KAMPEEREN OP WALCHEREN. MODERNE STRUIKROOVERIJ. Uit de Natuur. Vrouwepolder als badplaats in opkomst. Geraffineerde auto-overvallen in Engeland. (Van onzen Londenschen correspondent) Bij het slechtste weer kan men kampeeren. 't Was ongeveer 14 jaar geleden dat ik "Walcheren voor het laatst gezien had, nadat ik cr enkele jaren, als gemobiliseerde en als burger verblijf gehouden had. En terwijl in die 14 jaar bij ons alles ver anderd is. de groote steden van onze provin cie en van Zuid-Holland onherkenbaar ver groot en veranderd waren, wegen verbreed, duinen met villa's bebouwd, lagen stad cn dorp op Walcheren nog in dezelfde intieme rust als vroeger. Met dit verschil dat vroeger de mi litaire bezetting nog bedrijvigheid gaf. De wegen waren nog even smal en bochtig, al leen bij Damburg en Koudekorke werd er verbreed cn was er iets van rijwielpaden ge- maa'A. De weiden en wegen waren alle nog omzoomd met hagen en boomrijen van Mei doorn, iep en populier. Middelburg en Vlis- slngen waren weinig grooter geworden. De dorpjes alle gelijk gebleven. Verdiende een boerenknecht vroeger 12 gulden in de week. nu was dit door de crisis gedaald tot beneden oen tientje. Maar er was nog niet veel werkloosheid op het plat teland en in de gemengde bedrijven ziin de ..stroppen" ook nooit zoo groot als in de be drijven waar men slechts één gewas teelt. Intusschen waren de kruisbessen zoo goed koop dat ze het plukken niet waard waren cn er gratis geplukt en gegeten mocht wor den, Wat wel veranderd was, dat waren de dui nen. In 1917 cn 1913 waren er nog stuifdui- ncn tusschen Oost,-Kapelle en Zee. Een machtig en hoog stuifduin was vroeger op gestoven en kreeg van de inwoners den naam van ..blanke 'oogte" (de h wordt, in het Wal- chersehe dialect, niet uitgesproken! en van de militairen die meer humor hadden „kaal kop". In de mobilisatie moesten er loopgraven gemaakt worden. Dat ging goed zoolang er geen wind stond, wat in de maand Februari, toen de eerste looperaven gemaakt werden het geval was. Maart, kwam met storm en in één nacht maakte de. wind alles weer vlak. Toen ging men verstandiger te werk en werd er stroo en helm geplant en werd de Kaalkop een modern fort. Na de mobilisatie werd alles opgeruimd en begon men reeds met. een definitieve helmbeplanting, die later voortgezet en nu is de Kaalkon goed begroeid en ten deele reeds met dennen be plant. Vroeger was dit niet mogelijk door het groote aantal konijnen. De gemeente Mid delburg, die eigenaresse is van de duinen, heeft daar iets op gevonden. De. jacht is wel verpacht maar dan ook uitsluitend het. van gen van ..wild" n.l. hazen, fasantcn, patrijzen e.d. Het konijn is volgens de wet „schadelijk gedierte" en geen wild. De jagers, d.w.z. de pachters van de jacht, hebben de conditie moeten aanvaarden uitsluitend wild te schie ten. Ze hebben cr dus geen belang meer bij dat er veel konijnen zouden zijn. hun invloed cn middelen om veel konijnen in het jacht veld te krijgen als liet sparen van de dieren In hot voorjaar, als het bestrijden van clan destiene konijnenvangst, hebben nu geen nut cn de gemeente heeft, cm 3-tal personen vergunning gegeven om konijnen te vangen. Deze zijn wel niet In staat alle konijnen uit te roeien, zooals In de duinen bij Schoor!, maar het aantal Is belangrijk minder dan vroeger cn veelbelovende perceclen met den nen. meest Oostenrijkers, zullen de kern vor men van een groot dennenbosch dat de Wal- cherschc smalle duinenrij zal vasthouden. Dat dit bosch van groot voordcel zal zijn voor het eiland staat vast.. Ik poem slechts: klimaatsverbetering, werkverschaffing, hout voorziening, vreemdelingenverkeer en defi nitieve vastlegging van het duin. Een tv,# ede verandering die mij trof. spe ciaal in Vrouwepolder, is de vermeerdering van het vreemdelingenverkeer. Hotels