Wie wordt President van Amerika 0 Over den Atlantischen Oceaan. BIJVOEGSEL VAN HAARLEM'S DAGBLAD Hoover of Franklin Roosevelt ZATERDAG 27 AUG. 1932 e verkiezingscampagne voor de nieu we presidentskeuze in dc Verecnigde Staten van Amerika, welke in No vember a.s. zal geschieden, is reeds in vollen gang. De presidentsverkiezingen in de Vereenigde Staten vinden steeds iedere vier jaar plaats. Tusscheniijdsche verkiezin gen, zooals deze in andere landen wel voor komen, kent men in Amerika niet. Wanneer bijvoorbeeld in de Ver eenigde Staten de president tijdens zijn ambtsperiode komt te overlijden, wordt er dus geen verkiezing gehouden voor een opvolger. In zoo'n geval komt de vice-president, die tegelijk met den president wordt ge kozen, aan het be wind. Eerst als de periode van vier jaar verstreken is, wordt er een nieuwe president gekozen. Zoo'n presidentsverkie zing is een van de gewichtigste fei ten in het leven van den Amerikaan en reeds ongeveer een jaar tevo ren wordt begonnen met het voe ren van den verkiezingsstrijd.^ De verkiezingen voor het president schap worden op een geheel andere wijze gehouden dan b.v. in Frank rijk of Duitschland. De kiezers bren gen hun stem niet uit op de even- tueele candidaten voor het presi dentschap, doch op de kiesmannen. Elke Staat heeft zijn aantal kies mannen, welk aantal gelijk is met dat der Congresleden. Hebben dus b.v. in een Staat de Republiekeinen de overhand, dan komen in die Staat uitsluitend Republikeinschc kiesmannen; hebben ergens anders de Democraten de meerderheid, dan komen daar alleen Democratische kiesmannen. De opeenvolgende pre sidenten der Vereenigde Staten wa ren tot op heden: Washington, Adams, Jefferson, Madison, Monroe, Adams. Jackson, van Buren. Harri son, Tyler. Polis. Taylor, Fillmore, Dierce, Buchanan, Lincoln. John son, Grant, Hayes, Gai'field, Ar thur. Cleveland. Harrison, Mc. Kin- ley, Roosevelt, Taft. Wilson, Har ding, Coolidge en Hoover. De nieu we president zal dus de één-en-der- tigste worden. Volgens traditie gaat de strijd thans alleen tusschen de Republikeinen en de Democraten Als candidaat voor de aftredende Republikei nen treedt de aftredende president Hoover op, die zich voor een eventueelc herkiezing heeft beschikbaar gesteld, terwijl de gou verneur van den Staat New-York, Franklin Roosevelt, candidaat van de Democratische partij is. Aanvankelijk werden voor de De mocratische partij ook nog andere candida ten genoemd, o.a. Al Smith, Garner en Fr. James R. Cox. Deze laatste, een Katholiek geestelijke, was degene, die in liet begin van dit jaar met een leger van 50.000 werklooze oud-strijders van Pittsburg naar Washington toog om het Congres der Vereenigde Staten te verzoeken werkgelegenheid te verschaffen. Door de werkloozen in dc democratische par tij werd hij als candidaat voorgedragen. Tij dens de Democratische Conventie bleek het aantal stemmen, dat hij op zich had ver- eenigd, echter niet voldoende te zijn om hem tot candidaat aan te stellen. Al Smith was reeds in 1928 candidaat gesteld, doch werd toen door Hoover verslagen. Dit kwam toen niet, doordat de Republikeinsche partij groo- ter en sterker was dan de Democratische, doch hoofdzakelijk door het feit, dat Al Smith Katholiek is en voorstander van de af schaffing van het drankverbod en dit kostte HARRlSOn hem in het democratische maar „droge" en Protestantsche Zuiden van de Vereenigde Staten zeer veel stemmen. Toen nu de momenteele verkiezingsstrijd werd ge opend. wilde Smith nog gaarne eens een kans wagen, aan het hoofd der Ver. Staten te ko nten. Zooals men zich zal herinneren werd in Juni jl. te Chicago de Democratische Con- ventie gehouden, waarop de officieele candidaat van de 2fTa partij werd benoemd. Tot viermaal toe moest er een stem- ming worden ge houden, daar