugge, N. dc Vries H.V.G.B.: P. Rol. J. Brouwer, Th. Drijver, A. Loos. P. v. Ommeren, J. Bongertman. A. Boe ree. Invallers dus respectievelijk voor de Bruyn en Baks. De Waterratten zijn iets in de meerderheid Een achterwaartsch schot van Koningsbrugge gaat rakelings over wat Bouwer even later aan den anderen kant herhaalt. Direct na de rust weet v. d. Broek eenige schoten van Bouwer en Rol te keeren. Dan is het weer de beurt aan de Waterratten, v. Koningsbrugge schiet tegen de lat. Bij een daaropvolgenden aanval krijgen de Water ratten een corner te nemen welke de Vries omzet ln een doelpunt. 20. Er volgen nu eenige gevaarlijke H.VG.B - aanvallen. Uit een waarvan Rol van dichtbij doelpunt. (21). Bij een daarop volgenden aanval wordt Vrugt het water uitgestuurd. In den stand komt geen verandering meer. DAMMEN. JUBILEUM-NEDERLAAG WEDSTRIJDEN BIJ „ST. BAVO" TE HEEMSTEDE. Vrijdagavond wordt gespeeld tusschen St. Bavo I en T.E.P. I uit Haarlem. Deze wedstrijd is tevens een beslissing van het Kampioenschap van Haarlem en Om streken van den Ned. R.K. Dambond, daar beide clubs met een gelijk aantal punten aankwamen in de competitie. De eerste beslissingswedstrijd Is reeds door St. Bavo gewonnen met 16—4, zoodat St.. Bavo wel de beste kansen heeft. De wed strijd wordt gespeeld in het R.K. Vereeni- gingsgebouw aan den Heerenweg. JUBILEUM „HAARLEMSCIIE DAMCLUB". Om het dameskampioenschap. Op Maandagavond 29 Augustus a.s. zal in het clublokaal der „Haarlemsche Damclub", hotel ,,'t Hof van Holland", Groote Markt te Haarlem, het tournooi om het dameskanv pioenschap 1932 der „Haarlemsche Damclub", georganiseerd ter gelegenheid van het 25- jarig bestaan dezer vereeniging. aanvangen, De deelneming aan dtt tournooi is voor alle Haarlemsche damspeelsters opgengesteld. De volgende prijzen zijn aan dezen wed strijd verbonden: lste Prijs een fraai zilver bekertje bene vens kampioenstitel; 2d^ prijs een artistiek klokje; 3de prijs een zilver ccrc-kruisje en 4de prijs een bronzen medaille. OLYMPISCH HELDENDOM POSTDUIVEN. „GEVLEUGELDE VRIENDEN" HEEMSTEDE. Wedvlucht van Soignies (België) af, af stand 203 K.M. In concours waren 100 dui ven, die om 10 uur v.m. werden losgelaten. De uitslag was: 1 2 4 9 15 22 J C. Hoen, 3 6 7 10 11 14 28 29 38 A. Verdonschot Jr.. 5 18 19 23 31 35 A. Eveleens. 8 16 20 26 27 33 N. Leuven, 12 21 30 32 L. Kramer. 13 37 40 E. D. des Bouvries. 17 34 39 W. v. Huis, 24 36 A. Compier. 25 W. Eekhof. Eerstgctoonde duif om 12 uur 46 min. 5 sec. Laatste p.fjswinnaar om 1 uur 39 sec. Zondag a.s. wedvlucht van Mons (België) afstand 219 K.M.. tevens africhtingsvlucht van oude en jonge duiven vanaf Nieuw-Ven- nep. 20 K.M. WANDELSPORT. TRAININGSMARSCH 35 K.M. Op Zondag 28 Augustus zal onder leiding van den heer A. Vernout een wandeltocht naar Zaandam (vice versa) eehouden wor den. Leden van sportvereenigingen en indi- vidueele wandelaars kunnen hieraan deel nemen. mits zii den leeftijd van 15 jaar be reikt hebben. Het vertrek is bepaald precies om 9.30 uur van het Vereenigincsgebouw „de Korenbeurs" aan het Spaarne. Als bclooning na volbrenging der marsch wordt een fraaie ets als herinnering aangeboden. ZWEMMEN. HELEN MADISON KOMT NIET MEER IN WEDSTRIJDEN UIT. Uit Los Angeles wordt aan de Tel. bericht, dat de vader van Helen Madison, de Olym pische zwemkampioene, veel geld heeft moe ten uitgeven voor de training cn deelne ming van zijn dochter te Los Angeles. „Deze „amateuristische" beweging is mij te veel een „zaakje". Ik zou het wol prettig vin den. indien zij er ook ïets aan kon verdienen. Maar voorloopig zal ze niet meer aan wed strijden deelnemen", aldus mr. Charles Madison. Bcccqg. Men zal zich herinneren, dat de Italiaan Beccali te Los Angeles de 1500 Meter hard- loopen heeft gewonnen. Het behoeft wel geen betoog dat het volk van Mussolini deze zelfs voor zijn chauvinisme verrassende zege met buitengewoon enthousiasme heeft be groet. De Italiaanschc kranten vooraan. Eenige dezer laatste zijn zelfs zoo ver gegaan een actie te beginnen om den nieuwsten na- tionalen sportheld een lijfrente uit te keeren. Wij weten niet, hoe Beccali zelf over dit plan denkt, tjonge zoo'n aanbieding is voor een jongen man met bescheiden middelen en nog bescheidener vooruitzichten in dezen crisistijd niet zoo gemakkelijk af te slaan. Maar deze Italiaansche bladen verliezen het amateuristisch karakter van de Olympische Spelen in hun opgewonden vreugderoes toch wel een beetje erg uit het oog. UITGAAN. Om aan de vele aanvragen te voldoen, zullen Vrijdag 26 cn Zaterdag 27 Augustus, in den schouwburg Jansweg nog twee dit maal de laatste voorstellingen worden gege ven van ,,'n Zomerzotheid", naar het beken de boek van Cissy van Marxveldt. De hoofd rollen zijn weer in handen van Cees Laseur, Julia de Gruyter, Rien van Noppen, e.a. PERSONALIA De heer KI. Meynhout. candidaat te Haar lem komt voor op een tweetal voor de Chr. Geref. Kerk te Aalten en is beroepen in Den Helder. VOETBAL. nAARLEMSCH ELFTAL1IONGAARSCH PROF. ELFTAL. Voor het Haarlemsch elftal, dat op 31 Aug. op het R.C.H.