zijn er niet, maar veel inwoners verhuren kamers aan pensiongasten en de pl.m. 500 kampeer ders, die op verschillende plaatsen aan den binnenkant van de duinen staan, (dus niet op het. strand) vormen hier al een aanzien lijk dool van dc bevolking. De neringdoenden merken dit zeer goed, vooral omdat de kampeerders wol iets hoo per elschen stellen aan hun voeding dan dc oorspronkelijke bewoners. Mm moedigt het dus aan in plaats van het te verbieden en men hoopt dat Vrouwepolder meer bekend zal worden als rustige badplaats. Iets waar ik graag aan meewerk door deze rogels. De aanleiding van mijn verblijf bij Vrou wepolder was het. kamp van de Nsd. Na tuurhistorische Vereenlging, het Leiders kamp N. N. V., zooals het genoemd wordt. Dit kamp was naar Amerikaansch model in hoofdzaak bedoeld voor verceniglngsleiders. om deze de gelegenheid te geven meerdere natuurkennis op te doen. Dit jaar was dit kamp zeer druk bezocht omda't ook veel leden, die geen vcrecnlgings leider zijn van do hun geboden gelegenheid gebruik gemaakt hadden aan het kamp deel te nemen. Deze groot-c toeloop zal wel voor een groot deel toegeschreven moeten worden aan dc roem die terecht altijd van Walcheren uiU 'gaat. Weinig streken zijn er in ons land waar dc oorspronkelijke kleederdrachten zoo be waard zijn gebleven. De markt in Middel burg is iets prachtigs op het gebied van lan delijk schoon. De boeren met zwarte „pilow" pakken met glimmende gespen bewegen zich over dc markt met de boerinnen met Wal- chcrsche Nieuwlandsche Goeschc, Arnemuid sche cn soms Axelsche dracht. Kenners van het land kunnen aan de Goeschc kap nog zien of de draagster Katholiek is of Protes tant. Dit alles heeft als achtergrond het stadhuis, een gebouw, zoo mooi als ik er in ons land geen weet te bedenken. 't Is geen wonder dat honderden Engel- schen cn Belgen dit alles komen bewonderen en dat ook de Nederlanders van elders ecnlgc belangstelling toonen. En dan het landschap op Walcheren. Ik denk aan het uitzicht van de hoogste duintop bij Valkenisse, tusschen 30—40 Al. hoog. 't Is er slechts een smalle duinenrij maar hooger als waar ook aan den zeskant. Naar VUssin- gen ziende rij kt het oog over Zeeuwsch Vlaanderen tot aan de Belgische kust met de badplaats Knocke. Op Nederlandsch go- bied zien we r.og Nicuwvlie: en de Verklikker of Nieuwe Sluis. Begroeide duinen op Walcheren. Op zee drijft een loodsboot of lichtschip, Juist bij de Wielingen, een ondiepte op de grens, waar verschil van mccning over is tusschen België en Nederland, Naar het noorden zien we Zoutelandc, slechts door een smalle, lage duinenrij van het strand gescheiden. Daar de kust hier nog vooruitspringt ook, dreigt de duinenrij hier door te breken en is het strand ver sterkt met palenrijcn en bazal: Een mach tig gezicht en een bewijs van de strijd die dc mcnsch hier voert tegen de zee. De hooe duinenrij, waarop we staan is vrij oed beroeid maar 't is toch onbegrij pelijk dat deze niet definitief vastgelegd wordt met Ooslenrijksche dennen. We volgen het fietspad naar Zoutelande en cn West-kapelle. het "dorp met hoogen vuur toren. De duinenrij is hier geheel verdwenen cn zelfs met laag wa/.cr staat dc zee tot aan den stevigen dijk, die hier Walcheren tegen de zee moet beschermen. Even voor Domburg beginnen weer dui nen. niet hoog vaar vrij breed en voorbij Domburg begroeid met eiken. De eik ver draagt de zeewind hï. zoodat zij vrijwel plat op den zandbo-:" u liggen. Meer naar be noden zijn 'r pas flinke boomen. omstrengeld mot geurende kamperfoelie Men noemt dit gedeelte de Manteling cn inderdaad vormt het eikenhout wel oouige ..bcmantcllivg" van het duin cn draagt bij tot de stabiliteit. Maar Oostenrijksche dennen zijn beter voor dit doel. Meer Oostelijk komen de Vronen. Oor spronkelijk beteekent, dit woord