de eerste stem mingen geen re sultaat oplever den. Bij de vier de stemming ver klaarde Mc. Ad- do, dat de gede- legeerden van Ca- llfornië op Roose velt zouden stem- men.Hierop brach ten de conventiele den een stormachtige ovatie aan Roosevelt. Ook de gedelegeerde van Texas deelde toen mede, dat de candidaat van dit district Garner (de voor- zitter van het Huis van Alge ty vaardigden) zich terugtrok. De strijd ging toen alleen tusschen de beide democratische candidaten Al Smith en Franklin Roosevelt, waar bij Roosevelt de overwinning be haalde. Garner werd toen aangewe zen als de democratische candidaat voor het vice-presidentsvihap. Naar aanleiding van de verkiezing van Roosevelt tot democratisch candi daat vroeg men zich in het cen trum dezer partij met eenige be zorgdheid af, welke houding Smith zou aannemen bij de as. verkiezin gen, of hij de partij zou stellen bo ven zijn persoonlijke gevoelens, dan v/el of hij Roosevelts vrij aanzienlij ke kans om te worden gekozen in gevaar zou brengen door zich mei zijn vrienden afzijdig te houden. Aan deze vrees werd echter een ein de gemaakt door de ruiterlijke ver klaring van Al Smith, dat hij de de mocratische partij en haar candida ten Roosevelt en Garner loyaal zou steunen. Franklin Roosevelt, een achterneef van den destijds zoo beroemden pre sident Teddy Roosevelt, opende zijn verkie zingsstrijd met een zeer merkwaardige rede, waarin hij o.a. zeïde: „Engeland, Frankrijk en Duitschland zijn eindelijk tot overeen stemming gekomen over de herstelschulden en het gevaar bestaat, dat zij zich aaneen sluiten tegen ons. Dat zullen zij niet zoozeer doen wegens hun schulden aan ons, als wel wegens de barrières, welke wij tegen hun handel hebben opgeworpen. Wij moeten de betaling van de schulden verlangen en ge lijktijdig de douanetarieven verlagen om den handel nieuw leven in te blazen en daardoor de betaling van de schulden te vergemakke lijken. De Vereenigde Staten zouden best het initiatief kunnen nemen tot een algemeene conferentie tot stabiliseering van de handels politiek en het herstel van de koopkracht van het zilvergeld". Betreffende het drankverbod verklaarde Roosevelt voorts in deze rede: „Indien het tegenwoordige congres geen stap pen onderneemt om het drankverbod te wij zigen of een referendum uit te schrijven over de al of niet opheffing ervan, zal ik het nieu we congres daarom verzoeken." Deze rede baarde zeer veel opzien en werd door de partijgenooten van Roosevelt met bijzondere instemming begroet. Franklin Roosevelt is thans ruim 50 jaar oud. Bij de illustraties. Onder den kop: De rij van presiden ten, die sedert Wash ington de Vereenigde Staten hebben geleid. Wie zal de nieuwe pre sident loordcn? Beneden De presidentscandi- daat Franklin Roose velt, in zes houdingen gekickt tijdens een po litieke redevoering. Midden boven: President Hoover, die candidaat der Repu blikeinen blijft. Hoover. Hij werd geboren in Januari 18S2 te Hyde Park in den staat New Y::k. Aan de Har vard Hoogeschool en aan de Columbia Uni versiteit studeerde hij in de rechten, waarna hij zich in 1907 als advocaat te New York vestigde In 1910 werd hij tot lid van den New Yorkschen districts-senaat gekozen; ir 1913 volgde zijn benoeming tot ondersecre taris van het vlootwezen, welke functie hij ook tijdens den wereldoorlog heeft vervuld. In deze kwaliteit maakte hij in 1918 deel uit van de inspectie der Amerikaansche strijd krachten in de Europeesohe wateren, waar na hij in het voorjaar van 1919 de demobi lisatie der Amerikaansche troepen in Europa leidde. Reeds toentertijd gold Roosevelt voor een der knapste jonge staatslieden van Amerika. In 1920 stelde de democratische conventie hem candidaat voor het vice- presidentschap. Hij kon echter het hiervoor vereischte aantal