-terrein te Heemstede zal spelen tegen het Hongaarsche Prof. elftal, dat momenteel in ons land toert en tot he den ongeslagen bleef, zijn uitgenoodigd: Doei: A. Y. v. d Meulen (H F C Achter: K. Haak (Stormv.) en A. v. d. Griendt (V.S.V.). Midden: R. Jongeneel (H.F.C.), J. Dinkla (ET.O.), A. Vreeken (Haarlem). Voor: J. Perukel Sr. (E.D.O.), Jac de Geus (R.C.H.)P. Verkerk (R.C.H.)J. Smit (R.C.H.) en R. Karnmeijer (Haarlem). Reserves: Doel: G. Kos (RC.H.). Midden: J. Koppen (EDO.) Voor: J. Perukel Jr. (E.D.O.) cn Joh. Koene (E.D O.), UIT DE PERS. Wering van ongewenschte vreemdelingen. De weigering besprekende, van de regee ring om de Russische afgevaardigden naar het communistische Vredescongres te Am sterdam in Nederland toe te laten stelt de Provinciale Groninger Courant de vraag: Maar: waarom de Russische communisten nu juist niet en de andere heoren en dames van de allerroodst.» internationale wél in ons land toegelaten? Is, om een voorbeeld te noe men, Clara Zetkin. de Duitsche communiste, die het grootste gedeelte van het jaar te Moskou vertoeft, minder gevaarlijk, omdat zij een Duitsche onderdane is? Trouwens, nu wij het toch over Duitsche staatsburgers hebben, wij verleenen wél gast vrijheid aan een van hen. die eens de aller hoogste van hen was. die ten minste even. gevaarlijk is, in zijn uitingen en stage werk zaamheid, als de Russen, die thans niet in Nederland toegelaten mogen worden. Bevat het Moskousche bericht dus de waar heid, dan kunnen wij zijn bedoeling, als zijn de een gerechtvaardigde afweerpoging van het staatsbestel ondermijnende elementen volkomen billijken, doch eenige consequentie zou ons aangenaam zijn. Amsterdam's geringe bezuiniging. Buitengewoon teleurstellend en ontmoedi gend noemt de Telegraaf (neutr.) de Amsterdamsche begrooting als proeven van bezuinigingspolitiek. Waartoe deze va-banque politiek moet lei den heeft het regeeringsingrijpen in het af- geloopen voorjaar geleerd. Een les is dit over- rigens allerminst geweest. Want B. en W. blijken met hun bezuiniging van drie cent in iederen gulden buitengewoon zelfingenomen. In het emissie prospectus voor de nieuwe 5 pet. leening zeggen zij immers dato 10 Augustus dat het eindcijfer der begrooting aanzienlijk lager zal zijn dan het cijfer voor 1932, Ook op andere plaatsen komt steeds de neiging van het stadsbestuur naar voren om de situatie gunstiger voor te stellen dan zij j is. Zoo heet het, dat de bezuiniging grootcr zou zijn geweest, wanneer b.v. niet een be drag van f 962.000 was opgenomen voor af schrijving op gedane buitengewone uitgaven, waarvoor nog niet werd geleend. Deze af- I schrijving betreft, ook die activa welke voor- j loopig uit de saldi van het girokantoor wer- den gefinancierd. Zeer vermoedelijk is deze afschrijving geschied op instigatie der regee ring, ten einde ook aan het al te forsche lee- nen wat paal en perk te stellen. Nu de jong- I ste kleine emissie der gemeente Amsterdam, die na de minder prettige ervaringen door de twee grootste gemeenten met haar leenin gen opgedaan, weer ietwat schuchter aan de markt werd gebracht, een succes heeft ge boekt. mag men verwachten, dat dit nu ook onmiddellijk als een welkome veiligheidsklep voor de gemeentefinanciën zal worden aan gegrepen. Het mag intusschen niet onopgemerkt blij- i ven, dat het hierboven reeds meergenoemde prospectus dezer leening éen schrijven van - cn W. dato 10 dezer over de nieuwe be grooting bevat, waarin met geen woord is ge rept van de as. verhooging der belastingen. Er wordt zelfs nadrukkelijk gezegd, dat Am sterdam behoort tot de 23 van de 47 gemeen ten boven de 20.000 zielen, waar het aantal opcenten op dc fondsbelasting minder dan 30 bedroeg. Tien dagen later, als de leening mooi gelukt Is, worden de nieuwe belasting- I voorstellen den volke kond gedaan. Een ver gissing of een misleiding? Het verschiet, dat deze begrooting opent, is zeer donker. Amsterdam bevindt zich nog I altijd met zijn uitgavenpéll op een niveau, dat in geen enkel opzicht meer in relatie; 1 staat tot- de inkomsten.

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 10