heeren diensten". nu bedoelt men cr mee de gol vende lage blnncnduinen met cultuurland dat verhuurd wordt als welde, kippenfarm, enz Het meeste behoort tot het kroondo mein. Er ligt oa. een eendenkooi cn cr werden bollen gekweekt. Narcissen, die ach ter de ploeg In de voor gestrooid werden. Nu ligt alles braak. Meer naar het Noorden ligt de reeds ge noemde Kaalkop, verder het kanaal van de Mlddelburgschc waterleiding cn een duin pan die den naam draagt- van „pam.ercn- zoldcr". Daar deed zich vroeger hel verschijn sel voor dat een dun. droog laagje zand rustte op een laag nat zand. W.e daar liep. zakte door het dunne bove'nlaagjc heen en kwam in een soort drijfzand, als overblijfsel uit den tijd dat daar vroeger strand was. In één vallei stonden nog merkwaardige planten, duizend-gulden-kruid en de Bleek gele Stroobioem. in weer anderen Moeras wespen-orchis cn Vleeschkleurige Orchis. Dat deze soorten nog zoo mnoi aanwezig waren danken wc aan den regenrijken zomer, want de waterleiding van Middelburg hoeft het grondwater in de duinen al doen dalen, hoe wel Middelburg natuurlijk lang zooveel water niet uit de duinen haalt als Haarlem cn Amsterdam. Maar deze laatet'e steden hebben ook weer een veel grooterc oppervlakte tot hun beschikking. In de buurt van Vrouwenpolder werden nog moer merkwaardige planten gevonden: Dc Kaardeboi. Marjolein. Zeedistel. Duin winde cn op het kampterrein werd door de ornitholoog van het kamp. Jan P Strijbo^ een nest gevonden van een graspicper dat veel moeite gaf om het te sparen. 't Weer was niet schitterend maar dc be zielende leiding van Dr. Joh. H. v. Burkom, de voorlichting van menschen als Prof. Jor dan, v. Kolvcort, de Bruyne. Strijbos. in dit mooie land, maakte dat de kamptijd om vloog en leverde opnieuw het bewijs dat on der de slechtste weersomstandigheden in ons land in den zomer gekampeerd kan worden. C. SEPKESè UIT DE WERELD VAN DE FILM. EENIGE DETAILS VOOR EEN SCèNE. OM DE JUISTE SFEER TE SCHEPPEN. Een enkele sccne uit een film. die dikwijls slechts weinige minuten duurt, en in het ver band van de film misschien slechts van ge ring belang is. kan zijn opgebouwd uit een onnoemelijk aantal zorgvuldig overwogen dé tails. Een buitenstaonder zal nimmer kunnen beseffen hoeveel hoofdbreken het heeft ge kost om de ..sfeer" te scheppen, die voor cc meeste toeschouwers van het voltooide werk slechts onbewust zal bijdragen tot de drama tische spanning van het geheel. Een goed voorbeeld va.n de zware en veelzïj dlge taak van den filmregisseur, voor wien geen détail te gering is, vindt men in een korte scène uit- dc Paramountfilm „Dr. Jekyll and Mr. Hyde", die onder leiding van Rou- ben Mamoulian in de Hollywoodsche studio's is opgenomen. De bedoelde scène speelt zich af in een vervallen achterbuurt in het mistige Londen. Om deze atmosfeer te bereiken werd door Mamoilian en zijn assistenten minutieuze aandacht geschonken aan: Sen verkeerde en vervallen huizenrij als achtergrond. Zorgvuldig gerangschikt vuilnis in de go ten. Het zwakke geruisch van water in de go ten en het lekken van regenpijpen. Straatlantaarns die een flikkerend licht verspreiden om aan te geven dat het gas lantaarns zijn. Slierten mist die voor de spelers uitdwar- relen. Het geluid van een groenten-karretje, dat over de ruwe keien voorthobbeK. Dit geluid is van belang voor de stemming van net geheel, maar mag vooral de aandacht niet aflei den. Druppels aan alle vensterranden en cp dc ruiten en eenige plaatsen waar het water in een straaltje van een kozijn lekt. Het licht en het geluid van een lucifer, af gestreken door een voorbijganger om zijn pijp aan te steken. De lucifer moest speciaal vervaardigd worden om het juiste effect te maken. Een ijzeren leuning langs een stoep, die rammelt- als men er aan raakt. Een windvlaag, die