stemmen niet behalen. Tot vice-president werd toen gekozen Calvin Coolidge, die in 1923. na den plotselingen dood van president Harding, tot president werd gekozen. In het najaar van 1928 werd Roosevelt benoemd tot gouverneur van den staat New York. Als zoodanig heeft hij voor al van zich doen spreken door zijn actie tegen de corruptie in New York en door zijn ingrijpende plannen inzake de werkloos heidbestrijding in zijn district. De tegen woordige president Hoover, die zich door zijn partij, de Rcpublikeinsohe wederom candidaat. heeft laten stellen, heeft den laatsten tijd zeer veel van ziïn populariteit verloren. Dit komt gedeeltelijk wel door de algemeene malaise, tengevolge waarvan het volk maar al te spoedig geneigd is de oorzaak der slechte toestanden aan de re geering te wijten. Maar toch heeft zijn persoonlijk optreden hieraan ook wel schuld. De Amerikaansche president is niet louter een decoratieve fi guur; integendeel, op politiek terrein speelt hij wel degelijk een belangrijke rol en heeft een grooten invloed op het regeeringstoeleid De voorbarige voorspelling van Hoover, dat de malaise niet meer van langen duur zou zijn en dat de tijden reeds beter begonnen «te worden, heeft hem een groot deel van het vertrouwen van het Amerikaansche volk gekost. Neg onlangs leed 'hij in het huis van Afgevaardigden een groote nederlaag. Zijn voorstel om een bedrag van anderhalf mil liard dollar toe te staan ten behoeve van de steunverlcening werd verworpen, waar na het voorstel van den voorzitter Garner, den democratischen candidaat voor het vice-presidentschap, om tor bestrijding van de werkloosheid en de daardoor ontstane nood 2.3 milliard te vo'.eeren werd aangeno men. Dit voorstel was juist door Hoover zeer scherp bestreden. Het aannemen van het plan-Garner werd algemeen als een ernstige nederlaag door Hoover beschouwd, mede met het oog op zijn kansen voor een even- tueele her-verkiezing, waarvan de meeste Amerikanen dan ook lang niet zeker zijn. Een feit is het, dat de democraten er veel beter voorstaan dan in jaren het geval is ge weest. In Roosevelt hebben zij bovendien een kranigen candidaat. Hij is een beroeps politicus en tevens man van groote bescha ving en intellect. Dat hij de candidatuur van zijn partij heeft verkregen, bewijst trouwens reeds genoeg, dat hij een buitengewone man is, vooral daar geroutineerde politici, zooals Al Smith het tegen hem hebben moeten af leggen. HUWELIJKEN. IN AMERIKA EN JAPAN. De kerkelijke autoriteiten van alle rich tingen in Amerika zijn een voor onze gevoe lens even lofwaardige als begrijpelijke actie begonnen tegen de neiging van steeds meer Amerikanen (zij het nog ?en 'eer gering aantal in het geheel) om hun huwelijk op de een of andere excentrieke wijze te laten vol trekken. Het. spreekt vanzelf dat. wanneer een dergelijke steen eenmaal aan het rollc-n is. de dwaasheid van kwaad tot, erger gaat. Er zijn huwelijken voltrokken in de lucht, in een vliegmachine of ballon, in een duiker klok onder water, in de takken van een boom en op nog tal van andera ongewone plaatsen, die misschien een ongezonde sen-' satiezucht bevredigen en als souvenir voor dwazen dierbaar kunnen zijn, maar die de plechtigheid van de huwelijksvoltrekking in algemeenen zin bespotten. Juist nu men in Amerika moeite doet om van deze ziekte bevrijd te worden, blijkt de infectie te zijn overgeslagen naar Japan, waar onlangs ook al een huwelijk is voltrokken in een vliegmachine op 4COO Meter hoogte. Toch dient erkend te worden, da: aan deze navol ging nog wel een „hoogere" gedach'e ten grondslag lag. Het toestel vloog namelijk bo ven Japans heiligen berg de Fujii Yama en het jonge paar is oprecht overtuigd dat het ceremonieel in deze omstandigheden hun huwelijksgeluk verzekert. Maar wij houden ons liever aan de theorie dat de mensch zich niet te hoog moet ver heffen. ook niet, vooral niet, op zijn huwe lijksdag. CURACAO. Vanmorgen gaan unj onze opwachting ma ken bij den Gouverneur. Wij rijden om het Schottegat heen, over den Montebsrce. den groenen berg en dan langs Pieternaai. Het Waaigat, de Ruyterkade enz. naar het Gou vernementshuis. Wat klinkt dat allemaal ge zellig Hollandsch. Dat de overkant der Si - Annabaaï Otrabanda heet, de Spaansche uitdrukking voor overkant, is niet zoo heel erg. St.