de jassen der beide manr.en doet opdwarrelen als zij een zij straat bereiken. Een eigenaardige echo van stemmen, die duidelijk aangeeft, dat de straat verlaten is, cn dat de nacht is aangebroken. Voeg bij deze details de zorgvuldige con structie van ieder onderdeel vai het groote decor, de costuums van de spelers en hun gri me en de verlichting van het heele tooneel en men heeft een ddee van de geweldige voor bereiding die vereischt wordt voor een scène van nauwelijks honderd meter. LASTIGE CORRESPONDENTIE. Filmsterren zijn niet. de ernigon die te lij den hebben onder het verschijnsel „fan mail" - de dikwijls honderden oi duizenden brie ven van bewonderaars per week Ook hun medewerkers in een film, die niet in de ge weldige populariteit van den acteur of ac trice kunnen deelcn worden niet vergeten, hoewel hun post natuurlijk, wat het aantal betreft, verre in dc minderheid blijft. Terwijl de sterren meestal complimentjes over hun werk en aanvragen om foto's ontvangen be staat dc post van de niet-acteerende wer kers in filmland meestal uit verzoeken om advies. Onder de brieven die regisseurs als Ernst Lubitsch en Josef von Sternberg te verwer ken krijgen bevinden zich natuurlijk talrijke epistels van dames on heeren die een toe komstige ster in zich zien, en een kans willen krijgen om hun talenten te toonen. Fotografen als Karl Struss, de cameraman van „Dr. Jekyll en Mr. Hyde" krijgen hon derden brieven van am a leur fotografen die willen weten hoe een zeker effect bereikt werd, of hoe zij filmoperateur kunnen wor den. Travis Banton, de modeteekenaar, die de toiletten voor Mariene Dietrich. Sylvia Sid ney. Miriam Hopkins en andere sterren ont werpt- krijgt vele verzoeken van dames om toezending van het patroon voor een cos- tuurn dat in een of andere film gedragen werd. Zelfs de architecten worden niet met rust gelaten. Hans Dreier, Paramount's eerste ar chitect ontvangt dikwijls brieven van deco rateurs en aannemers, die de bestelling heb ben gekregen: „Ik wil een kamer precies zoo- als in „Eén uur met jouof een andere film. JOURNAAL. Lilian Harvey heeft zich voor eenige jaren bij de Fox verbonden. Het rrroote voordeel is. dat zij evengoed Engelsch als Duitsch spreekt: zij werd in Londen geboren en sinds Mei 1914 heeft ze in Dultschland gewoond. In den herfst zal zij haar werk beginnen. Reeds is begonnen met do toebereidselen voor de eerste Lilian Harvey-films. Dc moderne astronomie schat den levens duur der sterren op 5 tot 10 billïoen jaar. Wij kennen filmsterren die na een enkel jaar al verdwenen zijn Voor een film die zich afspeelt in een vrou wengevangenis. had Paramount 100 dames noodig. die de cellen zouden moeten bevolken. Bij het kiezen van de figuranten werd dus niet zoozeer op schoonheid gelet ais op realistische misdaalgerstypcs. Fred. Datig. de leider van Paramount's ar- tistenbureau. heeft op ov -tuigende wijze bewezen dat hij een fijnen neus heeft voor dit werk. want nog nooit tevoren zijn er bij de directie zooveel klachten binnengekomen over gestolen taschjes, mantels, en andere zaken. Op gezette tijden worden hier en daar en- Jquètes gehouden onder de bioscoopbezoekers over de geliefdste ster. Wij publiceerden reeds enkele uitslagen. Hier volgt het resul- I laat van een dergelijk onderzoek onder het Engelsche publiek in volgorde. Norma Shearer. Constance Bennett. Marie Dressier, Ruth Chatterton, Janet Gaynor, Veel ontsteltenis heeft postgevat in de boezems van automobilisten en vooral vrou welijke die in Engeland in zoo greoten ge tale dc voorzichtigheid plegen te veronacht zamen en moederziel alleen van stad tot stad door het nachtelijk land trekken, over het plotseling optreden van den modernen Dick Turpin, den struikroover, gemaskerd en ge wapend. Dick Turpin is een historische figuur in een berucht gilde, dat men u'itge,- roeid waande. Schrijvers cn dichters hebben den schurk geïdealiseerd in epische beschrij vingen van zijn pijlsnelle ritten op zijn merrie Biaok Bess en in, desneods nog minder historische verhalen van zijn hoffelijkheid, die hem noopte bloemen ter hand te stellen aan de dames in de reiskoet-en alvorens haar van geid en sieraden te berooven. Dick Turpin was echter volgens betrouwbare ge schiedkundige gevens een gemeene roover. die wel verre van ridderlijkheid tegenover vrouwen te betrachten haar terroriseerde in haar afgelegen hofsteden wanneer het man volk afwezig was. Het karakter van boeven verandert niet met de eeuwen. De moderne Dick Turpins zijn buitengewoon schurkachtige kerels, die om te beginnen niets ondernemen zonder een revolver waarvan het magazijn vol scherp is en die voorts van de gangbare hoffelijkheids code van den weg gebruik maken om hun slachtoffers te vangen. In twee of drie dagen tijd hebben zich niet minder dan vijf geval len van roof op eenzame nachtelijke wegen vorogedaan. Behoudens een enkel geval dat een straatarmen voetganger betrof en die omdat hij iets had aan te bieden in den •buik werd geschoten, goldien de aanvallen automobilisten, die op een teeken dat be duidde dat men hulp noodig had hadden gestopt en voor hun hulpvaardigheid zeer duur moesten betalen. Als gevolg van dit ignobel misbruik, da', van de kameraadschap van den weg wordt ge maakt. heeft de Automobile Association thans haar leden moeten aanraden in den avond of den nacht niet te stoppen, tenzij er mannen van de A. A. in de tourut zijn. Door dit advies te geven wijkt de A. A. af van den regel hoffelijkheid en wederzijd- schen steun op de wegen ,te bevorderen. Maar de toestand is zoo gevaarlijk geworden, dat- zij het onder de huidige omstandigheden maar beter vindt te dwalen aan den veiligen kant. Inmiddels staat de politie voor de taak een nieuwe en ernstige bedreiging af te wenden. Hoe zeer zij daarbij haar leven in gevaar brengt is pas gebleken, toen een politieman op een rijwiel in den avond een eenzamen weg af reed en een paar ongunstige indi viduen. die bezig waren aan een theehuis te morrelen, hem plotseling een revolver voor den neus hielden en hem sommeerden, in dien zijn leven hem lief was. geen stap verder te doen. Het bleken auto-dieven te zijn, die de kas van het theehuis wilden lichten en met hun gestolen auto verder wilden gaan. opereeren. De kerels maakten zich uit de voeten en de auto werd later nabij South ampton verlaten op den weg gevonden. Tot heden heeft de politie nog geen arrestaties kunnen doen. De opvatting van Scotland Yard is dat deze moderne struikroovers waar schijnlijk Londensche auto-bandieten zijn, die hadden ondervonden dat Londen wat te warm voor hen werd, als gevolg van de werkzaamheid van dc motorpolitie, en die daarom het veiliger platteland voor hun vuig bedrijf hebben g<&ozen. A. K. VAN R. Greta Garbo, Jeannette MacDonald Joan Crawford. Dc lijst der mannelijke stars luidt: Ronald Colman (Eng). Clive Brook. Ge orge Arliss (Eng.), Rob Montgomery Maurice Chevalier. John Boels, Ralph Lynn cn Tom Walls (Eng.) De favorieten in 1928 waren: Dolores del Rio, Betty Balfour, Clara Bow, Esther Ralston en Vilma Banky. En voor do mannen: Ronald Coiman, Ri chard Dix, Douglas Fairbanks en Adolphe Men jou. DE IEPENZIEKTE. HOE ZIJ ONTSTAAT EN ZICH OPENBAART. In het jaar 1918 trad in ons land voor het eerst een ziekte in de iepen of olmen op. die door haar hevigheid dadelijk de aandacht trok. Plotseling verdorden groote takken meestal in den top van den boom en vooral jonge boomen stierven in korten tijd geheel af. Bij oudere boomen verliep de ziekte meest al niet zoo snel, maar vele van deze vertoon den ook zeer duidelijk verschijnselen van ver droging der bladeren en gingen