-Anna is ook Spaansch, zooals bijna alle plantagenamen op het eiland, maar Schottegat is weer Hollandsch. De Neder- landsche taal begint althans het Spaansch en Engelseh al meer en meer te verdringen, met Papiamensch zal dat minder vlot gaan, door de scholen neemt de kennis van onze taal. ook onder de gekleurde bevolking, sterk toe. Een ander mooi ding is. dat tegen woordig in het grootste Bioscooptheater op kosten van het Algemeen Nederl. Verbond steeds een Hollandsch journaal draait cn dan nog wel sprekende films vóór het Spaansch- Amerikaansche, dat vooralsnog moeilijk kan worden gemist. Ook de schoolvoorstellingen met Nederlancsche films doen veel goed. Da; werk moest meer steun vinden bij onze schoolautoriteiten in het moederland'. Want het was noodig. Nog maar een jaar of vijf zes geleden was de Curagaosche handelswe reld niet alleen geheel Amerikaansch ge oriënteerd, maar werd zelfs vaak de wen- schelijkheid van aansluiting bij Amerika openlijk besproken. Ik geloof, dat dat meer een uiting van spijt, dan van gevoel was. Door de geweldige uitbreiding der olie werken en het daar plaats vinden van een duizend tal Hollanders, velen met hun gezinnen, ont stonden botsingen tusschen de aan Spaan sche hoffelijkheid gewende Curagaoenaars en de dikwijls zeer ruwe pleiters, maar naarmate het bedrijf zijn voltooiing naderde werd dit anders. De minder gewenschte elementen keerden terug naar Holland en de Curagaoenaars kreeg weder een beteren kijk op den Hol lander. De tijd van onderlinge samenwer king en waardeering schijnt weder te zijn aangebroken. Ik zeg „weder", want immers, voordat het petroleumbedrijf zijn geweldige uitbreiding begon, bestond cr tusschen de oliepioniers en bewoners van Willemstad een hartelijke verhouding. Het is mij opgevallen, cn daarom is de Yankee liefde mij onbegrijpelijk, dat vele van de beste, echte Curagaoenaars zoo na tionaal voelen dat vele Hollanders er een voorbeeld aan kunnen nemen. Wij zweiwen wat door de stad, bezien fort en Gouvernementspalcis met op de binnen plaats den gezondheidsdienst, het primitieve postkantoor enz. In de winkelstraat blijkt, dat de oude Curagaoenaars leelijk moeten concurreeren met de Britsch-Indiërs, die hier even nonchalant tegen hun deurpost hangen als in Port Said. Bombay of Batavia. Aan den waterkant trekt de schipbrug de aandacht, die in zijn geheele lengte omgelegd kan worden, de club de Gezelligheid, die een groote rol speelt in het stadsleven. Wat- ver der de scheepvaartkantoren boven Maduro's bank. En der heeren Maduro is dadelijk be reid ons de mooie Synagoge te laten zien met zijn rijkdom aan Wetsrollen, aan zilvergerei en zijn prachtig Mahoniehout. Hier is on langs 't 250-jarig bestaan van het bedehuis gevierd in tegenwoordigheid van alle notabe len van eiken rang, stand, en geloof. Een mooi voorbeeld, dat kort daarna bij de in- tronisatie van een nieuwen Bisschop werd nagevolgd. Wij bezoeken ook de rechtszaal, de vergadereaal van den Kolonialen Raad, echte Oud-Hollandsche gebouwen en de ge vangenis, die moderner is dan men zou den ken. Een kleermakerij en timmermanswerk plaats toonen. dat ook hier de gevangenis straf dragelijker wordt gemaakt en de pa tiënten als beter bruikbare leden in de Maat schappij kunnen terugkeeren. Dan gaat het