daaraan na eenige jaren te gronde. Deze verschijnselen neemt men thans nog bij vele boomen waar. In dc eerste jaren werden vooral de Zuide lijke provincies en het midden van het land door rie ziekte geteisterd, zoowel in dc ste den als daarbuiten Vooral in Rotterdam is de ziekte van het begin af in zeer sterke mate opgetreden. Thans heerscht zij overal in ons land. óók in de Noordelijke provinciën waar zij tot voor eenige jaren nog weinig voorkwam. Toch zijn er nog streken, waar de aantasting geringer is; daartoe behoort o.a. de kuststreek. Vrijwel tegelijk met de eerste waarnemingen in ons land is de ziekte ook in Frankrijk. België cn Duitschland met groote heftigheid opgetreden, terwijl zij ook in Engeland en in Noord Italië voorkomt. Door haar snelle uit breiding en de vele slachtoffers, die zij maakt is de icpenziekte thans bij allen, die belang hebben bij het behoud van den iep voor straat-, weg- of dijkbeplantingen, zeer ge vreesd. Van het eerste optreden af hebben onze plantenziektenkundigen zich bezig ge houden met het onderzoek naar de oorzaak der ziekte, de wijze waarop zij van den eencn boom op den andere werd overgebracht en de middelen, waardoor zij zou kunnen wor den voorkomen of bestreden. Ten einde dit onderzoek zoo volledig en zoo stelselmatig mogelijk te doen uitvoeren, hebben de ver schillende wetenschappelijke instellingen en rijks- en particuliere diensten in ons land, die zich met plantenziektenkundig onderzoek en met boschbouw en houtteelt bezig houden, zich vereenied in een comité tot bestudee ring en bestrijding van de iepenzickt-e. kort weg „lepenziekte-Comlté" genoemd. Dit co mité heeft met behulp van geldelijke bijdra gen van rijk, provincies, gemeenten, water schappen en polders en van particulieren ge durende een tweetal jaren dit onderzoek op vrij uitgebreide schaal mogelijk gemaakt; de resultaten daarvan zijn gepubliceerd in een 11-tal mededeelingen. Voorzitter van het co mité is de Directeur van het Staatsboschbe- heer, secretaris de Inspecteur. Hoofd van den Plantenziektenkundigen Dienst, en pen ningmeester de Directeur van dc Nedérland- sche Heidemaatschappij. In eenige artikelen zullen wij onze lezers nader inlichten over de resultaten, die dit onderzoek naar de ziekte, de wijze waarop zij wordt overgebracht en dc middelen Ier voor koming en bestrijding, heeft opgeleverd. In dezen tijd van het jaar ziet men in de steden en langs de wegen weer vele zieke en doode iepen. Die boomen zien er uit, alsof ze verbrand zijn of van droogte te lijden heb ben. De jonge takjes worden slap en buigen om. de bladeren verschrompelen, worden bruin en vallen ten slotte af. Alleen de jongste bladeren blijven als bruine vlaggetjes aan de omgebogen takjes hangen. Meestal ziet men het verdorren van de bladeren in den top van den boom beginnen. Soms is slechts een gedeelte van den boom aange tast. terwijl de rest nog groen blijft. Dik wijls ziet men. dat zich aan den stam groe ne scheuten vormen, terwijl de kroon reeds zwaar ziek is. De oorzaak van deze ziekte is een zwam, Graphium ulmi. Door de werking van deze zwam wordt de watertoevoer van de wortels naar de kroon belemmerd. Daardoor ziet een aangetaste boom er uit. alsof hij verdroogt. Snijdt men een tak af van zoo'n zieken iep, dan ziet men op dc sneevlakte bruine stip pen in het jonge hout. Trekt men de schors van een tak. dan kan men dikwijls in het hout onregelmatige bruine strepen opmer ken. Deze bruine verkleuringen zijn het ge volg van de aantasting door Graphium ulmi. De ziekte is besmettelijk. Is van een rij iepen cr eenmaal één aangetast, dan ziet men in vele gevallen, dat het volgend jaar zijn naaste buren ziek worden. Vooral boo men op den leeftijd van 1540 jaar hebben veel van de ziekte te lijden. In kweekerijen, waar meestal jongere boomen staan, ziet men de ziekte weinig. Is een iep eenmaal aangetast, dan geneest hij slechte zelden. Wél kan het een aantal jaren duren, vóór hij dood gaat. In het voorjaar is van de ziekte weinig te bemerken. Vele zieke boomen zijn dan niet van gezonde te onderscheiden. Het duurt tot ongeveer midden Juni, vóór de ziektever schijnselen weer vallen waar te nemen. De boomen worden op iedere grondsoort even zeer aangetast; men vindt de ziekte dus op de klei, zoowel als op het zand, op zwaren en op lichten grond. Natuurlijk lijden niet alle zieke iepen aan „de" iepenziekte. Er zijn nog andere ziekten van iepen bekend. Deze zijn echter van zeer weinig beteekenis. Nagenoeg alle zieke iepen die men op het oogenblik ziet, zijn slacht offers van „de" iepenziekte, dus van de zwam Graphium ulmi. LEONARDO DA VINCI. SCHILDER, BEELDHOUWER. WISKUNSTENAAR, UITVINDER. Deze Florcntijnsche schilder, die van 1452 tot 1519 leefde, was niet alleen een der groot ste meesters der Hoogc Renaissance, maar ook beroemd als beeldhouwer, bouwmeester, ingenieur en geleerde op bijna elk gebied. De Italiaansche ingenieurs na 1450 begonnen te rekenen op papier en beter te meten. Ze gaven het hellend vlak z'n congé en vervingen het door hefwerktuigen als het blok cn takel, de windas en de kraan veel gelijkend op die, welke in onze dagen nog bij klein construc tiewerk worden gebruikt. Maar Leonardo, misschien wel het grootste genie ooit op aarde geboren en zeker de bekwaamste ingenieur, die ooit geleefd heeft, bleef hier niet bij staan. Hij drong door tot hoogten, die de I twintigste eeuw r.og maar vluchtig kan zien. Een krachtig bewijs van zijn volmaaktheid ligt in de eenvoudige lijst van sommige, door I hem in zijne notitieboeken beschreven me chanismen. Zijn aanteekenboeken staan vol van dergelijke beschrijvingen. Alleen al door hun schetsen en teekeningen zijn deze boe ken goud waard. Het is interessant om een bock met oude ingenleurs-teekeningen door te lezen zonder aarzelen kan men er die van Leonardo uit oppikken. Hij was de voorlooper van Copernicus op het gebied van de bewegingen der planeten en van Newton met betrekking tot de zwaar tekracht. Hij vermoedde, dat de aarde draaide. Hij ontdekte de glans van de aarde op het donkere deel van de maan. Hij reconstrueerde dieren uit gevonden fossielen. Hij analyseerde de moleculaire samenstel ling van water. Hij werkte een theorie uit over de golfbe weging en de undulatietheorie van licht en warmte. De eerste nlus- cn minteekens werden door hem gebruikt. Hij leidde af, dat het vuur zich voedt met een element uit de lucht. Hij werkte formules uit voor het water, dat noodig is om een kanaal te vullen. Hij mat de dichtheid van gassen. Dc getijden bracht hij in verband met de zon. Hij vond den barometer uit en ontwierp den thermometer. Hij verbeterde het kompas en de balans. Hij gebruikte wormwielen, kettingen, tand wielen, pallen. Een door hem uitgevonden steenzaag wordt nog steeds in de marmergroeven van Carrara gebruikt. Hij ontwierp een stoomboot, een stoom pomp en een stoomhamer. Hij ontwierp duik-apparaten, bakens en reddingsboeien. Hij ontwierp kranen, garenmachines, draai banken. buigmachines. multiplex kleerensnij- ders. baggermolens, en een machine om ijze ren staven te rollen en te trekken. Automatische machines om naalden te slij pen en goud te pletten waren hem niet on bekend. Hij ontwierp catapulten, ballista's, kruis bogen, gespannen door windassen, artillerie wagens, achterlaadkanonnen, meerloopsgewe ren. Hij kende het gebruik van de parachute. Hij ontwierp vliegmachines en helicopte- ren. Maar hij bracht het niet tot de fabricage van nauwsluitende ijzeren platen cn dus moest de Eeuw van de Machine r.og tweehon derd jaar wachten....

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 12