de schipbrug over. even naar de werf en naar de Kathedraal. Daar aan den overkant ligt aan het Bryonplein het hotel Americano, daarachter 't mooie St. Thomas college. met zijn aardig museum en den werk- zamen historicus van Curagao. pater Euwens. En wij verlaten de stad langs Sanatorium en hospitaal, Planterrust, thans de politiekazer ne en het pensionaat Welgelegen, maar wij zullen nog even een slippertje maken vóór de koffie. De groote weg rondom her- Schot tegat is prachtig geasfalteerd evenals ee meeste straten der stad, dan zijn er een paar hoofdwegen naar het Oosten en Wes'.en, goe de Macadamwegen, maar bovendien loopener massa's landwegen in alle richtingen dwars over het eiland. Deze zijn allemaal met een soort van wegschaaf berijdbaar gemaakt, voor de autobussen, die vooral de arbeiders naar hun werk brengen. En eindelijk zijn er nog de verlaten wegen, die wel eens meer op een trap dan op een weg lijken, maar in Hol land kan een Ford alles en hier nog meer Dus is haast elk punt van het eiland per auto te bereiken. Elke tien kilometer vino; ie een weg naar zee, zoowel aan de Noord- ais aan de Zuidkust, maar er is een soort jong leer kunst noodig om de auto er door te krij gen zonder dat de inzittenden er onderweg uitslingeren en dan óf in een cactushaag óf in een doornstruik terecht komen. Wamt cc plantengroei op dit eiland mag nóz zoo in teressant wezen erg aanlokkelijk is zij r.ic*. De meest voorkomende, plant is wei de Spaansche juffer, een soort vijgencactus. Ah: je daar tegen op loopt dringen een aantal der met weerhaken gewapende stekels zoo diep in de huid, dat hot heele stengeldeel. sc:ns handgroot, afbreekt- en aan de kuiten blijft hangen. Dan moet dat geval met een stokje weggeduwe en moet je de stekels een voor een uitrukken. Dat Spaansche joffers piquant waren had ik wel eens gehoord, maar dat ze zóó vasthoudend waren was weer nieuw voor mij. Dc tweede plant van ons eiland is de Ka- doesji, de Kandelabercac*.us (Cereush die bij La Guaira ook zooveel stond. Groote exemplaren hebben een stam van een a an- derhalven meter hoog van zeer hard en zwaar hout. waaruit kandelabervormig een 10- of 20-tal takken vrijwel loodrecht oprijzen tot een hoogte van zes of acht meter Groote boomachtige planten dus. Maar zoo groot staan ze alleen in het vrije bosch of bij oen huisje, meer. zie: men ze veel kleiner, door den men eh gepiar.t in den vorm van hagen om de tuinen cn erven heen. Stel je voor een heg b-e-,aarde uit mcterlange cac'.uss.aven. van 12 of 15 c.M. middenlijn, op 10 of 12 rib ben met sterren van lange scherpe stekels be zet. Ik heb ze zoo'n haag zien planten. De tak wordt mei een kapmes afgehakt cn dan beetgepakt met twee stokken, de een in den vorm van een haak, de ander van een vork, waartusschen de paal loodrecht neerhangt. Er is een vore gemaakt van zoowat een deci meter diep en daar wordt dat ding recht overeind ingeze- even tegen zijn buurman aangedrukt en de stekers zorgen voor houvast In een paar maanden tijd schiet zoo'n tak woriel cn maakt zijtakken, die recht omheog groeien cn spoedig een absoluut ondoor dringbaar gehce'. vormen. Als.... tenminste de gchen er vandaan gehouden worden Stel je voor een geit. die cactussen eet. die zoo sterk gestckoid zijn, dat wij ze alleen met stokjes kunnen aanvat'.cn. Maar je moe z:ca hoe keurig die stekelbundels er met de hoef jes word cn afgestooten en hoe de scherpe onderkaaktanden can hot zachte vleesch on der de harde opperhuid weten uit te schil len. Maar juist door die heggen is de Ka- rocsji een der karaklerpianten van het eiland. De Spaansche Joffer bloeit haast overal met groote. mooie, gele bloemen. Dc Ka- doesji draagt veel vruchten, waar je met veel moeite de stekels kunt afhalen on ze dan opeten, maar het is net lauwwarme ge latine met kiezelsteentjes er in. Bloemen heb ik er nog niet aan gezien, maar dat kan nog komen. Je merkt ook pas na een paar da gen dat er verschillende soorten zijn. naar het aantal ribben op de stengels, het aantal stekels, kleur der stekels, enz. En dan volgt nog een derde cactussoort, die in den volksmond den karakteristieken naam van Scroemeloen. bergmeloen draagt, een melocactussoort. die meer dan oen voet middellijn kan hebben en als hij volwassen is een wit speldekussen vormt, waaruit kleine roode bloempjes ontsteken. Deze soort is voor al op de opgeheven koraalriffen thuis. Maar het. landschapsbeeld van Curacao wordt niet alléén door deze Cactecén be paald. Twee lage boomsoorten met platte, meest scheefgewaaide kruin zijn haast op el ke hectare te vinden. De eerste is de divi-divl een vlinderbloemige, waarvan dc vreemd ge kromde peulen een looistof bevatten cn die daarvoor vroeger althans veel gekweekt werd e»u ook thans nog wel wordt geoogst. Dc tweede soort is in de verte haast niet van do eerste te onderscheiden. Hij heet hier wabi- wabi. heeft stekels van 5 c.M lang, zeer kleine blaadjes en bolvormige gestoelde bloempjes, die hem dadelijk als een mimosa doen ken nen. Je zoudt ook gomboom kunnen zeggen, want ze lijken erg veel op de gomboomen aan de kusten der Roode Zoo. zooals dit heele land trouwens vaak aan Abyssinlë of Palest i na herinnert. Deze beide parasolachtige boompjes zijn het ook, die de berghellingen uit de verte gezellig groen maken. Dan zijn er veel verwilderde agaven enja als het geregend heeft, dan blijken cr nog ver scheidene andere geelbloeicnde boom-m to zijn. die als intens gekleurde bouquet ten midden op de hellingen staan. En dan bloeit ook een paar dagen lang de blauwkelk, ee» paarse convolvulusachtige. oen haagwin de soort die cactussen zoowel als dlvi-divi bcomen omhelst en een weelde van kleur weeft over de stekelige of knoestige t ikken. Als het geregend heeft, dan Is Curagan ook een bloementuin al is het maar con paar da gen. De grond moet zeer vruchtbaar zijn. Het eenige dat ontbreekt is water. En dat is vaak heel erg. VAN DER SLEEN. PAARDEN IN AUSTRALIc. Terwijl in dc meeste beschaafde landen het paard geheel verdrongen wordt door me chanische vervoermiddelen en „dc nobelste verovering van den mensch" bijna tot de zeldzame dieren begint te behoovcn, komt uit Australië een wel zeer afwijkend bericht. De Australiërs maken zich ongerust over het voortdurende cn al te snel'.:- toenemen van hun paardenvoorraad. Ziehier de sta tistiek: In 1788 werden in het kleinste werelddeel de eerste vijf paarden geïmporteerd Volgens de jongste telling zijn er thans, in 1932, dus nog geen anderhalve eeuw later niet minder dan 5 1/2 mllliocn. DE MENSCHHEID. Volgens de laatste schattingen en bereke ningen heeft dc mcnschelijke bevolking oer aarde de 2000 millioen overschreden en het aantal van, noodzakelijkerwijs ruw geschat. 2012 nlllioen bereikt. Ongeveer één op elke 250 inenschen is dus een Nederlander, w*lk besef tot bescheidenheid zou kunnen nopen, wanneer wij. althans in dit opzicht, niet reeds al te bescheiden- waren. DE DACTYLOFOON. In de Fransche Academie voor Weten schap heeft een geleerde de meening ge propageerd, dat 28 ..lcttergreepklankcn" vol doende zijn om al de woorden der Fransche taal cn der meeste vreemde talen te be noemen. Het zou mogelijk zijn deze klanken afzonderlijk op platen of cylinders op te nemen, zooals men dat voor fonografen doet. Dan zou men maar op toetsen behoe ven te drukken om achtereenvolgens do let tergrepen samen te stellen, waaruit een woord bestaat. Het toestel, waaraan de naam dactylofoon gegeven werd. zou door stommen gebruikt worden om hun gedachten door klanken uit te drukken.

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 11